c Stosds oliicit atiepHclit in Leiden wordt niet Lelemaal afgeschaft [aadsleden durven risico niet aan >- Extra personeel bij GSD in verband met eenmalige uitkering Wethouder: 'Ook wij taan niet bij deze ontslagen te juichen' hu.'hoiJog dit jaar ezondheids- Ljentruin in Xn?,tevenshof CNV: Stationsweg en omgeving weer voor verkeer openstellen Automobilist gewond bij aanrijding Subsidie voor Vrije School op de tocht 'VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1983 Leiden LEIDEN Net als vorige jaren zal de Leidse sociale dienst zich met ingang van volgende week weer intensief bezighou den met de eenmalige uitkerin gen voor de 'echte minima'. Deze operatie vergt jaarlijks heel wat extra werk van de GSD. Er moet onder meer ex tra personeel worden aange trokken en een pand worden gehuurd waar de aanvraagfor mulieren worden behandeld. De kosten daarvan worden overigens vergoed door het rijk. De sociale dienst hoopt voor de kerst het leeuwedeel van de eenmalige uitkeringen de deur uit te hebben. Mensen die nog geen aanvraagformulier heb ben ontvangen, maar wel in aanmerking denken te komen voor de uitkering, kunnen die aan het postkantoor afhalen. Uiterlijk voor 15 november moeten de formulieren bij de sociale dienst worden ingele verd. De dienst rekent dit jaar op zo'n negenduizend aanvra gen. Vorig jaar werden er ruim zeven duizend aanvragen gedaan waarvan er ruim vijfduizend werden gehonoreerd. Evenals vorig jaar is het de bedoeling zoveel mogelijk informatie over de eenmalige uitkering te verspreiden. Zo heeft de Leid se sociale dienst een eigen fol der uitgegeven en zijn er ook folders in buitenlandse talen beschikbaar. De post 'eenmalige uitkeringen' zetelt dit jaar in het pand Bree- straat 24. Aan dit pand werd onlangs een opknapbeurt ge geven die dertigduizend gul den heeft gekost. Gisteravond kreeg de commissie maat schappelijke aangelegenheden pas de gelegenheid te advise ren een krediet van die om vang beschikbaar te stellen. Een handelswijze die het CDA nogal in het verkeerde keegat is geschoten. "We krijgen her haaldelijk te maken met kre dieten die in feite allang uitge geven zijn". Ook voor een opknapbeurt van het pand Steenschuur werd gisteravond een krediet ge vraagd, ditmaal een bedrag 480.000 gulden. "Die renovatie is nog niet begonnen", merkte wethouder Schoute bij de be handeling fijntjes op. Beide kredieten werden overigens verleend. 1IDEN - De nota van de Leidse sociale dienst (GSD) ver sollicitatieplicht en het sanctiebeleid is gisteravond inaniem goedgekeurd door de raadscommissie maat- chappelijke aangelegenheden. Dat betekent dat mensen 'geioven de 45 jaar, zij die langer dan een jaar werkloos zijn P"tteen zij die erkend vrijwilligerswerk doen, kunnen nalaten gees#e solliciteren, zonder dat dit nadelige gevolgen voor hun 12 uuiLiitkering heeft, rtuigej el iet voorstel van PvdA-raadslid 9UUcai®oot' om act*eve sollicitatie plicht bij wijze van experiment ialiteitvoor iederéén een jaar op te iur. schorten, verdween gisteravond iurg 4van tafel. Tijdens een vorige ver- I49987gadering toonden raadsleden raat wan verschillende partijen zich niet afkerig van een dergelijk 8-24 uflan' dat overigens een primeur rkt, ivoor Nederland had betekend. De raadsleden waagden zich ech- ïifestalter niet aan het risico dat het rijk ir. de geldkraan zou dichtdraaien, wanneer Leiden tot totale af schaffing zou overgaan. Alleen Middendorp (PSP) onthield zich van stemming over dit plan. "ensuJoorzichtig renwy^wel wethouder Schoute als directeur Scheepbouwer gisteravond op een briefje Zcfiat het rijk totale afschaffing 12440iooit zal accepteren. Zelfs de nu goedgekeurde nota, waarin maar tadwijfenkele groepen worden uitge- zonderd, zou volgens de huidige jJ^jfJWetgeving al te ver gaan. Schou te toonde zich een voorzichtig er, Zuifnan: "Er knarst al enige zand tussen de tanden van de hogere Rijn, Fbverheden. Gaan we nog verder, ireekuflan riskeer je een nader onder laan 24 ^gQ^an het rijk". eld R 'heepbouwer betoogde verder Tan, Öat ^e situatie van elke cliënt al- 'g: tijd afzonderlijk wordt bekeken. i 24, L'Het draait er allemaal om in kuur hoeverre het een cliënt redelij- 5centnfcerwjjs te verwijten is dat hij een werk heeft. In de praktijk •lijkt dan dat slechts 0,4 procent 'ijk, R< van alle cliënten wel eens een korting op de uitkering krijgt. De cliënt moet het echt wel heel bont maken. In feite werken we dus al met iets dat officieel niet vaststaat, maar dat we officieus wel uitvoeren". De Vries (WD) stelde dat Leiden in dat licht bezien geen risico mocht nemen. "Omdat we de kans lopen er dan straks slechter voor te staan dan nu het geval is". Net als Biegstraaten (CDA) vond hij overigens ook dat er principiële bezwaren tegen tota le afschaffing bestaan. "De soli dariteit tussen werkenden en werklozen zou misschien een knauw krijgen". Ook Hoekema (D'66) toonde zich tevreden met het standpunt van de GSD: "Ik ben voor een soepele toepassing van het beleid, maar bij totale af schaffing krijgen we een hoop gelazer". Experiment? ll 19, t De PvdA ging ook akkoord, maar bedong wel dat de sociale dienst ook aan de cliënten goed duide lijk maakt wat het beleid op het moment is. Op verzoek van raadslid Boot zegde wethouder Schoute bovendien toe het plan voor een experimentele opschor ting van de sollicitatieplicht bij het rijk ter sprake te zullen bren gen. "Eén Nederlandse gemeen te zou, met toestemming van het rijk, de effecten van zo'n op schorting kunnen onderzoeken. Dan pas kan blijken of het solli- citiegedrag verandert wanneer de verplichting tot solliciteren niet meer bestaat". leactie op kwestie-Endegeest flaskai n, Dra] ipi?' 1IDEN - "In 'volle bewustzijn 'an de ellende die het met zich lan®nP%ieebrengt", heeft de gemeente Tol'ng'^eiden besloten zestien ver- ileegkundigen te ontslaan bij iienst psychiatrisch ziekenhuis Ende- o Leidfeest. Wethouder Schoute zei dit vr 30 s<isteravond als reactie op de pro- estbrief die de zestien deze ïnschh^eek naar burgemeester en wet- ^PP^ouders hebben gestuurd. "Het becke\s van Endegeest heeft wel iegelijk rekening gehouden met en Leid^EN De bewoners van de waarge>tevenshof zullen waarschijnlijk in, Zoeiog in december een gezond- tel. 1499eidscentrum in de wijk krijgen. 1, LeiOit centrum wordt gehuisvest in ien zestal verplaatsbare school- okalen die nu nog in de Meren- 1 ten n<K^k staan. Naast het gezond- 4. tei ieidscentrum gaan de lokalen 3.' tok onderdak bieden aan het so ld. iaal-cultureel werk en kinde- e 7, opvang. Zeer recent heeft wet- do vanl0ucier Schoute hierover monde- 1Q inge overeenstemming bereikt ^^rvanP^ ziekenfondsen. net centrum zullen in elk geval en arts, wijkverpleegkundige n maatschappelijk werker zit ing hebben. Over een apotheker Waalslcn fysio-therapeut is nog geen luidelijkheid. Wel komt er op termijn een nooduitdeel- •ost voor medicijnen in de Ste enshof. Alle werkers zullen in Dondienst van een eigen stich- ing werken. Die stichtingen ko- oen tesamen in de Stichting Ge- ondheidscentrum Stevenshof /aarin de bewoners en werkers elf ook inspraak hebben, tst 219 erigens zal de arts die in het cen- rum komt volgende week haar d® «raktijk al beginnen in het ge- ''e® 'ouwtje de 'Dijkhof aan de Rijn- n o a in ijk- Deze arts is in dienst van de .onden, akgroep huisartsengeneeskun- ton. Beirce van de Leidse universiteit en Mexico al 32 uur beschikbaar zijn als uisarts voor de Stevenshofbe- 4500. kunst) Verkeerscirculatieplan herzien LEIDEN - Een 34-jarige automobi list uit Hazerswoude maakte gis termiddag in Leiden Zuid-west twee verkeersovertredingen waarmee hij flinke blikschade aanrichtte en een 19-jarige Lei- denaar verwondde. De 1 reed over de Noord Hof- landbrug, die alleen voor bussen is opengesteld, in de richting van de Vijf Meilaan. Op het kruis punt met de Debussystraat ver zuimde hij voorrang te verlenen aan een auto die werd bestuurd door een 19-jarige Leidenaar. De Hazerswoudenaar ramde de au to van de Leidenaar in de flank die vervolgens een paar keer over de kop vloog en later door om standers (zie foto Holvast) weer op z'n wielen werd geholpen. De Leidenaar is met onbekend, ver moedelijk inwendig letsel overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. LEIDEN - De dienstenbond CNV meent dat de Stationsweg en om geving weer moet worden open gesteld voor het verkeer. Wil men de werkgelegenheid zoveel mogelijk kunnen garanderen, dan is naar het oordeel van de dienstenbond zelfs noodzakelijk dat het verkeerscirculatieplan van de gemeente Leiden op on derdelen wordt aangepast. Het CNV schrijft een en ander in een brief aan het college van B en W en aan alle gemeenteraads fracties naar aanleiding van de verkeerssituatie rond de Sta tionsweg en omgeving. De CNV- bond noemt het betreurenswaar dig dat het zeven jaar geleden ontvouwde verkeerscirculatie plan (VCP) op een prestigestrijd dreigt uit te lopen waarbij econo mische beleidsdoelstellingen volledig uit het oog dreigen te vallen. Volgens de dienstenbond heeft het VCP een negatieve uit werking op de economische as- de situatie van de verpleegkun digen. Ook wij staan niet te jui chen bij dit ontslag". De zestien verpleegkundigen waar het om gaat ronden binnenkort hun opleiding bij Endegeest af. Onlangs kregen ze te horen dat zij per 1 januari moeten worden ontslagen omdat Endegeest met financiële tekorten te kampen heeft. "Die tekorten vallen in middels alweer mee", aldus de zestien verpleegkundigen in hun brief. "De beddenbezetting is aanzienlijk verbeterd. Boven dien heeft Endegeest het forma tieplan, waaruit moet blijken dat ons ontslag nodig is, nog niet openbaar gemaakt. En de direc tie heeft de mogelijkheid van ar beidstijdverkorting onvoldoen de onderzocht. De bereidheid daartoe bestaat onder het perso neel". Wethouder Schoute zei gister avond dat de verbeterde finan ciële vooruitzichten van Ende geest mede voortkomen uit de ontslagmaatregelen. "Er blijft nog steeds een zorgelijke situatie bestaan. En wat die arbeidstijd verkorting betreft: er bestaan bij Endegeest al veel deeltijdbanen. Of het roostertechnisch mogelijk is dat er nog meer komen, kan ik niet beoordelen". Wethouder Schoute onthield zich verder van commentaar. Hij zal zijn mening verder uiteenzetten in de beantwoording van de schriftelijke vragen die PSP, PPR en CPN over de kwestie hebben gesteld. Wethouder Schoute. (foto Holvast) Redactie: Sart Jungmann Jaap Visser Sen mei fcefemk btadbteeld Aalglad Ze doen het met echt eikehout, daar bij de Zijlbrug. Niet met zaagsel, zoals in Volendam. Met een man of vijf staan ze langs de Zijl. Goed weer voor paling roken. "Met een zonne tje gaat het lekker snel, maar stel dat je neerslaande wind hebt, dan sta je wel wat lan ger". Ze hebben liever niet hun namen in de krant. Dan wor den de kennissen bij de belas ting misschien achterdochtig. Ze staan er wel vaker, zo in de periode van mei tot kerst. Maar deze week hebben ze het extra druk; altijd zo met drie okto ber. Dan wordt er menig pa linkje soldaat gemaakt. "Pond je of driehonderd", schatten ze zelf. Dat gaat allemaal naar fa milie, kennissen en naar het café. Voor de handel? Ben je gek, geen sprake van. "Wat we hebben, zijn we al kwijt". Trouwens nog een heel karwei, voordat een paling de keel bin nen kan glijden. Eerst schoon maken, pekelen, dan de hele dag aan pennen hangen, dro gen en uiteindelijk roken. "Dan krijg je die rooksmaak er aan". Maar eerst vangen natuurlijk? "Nee hoor, dan doen we niet. We halen die palingen uit Vo lendam". Met andere woorden: ze hebben niets te maken met de palingstroper die dinsdag door de rijkspolitie te water uit het Poelmeer werd gevist. Stropen doen ze niet. De rijkspolitie te water vervalt in groot stilzwijgen als een sort- gelijke vraag wordt gesteld. "Moeilijke vraag als politie zijnde. Als burgerman zeg ik: dat zou heel goed kunnen. Als politieman moet ik dat eerst bewijzen. Dat betekent dat we ze op heterdaad moeten be trappen. Of ze een keertje vol gen als ze naar Volendam gaan". Wel merkt de waterpolitie een verhoogde stroop-activiteit zo vlak voor 3 oktober. "Dan wordt er wel meer gestroopt, ja. We krijgen de indruk dat er zo langzamerhand met 3 okto ber meer paling dan haring wordt gegeten. Veel kunnen we niet doen. Door de bezuini gingen zijn we nauwelijks meer in staat 's nachts te pa trouilleren. Overuren worden Palingrokers zijn geen onruststokers. niet meer uitbetaald en dat we ten die jongens ook wel". Ondertussen gaat bij de Zijlbrug het roken vrolijk door. Een blauw wolkendek trekt naar de volkstuintjes. Nooit klachten? "Welnee en als ze komen, dan zeggen we: moet je een palin- kie. Dan is de zaak zo weer ge sust". Een palingroker is geen onrust stoker zullen we maar zeggen. B.J. Oktoberrevolte Mies Westera waarschuwt ons voor een feministische okto berrevolutie. Het wordt vol gens deze rechtgeaarde Leidse hoog tijd dat de behoudende 3 October-bestuurders wat maatschappij bewuster wor den. Mies Westera kijkt jaarlijks met verlangen uit naar drie okto ber. "Het is immers geen klei nigheid ontzet te worden, ook al is het dan inmiddels vier eeuwen en negen jaar gele den", merkt zij op. "Ik was dan ook verheugd toen ik vorige week de Feestwijzer in mijn brievenbus ontdekte. Ik begon enthousiast te lezen en toen ik op pagina drie de namen van illustere Leidenaren zag, die, verenigd onder het drie okto- ber-vaandel, zich in allerlei commjssies inzetten om het feest tot een grootse gebeurte nis te maken, moest ik toch even met mijn ogen knippe ren". Het viel Mies Westera op dat alle commissies worden bemand. "Dat klinkt logisch want wat zijn commissies zonder men sen? Maar ik bedoel dus dat het allemaal heren der schep ping zijn die de feestvreugde in goede banen mogen leiden". Hoewel. Mies Westera ontdekte ook twee commissies die wor den bevrouwd. "Maar wel commissies waar dames van bestuursleden samen met stu dentes van Minerva typisch vrouwenwerk verrichten zoals het uitdelen van haring en het bezoeken van rust- en ver pleeghuizen". "Ook de persoon die ter gelegen heid van de herdenkingsdienst de kansel in de Pieterskerk zal bestijgen is weer van het man nelijk geslacht. En dat terwijl in Leiden al jaren een dienst doende vrouwelijke predikant opereert. En dat in een tijd waarin bij personeelsadverten ties ntiv achter de functie een door de overheid verplichte co de is", haalt Westera, zelf Her vormd predikante in Leider dorp, uit in de richting van het bestuur van de 3 October-Ver- eeniging. Ds. Westera vraagt zich dan ook bezorgd af of we in de Sleutel stad nu echt zo ver achterlopen dat we traditiegetrouw man nen in bestuursfuncties en vrouwen in bijstandscommis sies stoppen? "Wordt het dén niet eens tyd om aan deze toestand te gaan sleu telen en de in hun gesloten ver trekjes vertoevende Leidena ren te ontzetten? Anders zie ik in de toekomst nog een femi nistische oktoberrevolutie uit breken. En dan is Leiden wéér in last!" Professor Rörsch, voorzitter van de 3 October-Vereeniging, vindt dat Mies Westera eigen lijk volkomen gelijk heeft. "Wat mij betreft mag zij vol gend jaar de herdenkings dienst leiden. En wat de be stuurssamenstelling betreft: vrouwen zijn van harte uitge nodigd om zich bij ons aan te melden als kandidaat-be stuursleden. Ik verwacht dat we binnen afzienbare tijd vers bestuursbloed nodig hebben omdat wij er zo'n beetje alle maal al een flinke tijd inzitten. Het zou een goede zaak zijn wanneer een aantal van onze plaatsen door vrouwen zou worden ingenomen. Princi pieel is daar niets op tegen want in 1976 of zo hebben we besloten dat ook vrouwen deel van het bestuur kunnen uitma ken". Maar tussen kunnen uitmaken en uitmaken zit wel een wereld van verschil. Welke vrouw dient zichzelf nou aan in het conservatieve mannenwereld- je van de 3 October-Vereeni- ging? Dat moet dan toch wel iemand zijn met een olifanten huid die bovendien over af weergeschut beschikt waar mee je een peloton Spanjaar den buiten de stadswallen kunt houden. J.V. pecten en de daaraan gekoppel de gevolgen voor de werkgele genheid in het winkelbedrijf. Het onderzoek dat het Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond (KNOV) heeft gehouden onder winkeliers in de Stations weg/Steenstraat en omliggende straten geeft volgens het CNV overduidelijk aan dat als gevolg van de gewijzigde verkeerssitua tie de omzet van de winkeliers met vijftien tot twintig procent is gedaald. "Mede als gevolg hier van zijn in het afgelopen half jaar zes werknemers bij deze winke liers ontslagen", aldus het CNV. Naar het oordeel van de diensten bond dient het verkeerscircula tieplan te worden getoetst aan de huidige economische situatie die volgens haar een volstrekt ande re is dan die van zeven jaar gele den. Het verkeerscirculatieplan zou daarom op onderdelen moe ten worden aangepast, meent de dienstenbond. Zo'n aanpassing zou niet alleen uit verkeerstech nische overwegingen dienen te worden beoordeeld maar ook vanuit economische- en maat schappelijke overwegingen. "Deze dienen nu de hoogste prio riteit te hebben", aldus het CNV. De dienstenbond signaleert verder dat in de benadering van alle po litieke partijen het begrip werk gelegenheid veelvuldig is ge bruikt. "Als het echter op daden moet aankomen worden allerlei mitsen en maren ingebouwd en blijkt dat het begrip werkgele genheid te pas en te onpas wordt gebruikt en ondergeschikt wordt gemaakt aan partijpolitieke be langen van WD en PvdA". Het door het college van B en W voorgestelde onderzoek lost vol gens de dienstenbond helemaal niets op, maar schuift de concre te besluitvorming alleen maar vier weken vooruit. LEIDEN Subsidie voor de 'Vrije School' in Leiden staat ernstig op de tocht. De commissie on derwijs van de Tweede Kamer vergaderde gisteren over subsi diëring van de antroposofische 'Vrije scholen'. Staatssecretaris Gipjaar-Maas toonde zich daar bereid binnen enkele jaren ook geld te geven aan vrije scholen voor voortgezet onderwijs in Alkmaar en Leiden. Het WD-kamerlid Franssen te kende tegen dat laatste echter bezwaar aan. Hij stoorde zich er aan dat de 'Vrije School' in Gro ningen buiten de boot viel. Daar om stelde hij voor dat het geld in de Leidse school zou worden ge stopt over te hevelen naar Gro ningen. Mevrouw Kraaijeveld-Wouters (CDA) en Konings (PvdA) kon den zich in grote lijnen vinden in de bezwaren van ïYanssen. Leer lingen uit Leiden kunnen zonder al te veel gereis de 'Vrye School' in Den Haag bezoeken, meende mevrouw Kraaüeveld. Staatssecretaris Giryaar-Maas zeg de daarop toe zich over de subsi die te beraden. Daarmee is haast geboden omdat het plan van scholen binnenkort moet zijn vastgesteld. ADVERTENTIE W00NFESTIJN KEUKENS GEDEKTE TAFELS BLOEMSIERKUNST DOE HET ZELF EN HOBBY MODETHEATER H0UTRUST DEN HAAG

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3