j Verkeersbeleid verdeelt gemeenteraad Leiderdorp Mogelijk les in bewegen op Leiderdorpse scholen AGENDA WD tegen elke belemmering van autoverkeer Ijsbaan wellicht niet open Majoretten K G beste jüzqrfK Eigen atelier voor Kameleon Bouviers doden pekinees LEIDERDORP - Om je eigen li chaam als expressie-instrument te ondekken en als zodanig ook te leren gebruiken. Met dat doel hebben leerlingen van de Leider- dorpse lagere scholen De Vogel- weid, De Hobbit, De Houtkamp, De Regenboog en De Elckerlyc de afgelopen weken lessen in dans- en bewegingsexpressie ge kregen. Vóór het experiment had het Rotterdamse Werkcentrum Dans zich opgeworpen. Eind vo rige week was de laatste les op de scholen nadat de leerlingen eer der al naar een dansuitvoering van het Werkcentrum waren ge weest. In deze laatste les werd de kinde ren gevraagd welke bewegingen ze zich van de profesionele dans uitvoering herinnerden en die na te doen. Aan enthousiasme geen gebrek want de uitvoering bleek bij hen grote indruk te hebben achtergelaten. Een bijna uniek te noemen proef is de lessenserie geweest want naast in Werkcentrum-thuisha ven Rotterdam zijn tot nu toe al leen scholen in Zevenhuizen er voor in aanmerking gekomen. Hoofd van De Vogelweid en initia tiefnemer van het experiment, John van Haasteren, ziet de danslessen als een uitbreiding van de bewegingsmogelijkheid van de leerlingen op school. Hij denkt dat dit de concentratie kan verhogen die kinderen voor de 'zitvakken' zoals taal en rekenen moeten opbrengen. "Twee uur gymnastiek in de week is ge woon te weinig", meent hij. Van Haasteren denkt de nieuwe be- wegingslessen dan tussen de an dere lessen door in te geven. Op die manier zouden de kinderen weer opnieuw tot concentratie zijn te brengen. Het schoolhoofd meent dat gebrek aan het vermogen om gedurende langere tiid concentratie voor een les te kunnen opbrengen, ligt aan de andere manier waarop te genwoordig informatie over kin deren wordt uitgestort. "Bijvoor beeld via televisie krijgen kinde ren snel en heel goed informatie, maar die duurt altijd erg kort. Het lijkt wel alsof ze daaraan ge wend raken want om ze langer dan bijvoorbeeld een kwartier hun aandacht bij iets te laten be palen. is heel. heel erg moeilijk". Een van de gediplomeerde dansdo- centen van het Werkcentrum, Henriëtte Kist, ziet de waarde van de bewegingsleer meer in persoonlijkheidsontwikkeling. Zij meent dat kinderen die "ge leerd hebben de expressieve kant van de bewegingen van hun lichaam te verstaan en te gebrui ken daardoor meer mogelijkhe den hebben om zich te uiten. "Bovendien leren ze elkaar op een ander manier bekijken en gé ne overwinnen". Ze wil met na me gevoelens op deze wijze tot Een klas kinderen in de gemeenschapsruimte van De Vogelweid tijdens een les in bewegingsexpressie. Dansdo- cente Henriëtte Kist gaat voor. uiting leren brengen en kinderen val aangeslagen. Mogelijk dat Zodoende zouden ze de vaardig leren samen te werken. een deel van hen dan ook een heden kunnen krijgen om zelf de Bij de leerkrachten van De Vogel- door het Werkcentrum te organi- lessen in dans en beweging te weid is de proeflesserie in elk ge- seren kadercursus gaat volgen. kunnen geven. MAANDAG 10 OKTOBER 1983 MAANDAG Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Death in Venice' van Visconti, 20 en 22.15 uur. Zaal - Lage Morseweg 14a, Spiritisch Genootschap Leiden 'Bijbel en Spiri tisme'. 20 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat 1, lezing 'De dagen der doden in Mexico' door dr. Th.J.J. Leyenaar, 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - commissie openbare werken en volkshuisvesting, 19.30 commissie ruimtelijke ordening, 21 uur. Warmond Gemeentehuis - commissie algemene bestuurlijke aangelegenheden, 20 Leiderdorp Gemeentehuis - gemeenteraad, 20 uur. APOTHEKEN De avond- nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 7 okt tot 14 okt door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leidsweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Een fietspad op de Hoogmadeseweg tussen de Essenlaan en de Acacialaan in Leiderdorp is nodig, zo vindt de gehele gemeenteraad. Fietsers komen vaak in de knel op de smalle weg, vooral als twee auto's cUcaar passeren. Gemeente Voorschoten weigert te omheinen VOORSCHOTEN - De kans is groot dat de Voorschotense ijs baan dicht blijft het komende winterseizoen. Het bestuur van de ijsclub is namelijk van plan het ijsbaanterrein niet te pachten deze winter en bovendien het clubgebouw gesloten te houden. Ook de baanverlichting zal niet ontstoken worden wanneer het aan het bestuur ligt. Bestuursleden benadrukken ech ter dat de 1.000 leden van de club uiteindelijk moeten beslissen over deze voorstellen van het be stuur. Dit zal gebeuren tijdens een Bijzondere Algemene Le denvergadering op 17 oktober. Tevens krijgen de leden dan te horen waarom het bestuur deze vergaande voorstellen heeft ge daan. Hiertoe zullen de bestuursleden uitgebreid vertellen hoe teleur stellend weinig de besprekingen hebben opgeleverd die ze het af gelopen jaar met de gemeente hebben gevoerd over een afzet ting van de ijsbaan. Ze vinden de resultaten zo teleurstellend om dat de gemeente niet wilde in gaan op de eis van de vereniging om een hek te plaatsen rond de" baan. Het bestuur noemt een dergelijk hek noodzakelijk om te voorko men dat, net als tijdens het afge lopen winterseizoen, de ijsvloer wordt vernield doordat mensen het ijs betraden voordat het be stuur hiervoor toestemming had gegeven. Tijdens de besprekin gen bleek echter dat de gemeen te een dergelijk hek te duur vindt. Bovendien vindt ze het niet handig wanneer er een hek geplaatst wordt rond het terrein omdat het in het zomerseizoen wordt gebruikt wordt als speel terrein voor de wijkbewoners, vertelt gemeentesecretaris De Graaff. Hij verklaart dat de gemeente, nu het ernaar uitziet dat de ijsclub de handen terugtrekt van de ijs baan, nog eens goed gaat bestu deren of het mogelijk is zelf de baan 'open te gooien'. "Deze mo gelijkheid wordt serieus overwo gen", zegt hij. Concrete plannen heeft de gemeente echter nog niet ontwikkeld omdat ze wilde afwachten of het overleg met de ijsclub resultaat zou opleveren. LEIDERDORP - De ge meenteraad van Leider dorp is sterk verdeeld over het te voeren ver keersbeleid in 1984. De WD staat in de meeste gevallen lijnrecht tegen over de andere politieke partijen. Eensgezindheid is er alleen over twee za ken: er moeten verkeers lichten komen op het kruispunt Van der Valk Boumanweg en Laan van Ouderzorg en een fietspad op de Hoogmadeseweg tussen de Acacialaan en de Essenlaan. Dat blijkt uit de eerste uitkomsten van de beleidsplanning, die dit jaar voor het eerst weer is ge bruikt. In het verleden, toen de gemeente Leiderdorp geld ge noeg had, werd het systeem be nut om aan te geven welk plan wanneer moest worden uitge voerd. Nu is het juist andersom: de gemeente heeft weinig geld te besteden en veel wensen. Via de beleidsplanning kan de gemeen teraad aangeven welke plannen volgend jaar moeten worden ge realiseerd en ten koste van wat dat moet gaan. De gemeenteraadsleden konden punten toekennen aan zo'n twee honderd projecten. De lijst van al bestaande projecten werd aange vuld met nieuwe wensen van de diverse politieke partijen. Op die manier kon oud beleid worden ingeruild voor nieuw. Verrassend De uitslagen zijn op sommige pun ten zeker verrassend te noemen. Bijvoorbeeld op verkeersgebied. De WD is tegen elke belemme ring van de automobilisten op het Leiderdorpse wegennet. Er mag geen maximumsnelheid van dertig kilometer per urn- worden ingevoerd in bepaalde wijken, vindt de WD, de Voor- hoflaan moet blijven zoals die is (dus geen verkeerslichten of af sluiting voor automobilisten om het sluipverkeer tegen te hou den), er zijn geen verkeerslichten Theater Nelleke Burg staat vanavond met haar nieuwe theaterprogramma 'Welleke Burg? Nelleke Burg!" in de Leiderdorpse Muzenhof (Cor Gordijnsingel 4). De voor stelling begint om kwart over acht. Volksdansen In de Leiderdorpse Muzenhof (Cor Gordijnsingel 4) wordt morgen een volksdansinstuif voor oude ren (boven de vijftig jaar) ge houden. Van twee tot vier uur wordt er gedanst onder leiding van Pieteke de Boer. Opening nodig op de sluipweg Acacialaan ter hoogte van de Ericalaan en geen veranderingen op de Enge- lendaal om het autoverkeer te In de meeste gevallen vindt de WD de rest van de gemeente raad tegenover zich. Zo wijst die de invoering van een groene golf op de Engelendaal, waardoor de automobilisten in een keer door kunnen rijden, van de hand. Bo vendien wil een meerderheid van de gemeenteraad dat er roodlichtcamera's komen op de Engelendaal om de automobis- ten die geen zin of tijd hebben om te wachten te grijpen. Ook het invoeren van een maxi mumsnelheid van dertig kilome ter per uur in woonwijken wordt door de meeste andere partijen positief beoordeeld. De gemeenteraad is unaniem van mening dat twee problemen op verkeersgebied volgend jaar moeten worden verholpen. Zo moet er een fietspad komen op de Hoogmadeseweg tussen de Essenlaan en de Acacialaan. Veel kinderen maken van die weg ge bruik om naar het zwembad te gaan. Dat levert vaak gevaarlijke situaties op. Ook het kruispunt Laan van Ou derzorg en Van der Valk Bou manweg moet worden beveiligd met verkeerslichten. Op dat kruispunt gebeuren veel onge lukken. Positief Behalve het verkeersbeleid bestaat er veel overeenstemming in de gemeenteraad over het beleid voor volgend jaar. Zo is de gehe le raad positief over de vestiging van een bedrijfsverzamelge bouw, waar nieuwe bedrijfjes kunnen beginnen. Ook wordt duidelijk dat de kruisvereniging in het oude deel van Leiderdorp niet hoeft te rekenen op een nieuw gebouw. Alleen CDA en D'66 voelen daar wat voor. Opvallend is ook de afwijzing van kinderopvang van WD en CDA. De drie andere partijen, PvdA, PPR en D'66, vinden dat er kin deropvang moet zijn tussen acht en zes uur. Vooral de WD had bij monde van fractieleider Hui gen eerder laten weten wel dege lijk voor kinderopvang te zyn als zou worden aangetoond dat er ook behoefte aan was. Een on derzoek naar de behoefte wordt op dit moment gehóuden. De WD is overigens wel net als PvdA, PPR en D'66 voor het in stellen van een werkgroep eman cipatie. De gemeente Leiderdorp gaat geen taken afstoten naar het bedrijfs leven. Vooral de WD wilde dat werd onderzocht of het bedrijfs leven gemeentelijke taken goed koper uit kon voeren. Zo'n on derzoek naar 'privatisering van gemeentelijke taken' wordt door de rest van de gemeenteraad af gewezen. Ook het pleidooi van de. WD om de rioolbelasting, het gebruikers deel van de onroerend-goedbe- lasting en de hondenbelasting volgend jaar niet te verhogen wordt door de meerderheid van de gemeenteraad (PvdA, CDA en PPR) afgewezen. Het Leiderdorpse spel- en opvoed- huis 'De Kringloop' wordt mor gen om tien uur officieel ge opend door de kinderboeken schrijfster Nannie Kuiper. De gehele dag tot vijf uur zijn er dan diverse activiteiten, zoals kinderfilms, film voor ouders, informatiestands en verkoop van tweedehands speelgoed. Het spel- en opvoedhuis is ge vestigd in het sociaal cultureel centrum 'De Sjelter' aan de Heemraadlaan. Vanaf morgen wordt daar ook het spreekuur van het gastouderproject van de Unie Van Vrijwilligers op dinsdagmorgen gehouden. ZOETERWOUDE - Met het ver breken van een in de deurope ning geschilderde Kameleon heeft cultuurwethouder Gra- niewski-Wijnands zaterdagmor gen het atelier van de gelijknami ge Zoeterwoudse schildersgroep geopend. De leden van de (ama- teur)schildersgroep hebben de afgelopen maanden hard ge werkt om het voormalige nood- lokaal van de Aloysiusschool be drijfsklaar te maken. Hierin zijn ze prima geslaagd. De zelfwerk zaamheid van de schilders was een voorwaarde van de gemeen te om het gebouwtje te kunnen betrekken. Een andere voor waarde is dat ze het atelier voor lopig voor één jaar huren. Meer leden De Kameleon verwacht door het nieuwe onderkomen een uitbrei ding van het ledental tegemoet te kunnen zien. Immers, de ezels en andere attributen kunnen blij ven staan. Dit was voorheen niet mogelijk toen de schildersgroep in Ons Huis was gehuisvest. De Kameleon richt zich a lijk op mensen die niet meer werken en door te schilderen hun vrije tijd nuttig en plezierig willen besteden. Een groot deel van de tentoonstel ling die zaterdagmorgen te zien was, bestaat uit werk van de on langs overleden kunstschilder Henk Otto. Otto was één van de grote inspirators van de Kame leon. In de hal van het gebouwtje stond zijn laatste (onvoltooide) werk tentoongesteld. Wethouder Graniewski-Wijnands hanteert het paletmes om ermee de tekening te verwijderen en zodoende de toegangsdeur naar het nieuwe atelier van De Kameleon te openen. (foto Holvast) Klipperschipper voor gerecht? WARMOND - Schipper De Raad. die zijn motorklipper illegaal heeft afgemeerd in de Warmond- se Hoflee, nabij de Bootjeshaven, kan als hij weigert zijn boot te verhuizen rekenen op juridische stappen van de Stichting Zuid- Hollands Landschap. Een en ander betekent dat De Raad nu twee juridische tegen standers tegenover zich weet: de gemeente die eigenaar is van de door De Raad gebruikte kade èn genoemde stichting, de eigenaar van het betreffende water waarin De Raad zijn schuit heeft 'gépar- keerd'. Gemeentesecretaris Zoetemelk van Warmond legt uit dat als De Raad blijft volharden in zijn wei gering (de schipper wil tot 1 april blijven zitten waar-ie zit) tot poli- tiedwang zal moeten worden overgegaan. RIJ NSB U RGILEI DEN - Het ma- jorettenkorps van het Leidse K G behaalde zaterdag de hoogste eer op het majorettenconcours in de Rijnsburgse veilinghallen Flo ra. Het korps reikte naar 329'/z punten en was zodoende goed voor de eerste plaats. Andere Leidse majorettengroepen, zoals de 'Keytown-Stars' en 'The Angels', behaalden in hun cate gorie eveneens eerste prijzen. 'The Angels' promoveerde daar door naar de ereklasse. Op de fo to (Holvast) 'The Angels' in actie. LEIDERDORP - Het pekt neesje van een 72-jarige in Leiderdorp wonende vróuw is gistermorgen in De Hout kamp doodgebeten door een bouvier. De vrouw, van En gelse nationaliteit, liep met haar hond in het park te wan delen toen twee loslopende bouviers het diertie aanvie len. Bij haar pogingen om de pekinees te beschermen liep de bejaarde vrouw hondebe ten aan handen en gelaat op. De bouvier die de pekinees heeft doodgebeten is door de politie elders ondergebracht en wordt na onderzoek wel licht afgemaakt. LEI DSC H m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 2311BG LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 10 00-19 30 uur (nabezorgirtg na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien éen maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n.v Dam.ate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20.59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Directie: G. Koopman Adj dir N. Ouakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R. D. Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alg redactiechef Commentaren W F J Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W. T. Jungman (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H vd Post (plv) W F J Wirtz (bin buit /ec.) J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W. C H. Schrama (feature) tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Beiroet. Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2