Doden bij gevechten Tripoli in c 'oVCV- Tanaka's rol nog lang niet uitgespeeld Fransen uit Libië weg VS willen niet kiezen tussen veiligheid en mensenrechten Russen gaan door met onderhandelen Shamir wil Weizman in kabinet DONDERDAG 13 OKTOBER 1983 Buitenland PARIJS (Reuter/AFP/UPI) - De eersten van de 37 Fransen die zondag Libië niet uit mochten zijn gisteren uit Tripoli naar Pa rijs vertrokken. Daarmee kwam een eind aan wat leek een ernstig incident tussen Frankrijk en Li bië te gaan worden. Bemiddeling door een aantal ambassades en vooral door de Griekse premier Andreas Papandreou zorgde er voor dat de zaak met een sisser afliep. Aanvankelijk circuleerde een be richt dat de Libische leider, kolo nel Gaddafi, voor alle in zijn land verblijvende Fransen een uitreis- verbod had uitgevaardigd. Maar een officiële Franse woordvoer der zei gisteren dat daarvan nim- Ernstig incident voorkomen mer sprake is geweest en dat het bericht op louter verzinsels be rustte. De ambassade van Libië in Parijs noemde een nieuwe regeling van de identiteitscontrole op de luchthaven van Tripoli de oor zaak van het feit dat de Fransen zondag niet onmiddellijk kon den vertrekken. In diplomatieke kringen hecht men echter meer geloof aan een andere oorzaak, namelijk de ar restatie van de Libiër Rashid Said Mohammed Abdullah. Deze wordt door de Italiaanse justitie gezocht wegens terreurdaden. Onder meer zou hij in juni 1980 in Milaan een Libische zaken man hebben doodgeschoten. Van Abdullah wordt gezegd dat hij leider is van de door kolonel Gaddafi in het leven geroepen "Islamitische tribunalen". Deze moeten in opdracht van de Libi sche leider in het buitenland ver blijvende Libiërs "terechtstel len" die zijn bewind vijandig ge zind zijn. Mohammed Abdullah verscheen gisteren voor een kamer van het Gerechtshof in Parijs, dat over het Italiaanse verzoek om uitle vering moet beslissen. Hij ont kende de moord in Milaan en zei dat hij op dat tijdstip in Libië was. De man verklaarde dat hij tegen stander van elke vorm van terro risme was, maar hij verdedigde de "uitschakeling" van Libische ballingen die tegen het bewind van Gaddafi zijn. "Als een Libiër in het buitenland wordt gedood, dan ebben alle Libiërs besloten dat zulks moet gebeuren", zei hij tegen de rechter. Deze bepaalde dat Abdullah han gende een verder onderzoek tot 26 oktober in voorarrest gehou den moest worden. BEIROET (Reuter/AFP/UPI) - In de Noordlibanese ha venstad Tripoli zijn gisteren hevige gevechten uitgebro ken die een hoge tol aan mensenlevens eisten en die de voorbereidingen voor de nationale verzoeningsconferen tie die op 20 oktober moet plaatsvinden op losse schroe ven zetten. In het heuvelgebied bij Beiroet raakte het leger slaags met Dru- zenstrijders waarbij zes militai ren gewond raakten. De strijd luwdè na een half uurtje, maar vormde toch een van de ernstig ste schendingen van het twee weken oude bestand dat voor dit gebied geldt. De gevechten in Tripoli leidden volgens radio-Beiroet tot zeker 47 doden. Ze waren dinsdagmor gen in het havengebied begon nen maar breidden zich gisteren uit tot het stadscentrum. De strij dende partijen waren leden van de pro-Syrische communistische partij (POL) en strijders van de beweging van islamitische een heid van sjeik Said Chabaan. De beweging is nauw verbonden met de Fatah-guerrillabeweging van Jasser Arafat en heeft de laatste tijd winst geboekt bij haar pogingen haar macht tegenover zowel regeringsaanhangers als linkse groepen te vergroten. De strijd zou verder ook te maken hebben met de Syrische verster kingen bij de Palestijnse kam pen bij de stad waar PLO-leider Jasser Arafat zich met 8.000 ver trouwelingen bevindt. De radio liet in het midden hoe de POL-leden omkwamen, maar een gezaghebbende communisti sche bron sprak van een "werkelijk bloedbad" in een kan toor van de partij in de haven wijk Al Mina. Inmiddels is bekend geworden dat de voorbereidende besprekingen voor de nationale verzoenings conferentie vandaag zoals was voorgenomen zullen beginnen. Radio-Beiroet zei dat twee van de uitgenodigde oppositiepartij en, de progressieve socialistische partij van Druzenleider Walid Joemblatt en de sji'itische para militaire Amal-militie, hun aan vankelijke bezwaren overboord hadden gezet. In PSP-kringen werd vernomen dat Joemblatt vanuit Parijs zijn fiat had gegeven nadat hij eerder de plaats van samenkomst af wees. Am al wilde de bijeen komst boycotten omdat het leger het bestand schendde door de ar restatie te bevelen van sji'itische officieren. Dit probleem is nu kennelijk van de baan maar waardoor Am al zijn bezwaren in slikte, werd niet duidelijk. De voorbereidingscommissie komt bijeen in het ministerie van gezondheid op de scheiding tus sen christelijk oost-Beiroet en het mohammedaanse west-Bei- roet, de zogeheten groene lijn, en zal onder meer een agenda op stellen voor de verzoeningscon ferentie. Henry Kissinger, voorzitter van president Reagans speciale commissie voor Midden-Amerika, kon het in El Salvador uitstekend vinden met de interim-president van dat land, Alvaro Magana Borga. (Foto ANP/UPI) SAN SALVADOR (UPI) - De voormalige Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Hen ry Kissinger heeft de Salvado- riaanse interim-president, Alva ro Magana, er op gewezen dat "de Verenigde Staten niet willen kiezen tussen veiligheid en men senrechten". Kissinger, die als voorzitter van een bijzondere commissie voor Midden-Amerika met de andere commissieleden een rondreis maakt door het gebied, zei gister avond in een twee uur durend onderhoud met Magana dat Was hington geen verdere schending van mensenrechten in El Salva dor zal tolereren. Enkele uren voor de commissie arriveerde werd er in San Salvador door een rechts doodseskader een bom aanslag gepleegd op een drukke rij, die volgens het "geheime an ti-communistische leger" werd Glenn pleit voor uitstel plaatsing kruisraketten WASHINGTON (Rtr) - John Glenn, een van de kandida ten voor de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen in 1984, heeft ervoor gepleit de statio nering van kruisraketten in Europa uit te stellen, in een laatste poging om tot een ont wapeningsakkoord op het ge bied van de middellange-af- standsraketten te komen met de Sowjet-Unie. De senator uit Ohio heeft dit gisteren ge zegd tijdens een lezing voor de nationale persclub van de VS. Glenn zei dat de vanaf de grond te lanceren kruisraketten buitengewoon gevaarlijk zijn omdat zij zijn te verbergen voor de huidige opsporings- apparatuur. "Een wapenwed loop op het gebied van kruis raketten zal zeer negatieve gevolgen hebben voor de wa penbeheersing", aldus Glenn. De VS moeten, vol gens Glenn, een tijdelijk mo ratorium op de plaatsing van kruisraketten afkondigen om de Sowjet-Unie nog een laat ste kans te geven een even wichtig akkoord te aanvaar den, of te verwerpen. GENÈVE (Reuter) De leider van de Russische delegatie bij de ontwapeningsonderhandelingen in Genève heeft gisteren ver klaard dat het overleg wordt voortgezet. Hij liet zich echter niet uit over de vraag hoe lang Moskou wil doorgaan met de lo pende onderhandelingsronde. Ambassadeur Joeli Kvitsinsky ar riveerde gisteren bij de Ameri kaanse VN-missie in Genève voor een bijeenkomst met de Amerikaanse onderhandelings delegatie. Op de vraag van jour nalisten of de onderhandelingen doorgaan of dat Moskou een op schorting wil, antwoordde hij: "Wij gaan door". Op verdere vra- igen wilde hij niet ingaan. Dinsdag verschenen er berichten in de Westerse pers, dat Moskou zou hebben gedreigd het INF- overleg af te breken met het oog op de naderende plaatsing van de eerste nieuwe NAVO-raketten in West-Europa. Volgens functio narissen in Washington zou de Sowj et-delegatie bij de bespre kingen van gisteren meedelen hoe lang de huidige onderhande lingsronde volgens haar zou moeten duren. De functionaris sen weerspraken berichten als zou Moskou een onmiddellijke opschorting willen van het over leg. Maar in West-Duitsland zei Leonid Zamyatin, een naaste adviseur van Sowjet-leider Joeri Andro pov, dat Moskou de besprekin gen zou afbreken als de NAVO voortging met plaatsing van ra ketten. Op een persconferentie in Hamburg zei hij: "Wij willen niet deelnemen aan onderhande lingen die leiden tot een situatie waarin krachtige nieuwe raket ten en kernkoppen in Europa ge stationeerd zullen worden". Zamyatin, die deelnam aan een symposium, zei dat de Sowjet- Unie over een echte verminde ring van de raketten en draagsys- temen wil onderhandelen. Maar op de vraag of dit een beëindi ging van de besprekingen bete kent als de nieuwe Amerikaanse raketten werden geplaatst, ant woordde hij: "Dat hebt u goed begrepen". Zamyatin zei dat het stationeren van de nieuwe raketten een ge vaarlijke ontwikkeling zou zijn en waarschuwde dat dit in de ko mende paar maanden een ver slechtering van het Europese po litieke klimaat te zien zou geven. ADVERTENTIE IRA doodde per ongeluk katholieke zakenman BELFAST (AFP) - Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteren verklaard een ka tholieke zakenman "per vergis sing" te hebben doodgeschoten. Men dacht te doen te hebben met een lid van de ordetroepen. Het IRA bood zijn verontschuldigin gen aan aan de familie van het slachtoffer, de 39-jarige Sean McShane. .uvc^ teéciv vee1" oo^* \veve gebruikt door een van de vier guerrillagroepen die de regering in San Salvadro bestrijden. De drukkerij werd beschadigd maar er waren geen slachtoffers. "Het zijn precies die gebieden (vei ligheid en mensenrechten) die op de confrontatielijn staan tus sen totalitarisme en democratie", zo zei Kissinger. "Het is absoluut noodzakelijk dat de beginselen van democratie en mensenrech ten worden beschermd en uitge breid", aldus Kissinger op een persconferentie na het onder houd met Magana. De leider van de Democratische meerderheid in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, James C. Wright, zei dat de stafchef van het leger, generaal Rafael Flores Lima, tegen de commissie had gezegd dat meer militaire hulp „zeer nuttig" zou zijn en „het beëindigen van de militaire fase zou kunnen bespoedigen". Wright vertelde voorts dat de mili tairen belangstelling hadden ge toond voor het bereiken van een politieke oplossing met het linkse verzet, maar "als dat niet mogelijk is, dan is een militaire oplossing het enige alternatief, nietwaar?". De commissie-Kissinger, die is sa mengesteld uit verscheidene JERUZALEM (GPD) - De Israëli sche premier Shamir is van plan op korte termijn al veranderin gen aan te brengen in zijn nieu we regering. Er worden pogin gen gedaan oud-minister van de fensie Weizman terug te halen. Hij zou ofwel minister van finan ciën, ofwel minister van buiten landse zaken moeten worden. Leiders van de Likoed-partij heb ben met instemming van Shamir de afgelopen dagen Weizman ge polst, die niet negatief heeft ge reageerd. Binnen de regering en de Likoed is men algemeen van mening dat minister van finan ciën Arridor als gevolg van het economsiche debacle niet te handhaven is. Arridor is naar verluidt bereid op te stappen als hij daarvoor in de plaats buiten landse zaken krijgt, een post die vrij is nu Shamir premier is ge worden. Dat zou de post van fi nanciën beschikbaar maken voor Weizman. Weizman zelf geeft echter de voor keur aan buitenlandse zaken. Weizman geldt als een gematigd man, die bereid is veel conces sies te doen, ook ten aanzien van de bezette gebieden. De ultra rechtse Techia-partij heeft dan ook al direct laten weten uit de coalitie te stappen als Weizman meedoet. Ook de haviken binnen het kabinet zoals Sharon en mi nister van defensie Arens voelen niets voor Weizman. vooraanstaande Democratische en Republikeinse Amerikanen, had 's middags een ontmoeting met de voorzitter van de nationa le assemblee, Roberto D'Aubuis- son, en leden van zijn ultra rechtse Nationalistische Repu blikeinse Alliantie Partij. Tijdens het onderhoud kwam D'Aubuisson oog in oog met de voorzitter van de machtige Ame rikaanse vakbondsfederatie AFL-CIO, Lane Kirkland, die lid is van de commissie. D'Aubuis son had de AFL-CIO er kortgele den van beschuldigd de linkse guerrillero's in El Salvador fi nancieel te steunen. Kirkland wilde niet ingaan op vragen van verslaggevers over deze kwestie. Europarlement boos over uitstel van betalingen STRAATSBURG (ANP) - "Dit is de slechtst mogelijke manier om om te springen met mensen en geld. Paniek en bezorgdheid bij boeren is het resultaat van de po litieke manoeuvres van de com missie". Dit was gisteren de reac tie van het Europees Parlement op de dinsdagavond genomen beslissing van de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG, voorschotten op premies en terugbetalingen aan boeren tien dagen op te schorten. De Europees commissaris verant woordelijk voor financiën, de Brit Christopher Tugendhat, is gisteren naar Straatsburg geko men om de leden van het Euro pees Parlement verslag te doen van de beslissing van de com missie. De Nederlandse christen democraat Sjouke Jonker eiste een verklaring over de geruchten dat de Europese kas leeg is en dat de commissie heeft besloten de exportsubsidies voor land- bouwprodukten stop te zetten. Tugendhat sprak deze geruchten tegen. Het opschorten van subsidies voor olijven, koolzaad, zonnebloemo lie, soja, erwten, bonen, melk, wijn, suiker, veevoer, tabak en katoen is noodzakelijk, omdat het nog in de EG-schatkist aan wezige geld de commissie niet in staat stelt aan wettige betalings verplichtingen te voldoen, aldus Tugendhat. Hij voegde er aan toe dat wanneer het parlement ak koord gaat met de aanvullende begroting voor 1983 (het parle ment deed dit gisteravond) weer voldoende geld aanwezig zal zijn om de commissie in staat te stel len binnen de begroting te blij ven. Hij herinnerde eraan dat de commissie al vaak gewaar schuwd heeft dat de grenzen van de financiële middelen van de gemeenschap in zicht zijn en dat een hervorming van het land bouwbeleid dringend noodzake lijk is. De anders zo voorspelbare Ja panse politiek gaat een onzeke re periode tegemoet. De ver oordeling van oud-premier Ta- naka in het Lockheed-schan- daal stelt de huidige regering voor een ernstig dilemma dat premier Nakasone waarschijn lijk alleen nog kan oplossen door vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Premier Nakasone - nu bijna een jaar aan de macht - kan Tanaka niet afvallen omdat hij de par lementaire steun van de Tana- ka-habatsu (kliek) nodig heeft om aan de macht te blijven. Aan de andere kant kan de eer ste minister evenmin de ver oordeling van Tanaka negeren. De oppositiepartijen hebben al aangekondigd geen gelegen heid onbenut te laten om het aftreden van Tanaka aan de or de te stellen en alles te doen om het normale functioneren van het parlement onmogelijk te maken. door Ruud Kreutzer De belangrijkste opgave voor de leiders van de regerende Libe raal-Democratische Partij (LDP) is het handhaven van de interne eenheid. De LDP be schikt over een absolute meer derheid in het parlement, maar is intern verdeeld over de rol van Tanaka. Een aantal politici, meestal beho rende tot de kleinere habatsu die niet zijn vertegenwoordigd in de regering, hebben open lijk het aftreden van Tanaka geëist. In het uiterste geval zouden zij met de oppositie mee kunnen stemmen voor een overigens niet bindende motie die Tanaka oproept zijn zetel in het Lagerhuis op te ge ven. In dat geval zou een split sing van de sinds 1955 onafge broken aan de macht zijnde LDP kunnen volgen. Dat zou echter voor de minderheid bin nen de liberaal-democratische gelederen gelijk het afscheid zijn van mogelijke regerings verantwoordelijkheid. De eerstkomende weken zal pre mier Nakasone waarschijnlijk willen afwachten hoe de stem ming onder de bevolking zich ontwikkelt. Blijkt nu dat de an- ti-Tanaka-gevoelens beperkt blijven tot de kringen van de oppositie, dan kan de premier veilig nieuwe verkiezingen uit schrijven. Waarschijnlijk zal hij eerst nog proberen een be lastingverlaging aangenomen te krijgen door het parlement, waarna hij begin december het Oud-premier Tanaka. lagerhuis kan ontbinden en voor eind van het jaar nieuwe verkiezingen uitschrijven. Premier Nakasone wil tevens tot elke prijs vermijden dat de op positie roet in het eten zal gooi en wanneer volgende maand een aantal belangrijke wereld leiders op bezoek is. De Ameri kaanse president Reagan, bondskanselier Helmuth Kohl en de Chinese partijleider Hu Yaobang zullen alle drie de Diet (het parlement) toespre ken en voor Nakasone zou het een blamage zijn wanneer daarbij wanordelijkheden zou den plaatsvinden. Hetzij door een boycot van de oppositie, hetzij door demonstraties bui ten het parlementsgebouw. Een van de meest wonderlijke kanten van het verschijnsel- Tanaka is dat zijn positie, sinds het proces tegen hem bijna ze ven jaar geleden begon, alleen maar sterker is geworden. Zijn fractie binnen de LDP groeide van 75 tot 119 zetels uit, en hij heeft een beslissende stem ge had bij de keuze van de laatste drie premiers. Bij nieuwe ver kiezingen zou Tanaka zeer waarschijnlijk herkozen wor den door zijn district in de pro vincie Niigata. Zijn lokale aan hangers wijzen op de vele in vesteringen in openbare werken die door toedoen van Tanaka werden uitgevoerd. De overheidsbestedingen in Tana ka's kiesdistrict liggen ver bo ven het landelijke gemiddelde. Voor het dorpje Shiodani, met slechts 70 inwoners, werd on langs een 500 meter lange tun nel gegraven die 14 miljoen gulden kostte: twee ton per in woner. Het gehucht zal voor taan in de winter niet meer van de buitenwereld zijn afgeslo ten. Het is slechts een voor beeld van de vele projecten die de volksvertegenwoordiger voor die streek Kakuei Tanaka erdoor heeft gekregen in de Tokiose regeringsbureaucra tie. Zonder veel omhaal verde digt Tanaka zich tegen kritiek op dit bevoordelen van zijn kiezers: „Ik denk niet dat een politicus die zijn eigen kiezers niet kan verrijken, een bijdra ge kan leveren aan Japan als geheel of aan de wereld". De naam Tanaka is synoniem ge worden voor het bedrijven van belangenpolitiek omdat daar bij kiezers en financiële spon sors ruimschoots worden be loond voor hun diensten. De invloed van de verschillende fracties binnen de LDP wordt goeddeels bepaald door de fi nanciële middelen die zij we ten te vergaren. Tanaka heeft in dat spel hoog gescoord, zij het dat hij in de Lockheed-af faire waarschijnlijk een stapje te ver is gegaan. Ook na het vonnis van de Tokio se districtsrechtbank gisteren is de rol van Tanaka verre van uitgespeeld. De leden van zijn eigen fractie blijven loyaal en een regering zonder zijn zegen is ondenkbaar. Velt®5 PEKING (Rtr) - Het gemeentebe stuur van Peking heeft bepaald dat vanaf eind oktober geen hon den meer gehouden mogen wor den in de Chinese hoofdstad en honden die men nu houdt moe ten worden afgemaakt. Met ingang van 1 november, aldus het Volksdagblad van Peking, is het hebben van een hond zonder Honden in Peking verboden officiële vergunning voor het he le grondgebied van de hoofdstad verboden. Volgens betrouwbare kringen zal de officiële vergun ning uitermatemoeilijk te ver krijgen zijn. In het besluit van de gemeente staat dat door de toeneming van het aantal honden een probleem voor de gezondheid en het milieu is ontstaan en de maatschappelij ke orde ongunstig is beïnvloed. Het houden van honden werd in de periode van de culturele revolu tie veroordeeld als een bour- geoisgewoonte en zoveel jaren later ziet men nog maar heel wei nig honden op straat in Peking. Maar er zouden nogal wat men sen zijn die kleine honden hou den en er alleen 's avonds mee op straat komen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7