Nacht- en ontbijt-tv bij Belgische omroep c De helderheid van Hans van Manen Kunst te kijk 200 maal op de tv Expositie in Duits vertaalde auteurs contact- /o-atlj lenzen.ApJtvS Appels en peren bij Liselore Gerritsen Twaalf groepen strijden in Camaretten-festival LESKO - concert niet zo bijzonder boeiend Simon Carmiggelt: DONDERDAG 13 OKTOBER 1983 BRUSSEL (GPD) - Tijdens de - Olympische Spelen in Los Ange les van 28 juli tot en met 12 au gustus 1984 zal de Belgische BRT-televisie elke nacht van 24.00 tot 04.00 uur uitzendingen verzorgen. Bij wijze van experi ment onthaalt de BRT de kijkers in deze vakantieperiode ook nog eens op ontbijt-televisie in de ochtenduren. Onder meer wor den dan de belangrijkste sport evenementen van de afgelopen nacht nog eens in verkorte vorm gebracht. De sportliefhebbers komen overi gens volgend jaar bij de BRT goed aan hun trekken, want ook de Europese kampioenschappen voetbal in Frankrijk van 12 tot en met 27 juni komen uitgebreid bij de Belgen op het scherm. Verder streeft de BRT er naar om in de loop van volgend jaar ook elke zaterdagavond met het tweede tv-net (momenteel alleen van maandag tot en met vrijdag) in de lucht te komen. Behalve veel sport en uitbreiding van zendtijd op tv en radio, heeft de BRT volgend jaar ook veel nieuwe series en produkties voor de kijker in petto. Eén daarvan is de serie „De Bokkenrijders", een co-produktie met de TROS en de WDR, die op locatie onder meer in het Belgische en Nederlandse deel van Limburg en de regio Herzogenrath-Keulen wordt op genomen. AMSTERDAM - Adèle Bloemendaal, de vijftig al lang gepasseerd, blijft actief. Aan de schrijver-journalist Nico Scheepmaker bood zij gistermid dag het eerste exemplaar aan van haar eigen 'Fitness'-boek. (Foto ANP) Feuilletons, films, spel- en kwis- programma's zijn het populairste bij de BRT-kijkers. In dat ver band worden verschillende nieu we series aangekondigd. Twee er van zijn gebaseerd op bestaand literair werk: „De burgemeester van Veurne", naar de psycholo gische roman van Simenon en „Hard labeur", een bewerking van het werk van Reimond Stijns, volgens velen de gaafste boerenroman uit de Nederlandse literatuur. In de sage „De meesterbrouwers", in co-produktie met de Franstali ge RTBF, wordt de aangrijpende geschiedenis verteld van de fa milie Steenfort, die zich van klei ne brouwers opwerkt tot een van de machtigste Europese bierpro ducenten. In 1984 komt ook het feuilleton „Willem van Oranje", in co-produktie met AVRO en Veronica, op het BRT-scherm. Op filmgebied komen er zeker vier Woody Allan-films (o.a. Interiors en Manhattan) en een aantal vroege Polanski's (o.a. Het mes in het water en Repulsion. Opmerkelijk veel aandacht zal de BRT in 1984 besteden aan de Eu ropese verkiezingen. Het beken de programma Terloops ver schijnt nu vaker (wekelijks) en in een nieuwe vorm op het scherm. Op het gebied van show en amuse ment brengt de BRT een serie onder de gemeenschappelijke noemer 'Het publiek', Studio Vijf met hits van vroeger en nu, Music Digest (met Vlaamse en buitenlandse zangers), Showuur (Vlaamse artiesten met talk- show-element) en Magic Show (visuele attracties). De talkshow „Noord-Zuid", al dan niet met de NOS, komt vanaf 1984 eveneens weer op het scherm. ADVERTENTIE lid ANVC Voorstraat 80 - Katwijk; Binnenweg 114 - Heemstede; Haarlemmerstraat 58 - Leiden; Hoofdstraat 253 - Sassenheim HILVERSUM (GPD) - Direct na „Sonja op dinsdag" zal Simon Carmiggelt op 18 oktober (23.15 uur, Nederland I) voor de 200ste maal bij de VARA op TV te zien zijn. Hij vertelt dan het verhaal „Louise" uit zijn bundel:„Mag 't een ietsje meer zijn De 200 „dagsluitende" Carmiggelt- programma's bestrijken een pe riode van ongeveer 20 jaar. Al in 1964 droeg hij zijn eerste verhaal voor. Aanvankelijk las hij ze voor. De laatste tijd heeft hij de vertellingen uit het hoofd voor gedragen. Gemiddeld kijken 700.000 mensen naar Carmiggelt, die zijn verha len op de hem zo bekende melan cholieke, ingetogen manier pleegt te vertolken. De waarde ring heeft steeds geschommeld rond het vrij hoge cijfer 71. Kunst Carré-programma van het Nationale Ballet Hans van Manen-programma van het Nationale Ballet, gastsoliste Pauline Danièls. Uitgevoerde werken: In and out, Pianovaria ties II, in en IV, Portrait en Ada gio Hammerklavier. Gezien op AMSTERDAM - Het eerste aan Hans van Manen gewijde pro gramma, vorig jaar om deze tijd in Carré, kon nog worden opgevat als een terecht eerbe toon aan de meest toonaange vende choreograaf van het land. Nu het Nationale Ballet andermaal een geheel uit bal letten van zijn hand bestaand programma brengt, lijkt er wat anders aan de hand. Temeer omdat deze serie geen enkele première bevat. Het lijkt een poging om via de populariteit en het aura van Van Manen modern ballet meer ingang te doen vinden. Dat is op zich een goed plan. Het werk van Van Manen leent zich bij uitstek daarvoor. Uit zijn balletten spreekt een stre ven naar helderheid door alle overbodigheden weg te laten. De dans volgt een klare lijn, die vooral bij voorstellingen in Carré goed zichtbaar wordt. Je kijkt daar van boven op de dansers neer; de geometrische patronen krijgen dan een haast doorzichtige helderheid. Zijn dans is heel eenduidig. Bij hem geen mistige romantiek, maar niet mis te verstane recht-op- en-neer bewegingen. Cherchez la femme. Theaterpro gramma van Liselore Gerritsen en Harlekijn Dans. Gezien op 12 okto ber in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Twee appels en drie peren kun je volgens de ele mentaire wiskunde niet bij el kaar optellen; dat lukt pas, wanneer je daarvan twee plus drie vruchten maakt. Zo geldt ook voor het nieuwe zang- en dans-programma van Liselore Gerritsen, dat het te duidelijk het optellen van appels en pe ren blijft. De wijze, waarop hier twee kunstuitingen sa mengevoegd worden, leidt niet tot een overtuigende synthese, waarin beide elementen in el kaar zijn opgegaan. Harlekijn Dans, bestaande uit Caroline Dokter, Maijolein Elsink, Ma- non Genis en Kathinka de Vis ser, dankt haar bekendheid vooral aan de samenwerking met Herman van Veen in diens programma 'Onder Water'. In die show vulden beide aspec ten elkaar veel en veel beter aan dan nu in het 'concert' van Liselore het geval is. Waar schijnlijk ligt dat aan Liselore zelf; in een programma als 'een klein concert 4', waarmee zij in maart vorig jaar in het Waag- theater optrad, komt ze veel Ujk. Hij bezit daarnaast het ver mogen om te relativeren. Van Manen beheerst de bewegings taal zo goed, dat hij zich allerlei spielereien kan veroorloven. Elk van de balletten uit het programma bevat dergelijke grapjes. In 'Portrait' steekt de danseres onverwacht een siga ret op, in 'In and out' blijken de dansers opeens te kunnen pra ten, in 'Pianovariaties IV' heeft de hele dans op hoge hakken een (tragi-)komisch effect en ook de botsingen tussen het paar in 'Pianovariaties II' werken vaak op de lachspie ren. Als je zo'n hele serie Van Manen balletten achter elkaar ziet, komt ook een andere kwaliteit van hem sterk naar voren: hij weet voor een bepaalde rol feil- DEN HAAG (GPD) - Twaalf amateur-cabaretiers en cabaretgroepjes gaan van 26 tot en met 29 oktober aanstaande in het kader van het Cameret- ten-festival Delft strijden om een plaats in de finale die op 4 november in de aula van de Technische Hogeschool gehouden wordt. Aan de voorronden doen mee: op woensdag 26 oktober Hendrik Koorn (Delft), Cabarest (Ruinen) en Hans Liberg (Utrecht). Op donderdag 27 oktober Miks (Rotterdam), Adrianus van der Borst (Amsterdam) en Zondroom (Den Helder). Op vrydag 28 oktober: Paul de Leeuw (Delft), Huygke en Claeys (Gent) en Ziekte van Tourette (Scheveningen). Op zaterdag 29 oktober: Tom Oosterhuis (Groningen), Brigitte Kaandorp (Amsterdam) en Krisiskabaret (Schoten, België). Liselore Gerritsen (foto pr> beter tot haar recht. Liselore moet zingen met haar karakte ristieke, wat zwoele stemge luid en moet af en toe iets voor dragen met haar specifieke, door een gecultiveerd accent gekleurde manier van spreken. Als de muziek en de teksten goed zijn, is er meer niet nodig. In 'Cherchez la femme' doet - volstrekt onbedoeld de ge kozen combinatie de beide partijen meer kwaad dan goed. De titel van het programma slaat overigens op een lied van Liselore (op muziek van Ange- lo Branduardi); 'Moeder hoer maitresse en madonna/dat was het liefste watje van haar wou (...)/cherchez la femme/hele maal en niet een stuk ervan'. Het is een van de betere tek sten van dit programma, waar in helaas ook veel mindere tek sten (Ik geloof in alle mensen/ dus ik geloof in jou voor komen. Ook het verhaaltje over de muis, die uiteindelijk als een mens aan macht gaat denken en dan zich zelf doodt, is slechts een sprookje met een 'piepklein' boodschapje. WIJNAND ZEILSTRA Adagio Hammerklavier van Hans van Manen werd bij de première in 1973 hemelhoog geprezen. Het is nu opnieuw opgenomen in het Van Manenprogramma. Op de foto v.l.n.r. Alan Land, Amanda Beek, Clint Farha, Coleen Davis, Leo Besseling en Rachel Beaujean. (Foto Jorge Fataoros) loos de juiste danser te kiezen. Vooral Clint Farha en Rachel Beaujean vormen in Pianova riaties II een heel sterk duo. Caroline Iura is een waardige opvolgster van Maria Aradi in Pianovariaties III. Zij maakt er een vreemd wezenloze rol van. Pauline Daniels blijkt met 'Portrait' ook in een grote zaal volledig tot haar recht te ko men. Coleen Davis danst ont roerend in de laatste pas de deux van 'Adagio Hammerkla vier'. Dat laatste ballet, date rend van 1973, laat zien hoe Van Manen door de jaren heen trouw is gebleven aan zijn ei gen esthetiek. Het straalt een zelfde trefzekere helderheid uit als zijn latere werk. De opvatting die Hans van Ma nen van dans heeft is nogal dwingend. Hij eist een analyti sche blik om het ontdekken van de klare lijn te ervaren. Te gelijk is de vormgeving ervan zo mooi, dat het herkennen van de helderheid een genot wordt. Als het de opzet is Van Manen te gebruiken als ambas sadeur van de moderne dans, had het Nationale Ballet geen betere keuze kunnen doen. ARIEJAN KORTEWEG LESKO en Blazersensemble Windkracht 10 met Dlxtuor van Georges Enesco, gedeelten uit Carmina Bur ana van Carl Orff, Available Forms I van Earle Brown, en Serenade voor hobo en kamerorkest van Kees Schoonenbeek, gehoord op 12 oktober in het LAK-theater. LEIDEN - Ook muzikaal Leiden kan blij zijn met het nieuwe LAK-theater, dat gisteravond zijn muzikale vuurdoop ontving uit handen én monden van LESKO en Windkracht 10. Een akoestiek namelijk die zich uitstekend leent voor kamerorkest en kleine ensembles, een zaal die wat ruimer en hoger is zodat de temperatuur niet meer zulke tropische waarden bereikt (be langrijk voor de stemming van instrumenten) en dit alles met behoud van de sfeer, die het oude LAK-theater kenmerkte. Het ensemble Windkracht 10 is een dubbel bezet blaaskwintet, allen amateurs oorspronkelijk afkomstig uit een Haagse jeug- densemble. Onder leiding van Hans Peet namen zij het pro gramma vóór de pauze voor hun rekening. Georges Enesco's Dixtuor, een zeer complex stuk, bleek een te zware opgave. De verhouding tussen hoofd- en bijzaken liet veel te wensen over, zodat de lijn in het stuk te veel verloren ging in een klankenbrei. Ook in ritmisch opzicht haperde er het een en ander, hoofdzake lijk doordat het ogencontact met de dirigent niet optimaal is. In zijn vierjarig bestaan heeft Windkracht 10 uitstekend geleerd exact in te zetten, maar na die inzet zijn er 10 individualisten bezig. De bewerking van delen uit de Carmina Burana leverde minder ritmische complicaties zodat de 10 blazers hier hun kwa liteiten beter konden tonen. Na de pauze vergastte het LESKO o.l.v. Jacques van Steen ons op Available Forms I van Earle Brown, het beste te omschrijven als een georganiseerde chaos. Een aantal van te voren vastgelegde muzikale patronen wordt door de dirigent als een soort verkeersagent compleet met bord en handgebaar door elkaar gemengd. Ongetwijfeld leuker om te doen dan om aan te horen - Available Forms II zo die al bestaan werden ons gelukkig bespaard. De serenade voor hobo en kamerorkest van Kees Schoonenbeek, door het LESKO in voorjaar al eens uitgevoerd, bleek ook bij her-horen een te breedsprakige muziek om ondanks aardige en goede muzikale momenten te blijven boeien. Ook nu weer speel de Charles Franssen zijn solopartij opvallend genuanceerd en begeleidde het LESKO uitstekend. MIES ALBARDA In het Letterkundig Museum DEN HAAG - In het Nederlands Letterkundig Museum in Den Haag wordt in oktober een ten toonstelling gehouden van Ne derlandse en Vlaamse auteurs die in het Duits zijn vertaald. 'Ohne Kase ohne Tulpen' is het motto van de tentoonstelling, die bestemd is om later langs univer siteiten en middelbare scholen in Duitsland te reizen. De eerste vaderlandse auteur, die bij onze oosterburen opgang maakte was de dichter Joost van den Vondel. Hij valt echter bui ten het bestek van de tentoon stelling, die de laatste eeuwwis seling als vertrekpunt heeft. Uit de catalagos bij de tentoonstel ling blijkt, dat weinig Nederland se en Vlaamse schrijvèrs deze eeuw in Duitsland grote oplagen hebben bereikt. Multatuli werd in het begin*Van deze eeuw veel gelezen. Van de 'Max Havelaar' verschenen vier verschillende vertalingen. Sigmund Freud en Gustav Mahler droegen hem een warm hart toe. Meer recent werd Multatuli in Oost-Duitsland her drukt, waarbij op zijn kritiek op het kolonialisme de nadruk werd gelegd. Ook het werk van Louis Couperus werd in Duitsland veel gelezen. Zes van zijn boeken werden ver taald. Vooral 'De stille kracht' en 'Xerxes' hadden veel succes. Het laatste boek werd door de ooster buren opgevat als een sleutelro man, waarbij de machtswellust en het het gebrek aan strategisch inzicht van de hoofdpersoon met dat van keizer Wilhelm II werd vergeleken. Van de Vlamingen is Felix Tim mermans tot op de dag van van daag het meest geliefd. Zijn 'Pal lieter' wordt nog steeds veel gele zen. Ook van Stijn Streuvels is veel werk in het Duits vertaald. Juist in het Derde Rijk werd hij daar een bestseller-auteur. Simon Vestdijk heeft in Duitsland nauwelijks aandacht gekregen. Slechts zes van zijn tientallen ro mans en verhalenbundels zijn vertaald. Vier daarvan waren his torische romans. 'Het vijfde ze gel', dat de censuur van de kunst als onderwerp had, is zijn in Duitsland best verkochte boek; vreemd genoeg beleefde het daar juist in de eerste jaren van de Tweede Wereldoorlog vier her drukken. Van de meer recente auteurs zijn ondermeer werken van Harry Mulisch, Willem Frederik Her mans, Jef Geeraerts, Jan Wol kers, Hugo Claus, Mensje van Keulen en Renate Rubinstein en van de dichters Lucebert en Ger- rit Kouwenaar in het Duits ver taald. De tentoonstelling blijft in het Let terkundig Museum aan het Prin ses Irenepad in Den Haag (vlak bij het Centraal Station) tot 28 oktober en kan- op werkdagen van negen tot vijf uur worden be zocht. LEIDEN/V OORSCHOTEN Werk van Piet C. de Boer wordt van 29 oktober tot en met 13 no vember geexposeerd in het ge bouw van 'Ars Aemula Naturae' aan de Pieterskerkgracht in Lei den. Er zullen van hem behalve schilderijen en aquarellen ook etsen te zien zijn, waaronder een aantal Leidse beelden. Piet de Boer, die al tien jaar lid van 'Ars' is en een reeks exposities op rijn naam heeft staan, is op het ogen blik bezig een boek samen te stellen met tekeningen, aquarel len en etsen van Leiden en om liggende gemeenten. De Voorschotense Kunstkring or ganiseert een tentoonstelling, die van 14 tot en met 29 oktober in Het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat in Voorscho ten wordt gehouden. De expo santen zijn: Bertus de Korte(ob- jecten), Bettine Scherft (penteke ningen), An Bisiot(tekeningen), Jenny Dalenoord(gemengde techniek), Nel Pot(pastels) en Er- li Esselink(gemengde techniek). De tentoonstelling wordt vrij dagavond a.s. geopend. Ook bij het kunstcentrum 'Lange Voort' in Oegstgeest begint vrij dag 14 oktober een nieuwe expo sitie. Het gaat om olieverven van Mini van Iterson (landschappen), aquarellen van Vicky Born (land schappen), aquarellen van Kees Schilder (o.m. landschappen), bronsplastieken van Joeki Si- mak, gebruiks- en sierkeramiek van Joop van Ulden en wand- en vloertapijten van Alexandra. 'Aspecten van de Franse schilder kunst', zo luidt de titel van de ex positie, die eveneens vrijdag wordt geopend in de tentoonstel lingsruimte van Schiphol. Het betreft werk van achttien Franse kunstenaars. Gelijktijdig be steedt de Parijse luchthaven Or- ly-Sud aan dacht aan Nederland se kunstenaars. Tekeningen en etsen van Leide- naar Paul Stikkelorum zyn van 29 oktober tot en met 17 novem ber te zien in de tuingalerie van Pulchri Studio in Den Haag. Voor wie een reisje naar de Resi dentie te ver is, er hangen van de zelfde kunstenaar achttien werk stukken in de benedengangen van de Stadsgehoorzaal. In het raadhuis in Hoofddorp wor den tot en met 21 oktober kunst werken tentoongesteld die de ge meente Haarlemmermeer dit jaar heeft aangekocht via de Beeldende Kunstenaarsregeling (BKR). Daaronder bevindt zich ook kunst van inwoners van de Haarlemmermeer. Voorts zijn er schilderijen, tekeningen en gra fiek te zien die door het Frans Halsmuseum in Haarlem in bruikleen zijn afgestaan. M DEN HAAG - Minister Brinkman van WVC ontving gistermiddag uit handen van medewerkers van de Stichting Popmuziek Nederland de in beperkte oplage uitgebrachte elpee 'De Orde'. Naast de minister de voor zitter van de stichting, Cor Schlusser en uiterst rechts Hans Verploeg, vice-voorzitter. (foto gpd) HILVERSUM - Henk van Hoorn blijft voorlopig eindredacteur van Haagse Bluf. Hij heeft zijn werkzaamheden gisteren in die hoedanigheid hervat. Een gesprek met de VARA-leiding heeft er toe geleid dat het con flict over het wegknippen van een satirisch grapje over het op treden van Marcel van Dam als commentator bij 'Achter het nieuws' in de jongste Haagse- Blufuitzending is bijgelegd. Henk van Hoorn stapte zoals be kend na de uitzending op vrij dagavond samen met de produ cer van Haagse Bluf, Jan Tromp, op. Het is niet bekend of Jan ÏYomp bij zijn eerder ingenomen standpunt blijft. Omdat hij zich ziek heeft gemeld heeft er met hem nog geen gesprek plaatsge had. Radio-tv J Henk van Hoorn blijft bij 'Haagse Bluf

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 29