c y De ups en downs van Luxor Flat aan Wassenaarseweg voor jongeren in aanbouw Bioscoopdirecteur Uges blikt terug op 75 jaar HORECAF EN KOREN, de Leidse horeca doorgelicht Leiden DONDERDAG 13 OKTOBER 1983 "Een zeer schoon moment in het leven van den heer B.C. Hart man was het, toen op 26 janua ri 1908 door Burgemeester en Wethouders van Leiden beslo ten werd aan hem een vergun ning te verleenen tot het ex ploiteren van een Bioscoop theater in de Buiten-sociëteit Amicitia met ingang van 15 Oc tober dat jaar". Zaterdag is het dus op de kop af 75 jaar geleden dat in Luxor - aanvankelijk was de naam Im perial - werd begonnen met het geven van filmvoorstellin gen. Een heuglijke dag, maar het wordt niet gevierd. "Eco nomisch gezien is het nu niet bepaald een tijd voor festivitei ten. Het is momenteel niet makkelijk in het bioscoopbe drijf', zegt de huidige direc teur, R. Uges desgevraagd. "Toen op 15 October 1908 de poorten van genoemd theater opengingen bleek alras dat de ouderen onder het publiek van deze trilbeweging niets moes ten hebben en deze aardigheid voor de kinderen overlieten". Wat dat betreft is er in de 75 jaar maar heel weinig veranderd, ook al is de trilbeweging in middels verholpen. Uges heeft de papieren er bij gehaald. "De groep waar wij het momenteel van moeten hebben, varieert van 18 tot 27 jaar. Vooral op vrijdag en zaterdag merk je dat. Dat zijn echt de dagen dat ze uit gaan". De twee (cursieve) citaten zijn af komstig uit een jubileumboek je. Een boekje uit het jaar 1933 toen Hartman 25 jaar als bio scoopexploitant actief was. In middels had hij het Leidse Lu- xor-theater al verruild voor een Haarlems Luxor-theater. Vollenhoven In 1924 was R. Uges senior, de vader van de huidige eigenaar, in het bezit gekomen van de bioscoop. Toen was de socië teit overigens al ruimschoots verleden tijd. Hartman legde na een jaar beslag op een niet meer in gebruik zijnde schouwburg. Dat was 'Vollen- hoven' aan de Rijnsburgersin- gel. Variété plus film bleek een gelukkige combinatie. Het lm- perial-theater stroomde vol. Zeker als een artiest als Lou Bandy op het programma stond. Het ging goed met Hartman. Zo goed dat hij de voorkant van het pand (aan de Stationsweg) kon kopen. De oude schouw burg die daarvoor trouwens al dienst had gedaan als zeep- en schoenenfabriek, werd ge sloopt. Imperial-theater, met nu de ingang aan de Stations weg, werd het eerste theater dat puur als bioscoop dienst deed. Kort daarna kwam dus de fami lie Uges in het spel. Junior over senior: "Mijn vader was oorspronkelijk fotograaf, maar in 1908 begon hij bioscoop voorstellingen te geven. Dat was in Groningen. In 1919 kocht hij een theater in Den Haag, maar vier jaar later had hij er eigenlijk al weer genoeg van". Niet voor lang, want een jaar later kwam de familie Uges in Leiden terecht. In Lu xor wel te verstaan. In het koopcontract was een clausule opgenomen. Verko per Hartman mocht tien jaar lang geen bioscoop binnen Leidse grenzen runnen. Uges jr.: "En precies op de dag dat die tien jaar verstreken waren, was Hartman weer terug". Hij begon het Lido-theater aan de Steenstraat. Later verkocht hij dat aan Van Praag en die is nog altijd eigenaar. Oorlog Junior over junior: "Ja, je kunt inderdaad wel zeggen dat ik het met de paplepel kreeg in gegoten. Ik ben opgegroeid in het bioscoopbedrijf'. Dat bleek ook al snel. In 1930 werd hy de trotse eigenaar van een bioscoop in Rotterdam en in 1937 nam Uges jr. het theater aan de Stationsweg van zijn va der over. Uges voor zijn bioscoop: "Je kunt wel zeggen dat ik het met de paplepel kreeg ingegoten". Aan de vooravond van vijf moei lijke jaren. Al in 1940 sloeg het noodlot toen zijn Rotterdamse bioscoop door Duitse bom menwerpers werd vernield. Een noodtheater (samen met Tuschinski) kwam er voor in de plaats en Uges verwierf bo vendien het Apollo-theater in Den Haag. Wat Luxor betreft: "Dat ging met pijn en moeite. Het was vreselijk moeilijk films te krijgen. Bovendien wemelden ze allemaal natuur lijk van de Duitse propagan da". Met de bevrijding brak een gou den periode aan voor het bio scoopbedrijf. "Dat heb je heel sterk in deze branche", heeft Uges gemerkt. "Ups en downs. Dan gaat het goed, dan gaat het weer slecht. Toen waren de mensen echt filmhongeng en in die vijf jaar was er natuurlijk een hoop op de plank komen te liggen in Amerika". Van up werd het dus daarna weer een beetje down. Het wonder televisie hield de men sen aanvankelijk in huis. In die jaren ook verkocht Uges Scala, zijn bioscoop in Rotterdam. Vorig jaar deed hij afstand van het Haagse Apollo en als inwo ner van Den Haag deed hem dat wel een beetje pijn. "Maar dat kon echt niet meer. Dat was in de Spuistraat en daar kun je geen bioscoop meer houden. Dat is langzamerhand gewoon vergaan door de crimi naliteit. Jammer, want dat had nu ook zyn 75-jarig bestaan kunnen vieren". Zo rest Uges uiteindelijk alleen nog maar Luxor. Want ook bij Camera aan de Hogewoerd dat hij sinds 1972 samen met film gigant Meerburg beheerde, gaat sinds vorig jaar het rolluik niet meer omhoog. Ambitieuze plannen voor een filmcomplex strandden volgens Uges op re gelzucht van de gemeente. "Dat heeft me heel wat gekost aan architecten. En nu is daar nog steeds niets veranderd". Dolby-stereo Luxor werd in die jaren wel tweemaal onder handen geno men. In 1963 werd de entree vernieuwd. Drie jaar geleden werd het theater van binnen drastisch gemoderniseerd en mag zich sindsdien in het bezit weten van dolby-stereo. "Dat opknappen moest gewoon. Dat zijn van die dingen die je eens in de zoveel jaren moet doen", zegt Uges. Daarenboven kan Luxor sinds deze week driedimensionale films draaien. Daar moest een speciaal doek voor komen, speciale lenzen voor de camera en natuurlijk die rare brilletjes waarmee de kijker het effect ten volle kan ondergaan. Een investering van tienduizend gulden. Veel geld. "En het is maar zeer de vraag of het een langdurig succes wordt. In denk het niet. In Amerika schijnt het ook al weer voorbij te zijn". Waarmee we dus weer terecht komen bij de ups en downs, de hoogte- en dieptepunten. Want deze periode is dus ook weer een beetje down. Zo moet Lu xor het in vergelijking met de jaren daarvoor met minder personeel doen. "Dat is ook zo vreselijk duur tegenwoordig, personeel. Met al die sociale lasten die er bij komen. Maar wat ook speelt is dat de service tegenwoordig ook minder is in de bioscoop. Vroeger had je wel drie ouvreuses rondlopen met van die lantaarntjes. Dat heb je nu nergens meer. Men sen verwachten dat trouwens ook niet meer". Wat zijn eigen toekomst betreft. Met zijn 77 jaar is het niet te verwachten dat hij nog erg lang de scepter bij Luxor zal zwaaien. "Mijn vrouw zegt al tijd: nog twee dagen. Dat is na tuurlijk onzin. Maar het is waar, ik moet inderdaad eens op zoek naar een opvolger". Er is weer een junior voor han den. Maar of die er trek in heeft...? LEIDEN - Aan de Wassenaarse weg verrijst een flat voor werkende jongeren en studen ten. De Stichting Studentenhuis vesting hoopt dat het gebouw volgend jaar september be woond kan worden; vóór het nieuwe studiejaar begint. Kosten van dit project: ruim vijf miljoen gulden. Toen in de jaren 1964-1965 het complex Poddekenpoel op een terrein aan het Flanorpad en de Wassenaarseweg werd gereali seerd was er rekening mee ge houden dat het belendende ter rein te zijner tijd ter beschikking - zou komen en dat hierop een vijf de flat zou kunnen worden ge bouwd. Nadat het consultatiebureau voor T.B.C.-bestrijding, dat op het voornoemde terrein was gehuis vest, in 1980 verhuisde naar Oegstgeest, kon de Stichting Studentenhuisvesting beginnen met het maken van plannen. De architect Schutte werd ingescha keld. Er zullen aan de Wassenaarseweg 85 wooneenheden worden ge bouwd, vertelt de directeur van de Stichting Studentenhuisves ting, Van Rooijen. Hij vervolgt: "Elke kamer wordt ruim 21 vier kante meter groot. De huur be draagt ruim tweehonderd gulden per maand. Daarbij wil ik dan wel de aantekening maken dat het de kale huur is". Het betreft hier overigens weer een samenwerkingsproject tussen de Stichting Studentenhuisvesting en de Stichting huisvesting Werkende Jongeren. "We werken dus op fifty-fifty basis. We hebben trouwens ook reke ning gehouden met de toekomst waarde van het gebouw". Op de vraag wat hij daarmee pre cies bedoelt, antwoordt de direc teur: "Nu hebben we volle wachtlijsten, dat is bekend. Maar je weet niet hoeveel studenten en werkende jongeren er in de toe komst nog kamers zoeken. Er kan een daling komen. Vandaar dat we de eenheden zo hebben ingedeeld dat ze desnoods kun nen worden bewoond door ge- "Hoe je je dat voor moet stellen? Nou kijk, de appartementen zijn zo gerangschikt dat groepen van twee en drie personen tezamen over een keuken en een douche beschikken. Er kunnen dus ook zo gezinnen in, als het moet. Die flexibiliteit bestaat". In september werd er begonnen met de bouw van de flat, over een jaar hoopt de stichting de vlag in top te kunnen hijsen. Een te optimistische planning? "Nee, ik denk het niet", meent Van Rooijen. "We zijn wel realistisch. Aan de andere kant: je weet na tuurlijk nooit wat er nog kan ge- De stichting verwacht trouwens dat binnen korte tijd een aantal projecten goedgekeurd zal wor den, dat wil zeggen: denkt nog dit jaar op diverse plaatsen te kunnen beginnen met bouwen. Van Rooijen somt op: "Laat ik al lereerst de Kaiserstraat noemen, daar komen 47 woningen voor echtparen. Aan de Hooigracht/ Middelstegracht komen 24 wo ningen voor echtparen. En in Oegstgeest willen we gaan bou wen voor ruim tweehonderd jon geren. Dan hopen we nog vijf panden in de stad te kunnen res taureren en verbouwen". De woningnood onder studenten en werkende jongeren zullen dank zij deze projecten niet wor den opgelost, want daarvoor zijn de wachtlijsten te lang: de wo ningnood is voorlopig nog niet verdwenen. Van Rooijen daar over: "Hoe het komt...ik weet het niet, maar feit is dat Leiden dit jaar erg in trek is bij studenten". Tekening van de vijfde flat die in de nabijheid van het Flanorpad in aanbouw is. Links het zij-aanzicht van het gebouw. Afdelingsbestuurders van Hore ca Nederland zijn er van over tuigd dat het conservatieve plaatselijke horecabeleid de klanten deze aantrekkelijke I stad uitjaagt. Is dat werkelijk zo? Wat heeft Leiden, door het CDA-raadslid Joop Walen kamp ooit smalend "het Stap horst van het westen" ge noemd, dan zoal te bieden? We besloten de Leidse horeca eens door te lichten en de ge schoten röntgenfoto's op deze plek af te drukken. Kijkjes in de verschillende keu kens van de Leidse horeca; een horeca-serie waarbij het aan de lezer is om het kaf van het koren te scheiden. Vandaag deel twaalf over de Hoekse en Kabeljauwse twis ten binnen de afdeling Leiden van Horeca Nederland. Over de halsstarrige voorzitter Wim Visscher die ondanks de felle kritiek van een aantal collega's nog altijd fier in het bestuurlijke zadel zit en meent dat de oppositie zich belachelijk maakt. En over oppositieleider Willem Anko- né, in de stad beter bekend als Ome Henne, die vindt dat Wim Visscher weliswaar een aardige kerel is om een biertje mee te drinken, maar dat hij als horecabestuurder nadruk kelijk heeft gefaald en dus op moet stappen. De Leidse horecabond knokt al jaren voor verruiming van de sluitingstijden. Maar onder het bewind van de 'zuinige' WD- er Adriaan Vis was er geen kiertje verruiming af te dwin gen. Na het vertrek van Vis naar Den Haag kwam er een WD-burgemeester die wél li berale gedachten over slui tingstijden bleek te koesteren. In de zomer van twee jaar gelé den werd de eerste 'verrui- mingsproef van burgemeester Goekoop gehouden. Drie ca fe's mochten ruim drie maan- den lang op vrijdag en zaterdag tot drie uur 's nachts in plaats van tot twee uur openblijven. Op dit moment zit er een tweede proef aan te komen met vijf tien caféhouders die de tap in het weekeinde een uurtje later mogen dichtdraaien. Het hore- cabestuur heeft zijn medewer king aan de proef toegezegd tot grote woede van vele leden. Die vinden dat Wim Visscher en de zijnen voorbij gaan aan het door de ledenvergadering in genomen standpunt: gelijke monniken, gelijke kappen. Ie dereen verruiming of helemaal niemand. Bovendien verwijten sommige 'opstandelingen' eerste voor zitter Wim Visscher en tweede man Nico Reyneveld dat zij met de proeven hun eigen por temonnees willen spekken. Zowel Visschers café Van Mei zen (Nieuwe Beestenmarkt) als Reynevelds Taverne (Kore- vaarstraat) waren uitverkoren voor de eerste proef en mogen straks ook aan de tweede proefronde meedoen. Niet alleen tussen de leden en het bestuur raakten de gemoe deren verhit ook achter de be stuurstafel ontstond verdeeld heid. Verdeeldheid die in ruzie ontaardde en vervolgens tot het opstappen van secretaris Leo Kamphues (Koets-o- Theek) leidde. Kamphues besloot zich bij de op positie aan te sluiten. Samen met vooral Willem Ankoné (de Hut van Ome Henne) werkt hij nu aan een nieuw horecabe- stuur. Vergadering Op verzoek van Wim Visscher had het hoofdbestuur van Ho reca Nederland gistermiddag een vergadering uitgeschreven in de Bierdeghel in de Veste- straat. Alle voortekenen wezen Oppositieleider Ankoné: "Vis scher heeft gewoon maling aar de mening van de leden". (foto Holvast) op een vergadering vol vuur werk. Alle opgekropte frustra ties zouden tot explosie ko men, zo luidden de verwach tingen. Maar de vergadering werd een flop. Er kwam slechts een handjevol op het vermeende spektakelstuk af. Na een tam me vergadering achter geslo ten deuren, haalde Wim Vis scher opgelucht adem. Hij vindt dat de oppositie zich voor de derde keer in successie belachelijk heeft gemaakt. "Eerst hebben ze tot twee keer toe bij het stadhuis tegen de nieuwe verruimingsproef ge protesteerd. Beide keren werd het een flop. Vanmiddag kwa men ze slechts met z'n drieën opdagen: Willem Ankoné, Leo Kamphues en Peter van der Hoorn (Uyl van Hoogland en Branderij, red.). Later kwaam Bernard Stücsen van Scarabee er nog bij, maar die is niet eens lid. Nico Reyneveld en ik heb ben gezegd dat ze zomaar op onze plaatsen konden gaan zit ten, maar dat wilden ze niet. En dat is zwak hè. Wel een gro te mond hebben, maar geen bestuursverantwoordelijkheid willen aanvaarden. Er is zelfs geen enkele motie van wan trouwen ingediend". De oppositie is dus overstag ge gaan? Visscher: "Dat wil ik niet zeggen, maar in elk geval hebben we de tegenstanders van de proef duidelijk kunnen maken dat het hen niet schaadt wanneer ze aan proef meewerken. Wij hebben ons altijd op het stan- punt gesteld dat we strijden voor verruiming van sluitings-, tijden voor iedereen. En een uitbreiding van drie naar vijf tien cafés die aan een proef mogen meedoen, zien wij als een stap in de goede richting. Dat er vanmiddag maar een paar leden zijn komen opda gen, is aan de ene kant triest, omdat we graag willen dat zo veel mogelijk leden met ons meedenken. Maar aan de ande re kant vindt ik dat die geringe opkomst duidelijk maakt dat de meeste leden het allemaal wel goed vinden". Gekonkel Willem Ankoné, geconfronteerd met deze uitspraken: "Wij wil len best bestuurlijke verant woordelijkheid dragen, maar we vonden het niet verant woord om met zo weinig leden het bestuur weg te stemmen. Dat zou betekenen dat je jezelf achter de bestuurstafel neerzet zonder dat je door een achter ban bent gekozen. Vandaar dat wij hebben besloten om te wachten tot een nieuwe leden vergadering. Wanneer er dan wél leden verschijnen, komt er gewoon een heel nieuw be stuur". Bernard Stücsen ("Ik heb me aangemeld als lid van de bond, maar nooit meer iets ge- Voorzitter Visscher: "De opposi tie maakt zich belachelijk". (foto Holvast) hoord"): "Het is natuurlijk pu re onzin om aan die geringe op komst de conclusie te verbin den dat de leden het allemaal wel goed vinden. De leden zijn gewoon doodziek van al het ge zeur en gekonkel van het be stuur". Willem Ankoné: "Inderdaad. Ik hem Wim Visscher ook gezegd dat hij met al z'n gedraai heeft veroorzaakt dat de leden geen vertrouwen meer in de bond hebben. Een reden te meer voor de samenstelling van een nieuw bestuur". Had het horecabestuur de groot ste trammelant niet kunnen voorkomen door bedenktijd te vragen toen burgemeester Goekoop vroeg of de bond wil de meewerken aan zijn nieuwe proef. De kwestie had toch eerst aan de leden kunnen wor den voorgelegd? Visscher: "Daar was geen tijd voor. Wij werden op het stad huis voor het blok gezet. Het was slikken of stikken. Wan neer wij niet onmiddellijk 'ja' zouden zeggen, dan hoefden we de eerste tien jaar nergens meer op te rekenen. Misschien hebben we in de hele procedu- door JAAP VISSER re een paar schoonheidsfoutjes gemaakt, maar ik sta nog altijd achter de beslissing die we hebben genomen. Van twee slechte dingen hebben we de minst slechte gekozen. En nu het hoofdbestuur het hetzelfde standpunt heeft ingenomen, voel ik me in die opvatting ge sterkt". Blunders Van bestuurlijke schoonheids foutjes is volgens Ankoné geen sprake: "Visscher heeft regel rechte blunders begaan. Hij is falikant voorbijgegaan aan een standpunt dat de ledenverga dering heeft ingenomen. Er is indertijd duidelijk gesteld: ie dereen of niemand verruiming, ook in het geval van een nieu we proef. Visscher heeft dus gewoon maling aan de mening van z'n leden gehad. Als je zoiets in de politiek flikt dan kun je meteen oprotten. Als mens heb ik niets tegen Willem Visscher, integendeel. Maar als voorzitter van de horecabond moet hij gewoon weg". En dat gaat de plaatselijke bondsbaas ook. Een tijdje gele den kondigde hij aan Leiden om zakelijke redenen de rug te zullen toekeren. Visscher: "Ik denk dat er nog dit jaar een nieuwe ledenvergadering komt. Dan zal mijn zetel waar schijnlijk inderdaad beschik-i baar zijn. Evenals die van se cretaris en commissaris. Wie mijn opvolger wordt? Nico Reyneveld is tweede voorzit ter, dus die zal wel doorschui- Een paleisrevolutie verwacht Visscher niet: "Vanmiddag is toch wel gebleken dat het aan tal tegenstanders uit een heel klein groepje bestaat". Inderdaad, maar het aantal me destanders misschien uit een nóg kleiner groepje.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4