c Royement dreigt CDA'er voor m Warmondse raad PZ nu vóór uitbreiding woning J ^(is^rrK Voor huisvesting geestehjk gehandicapten in Zoeterwoude Fractie boos over uitspraken Vreeken in gemeenteraad en krant WD wil verlaging van onroerend goedbelasting Emoties spelen grote rol op avond buitenlanders Raadscommissie twijfelt: 'Wel of geen korting op jongerenwerk Oegstgeest' Stad en rand VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 ZOETERWOUDE - De fractie van Progressief Zoeterwoude (PZ) zal bij een stemming in de raads vergadering van volgende week over de kwestie Jan Albert de Gravenlaan 2 unaniem voor uitbreiding van de woning stemmen. PZ vindt dat de verbouw van de garage zonder meer kan doorgaan. Tijdens de fractievergadering van gisteravond bleek de rest van de PZ-raadsleden en de fractie-as sistenten van mening dat in deze kwestie de zijde van de zwakste partij moet worden gekozen. Ook fractieleider F. de Graaff zal zijn stem geven aan een voorstel om een garage te verbouwen in twee slaapkamers. Tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening stemde De Graaff evenals zijn collega's van WD en CDA tegen verbouwing van de garage. Wel iswaar gebeurde dit op andere gronden dan zijn collega's, De Graaff repte namelijk niet over "de leefbaarheid in de buurt", iets waar de andere partijen wel de nadruk op legden. Volgens de fractiegenoten van gis teravond was deze tegenstem 'fout'. "Dat is gewoon geen PZ- standpunt", werd gisteravond gesteld. Volgens de andere frac tieleden had De Graaff op het moment dat de tegenwerking van bezwaarmakende buurtbe woners zich manifesteerde, en door niemand (behalve wethou der Van der Heijden, red.) werd ingedamd, keihard stelling moe ten nemen. "Toen de verstandelijk gehandi capte bewoners in het verdom hoekje werden gezet had je hun zijde moeten kiezen. Dan moet het formele bezwaar, dat het be stemmingsplan overeind moet blijven, wijken voor het princi piële, voor de kansarme groep. Dat is de grondslag van onze par tij", zo werd in de gisteravond gehouden fractievergadering De Graaff voorgehouden. Volgens de fractie richtte het te genstemmen van De Graaff zich niet tegen de komst van de geestelijk gehandicapten. Vooral het feit dat een garage zou wor den verbouwd tot woonruimte, was voor De Graaff reden om ne gatief te adviseren. "Daarover zijn in het verleden heel duidelij ke afspraken gemaakt in de ge meenteraad. Alleen in zwaarwe gende gevallen zou toestemming moeten worden verleend", aldus de fractie. De ommezwaai van De Graaff is volgens de vergadering van gis teravond niet ingegeven door de hoeveelheid verontwaardiging en publiciteit die over de kwestie is gemaakt. De Graaff is van me ning veranderd omdat hem na de vergadering informatie heeft be reikt waaruit blijkt dat het wel degelijk van groot belang is dat in dit geval een uitzondering wordt gemaakt. "Ik heb nieuwe informatie gehad die het moge lijk maakt om een standpunt in te nemen dat ik eigenlijk die avond ook had willen innemen. De in het geding zijnde privacy van de bewoners, noodzakelijk voor een goede aanpassing aan de maatschappij, maakt dat hier sprake is van een uitzondering op de regel dat een garage geen woonbestemming mag krijgen", aldus De Graaff. Gisteravond benadrukte de fractie dat de afwezigheid van Gemiva op de bewuste commissieverga dering werd betreurd. Zij had den tegenwicht kunnen en moe ten geven aan de kwetsende ge luiden uit de buurt. Jaar cel voor verkrachting Wassenaarse DEN HAAG/WASSENAAR - Een 27-jarige inwoner van Zoetermeer is gisteren door de Haagse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden (waar van vier voorwaardelijk) met een proeftijd van twee jaar waarbij als bijzondere voor waarde werd gesteld dat de man zich onder toezicht moet stellen van het Leger des Heils. De Zoetermeerder had in sep tember vorig jaar samen met anderen een Wassenaarse vrouw verkracht. Bovendien had hij enkele autodiefstallen gepleegd en zich schuldig ge maakt aan bedreiging en mis handeling. Het vonnis was overeenkomstig de eis van de officier van justitie. WARMOND - Het Warmondse CDA-raadslid C. Vreeken loopt kans geroyeerd te worden als hij zich niet anders gaat gedragen in de gemeenteraad. Vreeken heeft zich woens dagavond moeten verantwoorden tegenover zijn fractiegenoten voor zijn optreden van de laatste tijd. Gesproken is ondermeer over Vreekens uitspraken in deze krant van 1 augustus. Hierin heeft hij zijn eigen partij fel be kritiseerd en de deugdelijkheid van de beschoeiing van de oe vers bij de brug naar Kouden- hoorn sterk in twijfel getrok ken. Het CDA heeft hem de voorwaarde gesteld dat hij zich in het vervolg moet houden aan het fractie standpunt. Voortaan moet Vree ken zich als het om zakelijke kwesties gaat, zoals de door hem zo fel gehekelde aanschaf van een takkenkneuzer (Vreeken wil de het ding huren), bij het meer derheidsstandpunt van zijn par tij aansluiten. Het CDA tolereert minderheidsstandpunten wel als het om principiële zaken of ge wetenskwesties (bijvoorbeeld abortus, kernwapens, anti-kraak- bepaling) gaat, zo is Vreeken woensdagavond verteld. Vreeken heeft tot uiterlijk 7 okto ber bedenktijd. Op die dag zal hij voor een soort van arbitraire CDA-commissie moeten ver schijnen waarin ook vertegen woordigers van het CDA-afde- lings en -kringbestuur zitting hebben. Wenst Vreeken zich niet aan de hem gestelde voorwaar den te houden dan zal worden bekeken of hij zijn raadslidmaat schap op persoonlijke titel dient voort te zetten en of hij dus als CDA-raadslid moet worden ge royeerd. Direct betrokkenen, die niet hun naam in de krant willen zien, wij zen erop dat de voorwaarden die aan Vreeken zijn gesteld niet uit zonderlijk zijn maar moeten wor den gezien als "spelregels waar aan ieder CDA-raadslid zich moet houden". Die regels zijn door het Warmondse CDA nooit zo formeel vastgelegd maar zul len in het vervolg worden omge zet in "striktere afspraken". "Van een kadaverdiscipline is echter geenszins sprake", aldus de zegsman. Behalve over Vreekens herhaalde lijk afwijkende stemgedrag en zijn solistische optreden in bij voorbeeld de kwestie van de oe verbeschoeiing bij Koudenhoorn is het CDA ook gevallen over zijn uitspraken in deze krant. Vree ken heeft volgens de woordvoer der "zijn eigen nest bevuild". Ge doeld wordt op citaten als 'het iet een familie-bv' en 'ïe- het CDA zit vast aan de de man van de poppen- CDA is i dereen i hand va: kast'. H.G. Cloudt, secretaris van de ver eniging van CDA gemeente- en provinciebestuurders wil desge vraagd niet beoordelen in hoe verre het Warmondse CDA en Vreeken "onjuist" hebben ge handeld. Wel wijst hij erop dat in de wet is vastgelegd dat raadslid "een onafhankelijke volksvertegenwoordiger is". "Maar toch heeft een raadslid ook verplichtingen jegens de partij waarvan hij deel uitmaakt. Zo moet hij zich houden aan het ge meentelijke programma van die partij. Hetzelfde geldt voor bin nen die patij gemaakte afspra ken", aldus Cloudt. Gedeelten en kop van het gewraakte interview in het Leidsch Dagblad van 1 augustus jongstleden met het Warmondse CDA-raadslid C. Vreeken (inzet). Zij fractiegenoten hebben Vreeken een ultimatum gesteld: 7 okto- ber moet hij laten weten of hij zich voortaan wil houden aan het fractiestandpunt. LEIDERDORP - De Leiderdorp- se WD wil de reinigingsrechten meer verhogen en met de extra inkomsten de onroerend goedbe lasting (OGB) verlagen. Dit bleek gisteravond tijdens de vergade ring van de raadscommissie fi nanciën, waar de door B en W voorgestelde verhogingen van de gemeentelijke belastingen en ta rieven voor 1984 werden bespro ken. Het voorstel van B en W komt neer op een verlaging van de OGB voor eigenaren met 5,5 procent en een verhoging van het gebrui kersdeel met 2,8 procent. De rei nigingsrechten moeten, stijgen met negen procent, zodat met de opbrengst de kosten van het op halen van huisvuil voor 84 pro cent wordt gedekt. Uiteindelijk LEIDERDORP - "Ook ik ben be zorgd over de almaar groeiende Centrumpartij maar ik denk toch dat het gezonde verstand van de Nederlanders de overhand zal houden. Wij moeten moeite doen om de buitenlanders te begrijpen maar dat geldt andersom even zeer. Taalcursussen okay. maar ze moeten wel worden bezocht", aldus WD-wethouder Gehner in haar slotwoorden tijdens de ma nifestatie 'Leiderdorp aange naam', gisteravond in de Sjelter OEGSTGEEST - Moeten de overige sociaal-culturele instellingen inle veren om de tekorten van de stichting jeugd- en jongerenwerk Oegst- geest (SJJO) op te vullen? Dat was de hamvraag gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie welzijnsplanning in Oegstgeest. De 86.000 gulden die de Oegstgeester instellingen met elkaar moeten bezuinigen bestaat voor een groot deel uit overschrijdingen van de gevraagde subsidies van dit jaar. De instellingen en verenigingen wil len 41.000 gulden meer, maar van dat bedrag is 40.000 gulden afkomstig van SJJO CDA-raadslid De Vroomen-den Boer vroeg zich dan ook af of het wei correct was dit tekort door te berekenen aan de andere instellingen Commissielid Brouwer (die de sector zorg vertegenwoordigt) liet zich ook in dergelijke bewoordingen uit. "Maar", zo zei hij, "als de andere instellingen geen bezwaren hebben tegen de extra kortingen dan heb ik die ook niet". "Het zal dus afwachten worden wat de anderen zullen zeggen. Kunnen ze begrip opbrengen dan zijn wij blij. Anders praten we verder", conclu deerde wethouder Blom. De manifestatie, georganiseerd door een aantal instellingen was bedoeld om een beter wederzijds begrip tussen buitenlanders en Nederlanders te kweken. Van een echt inhoudelijke discus sie, toegespitst op de Leider- dorpse situatie was gisteravond geen sprake. Emoties hadden de overhand. Dat bleek al direct aan het begin toen enkele buitenlan ders de aanwezigheid van de dorpspolitici in verband brach ten met de gemeenteraadsver kiezingen in 1986. Een verzoek uit de zaal ook vertegenwoordi gers van de buitenlanders aan de forumtafel te laten plaatsnemen om "de voelbare scheidslijn" tus sen buitenlanders en Leiderdor pers weg te nemen werd evenwel afgewezen. Extra moeilijk in de discussie was ook dat de uit de zaal afkomstige kritiek veelal van toepassing was op de situatie van buitenlanders in de grote steden maar niet of in elk geval veel minder op de Lei- derdorpse situatie. Concrete voorstellen van de politi ci om de situatie van buitenlan ders te verbeteren kwamen on danks een herhaald verzoek daarom niet los. Of het zou dat van CDA-er Van Jaarsveld moe ten zijn die beloofde dat de Lei- derdorpse politiek een intenser contact met de Leiderdorpse buitenlanders zal gaan nastre ven. "Van nu af aan komen wij naar jullie toe. En niet alleen als er problemen zijn", aldus Van Jaarsveld. Seizoen Het seizoen van het sociaal-cultu reel centrum 'MuzenhoP (Cor Gordijnsingcl, Leiderdorp) wordt vanavond geopend met een voorstelling onder het motto 'ballet en dans'. Vanaf ze ven uur wordt er in de grote zaal een volksdansinstuif ge houden die wordt afgewisseld met optredens van een ballet groep, aerobic-dancers en door de bekende Leidse dansgroep 'Achalay'. Zaterdag is er voor de kinderen het theater 'Stef de Scharrelkip' uit Den Haag. De voorstelling begint om half twaalf. Vanaf twee uur staat het podium van 'MuzenhoP open voor iedereen die alleen of in een groep mu ziek wil maken (vantevoren op geven, Spiegheldreef 39). 's Avonds treedt de Big Band van de streekmuziekschool 'Rijnak koord' op, gevolgd door de ama teurtoneelvereniging 'Toverlei' die cabaret brengt. De avond wordt afgesloten met een bal. De muzikale begeleiding is in handen van 'The Old Black Hor- se Saloon Band'. Vredesweek In de aula van het scholencom plex Noord-Hofland in Voor schoten wordt vanavond de vre desweek afgesloten. Vier verte genwoordigers van het 'Vlaams Comité tegen Atoomtaken' zijn bij de afsluitende manifestatie, die om acht uur begint, aanwe zig. De Belgen komen uit Scho ten het plaatsje waarmee Voor schoten een jumelage heeft. Morgen lunchen de vier in het Ambachts- en Baljuwhuis waar iedereen welkom is. Er is dan ook gelegenheid om met de vier te praten over de 'Europese vre- desgedachte'. De bijeenkomst in het Ambachts- en Baljuwhuis (Voorstraat) begint om half elf en duurt tot twee uur. VRIJDAG Leiden Hooglandse kerk - orgelconcert Joop Brons en Han Lammers met werken van o.a. Purcell, Scheidemann, Bux- tehude, Pachelbel, Couperin en Dandrieu, 20 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 Trotta, 20 en 22.15 c Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Cutter's Way', 20 en 22.15 uur. Hogewoerd, gedeelte Gangetje-St. Jo- rissteeg - straat/wijnfeest, 17 uur. Wijkgebouw Tuinstad-Staalwijk - He renstraat 64. bingo-avond, 20 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat, bingo avond, 20 uur. De Waag - tentoonstelling Leidse Bond van Amateurtuinders, 10-21 uur. LVC - Breestraat 66, optreden New Hip Stillen, 21 uur. Antonius Clubhuis - Lange Mare, open bare bijeenkomst gewestelijke dele gatie PvdA-Leiden ter bespreking van de miljoenennota, 20 uur. ZATERDAG zal negentig procent van die kos ten gedekt moeten worden met de opbrengst van de reinigings rechten, aldus B en W. WD-raadslid Scheffer kwam gis teravond met een ander voorstel. Geen verhoging van het gebrui kersdeel van de OGB, maar wel van de reinigingsrechten, zodat uiteindelijk de totale kosten wor den betaald via de heffing. Vol gens het WD-raadslid is een dergelijk voorstel beter omdat door het verhogen van de OGB voor gebruikers de mensen met een lage huur meer gepakt wor den dan mensen met een hoge. CDA en PvdA reageerden afwij zend op het voorstel. CDA-frac- tieleider Den Boeft noemde het voorstel 'gekroond door oneer lijkheid'. Omdat iedereen even veel reinigingsrechten moet be talen treft de verhoging vooral de mensen met lagere inkomens. Tijdens de behandeling van de begroting voor 1984 zal de ge meenteraad een definitief besluit nemen over de hoogte van de ta rieven en belastingen. ZOETERWOUDE - Traditiege trouw staan in Zoeterwoude in de maand september de missio narissen centraal. Onder aanvoe ring van de werkgroep missie en ontwikkeling worden dan aller lei akties gevoerd om aandacht te vragen voor het werk dat de Zoeterwoudse missionarissen in veertien gebieden, verspreid over de hele wereld, verrichten. Het hoogtepunt van de aktie is on getwijfeld de veiling in 'Ons Huis' aan het Zoeterwoudse Kos terspad, die vanavond en mor genavond plaats heeft. Om acht uur slaat veilingmeester Koos Paardekooper voor de eerste maal met de hamer op tafel. Op beide veilingdagen kan men van af elf uur de artikelen in 'Ons Huis' bezichtigen. Leiden Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Die Bleierne Zeit' van Margaretha von door Christo Lelie, 15 c Stadsgehoorzaal - Arts Crafts Exhibi tion, 9.30-17 uur. De Waag - tentoonstelling Leidse Bond van Amateurtuinders, 10-21 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Cutter's Way', 20 en 22.15 uur. Hartebrugkerk - Romanuszaal aan de Lange Mare, rommelmarkt, 10-17 uur. LVC - Breestraat 66, optreden Eyeles in Gaza, 21 uur. ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur: Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, Middelste- gracht 131, tel. 132500; spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Pro fessoren wijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820; spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266; spreek uur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754; spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420; spreekuur vlgs af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: R. v. Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 218661; spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. Leiderdorp P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070, za en zo spreekuur van 12.30- 13 uur op hetzelfde adres. D. Held, Marelaan 36, tel. 174955. Voorschoten za, C. Meijer, Rouwcooppark 11, tel. 2493; zo, A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493. Wassenaar Noord: E.J.J. Op 't Landt. Middelweg 21, tel. 13056; zuid: mevr. I.C. Spelt, Van Groeneveltlaan 17, tel. 11844. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 23 sept tot 30 sept door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552. Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. DIERENARTSEN Leiden Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. - Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten C.P. van Oostrom, Veurseweg 36, 01717- 2317 en Mevr.% C.E. Birnie-Heringa, Kon. Wilhelminalaan 27, Leidschen- dam, tel. 070-275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- i 13 t WIJKVERPLEGING Interkruis, Middplweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw. Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10. tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. •LEIDEN - De Leidse organist Joop Brons geeft vanavond een concert in de Hooglandse Kerk. Hij niet alleen, want ook land drost Han Lammers verleent als orgelliefhebber zijn medewer king aan het tweede concert in de reeks van vier, die door de Stichting Orgelstad Leiden wordt georganiseerd. Het pro gramma voor deze avond ver meldt werken van o.a. Purcell, Scheidemann, Buxtehude, Pa chelbel, Krebs, Dandrieu en Couperin. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 u Abonnementsgelden b Bi| automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt it/61,25 Commentare s 0,85 Directie G Koopman Adj dir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Ad) Hoofdredacteur A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) 3203571 t n v Dam.ate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement 233.50 R D Paauw Alg r Redactie stad en randaemeenten tel 071-144941, ti Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Beiroe), Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2