LEIDSC AGBLAD "Dit beleef je maar éénmaal" De Zijl/LGB slaat 'spijker' op z'n kop AZC is Poloteams tevreden met loting Rijvers voegt Stevens toe aan selectie Bekerstunt Rijnsburgse Boys "klassen" te sterk MAANDAG 10 OKTOBER 1983 Vandaag in de sportkrant: Acht amateurclubs verder E/Leiden blijft verbazen Herfstprijs voor Peeters LEIDEN - De klok speelde zater dagavond in het zwembad De Zijl een belangrijke rol. Was het winnende doelpunt van Albert Spijker nu binnen de speeltijd gescoord of niet? Er ontstond bij de jurytafel een verhitte discus sie, waarin zich vooral heethoof dige Hongaren mengden. Zij wa ren ervan overtuigd dat Spijkers treffer na de gong was gescoord. BVSC vond een gewillig oor. De Deense arbiter Andersen keurde de treffer aanvankelijk af. Dat was aanleiding voor de jury om naar de Italiaanse afgevaardi- ge van de Europese polocommis sie toe te stappen om duidelijk te maken dat de treffer van Spijker binnen de tijd was gescoord. Ca- talani was gevoelig voor de argu menten van de jury en gaf uitein delijk groen licht: 15-14 voor de Zijl dus. Die beslissing was voor de Hongaren aanleiding om zich niet meer in het feestgewoel te mengen. Op aandrang van hun woedende coach Gyarmati werd direct de reis naar het hotel aan vaard. Loting De eerste plaats in de eerste ronde van de Europese strijd voor be kerwinnaars leverde de Zijl een reis naar het Italiaanse San Re- mo op, waar 22 en 23 oktober de tweede ronde wordt afgewerkt. Naast het plaatselijke Savoldi krijgt het team van Rob Schou ten te maken met het Zweedse SKK Stockholm en het Franse Charenton. "Op papier niet on gunstig", vond Rob Schouten. "Maar ik moet eerlijk zeggen dat ik geen van de ploegen ooit heb zien spelen. Dus een voorspel ling is moeilijk te maken. Maar ik zie zeker kansen voor de halve fi nales". Andere poule: Duisburg, Moncui. BVSC en POSK. De Zijl/LGB heeft overigens quitte gespeeld tijdens de eerste ronde van de Europa Cup. Via de Ne derlandse Sport Federatie pro beert het Leidse bestuur wat te rug te krijgen van de kosten, die door het wegblijven van het Turkse Galataserail zijn ge maakt. Invaller Het Y moest op rekening van de Zijl/LGB in een hotel worden ondergebracht. AZC AZC gaat over veertien dagen eveneens naar Joegoslavië. In Dubrovnik krijgt de Europa Cup 1 vertegenwoordiger te maken met Yug Dubrovnik, het Griekse Ethnikos en de Spaanse kam pioen CNB Barcelona. De andere kwartfinale wordt in West Ber lijn gespeeld. Daar zijn Spandau '04 (Duitsland), Recco (Italië), Vasas Boedapest (Hongarije) en Yüzme (Turkije) in een poule on dergebracht. Op een oog een zware loting voor de Alphense ploeg, maar coach George Geurtsen toonde zich content. "Ik ga niet speculeren. Ik ben wel tevreden met het re sultaat. We zullen in Dubrovnik gewoon goed moeten presteren. De komende veertien dagen zul len we daarom hard gaan werken via aangepaste trainingen. Zon dag zullen met Duisburg '98, dat in de Europa Cup 2 zit, gaan sparren en volgende week hoop ik in Zeist tweemaal tegen HZC De Robben te kunnen spelen" deelde Geurtsen mee, die zijn ploeg bepaald niet kansloos acht. Yug, Barcelona en Ethnikos zijn al le drie bekende opponenten van AZC. De eerste twee ploegen kwamen al eens in het bezit van de Europese beker. Eén van de zeven treffers van Stan van Belkum in beeld. De Hongaar Kiss verdedigt tevergeefs. Van Belkum schiet weer raak. (Foto Holvast) ZEIST - Bondscoach Kees Rijvers heeft Huub Stevens van PSV toegevoegd aan de selectie van het Nederlands elftal voor de wedstrijd van woensdag tegen Ierland. Stevens maakt de groep van zes tien man compleet na het afval len van Erwin Koeman, die zater dag tijdens het bekerduel Spa- kenburg-Groningen last kreeg van een oude enkelblessure. Koeman moet rust nemen. Vanavond zal Rijvers na de trai ning in Dublin en na overleg met de spelers bekend maken wie Koeman in het basiselftal zal ver vangen. Het meest waarschijnlij ke is dat Michel Valke zijn plaats inneemt. Met de bal in de hand laat Eric Noordergraaf Delmeiren flink spartelen. De Gentse poortwachter fer niet voorkomen. de Belgische doelman kon een Alphense tref- (Foto ANP) RIJNSBURG - Achter het sensationele nieuws van Willem U's bekerflop lag op grond van het wedstrijdver loop de logica van de in theorie onlogische 3-1 winst van zaterdag-eer steklasser Rijnsburgse Boys. Zelden zal een eredivisieploeg zich zo hebben laten blameren door een uit de ama- teurrijen stammend voetbalgezelschap als Willem II zaterdagmid dag op het knusse sportpark 'Middel- mors'. Onmiddellijk na de geboorte van de be kerstunt werd daar een bescheiden feestje op touw gezet. Vreugdezangen daal den neer op de hoofden van de leden van het Rijnsburgse stuntteam, die de voortschrijden de nivellering in het be taalde voetbal wel erg nadrukkelijk aan de kaak hadden gesteld. De bekeruitschakeling van Wil lem II deed derhalve in weer wil van het op papier be staande standsverschil met RB niet eens vreemd aan. Als er in deze bekerontmoeting al een elftal zich met voetbal bezig hield, was dat de thuis club wel. "Het is mooi om dit mee te maken. Zoiets beleef je misschien maar één keer in je carrière", jubelde RB's spelmaker Huug Aandewiel, zaterdag mèt voorsprong de beste man van het veld. "Hier mogen we twee dagen van genieten. Daarna zal onze aandacht uit moeten gaan naar Valleivogels, hoe moei lijk dat voor sommigen ook zal zijn", het trainer Arie La gendijk zich het hoofd niet op hol jagen door het beker- succes. Wanprodukt Hooguit 1200 tribuneklanten hadden de van KNVB-wege opgelegde toegangsprijzen (zitplaats: 10 gulden; staan plaats: 6 gulden) betaald om te kunnen zien hoe 'hun' fa vorieten het door Willem II afgescheide wanprodukt uit de markt prijsden. Uiterst laf speculeerden de Brabanders met negen man achten de bal op foutjes van de tegenstan der. Van enige onderne mingslust in het Tilburgse kamp was nauwelijks sprake. Spits Wanny van Gils, perma nent gevolgd door de soms al te nerveuze Wim Driebergen, verwaardigde het zich om in Rijnsburgse Boys heeft eredivisieclub Willem II uit het landelijke bekertoernooi gekieperd en dat wilden ze zaterdag best weten, op het sportpark "Middelmors". De leden van het Rijnsburgse stuntteam worden uitgebreid gehuldigd door hun jeugdige fans. iF0to Holvast dig spelen, maar mijn spelers voetbalden nóg slechter. Al leen daarom al gun ik die Rijnsburgers de winst, al zul len ze na de geleverde in spanningen vermoedelijk de komende vier weken geen bal fatsoenlijk kunnen ra ken". de hele wedstrijden twee bal len (vrije schoppen) te raken. Voor het overige beperkte de ooit bij NAC gesjeesde Bredanaar zich in Rijnsburg tot het tellen van grassprie- rogante semi-profs pijnlijk onder de neus wreven dat de toppers onder de zaterdaga mateurs allang geen boeren koolvoetbal meer spelen. De houding van de bij FC Be ringen weggeplukte aanval ler stond als het ware model voor de belabberde Tilburgse wedstrijdbenadering, door Rijnsburgse Boys tenslotte prima afgestraft. "Er was bij ons geen concentratie, geen instelling", brieste Willem II- trainer Jan Notermans. Die amateurs vond ik niet gewei- Afbreuk Verliezen blijft moeilijk, de Limburgse oud-international toonde dat zaterdag maar weer eens aan. Hij deed met zijn in kinnesinne gedoopte kreten niet alleen afbreuk aan de prestatie van de Rijns burgers, die de misplaatst ar- Maar erger nog voor een man van zijn reputatie verschool Notermans zich achter het fa len van zijn manschappen, waar hij zelf als coach te kort was geschoten. Los van de constatering dat hij niet de moeite had genomen "die amateurs" vooraf te bekij ken, had Notermans in elk geval zijn voetballers tijdens het duel moeten bijsturen. Nu hij dat naliet, kon het ge beuren dat er aan Tilburgse kant onvoldoende werd inge speeld op het 4-4-2 concept van Rijnsburgse Boys. Zodat de 'vrije' linksback Bram Braam anderhalf uur overbo dig liep te wezen, terwijl de inzichtrijke Aandewiel op het middenveld ongehinderd de mooiste aanvalsplannen mocht uitbroeden. "Een foutje van die Notermans, dat-ie ons niet heeft beke ken", meende Aandewiel, die vorig jaar contacten met Wil lem II overigens afkapte. "Ze waren verrast door dat 4-4-2 In antwoord op de nergens op slaande 0-1, in de 33ste mi nuut gescoord door Bert Go- zems na een fout van libero Jack Manuputty, tilde de bij Quick Boys opgegroeide Kat- wijker de voor rust tóch al re delijk voor de dag komende Rijnsburgers in de tweede helft boven zichzelf-uit._ Nie mand, die bij WillemTl op het idee kwam hem ook maar iets in de weg te leggen. In dank aanvaardde Aandewiel de vrijheid, die hij uitmun tend benutte. Eerst hielp hij zes minuten na rust Jan Ho- gewoning op weg naar 1-1. Vervolgens had hij na een in gooi van de hardwerkende Arie van Dijk ook dé hand in de fraaie 2-1 van de overijve rige kansenbenutter Ton Ar royo. Tenslotte zette hij na een briljante solo de kroon op eigen werk door de 3-1 aan te brengen. Bedrijfsblind Dat Willem Il-trainer Noter mans dit alles "geen kunst" vond "omdat niemand die knaap afdekte", moet maar worden toegeschreven aan bedrijfsblindheid, veroor zaakt door het amateuristi sche optreden van zijn semi- profs. "Semi-profs? In deze wedstrijd is bewezen dat ze helemaal geen semi-profs zijn", hoonde Notermans zijn spelers, bij wie de^Belg Steyaert na anderhalve maand voetbal al zijn derde gele kaart toucheerde. RB-trainer Lagendijk glimlachte maar eens om de tirade van zijn zoveel gereputeerdere collega. Het hoofdstuk Willem II had hij al uit. "Het zou voor de club leuk zijn, als we nu een ploeg als Ajax, Feye- noord of PSV zouden loten". Of zijn wens in vervul ling zal gaan, wordt hij morgenavond pas ge waar in het tv-program- ma 'Achter het Nieuws'.. GERARD VAN PUTTEN. Weer verlies voor ASC LMHC sprokkelt door Gemlni/K verrast Alle uitslagen... ALPHEN AAN DEN RIJN - Met drie dikke overwinningen op zak stapte AZC/Microlife gistermid dag trots de kwartfinales van de Europa Cup voor landskampioe nen binnen. Nadat Yüzme vrij dagavond al een lesje (22-7) in internationaal polo had gekre gen, hield AZC zaterdag Royal Gent (29-1) en gisteren Neptun (20-7) in het Alphense zwembad De Thermen een spiegel voor. Daarin konden de Belgen en de Zweden mèt de Turken lezen dat hun waterpolo-opvattingen te ouderwets zijn om in de conti nentale top succes te hebben. In dat opzicht was het verweer van met name de Belgen, die hele maal murw gespeeld het water verlieten, illustratief. "Er zat wel drie klassen verschil tussen ons en AZC. Wij zijn gewend om met twee spelers aan te vallen. Heb je gezien dat zij dat met zeven spe lers doen?", vroeg Marc van Bou- chate zich na de slachtpartij puur verwonderd af. De spelers van Royal Gent wisten werkelijk niet wat ze overkwam. Vol goede moed waren zij op hun eerste Europa Cup-karwei afge stapt. Dat ze eerst met 16-6 van Neptun verloren, alia. Dat was tenminste nog een partijtje ge worden. Maar om nu volstrekt kansloos vier keer zeven minu ten achter AZC aan te moeten zwemmen, dat was in de Belgi sche hoofdjes niet opgekomen toen zij vorig seizoen om hun eerste nationale titel juichten en Europese visioenen kregen. Het in de Europese beker gelouter de AZC kon zich met dergelijke onwetendheid niet bezig hou den. De ploeg van George Geurt sen heeft zelf maar één doel: zo hoog mogelijk reiken in het Eu ropese toernooi. Daartoe behoort een ijzeren discipline en de op dracht om ook kleinere clubs leeg te persen. Dus stroopte AZC driemaal de mouwen op en ging ook Royal Gent gestrekt neer. Pas bij een 22-0 stand slaagde Gent er via Van Ebeele in een gaatje by doelman Misdorp te ontdekken. Aan de andere kant maakten Noordegraaf (10), Jan sen (5), Van Winsen (4), Van Es (3), Buunk (2), Veer (2), Verboom (2) en De Vogel (1) de Belgische doelman Delmeiren en zijn ma ten wanhopig: 29-1. Ook aan Neptun had AZC geen kind. De Zweden speelden een minder goed toernooi dan een jaar geleden in Parijs, toen de Al phense ploeg met 16-10 een ge flatteerde winst binnenhaalde. Ditmaal liet Neptun bij wie sterspeler Stenberg vanwege rugklachten aanvankelijk niet, maar tegen AZC wel speelde - zich zelfs verrassen door het Turkse Yüzme. In een overmoe dige poging om alsnog de tweede ronde te halen door een zege op AZC, hielden de Zweden een pe riode redelijk stand: 3—1. Maar toen AZC z'n tegenstander hal verwege al in een kansloze posi tie had gemanoeuvreerd (7-2), zonk ook Neptun de moed in de schoenen. Via 13-4 kreeg het Zweedse zevental eveneens een draai om de oren: 20-7. De Al phense productie kreeg gestalte door: Noordegraaf (6), Buunk (6), Veer (4), Jansen (2), Van Winsen (1) en Verboom (1). WIM VAN WANROOY LEIDEN - Als gladiatoren werden ze in de fonkelnieuwe thuisha ven binnengehaald. Nog ver moeid en vooral verbaasd over de eigen verrichtingen lieten de waterpoloërs van de Zijl/LGB het gerstenat door de dorstige kelen glijden. "De historische overwinning", zoals Albert Spij ker de 15-14 zege op het gere nommeerde BVSC kwalificeer de, moest uiteraard worden ge vierd. Dat de tapbaas van de 'Waterkeet' binnen drie kwartier al door z'n voorraad bier heen was, mocht de pret niet drukken. Het feit dat het debuut in het internationale polocircus met een 6tevig succes werd gelardeerd, was voor de Leidse club eten en drinken te gelijk. Albert Spijker liet zich de toejuichingen van de jolige aan hang welgevallen. Hoewel al 31 jaar en gelouterd door een internationale carrière, was de oudste van Spijker-duo zijn emoties nauwelijks de baas. "Dit is de mooiste overwinning uit mijn loopbaan", sprak de Leide- naar. "Al zo'n zes keer hebben we vriendschappelijke contacten met deze jongens gehad. Nog nooit kwamen we tot een over winning. Uitgerekend nu wel. Ongelooflijk". Hijzelf sloeg tijdens de gong (of niet, dat was na afloop voer voor een verhitte discussie) de spijker of z'n kop door de winnende tref fer achter de Hongaarse interna tional Laslo Csank te mikken. "Vooraf hadden we doorgespro ken hoe we die Hongaren zouden aanpakken. We moesten zo veel mogelijk de aanval opzoeken. Dan houd je die lui vanzelf bij het eigen doel weg. Die opzet slaagde volledig", was Spijker zichtbaar tevreden. Waarna de amtenaar benadrukte, dat zonder de aanwezigheid van Stan van Belkum de taktiek geen enkele kans van slagen had ge had. Na een periode van mindere prestaties, bewees de 22-jarige student pharmacie in het afgelo pen weekeinde weer op zijn oude niveau te zijn teruggekeerd. Déze Van Belkum was zelfs door de geroutineerde Hongaren niet meer te houden. 'Dracula', zoals de Leidenaar in Hongarije wordt genoemd, kreeg de gehele wed strijd een regiment 'sloopwer- kers' achter zich aan, maar de 145-voudig international liet zich niet van de wijs brengen. "Ons spel is volledig op Stan afge- Albert Spijker: winnende treffer. (Foto Holvast) steld", verduidelijkte Albert Spijker, "dat brengt natuurlijk gevaren met zich mee als hij bij voorbeeld slecht draait. Maar zijn leiderschap wordt door het team geaccepteerd. Dat zal nooit ter discussie staan. Hij is van aparte klasse". Van Belkum onderstreepte zyn su prematie al in de eerste minuut van het in feite onbelangrijke duel (beide teams waren al zeker van de volgende ronde) door goa lie Csank tweemaal te passeren. Toen werd al snel duidelijk dat er een ander de Zijl in het water lag dan vrijdagavond. Het team van Rob Schouten had alle schroom van zich afgeworpen. Confronteerde de Hongaren met een spelletje dat was gestoeld op gevarieerd aanvalsspel. Natuurlijk, de Hongaren waren ui teraard niet voor één gat te van gen. Tenslotte had het team een reputatie hoog te houden. Coach Gyarmati had zijn discipelen dan ook de strikte opdracht meege geven de wedstrijd winnend af te sluiten. BVSC wenste er geen 'spelletje' van te maken en pro beerde de wedstrijd naar zijn hand te zetten. Dat leek bij 2-4 in het eerste partje te lukken, maar de Zijl bleek zaterdagavond op vallend veerkrachtig. Zelfs op het fysieke vlak deed de Leidse ploeg nauwelijks onder voor de Hongaren, die toch enige 'stevi ge' jongens in de gelederen had den. Wat BVSC ook probeerde, telkens had de Zijl een gepast antwoord klaar. Om in de laatste minuut met een voor de 250 toeschou wers ongekende surspise voor de dag te komen. Op het moment dat het spannende duel een op zich terechte 14-14 uitslag zou meekrijgen, maakte de Hongaar Kiss een grove overtreding je gens Stan van Belkum. Het le verde de Zijl balbezit en een man meer situatie op. Van Belkum wachtte totdat een Hongaarse verdediger toehapte, wierp de bal naar de vrijliggende Albert Spijker die vervolgens van dicht bij "zijn historische zege" veilig stelde. "Ze noemen mij wel eens een rare jongen met rare uitspraken", sprak Rob Schouten, die zijn team eerder op de dag een 11-6 bekerwinst op Het Y zag boeken, "maar iedereen heeft nu kunnen zien wat er in dit team schuilt. Veel dus, alleen komt het er niet altijd uit. Als het team gediscipli neerd speelt en alle opdrachten goed uitvoert, volgen er presta ties. Het is nu zaak deze lijn vast te houden". Het bier staat alvast koud. ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13