Splitsing Z-Holland uitgesteld ISOLEREN? VENTILEREN! C Uw Gasbedrijf ME ontruimt gekraakt pand Lubbers: moeiteloos 150.000 banen erbij Onderzoek: werklozen zwaarder bestraft Duidelijke tarieflijst voor taxipassagiers >- Nep-bom Eerst onderzoek naar positie grote steden Opnieuw arrestaties van topmensen Slavenburg's Carpoolen bevorderen De Ruiter wil betere informatie kernwapens 'Dierendag: gehaktdag' Vervoerders laken kritiek Bank stelt veiling Amsterdams monument uit DINSDAG 4 OKTOBER 1983 MARUM (ANP) - "Het be drijfsleven moet de hand schoen nu oppakken. Door de twee miljard lastenver lichting is er ruimte geko men. Als je uitgaat van 100.000 tot 200.000 gulden voor een arbeidsplaats, dan kunnen er in dit land moeite loos 100.000 tot 150.000 ar beidsplaatsen geschapen worden. Nu is het aan onder nemend Nederland om daar wat mee te doen. Wij kunnen het paard slechts naar de voe derbak leiden. Of het gaat eten is niet aan ons. De eco nomie kan die 100.000 tot 150.000 arbeidsplaatsen beta len". Dat zei premier Lubbers gister avond op de najaarsbijeen komst van de leden van het Nederlands Christelijk Werk geversverbond Noord in Ma- rum. Lubbers zei verder dat er weer vertrouwen moet ko men om er tegenaan te gaan. "Wij hebben met deze begro ting de morelijkheid daar voor geschapen. De invulling moet echter van het bedrijfs leven komen. De begroting is gericht op meer bedrijvig heid". Nederlanders hebben volgens Lubbers snel de neiging naar het buitenland te vertrekken om gunstige rentepercenta ges op te zoeken. "De Jan Sa- hegeest overheerst hier vrij snel. Daarom zal het zelfver trouwen om het ondernemen uit te breiden, herwonnen moeten worden". GRONINGEN (ANP) - Werklozen die wegens diefstal voor de rech ter verschijnen, worden over het algemeen zwaarder gestraft dan werkende dieven. Dat blijkt uit een doctoraalscriptie van drs. G. Kannegieter, die daarmee aan de Groninger rijksuniversiteit zijn sociologiestudie afrondt. Het on derzoek van Kannegieter stond onder leiding van prof. Jongman en dr. Timmerman van het crimi nologisch instituut. Met gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) in Den Haag zijn om het jaar gedu rende de periode 1965-1979 de straffen van honderd werkenden en honderd werklozen met el kaar vergeleken. Alle verdachten werden beticht van overtreding van artikel 310 van het wetboek van strafrecht: eenvoudige dief stal. Uit dit landelijk onderzoek blijkt volgens dr. Timmerman dat er een duidelijk verband bestaat tussen de strafoplegging en het feit of de verdachte al of niet ge regeld werk had. Werkenden werden duidelijk minder zwaar gestraft dan werklozen. Ze kre gen minder zware gevangenis straffen opgelegd. Zo legde de rechter werkenden eerder een geldboete op, terwijl werklozen gevangenisstraf kregen. 'Het zou kunnen", aldus Timmer man, "maar dat zijn wel hypothe ses, dat de rechter de werkende verdachten bewust wat lichter straft omdat ze veel, hun werk dus, te verliezen hebben". WEERRAPPORTEN d i t i E 11 1 Amsterdam zwaar bew 19 13 18 De Bilt licht bew. 21 13 0 Deelen 21 14 0 Eelde licht bew. 18 13 5 Eindhoven half bew. 23 14 0 Den Helder half bew. 17 14 8 Rotterdam 20 14 0 Twente 20 14 01 Vlissingen 21 15 0 Zuid Limburg half bew. 23 17 03 Aberdeen regen 19 13 5 Athene onbewolkt 21 11 0 geheel bew. 19 15 15 Bordeaux licht bew. 29 16 0 Brussel half bew. 23 16 01 Frankfort 22 12 0 Genève 22 10 0 Helsinki motregen 10 4 01 Innsbruck onbewolkt 23 7 0 Klagenfurt 20 6 0 Kopenhagen 15 11 09 Lissabon onbewolkt 30 16 0 Locarno half bew. 21 8 0 Londen licht bew. 20 14 0 Luxemburg 21 12 03 Malta licht bew. 25 19 0 Munchen onbewolkt 21 9 0 Nice zwaar bew. 24 18 0 Oslo mist 10 8 02 Parijs licht bew. 26 16 0 Rome 22 14 0 Split onbewolkt 22 11 0 Stockholm geheel bew. 10 7 4 half bew. 20 14 3 mist 22 9 0 Casa Blanca 27 17 0 Las Palmas licht bew. 27 21 0 Beiroet 28 20 0 Tel-Aviv licht bew. 28 22 0 Tunis half bew. 26 18 0 DEN HAAG (ANP) In taxi's moet een voor iedereen duidelijk zichtbare tarieflijst komen, waardoor de passagier van tevoren kan weten hoe de ritprijs wordt vastgesteld. Dit is een van de aanbevelingen die de com missie taxivervoer doet in een rapport dat gisteren is aangeboden aan minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). Uit onderzoek van die commissie is gebleken dat de taxireiziger nauwe lijks weet hoe de chauffeur het bedrag vaststelt dat aan het einde van de rit moet worden betaald. Landelijk verplichte invoering van de zoge noemde taxameter is een tweede aanbeveling aan de minister. De ritprijs is de optelsom van de eerste aanslag, een kilometertarief en een uurtarief. Deze tarieven verschillen van gemeente tot gemeente. De commissie beveelt de minister ook aan om een vakopleiding voor taxichauffeurs verplicht te stellen. Volgens de commissie vinden pas sagiers het gedrag van de chauffeur nogal eens onbeschoft. In zo'n opleiding moet niet alleen aandacht worden geschonken aan kennis van plaats en streek, maar ook aan representatie en omgang met men sen, meent de commissie. De handel in vergunningen moet verdwijnen. Op het ogenblik worden vergunningen vaak voor hoge bedragen (soms tot 50.000 gulden) over gedragen, zonder dat een bedrijf van eigenaar verandert. Binnenland AMSTERDAM (ANP) - De Ex plosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft gisteren een klei ne hoeveelheid trotyl tot ont ploffing gebracht bij een ge heimzinnige plastic tas voor de poort van het hoofdbu reau van politie aan de Elandsgracht in Amsterdam. Vervolgens werd de inhoud van de zak nagekeken. Daar in bevonden zich een wekker en een plastic fles met een nog onbekende vloeistof, die nader wordt onderzocht. De politie houdt er rekening mee dat het gaat om een brand bom. De Explosieven Opruimings dienst werd ingeschakeld na dat een agent had gezien dat een man de tas voor de poort neerzette en vervolgens op zijn fiets verdween. Het was de agent opgevallen dat de man eerst behoedzaam om zich heen keek voor hij de tas neerzette. DEN HAAG (ANP) - De voorgenomen splitsing van de provincie Zuid-Holland in twee (nieuwe) provincies wordt naar alle waarschijnlijkheid op de lange baan ge schoven. Dat bleek gistermiddag tijdens een mondeling overleg met minister Rietkerk (binnenlandse zaken) en enkele leden van de commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer. Een meerderheid van de commis sie geeft er de voorkeur aan voorlopig te wachten met het uitbrengen van een eindoordeel over de voorgenomen tweedeling. ROTTERDAM (ANP) - Opnieuw zijn twee topfunctionarissen van Sla- venburg's bank aangehouden. Gisteren werden de 54-jarige drs. G. en de 63-jarige mr. H. gearresteerd. Beiden waren lid van de raad van bestuur van Slavenburg's bank. Drs. G. hield zich bij Slavenburg voor namelijk bezig met de buitenlandse vestigingen van de bank. Hij is nog steeds lid van de raad van bestuur bij Credit Lyonnais, zoals het con cern nu heet. Hij was sinds 1975 in dienst van Slavenburg's, aldus de politie. Mr. H. heeft deze zomer de bank verlaten. Hij was belast met liquiditei ten, assurantiën en effecten. Met deze twee arrestaties en de aanhou ding van mr. Piet Slavenburg vorige week dinsdag zit nu vrijwel de hele top van Slavenburg's bank vast. Afgelopen vrijdag is de hechtenis van de heer Slavenburg verlengd met zes dagen. In zijn woonplaats Ridderkerk is gisteren ook de 52-jarige B. aangehou den. Hij was eerste kassier op het hoofdkantoor van de bank in Rotter dam. B. wordt verdacht van valsheid in geschrifte. Hij werkte sinds 1948 bij de bank. De gearresteerde leden van de raad van bestuur worden verdacht van het feitelijk leiding geven aan valsheid in geschrifte, gepleegd door mede werkers van de bank. De arrestaties zijn een voortvloeisel uit de groot scheepse^ inval van politie en justitie op 18 februari bij Slavenburg's bank in Rotterdam. DEN HAAG (GPD) - Voor car poolers moeten langs de au tosnelwegen betere voorzie ningen worden getroffen. Carpoolers, twee of meer au tomobilisten die naar dezelf de plaats van bestemming moeten en daarbij gebruik maken van één auto, kunnen op nog maar weinig plaatsen langs het hoofdwegennet hun auto parkeren om van- daaruit samen verder te rei zen. Dat blijkt uit een onder zoek van de ANWB. Volgens het rapport doen steeds meer Nederlanders aan carpooling. De bekende files zouden heel wat korter kunnen zijn als er minder au to's op de weg waren. En minder auto's krijg je als meer automobilisten in één en dezelfde wagen stappen. De overheid stimuleert het carpoolen, maar doet dat op de verkeerde manier, aldus het rapport Men wil eerst de resultaten af wachten van nader onderzoek en overleg naar de positie van de (vier) grote x gemeenten in ons land en van de grootstedelijke agglomeraties. Minister Rietkerk kondigde aan, dat die resultaten tegen het einde van dit jaar tege moet kunnen worden gezien. Overigens stelde de bewindsman zich op het standpunt, dat de splitsing moet doorgaan, temeer omdat Rijnmond "al halverwege in staat van provincie is". Op dit moment, aldus de bewindsman, is er geen reden om van de inge slagen weg af te wijken. Wel wees hij erop, dat het resultaat van het onderzoek naar de posi tie van de vier grote gemeenten van invloed kan zijn op het uit eindelijk in te nemen standpunt. Kritiek Vanuit de commissie kwam nogal wat kritiek op de beëindiging van de rijksbijdrageregeling aan de pregewesten (samenwerking tussen gemeenten), waarvoor nu nog een bedrag van 15,2 miljoen gulden is uitgetrokken. De gefa seerde afschaffing werd verde digd door staatssecretaris Van Amelsvoort (binnenlandse za ken), die de commissie voorhield dat de grond voor financiële steun is ontvallen. Vanuit de PvdA-fractie werd in een motie aangedrongen op het instellen van een onderzoek naar de bestuurlijke samenstelling van enkele regio's, onder meer van de groot-stedelijke agglome raties. DEN HAAG Op het Binnenhof in Den Haag demonstreert deze week Marion Bienes. Ze heeft zich in een kooi geïnstalleerd, uit protest tegen dierenmishandeling en proeven met levende dieren. Een voorbij gangster met een hondje kwam even een praatje maken. 1 (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) - De NAVO- landen moeten hun burgers be ter informeren over de oorlog- voorkomende functie van kern wapens, vindt minister De Rui ter (defensie). Als dat niet ge beurt, voorziet de bewindsman „dat de bevolking vervreemd raakt van de beginselen van onze veiligheidspolitiek". Hij zei dit gisteren in Den Haag, waar twee honderd parlementariërs uit alle NAVO-landen bijeen zijn voor de Noord Atlantische Assemblee. De Ruiter noemde het van het grootste belang dat er een over tuigende uitleg wordt gegeven van het NAVO-beleid op het ge bied van kernwapens. „Dat heeft twee pijlers: een volledig be wustzijn van de risico's van de al lesvernietigende macht die we in handen hebben; en de overtui ging dat we tot het uiterste moe ten pogen die macht te controle ren voor de zaak van de vrede". De minister, die tijdens een beslo ten zitting van een commissie uit de Assemblee sprak, noemde kernwapens onmisbaar voor het voorkomen van oorlog. Daarbij tekende hij aan, dat hij ze uitslui tend als politieke wapens be schouwt, niet als militaire. In dat verband verwierp hij pleidooien voor het afleggen van een verkla ring dat de NAVO niet als eerste kernwapens zal gebruiken. „Zo'n verklaring schaadt de poli tieke betekenis van nucleaire wapens". De Ruiter waarschuwde voor al te grote meningsverschillen tussen de Europese NAVO-landen en de Verenigde Staten. Hij noemde het logisch dat er verschillen in benadering zijn, omdat West-Eu ropa nu eenmaal de naaste bum- is van de Warschaupact-landen. „Het is heel belangrijk dat we daar vrij over spreken, maar in een sfeer van onderling vertrou wen en begrip. De verschillen mogen nooit leiden tot een trans atlantische kloof. Dat zou het ergste zijn dat het bondgenoot schap kan overkomen en onze gemeenschappelijke veiligheid en belangen werkelijk in gevaar brengen". De minister greep de gelegenheid aan, om de parlementariërs voor te rekenen dat Nederland een be hoorlijke bijdrage levert aan het bondgenootschap. Ook kondig de hij, overeenkomstig een uit spraak van de Tweede Kamer, aan dat Nederland alleen peper dure luchtverdedigingswapens van het type Patriot zal kopen als de Amerikanen bereid zijn om voor het volledige bedrag van de order spullen in Nederland te ko pen. MEIN KAMPF (ANP) - De Delft se politie heeft gister morgen ee"n Nederlandse vertaling van Hitler's 'Mein Kampf in beslag genomen. Het boek lag te koop in de etalage van een winkel met tweedehands boeken in de Hippolytusbuurt te Delft. De eigenaar van de zaak, een 39-jarige Delftenaar, is gis termiddag aangehouden. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens het aan- zetten tot haat of discrimi natie. ADVERTENTIE UTRECHT (GPD) - Werelddieren dag is voor de Stichting Lekker Dier aanleiding geweest een „smakelijke expositie" óp te zet ten over de aanpassing van land bouwhuisdieren aan ons produc tieproces. Onder de titel Dieren dag Gehaktdag opent de stich ting vandaag in Utrecht een ten toonstelling waar het publiek kan zien van welke lichaamsde len landbouwhuisdieren zoal worden beroofd om ze volledig aan het produktieproces aan te passen: snavelpunten van kip- DEN HAAG (ANP) - Verschillen de transportorganisaties zijn kwaad op het ministerie van ver keer en waterstaat. Directe aan leiding vormen uitlatingen van staatssecretaris Scherpenhuizen zaterdag tijdens het congres van de katholieke vervoerders orga nisatie. Scherpenhuizen beschuldigde transportondernemers van "mo derne slavernij", omdat zij werk nemers buiten de collectieve ar beidsovereenkomst tot aparte. slechtere contracten dwingen op straffe van ontslag. Volgens de organisaties slaat deze beschuldiging nergens op, om dat de meeste ondernemingen correct aan hun verplichtingen voldoen. "Het lijkt er verdacht veel op, dat de WD-bewinds- man kritiekloos de gedachten van sommige topambtenaren heeft voorgelezen", aldus de or ganisaties in een gisteren uitge geven gezamenlijke reactie. Zij eisen dat de WD-bewindslie- den Scherpenhuizen en minister Smit-Kroes iets gaan doen "aan de te vaak doorklinkende anti- werkgeversstemming op het de partement". Een dergelijk optre den van de bewindslieden doet volgens de organisaties recht aan de meerderheid van de correct- handelende ondernemers. pen worden afgeknipt, biggen- staarten, hoektanden, teennagels en zaadballen worden verwij derd. Een bonte verzameling van deze geprepareerde lichaamsdelen, samen met castreer-, coupeer- en kniptangen, maken de expositie compleet. Ook zal een foto-over zicht een bijdrage leveren aan het beeld van de moderne slage rij, waarvan de uitgestalde waren uitsluitend het menselijk oog mogen bevredigen, aldus de stichting. Aan de opening van de expositie vandaag gaat de presentatie vooraf van een nieuwe door de Stichting Lekker Dier uitgege ven dierenverhalenbundel. De verhalenbundel maakt op tragi komische wijze duidelijk hoe zeer de mens met twee maten meet: op Dierendag draaien we bij het volle bewustzijn een blik met echt konijn voor onze poe zen open. Kan het nog gekker, zo vraagt de stichting zich af. De tentoonstelling duurt tot en met 8 oktober en is te zien in Utrecht, Jansveld 30. Isoleren, verstandig besluit. II kunt er aanzienlijk mee op uw stookkosten besparen. Maar pas wel op, dat de ventilatie niet ontregeld raakt. Bij onvoldoende luchttoevoer kunnen brandende gasapparaten gevaarlijk zijn. Wilt u vakkundig advies? Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. De oorspronkelijke bewoners van 't Paard aan de Amstél, het echtpaar Oosterbrugge, durfden het pand aanvankelijk niet te verlaten met het oog op de krakersactie, maar de politie schoot hun te hulp. (Foto Aoefo) AMSTERDAM (GPD) - Honderd vijftig politiemensen hebben gis termiddag het kraakpand 't Paard aan de Amstel 134-136 in Amsterdam ontruimd. In een stromende regen trok om één uur het eerste peloton mobiele eenheid over de verlaten Amstel nadat een dragline de barricades voor hen opzij had geschoven. Vanuit het kraakpand werden een paar schriele rookbommen op straat geworpen en een twee de peloton ME'ers dook de nog bewoonde benedenverdieping in. Beschermd door schilden werd eerst het hoogbejaarde echtpaar Oosterbrugge wegge leid, gevolgd door hun zoon, die eigenaar is van het gekraakte pand. De Amsterdamse politie beschikt tegenwoordig over een door het gemeentelijk energiebedrijf af gedankte hoogwerker op een po- litiebusje en kon in de Paarden straat moeiteloos negen technici van de zogenaamde brand- en traangaseenheid op het dak til len. Hoewel het smalle puntdak was voorzien van oude wastafels, radiatoren en de dakvensters volgestouwd waren met hout, zag de politie kans om snel bin nen te dringen. In het vervallen, grillig gebouwde pand, waarvan een groot aantal muren is inge stort, was aanvankelijk geen spoor van de krakers te vinden. Het duurde tot half drie vóór acht jongens en drie meisjes via een ladder naar buiten klommen. Twee jongens droegen behalve een slaapzak een keurige para plu. Eén kraker wandelde weg met een schop in de ene én een rugzak in de andere hand. Het laatste jonge meisje dat de ladder afkwam, droeg alleen een tan denborstel in het borstzakje van haar leren jack. Van de elf kra kers is alleen een 22-jarige man door de politie aangehouden om dat hij een brandbom in de rich ting van de ME zou hebben ge gooid. De hele ontruimingsactie is gerou tineerd en betrekkelijk snel ver lopen. De honderden sympathi santen die 's morgens de brand weer hadden bekogeld toen deze de brandende barricades wilde blussen, stonden nu aan de ande re kant van de Amstel. De hele huurt achter het Rem- brandtsplein haalt inmiddels op gelucht adem en berekent de schade aan ingegooide ruiten. opgebroken straten en gevluchte hotelgasten. Bij de discotheek Super Star die eind september werd geopend in de Amstelstraat is gistermorgen door krakers voor 12.000 gulden aan ruiten in gegooid. De eigenares van een woonboot te- genover het ontruimde pand zegt: „Het is doodzonde van dit huis. Het staat op de monumen tenlijst en was heel mooi. Maar nu is het een ravage van binnen. De eigenaar had het veel eerder moeten verkopen, maar hij dacht steeds dat hij een nog hoger bod zou krijgen". Wateroverlast Het voormalige hotel is in 1977 door de gemeente gesloten. Het werd toen gekocht door de NV Amstelhuis die er opnieuw een kamerverhuurbedrijf in onder bracht, tot het brandgevaarlijke pension in 1982 definitief dicht ging. Alleen het benedenhuis dat een eigen ingang had, mocht worden bewoond zolang dat no dig was. De 78-jarige vader van de eigenaar beheerde het pand. Zondag klaagde deze bij de poli tie over een enorme waterover last die hij ondervond van de krakers boven zijn hoofd. De krakers lieten met tegenzin een brandweerman toe die een eind maakte aan de lekkage. Deze brandweerman zei later: „Het is zo stom gebarricadeerd dat die mensen als ratten in de val zitten wanneer daar brand uitbreekt". De krakers van 't Paard staken hun barricades in brand omdat zij er van overtuigd waren dat er ont ruimd zou worden. Cafés in de buurt zouden zijn gewaar schuwd en de tramlijnen 9 en 14 zouden door de gemeente wor den omgeleid. Een politievoor- lichter ontkent dat er ontrui mingsplannen waren. „Wij wa ren daar helemaal niet op bere kend. Maar door hun eigen actie is de zaak in een stroomversnel ling geraakt". Gisteravond hebben de krakers zich teruggetrokken in het We erscomplex om de nieuwe situa tie te bespreken. In het nabijge legen Sonestahotel werd die zelf de avond onverwacht de veiling afgelast van het pand Amstel 134-136. De hypotheekhoudster Westland-Utrecht NV wilde het perceel openbaar verkopen om dat de eigenaar niet aan zijn ver plichtingen kon voldoen. De ver koop is volgens de bank „voor onbepaalde tijd" uitgesteld.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5