Hoe sterk is Leiden wel? S D T c Charles Stijger houdt hoofd koel 50 T Akerboom wil weg Gemakkelijke zege MSV -> Ook Haaksbergen krijgt pak slaag: 75-52 Goed begin van LZ'86 MAANDAG 10 OKTOBER 1983 LEIDEN - Zuiderkwartier heeft zich vooralsnog niet kun nen afscheiden uit de gevarenzone. Het vierpunten-duel tegen hekkesluiter Ready bleef onbeslist: 14-14. Fides Pacta had ook veel moeite met het laaggeplaatste Swif- t(A), maar won wel met 8-7. Pernix verloor de aansluiting met de kop van de ranglijst na een 6-4 nederlaag bij Die Haghe, terwijl De Danaïden ten koste van De Vinken een eerste overwinning (10-8) boekte. TOP verloor de topper tegen Kwiek(Hg): 4-5. Sport Het doelpuntenfestival, Zuiderkwartier en Ready hun wedstrijd omtoverden, bleef ten slotte zonder winnaar. In de al lerlaatste seconden van het duel schoot Charles Stijger vanaf de stip zijn ploeg nog naast de Ha genaars: 14-14. Een zenuwslo pende slotfase voor coach Nico van Leeuwen en zijn twaalftal, want al eerder in het duel bleven op belangrijke momenten straf- worpen onbenut. Dirk Jan de Kreek durfde het na zijn tweede misser bij 6-8 niet meer aan en liet het over aan Stijger, die beter bestand bleek tegen de span ning. Zuiderkwartier, dat een kwartier voor rust los moest laten (4-6) en direct na de hervatting verder achter raakte, kwam halverwege de tweede helft opnieuw in de wedstrijd. Het verschil, maxi maal bij 7-11, verdween binnen tien minuten door treffers van Dick Derksen, Rens Henzen en, tweemaal, Charles Stijger. Niet temin behielden de Hagenaars het inititiatief en nog tweemaal nam de hekkesluiter een voor- sprong.En telkens kwam Zuiderkwartier terug, ondanks spelbevriezen van Ready. Al was het.de laatste maal maar net bin nen de tijd. Voor de resterende Leidse treffers tekenden Erik van Lunteren (3), Dirk Jan de Kreek (2), Rens Hen- ze (2), Carla Akse en Dick Derk sen. De laatste goal was voor Fides Pac ta en bleek tenslotte voldoende voor de volle winst. Het was te vens de eerste maal dat de Leide- naren een voorsprong hadden, il lustratief voor het minimale krachtsverschil tussen de ploeg van coach Gerard Bos en het Amsterdamse Swift(A). De hekkesluiter van de promo- tieklassse A had geruime tijd het initiatief, daartoe in staat gesteld door nonchalance aan de andere zijde. Per saldo had Fides Pacta, uitkomend zonder de geblesseer de'Jeanet Smit en Wim Piket, in de eerste helft zondermeer de meeste kansen, doch Swift ging met een 3-5 voorsprong aan de thee. Het duo Nico Pikaar/Ro- nald van der Velden gaf in de derde opstelling verdedigend de Amsterdamse schutters alle ruimte en kreeg tot tweemaal toe de rekening van twee afstand- treffers gepresenteerd. Bliksem snel want het vak stond in totaal Zuiderkwartier op valreep langszij De eerste maal maakte Van der Velden de fouten zelf goed door na rust (3-5) tweemaal te scoren. Daarna was het Henny Piket, die, uitstekend gesteund door Robin Sommeling, Fides Pacta na 5-7 weer op gelijke hoogte bracht. Zo kreeg het boomlange duo de mogelijkheid geboden het duel te beslissen. Uitgere kend Wilma Neuteboom. de kleinste dame uit het aanvalsvak schoot twintig minuten voor tijd de winnende treffer door de mand: 8-7. De resterende periode viel Fides vergeefs aan en vijf minuten voor tijd trachtte men alleen nog maar de bal vast te houden. Ro nald van der Velden doorboorde nog wel de mand, maar echter net na het laatste fluitsignaal. In de reguliere speeltijd scoorden Henny Piket (2) en Nico Pikaar de resterende doelpunten. De rol van Pernix in de kop van de ranglijst lijkt nu wel uitgespeeld. In de confrontatie met Die Hag he kwam de Leidse debutant toch nog wat te kort. Zeker geen schande, want de tegenstander is een van de 'gevestigde namen' op promotieklasseniveau en Per nix werd allerminst wegge speeld. Voor rust ging de strijd zelfs gelijk op en zorgden Caro Verhagen, in de basis gekomen voor Ellen Sinke, en Carla van Evert voor het wegwerken van de 2-0 achterstand. Het derde aanvalsvak wist deze op gaande lijn echter niet op te pik ken. In de tweede rondgang leek Pernix nog wel wat terug te krabbelen. Na de 4-3 van Eelco Koolhaas bleef de gelijkmaker echter uit, doordat aan de andere zijde een strafworp viel. Ook de 5-4 van Geerten Breedveld werd direct door Die Haghe bean- woordt met een tegentreffer. Het verzet van de Leidenaren, op nieuw in de al eerder weinig suc cesvolle derde opstelling, doofde daarna geleidelijk uit. Moeizaam komt ook De Danaïden in het wedstrijdritme. De wed strijd tegen het nog puntloze De Vinken leverde de ploeg van coach Hans van Huis een 10-8 ze ge op. een eerste sinds het sei zoen 81-82. Overtuigend ging het allemaal nog niet, al werd in de beginfase zeker voortvarend aan gevallen. Na 0-1 was het de Leid se ploeg, die de toon aangaf. Eric Kromhout, Sandra Slingerland, Annemarie van Dijk en Cees Christiaanse (2) zorgden voor een ruime 5-1 voorsprong. Toen kwam plots de ommekeer. "We gingen het allemaal te ge makkelijk op nemen", voerde coach Van Huis hiervoor als ex cuus aan. Nog voor de pauze had de ploeg uit Vinkenveen de aan sluiting weer terug (6-4) om ver volgens de leiding over te ne- De Danaïden bleek over voldoende veerkracht te beschikken om op nieuw aan te zetten. De Vinken bleef echter op korte afstand vol gen en pas vijf minuten voor tijd volgde de ontknoping van de ze nuwslopende strijd, toen Frans Brand een doorbraak verzilver de: 10-8. Voor de overige doel punten zorgden Eric Kromhout, Eric Peters, Marcel Keijzer en Hans van der Leek. TOP is na de 4-5 nederlaag tegen Kwiek voorlopig uit de titel strijd. Een vol kwartier lang lie pen de Sassenheimers storm in een laatste poging om de gelijk maker op het bord te krijgen. De strijd was vergeefs en louter op balbezit spelend maakte de kop loper de tijd vol. Het duel was na een snelle 2-0 ope ning door Anne van der Zaag en Jacqueline Winter en de al even vlotte tegentreffers langzaam leeggelopen. Éénmaal nog nam de thuisploeg door Stella van der Zaag een voorsprong, maar daar na heersten de verdedigingen. Een defensiefout betekende in de twintigste minuut na rust 3-4. Anne van der Zaag maakte snel daarop gelijk, maar op een vijfde treffer van Kwiek bleef TOP het antwoord schuldig. Ons Eiland verloor reglementair twee punten wegens het invallen van een speelster zonder legiti matie tijdens de op 1 oktober ge speelde wedstrijd tegen Kwiek(R). Daarnaast dient het gewonnen duel over te worden gespeeld. Op de grasmat bleven de Leidenaren nog ongeslagen, zij het met moeite. Pas in de slot fase kon SEV defenitief op af stand worden gezet: 2-5. Fiks is na de moeizame start einde lijk op gang gekomen. ONDO had geen schijn van kans tegen de ontketende Oegstgeestena- ren: 14-6. Nico van Weizen en Theo Vreeken voerden met elk drie treffers de topscorerslijst Velocitas speelde een grillige wed strijd tegen Merwede. Via 0-3 en 5-3 werd evenwel met 5-8 gewon nen. Jeroen van Driel (3), Ron Goudsmit (2) en Rien van Poel geest (2) waren trefzeker voor de Leiderdorpers. Crescendo behaalde een nuttige 5- 6 overwinning op Oranje Nassau en bezet daardoor een, zij het ge flatteerde, tweede plaats op de ranglijst. John Huigsloot zorgde een kwartier na rust (2-1) voor de afscheiding door 2-4 te scoren. Fluks wist het sterke Sagitta te kloppen. Een 8-6 achterstand werd in de slotafse door Aad van Drongelen, Corrie Schelvis en Tjaard Sijpkes omgebogen in een winnende 8-9. BRAM VAN GENT SINT MICHIELSGESTEL (ANP) - Kees Akerboom heeft zijn club Den Bosch schriftelijk medegedeeld op de transferlij st geplaatst te willen worden. De 31-jarige basketballer heeft er genoeg van elke competitiewedstrijd slechts een klein aantal mi nuten daadwerkelijk in actie te komen. Om die reden wil hij de landskampioen verla ten en vanaf december bij een andere eredivisie-vereni ging zijn kunsten vertonen. Akerboom was een jaar uit de roulatie wegens een ernstige knieblessure. Akerboom is verbolgen over de handelwijze van coach Ton Boot. "Ik train even hard als alle anderen, maar toch krijg ik weinig speelminuten. Dat is niet bevorderlijk voor mijn zelfvertrouwen. In tien minu ten kan ik mij niet ontplooien' als basketballer. Ik heb jaren lang aan de top gestaan. Nu krijg ik geen kans. Dat vreet aan me. Daarom stap ik op. Bij een andere club krijg ik meer speeltijd". Afgelopen vrijdag hadden Boot en Akerboom hun laatste ge sprek. "Boot kon geen toe zeggingen doen. Alleen dat ik als ik weer volledig fit en in vorm ben, op twintig minu ten per wedstrijd mag reke nen. Dat is gewoon belache- lijk. Hij maakt iedereen on dergeschikt aan het collec tief. Individuele klasse ac cepteert hij niet". De 2.07 meter lange aanvaller is bereid terug te keren in het nationale team. "Ik zal me na tuurlijk eerst moeten bewij zen: Maar zoals het nu loopt op de training, zie ik de toe komst optimistisch in. Als ik bij een club de kans krijg me te bewijzen, k^in ik het Ne derlands team nog steeds van dienst zijn". Akerboom blijft twee a drie keer per week trainen. "Waar maakt mij niet uit. Bij Den Bosch of Hertog- ballers, dat zie ik wel. Dat hangt van de opstelling van het bestuur van Den Bosch af'. Coach Ton Boot betreurt de be slissing van Akerboom. Voor de radio zei de leraar licha melijke opvoeding: "De kracht van Den Bosch ligt in de breedte. Onze speelwijze is agressief en door de vele harde trainingen zijn er veel blessure-risico's. De afspraak met Akerboom was dat hij het tot Kerstmis rustig aan zou doen, een minuut of tien a twaalf per wedstrijd te spe len. Hij was er een jaar totaal uit. Daarna zouden we de zaak verder bekijken. Ik vind het jammer, dat Kees dat ge duld niet kan opbrengen". LEIDEN - Het afgelopen weekeinde kwamen aleen de dames vam MSV en LUSV voor de competitie in actie. MSV won simpel van Green Eagles (55-76), terwijl LUSV tegen The Dragons het on derspit moest delven: 44-51. De meeste rayonteams werk ten een dubbel bekerpro gramma af. Green Eagles-MSV 55-76. De Noordwijkse dames haal den hiermee de derde zege op rij. De opponent had wel meer lengte dan MSV, maar een beter schot en de snel heid van met name Renate Sluis en Ria Bröring waren voor de thuisploeg te veel. Al in de eerste helft bleek dat de Eagles het MSV niet lastig kon maken. Ondanks het met een verzwikte enkel uitvallen van Marjolein ter Laak leidde MSV halverwege met 23—34. Ook na de rust bleef MSV goed spelen. In de rebound werd er goed uitgeblokt en aanval lend werd er tegen de kleine zóne van Green Eagles met LUSV-The Dragons 44-51. De afwezigheid van coach Ti tus Flapper is de dames van LUSV blijkbaar niet goed be komen. Onder leiding van in valler Lucien Haans bleven de Leidse studentes de eerste helft nog wel bij (24-25), maar na de pauze moest de thuisploeg afhaken. Irène Wouters scoorde 16 punten. Blitz-Rotterdam Shadows 90-55. Blitz had met het twee klassen lager spelende Shadows geen enkel probleem. De Rotter dammers, die in een eerdere ronde het Alphense BVO uit schakelden, konden het te gen de Voorschotenaren niet bolwerken. De eerste helft viel nog mee (32-22), maar in de tweede helft liep Blitz zijn tegenstander geen enkele kans zodat de tweede wed strijd een formaliteit zal zijn. Lisse-Sea Devils 82-48 en 90-63. Lisse behaalde twee uiterst makkelijke overwinningen op Sea Devils, dat in dezelfde klasse als Lisse uitkomt en daar zelfs nog ongeslagen is. De ploeg uit Castricum had zeer veel moeite met de agressieve verdediging van Lisse en leidde derhalve te veel balverlies. Troiters-HBC 63-75 en 59-75. Na de eerste ontmoeting dacht Trotterscoach Frans Kales nog kans te hebben. Er was in Heerhugowaard met een plastic bal gespeeld en ook de arbitrage was matig. Maar liefst 26 maal balverlies en belabberd schieten had een 63—75 nederlaag tot gevolg. Maar ook in de thuiswed strijd werd er slecht gescho ten en hadden de Trotters geen antwoord op het fysieke spel van HBC. Allen Peter van der Wetering kon met zijn 14 punten goed meeko men. Elmex Leiden-Argus 52-52 en 33—54. De eerste wedstrijd eindigde door het goede spel van Hanneke Vreeburg en Ineke van der Laken in een verdienstelijk gelijkspel. In de thuiswedstrijd ging echter alles mis. In de eerste helft werd Leiden helemaal zoek- gespeeld: 12-30. Na de pauze deed de ploeg van coach Tir- ke Karim het iets beter, maar Argus kwam niet meer in ge- LEIDEN - De vragen dringen zich steeds nadrukkelijker op. Met het winnen van een zestal wedstrijden in succes sie, na de verrassing tegen kampioen Den Bosch en voor al ook na de veegpartij van zaterdag tegen de nummer twee Haaksbergen worden ze links en rechts steeds va ker gesteld. Hoe sterk is dit Elmex Leiden eigenlijk en hoe lang kan dit doorgaan? Komt er straks een kente ring, wordt de druk steeds groter of gaat de ploeg alleen nog beter spelen als de gewenningsperiode straks voor bij is? En dameest brandende kwestie: hoe kan dit alle maal bestaan? Het zijn vragen waarop de verant woordelijke man achter de ploeg, Ruud Harrewijn, voorlo pig nog geen antwoord kan of wil geven. Leidens nieuwe coach staat zelf ook week in week uit verbaasd van de enorme progres sie die zijn formatie in korte tijd heeft gemaakt en dat alles wat hij doet, tot het inpassen van een Amerikaan, direct het volle pond oplevert. Nee, hij ziet zich zelf niet als een tovenaar en nee, hij blikt niet vooruit, draait hij om de alsmaar heter wordende brei. "Laten we maar gewoon door gaan, er niet bij nadenken en dan zien we vanzelf wel waar we uit komen", herhaalt hij zo'n beetje wekelijks. Alleen de lach daarbij, die wordt steeds guller. Daartoe heeft de joviale Amster damse coach, die vorig seizoen in Haarlem enkel kommer en kwel kende in de donkere kelder van de eredivisie, alle reden. Hij koestert zich inmiddels in het volle licht van de schijnwerper, won voor het eerst in zijn coach- carrière van Den Bosch en zag zijn ploeg zaterdagavond op nieuw een hoger aangeslagen concurrent verslaan. Wat heet, verslaan. Verpletteren - de cijfers 75-52 zeggen genoeg - bënadert de werkelijkheid beter en voor de zoveelste maal hoorde je over al dat dit toch ongeveer het laat ste was wat eenieder had ver wacht. Wat het geheim ook moge zijn, of er nu magie wordt gebruikt of niet, feit is in elk geval dat het Harrewijns' verdienste is dat hij van het zooitje ongeregeld van vorig jaar in korte tijd een hechte eenheid heeft gesmeed die be reid is om veel, heel veel werk te verrichten. "We hebben geen zo genaamde vedettes meer, dit is een echt team waarin iedereen voor iedereen werkt, ook de Amerikanen", verklaarde Randy Wiel zaterdagavond de opmerke lijke metamorfose. Om daar met een aan toe te voegen: "Schrijf dat maar op het conto van de coach. Een hele goeie". Stof 'Arbeid adelt' is een oud cliché, maar van stof ontdaan blijkt het in Leiden toch nog te werken en het stilaan terugkerende publiek - 1000 man - stelt die collectieve inspanning zeer op prijs. Het is ook leuk om naar te kijken, want naast die overdosis vechtlust be schikt het zogenaamd gekort wiekte team nog over voldoende kwaliteit - zeker met aanwinst Jerry Beck er nu bij - om voor fraaie basketbal en spektakel te zorgen. De combinatie van die twee zaken was voor Haaksber gen in elk geval funest. Het team van Maarten van Gent verkeert in een enorme vormcri sis. Vorige week verdwenen de Twentenaren roemloos van het Europese podium na smadelijke nederlagen in de eerste ronde te gen Solent Stars uit Southamp ton. Er was nogal wat kritiek geuit op het wisselvallige preste ren van het Amerikaanse duo Manley/Gay en ook zaterdag toonde het tweetal nauwelijks enige bereidheid zich voor de ploeg in te zetten. De krachtter men van de anders zo stoïcijnse Van Gent in de rust (38-21 met een schotpercentage van 27 voor Haaksbergen) waren buiten de Vijf Meihal te horen. Helpen deed het niet meer. Plumpudding Want toen de Leidse machine, die alleen bij 18-10 bij een zóne-ver- dediging van Haaksbergen even stokte, na de pauze echt warm ging lopen- zakte Haaksbergen prompt als een plumpudding inelkaar. Reden voor Van Gent om zijn Amerikanen te wisselen en het verder maar voor gezien te houden. Hij nam geen time-outs meer, gaf geen aanwijzingen door, rouleerde onverschillig en keek verder nog stuurser dan an ders. Dat deze week in het oosten de bom zal barsten op de trainin gen is een ding wat zeker is. Leiden had er op zijn beurt natuur- LEIDEN - Wiel 25, Cox 14, Beek 10 (13), Kragtwijk 9 (6), Hagens 8, Van Helf- teren-6 (8), Van Dam 2, Wessels 1, Van Weeren 0. Schotpercentage 59, re bounds 44. HAAKSBERGEN - Gay 16, Manley 10, Camero 10, Kruidhof 8, Ridderhof 6, Dam 2. Schotpercentage 31, re bounds 25. van Emill Hagens vooraf en van af dat moment kon het bij Lei den echt niet meer stuk. Op alle fronten werd Haaksbergen overklast. Enerzijds was er voor de Twentenaren geen doorko men aan omdat Leiden 'als een gek' verdedigde, anderzijds wer den ze voorbijgelopen alsof ze er gewoon niet stonden. En de eni ge speler van Haaksbergen, René Ridderhof, die zich niet zomaar onder de vloer wilde laten spelen pakte het nog totaal verkeerd aan ook. 'Als beloning' kreeg hij nog even een persoonlijk pak voor zijn broek. Gillend Van Emill Hagens, de Leidse spel verdeler die excelleerde op een manier zoals hij nog nimmer had gedaan. Toen Ridderhof de in grandioze vorm stekende Ha gens desondanks uitdaagde voor een tête tête vernederde deze hem, voor het oog van bonds coach Heger, op een manier waar Ridderhof deze weken nog wel eens gillend wakker van zal wor den. Trouwens ook Wiel mocht er weer een streepje bijzetten. Na directe tegenstanders als Jimmy Moore, Dan Cramer en Cock van de La- gemaqt zoek te hebben gespeeld werd nu de evenmin kinderach tige prijsschutter Ron Kruidhof het slachtoffer van de volledig opgeleefde international. Acht schamele puntjes mocht de zwaar gedesillusioneerde Kruid hof mee naar huis Typerende actie: Manley en Gay kijken toe hoe Jerry Beck omhoog gaat. Cox en Kragtwijk vinden het uitste kend zo. (Foto Holvast) lijk maling aan dat de i twee van vorig jaar zo vast zat als een huis. Sterker nog de ploeg voelde zich als een vis in het wa ter, zeker omdat Jerry Beck de show die hij bij zijn eerste optreden tegen Werkendam ten beste gaf direct van een vervolg voorzag met een paar hoog geplukte rebounds, een snelle score en een knallende dunk over de kersverse interna tional van Antilliaanse origine, Herbert Camero, heen. Aan die spetter ging een weergaloze actie Er is dus plaats voor individuele hoogstandjes die er bij het en thousiaste publiek als koek in gingen. Maar Hagens zelf was de eerste die het vingertje opstak. "Een pure teamoverwinning, la ten we dat vooropstellen. Ieder een draagt zijn steentje bij. En wat dat betreft heb ik veel ver trouwen in deze ploeg. Voor de toekomst". AD VAN KAAM ARNHEM In de schaduw van het Europa Cup geweld van AZC en De Zijl/LGB is voor de overi ge teams de waterpolocompetitie van start gegaan. LZ'86 won in Arnhem van ESC A met 8-10. Vi- vax kwam goed uit de startblok ken door in Hengelo Weusthag met 9-11 te verslaan. De heren van LZ'86 zetten in Arn hem een eerste stap op de weg terug. Na een wedstrijd waarin LZ telkens aan de goede kant van de score stond wonnen de Leidenaars met 8-10. Dat het na één periode slechts 1-2 stond was meer te wijten aan het slordige Leidse spel dan aan goed tegen spel van ESCA-zijde. Dit beeld bleef de gehele wedstrijd ge handhaafd. LZ dat zich kansen bleef scheppen maar deze lang niet altijd kon verzilveren waar door ESCA toch bij kon blijven. Nadat het in de laatste periode nog 8-8 was geworden trok LZ in de laatste minuten toch de ver diende winst naar zich toe. Doel punten: Wilco v.d. Zeeuw 8, Frans v.d. Brink 1 en Michel van der Zeeuw 1. Vivax behaalde een goede eerste overwinning op HZC/Weusthag. De Oegstgeestenaren, dit jaar ge traind door Hans Parrel, keken de eerste twee paHen nog wel te gen een achterstand aan maar in de tweede wedstrijdhelft kon Weusthag het allemaal niet meer bijbenen en moest toezien dat Vivax via 6-8 na drie perioden met 9-11 won. Dat Katwijk het heel moeilijk gaat krijgen blijkt wel uit de eerste wedstrijd in Maastricht. De zee- kanters verloren met niet minder dan 0-17 van MZPC. DKO startte voortvarend door DSZ met 7-6 te verslaan. De Lei derdorpers sloegen in de derde periode toe. De 7-4 voorsprong die toen werd verkregen bleek in de laatste periode net voldoende voor de overwinning. Eindstand 7-6. De Leidse dames troffen elkaar in het Vijf Meibad. In de eerste pe riode nam De Zijl/LGB een 1-3 voorsprong. Deze voordelige marge kwam tot stand door at tent veldwerk. Na anderhalve minuut in de tweede periode kwam LZ op gelijke hoogte (3-3). Twee goed uitgespeelde nume rieke meerderheden leverden De Zijl/LGB toch weer een voor sprong op (3-5). Deze stand schudde de LZ-dames wakker, de achterstand werd omgebogen naar een 7-5 voorsprong. In het laatste part werd niet meer ge scoord. Doelpunten: LZ, Jeannet de Jong 3, Monique v. Leeuwen 2, Corina Hoogeboom en Anke Schoonwater. Zijl/LGB: Jolanda v. Zuylen 2, Ria Hassefras 2, Kit ty Grim 1.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17