5 0 T "Ongelooflijk" wonder Oranje "Dit heeft niks te maken met tactiek" T afeltennisteam blijft ongeslagen K n Inter moet Groningen extra kosten vergoeden Rijvers: Oppeppertje van Piet" mist uitwerldng niet 0ÖU£ U' L) X X X DONDERDAG 13 OKTOBER 1983 RIPOLLET (ANP) - Het Nederlands tafeltennisteam heeft gisteravond in de eerste divisie van de Europese landencompetitie Spanje met 6-1 verslagen. Aangezien Oranje begin september ook al van Oostenrijk (5-2) won, staat de ploeg van bondscoach Milan Stencil nu ongeslagen aan de leiding. Nederland startte goed. Henk van Spanje buitte in de openingspartij het ontbreken van goed voetenwerk bij Pales bekwaam uit. In de eerste game liet de Veenendaler zijn opponent na een ruime voorsprong toch nog twintig punten halen, maar in de tweede game stelde Van Spanje snel orde op zaken: 21-18. Caymel was daarna voor Bob Potton geen partij: 21-16, 9-21. De Brit ontbrak tegen Oostenrijk door een blessure, maar is inmiddels volledig hersteld en nog steeds goed bruikbaar voor bondscoach Milan Stencil. Dat Miriam Kloppenburg daarna geen moei te had met Gomez lag, gezien de geringe kwaliteiten van deze jonge Spaanse speelster, voor de hand: 21-8, 21-17. Het herendubbel daarna leverde niet de verwachte en tevens beslissende voorsprong van 4-0 op. Henk en Ron van Spanje verloren op slordige wijze van het duo Pales/Caymel met 17-21 en 18-21. Even leek er span ning in de wedstrijd te komen toen Henk van Spanje en Miriam Klop penburg in het gemengd dubbelspel moeizaam openden. Maar het her stel kwam tijdig en met twee keer 18-21 was de zege een feit. Om des keizers baard speelden Potton en Henk van Spanje daarna nog twee enkelspelen tegen respectievelijk Pales en Caymel. Door twee overwin ningen werd de eindstand op 6-1 bepaald, hetgeen de geboden tegen stand duidelijk weergaf. De Nederlandse tafeltennisbond (NTTB) heeft besloten de internatio naal geldende richtlijnen voor het spelmateriaal over te nemen. Met ingang van 1 januari 1984 wordt het verplicht in de landelijke competi ties (senioren en jeugd) te spelen met batjes, die zijn beplakt met twee verschillende kleuren rubber. Deze regel is volgend jaar ook al van toepassing bij toernooien voor senioren met een A-, B-, of C-licentie en voor junioren met een A- of B-licentie. Op 1 augustus 1985 gaat de nieuwe regel ook in voor de spelers in de afdelingscompetitie. GRONINGEN (GPD) - De reis die de FC Groningen moet maken voor de uitwedstrijd voor de UEFA Cup op 2 no vember tegen Inter Milan, gaat geen extra geld kosten. Voorzitter Renze de Vries heeft in Dublin gedaan gekre gen dat de Europese Voet balunie in principe heeft ver klaard dat Groningen een claim kan indienen nu Inter gekozen heeft voor het stadion van Bari dat ten minste 800 kilometer zuidelijker ligt. Renze de Vries: „KNVB-voorzit- ter Jo van Marle heeft als hoofdbestuurslid van de UE FA gebeld met Zurich waar het hoofdkantoor van de UE FA is gevestigd. Toen is be vestigd dat we de extra kos ten kunnen claimen bij Inter. Ik heb getracht te bereiken dat dit ook geldt voor de sup porters. Helaas voor hen kun nen we niets doen. Zij zitten vast aan die extra kosten". De Vries is het er nu mee eens dat Inter het stadion van Ce- sena heeft laten vallen. „Dat ligt in de bergen en daar heerst vaak mist. Het is me ook duidelijk dat Inter se rieus heeft geprobeerd in Ro me te spelen. Die keuze is af gewezen want daar zitten meer concurrerende clubs". De uitzending die FC Gronin gen op een groot beeldscherm verzorgt in de Evenementen hal, was gisteren binnen en kele uren uitverkocht. Er kun nen in de hal 2400 supporters de wedstrijd volgen. FC Gro ningen is inmiddels bezig nog een aangrenzende hal te hu ren om daar nog enkele dui zenden aanhangers te kun nen onderbrengen. DUBLIN (GPD/ANP) - De wedstrijd met de twee gezich ten, de uitdrukking lijkt gemaakt voor de kwalificatie wedstrijd Ierland-Nederland. Halverwege hingen de koppen naar beneden, mistroostig turend in de roodbrui ne thee. En dan na afloop: lachende gezichten, verlan gend naar een stevig glas op de goede afloop. "Een heel verschil, ja", glunderde Edo Ophof. "Voor rust konden de Ierse backs vrij opkomen en werden wij op het middenveld van hot naar haar gestuurd. Bal bezit was een onmogelijkheid. Je kon alleen maar rennen om ga ten te stoppen. In de tweede helft leek het allemaal een stuk mak kelijker te gaan. Nee, dat was niet mijn verdienste. Het kwam omdat wij onder de druk van daan waren. Wij konden zelf gaan bouwen". Kees Rijvers moet inwendig ont zettend opgelucht zijn, maar zijn uiterlijk liet dat temidden van het feestgewoel gisteravond be slist niet blijken. „Je raakt twee jaar achterop als je hier verliest", sprak de kleine Brabander dood gemoedereerd en vroeg zich af of een verdere analyse eigenlijk wel zin had. Mis Wat ging er mis in de eerste helft. De storm die over het aftandse Dalimountpark waaide werd als boosdoener aangewezen. „We kregen de bal niet weg, gaven we een schop dan kwam hij even hard weer terug", zei Edo Ophof die Liam Brady de eerste helft veel te veel aan de bal liet ko men. Bovendien het feit dat Oranje zich liet overdonderen door de Ieren. „We hadden ze niet zo geinspireerd verwacht", sprak Marco van Basten. De gevolgen bleken achteraf niet fataal, winst tegen Spapje en Malta in november en december brengt Nederland waarschijnlijk door betere doelcijfers naar Frankrijk. „We konden na die 1- 0-achterstand alleen maar hopen dat er niet meer goals zouden vallen", sprak Rijvers na afloop. ..We werden afgebluft, niemand „Met tactiek heeft dit geen moer te maken", meldde de bondscoach in een voor hem ongewoon taal gebruik. „We hebben alle risico's genomen, dat had al na drie mi nuten mis kunnen gaan. Het ge beurde niet, daar hebben we moed uit geput. Zeg me niet meer dat de tegenwoordige jeugd geen mentaliteit meer heeft. Zo'n ommekeer, ik kan me niet herinneren dat ooit meege maakt te hebben". DUBLIN (GPD) - De KNVB heeft Andre Hazes woensdag 16 november niet nodig in de Rotterdamse Kuip. Het contracteren van de volkszanger was een mogelijkheid geweest voor de voetbalbond om op de dag dat Oranje als joker zou fungeren tegen het Spaanse nationale team nog wat mensen naar de Rotterdamse voetbaltempel te trekken. De vernederende interland tegen de gekwalificeerde Spanjaarden als voorafje en „in de discotheek" als hoogtepunt van de avond. De in Dublin aanwezige Hazes had gister avond halverwege de alles-of-niet-partij tegen de gretige Ieren een vet contract kunnen tekenen. Niets was het, echt helemaal niets. De kleuterklas van Rijvers werd van het veld gevaagd, met 2-0 werd dat in de score nog schappelijk uitgedrukt. Wie kon dit in alle opzichten tekort schietende voetbalteam de hel pende hand bieden. Van Budje Broeken die als redder van het vaderland in de tweede helft in gebracht werd voor zijn clubge noot Adrie van Tiggelen mocht je dat niet verwachten, van Kees Rijvers die miskleunde met Si- looy als voorstopper en met een 4-4-2 taktiek, ook niet. Nee, het bleek Piet Schrijvers te zijn. In een formidabele tweede helft kwam Nederland terug, de kleu ters vochten als grote kerels en verdienden door twee doelpun ten van Ruud Gullit en- een van Marco van Basten een miljoen voor de voetbalbond. Tel maar uit, bij uitschakeling voor de eindronde van het Europees kampioenschap waren niet meer dan tienduizend toeschouwers op het duel tegen Spanje afgeko men, het in Dublin tot zeventien supporters uitgedunde legioen zal nu massaal komen. Vijftig duizend toeschouwers meer, ge middelde prijs 20 gulden, de pen ningmeester kan lachen. Leipzig Piet Schrijvers nam in de rust het woord nadat Kees Rijvers zijn taktische praatje afgestoken had, wat neerkwam op alle risico's ne men. Kon hij anders? De „Bolle van Zwolle" herinnerde de jeugd aan de partij in Oost-Duitsland, november 1979. „Toen stonden we ook met 2-0 achter in de rust", loog Piet want het was daar in het sombere Leipzig enkele mi nuten voor de pauze 2-1 gewor den. „We moesten ons daar ook kwalificeren voor de eindronde van het Europees kampioen schap, niemand gaf nog iets voor onze kansen. We wonnen mét 3- 2. Dat kan nu ook, als we er maar met zijn allen in geloven". Die woorden werkten als doping op het Oranje-gezelschap dat in de eerste helft het ene been niet voor het andere kon krijgen en na de thee als stekende bijen rond de Ierse hoofden zoemden. „Dat oppeppertje van Piet had den we nodig", erkende Gerald Vanenburg. „We beseften dat we iets moesten gaan flikken", vul de de 18-jarige Marco van Basten aan. Hij vooral had binnen de lij nen een groot aandeel in het suc ces door met het hoofd de schit terende gelijkmaker te scoren en de winnende treffer voor de voe ten van de andere uitblinker in de tweede helft, Ruud Gullit, te leggen. Ierland-Nederland 2-3 (2-0). 7. Wad- dock 1-0, 34. Brady (strafschop) 2-0, 51. Gullit 2-1, 67. Van Basten 2-2, 75. Gullit 2-3. Toeschouwers: 36.000. Scheidsrechter: Daina (Zwi). Gele kaarten voor: Silooy (Ned) en Devine (Ier). De stand in groep 7 is: 1. Spanje 6 5 2. Nederland 6 4 3. Ierland 7 3 4. IJsland 8 1 5. Malta 5 1 Programma groep 7: 16 november Ne- derland-Spanje en Ierland-Malta, 17 december Nederland-Malta, 21 decem ber Spanje Malta. 11 11- 5 9 15- 5 7 12-10 3-13 4-12 Wonder Na het wonder van Leipzig nu het wonder van Dublin. Oranje vol deed eigenlijk in de eerste helft aan de verwachtingen, alleen was het nog veel erger dan ge dacht. De klus zou te zwaar zijn voor de onervaren ploeg van Rij vers, de fysieke kracht van de in de Engelse competitie geharde Ierse profs zou het Nederlandse bolwerk slopen en de aanvallen de acties lam leggen. En inder daad, de stevige Ieren maakten al heel snel duidelijk dat zij vroe ger hun bordje beter leeggegeten hadden. Silooy vooral bleek niet opgewas sen tegen Frank Stapleton. Je mocht het de jonge voorstopper niet eens euvel duiden, het voor malige amateurtje van ZW, voor niets naar Ajax gekomen, moest het opnemen tegen de man van vijf miljoen, want dat betaalde Manchester aan Arsenal voor de ijzersterke spits, topsco rer van United en van het Ierse elftal. Silooy probeerde na zeven minuten eerder bij de bal te ko men dan zijn robuuste tegen stander, werd opgevangen door Stapleton en die kon de bal in de voeten schuiven van Garry Wad- dock, die weggelopen was van Adrie van Tiggelen. De schuiver van de Ier verdween tot ontsten tenis van het Nederlandse kamp in de linker benedenhoek. Even later moest de jonge Ajacied ten koste van een gele kaart Staple ton van een vrije doortocht rich ting Schrijvers afhouden. Silooy kon het karwei niet aan, niet hij maar bondscoach Rijvers diende daarvoor verantwoordelijk ge steld te worden. Andere conclusies in de eerste helft waarin de Ieren kans tot kans kregen: - spelen met slechts twee mensen in de voorhoede ligt de Neder landers niet. Gerald Vanenburg en Marco van Basten kwamen op een eiland te staan omdat de aan sluiting ontbrak. En Chris Hug- ton, de zonder tegenstander spe lende Ierser linkerverdediger maakte van de mogelijkheid ge bruik de ene gevaarlijke voorzet na de andere weg te zenden. - Ruud Gullit is niet de laatste man waar dit land op wacht. Hij orga niseerde slecht en raakte zo van de kook dat hij de elementen van het spel die hij wel beheerst niet kon uitvoeren. Zelfs een balletje over twee meter bereikte zijn doel niet. - De rustgevende Figuur in de ploeg ontbreekt, de leider ook die bin nen de lijnen het verlengstuk van de trainer is. Kees Rijvers: "Dit heb ik nog nooit meegemaakt". (Foto ANP) kwam in de wedstrijd. De spelers die uit de verdediging mochten komen durfden niet en degenen die achter moesten blijven waren te ver naar voren". Moraal Chaos troef dus binnen Oranje dat zich op een wonderbaarlijke wij ze herstelde. „Wat een moraal hebben die jongens getoond. Ze hebben zelf hun mogelijkheden gegrepen eri alles weer open ge maakt", zei Rijvers, die vooral de brutaliteit prees waarmee de 18- jarige Marco van Basten zich in de spits roerde. "Wanneer je dit kunt, doe je ook weer volledig mee in de wed strijd tegen Spanje. Alle spelers zijn er nu in de juiste stemming voor. De Kuip zal vollopen. Had den we hier verloren dan hadden we de overige kwalificatiewed strijden voor joker gespeeld. Nu worden het echte duels". "Zo'n resultaat geeft je de kick om nog jéren door te gaan. Ik haal op die manier het wereldkampioen schap van Mexico zelfs", blufte de 'afgeschreven' Willy van der Kerkhof. Bij verlies had hij (52 interlands) samen met Piet Schrijvers (42 'caps') vermoede lijk definitief plaats moeten ma ken voor de jeugd, die zich nu echter onder hun hoede kan blij ven ontplooien. "De jongere spe lers van Ajax die uit het Europe se voetbal zijn gestoten, krijgen nu de gelegenheid tenminste nog een wedstrijd op topniveau te spelen. Dat is de winst", meende Rijvers. "Dit succes werkt onge twijfeld door. Deze zege zal hen inspireren voor de wedstrijd te gen Spanje. En laat alsjeblieft niemand meer zeggen dat deze jongens geen mentaliteit heb ben". nieuwe mogelijkheden. Waddeck (7) en Lawrenson kunnen hem niet r Verlammend Het optimisme voor de interland was gebaseerd op de 3-0-over- winning tegen IJsland en de 1-1 tegen België. Valse hoop, het bal lonnetje werd snel doorgeprikt door de goed spelende Ieren. De ommezwaai van Nederland in de tweede helft werkte echter ver lammend op hun spieren. Het door een terecht toegekende strafschop - Gullit haalde de doorgebroken Stapleton neer na dat Peter Boeve's poging om de Ier buiten spel te zetten mislukt was - op een 2-0-achterstand ge komen hulpeloze lam had plots de gretigheid van de jonge leeuw. Achterin werd één-tegen-één ge speeld, Bud Broeken presteerde nauwelijks iets, maar voorkwam dat Hugton kon opstomen, Ruud Gullit en de weer goed spelende Willy van de Kerkhof gaven de steun die het Utrechtse aanvals- duo Vanenburg-Van Basten in de eerste helft moest ontberen. Mistrap Al de inspirerende woorden van Piet Schrijvers halverwege wa ren vergeefs geweest als Mike Robinson drie minuten na rust een mistrap van Silooy beter uit gebuit had. Hij ging om Schrij- (Foto ANP) vers, die niet alleen qua woorden maar ook wat daden betreft een ruime inbreng had, maar dwaal de te ver naar de zijkant af om de bal in het verlaten doel te schui ven. „Maakte hij die bal dan is het over", sprak aanvoerder Ben nie Wijnstekers. Gullit uit een voorzet van de tegen vallende Ronald Koeman, Marco van Basten uit een corner van Bennie Wijnstekers en weer Gul lit na schitterend voorbereidend werk van Marco van Basten zorg den voor die prestatie waarvoor de in Dublin aanwezige voorzit ter van de FIFA Joao Havelange maar een woord over had: „On gelooflijk". Testosteron en nortesteron nu verboden.. ROME (SID/ANP) - De Euro- pese Boks Unie (EBU) heeft de lijst met verboden stimu lerende en spierversterkende middelen uitgebreid met tes tosteron en nortesteron. Bei de produkten waren na af loop van het gevecht om het Europees kampioenschap tussen titelhouder Rudi Koopmans en zijn Westduit- se uitdager Manfred Jass- mann in het urinestaal van de kampioen aangetroffen. Koopmans verdedigde op 9 juli in Frankfort zijn titel met succes door Jassmann in de achtste ronde knock out te slaan. "Op het moment dat geconstateerd werd dat spo ren van testosteron en nortes teron zich in de urinestaal be vonden, was Koopmans for meel niet in overtreding", al dus Piero Pini, de secretaris van de EBU in Rome. "De EBU heeft totaal geen reden iets tegen Koopmans te on dernemen. Volgens onze reglementen is Koopmans nooit in overtreding ge weest". Toto 1 3 Ierland-Nederland Joegosl.-N oorwegen Hongarije-Engeland O.Duitsl.-Zwitserl. Schotiand-Belgiê s?~ Emmen-AFC ACV-Roda JC DESK-Caesar Blerick-Eindhoven

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15