Bestrijding zure regen verhevigd C Ook Kamer moet inleveren Verenigingen in het nauw door bezuiniging Winsemius stelt strengere normen Ook voor ongehuwden eigen bijdrage awbz Prinsjesdag: ovaties en (niet veel) acties Zin in'n t gezellig etentje Geniet veel, betaal Oorlogsmisdadiger in Canada treedt terug JUBILEUMVOORDEEL WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1983 DEN HAAG (GPD) - „Iedere orga nisatie zal opkomen voor het be houd van subsidies. Maar er is nu eenmaal een overheidsbeleid waarmee rekening moet worden gehouden", aldus zegt prof. ir. Th. Quené. voorzitter van de Ver eniging lot Behoud van Natuur monumenten. Hij is een van de inleiders op een congres voor or ganisaties zonder winstoogmerk (zoals verenigingen, ziekenhui zen en stichtingen), dat vandaag wordt gehouden. Er zal onder meer worden gesproken over de gevolgen van de bezuinigingen en het overheidsbeleid. Bij organisaties zonder winstoog merk gaat het om totaal verschil lende instellingen. Het zijn zowel de plaatselijke voetbalclub, de Nationale Kruisvereniging als de Landelijke Huisartsenvereni ging. Het gaat om organisaties die honderden mensen in dienst hebben, maar ook om verenigin gen waar één maal per week een parttime kracht werkt en die Binnenland Verschillende organisaties met to taal verschillende problemen. Quené: „Maar dat kan de discus sie over deze zaken juist zo inte ressant maken. Anderen zijn vanuit hun werk misschien tot oplossingen gekomen, die je zelf niet zou bedenken maar waar je wel veel aan hebt". De Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten zelf bevindt zich financieel nog niet in een echt moeilijke positie. De over heidssubsidies lopen terug, maar particulieren blijven de vereni ging trouw. Het ledenverlies is gering en onderzoek van bureau Lagendijk heeft uitgewezen dat de meeste Nederlanders nog steeds grote belangstelling voor natuurbehoud hebben en bereid zijn om voor concrete projecten geld te geven. De vereniging heeft nog steeds het geld om nieuwe terreinen aan te kopen en tot nu toe heeft zij nog niemand van de 350 personeels leden hoeven te ontslaan. Quené: „Maar uitbreiding van het perso neel in verhouding met de uit breiding van het bezit, dat lukt niet. Daardoor stijgt de werkbe lasting wel. Als je alles goed wilt blijven onderhouden, pleeg je in feite roofbouw op de mensen". Het gevolg is dat op een aantal terreinen alleen nog maar het meest noodzakelijke onderhoud wordt verricht in afwachting van betere tijden. De bezuinigingen zelf zijn volgens hem in deze tijd niet te vermij den. Maar de overheid moet op letten dat ze de samenhang tus sen de verschillende bezuinigin gen blijft zien. Volgens Quené is het overheidsbe leid een probleem. Voortdurend wordt er vanuit de vereniging bij de overheid op aangedrongen dat ze de omstandigheden hand haaft waaronder natuurbehoud zinvol blijft. „Als er een slechte milieuwetgeving is, kan het heel moeilijk worden om te blijven beheren. Als bijvoorbeeld de wetgeving over vervuiling van oppervlaktewater wordt versoe peld, dan kunnen de gevolgen zodanig zijn, dat het voor ons bij na onmogelijk wordt om een ge bied als het Veluwse Meer nog goed te beheren omdat het te snel vervuilt". DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Winsemius (milieubeheer) gaat strengere normen opstellen voor de uitworp van zwaveldioxide en stikstofoxyde in de atmosfeer. Deze stoffen en ammoniak zijn de oorzaak van de zure regen die zoveel schade aan monu menten en bossen toebrengt. Woonlasten blijven hoog DEN HAAG (GPD) - De woon lasten (o.a. huren, hypotheek gasprijzen) zullen blijven stij gen de komende jaren. D« stadsvernieuwing en nieuw bouw kan alleen maar door gaan als ieder bereid is eer groter deel van zijn inkomer zelf aan wonen te betalen. Dc bestaande subsidies (o.a huursubsidie) blijven, on danks de bezuinigingen op die posten, als systeem ge handhaafd. Dat standpunt geeft de rege ring in de Nota Woonlasten, die vanmiddag naar de Twee de Kamer is gestuurd. De regering schrijft daarin te beseffen, dat veel mensen in de laatste jaren een steeds groter deel van hun inkomen kwijt zijn aan wonen. Op den duur mag per jaar niet olie en kolen, met name door de meer dan 350.000 ton zwaveldio- elektriciteitscentrales, xyde (S02) en 200.000 ton stik- Winsemius vindt dat de totale stofoxyde (NOx) worden gebla- emissie van S02, NOx c Deze plafonds liggen mo menteel op 500.000 ton S02 en 600.000 ton NOx. Winsemius wil de nieuwe normen om te beginnen vaststellen op 475.000 ton S02 en 500.000 ton NOx. Op dit moment wordt jaar- niak in Europa met een factor drie of vier zou moeten worden teruggebracht. In het Indicatief Meerjarenprogramma Lucht zegt hij te zullen proberen dat in Europees verband een dergelijke vermindering wordt gereali seerd. !1nkde°CfhtTerbrachthoeveelheid Harde maatregelen Over normen voor de uitstoot van ammoniak moet nog worden overlegd met het ministerie van landbouw en visserij, omdat vooral de emissies van de inten sieve veehouderij hiervoor ver antwoordelijk zijn. NOx wordt veroorzaakt door het verkeer en S02 door de verbranding van De voormalige minister van mi lieuhygiëne L. Ginjaar heeft op een Europese conferentie in Karlsruhe over zure regen twee harde maatregelen voorgesteld: er zullen in de EG op zeer korte termijn drastische maatregelen genomen moeten worden om de luchtverontreiniging door auto's te beperken en AMSTELVEEN (GPD) - Onge- trouwden van achttien jaar en ouder moeten per 1 oktober van dit jaar ook een zogenoemde in komensafhankelijke eigen bij drage van f 180 per maand beta len vanaf de eerste dag van opne ming in een verpleeginrichting voor lichamelijk zieken, zintuig lijk gehandicapten, een gezins vervangend tehuis voor lichame lijk gehandicapten en Het Dorp. De Ziekenfondsraad zal daar over morgen een advies vaststel len. De veranderingen in de eigen bij drageregeling voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten lei den tot besparingen. In zijn ad vies zal de ZFR ook aandacht be steden aan verruiming van af trekbare revalidatiekosten in Man overleden na hondebeet AMSTERDAM (ANP) - Een 71-ja- rige man uit Diemen is maandag in zijn woonplaats overleden na te zijn gebeten door een hond. De hond beet de man in het on derbeen, waarna de man viel. Hij werd vervolgens overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij bij aankomst bleek te zijn overle den. WEERRAPPORTEN verband met de te betalen eigen bijdrage en aan aftrekmogelijk heden van revalidatiekosten voor zogenaamde justitiepati" ten. Een bijdrageplichtige verzekerde heeft een groter geldbedrag ter vrije besteding. Aan de lijst van aftrekposten worden toegevoegd de kosten van een telefoonabon nement, van de omroepbijdrage en van gedeeltelijke aftrekbaar heid van de reis- en verblijfskos ten. De ZFR vindt ook dat het aanbeveling verdient de maxi mum percentages voor de bedra gen aan kale huur en aan hypo theekaflossing en -rente te ver hogen met 20 en 25 tot 30 en 35 procent. De Ziekenfondsraad zal zich mor gen ook buiten over een advies van de commissie verstrekking Middel tegen om hulpverlening voor erfelijk- heidsonderzoek op te nemen in uit het ziekenfondspakket. Met deze LlC|J± COSIC Uil behandelingen zijn goede resul- l l i taten bereikt. Dat staat in een xlSJlQCl gCnOlTlCll ontwerp-advies aan staatssecre taris Van der Reijden (volksge zondheid). De opneming zou per 1 januari 1984 moeten ingaan. Op grond van de maatschappelijke ontwikkelingen wordt verwacht dat steeds meer (echt)paren om erfelijkheidsvoorlichting en -on derzoek zullen vragen en ge bruik willen maken van de mo gelijkheden van behandeling voor de geboorte en preventie. de uitstoot van vervuilende stof fen door energiecentrales en in dustrieën zai in de geneie ge meenschap binnen vijf jaar met minstens 30 procent omlaag moeten. Hij achtte de schade die door de zure neerslag aan de natuur, ge bouwen en de gezondheid van mens en dier wordt aangericht, zo groot dat er onmiddellijk iets moet gebeuren om de "sluipende moordenaar" een halt toe te roe pen. Ginjaar meent dat de luchtveront reiniging door stikstofoxyden in belangrijke mate bestreden kan worden door strenge eisen te stellen aan auto's. Gezien de ernst van de situatie zullen de maatregelen die de EG in dit op zicht al neemt, versneld moeten worden uitgevoerd. Uitstoot De EG-lidstaten moeten onmiddel lijk met elkaar afspreken dat energiecentrales en industriële stookinstallaties niet meer zwa- veldioxyde in de lucht lozen dan nu het geval is, meent Ginjaar, die de Europese conferentie me de voorzit. Tegelijkertijd zullen er duidelijke eisen moeten worden gesteld aan de uitstoot van so-2. De energie- plafonds moeten zodanig wor den verlaagd dat de luchtveront reiniging met zwaveldioxyde in Europa over vijf jaar ongeveer «net een derde is verminderd. Aan nieuwe installaties moeten strenge eisen worden gesteld, vindt de voormalige bewinds man. De oude installaties moe ten worden omgebouwd. Dit kost echter zoveel geld dat de centrales of ondernemingen dit onmogelijk zelf kunnen betalen. De Europese Commissie zal daarom in dit geval moeten bij springen. Ginjaar denkt aan de instelling van een Europees sti muleringsfonds. Het koninklijk paar op het balkon i hout in Den Haag. g 1 J i2 i gisteren i ll Amsterdam zwaar bew. 17 10 0 De Bilt geheel bew. 17 ïi 0.2 Deelen 16 10 0.1 Eelde geheel bew. 17 10 2 Eindhoven geheel bew. 18 10 0 Den Helder 16 11 0.4 Rotterdam 17 12 0 Twente geheel bew. 17 9 u Vlissingen 16 12' 0 Zd. Limburg geheel bew. 18 9 0 Aberdeen licht bew. 15 4 0.2 Athene 25 19 0 Barcelona onbewolkt 27 0 5 Berlijn 19 8 3 Bordeaux licht bew. 21 14 0 Brussel 10 Frankfort 19 8 0 Genève half bew. 20 8 0 Innsbruck licht bew. 18 6 0 Klagenfurt 24 8 0 Kopenhagen geheel bew. 18 12 0.3 Lissabon onbewolkt 30 15 0 Locarno 23 10 0 Londen regen 17 11 2 Luxemburg 7 Madrid onbewolkt 31 13 0 Malaga onbewolkt 29 19 0 Mallorca licht bew. 29 15 0 Malta half bew. 28 19 0 München 14 5 4 onbewolkt 24 18 Oslo half bew. 6 7 Parijs motregen 17 11 0.2 Rome onbewolkt 25 14 0 Split onbewolkt 28 19 0 ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - Het Zweedse farmaceutische concern Astra heeft deze week in alle landen het anti-depressiemiddel Zelmid uit de handel genomen omdat het in een aantal gevallen ernsti ge bijwerkingen, waaronder ver lammingen, blijkt te hebben. Het middel is in Nederland ruim een jaar in de handel geweest. In die tijd is het door ongeveer 6.000 patiënten van psychiaters ge slikt. Langs de route van de Gouden Koets liet deze man duidelijk blij ken achter het koningshuis te staan ondanks alle roddels over het ko ninklijk paar. (Foto GPD] Lawaai moet in huishouden minder worden DEN HAAG (GPD) - Minister Win- semius (milieubeheer) gaat de aankoop van geluidarme huis houdelijke apparatuur stimule ren. Met ingang van volgend jaar moet op afwasmachines, stofzui gers, wasemkappen en wasma chines worden aangegeven hoe veel lawaai de apparaten maxi maal maken. Een soortgelijke etiketteringsregeling gaat op grond van de Wet Geluidhinder ook voor andere apparaten gel den. De bewindsman kondigt deze maatregel aan in het Indicatiel Meerjarenprogramma Geluid, dat hij gistermiddag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In het programma staat dat over- heids- en niet winstgevende in stellingen subsidie kunnen aan vragen wanneer ze investeren in geluidarme produkten. DEN HAAG (GPD/ANP) - De rege ring heeft bewust aangedrongen op de aanwezigheid van prins Claus bij de feestelijkheden gis teren rond en op het Binnenhof. Premier Lubbers toonde zich gistermiddag verheugd dat prins Claus zich weer goed genoeg voelde om inderdaad deel te ne- Lubbers verklaarde na afloop: „Hij was er vandaag voluit. Maar voor zijn ziekte heeft hij medicijnen nodig die hem natuurlijk ook weer handicappen". Lubbers sprak de hoop uit dot het met de prins vanaf nu stapje voor stapje beter zal gaan. Aanwijzingen in strikt medische zin voor die hoop heeft de premier niet. „Uit het bemoedigende feit van zijn aanwezigheid hier vandaag leid ik dat af'. Uiterlijk werd Prinsjesdag 1983 daarmee er één als alle voorgaan de. De koningin met de prins aan haar zijde in de gouden koets, toegejuicht door enkele duizen den mensen langs de route van Paleis Lange Voorhout naar het Binnenhof. Een prettig zonnetje, een enkel spandoek voor of te gen de politiek, bekende, ver stokte oranjeklanten die al 's ochtends vroeg met vlaggetjes posities hadden ingenomen. Alle ogen waren dit jaar wat scher per dan anders gericht op Prins Claus. Het was immers lang on zeker gebleven of hij mee zou gaan naar de Ridderzaal. Nadat koningin Beatrix in de Rid derzaal de troonrede had voorge lezen en de terugrit langs de ge wone route was voltooid, ver- VANCOUVER, CANADA (ANP) - De Nederlandse oorlogsmisdadiger Jakob L. is per 1 september op eigen verzoek met pensioen gegaan. Sinds 1963 was hij als docent plantkunde verbonden aan de Universi teit van Brits-Columbiö in Vancouver (Canada). Dit meldt de "Windmill Herald", een Nederlandstalig blad dat in Vancouver wordt uitgegeven. In juli weigerde universiteitspresident Pedersen te voldoen aan het ver zoek van de Simon Wiesenthal-organisatie om de docent wegens diens oorlogsverleden te ontslaan. In 1948 werd L. wegens "het verlenen van hulp aan de vijand" bij verstek tot levenslang veroordeeld door de bijzondere strafkamer te Assen. Bij de Nederlandse delegatie die deze zomer de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken op het universiteitsterrein in Vancouver bijwoonde, had de beslissing van dr. Pedersen verontrusting gewekt In een brief aan de universiteit werd daaraan uiting gegeven. "Slechte ervaringen" waren voor L. de reden om tegenover journalisten "zijn mond niet open te doen" over zijn pensionering, zo liet hy weten. De "Windmill Herald" vermoedt dat dreigementen uit kringen van Ne derlandse emigranten in Vancouver een rol hebben gespeeld bij het terugtreden van L. BVD achter brand in pand rode activist? AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft zich gisteren opnieuw beziggehou den met de explosie en de daarna ontstane brand in een pand aan de Quellijnstraat in Amsterdam op 16 juni 1980. Het vier etages tellende pand ging daarbij in vlammen op. De meeste tijd werd besteed aan het horen van politiemensen die op de een of andere manier bij het onderzoek waren betrokken. Verdachte in deze zaak is de 41- jarige Henk W„ die ervan wordt beschuldigd de brand te hebben gesticht. W. woonde destijds op de tweede etage en zou explosie ven in zijn woning voorhanden hebben gehad. Ze zouden 's nachts zijn ontploft en de brand hebben veroorzaakt. W. is in het grijze verleden secreta ris geweest van de linkse organi satie "De Rode Jeugd". De poli tie vermoedde destijds dat hij in kringen verkeerde die met ex plosieven werkten. Evenals op de eerste zittingsdag - 26 april - bepleitte dq verdedi ging aanhouding van de zaak, hetgeen opnieuw door de recht bank werd afgewezen. De twee raadslieden, mr. O. Korvinus en mr. G. Mols, willen uitstel van de behandeling, omdat zij het Ge rechtshof in Amsterdam hebben verzocht in de zaak van de Quel lijnstraat een strafvervolging te gen "onbekenden" in te laten stellen. Volgens verdachte W. heeft de Bin nenlandse Veiligheidsdienst de hand in de brand gehad en zou dus de BVD vervolgd moeten worden. Het hof heeft nog geen beslissing genomen, omdat het commentaar van de procureur- generaal nog nietwas ontvan gen, aldus mr. Korvinus. Uit het verhoor van twee ambtena ren van de technische opspo ringsdienst van de Amsterdamse politie bleek, dat de verdediging de indruk had dat het onderzoek zich vrijwel onmiddellijk op ver dachte W. had toegespitst. Beide politiemensen verklaarden dat zij een algemene opdracht had den, waarbij moest worden ge zocht naar voorwerpen die de ex plosie of de brand hadden kun nen veroorzaken. Hierbij werd aan gasflessen, maar ook aan ontstekers, vluchtige vloeistof fen en draden gedacht. Uit hun rapporten bleek echter, dat zij tevens pamfletten en an dere drukwerken hadden "vei liggesteld" en overgebracht naar het bureau. Mr. Korvinus vond het merkwaardig dat de ambte naren ook het drukwerk uit de brandresten hadden gevist, ter wijl zij slechts een algemene op dracht hadden. De zaak wordt verder behandeld op 4 okiober. Er zullen dan nog zes getuigen door de verdediging worden gehoord. Requisitoir en pleidooien worden op 15 novem ber gehouden. scheen zij met Claus, prinses Margriet en Pieter van Voltenho- ven op het met bloemen versier de bordes. Een minuut lang on derging het viertal een ware ova tie van op het Voorhout verza melde mensen. Enkele kleine incidenten hebben zich elders in de Haagse binnen stad voorgedaan. Maar niet ie dereen kon een demonstratie van jongeren in een warenhuis en elders van bijstandsvrouwen waarderen. Zij deelden valse briefjes van 25 gulden uit met op de achterzijde een tekst gericht tegen de aangekondigde bezuini gingen op sociale zekerheid. Ze ventien arrestaties zijn verricht waarvan tien wegens „proleta risch winkelen" ofwel diefstal in het warenhuis. Op het baanvak Alkmaar—Huurhugowaard werd gisterochtend het treinverkeer enige tijd gestaakt omddat daat, naar later bleek, een nepbom was neergelegd met daarop een anarchistische teken. Op het al snel weer grotendeels verlaten Binnenhof luisterde een enkeling naar actrice Nelly Frij- da die met een stem en intonatie die bedrieglijk veel op die van koningin Beatrix lijkt, een alter natieve (milieu) troonrede voor las. Veel alternatieve redes wer den gisteren nog uitgesproken of uitgedeeld door allerlei actie groepen in Nederland. Toch is van de aangekondigde leuze „prinsjesdag-actiedag" weinig terecht gekomen. ADVERTENTIE VAR kens "ALACREMEÏ hele gebraden momZus%hampignonsen 4k ft^5 per persoon Restaurant Hef Rechthuis W Schans 32 Uithoorn (02975) 61380 DEN HAAG (GPD) - Minister Riet kerk (binnenlandse zaken) wil bijna 5,5 miljoen gulden bezuini gen op de begroting van de Hoge Colleges van Staat, de Eerste en Tweede Kamer, Raad van State, Algemene Rekenkamer, Om budsman. Belangrijke onderde len van deze operatie zijn: twee miljoen gulden vermindering op de bijdrage aan de kosten van de Tweede Kamer fracties één mil joen gulden minder voor de ma teriële uitgaven van deze Kamer en 100.000 gulden minder voor de Eerste Kamer. Dit blijkt uit de later gearriveerde begroting van de minister. Dr. D. Dolman, die gisteren op nieuw tot voorzitter van de Tweede Kamer werd gekozen, riep de leden van de Kamer op zich te houden aan het eenstem mige akkoord dat de partijen be reikten bij de behandeling van de begroting vna de kosten van de Kamer. In deze raming zet de Kamer haar wensen voor het daaropvolgende begrotingsjaar uiteen. De Kamer kende volgens Dolman toen ook al de economi sche omstandigheden en de alge mene voornemens van het kabi net. Volgens Rietkerk moeten de colle ges worden betrokken bij de om buigingen, die de regering in de Minister Rietkerk. slechte economische omstandig heden nodig acht. In de toelich ting wijst de bewindsman erop dat Eerste Kamer, Algemene Re kenkamer, Raad van State en de Ombudsman al hebben inge stemd met de voorgestelde be zuinigingen. De Raad van State raakt 22 ar beidsplaatsen kwijt. Dit levert de schatkist één miljoen gulden op. De Rekenkamer moet in dezelf de tijd 10 arbeidsplaatsen inleve ren (0,5 miljoen gulden). Het in stituut Nationale Ombudsman raakt honderdduizend gulden van de pot materiële uitgaven kwijt. Alleen de Tweede Kamer ligt nog dwars. De begroting van de Ka mer bedraagt 69,6 miljoen gul den, als de plannen van de minis ter doorgaan. De overheid draagt volgend jaar nog 13,6 miljoen gulden bij aan de kosten van de fracties. Deze kosten bestaan voor het grootste gedeelte uit de salarissen voor fractiemedewer kers en secretaressen. MODERNE LATTENTAFELS van blank hum Mooi en praktisch. Eenvoudig te monteren. id x 40 cm km nonnaal I -'(i.SU Als jubileum stunt 55x55 cm normaal 36,50. Nu voor de juhilcumprijs van A"T| En nog meer fonnaten nu ook niet juhikximkorting ÉN NOG VÉÉL MEER FEESTELIJKE JUBILEUM AANBIEDINGEN. V& Leiden. Brmiraal i42 -144. Tel. 071 -1335II. 19 Vestigingen door geheel Nederland.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7