J Genriiii/K verrast door DAC Turnsters laten weinig heel van Noorse ploeg Foreholte en Wings boeien publiek -C Handbalsters spelen gelijk In volleybalcompetitie Bestuur NBB stapt op Ruime puntenwinst in interland Titel Koopmans prikt Westduitsers KNGV ziet kansen op WK stijgen RDC 2 pakt fors uit MAANDAG 10 OKTOBER 1983 LEIDEN - In de zaalhandbal competitie verspeelde Plan- tenhoek/Foreholte één punt in de thuiswedstrijd tegen het Haagse Wings: 14-14. De heren van Mercasol/Saturnus leden in de veldcompetitie, op het hoogste niveau, we derom een nederlaag. In Schiedam werd verloren van DWS: 9-6. De HVS-dames konden in de thuiswedstrijd tegen Hollandiaan opnieuw niet tot een aanvaardbaar re sultaat komen en verloren met 4-18. De damesploegen van MMO en OASE waren vrij. In een tumultueuze wedstrijd, in de eerste divisie, tussen de dames van Foreholte en Wings regende het gele en ro de kaarten en uitsluitingen. Foreholte speelde de wed strijd voor een groot deel met vier a vijf veldspeelsters. Er werden aan hen totaal twin tig strafminuten uitgedeeld Zeer veel onbegrijpelijke be slissingen van de scheids rechters leidden ertoe dat Fo reholte uit het spel werd ge haald. Een zeker lijkende overwinning werd de ploeg hierdoor door de neus ge boord. Winnaar Nu werd het publiek de grote winnaar. Men zag in eerste in stantie Foreholte een 2-0 voorsprong nemen via aan trekkelijk aanvalsspel. Ook Wings was van plan een fijne partij handbal te spelen en met mooie aanvallen bleven de Haagse dames Foreholte op de voet volgen. De rust stand was 8-6. Na de pauze bouwden de Voorhoutsen verder aan de voorsprong en kwamen zelfs op 10-6. Sport Toen echter kreeg het leidende duo in het zwart moeite met de wedstrijd. Nel Geerlings en Marlies Turenhout wer den op de rode kaart getrak teerd. Diverse onenigheden met de tijd waarnemer leid den ertoe dat er een enorme puinhoop op en rondom het veld ontstond. Speelsters en publiek begrepen er niets meer van. Wings profiteerde van de wanorde en kwam te rug in de wedstrijd. Het nam zelfs een 13-12 voorsprong. De uitstekend keepende Olga Almekinders voorkwam in haar doel grotere rampen en Foreholte kwam nog langszij. In de laatste minuut nam Wings wederom de leiding en de thuisnederlaag leek een feit. Met nog tien seconden te spelen scoorde Thea Terhei den alsnog de gelijkmaker: 14-14. Overtuigend In Schiedam speelden DWS en LEIDEN - De meeste belangstelling in de volleybalcom petitie ging uit naar de herén-derby tussen DAC en Ge- mini in Alphen. Na een boeiende strijd werd het toch wel verrassend 3-2 voor DAC. Bij de dames won Gemini met 3-2 van V. Santen en bleef Leython met dezelfde cijfers Ruiter de baas. Bij de heren was een bomvolle zaal getuige van het treffen DAC-Ge- mini. DAC startte met Wim Schouten en Rinke Berkenbosch aan de kant. Men was bijzonder gespannen, vandaar dat het spel aanvankelijk vrij rommelig was. Sterk serveerwerk en een goed gevarieerde aanval (Erwin Berg- sma) brachten DAC de setzege met 15-6. Dit succes werd in del tweede set gecontinueerd tot 7-2. DEN HAAG (ANP) - Het be stuur van de Nederlandse Badminton Bond (NBB) zal zaterdag op de algemene jaarvergadering in Nieuwe- gein en bloc aftreden. De po sitie van het bestuur was door de precaire financiële situatie uiterst hachelijk ge worden. De NBB heeft acute liquidi teitsproblemen. Door een eenmalige rijkssteun van 200.00Q gulden kan de bond de salarissen van de werkne mers betalen en tot de alge mene vergadering van 15 ok tober doorgaan. De financië le moeilijkheden zijn ont staan door de negatieve ex- ploitatiecijfers van het Na tionale Badminton Centrum (NBC) in Nieuwegein. Om dat NBB en NBC gezamen lijk werkten onder een para plu-rekening, verhaalde de bank de tekorten van het NBC op het NBB, waardoor de bond in financiële adem nood raakte. Het bestuur zal zaterdag voor de algemene vergadering een reddingsplan op tafel leggen. Het voorstel houdt de splitsing in van het spor tieve deel en het horeca-deel van het centrum. Het spor tieve deel komt voor reke ning van het NBB, voor het horeca-gedeelte zal naar een andere oplossing (verpach ten) gezocht worden. Het is de vraag of de bank met deze oplossing akkoord zal gaan. Daarover zal het bestuur de ze week met een bankdele- gatie ^gesprekken voeren. Bij 7-7 bracht DAC twee wissels aan. Wim Schouten en Rinke Berkenbosch kwamen erin. Met name Wim Schouten en Rudolf Haitsma maakten het team aan vallend sterker; dit met de mid- denaanval van Frans Boerefijn zorgden voor 15-13 en 2-0. In de spannende volgende set nam DAC een voorsprong die op 14- 14 uit handen moest worden ge geven: 14-16. In de vierde set een wisselend spelbeeld via 7-10 en 12-10 naar 12-15. In de beslissen de vijfde set bepaalde DAC het beeld weer volledig al doen de cijfers anders vermoeden: 16-14 (3-2). Gemini had moeite met de arbitrage en kon maar moeilijk wennen aan het spelen op het ruime centre court. De andere divisionist LUSV dolf bij Madjoe het onderspit. Net als vorige week kon LUSV twee sets redelijk tegenstand bieden, maar aan het eind van die sets bleek men over te weinig aanvals- kracht te beschikken: 15-12, 15-5 en 15-11. Bij de dames onder schatte Gemini het Haagse Van Santen, dat vorig seizoen een be trekkelijk zwakke ploeg was. V. Santen had echter 3 speelsters uit het eerste team omlaag gezet en daardoor enorm aan routine gewonnen. Van Santen nam een 1-2 voorsprong (6-15, 15-2, 10-15), voordat Gemini de concentratie voldoende kon vasthouden om de laatste 2 sets winnend af te sluiten: 15-5, 15-3. Leython en Ruiter hadden beide de eerste ontmoeting gewonnen, dus de strijd was open. Met slechts 5 basisspeelsters (Clema Zoetemelk vertoefde in het zie kenhuis), aangevuld met Jogien Bakker en Ellis v. Dam, verloor Leython de eerste set: 9-15. In het verloop kreeg Leython wat meer 'vat op het spel en onder veel spanning trok het de stand gelijk 16-14. In de volgende twee sets ging Ley thon wat slimmer spelen o.l.v. Femmy Lagerwaard. Het 3-3 spe lende Ruiter werd keer op keer "gepakt" met plaatsballen (12-15 en 15-12). De beslissende 5e set ging overtuigend naar Leython dat met groot enthousiasme van het publiek en een sluitend blok Ruiter wegspeelde: 15-8. Het door ziekte van twee speelsters zwaar gehandicapte NOVO moest in Delft aantreden tegen het technisch matige AV40,'dat zich gesteund wist door een zeer zwakke scheidrechter. Het lever de Joke v.d. Bent een gele kaart op (protesteren) in het rommeli ge duel, dat NOVO op karakter na bijna 2 uur via 15-13,11-15,15- 13, 13-15 en 5-15 naar zich toe wist te trekken. De dames van Gemini 2 verloren Saturnus een verdedigende wedstrijd. Beide ploegen lie ten elkaar in aanvallend op zicht weinig ruimte. Vooral DWS pakte de zaken stevig aan. Toch begonnen de Leid- se heren overtuigend: ze na men een 2-0 voorsprong. Pas halverwege de eerste helft kon DWS het net achter de uitstekend keepende Ad van Fessem vinden. Toen ook kreeg Saturnus problemen met het feit dat er te weinig wisselspelers beschikbaar waren. Jan-Wolter IJssel de Schepper viel na vijf minuten al uit met een enkelblessure, terwijl enkele andere spelers wegens ziekte in Leiden wa ren achtergebleven. Voor de pauze nam DWS al een 5-2 vorsprong. Martijn Brus- see verkleinde deze nog wel met een schitterende lob van uit de hoek, tot 5-3, maar de voortekenen waren slecht. Na de rust speelden beide partijen zeer behoudend zo dat het tempo in de wedstrijd erg laag bleef. De nummerie- ke meerderheid en de fysieke overmacht van DWS waren teveel voor de Leidenaren en een nederlaag kon niet uit blijven, 9-6. Te zwaar HVS uit Stompwijk speelt met de damesploeg in een veel te zware klasse. Ook dit keer werd met grote cijfers verlo ren. Het Rotterdamse Hollan diaan bleek ditmaal veel te sterk. In een zeer slechte wedstrijd, op een glad veld waren de HVS-dames geen partij voor de Rotterdamsen. Bij rust was het al 2-12, ter wijl de eindstand werd be paald op 4-18. Met nog geen enkel punt op de ranglijst, lijkt de ploeg nu al niet meer aan degradatie te ontkomen. De dames van Saturnus en Fo reholte speelden, in de eerste klasse afdeling, een harde maar faire wedstrijd. Via veel en goedlopende break-outs wist Conny van de Werf voor de Leidse ploeg enkele malen te scoren. Saturnus had bij de rust een redelijk comfortabe le 6-3 voorsprong. In de twee de helft werd er door beide partijen erg slordig gespeeld, waardoor veel balverlies werd geleden. Dit had tot ge volg dat de wedstrijd een rommelig aanblik kreeg. Toch werd er nog behoorlijk gecoord, met name door de Saturnus-dames. Zij bouw den gestaag aan een fikse thuisoverwinning. Vooral Jacquline Zwetsloot viel op met enkele fraaie doelpunten vanuit de hoek. De eindstand was 12-6. MENNO BOM OSLO (ANP) De Nederlandse dames turnploeg heeft gisteren de derde en laatste voorbereidingswedstrijd op de wereldkampioenschappen turnen, die van 24 tot en met 30 oktober in Boedapest worden gehouden, afgesloten met een ruime overwinning op Noorwegen: 360,95—334,00 punten. In Oslo, waar de belangstelling van het publiek uitermate gering was, bleek dat Noorwegen internationaal volledig is afgehaakt. Bij de wereldkampioenschappen zal Noorwegen dan ook niet met een complete ploeg verte genwoordigd zijn. Nederland miste in de Noorse hoofdstad Miriam Eigenhuysen, die daags voor het vertrek naar Noorwegen wegens een lichte enkelblessure moest thuis blij ven. In Oslo raakte Carola Eenk- hoorn bij de afsprong van de brug in de keuzestof gebles seerd, zodat Nederland de wed strijd met vijf turnsters afmaak te. Miriam Eigenhuysen en Caro la Eenkhoorn zullen in elk geval in Boedapest weer in actie kun nen komen. Bondstrainer Hans van Zetten, was na de derde wed strijd - eerder turnde Nederland uitwedstrijden tegen Roemenië en Zwitserland bepaald niet ontevreden. In vergelijking met de wedstrijd tegen Zwitserland, veertien dagen geleden in Graf tal, boekten de Nederlandse turnsters winst in de verplichte oefenstof (181,70-180,825) maar verloor iets in de keuzestof (179.25-179.40). Record Therese Wilmink was net als tegen de Zwitserse dames de beste Ne derlandse. De turnster uit Kam pen, die in Graftal met een totaal van 74,25 punten tweede werd achter Romy Kessler, kwam in Oslo tot een persoonlijk record- totaal van 75,65 punten. Vooral in de verplichte oefenstof deed Wilmink het goed met vier waar deringen van 9,50 punten of ho ger (totaal 38,45). Ten opzichte van Graftal boekte Therese Wil mink ook winst. Dat was ook verklaarbaar want tegen Zwit serland was de nationale kam pioene twee maal van de balk ge gaan (8,60). In Oslo was de keuze- ofening op de balk haar zwakste onderdeel (9,00). De keuze-oefening balk gaf Neder land traditiegetrouw weer de no dige problemen. Carianne Berre- voets, die als tweede eindigde (71,40) moest twee maal van de balk en Marja Huyting had een "afstapper". Maija Huyting, die ATLETIEK - De jaarlijkse mara thon van Athene is zaterdag geeïndigd in een Britse zege. Martin McCartny was met een tijd van 2 uur en'25,minuten en 37 seconden de snelste van van de 1330 deelnemers. GOLF- De Australiër Greg Nor man heeft in het Zuid-Engelse plaatsje Wentworth voor de tweede keer in vier jaar het we reldkampioenschap golf be haald. TAFELTENNIS - Odeon heeft de eerste ronden in de Europa Cup II tafeltennis niet overleefd. In eigen hal verloor de club uit Gaanderen met 1-5 van Spartak Supotica. uit Joegoslavië, dat on dermeer wereldkampioendubbel Zoran Kalinic in de gelederen had. Christel Verwoert (4) passeert het biok van Ruiter. ReÓhts kijkt Josien Bakker (5) gespannen toe. weer. Ditmaal was Van Santen 3 de verrassende winnaar met 10- 15, 16-14, 11-15, 14-16. Gedeklasseerd In de promotieklas liet NOVO bij de heren pas op een 2-1 via 15-9, 9-15 en 15-12 zien waartoe het in deze competitie in staat moet zijn. Met flitsende aanvallen en sterk verdedigen werd Jupiter volledig gedeklasseerd. Tot 12-2 liep NOVO weg; daarna zakte het duel echter weer naar het matige niveau van de overige sets. Jupi ter kwam nog erg dicht bij: 12-11, maar NOVO finishte uiteindelijk verdiend op 15-11. Het zwak opererende Leython had geen verweer tegen het goed draaiende ZOVOC (terug uit de 3e divisie). Door het uitstekende blok van ZOVOC zakte het zelf vertrouwen van Leython in de' eerste set tot onder nul: 2-15. Ook in het verdere verloop bleek Zo- voc over een te lange ploeg te be schikken. In de tweede set her stelde Leython zich aardig. De ploeg had lang een voorsprong, maar kon net de setwinst niet grijpen: 12-15. De derde set was toen nog slechts een formaliteit: 7-15. Zevenhuizen 2 tegen Donar ging 2 sets gelijk op: 17-15, 15-17. In de eerste set nam Donar een 14-15 voorsprong. Daarna voelde het team zich door de scheidsrechter benadeeld. In de 3e en 4e set was het snelle spel van Zevenhuizen Donar te machtig en ondanks een uitblinkende George Hage- man die met zijn opslag veel scoorde kon Donar het niet red den: 15-1 en 15-8. Bij de dames won Zovoc de eerste set van Ridderveld met 15-11. Scherp serveren van Ridderveld bracht ZOVOC in de problemen: 12-15. Zovoc serveerde hierna in een beurt naar 8-0, hetgeen de basis voor de 15-2 werd. Weer (Foto Holvast) wisselde het strijdbeeld met Rid derveld aanvallend (Annemarie /V. Putte, 100%) niet te stuiten: 12-15. In de 5e set liep Zovoc vier punten uit die Ridderveld niet meer in wist te lopen: 15-11. LUSV kon slechts 6 dames in het veld brengen, maar als zo vaak speelt het team dan de beste wedstrijden. Ook tegen Skania in Delft bleek dat weer en met een goede pass en een goede set up en aanval werd Skania met 1- 3 weggezet: 13-15, 15-13, 8-15, 9- 15. DAC had de eerste twee sets een makkie aan Gemini 3, getuige de 3-15 en 6-15. De ploeg die dat zonder Kitty Kroon (enkelbles sure) en hoofdaanvalster Trees Voorbij (buikspierblessure) uit kwam moest daarna Gemini even laten gaan: 15-13, maar Tini v. Luik haalde op serve DAC over het dode punt heen: 13-15 (1-3). GER RENES FRANKFORT (SID) - De Westduitse bond van be roepsboksers (BDB) blijft hardnekkige pogingen on dernemen Rudie Koopmans diens Europese titel af te pak ken. De Nederlandse half- zwaargewicht werd op 9 juli na de overwinning op Man fred Jassmann door de Keul se dopingsdeskundige Doni- ke betrapt op het gebruik van het anabole hormoon testos teron. Tijdens een voor het eerst na een langdurig verblijf in het ziekenhuis weer door Theo Wittenbrink voorgezeten ver gadering in Frankfort besloot de BDB gesteund door een recent onderzoek van Donike opnieuw bij de Europese boksunie (EBU) aan de bel te trekken. Zo nodig zal vice- voorzitter Walter Wagner zelf naar Rome vliegen om de EBU van zijn gelijk te over tuigen. Het bestuur van de Europese boksunie legde tot nu toe alle Westduitse bezwa ren naast zich neer, omdat testosteron niet op de lijst met verboden preparaten voorkomt. Manfred Jassmann, die voor het eerst sinds zijn knock-out tegen Koopmans weer in de ring verscheen tegen Lustha- di Mudimbi uit Zaïre - het gevecht eindigde onbeslist -, nam zelf al eerder een advo caat in de arm. Deze kreeg de opdracht de diskwalificatie van Koopmans te bewerk stelligen en zo de kansen op het Europees kampioen schap voor zijn cliënt te ver groten. in de verplichte brugoefening drie maal door een handstand "ging", revancheerde zich in de vrije oefening door voor de eer ste maal een dubbele salto tot stand te springen. Miriam van Cleef, die als invalster voor Mi riam Eigenhuysen fungeerde, sprong die dubbele salto ook tot stand maar ging in de tweede acrobatische serie van de vrije oefening bij een dubbele schroef onderuit. De gedetailleerde uitslag, voor wat de Nederlandse turnsters betreft is (eerste regel verplichte oefen stof resp. sprong, brug, balk, vrije oefening en totaal. Tweede regel keuzestof, zelfde volgorde): Therese Wilmink 9.70-9.55-9,50-9,70- 38.45 9.35-9.35-9.00-9.50-75.65 (1) Carianne Berrevoets 8,60-9,25-8,80-9,40- 36,05 9.05-9.05-8.25-9.00-71.40 (2) Marja Huyting 9.45-7,00-7,95-9,35-33,75 9.45-8.80-8,75-9.25-70,00 (3) Miriam v. Cleef 8.90-8.25-8.85-8.90-34,90 8.95-8.00-8.90-8.45-69.20 (4) Alja Nieman X-7.65-9.20-9,25-26,10 9.00- 8,35-9.30-8.70-61.45 (9) Carola Eenkhoorn 8,90-8,95-9.00-9,45- 36.30 8,60-8,80-X-X-53,10 (11) DEN HAAG (ANP) - De kans, dat het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond in 1987 de wereldkampioen schappen turnen kan organi seren, zijn gestegen. Bij een vergadering van het bestuur van de Duitse Turn Bond (DTB) afgelopen weekeinde in Hamburg is de kandida tuur van Stuttgart voor de wereldkampioenschappen teruggenomen. Het bestuur van het KNGV wil Nederland bij het congres van de Internationale Gymnastiek Federatie (FIG), dat over bijna twee weken voor de wereldkam pioenschappen in Boedapest wordt gehouden, kandidaat stellen voor de organisatie van de strijd om de wereld titels in 1987. Het KNGV wil het een week durende evene ment in het sportpaleis 'Ahoy' in Rotterdam hou den. De wereldkampioen schappen van 1987 gelden als kwalificatiewedstrijden voor het olympisch turn- toernooi van Seoel in 1988. LEIDEN De nationale en provinciale competities lagen stil, maar in de Leidse districts hoofd- en eerste klasse lieten de dammers veel van zich horen. Zo gaat KDC2 waarschijnlijk een 8-8 gelijkspel boeken tegen HDC, dat nog ongeslagen was. Arend van Beelen ging positioneel te ver en André van der Zwan moest de kracht van zijn tegenstander erkennen. Daar tegenover stond de zege van Cor de Jong en een slappe remise van Jan Passchier. Grote pech had Jan Parlevliet, die veel risico nam, de zwak ke velden van Brunt bekwaam afstrafte, maar in tijdnood de winst verspeelde door de drie-keer-dezelfde-stand-regel en hulp vanaf de zij kant (illegaal). Gelukkig voor de thuisclub lijken Theo Zwetsloot en Jaap van Duyvenbode gewonnen eindspelen op het bord te hebben gebracht, zodat met een verloren stelling van Jan Schoneveld pzn. de afgebroken wedstrijd (4-6) in een gelijkspel zal eindigen. KDC3 won de uitwedstrijd in Zegveld met 6-10. Slechts twee remises van, Frans-Spierenburg en Henk Koelewijn en vier zeges waren voldoende om de dammers van Kijk Uit op de knieën te krijgen. Monsterzege Een monsterzege behaalde RDC2 op ADC. Ietwat geflatteerd, maar niet minder verdiend stond uiteindelijk 4-12 op het scorebord. Arie Vletter en Cees Glasbergen (in een enerverende partij) stonden nog remise toe, maar winsten van Cees van de Bosch (na ingewikkeld spel). Jan Schijff (na een verkeerde offer-variant van Robbe), Harm van de Gugten (re gelmatig), Jan Jungerius (gelukkig), en Jan van de Mey (na schijfach terstand) bepaalden de strijd ruimschoots in het voordeel van de Rijns burgers. Het derde team van RDC won daarentegen maar net aan van Mariahoeve: 9-7. En nog met veel geluk. Mentaliteit genoeg bij de RDC'ers, want nog winnen na een 1-7 achterstand vergt veel overtuiging en zelfvertrou wen. Oudshoorn, Gerrit van Zuylen en Joop Kromhout counterden voorbeeldig. En Jac van Delft speelde remise. Een onnodige misser in het eindspel bezorgde Gerrit van Starkenburg een eenvoudige winst zodat beide punten in Rijnsburg bleven. Het tweede team van LDG wist het door invallers gekwelde Lisse met 10-6 te verslaan. Geen enkele nederlaag en twee zeges van Joop Klin kenberg en Vermeer knapten de Lissenaren op. Cees van de Hout, Theo Uittenboogaard, Max Leiwakabessy, Cor Janssens, Wim van der Blom en Masurel kwamen remise overeen met resp. Jan den Boer, Siem Lemmers, Wil van Noort, Cees de Rooy, Mul en Cees van de Voet. Verrassend In de eerste klasse kreeg SDV uit Sassenheim verrassend klop van KDC4. De Katwijkers verrasten vriend en vijand met een sterk midden rif, bestaande uit Bas van Rijn, Piet Ouwehand en Versloten, dat zes punten scoorde. Drie remises van Jaap Zuidhoek, Chris Vermeer en Cor van Duyn maakten de negen vol. Voor de bezoekers wonnen Krom en A. Dannijs, terwijl Dannijs, Demmenie en Pauw een punt pakten. Mariahoeve 2 nam revanche voor de nederlaag van het eerste en versloeg RDC4 met 9-7. Vijf punten en slechts een overwinning bleken net te weinig voor de Rijnsburgers. Oudshoorn won nog wel, maar Gert van Delft, Verkuyl, De Mooy, Van de Brink en Lindhout konden de neder lagen van Van de Kamp en Zoontjes niet compenseren. RONALD VAN EGMOND

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19