c D Zege Ludo Peeters: trap na voor ploegleider Post Jan Raas niet naar Ronde van Lombardije Phillies en Orioles in 'World Series' en "Vaas" Van Boeckel beheerst tennisstrijd Belgische afzwaaier winnaar van Grote Herfstprijs Flitsende start Steekers Knetemann in Belgisch team Zweden wint Trophy MAANDAG 10 OKTOBER 1983 Sport Ludo Peeters: "Keurig bedankt voor de inzet". CHAVILLE (GPD) - Jan Raas be sloot zondag, na zijn derde plaats in Blois-Chaville, definitief af te zien van deelname aan de Ita liaanse klassieker Ronde van Lombardije. „Als ik had gewon nen en daarmee een kans had gé- had om nog eerste te worden in het Super Prestige-klassement, zou ik er wel bij Post op hebben aangedrongen. Maar nu niet", al dus de Zeeuw. Hij ontkende dat zijn beslissing verband zou houden met het contract dat hij heeft met de or ganisatoren van de Zesdaagse van Berlijn, die donderdag start. „Dat was een overeenkomst waar ik van af zou kunnen als er door de ploeg andere verplich tingen zouden worden opge legd", betoogde Raas. Hij staat nu op een gedeelde twee de plaats in het Super Prestige klassement, samen met de Ita liaan Saronni. Als het klasse ment er zo uit blijft zien zal hij samen met Saronni de tweede en derde prijs (samen 18.000 gul den) moeten delen. PHILADELPHIA (Reuter) - Philadelphia Phillies heeft zich door in de play-offs van de national league voor de derde keer van de Los Ange les Dodgers te winnen, ge plaatst voor de World Series, de finale van het Amerikaans honkbalkampioenschap voor clubteams. In Philadelphia werd het 7-2 voor de thuis club. In de eindstrijd, die morgen be gint, treedt Philadelphia Phillies aan tegen de Balti more Orioles, de vertegen woordiger van de American League. De honkballers uit Baltimore versloegen zater dag de Chicago White Sox met 3-0. BOSSCHENHOOFD (ANP) - Huub van Boeckel heeft het eerste tennistoernooi van het Nederlandse Satellietcircuit volkomen beheerst. De Hage naar won zowel het enkelspel als het dubbelspel. In de fina le van het toernooi in Bos- schenhoofd was hij met 6-1 6- 7 (3-7) 6-3 te sterk voor Hugo Nunez uit Ecuador, die ver rassend de eindstrijd had be reikt ten koste van de West duitser Karl Meiier. Met de Canadees Bill Cowan versloeg Van Boeckel later op de dag Johan Vekemans en Menno Oosting in de fina le van het dubbelspel: 6-3 6-4. Wilander Mats Wilander won gisteren voor de tweede keer het met een prijzenbedrag van 220.000 dollar (ruim zes ton) gedoteerde toernooi van Bar celona. De Zweed zegevierde in de finale over de Argentijn Guillermo Vilas: 6-0, 6-3, 6-1. De partij duurde anderhalf uur. Het was de vierde keer dat Vilas in Barcelona in de finale stond, drie keer verloor de Argentijn. Cash De jeugdige Australiër Pat Cash schreef gisteren het met 420.000 gulden gedoteerde tennistoernooi v,an Brisbane op zijn naam. In de finale ver sloeg hij zijn landgenoot Pauyl McNamee in drie sets: 4-6, 6-4 en 6-3. CHAVILLE (GPD) - De slotmaand van het wielerseizoen moet voor rekenwonders een nachtmerrie zijn. Dan namelijk is het profes sionele hardfietsen nog meer doorspekt van intriges dan nor maal en moet achter de uitkomst van alle sommetjes een levens groot vraagteken worden gezet. De transfers zijn achter de rug, de contracten voor het volgend seizoen getekend. Hoe trouw is een renner aan zijn sponsor en hoe zwaar tilt het belang van de toekomst? Na de laatste Franse klassieker Blois-Chaville of Gro te Herfstprijs kwam op die vraag geen duidelijk antwoord, al zei Leo van Vliet na de zege van zijn ploegmaat Ludo Peeters guitig: „Je mag het natuurlijk niet zeg gen, maar de eerste drie zijn van ons". Adrie van der Poel, die tot 1 januari de kleuren van een Belgische sponsor verdegigt maar daarna zal figureren in de Kwantum- ploeg van Jan Raas en Ludo Pee ters, werd door Van Vliet dus als ploegmaat meegeteld. Op zich niet verwerpelijk als het optre den van Van der Poel in de eind sprint met Ludo Peeters boven elke twijfel verheven zou zijn. Maar de „nederlaag" van de snel le finisher Van der Poel stond gisteren in de Parijse voorstad Chaville wel degelijk ter discus sie. Een slecht genomen laatste bocht en vanuit de gunstigere LLANDRINDOD WELLS (DPA Reuter) - Zweden heeft met een straatlengte voorsprong op Tsje- choslowakije en Frankrijk de in ternationale motorzesdaagse in Wales gewonnen. De Scandina- viërs eisten voor het eerst in zes tig jaar de hoogte eer op in deze zware uithoudingsproef, waarbij bijna de helft van de 360 gestarte motorrijders uitviel. Nederland schoof in het lan- denklassement nog op naar de achtste plaats. De Nederlandse afvaardiging kwam met vijf deel nemers over de eindstreep. Door het uitvallen van een ploeglid op de eerste dag was de Oranje- équipe al kansloos voor een ere plaats. Individueel viel Gerrit Wolsink op bij het Enduro-werk. De crossen de tandarts werd op een vier-takt Honda vierde in de categorie bo ven 500-cc. In de halve-literklas- se eindigde Henk Poorte even eens op de vierde plaats. De strijd om de Zilveren vaas le verde ook al een duidelijke over winning op voor een Zweedse ploeg, die er naast Canada als enige in slaagde met vier rijders de zesdaagse uit te rijden. Het Nederlandse "vaasteam", met onder andere Henk Seppenwool- de, werd zesde. HARDERWIJK - Amateurwielren ner Hans Steekers is het nieuwe veldritseizoen uitstekend begon nen, door in de openingsrit te Harderwijk als tweede over de meet te komen. De Bollenstreek- coureur had een achterstand van twintig seconden op winnaar Mathieu Hermans, maar wist wel Ties Verhagen in de spurt om de tweede plaats achter zich te la ten. Eddie Kouiss uit Katwijk fi nishte als vijfde bij de junioren. tweede plaats niet meer naast de Belg kunnen komen, waren fei ten waarop de Brabander als ant woord gaf: „Die scherpe bocht verraste me en ik kwam kracht te kort in de sprint". „Ik rij niet voor de ploeg-Post, dus ook niet voor Ludo Peeters", ver weerde Van der Poel zich tegen de aantijgingen. „Bovendien is zo'n aankomst bergop helemaal niet in mijn voordeel. Bij een vlakke spurt klop ik Ludo bijna zeker, maar hier komt het op de kracht aan. En aangezien ik de laatste drie, vier kilometer alleen op kop had gereden was ik dus in het nadeel". Als bewijs dat er helemaal nog geen sprake was van een coalitie van nieuwe ploeggenoten voerde hij aan de kansen van zijn toe komstige kopman Jan Raas om zeep te hebben geholpen door kort voor het einde te demarre ren. „Als de hele zaak bij elkaar blijft wint Jan Raas met de vin gers in zijn neus de eindsprint". Die eindsprint kwam er niet en Raas liet blijken daar ook niet op uit te zijn. Hij probeerde in de fi nale tot tweemaal toe alleen weg te komen, maar werd telkens ge counterd door wereldkampioen Greg Lemond, die aan de leiding gaat in het Super Prestige-klas sement (hoofdprijs 20.000 gul den) en in Jan Raas nog een se rieuze concurrent had. „Ik be greep wel dat ik niet weg mocht rijden van hem", stelde Raas, „en toen Van der Poel en Peeters wel een gat sloegen heb ik ze laten gaan. Ludo Peeters deed geen kopwerk en ik wist daardoor bij na zeker dat hij zou winnen. Het risico van een eindsprint met zes man moet je dan niet meer ne men. Als er iemand met doods verachting door die laatste bocht gaat, sta je misschien helemaal met lege handen". Raas redeneerde voor het laatst dit seizoen (na zijn derde plaats in de Herfstprijs besloot hij defini tief af te zien van deelname aan de Ronde van Lombardije) als Raleigh-man. Althans hardop, want in zijn hart jubelde hij waanschijnlijk dubbel om het koersverloop. De heerschappij van het als vanouds sterke Ra- leigh-blok en de zege van Ludo Peeters waren bepaald niet be doeld als afscheidsgeschenk aan Peter Post. Het betekende eerder een venijnig trapje na. Niet de blijvers van Post regeerden na melijk de koers, maar de vertrek kers. „Hij heeft het ons met die verplich ting om al die Belgische koersen te rijden wel onmogelijk probe ren te maken om een goede voor bereiding te hebben, we hebben laten zien dat het zo ook kan", hekelde Cees Priem zijn ploeg leider. Hij kwam evenals Van Vliet niet in actie in Parijs-Brus sel en kreeg vervolgens naar zijn mening een vervelend weekpro- gramma voorgeschoteld. „Maar", zei Priem, „ze kunnen ons in een klassieker thuislaten, we zijn er toch wel als het moet". De Zeeuwse meesterknecht van Raas stond aan de basis van een ontsnapping (na zo'n honderd ki lometer), waarin Raleigh met vier man het sterkst was verte genwoordigd. „Hoeveel Raleighs zitten er mee van voren", infor meerde Hennie Kuiper bij zijn toekomstige ploegmaat Joop Zoetemelk. „Vier", antwoordde die en somde vervolgens de an dere belangrijke vluchters op. „Dat zijn dan vijf Kwantums", reageerde Kuiper Toch moest het kwartet van de Post-ploeg het werk doen. „We waren zo sterk vertegenwoor digd dat niemand van de andere ploegen wilde werken", zei Leo van Vliet. Jan Raas wist daarop het antwoord. Hij schudde 50 ki lometer voor het slot aan de boom en renners als Laurent Fig- non en Tommi Prim moesten lossen. Er bleef een zestal over: Raas, Peeters, Van der Poel, Le mond, de Italiaan Silvano Conti- ni en de Belg Jean Marie Wam- pers. De aanwezigheid van Lemond ver hinderde de zege van Raas die deze wedstrijd al twee keer (in 1978 en 1981) op zijn naam had geschreven. Maar dat opende weer de weg voor Van der Poel en Peeters, de laatste zorgde er voor dat wielerland België - pre cies een jaar na Jean Luc Van- denbroucke in dezelfde wed strijd - nog een klassieke win naar kon begroeten. Dat leek trouwens ook een revan che op Post, die Peeters niet meenam na de Tour en daarmee het hele seizoen van de Belg een andere wending gaf. Peeters wei gerde echter om het woord wraak in de mond te nemen. Hy glimlachte slechts minzaam en sprak van de correcte afwikke ling van de zaken, die de avond tevoren in Blois had plaatsge vonden. Echt hartelijk was het allemaal niet geweest maar, ver telde Leo van Vliet: „We werden wel keurig bedankt voor onze in zet". De sfeer waarin 's werelds beste wielerploeg werd opgebroken en de wijze van rijden in de Herfst prijs geven echter een indicatie van de verhouding die er vol gend jaar in de grote wedstrijden te zien zal zijn: elkaar glimla chend en beleefd toch sportief de nek omdraaien. HILVERSUM (ANP) - Gerrie Knetemann heeft gisteravond in Hilversum het contract onderte kend, dat hem aan de Belgische formatie Europ-decor verbindt. Nederlands populairste wielren ner wordt ploeggenoot van on der andere Fons de Wolf, Frank Hoste en de Noor Jostein Wil- mann. Ploegleider van de sterk ste Belgische formatie is Ronald de Witte. Knetemann die in maart 33 jaar wordt weigerde vorige maand het contract voor de nieuwe ploeg van Peter Post te tekenen, omdat hij niet vrij was naast het wielrennen reclame voor derden te maken. Deze week praat de Tweede Kamer over de regeringsplannen voor volgend jaar. De FNV heeft de regering en de Tweede Kamer een prima plan aangeboden. Een plan om onze economie een serieuze oppepper te geven. Dit FNV-Urgenheplan heeft vol gens het Centraal Plan Bureau veel betere effecten dan het beleid dat de regering in 1984 wil voeren. Bestedingen op peil. Als ons plan wordt uitgevoerd, blij ven de bestedingen volgend jaar op peil. Zodat bedrijven die het moeten hebben van binnenlandse verkopen uit de problemen blijven. En zodat onnodig banenverlies wordt voor komen. Maar als het aan de regering ligt, dalen onze bestedingen juist, zodat er tienduizenden banen verdwijnen. Investeringen stimuleren. Het FNV-plan zorgt ervoor dat de investeringen veel sterker groeien dan in de regeringsplannen. Dat is goed voor de werkgelegenheid. En dat is goed voor de schatkist. Want meer economische groei brengt straks ook meer geld in het laatje voor de overheid. Werkgelegenheid beschermen. Met het FNV-plan kan verdere af brokkeling van de werkgelegenheid bijna helemaal worden voorkomen. Per saldo hoeft er bij bedrijven niet één baan te verdwijnen. Maar als de regering haar zin krijgt gaan er volgend jaar 30.000 banen méér verloren dan nodig is. Eerlijke lastenverdeling. Het FNV-plan vraagt ook offers. Maar we laten zien dat de lasten rechtvaardig verdeeld kunnen wor- dea Dat betekent dat mensen met FNV: mèt elkaar krijgen we meer voor elkaar! de laagste inkomens duidelijk ont zien worden. En dat de mensen met de beste salarissen aanmerkelijk méér bijdragen. Het betekent ook dat de lasten niet eenzijdig op bepaalde groepen mogen worden afgewenteld. De regering doet dat wel Die wil ambtenaren, trendvolgers en de mensen met een uitkering extra pakkea Een plan dat werkt. We rekenen er op dat de Tweede Kamer de regering ertoe brengt om te profiteren van ons voordelige plan: meer banen, een eerlijke lastenverdeling, een oplevende economie. We hebben een serieus voorstel op tafel gelegd. Als de regering en de regerings partijen zich doof houden voor ons plan, zullen we duidelijk maken dat het ons menens is. Laat nü zien dat u het met ons eens bent. Door lid te worden van een FNV-bond! Ik wil meer weten. O Stuur me snel meer informatie over de voordelen van het lid maatschap van een FNV-bond. O Stuur me gratis informatie over het FNV-Urgenheplan. Naam: Straat: Code/plaats: Ttelefoon: Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar de FNV, Ant woordnummer 250,1000 PW A'dam.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21