Historisch duel voor Denemarken Thatcher pleit voor nieuwe kernraketten Prima show van voormalig Torna Olsen moet Brits verzet breken Afgang volleybalteams Bokser Craane in finale Waterafstotend tapijt? Zie jc het Wolmerk, ben je zeker. FNV bezoekt Belgische stakers Perfecte v-lijn van Edgar Vos LONDEN (GPD) - Jesper Olsen, Jan Molby, Soren Lerby en Ivan Nielsen hebben uit het duel Ajax-Feyenoord de inspiratie geput die nodig is om Denemarken morgenavond in het Wembley-stadion in Londen aan een historische overwinning op Engeland te hel pen. De Denen, die Engeland nog nooit hebben geklopt, hebben in kwalificatiegroep III van het Europese kampioenschap voetbal de kans om hun talenten nu ook in een nationaal team in een groot succes te vertalen. De mogelijkheden waren al aanwe zig, maar zijn de laatste dagen al leen maar groter geworden. Ter wijl in het Engelse team aanvoer der Bryan Robson met een en kelblessure is weggevallen, heb ben van de Denen Frank Arne- sen en Olsen veel sneller dan ver wacht afgerekend met blessures. Arnesen maakt na twee operaties aan de knie en een voetballoze periode van vijftien maanden al weer volop furore bij Anderlecht en Olsen danste zondag langs zijn tegenstanders, alsof het niet pas drie weken is geleden dat hij in het duel tegen PEC Zwolle zijn enkelbanden gedeeltelijk scheurde. Olsen maakte zondag in de klassieker Ajax-Feyenoord dan ook grote indruk. Op Lerby bijvoorbeeld, die zater dag met Bayern Munchen tegen Waldhof Mannheim speelde en zondag de vaderlandse topper op doorreis naar Londen bijwoon de: „Ik wist dat we een paar spe lers hebben die de wedstrijd te gen Engeland kunnen beslissen, maar nu weet ik het zeker. Olsen heeft me erg verrast. Als je net hersteld bent van een blessure en je kan zó optimaal spelen, dan ben je een superprofessional", zo bewonderde Lerby de artistici teit van Olsen, met twee doel punten en tal van „eindeloze" so lo's de hoofdrolspeler in het Olympisch Stadion. Schorsing Voor Feyenoorder Ivan Nielsen, die de ontmoeting wegens zijn schorsing als toeschouwer moest volgen, maakte het „fantastische spel" van Olsen veel goed van de zware nederlaag die zijn team leed: „Juist dank zij Olsen heb ik nog enigszins genoten. Ik acht hem nu ook in staat om op Wem bley zo onnavolgbaar te voetbal len". Ook Ajacied Molby baseert zijn op timisme voor de confrontatie Enkel met de Engelsen voor een be langrijk deel op het optreden van zijn teamgenoot, die plotseling weer de klasse demonstreert die hij onder meer ook aanwendde in de eerste sessie tegen de Brit ten. Bij die gelegenheid, op 22 september vorig jaar, slalomde Olsen in de laatste minuut langs drie tegenstanders, inclusief doelman Shilton en zorgde hij voor 2-2. Mede door die treffer staat Dene marken er in groep III beter voor dan Engeland. De Scandinaviërs hebben weliswaar één punt min der, maar zij hebben ook één wedstrijd minder gespeeld dan Engeland. Na het sleutelduel van morgen moet Denemarken nog naar Hongarije en Griekenland en krijgt het Luxemburg nog op bezoek. Engeland heeft alleen nog de uitwedstrijden tegen Hongarije en Luxemburg. Olsen: „Voor Denemarken wordt het dan ook de belangrijkste wed strijd die het ooit heeft gespeeld. Wij hebben nu de kans om aan een groot toernooi mee te doen". DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983 Lugdunum kansloos LEIDEN - Voor de zaalvoetballer van Lugdunum viel gis teravond weinig eer te behalen bij Datarex. Wie weet dat achter die naam de balkunstenaars van het voormalige FC Torna schuilgaan, kan zich de 4-0 nederlaag goed indenken. De Leidse formatie werd vergast op verrukke lijke staaltjes zaalvoetbal. ERFURT (ANP) - Voor de Nederlandse volleybalteams is het Eu ropees kampioenschap in Oost-Duitsland nu al op een misluk king uitgelopen. Het damesteam verloor gisteren in Erfurt kans loos met 3-1 van Roemenië, de heren bakten er tegen Finland helemaal niets van en gingen met 3-0 de boot in. Beide formaties spelen vanaf donderdag verder in de troostronde om de zevende tot en met de twaalfde plaats. Dat op zich is niet zo'n punt, maar de manier waarop de vertegenwoordigende teams in de tweede groep terecht kwamen kan bepaald niet als hoopgevend voor de toekomst worden betiteld. Het Nederland se volleybal, zo bleek, is de aansluiting met de subtop helemaal kwijt. Olsen zal in Londen worden ver zorgd door fysiotherapeut Rob Nolet van Ajax. Hij zal de enkel van de gevleugelde spits steeds intapen en hij zal er ook op toe zien dat het nog altijd gekwetste lichaamsdeel regelmatig in het ijs wordt gezet. „Zondag is dat na de wedstrijd ook gebeurd. De blessure is nog niet helemaal over, maar het gaat gelukkig steeds beter. Tegen Feyenoord durfde ik al weer heel wat. Dat komt mijn zelfvertrouwen voor woensdagavond alleen maar ten goede". In het Wembley-stadion, waar De nemarken zich gesteund weet door 15 a 20.000 landgenoten (Lerby: „Zoiets is nog nooit ge beurd") is Olsen een van de vele Deense spelers die in buiten landse dienst voetballen. Welis waar is in Denemarken enkele ja ren geleden het semi-profvoetbal ingevoerd, maar dat betekent Sören Lerby: "Dit is onze kans". nog altijd niet dat er een eind is gekomen aan de exodus van voetballers. De 20.000 gulden die gemiddeld in Denemarken kan worden verdiend is in de ogen van Olsen niet meer dan „een leuke bijverdienste" in vergelij king met de tonnen die in Neder land, België, Spanje, Italië en West-Duitsland kunnen worden opgestreken. Licentie Van de selectiegroep waaruit bondscoach Piontek het elftal zal kiezen, spelen alleen doelman Ole Kjaer en Olse Madsen bij Deense clubs. Dat het Deense nationale elftal toch niet langer een collectie is van bijeengeraap te spelers, zoals in Nederland nog wel eens het geval wil zijn, komt omdat de bond twee jaar geleden met speciale contracten is gaan werken. Molby: „Vanaf dat moment is het zo dat je een contract moet tekenen wil je in het buitenland gaan spelen. An ders krijg je geen licentie. Je moet schriftelijk toezeggen, dat je negen interlands per jaar wil spelen. Daarnaast moet je een clausule in het contract met je nieuwe club laten opnemen, waarin staat dat je beschikbaar moet zijn voor het Deense elftal. Vroeger zag het elftal er steeds anders uit en waren er vijf die de wedstrijd ervoor ook mee had den gedaan. Nu hebben we een goed ingespeeld elftal dat de laatste zes, zeven keer nauwe lijks is veranderd". Voor de Denen was het dan ook geen verrassing dat anderhalve week geleden Frankrijk (met o.a. Platini) de goals van Laudrup (tweemaal) en Brylle in een vriendschappelijk duel in Ko penhagen met 3-1 werd versla gen. Nielsen, in die wedstrijd voorstopper: „Het gaat steeds beter lopen, omdat we nu goed op elkaar ingespeeld raken. Onze kracht is ook dat er een heel goe de verstandhouding is. Niet zo vreemd natuurlijk, nu we elkaar regelmatig tegenkomen". Lugdunum bleef desondanks lang op de been. De 1—0 van nieuwko mer Kayoto liet tot de vijftiende minuut op zich wachten. Daarna kwamen Wim Eilander en Ro nald van der Pot in de buurt van de gelijkmaker, maar zij konden hun kansen niet verzilveren. Da tarex voerde na rust een prima show op. Na de 2—0 van opnieuw Kayoto, dribbelde Bobby Matita- hatiwen op onnavolgbare wijze naar 3-0. Lugdunum zag geen kans enkele overtal-situaties in een ere-treffer om te buigen, waardoor na een laatste doelpunt van Gerzon Risamasu het einde bij 4-0 kwam. Beide andere uitslagen van gister avond in de interregionale com petitie: Rotterdamse Studenten- Ceverbo 4-10 en het nog puntloze FC Grovo liet lijstaanvoerder Van Es met lege handen: 3-4. In de hoofdklasse scoorde THB Boys er gisteravond lustig op los tegen Landwer: 12-3. Die uitslag laat niets aan duidelijkheid te wensen over. Bij rust was het 4-1, via 8-2 en 11-3 haalde THB na de doelwisseling flink uit. Doelpun tenmakers THB: Fred Muller 4x, Wim Diels 2x, John Wassenaar 3x, Gerard van Beek 2x en Gert Jan van de Valk. Voor de bezoe kers scoorden Fred Arroyo uit een penalty (1-1), Jos Witteman (4-2) en Piet Ruygrok (8-3). Glasbergen-Ju Singel (3-4) was een kwalitatief armoedig duel, maar de spanning vergoedde veel. Voor rust was daar nog geen sprake van. Tegenover doelpunten van Piet Sloos, Ri chard Kleyn (2) en John Jansen stond slechts één Rijnsburgs doelpunt van Jan Hogewoning. Ju Singel zou na de pauze niet meer scoren, waardoor Marcel van der Blom en Arie van Dijk Glasbergen terug in de race kon den brengen. Verder kwam de Rijnsburgse formatie echter niet. Cleyn Duyn liet de winst tegen Bahlmann in de slotminuten glippen. Het werd 5-5. Bij de doelwisseling had het er overi gens alle schijn van dat de Al- phenaren aan het langst eind zouden trekken. Met de 1—3 stand, door toedoen van Ton van der Laan (1-0 en 2-0), Wim Guyt I (2-1) en Kees van Vliet, leek er geen vuiltje aan de lucht. Maar verdedigingsfouten als gevolg van nonchalance werden in de tweede helft door achtereenvol gens Floor Schaap, Amerik van Duivenvoorden en Peter van der Boon afgestraft: 5—3. Het alles- of-niets spelletje van Bahlmann in de laatste minuten bracht uit eindelijk toch een deling op het bord. Stef Asbai en Kees van Vliet redden een punt voor de Al- phense 'boys'. LEIDEN - Robbie Craane van de boksvereniging Leiden is opmerkelijk snel in de buurt gekomen van een Neder lands kampioenschap bok sen voor C-klassers. De 23-ja- rige Leidse pugilist staat vol gende week maandagavond in de Haagse Houtzagerij in de Finale. Gisteravond verzekerde de zwaarwelter (tot 71 kg) zich in het tweede gevecht na de pauze binnen een minuut van die plaats, met een knock out-zege op de Amsterdam mer Kelders (Bisschop). Het was Craane's zesde ko-winst in zeven duels. In de halve fi nale heeft hij een walk-over. Lantrok: "Craane had beter die halve finale toch mèar kun nen boksen, dat zou beter zijn voor het ritme". Wil de Bree, die gisteravond ook op moest voor zijn kwart finale in de welterklasse (tot 67 kg), ging tegen alle ver wachting in onderuit tegen Günther van de Driebergse boksvereniging Avezaath. De scheidsrechter stopte het.ge vecht in de eerste ronde, na dat De Bree al eens acht tel len rust had gehad en op nieuw zwaar in de verdruk king zat. DEN HAAG (GPD) - De Britse premier Margareth Thatcher heeft gisteren in Den Haag, na langdurige besprekingen met premier Lubbers, een geharnast pleidooi gehouden voor de plaatsing van nucleaire middellange-afstandsraketten in Europa. ADVERTENTIE Gisteren, tijdens een persconferen tie in Den Haag, bleek dat de bei de regeringsleider niet van me ning verschilden over de vraag welk antwoord er op de „massale plaatsing" van Russische SS 20's door de NAVO moet worden ge geven, maar dat Thatcher het ac cent vooral op plaatsing van Pershing 2 en kruisraketten leg de. Lubbers benadrukte echter dat zo> besluit tot plaatsing één uiting'van bondgenootschappe lijke solidariteit is, maar verder onderhandelen over wapenver mindering daar direct bij hoort. Nieuw voorstel? ROME/BONN (AFP/RTR) - Italië heeft de VS volgens bevoegde bron in Rome maandag om een "nieuw voorstel" in het INF- overleg over de Europese kern wapens in Genève gevraagd. De jongste brief van president Rea gan terzake aan regeringsleiders zoals de Westduitse bondskanse lier Helmut Kohl bevatte "geen nieuw voorstel". Dit laatste werd in Bonn meegedeeld door rege ringswoordvoerder Peter Boe- nisch. De brief ging alleen over het coördineren tussen de bond genoten van een mogelijke on derhandelingslijn, zo zei hij. Volgens de Britse premier zal, wanneer de Amerikaanse en Russische onderhandelaars het in Genève niet eens worden over de zgn. nul-optie, de plaatsing van de Pershing 2- en kruisraket ten „zonder uitstel" moeten plaatsvinden. Zowel Lubbers als Thatcher meenden dat de nul optie (geen plaatsing aan NAVO- kant tegenover vernietiging van het Russische arsenaal aan mid- dellange-afstandswapens) voor lopig niet haalbaar is. Beide .regeringsleiders meenden dat plaatsing van de nieuwe wa pens „onvermijdelijk is wanneer de Sowjet-Unie in Genève geen concessies doet". Maar waar Thatcher benadrukte dat de bondgenootschappelijke solida riteit dan een eensluidende be slissing vereist, meende Lubbers dat Nederland vooralsnog niet verder kan gaan dan „voorberei ding tot plaatsing". Daarbij doel de hij op de aanwijzing van Woensdrecht als locatie van de 48 kruisraketten die in Neder land worden opgesteld. Lubbers liet uitdrukkelijk ruimte open voor hoop op een onder handelingsresultaat na decem ber dat de kruisraketten uit Ne derland kan houden. In West- Duitsland, Engeland en Italië zijn de nieuwe wapens dan ge plaatst. Op de vraag of ae Sow jet-Unie dan bereid blijft verder te onderhandelen in Genève ant woordde Lubbers kortaf: „Dat kunnen ze maar beter doen". Maar concrete aanwijzingen voor een dergelijke Russische bereid heid hadden zij niet. Premier Thatcher wees de Russi sche eis, dat de Franse en Engel se kernmacht bij de Geneefse on derhandelingen moeten worden betrokken, van de hand. „Onze onafhankelijk afschrikkelings- macht bestond reeds lang voor dat de Russen massaal de SS-20 stationeerden". Wolmerk-tapijt heeft van nature een beschermend laagje dat u de tijd geeft ge morst vocht op te deppen voor het erin trekt. Kijk daarom altijd naar 't Wolmerk dat op de rug van elk Wolmerk-tapijt staat. En vraag naar het Wolmerk Certificaat. Heb je dat in handen, dan heb je Zuiver Scheerwol onder je voeten. UTRECHT (ANP) - Een delegatie van de Vervoersbond FNV gaat morgen op bezoek bij de algeme ne centrale van openbare dien sten (ACOD) in België, 's Mid dags praat de delegatie met sta kers. "Om solidariteit te betui gen en om te horen hoe ze het daar hebben aangepakt", zo zei een woordvoerder van de Ver voersbond FNV. In de Rotterdamse haven zijn gis teren twee schepen aangekomen die als gevolg van de staking door Belgisch overheidsperso neel de haven van Antwerpen niet kon bereiken. Het gaat om een tanker en een containerschip die normaal een lijndienst met de Belgische havenstad onder houden. Volgens een woordvoerder van de Vervoersbond FNV is er van de internationale transportarbei dersorganisatie ITF, nog geen verzoek ontvangen om schepen die naar Rotterdam uitwijken "besmet" te verklaren. Wanneer zo'n verzoek zou binnenkomen dan lijdt het volgens de woord voerder geen twijfel, of er zal door de Vervoersbond FNV aan worden voldaan. MANILLA (AFP/Reuter) - Hon derden rooms-katholieke kerken op de Filippijnen hebben op het middaguur 21 keer de klok ge luid om het begin aan te geven van vijf minuten "pauze-gebed" in het hele land. De actie is vori ge week gestart door de aartsbis schop van Manilla, kardinaal Jai me Sin, uit protest tegen de moord op de oppositieleider. Benigno Aquino, op 21 augustus. Imeida, de vrouw van president Ferdinand Marcos, heeft ver klaard dat zij zich uit de politiek terug wil trekken omdat haar ge loofwaardigheid geleden heeft sinds de moord op de oppositie leider. Morgen worden meer dan 500.000 personen verwacht bij samen komsten in Manilla en de tweede stad in de archipel, Cebu, waar men de dood van de oppositielei der wil herdenken. Waarnemers wijzen er op dat het getal 21 een steeds sterkere sym bolische betekenis krijgt in het politieke leven van de Filippij nen: op 21 september 1972 kon digde president Marcos de staat van beleg af. Mevrouw Marcos, die beschouwd wordt als de belangrijkste politi cus op de Filippijnen na de presij- dent zelf, zei op een perscohfet rentie dat haar beslissing "defini tief en onherroepelijk" is. Ze zei dat ze geen president wil wor den, en ook geen kandidaat wil zijn bij de parlementsverkiezin gen volgend jaar. Nu is de "first lady" minister van volkshuisves ting speciaal belast met gemeen schapsontwikkeling. "Ik wil de politiek verlaten. Mijn enige kracht ligt in mijn geloof waardigheid. Als ik verdacht word en als een dreiging be schouwd, trek ik me liever terug in het particuliere leven". Ze zei dat men haar verdenkt van betrokkenheid bij de dood van Aquino. Ook dicht men haar de ambitie toe haar man op te vol gen "en zo veel meer". Ze vertel de dat haar man het eens was met haar beslissing, die zij zon der overleg met hem heeft geno- Zij beschuldigde de buitenlandse pers van speculaties die tot ge ruchten hadden geleid dat zij bij Aquino's dood betrokken was. Ze vertelde in juli dit jaar in New York drie-en-half uur met Aqui no te hebben gesproken. Ze had hem er van proberen te overtui gen dat hij zijn terugkeer naar de Filippijnen zou uitstellen omdat de inlichtingendienst over infor matie beschikte dat de persoon lijke vijanden van de oppositie leider het op hem gemunt had den. Aquino had haar gezegd dat hij naar huis terugwilde omdat zijn gezondheid te wensen over liet. Zij vertelde, hem financiële hulp te hebben aangeboden na dat hij gezegd had bang te zijn dat president Reagan zijn toelage van de Harvard-universiteit zou blokkeren. De dood van Aquino beschreef ze als een verschrikke lijke tragedie. AMSTERDAM De eerste let ter van zijn familienaam be paalde bij Edgar Vos het sil houet van zijn wintercollectie. Een collectie die tot een van de mooiste, gerekend kan worden die Vos tot nu toe maakte. Een voudig, élégant en op en top vrouwelijk. Ed gar Vos voert de v-lijn ook door in zijn confectiemodel- len die voor rond de 200 gul den in zijn Amsterdamse en Haagse boetiek te koop zijn. Het belangrijkste kledingstuk voor winterse tijden, de man tel, is bij Vos lang, tot op over de kuit vallend en naar bene den toe steeds nauwer wor dend. De schouders zijn zeer breed en de kragen zijn fors en de slui ting is vaak a-symetriseh. En al zegt Parijs dat broeken 'uit' zijn, Edgar Vos laat bij vrijwel al zijn mantels recht-gesne- den pantalons dragen. Het lange v-silhouet vinden we ook terug in de mantelpakken met nauwe kuitlange rokken. Deze rokken hebben voor het loopgemak splitten achter, opzij of voor. Soms zijn ze ver werkt tot een soort wikkel rokken. De jasjes zijn vrij ruim en vallen royaal over de heup. Vos maakt veel gebruik van het blouson-model, met opgestikte vierkante zakken. Over de rechte rokken laat hij een leren heupstuk dragen en zijn grote wollen sjaal met bontstaarten zit met een klein handje aan aan de ceintuur, rokband of zak geklemd. Dat maakt dat zijn sjaal heel non chalant a-symetrisch gedra gen kan worden. De v-lijn jurkjes met wijde vleermuismouwen, die al van af de taille beginnen, zijn ge schikt voor elke maat, alleen en dat geldt voor het hele v- silhouet, je moet niet al te klein zijn. Dit gaat eigelijk ook wel een beetje op voor de japonnen met een verlaagde taille, die ook in de Vos collec tie zijn opgenomen. Het pro bleem van vleermuismouwen is altijd, hoe moet ik nu een vestje aan als het kil is. Die vraag is opgelost als er een mouwsloos vest met diep uit gesneden armsgaten bij wordt gemaakt zoals Edgar Vos dat verschillende keren laat zien. De robe-manteau is ook weer te rug. Bij Vos is dit een strak aansluitende japon gebreid van angora-wol. Breisels ge bruikt hij niet alleen voor Mantel van camelkleurige Shetland met a-symetrische slui ting. De plooien op rug en schou ders zijn dwars genomen. overdag. Hij schroomt niet een vrij grof gebreid vest, met strass versierd, te laten dra gen op een avondjapon met rechte rok en blousonlijfje van pailletten. De avondkle ding, waarin zwart natuurlijk de boventoon voert, is uiterst eenvoudig. Grote splitten, a- symtrische sluiting en soms een verwerking van twee ver schillende stof. Kleurrijk en heel grappig zijn de overgooi- ers met jurken daaronder in felle kleuren met lurex-draad verwerkt. Kleuren die Vos voor deze win ter gebruikt zijn zwart, bruin, (vrij veel) steenrood, grijs en paars. Materialen: wollen flannel, tweed suède en nappaleer, chasmere jersey en zijden mousseline. Henriette van der Hoeven

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 14