'De mensen verdronken vroeger hun verdriet' C.J. Zwarts onderscheiden Staatssecretaris belandt in bosjes PAGINA 4 DINSDAG 20 SEPTEMBER 1 Terugblik op 200 jaar gereformeerde armenzorg LEIDEN - Als blijk van waarde ring voor veertig jaar trouwe dienst bij de overheid is CJ. Zwarts, directeur van het me- disch-faculteitsbureau, officier in de orde van Oranje Nassau ge worden. Gistermiddag speldde de voorzitter van het College van Bestuur van de universiteit, K.J. Cath, hem de bij de orde behoren de versierselen op. Naast zijn directeurschap vervult Zwarts vele onbetaalde bestuurs functies in de Leidse samenle ving. Zo is hij bestuurslid van de bejaardenhuizen 'De Dillenburg' en 'Leythenrode', en van de psy chiatrische inrichting 'Ende geest'. Ook heeft hij zitting in het bestuur van het Integraal Kan kercentrum V/est en van het kin derpsychiatrisch ziekenhuis 'Cu rium'. Hij woont in Leiderdorp. Zwarts' medaille trok gisteren kort na het opspelden jeugdige be langstelling, zoals uit de foto blijkt. (Foto: Holvast) Aanhouding wegens afpersing DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft een 30-jarige Surina mer uit die plaats aangehouden, omdat hij medeplichtig zou zijn aan de poging orft van de Heine- ken bierbrouwerij geld af te per sen. Het is de vierde aanhouding in deze zaak. Eind augustus werd een 41-jarige arts aangehouden. Hij had de bierbrouwerij bedreigd met het vergiftigen van bier en eiste twintig miljoen dollar en een half miljoen gulden. Met dat geld wil de hij acties op touw zetten tegen de Surinaamse machthebber Boutérse. Vorige week werden in Den Haag op verdenking van medeplich tigheid twee broers aangehou den; die inmiddels zijn voorge leid aan de officier van justitie. LEIDEN - Het Instituut Burger raadslieden is voorlopig voor het publiek gesloten. De bur gerraadslieden hebben het te druk. "Het werk heeft zich zo opgestapeld, dat het op dit mo ment niet verantwoord is nieu we zaken te nemen, terwijl ou de zaken niet afgehandeld zyn", melden zij. Deze periode zullen de lopende zaken zoveel mogelijk worden afgédaan. Op dinsdag 4 okto ber beginnen de spreekuren weer. Mensen die voor na 3 ok tober een afspraak willen ma ken kunnen in de periode tot en met 30 september 's och tends van negen tot half een bellen. *LEIDEN - Staatssecretaris Van Zeil van economische zaken is gistermorgen met zijn auto in de bosjes beland naast de afrit Zoe- terwoude-Rijndijk van rijksweg 4 (Amsterdam - Den Haag). De staatssecretaris en zijn chauffeur kwamen met de schrik vrij. De bewindsman was met een gezel schap van het ministerie van eco nomische zaken in twee auto's van Amsterdam op weg naar Heineken in Zoeterwoude. De chauffeur van de auto van'de staatssecretaris heeft op de afrit waarschijnljk te lang in het achteruitkijkspiegeltje gekeken om te controleren of de tweede auto hem wel volgde. Hierbij zag hij de scherpe bocht naar rechts over het hoofd en reed rechtdoor de bosjes in. De bewindsman en zijn chauffeur, een 39-jarige beroepschauffeur van het ministerie, hebben de reis in de tweede auto vervolgd. Vol gens woordvoerder Graveland van de Leidse politie is het twee tal er zeer genadig van afgeko men omdat 'doorschietende' au to's gewoonlijk tegen een boom tot stilstand komen die op de plaats van clit ongeval rijkelijk aanwezig Zijn. (Foto: Holvast) Mevrouw Blok: "Het waren LEIDEN - Eind december 1783. Een processie van achttien vrouwen trok door de stad, richting Middelweg. Ze waren totaal verarmd en zaten onge twijfeld onder de luizen, want toen ze in het arme oude man nen- en vrouwenhuis aankwa men moesten ze uit de kleren, of waren het vodden? Hoe dan ook, ze werden duchtig gerei nigd. In een zaal waar een brandende kachel stond; ge lukkig maar. Na het reinigen kregen ze een kopje koffie. Warm, zo meldt de geschiedenis. O ja, laten we niet vergeten dat er ook een stukje Leidse bul werd gege ten, een soort koek. Later op de dag trakteerden de regenten van het oudeliedenhuis de vrouwen op een maaltijd. Ze aten gebraden rundvlees, giau- we erwten en zoete appelen. En er was witte wijn. Of die wijn nou door het eten zat of werd gedronken, daarover be- van eenvoudige komaf'. «Foto Holvast) staat onduidelijkheid. De mid dag werd doorgebracht met het zingen van psalmen en lie deren. "Geprezen zij de heer, hij geeft u het leven weer!" Je kunt je hoofd er onder verwed den dat die zin in één van de liederen voorkwam. door Wim Brands Feest Deze week is het tweehonderd jaar geleden dat het eerste Ge reformeerd minne of arme ou de mannen- en vrouwenhuis in gebruik werd genomen. In 't Huis op de Waard aan de Kaar senmakersstraat wordt dat ge vierd met lezingen en het on- vermijdelijke spel: bingo! Wat stelde de bejaardenzorg in de achttiende eeuw voor? La ten we ons maar eens bezig houden met die vraag. Veel be jaarden werden vanzelfspre kend verzorgd door hun kinde ren, dat wil zeggen: die kinde ren probeerden hun ouders te verzorgen zo goed en zo kwaad als het ging. Dat zal wel niet al tijd zijn gelukt, want erg rijk waren de meeste mensen niet. Want we moeten niet vergeten dat na 1670 het verval van de stad Leiden was begonnen. Het ging niet goed met de la kenhandel, resultaat: armoede. Veel mensen kwamen zonder werk te zitten. Nu had je in die tijd ook al wel doeners. Zij financierden bij voorbeeld de hofies waar de ar men onderdak konden vinden. Mooi die liefdadigheid, maar het waren wel druppels op een gloeiende plaat. Het merendeel van het volk bleef in kommer en kwel leven. Inborst Welbeschouwd was het bedrag dat Leidens burgemeester mr. Nicolaas van der Velde naliet voor het stichten van een oude liedenhuis - veertigduizend gulden - natuurlijk ook zo'n druppel, maar het gebaar ge tuigde in elk geval van een goe de inborst. De burgemeester had overigens ook politieke motieven om dat bedrag na te laten, want hij wil de dat bijzondere regenten het bewind voerden. En dus niet de meesters van de huisarmen of de diaconie van de Her vormde Gemeente. Op 29 de cember 1783 konden de eerste armen worden gehuisvest in het oudeliedenhuis aan de Middelweg. Het waren de acht tien voornoemde vrouwen. In de vorige eeuw verhuisden de armen - hun aantal was inmid dels gegroeid - naar de Heren gracht. Op 1 juni 1818 gingen Het huidige bejaardencentrum straat. de bejaarden met een overdek te schuit naar hun nieuwe te huis. Er verandërde nogal wat; zo kwamen er bijvoorbeeld slaapzalen in plaats van kamer tjes voor twee personen met bedsteden. Aan het begin van deze eeuw was die situatie nog onveran derd. Mevrouw Blok vertelt: "Ik weet vrij veel over die tijd, omdat mijn ouders allebei re genten zijn geweest. Mijn va der, de hoogleraar strafrecht prof. A.J. Blok, van 1910 tot 1927 en mijn moeder van '34 tot '55. Ik herinner me nog dat er in de tijd van mijn moeder eens een echtpaar kwam. U moet weten, meestal kwamen er enkelingen in het oudelie denhuis. Maar goed, nu zaten ze met een echtpaar. En mijn moeder vond het toch wel zie lig dat die mensen gescheiden moesten slapen. Daarom scha kelde ze een architect in, die de opdracht kreeg het naaikamer- tje te verbouwen". de Waard, op de hoek van de Modem Een modern experiment in die dagen. Hoe het afliep? "Op een goede dag kwamen er een paar van die oude vrouwtjes naar m'n moeder en die zeiden: me vrouw Blok, laat die mensen toch gescheiden slapen, want ze hebben voortdurend ruzie. Hij wil pijproken en zij vindt dat niet goed, zo vlak voor sla pen. En zo moesten ook zij uit eindelijk gescheiden slapen". Volgens mevrouw Blok waren de voorzieningen in het oude liedenhuis goed. "Ach ja, de stichting was vrij rijk en de mensèn hoefden weinig te be talen. Logisch natuurlijk, want het waren lieden van eenvou dige komaf. Orgeldraaiers en- zo. Het eten was niet slecht en ik herinner me ook nog dat ze allemaal vier stuivers zakgeld per week kregen. Toch een leuk bedrag, want voor dat geld kon je in die tijd wel wat lardgracht en de Kaarsemakers- (Archieffbto) meer kopen dan tegenwoor dig". "Alles verliep in pais en vree. Op drie oktober wilde er weieens zo'n mannetje dronken bin nenkomen, maar vooruit: dat mocht op zo'n dag wel. Als hij maar niet vaker liederlijk bin nenkwam. Trouwens, weet u dat er een paar eeuwen gele den betrekkelijk veel mensen waren die wel een glaasje lust ten. Niet vreemd natuurlijk als je weet hoe groot de armoede was. Ze verdronken hun ver driet". Mevrouw Blok is van mening dat 't Hiiis op de Waard een prima bejaardentehuis is. Zou zij, ook al aardig op leeftijd, nu zelf ook in 't Huis op de Waard willen zitten? "Weet u, ik blijf het liefst zo lang mogelijk op mezelf. Maar je hebt het niet slecht hoor, in dat bejaardentehuis. Je kunt daar ook goed je eigen gang gaan. En voel je je beroerd, even bel len en ze staan aan je bed". Vredeslessen Het Leids Platform Kruisraket ten Nee! organiseert samen met de Abop donderdag een avond over vredesonderwijs. Lucy van Mens, ex-onderwij zeres in het huishoud- en nij verheidsonderwijs zal een in leiding houden over haar erva ring met het werken met pro jecten over vredesvraagstuk ken. Waarna andere ervaringen kunnen worden uitgewisseld. Ook wordt de vraag aan de or de gesteld hoe leerlingen aan kijken tegen de demonstratie van 29 oktober. Er is verder een tentoonstelling te zien van lesmateriaal over vrede en be wapening. De plaats van han deling is het gebouw van de Louise de Colignyschool, Su- matrastraat 201, aanvang acht Kinderkledingbeurs Buurthuis Cornelis Joppensz. or ganiseert woensdagmiddag een kinderkledingbeurs, van twee tot half vier. Het gaat om winterkleding en schoeisel voor kinderen tot twaalf jaar. Vanavond, van zeven tot half acht, kunnen er nog kleren bij het buurthuis aan de Du Rieu- straat worden ingeleverd. Slagbal Op het sportterrein aan de Zoe- terwoudse Singel wordt woensdagmiddag een slagbal- toernooi voor lagere scholen gehouden. De wedstrijden be ginnen om één uur; het toer nooi is rond half zeven afgelo pen. Tekenfilms De kinderfilmmiddag bij K&O woensdag bestaat uit een uit gebreide serie tekenfilms, met stripfiguren als Tom en Jerry, Heckle en Jeckle, de Super- muis en vele anderen. Aan vang half drie. Borstvoeding De maandelijke bijeenkomst voor (a.s.) moeders over borst voeding is donderdagavond bij Jet Fritschij, Phia Berghout laan 19 in Oegstgeest, om acht uur. Onderwerp: bevalling en. kraamtijd. Hengelsport (1) Hengelsportvereniging De Gul den Voorn viste een wedstrijd in de Heimanswetering te Al phen aan den Rijn. Uitslag: 1 H. van Alphen jr. 2950 gram-22 stuks, 2 H. van Alphen sr. 2020- 18, 3 F. Smit 2000-22, 4 W. Lar- dee 960-10, 5 F. v.d. Meer 880- 13, 6 M. Hoogkamer 870-10, 7 H. Teske 690-5,8 G. Kleijn 670- 15, 9 G. Harland 640-9, 10 B. Velthuijzen 500-9. Hengelsport (2) Hengelsportvereniging Zaalberg viste haar competitiewedstrijd in de Leidse stadswateren. Uit slag: 1 G. v.d. Vaart 2220 gram- 16 stuks, 2 H. van Bemmel 1200-13, 3 W. Hillebrand 1080- 17, 4 J. van Zeist 760-12, 5 J. van Went jr. 680-12, 6 W. Roest 420-6, 7 H. v.d. Linden 200-4, 8 R. van Zeist 0-0. Hengelsport (3) DW hield een viswedstrijd met de volgene uiutslag als resul taat: 1 W. Smit 6300 gram-74 stuks, 2 A. Rijgersburg 3625-46, 3 P. Moonen 3350-35, 4 K. La- terveer 3000-41, 5 A. Laterveer 3000-33, 6 P. Levering 2250-25, 7 P. Blok 2200-19,8 L. Waltman 2175-23,9 H. Laterveer 2000-24, 10 J. Hakker 500-7. Duivensport (1) P.V. Leiderdorp. Navlucht uit Moeskroen, met 288 duiven. Uitslag: 1W. Jacobi; 2,5,7,8 D. van Seggelen; 3 P. Sloos; 4 J. van Alphen; 6 J. van Laar; 9 comb. Reijka; 10 E. Broug. Duivensport (2) De Reisduif. Wedvlucht met ou de en jonge duiven uit Moes kroen. 1, 2, 10 P. Mooten; 3, 7 W. Kop; 4 F. Penseel; 5 Fokker/ Van Ley den; 6 Strik/V.d. Hart; 8 W. v.d. Hoogt; 9 G. v.d. Tang. Duivensport (3) comb. B.S.; 4, 5, 7, 9, 10 P. d'Haens; 6 comb. Groenewerf; 8 A. Witteveen. Generaal kam pioenen: 1 A. v.d. Dop, 2 P. d'Haens, 3 A. Witteveen, 4 G. van Leeuwen, 5 comb. B.S. Duivensport (4) De Rijnklievers. Wedvlucht voor 315 oude en jonge duiven uit Moeskroen. 1 S. van Goozen; 2, 3 J. van Ley den; 4, 7, 8 J. Kok; 5 J. v.d. Wal; 6 C. Kop; 9, 10 J. Zevenhoven. Duivensport (5) PC. Wedvlucht uit Moeskroen. 1 t/m 9 N. de Groot en zn.; 10 comb. Köster/Akerboom. Duivensport (6) De Blauwkras. Wedvlucht uit Moeskroen met 162 duiven. 1, 2, 3 P. Landesbergen; 4 J. Diersman; 5, 7, 8, 10 P. Gijs man en zn.; 6, 9 R. Verhoogt. Duivensport (7) Columba. Wedvlucht uit Moes kroen. 1 t/m 10 C. v.d. Nieu- wendijk. Duivensport (8) Het Oosten. Laatste wedvlucht i uit Moeskroen. 1, 4, 6, 7, 8, 9 W. v.d. Nieuwendijk; 2, 3, 5 L. v.d. Nieuwendijk; 10 G. Hendrikse. Stoomtreinen Een film van stoomtreinen in Hongarije, Turkije en India wordt woensdagavond ver toond in Wienerwald aan de Steenstraat. Het avondvullen de programma wordt georgani seerd door de afdeling Rijn land van de Nederlandse Ver eniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwe zen err gepresenteerd door de maker van de film, Ton Pruis- sen uit Delft. Aanvang acht uur. Jazz funk In café Scarabee (Pieterskerk- choorsteeg) wordt vanavond een jam session gehouden. Jazz funk valt daarbij te beluis teren. De aanvang is ongeveer negen uur. Donderdagavond treedt de Scarabee Jazz Band op. Ook ditmaal is de muziek afkomstig uit de hoek van de jazz en fünk. En ook de aan vang is weer rond de klok van negen. Natuurhistorie F. Siemensma houdt donderdag avond bij de afdeling Leiden van de Koninklijke Nederland se Natuurhistorische Vereni ging een lezing met dia's over 'De microwereld van het zoete water'. Begrippen als ééncel- lig, voortplanting, voortbewe ging, voeding en de relatie tus sen de organismen komen aan de orde. De lezing wordt gege ven in het Rijksherbarium, Schelpenkade 6, en begint om negen uur. Montichiari In de pastorie van de Lodewijks- kerk, Steenschuur 19, wordt woensdagmiddag een lezing gehouden over het genade-oord Montichiari. Volgens de overle vering verschijnt Maria daar sinds 1947 als Maria Rosa Mys- tica. De lezing begint om half drie en wordt om twee uur voorafgegaan door een heilige mis, opgedragen door pastoor Vreeburg. In de periode van 3-9 oktober gaat er een bedevaart naar Montichiari. Rauwkost In De Helianth, Herenstraat 5c, houdt Sjoukje Rijpstra van avond een lezing over de bete kenis van rauwkost voor de voeding van de mens. Er mo gen vragen worden gesteld. Aanvang kwart over acht

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4