Ministers komen om bij aanslag Conservatieven kunnen toeters beter opbergen C Roversbende teistert omgeving Brussel Unesco gaat weg uit El Salvador Franse vliegtuigen in Irak aangekomen *v Minister in VS stapt op President Zuid-Korea aan dood ontsnapt Armenprotest tegen Marcos Partijcongres Tories MAANDAG 10 OKTOBER 1983 Buitenland BRUSSEL (GPD) - Een zwarte rouwstrik sierde zaterdag het portret van manager Vermaelen in de Delhaise-supermarkt van Beersel, een voorstadje van Brussel. Het was in de zaterdag se drukte de enig zichtbare her innering aan de bloedige roof overval die de avond tevoren had plaatsgevonden. Drie gangsters, uitgerust met zware geweren en carnavalsmaskers gingen er met een geschatte buit van ruim een miljoen franc (55.000 gulden) vandoor en lieten een dode, de manager, en twee zwaar gewon den achter. •Vermaelen was het tiende dodelij ke slachtoffer van een reeks roof overvallen die de laatste weken Waals Brabant, een streek rond Brussel, teistert. De politie gaat ervan uit dat de overvallen het werk zijn van een en dezelfde bende: Frans sprekende mannen uitgerust met opvallend zware wapens die bij de minste aanlei ding schieten. Supermarkten en restaurants vor men hun doelwit en wie pech heeft toevallig in de buurt te zijn, loopt grote kans zonder meer overhoop te worden geschoten. Zelfs voor Belgische begrippen, waar de kranten dagelijks gevuld kunnen worden met berichten over gewapende roofovervallen en anderssoortige moordpartij en, is de gewelddadigheid van de Waalse roofbende opvallend. Wat te denken van de nachtelijke inbraak drie weken geleden in het Colruyt-warenhuis te Nijvel, waar een toevallig passerend echtpaar in koelen bloede werd vermoord en ook een gealar meerde rijkswachter het leven liet voor een buit van wat balen koffie en andere levensmidde len". Of van de restauranthouder in Ohain die vorig weekeinde zo maar werd doodgeschoten toen hij probeerde zijn kassa voor de overvallers te verbergen. Of van manager Vermaelen van Delhai- se die toevallig de kamer van zijn bedrijf binnen kwam lopen waar de overvallers overigens in alle kalmte de brandkast aan het leeghalen waren? door Ferry Mingelen In het doorgaans zo rustige, lande lijke Brabant is grote onrust ont staan onder de bevolking. De po litie ter plaatse is in feite onvol doende bemand om werkelijk preventief te kunnen optreden. Minister van binnenlandse zaken Nothomb heeft daarom vorige week extra maatregelen aange kondigd. De patrouilles 's nachts en tijdens het weekeinde worden uitgebreid, de aanwezige rijks wachtbrigade versterkt en een speciale opsporingsbrigade gaat in de streek aan de slag om een spoor van de daders te vinden. Tot nu toe is dat voor zover bekend nog niet gelukt. Geregeld ver schijnen op de Belgische tv- schermen oproepen van de poli tie om inlichtingen, maar tever geefs. De overval vrijdag in Beer sel lijkt wel een brutale reactie op de extra inzet van de politie diensten. De politie en rijkswacht zelf begin nen zich langzamerhand ook zeer onveilig te voelen bij de re cente golf van geweld waar ook rijkswachters vaak het slachtof fer van worden. Belangenvereni gingen van de politie dringen bij de regering aan op een zwaarde re bewapening en een ruimere interpretatie van het recht op „wettige zelfbescherming", waardoor belaagde rijkswach ters eerder mogen terugschieten. Op 16 oktober zal in Brussel voor een betere uitrusting van de rijkswacht zelfs betoogd gaan worden. De bevolking in Waals Brabant is echter niet van plan rustig af te wachten totdat de politie de zaak onder controle krijgt. Wapenhan delaars in de streek doen sinds het optreden van de bende gou den zaken. Zogenaamde long-ri- fles en riot-guns zijn gewilde arti kelen voor doorgaans vreedzame huisvaders. In het Waalse dorpje Itre hebben de bewoners een col lectief alarmsysteem geinstal- leerd en in Lillois is, zo hebben de inwoners aan minister van justitie Gol gemeld, een systeem van gemeenschappelijke zelfver dediging opgezet. De gerechtelijke autoriteiten zien die ontwikkeling met lede ogen aan. De procureur des konings (officier van justitie) in Nijvel, De Pretre, waarschuwt: „Binnen kort schiet een handelaar, die denkt dat hij overvallen wordt op een voorbijganger. Van de tra giek zou men dan wel eens in het absurde terecht kunnen komen". De Zuidkoreaanse president Chun Doo-Hwan linksen de Burmese president U San-Yu groeten de erewacht op het vliegveld van Rangoon, waar Chun Doo-Hwam zaterdag arriveerde. (Foto AP). Vrees voor oplaaien Golfoorlog LANDIVISIAU (UPI/AFP) - De vijf door Frankrijk aan Irak gele verde Super-Etendard-gevechts- vliegtuigen zijn gisteren aange komen in Bagdad. Dat hebben militaire functionarissen op de Franse basis Landivisiau (Bre- tagne) verklaard. De Franse regering heeft sinds de James Watt. (Foto anpk SANTA YNEZ (UPI) - De Amerikaanse minister van binnenlandse zaken, James Watt, is gisteren afgetreden. Watt verklaarde tegenover verslaggevers dat hij een brief naar president Reagan heeft gestuurd, waarin staat dat hij gelooft dat hij voor de regering niet langer van nut kan zijn. Minister Watt kwam onlangs in opspraak nadat hij over een adviesorgaan had opgemerkt dat het was sa mengesteld uit "een zwarte, een vrouw, twee joden en een kreupele". Congresleden hadden op zijn aftreden aan gedrongen. President Rea gan had Watt tot het laatste moment gesteund. Reagan zei dat hij het ontslag met te genzin had geaccepteerd en dat Watt zijn functie zou blij ven vervullen tot zijn opvol ger door de Senaat was goed gekeurd. Etendards vrijdag van Landivi siau vertrokken, het stilzwijgen bewaard over de plaats waar de gevechtsvliegtuigen zich bevin den. Minister van buitenlandse zaken, Cheysson, zei gisteren in een vraaggesprek met de Franse radio: "Verwacht niet dat ik ga zeggen waar zij zijn". In diplomatieke kringen is de vrees geuit dat de leverantie van de gevechtsvliegtuigen de oorlog tussen Iran en Irak zal doen op laaien en het Westen bij het con flict betrekt. Iran heeft gezegd dat het Frankrijk "harde slagen" zal toebrengen, indien de Eten dards naar Irak worden gestuurd om in de oorlog te worden inge zet. Iran heeft ook gedreigd de Straat van Hormoez af te sluiten die van wezenlijk belang is voor de toevoer van olie naar het wes ten. De Etendards zijn in staat Exocet-raketten af te schieten, het type raketten waarmee de Argentijnen in de Falkland-oor- log twee Britse oorlogsbodems tot zinken brachten. Irak be schikt aï over meer dan 20 Exo- cets. Iran heeft gisteren overigens te gengesproken dat het de Straat van Hormoez zal sluiten, indien Irak de Etendards ontvangt. Vol gens de officiële Iraanse radio zal dat pas gebeuren, indien met de gevechtsvliegtuigen Iraanse olie voorraadleveranties worden ge blokkeerd. De Iraanse radio zei verder dat Westerse media en Frankrijk een psychologische oorlog hebben gevoerd door niet precies de datum te noemen waarop de Etendards worden ge leverd. Volgens de radio heeft de Westerse pers de Iraanse drei ging inzake sluiting van de Straat van Hormoez "uitgevon den". Het Amerikaanse blad Washington Post heeft, citerend uit bronnen bij het ministerie van buiten landse zaken gisteren gemeld dat Irak de bedoeling heeft de Su- per-Etendards te gebruiken om Iraanse olie-installaties aante vallen. Dit zou volgens de door het blad geciteerde bronnen een zeer ernstige crisis kunnen ver oorzaken. In verband hiermee is een aantal Amerikaanse oorlogs bodems, waaronder het vlieg- dekschip Ranger naar de Indi sche Oceaan gedirigeerd, aldus de Washington Post. De vier Zuidkoreaanse ministers die gisteren bij de bomaanslag om het leven kwamen: v.l.n.r.: Suh Sang-Chul (energie), Suh Suk-Joon (vice-premier en minister van economische zaken), Lee Bum-Sek (buitenlandse zaken) en Kim Dong-Whie (onderminister van landbouw). (Foto AP). SEOEL (GPD) - Zeker negentien hoge Zuidkoreaanse functionarissen, onder wie vier ministers, zijn gisteren in de Birmese hoofdstad Rangoon om het leven gekomen bij een bomaanslag, die kennelijk was bedoeld voor president Chun Doo Hwan, de sterke man van Zuid-Korea. man die het land tot een welva rend en een economisch sterke natie heeft gemaakt. Hij heeft in vorige kabinetten verscheidene belangrijke economische posten bekleed. Chun, die in 1980 aan de macht kwam na een militaire coup vol gend op de moord op de voorma- President Chun ontsnapte aan de aanslag omdat hij niet op tijd aanwezig was bij een kransleg- ging op de erebegraafplaats. Zijn stoet kwam in het verkeer vast te zitten, maar zijn ministers en an dere hoge regeringsfunctionaris sen waren al eerder naar de offi ciële plechtigheid gegaan. De tijdbom verwoestte het mauso leum voor gevallenen dat aan de voet ligt van de beroemde pago de van Shwe-Dagon, aan de noordelijke rand van de hoof- stad. Behalve de doden waren er zeker 18 gewonden, onder wie de chef van de generale staf, gene raal Lee Ki-Baek, en een half do zijn Zuidkoreaanse journalisten. President Chun en zijn vrouw wa ren zaterdag voor een eerste staatsbezoek aan Birma aange komen en zouden ook India, Sri Lanka, Australië, Nieuw-Zee- land en het Britse protectoraat Broenei bezoeken. Chun is direct na de aanslag naar Seoel teruggekeerd. Het bezoek aan de andere landen is afgelast. Inmiddels is in het hele land de staat van alarm uitgeroepen en zijn ook de Zuidkoreaanse troe pen langs de grens met Noord- Korea in staat van verhoogde pa raatheid gebracht. De dood van minister van econo mische zaken Suh Suk-Joon moet een klap zijn voor de presi dent. De 45-jarige Suh, die door zijn collega's „computer Shuh" genoemd wordt omdat hij een enorm geheugen heeft voor cij fers, wordt beschouwd als de lige president Park Chun-Hee in 1979, zou al eerder aan een moordaanslag zijn ontsnapt. Vo rig jaar tijdens een bezoek aan Canada ontdekte de politie een samenzwering tegen de Zuidko reaanse president van verschei dene Koreanen en Canadezen die banden zouden hebben met het communistisch Noord-Ko- rea. De 52-jarige president wiens man daat in februari voor een duur van zeven jaar werd vernieuwd, werd op 7 augustus 1980 gekozen tot staatshoofd. Zijn bloedige on derdrukking van de oppositie bracht hem in conflict met zijn voornaamste bondgenoten. Hij zette zijn belangrijkste rivaal voor het presidentschap Kim Dae-Jung, gevangen. Kim werd ter dood veroordeeld op beschul diging van samenzwering tegen de regering. Internationale druk, vooral van Ja pan waar Zuid-Korea econo misch sterk van afhankelijk is, leidde tot vrijlating van Kim, die nu in de VS medische behande ling ondergaat. Chun ziet Noord-Korea, waarmee zijn land al sinds de jaren vijftig op voet van oorlog leeft, als de grootste dreiging. De spanning is nog altijd voelbaar langs de ge demilitariseerde zone die Noord en Zuid van elkaar scheidt. Niettemin heeft hij herhaalde ma len het regime in Seoel opgeroe pen tot hereniging van de twee Korea's. Maar tot dusver is Noord-Korea daar nooit op in ge gaan. MANILLA (UPI) - Duizenden mensen uit de sloppenwijk van Manilla hebben zaterdag in de Filippijnse hoofdstad gedemonstreerd tegen het bewind van president Mar cos. Zij legden een demon stratieverbod naast zich neer en gingen de straat op. Onder het toeziend oog van 200 man oproerpolitie eisten de naar schatting 5.000 betogers het aftreden van president Marcos. Oppositieleiders spraken de menigte toe. President Marcos heeft zijn eer ste minister een reprimande gegeven, omdat hij politieke uitspraken had gedaan over gevoelige kwesties zonder de president te raadplegen. Vi rata had afgelopen vrijdag te genover verslaggevers ge zegd niet te geloven dat het weer invoeren van de staat- van-beleg een antwoord was op de economische en poli tieke moeilijkheden. De rege ring zou voorts de mogelijk heid niet uitsluiten dat be paalde elementen in het rege ringsapparaat betrokken wa ren by de moord op opposi tieleider Benigno Aquino, al dus Virata. SAN SALVADOR (Reuter) Unesco, de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur, trekt zich terug uit een belangrijk programma van de Salvadoriaanse regering na moordaanslagen door een rechts doodseskader en heftige kritiek op het programma dat is gericht op alfabetisering van boeren. Sinds juli zijn drie medewerkers van het alfabetiseringsprogramma ver moord door het geheime anti-communistische leger (ESA). Een bij het programma betrokken Unesco-vertegenwoordiger zal nog deze maand El Salvador verlaten. Unesco heeft het besluit overigens niet zelf be kendgemaakt. Functionarissen hebben verzocht de naam van de Unes co-vertegenwoordiger niet te noemen om een toekomstige taak voor hem elders in Centraal-Amerika niet in gevaar te brengen. De alfabetiseringscampagne voor boeren wordt door de Salvadoriaanse regering gezien als een hoeksteen van haar sociale hervormingspro gramma, maar rechts is tegen de campagne gekant omdat zo de boeren zouden worden gepolitiseerd. De Salvadoriaanse minister van onder wijs, Carlos Aquilino Duarte, verklaarde tegenover het Britse persbu reau Reuter dat de regering misschien het hele programma zal moeten staken, indien het geweld tegen medewerkers doorgaat. Ongeveer een kwart van de Salvadorianen is analfabeet. Bijna tachtig procent van de analfabeten woont op het platteland. Het alfabetise ringsprogramma was nauw verbonden met het landhervormingspro gramma waartegen rechts zich ook verzet. Volgens de boeren vakbond in El Salvador hebben onbekenden eerder deze maand verscheidene onderwijzers in de provincie Santa Ana die aan het alfabetiseringsprogramma meewerken, ontvoerd. De onderwij zers werden vrijgelaten nadat hun vingers waren afgehakt. "Het doel is de campagne met terreur te stoppen", aldus een westerse adviseur die anoniem wil blijven. Dit wordt een heel mooi jaarcon gres! We hebben tenslotte nog onze eclatante overwinning bij de Lagerhuisverkiezingen van 9 juni te vieren. En ter verho ging van de feestvreugde is dit bovendien ons 100e partijcon gres. Haal de toeters en slin gers dus maar vast uit de kast! Tot enkele weken geleden was de stemming onder de Britse conservatieve partijleden on getwijfeld nog opperbest. Sindsdien zijn er een paar za ken voorgevallen die als een schaduw boven het congres hangen, dat morgen in de schreeuwerige Noordengelse badplaats Blackpool begint. Wat het meest de aandacht trekt, is de spectaculaire „bekente nis" van ex-partijvoorzitter en minister van handel en indus trie Cecil Parkinson (52). Zijn advocaten gaven in de nacht van woensdag op donderdag een verklaring uit die bij de Britten als een Exocet-raket is ingeslagen. door Henk Dam In die verklaring liet Parkinson, die de bijnaam „Mr. Clean" draagt, de favoriet van me vrouw Thatcher en de lieveling van het congres is, weten een jarenlange verhouding te heb ben gehad met zijn secretares se, Sara Keays (36). Zij ver wacht in januari zijn kind. Nog enkele saillante gegevens uit die verklaring: Parkinson heeft mevrouw Keays aanvan kelijk een huwelijk in het voor uitzicht gesteld, maar uiteinde lijk toch maar besloten bij zijn eigen vrouw en (drie) kinderen te blijven. En hij zal financieel goed voor zijn bijslaap en hun beider boreling zorgen. Cecil Parkinson moest deze ver klaring wel uitgeven, omdat ia het roddelblad voor intellec tuelen Private Eye al een tipje van de sluier was opgelicht. Kennelijk getipte journalisten van de linkse pulpkrant Daily Mirror waren bovendien al we ken met het verhaal bezig. Het geheim kón niet .langer be waard blijven. Het is uitermate wrang dat juist Parkinson heeft moeten toege ven het buitenechtelijke pad zo uitgebreid te hebben be wandeld. Immers, hij was als geen ander het symbool van de man zoals mevrouw Thatcher 'm graag ziet: succesvol, ener giek, goed in het pak, en bo venal: een gedegen, oppassen de huisvader, een echte Mr. Clean. Parkinson is een selfmade-man. Als zoon van een spoorwegbe ambte maakte hij zijn fortuin in zaken. Eenmaal rijk gewor den, wendde hij zijn niet gerin ge gaven aan om in de politiek carrière te maken. Al spoedig viel het oog van de premier op hem: ze maakte hem partij voorzitter. Cecil Parkinson: Mr. Clean-af. In die kwaliteit was hij het mees terbrein achter de verkiezings campagne die de Tories een tweederde meerderheid in het Lagerhuis bracht. Uit dank baarheid benoenlde de pre mier hem in juni tot minister van een nieuw super-departe ment, dat van ljandel en indus trie. De Conservatieven die dachten dat Parkinson op den duur wel eens de opvolger van mevrouw Thatcher zou kunnen worden, waren talrijk. Nu is dat niet meer zo. Het is zelfs zeer de vraag of Parkinson wel kan aanblijven als minister. Door groei naar hogere functies is al helemaal uitgesloten. Waarom wordt het de knappe en atletische Parkinson zo kwa lijk genomen dat hy een slip pertje heeft gemaakt? Is dit niet 1983? Vreemd gaan is toch de normaalste zaak van de we reld geworden, zeker bij men sen die met zoveel glamour omgeven zijn als vooraan staande politici? Allemaal waar, maar het pijnlijke zit 'm in het gegeven dat me vrouw Thatcher en de haren de Britten steeds het beeld van de Victoriaanse tijd, waarin de mensen nog braaf, ijverig, op passend en spaarzaam waren, als ideaal voor ogen hebben ge houden. En nu de man die na mevrouw Thatcher het gezicht van de partij representeerde, in elk ge val niet braaf en oppassend is gebleken, zitten de Conserva tieven ineens met een geloof waardigheidsprobleem. Par kinson heeft hun hele image van de party voor de deugdza me burger naar de maan gehol pen. En dat, terwijl de Conservatieve voorhoede toch al wat kleine blessures had opgelopen. De ontsnapping van een groot aantal IRA-leden uit de strengst bewaakte gevangenis van Groot-Brittanniè, de Maze gevangenis bij Belfast, was zo'n tegenvaller, voor met na me minister Prior (Noord-Ier- land). De ronduit onhandige en ontacti sche manier waarop minister Fowler (volksgezondheid) vo rig maand bekend maakte dat er in de (gratis) nationale ge zondheidszorg zal worden ge sneden, is ook zeer slecht ge vallen, vooral bij de brave mid denklasse waar de Tories hun stemmen vandaan halen. De merkwaardige, bittere en to taal overbodige uitval die me vrouw Thatcher eind vorige maand in Washington naar de Sowjet-Unie deed, heeft haar persoonlijk weinig goed ge daan. Links en rechts, ook ge matigde stemmen in haar ei gen partij, hebben de premier voor haar misplaatste koude- oorlogstaal gekritiseerd. Als dan bovendien nog de serieu ze zondagskrant „The Obser ver" melding maakt van een uitgelekt rapport van de „Young Conservatives" waarin namen en feiten vermeld staan die bewijzen dat fascistische en andere ultrarechtse groepen onderdak hebben gezocht en gevonden bij de conservatieve gelederen, dan wordt het tijd de toeters en slingers maar weer op te bergen. Het zal dus in Blackpool niet zo'n vrolijke bedoening wor den als zich tot voor kort liet aanzien. De bezorgdheid en ir ritatie bij de Tories kan makke lijk naar buiten komen by bij voorbeeld het debat over„orde en gezag" dat morgen plaats vindt. Minister Leon Brittan (binnen landse zaken en justitie) zal dan het hoofd moeten bieden aan de niet-aflatende roep bij de conservatieve aanhang om terugkeer van de galg. Hij zal zijn partijgenoten op z'n minst moeten beloven hele strenge gevangenisstraffen in te voe ren voor moordenaars, roof overvallers en dergelijke lie den. Verder kunnen kleine relletjes ontstaan als hooggeplaatste partijgenoten, die tot nu toe door de alles overheersende Thatcher en haar aanhang wer den stilgehouden, het nieuwe klimaat benutten om hun ei gen dissidente geluiden te la ten horen. Oud-premier Ed ward Heath zou er zo een kun nen zijn, en ex-minister, van buitenlandse zaken Frances Pym. Toch kunnen al dit soort opris pingen de regering-Thatcher niet daadwerkelijk bedreigen, al was het alleen maar omdat het Conservatieve congres niets te vertellen heeft. Niet al leen bieden de huisregels van het congres de partijtop schier eindeloze mogelijkheden tot manipulatie, het congres heeft bovendien niet de bevoegd heid beslissingen te nemen. Het Conservatieve congres is dan ook eigenlijk geen politie ke byeenkomst, maar een ap- plaus-machine. Het verschil met bijvoorbeeld vorig jaar zal zijn, dat er wellicht wat minder hard wordt geklapt, en dat zelfs hier en daar iemand heel zachtjes „boe!" durft te roe pen... «CHINA ^/Myitkyinar 'Katha/7 .Mandalayi i Kengtoeng, Myingyan/"~ MeiKtila, ^Prome irP(!)J; ^THAILAND -Basseini E^Wfltminsf-Taï°y-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7