'Gemeente misbruikt vrijwilligers Twee 'ondeugende' kapelaans en de historie van de St. Jan's Fanfare jUscftth ■c Zoeterwoudse muziekgezelschap bestaat tachtig jaar Leiderdorpse PvdA uit kritiek in nota: Warmond verhoogt liggelden woonboten met 36 procent Warmond mag geen jachthaven aanleggen bij de Groote Sloot Kabel-tv in Lommerlust Stad eri rand DONDERDAG 13 OKTOEER 1983 ZOETERWOUDE - "De fanfare is dronken!", klonk het in 1904 in de straten van Zoeterwoude toen de St. Jan's Fanfare van de Zuidbuurt naar het Dorp 'toeterde'. Die dag was een heuglijke in de geschiedenis van de fanfa re die op 19 oktober tach tig jaar bestaat. Het was de dag dat de St. Jan's kerk in de Zuidbuurt werd gewijd. door Dirk Jan Roeleven Er ging veel fout maar de muziek was goed op die dag dat de bis schop de kerk zegende. De fanfa re gaf na de kerkwijding een con cert dat door de Zoeterwoudena- ren hogelijk werd gewaardeerd. Toen de bisschop zich had terug getrokken in de opperzaal van de pastorie begaven de gevierde muzikanten zich naar de onder aardse wachtkamer van de pas torie. Hier begon de dronkenschap. Twee kapelaans van het deke naat besloten een grap uit te ha len door voor te wenden dat ze de huishoudsters een handje zouden helpen. "Wij geven de muzikanten wel wat te drinken", meenden de ondeugende kape laans met in hun achterhoofd het plan om de blazers een 'beetje daars' permissie te geven muziek te maken, greep een andere geestelijke in. Kapelaan Zijm brak namelijk een lans voor de oprichting van een 'Jongelings vereniging met een muziek- en toneelafdeling'. Zijn doel was om net als in Warmond de bisschop met muziek 'van eigen bodem' binnen te kunnen halen. Waar dat toe kan leiden is hierboven al beschreven. De St. Jan's Fanfare in de jaren vijftig. Parijs De vijftien leden dronken' te voeren. Dat was sim pel want het was al lang etenstijd geweest en de magen waren leeg. Daarbij kwam dat de muzikan ten de kracht van de zware Ma deira niet goed kenden en ze het vocht naar binnenslurpten alsof het pompwater was. Mooier had den de twee jonge geestelijken het niet kunnen treffen. Toen het halve dorp al op de hoogte was van de 'kennelijke staat' waarin de fanfare verkeerde maakte een vrouw het allemaal nog vrolijker door op straat aan de muzikan ten jenever te schenken. Dit gebeurde allemaal één jaar na de moeizame oprichting van de St. Jan's Fanfare. Moeizaam om dat de toen nog zeer machtige katholieke kerk, in de persoon van deken Mosmans, de plan nenmakers op het matje riep en ze in het Latijn én het Neder lands te verstaan gaf dat die plannen niet door konden gaan. De overlevering wil dat de Zoeter woudse jongens zó enthousiast waren voor het blaaswerk dat ze een paar jaar tevoren 'hijgend in het Plantsoen nabij de Hoge- woerd' werden aangetroffen. De reden van hun: de muziek die daar ten gehore werd gebracht door het Vierde regiment God fried Mann. Ze speelden 'Sol- diers in the park' en de polder jongens waren op die zomerse zondagmiddag naar Leiden ge rend omdat ze vanuit het verre Zoeterwoude flarden van blaas muziek hadden horen klinken. Na de muziek gingen ze in een draf naar Zoeterwoude terug. Ze waren in de ban van de muziek en ze zouden hun doel bereiken. Want nadat de kerk in eerste in stantie had geweigerd de 'zon- Op 19 oktober van het jaar 1903 kwam uit Parijs een grote kist met instrumenten. De oprichting van de vijftien leden tellende St. Jan's Fanfare was een feit. De eerste repetitie werd gehouden in de klompenmakerij van Abra ham Slootweg. Later werden de repetities gehouden in het café en in een schoollokaal. De repeti ties in die jaren waren heel wat strikter dan tegenwoordig. Er werd precies op tijd begonnen en als de klok om tien uur voor de eerste maal sloeg was het 'inpak ken en wegwezen'. Soms gebeur de het dat halverwege een be paald muziekstuk de deken op stond en riep: "Het is tien uur, opruimen en wegwezen". Latere hoogtepunten in de rijke ge schiedenis van de fanfare waren het bezoek van Prins Willem II aan Zoeterwoude (1913) en de optredens voor de radio die na de Tweede Wereldoorlog plaats hadden. De geschiedenis van de fanfare kent uiteraard ook diepe- tepunten. Na de Eerste Wereld oorlog brak een tijd aan waarin de instrumenten aan de wilgen werden gehangen. Alleen wan neer er weer eens een 'priesterszoon' van de parochie werd binnengehald rukte de fan fare uit. Tien jaar duurde deze depressie. Daarna in de crisis tijdens de ja ren dertig herleefde de fanfare. Door toedoen van L. Straathof werden de oude leden weer op getrommeld voor repetities. Hij verzocht de toenmalige deken en kapelaan de draad weer op te ne men. Er kwam geld uit de knip van de deken voor vier saxo foons en de zaak ging weer draai en. Zo goed zelfs dat in 1935 het eerste optreden werd gegeven op een eigenhandig georganiseerd concours. De opbrengsten hiervan werden in de kas van de kerk gestort. Die besteedde het geld weer aan de verbetering van het Patronaats gebouw aan de Schenkelweg. Het pikante hiervan is dat dit Pa tronaatsgebouw nu het vaste on derkomen van de fanfare is. Na het gereedkomen van de Klaver- hal werd dit gebouw omgedoopt in Muziekcentrum. Zo is het zelf verdiende geld toch nog bij de fanfare tercht gekomen. In 1954 breidt de fanfare zich uit met een drumband. Dertien jaar later wordt deze weer uit de fan fare gezet omdat de drumband een hoog niveau had bereikt waardoor een algehele reorgani- Jubileumconcert (1) De Zoeterwoudse christelijke zangvereniging 'Zingt den Hee- re' geeft vrijdagavond een jubi leumconcert in de Dorpskerk ter ere van het 65-jarig bestaan. Uitgevoerd worden werken van Haydn en Bach. De muzikale be geleiding is in handen van het Dortsch kamerorkest. Het con cert begint om acht uur. Jubileumconcert (2) De Big Band Voorschoten geeft vrijdag een jubileumconcert in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan ter ere van het 10-jarig bestaan. De 20- mansformatie brengt jazznum mers van onder andere Glen Miller, Count Basie, Neil Hefti, Charlie Parker, Don Ellis en Chuck Mangione. Met dit pro gramma wil de groep vijftig jaar big bandmuziek de revue laten passeren. Het concert be gint om half negen. Jubileumconcert (3) De 80-jarige St. Jan's Fanfare uit Zoeterwoude-Dorp geeft zater dag een jubileumconcert in het Muziekcentrum aan de Schen kelweg. Dit concert betekent te vens de presentatie van de nieu we uniformen waarvoor de fan fare jarenlang geld heeft ingeza meld. De feestelijke avond be gint om acht uur. Na afloop van het concert is er een receptie, waarbij de gelegenheid bestaat het bestuur en de leden te felici teren. Als voorproefje op dit jubileum concert is de fanfare 's middags te horen in het KRO-radiopro- gramma 'Zin in muziek' dat van half vier tot vijf uur wordt uit gezonden op Hilversum 4. Als toetje van het jubileumcon cert staat de fanfare zondag morgen tijdens de ochtendmis van elf uur op de plankieren van de Sint Jan's kerk aan de Zuidbuurtseweg. Poppen (1) Het Voorschotense poppentheater 'Wellus-Nietus' speelt zaterdag om half drie het stuk 'Wie niet blauw is, is gezien' in de keet aan de Sir Winston Churchill- weg. Reserveren voor de voor stelling is gewenst: tel. 01717-8361. LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp moet een an der werklozenbeleid gaan voeren, waarbij niet het vrij willigerswerk de hoofdmoot vormt. Vrijwilligers mogen niet zoals nu gebeurt worden gebruikt om beroepskrach ten te vervangen. Dat staat in een nota van de Leider- dorpse PvdA. De ambtelijke werkgroep, inge- steld door er onder verantwoor delijkheid van wethouder Geh- ner (WD), die zich al een tijdje bezighoudt met vooral vrijwilli gerswerk is op de verkeerde weg, bekritiseert de PvdA. "Het ma ken van de vrijwilliger tot de op lossing van allerlei problemen moet worden beschouwd als kortzichtig en getuigt van weinig visie", aldus de nota die is opge steld door drie prominente PvdA-leden. In de PvdA-nota wordt onder scheid gemaakt tussen vrijwilli gerswerk en werklozenbeleid. Vrijwilligerswerk ziet de PvdA meer als aanvullende werkzaam heden die gedaan worden naast andere betaalde of onbetaalde werkzaamheden. Vrijwilligers werk mag nooit in de plaats ko men van betaald werk zoals wel gebeurd is bij bijvoorbeeld de stichting Kinderspeelzalen in Leiderdorp. De gemeente ver laagde daar de subsidie, waar door arbeidsplaatsen op de tocht kwamen te staan. Met daarbij de mededeling dat het werk van die beroepskrachten maar door vrij willigers moest worden overge- Volgens de PvdA is werklozenbe leid wezenlijks iets anders dan vrijwilligerswerk. Bezigheden voor werklozen moeten een com pensatie zijn voor het ontbreken van betaald werk. Het beleid moet er alleen op gericht zijn de gevolgen van de werkloosheid weg te nemen. De PvdA maakt dit onderscheid om te voorkomen dat een grote groep werklozen met behoud van uitkering werk gaat doen dat in feite door betaalde krachten zou moeten worden gedaan. Als dat zou gebeuren wordt berust in het beleid van het kabinet Lub bers, aldus de PvdA. De PvdA pleit in de nota voor een breed opgezet werklozenbeleid. De gemeente moet via allerlei re gelingen bevorderen dat de ge volgen van de werkloosheid wor den weggenomen. Ook zou de gemeente een gemeenschapsta kenplan, een jeugdwerkplan en een gemeentelijk arbeidsplaat senplan moeten opstellen. Bij al deze plannen moet in de gaten worden gehouden dat het be drijfsleven geen oneerlijke con currentie wordt aangedaan en dat de werkzaamheden aanvul lend zijn, dus niet in plaats van betaalde arbeid komen. Bovendien moet de gemeente het opzetten van een eigen bedrijfje door werklozen stimuleren. Het geheel zou kunnen worden be taald met overheidssubsidies of in een enkel geval met een bij drage uit een particulier fonds. De PvdA wil dat de gemeente di rect betrokken wordt bij al deze zaken. De stichting 'Werkwijzer', de opvolger van de ambtelijke werkgroep van wethouder Geh- ner, zou weer moeten worden omgezet in een gemeentelijke werkgroep. In zo'n werkgroep moeten ambtenaren van de afde lingen sociale zaken en welzijn zitten evenals vertegenwoordi gers van politieke partijen, vak bondsmensen, werkgevers en werklozen. Die werkgroep moet niet alleen op zoek gaan naar projecten waar werklozen met behoud van uitkering kunnen gaan werken, maar moet ook unaniem van mening zijn dat dat werk geschikt is, dus geen be taalde arbeid vervangt. Woonboten in de Warmondse gemeentehaven. De bewoners van deze en andere arken kunnen de komende twee jaar rekenen op een forse stijging van minstens 36 procent van de liggelden. (Foto Holvast) WARMOND - De liggelden voor woonboten in Warmond zullen de komende twee jaar stijgen met 36 procent. De gebruikers van woonboten moeten in 1984 een kleine zes gulden (het huidi ge tarief is vijf gulden) per vier kante meter betalen, het jaar daarop wordt dat tarief op twee dubbeltjes na zeven gulden. De raadscommissie financiën is gis teravond unaniem akkoord ge gaan met het voorstel van die strekking. Sinds begin dit jaar bestaat er in Warmond een groot verschil in hoogte van de woonboottarie ven. Oorzaak hiervan is dat de gebruikers van boten in wateren die in eigendom zijn van de In spectie der Domeinen met in gang van 1983 werden gecon fronteerd met een stijging van vijf gulden naar 6,80 gulden. Het college van B en W, dat de liggel den voor woonboten in wateren van de gemeente gelijk wil hou den aan die van de Inspectie der Domeinen, kwam daar te laat achter, vertelde CDA-wethouder Van Schagen gisteravond. Om dat een stijging van de liggelden vier maanden van tevoren moet worden aangezegd konden de ta rieven in 1983 niet worden ver hoogd. Om ze weer gelijk te trek- archieffoto) satie nodig was. Omdat ook de fanfare in de lift zat en er finan ciële problemen kwamen werd de drumband VIOS in Zoeter woude opgericht. Na een laatste crisis in de jaren vijf tig is het alleen maar beter ge gaan met de fanfare. Toen was de club op sterven na dood. Er was geen geld om de lekke instru menten op te knappen, succes sen bleven uit. Tot 1964 duurde deze situatie. In dat jaar besloot men een nieuwe koers te gaan varen. Er kwam een beroepsmu zikant, Jan Mey, als dirigent en concours na concours werd suc cesvol afgesloten. De betere tij den braken mede aan omdat de gemeente nieuwe instrumenten voor de fanfare kocht. Momenteel staat de ruim 45 leden tellende St. Jan's Fanfare in de ereafdeling nadat ze dit jaar in Wateringen de eerste prijs in de afdeling uitmuntenheid behaal de. Met de komst van de nieuwe uniformen,waarvoor jarenlang actie werd gevoerd, staat de tach tigjarige vereniging weer voor een nieuw tijdperk. Ze blijven onder leiding van dirigent Paul Oligschlager strijden voor het hoogst haalbare. De liefhebbers van hun muziek kunnen daar za terdag getuige van zijn tijden het jubileumconcert in het Muziek centrum. DONDERDAG Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Stadt der verlohrenen Seelen' van Rosa von Praunheim, 20 en 22.15 uur. Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Muziekcafé Scarabee - Pieterskerk- choorsteeg, optreden het jazzduo Les Deux, 21 uur. Schouwburg - 'Der Kleine Prinz', Schwarzes Theater 'Velvets', 19.30 Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informa tieprogramma's, 15-17 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu, 20 uur. Warmond Gemeentehuis - Commissie Algemene BestuurUjke Aangelegenheden, 20 VRIJDAG ken met die van de Inspectie is besloten de liggelden gefaseerd over twee jaar te verhogen van vijf tot 6,80 gulden. De commissie drong er gister avond op aan te voorkomen dat in 1985 weer een achterstand wordt opgelopen ten opzichte van de tarieven van de Inspectie der Domeinen. Geadviseerd werd een extra bepaling op te ne men in het voorstel. Strekking daarvan moet zijn dat als over twee jaar de Inspectie meer dan 6,80 heft de gemeente direct moet aansluiten met haar tarie- Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 1, le zing van D.Jan Bruijn 'Bij Mattheüs', 20 uur. Schouwburg - 'Hardroze-knalblauw', cabaret van Guus Ponsioen en Lils Renkema, 20.15 uur. Lak-Theater - vrouwencabaret 'Lip stick' met 'Fietsen in het donker', 20.30 uur. Filmhuis LVC - film 'Stadt der verlore ne Seelen' van Rosa von Praunheim, 21.15 uur. LVC - optreden de Engelse groep ClOCK DVA, 21 uur. Holiday Inn - optreden trio Karei Boeh- lee, 21 uur. Maranathakerk Dijkstraat 2a, rommel markt van de hervormde wijk ge meente Morskwartier, 19-22 uur. 't Parlement - Nieuwstraat 45, Wandel- sportvereniging Zuid-West organi seert een avond met klaveijassen en sjoelen, 20 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 APOTHEKEN" De avond- nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 7 okt tot 14 okt door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leidsweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. WIJKVERPLEGING de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. VOORSCHOTEN - De Voorscho tense afdeling van de Baha'is heeft de gemeente gevraagd om een ruimte. De geestelijke orga nisatie kampt met ruimtegebrek, zo schrijft het in een brief aan het college. Zaken zoals een kin derklas, raadsvergaderingen, studieweekeinden, feestdagen en een bibliotheek komen hier door in het gedrang. De gemeente zal de aanvraag van de Baha'is zorgvuldig onder de loep nemen, zegt een woordvoer der. Over een maand valt waar schijnlijk de beslissing. Tegen die tijd wil de gemeente namelijk de accommodatienota klaar heb ben waarin de gemeente aan geeft wat moet gebeuren met de verschillende gemeentelijke ruimtes in Voorschoten. WARMOND - Drié* te bouwen bun galows in de Hyacintenlaan, de 34 woningen in de Narcissenhof, plus de zes te bouwen vrije sec tor woningen aan de Lommer- lustlaan, alle in de Warmondse nieuwbouwwijk Lommerlust, krijgen kabeltelevisie. De eigen bijdrage in de aansluitkosten zal 250 gulden bedragen. De raads commissie financiën is gister avond akkoord- gegaan met de besteding van een krediet van 16.000 gulden voor de aansluitin gen in Lommerlust. Progressief Warmond-raadslid Slingerland zwengelde de dis cussie aan over "abonnees die dubbel moeten betalen". Hij doelde hiermee op mensen die naar Lommerlust verhuizen, in hun oude woning reeds waren voorzien van een CAI-aanslui- ting en nu dus weer een bijdrage in de aansluitkosten moeten be talen. Het PW-raadslid pleitte er voor om mensen die in Lommer lust komen wonen in de gelegen heid te stellen de CAI-aanslui- ting van hun voormalige huis te verkopen. Volgens CDA-wet houder Van Schagen is dit niet mogelijk. "Stel dat de toekomsti ge bewoners van huizen van de mensen die naar Lommerlust verhuizen niet willen worden aangesloten. Dan is het niet mo gelijk om de aansluiting te ver wijderen". WARMOND - De gemeente War mond mag geen jachthaven aan leggen bij de Groote Sloot, ter hoogte van de Holle Mare' en moet zich houden aan haar eigen plan 'Zuid' waarin de plek de be stemming woonbotenhaven heeft gekregen. Dat heeft de Kroon beslist nadat de Stichting 'Zuidhollands Landschap' be roep had aangetekend tegen de wijziging die de gemeente in plan Zuid heeft aangebracht. De stichting vreesde dat het zon der woonbotenhaven onmoge lijk zou worden om de oevers van de Kagerplassen ooit nog te schonen van woonarken. De ge meente had gehoopt met een jachthaven met een capaciteit van 500 ligplaatsen een oplossing te bieden voor de vierhonderd her en der illegaal afgemeerde plezieijachten. De Kroon echter heeft grote twijfels over de mo gelijkheid om al die plezierjach ten naar een jachthaven te ver plaatsen. Bovendien zou de jachthaven de kans op een toene ming van de recreatiedruk in het Kagerplassengebied aanzienlijk vergroten. En dat is volgens de Kroon, het hoogste beroepscolle ge in ons land, een ongewenste ontwikkeling. De Kroon voert voorts aan dat bij het schrappen van de aanvanke lijk geplande woonbotenhaven Warmond opgescheept zal blij ven met 250 woonboten op plaat sen waar hun aanwezigheid "uit oogpunt van natuur- en land schapswaarden bezwaarlijk is". LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon 071-144941 Een Sleuteltje opgeven Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), ientsgeiden bi) taling te voldoen is met toegestaan Indien een r verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen volgt Maandabonnement 20,59 (Autom betaling) Losse nummers 0.85 Directie G Koopman Ad| dir N Quakernaat Hoofdredacteur Rubnekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel 071-M4941t: correspondenten o a in Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington. Beiroet. Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2