'Tegenwoordig moet oma een bril, want oma moet tv kijken' Leidse oogarts Henry kijkt op praktijk terug Nieuwe basisschool Burggraaf geopend Auto ramt winkel puien Breestraat Inbreker net vrij weer aangehouden Afsluiting kruispunt Morsviaduct uitgesteld Karige muzikale oogst inLVC Waterpoloërs laten ravage na in hotel Voorschotens meisje in Leidse park mishandeld MAANDAG 10 OKTOBER 1983 LEIDEN De sterkte van zijn glazen? Min vijf. Oogarts P. Henry, die onlangs zijn praktijk beëindigde, zegt: "Je ziet het wel vaker: intellectuelen die brillen dragen met dik ke randen. Nee, ik geloof niet dat erg veel oogartsen een bril dragen". Lenzen heeft Henry nooit gedra- gen. Hij doet die mededeling aan het begin van het gesprek; daar zal dus wel een reden voor zijn. "Zeker. In de regio sta ik bekend als iemand die niet zo scheutig was met contactlenzen. Dat heeft te maken met het feit dat ik niet zo van het marktprincipe in de geneeskunde hóud. Ik doel op de mentaliteit: wat de klant vraagt, dat krijgt-ie". Medische bezwaren heeft Henry evenwel niet tegen de lenzen. "Ik vind het alleen niet verstandig dat bijvoorbeeld meisjes van veertien met lenzen beginnen. Want kijk, een jaar later hebben ze weer sterkere lenzen nodig. Het wordt dan toch een dure kwestie. Mijn bezwaar richt zich dus tegen het vroege aanmeten". Dertig jaar was hij oogarts in Lei den. Hij had zijn praktijk gedeel telijk in het Elisabeth Zieken huis; de particuliere patiënten werden elders ontvangen. Hij heeft geen bewuste keuze voor het vak gemaakt, of om zijn ei gen woorden te gebruiken: ik had geen andere keus. door Wim Brands De in Voorschoten woonachtige Henry drentelt wat door zijn ka mer alvorens hij de volgende toe lichting geeft: "Zo vlak na de oorlog ben ik afgestudeerd. Ik ben toen als Rode Kruis arts naar Indonesië gegaan. Op Java kreeg ik een tuberculose-besmetting. Terug dus naar Nederland. Dat was in '48. Ik kreeg te horen dat ik moest kuren. Achteraf bleek het met die besmetting wel mee te vallen, maar toen kreeg ik te horen: je mag dat niet, je mag dit niet... Huisarts kon ik bijvoor beeld niet worden. Dat zou een te zware belasting voor me zijn. Dachten ze". Hij besloot dus maar oogarts te worden, noodgedwongen. "Je moet dat niet fout zien hoor. Ik ben al die jaren met plezier oog arts geweest, heb leuk gewerkt in het ziekenhuis. Maar ja, het blijft een gegeven dat ik die keu ze niet van harte heb gemaakt". Oogarts P. Henry: "Meestal staat Geweldenaar Henry werd assistent van profes sor Flieringa. "Die man leeft nog, hij zal nu een jaar of negentig zijn. Het was een geweldenaar; een behoorlijk autoritaire man. Maar wel een goede leermeester. Goed, op zijn manier, want je moet niet denken dat er enige structuur in die opleiding zat. Het ging allemaal uit de losse hand. Begrijp dat nu niet fout: we leerden wel goed opereren hoor". In '53 begon Henry als oogarts in Leiden. Hij nam de praktijk van Pieck over. "Vanaf die tijd heb ik ook samengewerkt met Kok van Alphen. Dat heeft vijfentwintig jaar geduurd. Zeer plezierig was het". Na een korte pauze: "Ja die beginjaren... je had natuurlijk veel minder apparatuur dan te genwoordig, hulpkrachten wa ren er ook niet". Henry is niet van mening dat de mensen slechter zijn gaan zien. Hij ziet het zo: "De mogelijkhe den om je gezichtsvermogen op timaal te krijgen zijn toegankelij ker geworden. Mensen die slecht zien worden veel beter opge spoord. Vroeger dacht men ook anders natuurlijk. Als oma de krant maar een beetje kon lezen, dan was het al goed. Tegenwoor dig moet oma een bril, want oma moet televisie kunnen kijken". De verhouding oogarts-opticien: het is een onvermijdelijk ge spreksonderwerp. Hoe denkt Henry over de opticien? "We hebben allebei onze plaats", zegt hij. Zwijgt dan even, om te ver volgen: "Als je nog geen bril hebt en denkt: ik moet toch maar eens m'n ogen laten testen, dan vind ik dat dat eerste onderzoek moet worden gedaan door een oog arts". Dat de mensen naar de opticien gaan voor een meting vindt Hen ry niet bezwaarlijk. "Maar zodra een opticien begint te twijfelen moet hij de klant naar de oogarts verwijzen. Uit ervaring weet ik dat veel opticiens dat ook wel doen, maar er zijn er bij die dat verdommen. Dat zijn de onfat soenlijke opticiens". Hoe bestrijd je die? "Je kunt er weinig tegen doen. Naar mijn idee worden de opticiens in het algemeen ook teveel beschermd door leden van de Tweede Ka mer. Die denken: het zijn mid denstanders en die moet je de hand boven het hoofd houden als ze onenigheid hebben met de oogartsen. Het vervelende is dat een patiënt zich natuurlijk mak kelijk laat misleiden door een op ticien. Zo iemand draagt een wit te jas, heeft veel apparatuur, tsja, dat maakt indruk". Wazig Zwevers heb je ook in de wereld van de oogheelkunde. "Er kwam eens een moeder bij me die zei: moet m'n dochter nu al weer sterkere glazen hebben. Er is toch een beweging die beweert dat je ook beter kunt gaan zien zonder bril? Weet u wat u doet, heb ik geantwoord, u geeft uw dochter geen nieuwe bril. U laat haar gewoon meedoen aan een cursus van die mensen. Over een jaar komt u maar eens terug". En? "Nou, een jaar later kwam ze terug en ze had natuurlijk gewoon een sterkere bril nodig. Professor Donders wist dat al in de vorige eeuw. Die zwevers kunnen nog zoveel beweren en zeggen, zo'n proces valt niet te stoppen. Ik be grijp zo'n moeder overigens wel: het is gewoon vervelend dat haar dochtertje een bril moet Ik pro beerde die moeilijkheden altijd zo goed mogelijk op te vangen. Dan zei ik tegen zo'n kind: zet die bril alleen maar op als je in de klas zit. Heb je vrij, dan draag je gewoon geen bril. Desnoods loop je af en toe met spleetoogjes rond. Je komt trouwens ook wel eens mensen tegen die het hele maal geen probleem vinden dat ze slecht zien. Zo sprak ik eens een mevrouw die zei: ach me neer, mijn wereld is zo heerlijk klein, zo wazig, zo lekker mis tig". Niet voor het een of ander, maar vindt Henry brillen eigenlijk mooi? Hij antwoordt resoluut: "Nee". Pardon? "Ik gaf een eerlijk antwoord. Ik ken bijvoorbeeld maar een paar vrouwen waarvan ik kan zeggen: ja, die bril staat jou leuk. Meestal staat die bril niet". En wat betreft de heren? "Ja, daar let ik niet op". LEIDEN Leerlingen, ouders en leerkrachten vierden zaterdag de opening van hun nieuwe basis school De Burggraaf aan de Op- penheimstraat. Om tien uur was er een gekostumeerde optocht door de Professoren- en Burge- meesterswijk. Een uur later werd de school officieel geopend door wethouder Peters van onderwijs, 's Middags was er een fancy-fair met o.a. een rad van avontuur. 'De Burggraaf is een samenvoe ging van drie openbare scholen in de Professoren- en Burge meesters wijk: de Pestalozzi- LEIDEN - Een 26-jarige Leidenaar, die zaterdagmiddag door de Leidse politie werd aangehou den omdat hij op verdachte wijze rondscharrelde op het terrein van het AZL, blijkt verantwoor delijk voor de inbraak vorige week in een pand aan de Steen- straat. Bij de inbraak werd ondermeer ge luidsapparatuur,. een kleurente levisie en een boormachine buit gemaakt. Twee Leidenaren die vorige week werden aangehou den blijken niets met deze in braak te maken te hebben. De ware schuldige werd zaterdag na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Nog geen half uur later kwam bij de politie een melding binnen van een straatroof. Een 79-jarige mevrouw was op de Breestraat haar tas uit de hand gerukt. De vrouw belde onmid dellijk de politie en gaf een nauwkeurig signalement dat pre cies paste op de inbreker die de politie net had heengezonden. De 26-jarige man kon enkele minu ten later alweer worden aange houden. Hij had het geld nog op zak en het tasje werd terugge vonden onder een auto. De man die volgens de politie zwaar ver slaafd, is zit nog vast op het bu- LEIDEN - De gemeente ziet er toch maar van af het kruispunt bij het Morswegviaduct nu af te sluiten. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de kruising Mors- weg/Lage Morsweg deze week een nieuwe indeüng en asfalt zou krijgen. Omdat er in de stad meer knelpunten zijn (onder meer Kort Rapenburg en de kruising Churchilllaan/Haag- weg) worden die werkzaamhe den op de lange baan geschoven. De gemeente denkt dat het wel vol gend jaar zal worden eer het kruispunt onder handen wordt genomen. Wel zal het verdere ge deelte van de Morsweg (achter het viaduct) deze week worden afgehandeld. Eerst het gedeelte tot de Bothastraat en dan het laatste stuk tot de Costerstraat. school, die aan de Kernstraat ge vestigd was, de Oppenheim- school (waar nu De Burggraaf zit) en de kleuterschool Bambino (die in de nabijheid van de Op- penheimschool in de Oppen- heimstraat was gevestigd). De verplichtinng te komen tot basis onderwijs en het teruglopend leerlingenaantal in de wijk, maakten de fusie noodzakelijk. In dezelfde wijk, en in dezelfde straat, viert een andere school morgen feest: de rooms-katholie- ke basischool Duimelijn/St. Jo seph. Kleuterschool Duimelijn en lagere school St. Joseph vor men sinds augustus 1982 een ba sisschool en vieren deze week gezamenlijk het 25-jarig jubi leum. De school krijgt boven dien een nieuwe naam. Welke, wordt morgenmiddag om half twee onthuld (bij het schoolge bouw) door burgemeester Goe- koop. De feestweek begint mor gen met een optocht door de wijk van de schoolkinderen met versierde steppen en fietsen,, voorafgegaan door een draaior gel. LEIDEN - Een kwartet met een gillende zangeres, een trio met een op hol geslagen drumcom puter, een weinig enthousiast publiek, open plekken in de zaal en een veelbelovend Am sterdams viertal. Dat is de kari ge oogst van het lovenswaardi ge LVC-initiatief om in samen werking met vier jeugdcentra in den lande, "veelbelovende maar te weinig aan de bak ko mende Nederlandse groepen aan een tournee te helpen", al dus LVC-kracht G. Sweep. Aan Tecnoville was deze gebo den kans wél goed besteed. Ging de groep aanvankelijk nog de mist in doordat de gita risten André Bach en Mare Te- gefoss elkaar geen enkele speelruimte gunden en zo doende verantwoordelijk wa ren voor filevorming in de bo xen, later in hun ongeveer één uur durende set werd duidelijk waarom de heren de tweede prijs in de wacht hebben ge sleept tijdens de door Muziek- krant Oor georganiseerde 'Gro te Prijs van Nederland'. Bas sist Herman Lohmijer verdient meer dan het predikaat 'veel belovend'. Zijn lenige doch strakke spel maakte van hem 'de beste man in het veld'. De groep zou er verstandig aan doen het begrip 'melodie' wat vetter gedrukt in haar vocuba- laire op te nemen want de Am sterdammers staren zich blind op de mogelijkheden van het ritme. Niet voor niets was het melodieuze 'A small piece of sillicone' het hoogtepunt van de avond. Tecnoville, de enige groep die zaterdagavond in het Leids Vrijetijdscentrum aan het predikaat 'veelbelo vend' voldeed. (foto Ho,vast» Events in a Dence/Dance Fog uit Utrecht moet hoognodig zan geres Rita aan een andere baan zien te helpen. Het blonde zan geresje, zich voortbewegend op schoeisel dat zelfs desa streus moet zijn voor haar voe ten tijdens een kort uitje met de hond, bladerde voortdu rend in haar muziekboekje. Daarin staan hoogstwaar schijnlijk ezelsbruggetjes als 'fluitketel' en 'sirene'. 'Toeter' was ook een aanwijzing. Rita kon er maar geen genoeg van krijgen om als een kleuter op 3 oktober haar longen leeg te blazen op een mallotig speel goed-trompetje. Bassist Mark en drummer Milko maakten, gelukkig voor dit Utrechtse ge zelschap, veel goed. Irritatie World According To (kortweg W.A.T.) uit Eindhoven leidde zelfs tot openlijk geuite irrita tie van het schaarse publiek. Het voortdurende geklungel aan de knoppen van de krak kemikkig geprogrammeerde drumcomputer werd het pu bliek teveel. "Dronken eend!", aldus een in padvinderskos- tuuum gestoken punk. Zijn scheldpartij was geadresseerd aan gitarist Ad van Meurs die met 'humor' de aandacht trachtte af te leiden van de fa lende techniek. Toen het hape rende computertje eenmaal deed wat ervan verlangd werd, achtte Van Meurs het moment aangebroken om met een be snaarde strijkplank een kudde aan niesziekte lijdende zwerf katten de zaal binnen te lood sen. Met subtiliteit en melodie hadden deze elektrische zaag- klanken niets van doen. Zan- geres/toetsenvrouw Ankie Keultjens was er een van het type "kijk eens mama, met los se handen". Na een simpele druk op de knop deed het repe- teermechanisme van haar toet senborden de rest van het werk. Haar ritmisch gehuppel, dat leek op dat van een vogel verschrikker bij windkracht tien, maakte de 'W.A.T.-show' compleet. WIM KOEVOET Tecnoville, Events in a Dence/Dance Fog en W.A.T. Gehoord op 8 okto ber, Leids Vrijetijdscentrum. 'De Burggraaf maakten zaterdag e Bestuurder ernstig gewond LEIDEN - Een 23-jarige man is za terdag ernstig gewond geraakt nadat hij met zijn auto twee win kelpuien op de Breestraat had geramd. De Leidenaar reed, omstreeks elf uur zaterdagavond, met zeer ho ge snelheid over de Breestraat, in de richting van de Korevaar- straat, toen hij de macht over het stuur kwijt raakte. Als gevolg hiervan vloog hij met zijn auto tegen de pui van de in aanbouw zijnde passage in het voormalige pand van Pander. Hij vernielde twee ruiten en de sponningen van het winkelpand. De auto draaide vervolgens om zijn as, reed de rijbaan weer op en klapte een eindje verder tegen het meta len rolgordijn van een winkel in geluidsapparatuur. De auto kwam even later op de rij baan tot stilstand, waarbij de be stuurder door de voorruit vloog. LEIDEN - De Engelse waterpolop- loeg Polytechnic die dit week einde Europacupwedstrijden speelden tegen o.m. De ZijlJ LGB, heeft een grote ravage ach tergelaten in Hotel Nieuw Miner va aan de Boommarkt. De manager van de Engelse ploeg werd zondag, op het vliegveld Zestienhoven, voor het vertrek staande gehouden en te verstaan gegeven dat dit zo niet kon. Na dat de politie de namen van ver antwoordelijke personen had ge noteerd, kon de ploeg vertrek ken. De rekening zal worden na gezonden. De jongeman liep onder meer schedelletsel op, een zware her senschudding, een bekkenbreuk en verder brak hij een sleutel been. Het slachtoffer is overge bracht naar het AZL. De auto werd totaal vernield. De Leidse politie had het dit week einde zeer druk met het verkeer. In totaal vonden 48 aanrijdingen in Leiden plaats. Een uitzonder lijk hoog aantal, volgens politie woordvoerder Graveland. LEIDEN - De Leidse politie heeft een jongen en een meisje uit Voorschoten aangehouden, die afgelopen week een 18-jarig meisje ernstig hebben mishan deld. Het meisje, ook uit Voorschoten, fietste woensdag op de Voor- schoterweg ter hoogte van het Hooghkamerpark toen zij door het tweetal werd aangehouden en gedwongen werd het park in te gaan. Zij moest daar een tien tal rondjes hardlopen en kreeg toen ze bekaf was een aantal stokslagen toegediend in de nek en op haar bovenbeen. Het meis je kon daarna wegvluchten, maar botste in de haast met haar fiets tegen een auto. Zij moest naar het AZL worden overgebracht. De politie heeft het tweetal dat het meisje mishandelde, inmiddels kunnen aanhouden. Het betreft een 17-jarige jongen en een 18-ja- rig meisje, beiden uit Voorscho ten. LEIDEN - In het zwembad De Zijl werden zondag de Nederlandse kampioenschappen reddend zwemmen voor junioren gehouden, geor ganiseerd door o.a. de Leidse Reddingsbrigade. De brigade van Roer mond won de eerste prijs, Vlissingen werd twee, en de brigade uit het Brabantse Echt derde «foto Holvast» Reddend zwemmen in Zijl

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3