Coalitie verdeeld over uitkeringen WIEL contactlenzen, das pas fijn. van der Werkgevers tevreden maar vakbeweging vreest onrust Ambtenaren dreigen kabinet met acties Raadsman Koos H. vraagt vernietiging van arrest -C CDA en WD achter kabinet, maar: Gemeenteverldezingen Almere en Zeewolde LOTTO ■formulier in leveren/ DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983 DEN HAAG (GPD/ANP) - Zoals verwacht zijn de werkgevers te vreden over de Miljoenennota maar heeft de vakbeweging gro te kritiek. De FNV verwacht dat de plannen van het kabinet tot "ernstige sociale en maatschap pelijke spanningen in ons land" zullen leiden. De werkgeversorganisaties VNO, NCW, AWV en het midden- en kleinbedrijf vinden dat het kabi netsbeleid voor 1984 een goede aanzet betekent voor een herstel van de economie en van de werk gelegenheid. FNV en CNV daar entegen hekelen de onevenredi ge koopkrachtverdeling, waarbij ambtenaren,trendvolgers en uit keringstrekkers meer moeten in leveren dan de werknemers in het particuliere bedrijfsleven. Volgens de vakcentrales is het "eenzijdige beleid" van het kabi net bedreigend voor de solidari teit tussen groepen mensen in de samenleving. „Het kabinetsbe leid is sociaal onrechtvaardig en draagt onvoldoende bij tot eco nomisch herstel", zegt de FNV. Deze vakcentrale meent dat het kabinet groeikansen laat liggen door een overmaat aan bezuini gingen, waardoor volgend jaar de binnenlandse bestedingen Binnenland over de gehele linie zullen terug lopen. Ook het CNV zegt weinig terug te vinden van het aangekondigde drie-sporenbeleid. omdat de re gering te veel de nadruk legt op bezuinigen en te weinig op bevordering van de werkgele genheid. Wat de sociale zekerheid betreft heeft het CNV kritiek op het voortdurend vooruit lopen op discussies in de Sociaal-Econo mische Raad (SER) over de stel selherziening. „Bezuinigingen in de sociale zekerheid en premie verhogingen mogen alleen ten dienste staan van de financiering van een nieuwe werkloosheids verzekering. De voorgestelde korting van 3,5 procent en daling van het uitkeringsnivau zijn strijd", aldus het ging De MHP, de vakcentrale van mid delbaar en hoger personeel, con stateert voor het eerst dat de middeninkomens niet worden aangetast. De grootste werkgeversorganisa tie, VNO, is zeer te spreken over de kabinetsplannen. Volgens het VNO blijkt uit de Miljoenennota duidelijk dat dit beleid het mini mum is dat ons land nodig heeft. De vermindering van het finan cieringstekort (verschil tussen inkomsten en uitgaven van de staat) en de verlaging van de col lectieve lasten staan in de visie van het VNO in een aanvaardba re verhouding. Wel heeft het VNO bezwaren tegen de verho- de loon- en inkomsten belasting. Het NCW meent dat het uitgestip pelde beleid positieve verwach tingen wekt. In de komende ja ren moet de zelfwerkzaamheid van het bedrijfsleven centraal staan, zo meent het NCW. De onderwijsorganisaties hebben vrijwel allemaal kritiek op het "zonder enige onderwijskundige afweging aankondigen van maat regelen die een verdere kaalslag en onverantwoord kwaliteitsver lies van het onderwijs tot gevolg hebben". Volgens de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie (KOV), die met deze uitspraak de gevoelens vertolkt van de overi ge onderwijsorganisaties, is het hypocriet van "de kille reken meester Deetman om zonder ex tra financiële middelen ter be schikking te stellen, van onder wijsgevenden te verlangen dat zij belangrijke ontwikkelingen en vernieuwingen in het onder wijs stimuleren". De Algemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP) meent dat "het afbraakbeleid" gewoon doorgaat. Volgens de Protes tants-Christelijke Onderwijsvak organisatie (PCO) blijkt uit de begroting dat er een "alternatief bezuinigingsbeleid" zal moeten komen, waarin de onderwijskun dige afwegingen wel centraal staan. De Nederlandse Katholie ke Schoolraad (NKSR), een orga nisatie van besturen, onderwijs gevenden en ouders, vindt dat de bewindslieden van onderwijs on voldoende argumenten hebben voor het heffen van schoolgeld voor leerlingen van twaalf tot zestien jaar. De consumentenorganisaties Consumentenbond en Konsu- menten Kontakt - zijn van me ning dat de huishoudens extra zwaar worden belast via alle mo gelijke kostenverhogingen. Kon- sumenten Kontakt heeft uitgere kend dat Nederlandse huishou dens volgend jaar minimaal f 520 extra zullen moeten gaan betalen voor aardgas, btw en accijns. DEN HAAG (GPD) - Alle ambte narenbonden dreigen met acties als het kabinet de voorgenomen korting op de ambtenarensalaris sen doorzet. Volgens de Christe lijke Ambtenarencentrale stuurt het kabinet doelbewust op acties aan. De AbvaKabo meent dat niets meer rest dan een hard ver weer tegen de kabinetsplannen en ingrijpende stakingsacties die het maatschappelijk leven tref fen. De meeste bonden zullen binnen enkele weken hun leden bijeen roepen om over eventuele acties te praten. In een vandaag door de ambtena renbonden ontvangen brief stelt minister Rietkerk (binnenlandse zaken) voor op 5 oktober te be ginnen met het overleg over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor DEN HAAG GPD) - De regeringspartijen CDA en WD in de Tweede Kamer verschillen ernstig van mening over de voorgenomen verlaging van de uitkeringspercentages voor ww, wwv en wao tot 70 procent per 1 juli volgend jaar. Ook de verhoging van de aardgasprijs met drie cent vormt een wrijfpunt binnen de coalitie. Het CDA staat kri tisch tegenover deze twee maatregelen, die een te zware belasting zouden betekenen voor de inkomens. Maar verder zijn de christen-democraten, net als de WD, vol lof over de kabinetsplannen voor 1984. De grootste oppositiepartij, de PvdA, heeft geen goed woord over voor de Miljoenennota. Het is een begroting waarin wordt gekozen voor een „eenzijdig in- krimpingsbeleid, dat geen uit zicht opent op een werkelijk te rugdringen van de werkloos heid", aldus de PvdA. Het CDA daarentegen ziet in de Miljoenennota „voorboden van een prille lente", terwijl de WD de ingediende begroting als „een historisch keerpunt ziet". Beide regeringsfracties stellen ver heugd vast, dat volgend jaar zo wel de collectieve lastendruk als het financieringstekort (verschil Italiaanse premier naar Nederland ROMEDEN HAAG (AFP/ANP) - De Italiaanse premier Bettino Craxi, brengt donderdag een kort bezoek aan Den Haag, zo is gisteren in Rome aangekondigd. Craxi zal in Nederland een ge sprek hebben met premier Lub bers. Het bezoek van Craxi is pas op het laatste moment geregeld. Craxi, die donderdagavond in Neder land arriveert, zal nog dezelfde dag doorreizen naar Bonn voor een al langer op het programma staande ontmoeting met bonds kanselier Kohl. Volgens een be kendmaking in Rome zal Craxi met Lubbers van gedachten wis selen over "de belangrijkste in ternationale problemen". De al gemene verwachting is dat de stationering van nieuwe kernra ketten in West-Europa en de Russisch-Amerikaanse onder handelingen daarover in Genève een voornaam onderwerp van gesprek zullen zijn. WEERRAPPORTEN tussen inkomsten en uitgaven van de staat) iets omlaag gaat. Voor een gezondmaking van de economie is het nodig dit beleid een paar jaar voort te zetten, zeg gen beide regeringspartijen. Daarbij waarschuwt de WD het CDA dat beide coalitiepartners zich volledig achter het voorge stelde ombuigingspakket moe ten opstellen. Beide regerings fracties vinden het verheugend dat het kabinet de lasten eerlij ker heeft verdeeld dan dit jaar. "Wrang" Volgens de PvdA-fractie bezuinigt de regering 11 miljard gulden zonder zich om de gevolgen te bekommeren. Terwijl er overal sprake is van een opleving van de economie, gaan de overheids investeringen en bestedingen door het regeringsbeleid in ons land omlaag. "Het is wrang dat in deze situatie onverkort wordt vastgehouden aan een reële stij ging van de defensie-uitgaven met 2 procent", aldus de fractie. De sociaal-democraten vinden dat de werkgelegenheidsnota van het kabinet een „leeg stuk" is ge worden. Het werken met behoud van uitkering krijgt nauwelijks een kans en „elke vaart en over tuiging ten aanzien van de her verdeling van werk is verdwe nen", aldus de PvdA. Het inkomensbeleid van de rege ring kwalificeert de PvdA als „immoreel". Het kabinet kiest volgens de socialisten „onverho len voor een tweedeling", waar bij actieven en niet-actieven te gen elkaar worden uitgespeeld. D'66 heeft waardering voor de „niet geringe prestatie" van het kabinet: het terugdringen van het financieringstekort en het verminderen van de lastendruk. Maar de Democraten hekelen de „willekeurige, niet nader beargu menteerde" korting op uitkerin gen en ambtenarensalarissen en vinden een verdere verlaging van de uitkering aan de gemeen ten „onaanvaardbaar". Vastberaden Het GPV vindt dat het regerings beleid een vastberaden indruk maakt, maar de geringe inko mensdaling in het bedrijfsleven mag niet worden geaccepteerd nu de uitkeringsgerechtigden en ambtenaren zoveel moeten inle veren. De RPF heeft „grote moeite" met de verlaging van de uitkeringen per 1 juli volgend jaar. „De reactionaire beleidsvoorne mens van het kabinet kunnen niet anders doen dan maatschap pelijk verzet oproepen", aldus de reactie van de PSP. Er wordt vol gens de PSP gekoerst naar een „vechtmaatschappij" door de af braak van voorzieningen die emancipatie van mensen bevor dert. De PPR noemt het kabi netsbeleid „economisch en fi nancieel ineffectief en maat schappelijk onaanvaardbaar". Ook de CPN en de EVP hebben geen goed woord voor het kabi netsbeleid over. het volgend jaar. Twee weken la ter wil de minister dit overleg voortzetten. In die tijd willen de bonden hun leden bijeenroepen. In zijn brief zegt Rietkerk dat amb tenaren en trendvolgers volgend jaar 3 miljard moeten inleveren. Bovendien wil hij dat het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds een gat op de begroting van Bin nenlandse Zaken van 500 mil joen gulden helpt dekken. De minister laat in zijn brief duide lijk uitkomen, dat niet alleen ambtenaren en trendvolgers vol gend jaar 3,5 procent salaris moe ten inleveren, maar ook de ge pensioneerden. Verder denkt de minister erover om volgend jaar ook de ambtenaren en trendvol gers die inmiddels met vut zijn gegaan, te laten inleveren op de uitkering. In 1984 wil Rietkerk van de 2,5 pro cent prijscompensatie 2 procent gebruiken voor arbeidstijdver korting. Hij wil in ruil daarvoor 4,5 extra vrije dagen geven. Met de extra vrije dagen die ambte naren dit jaar al hebben gekre gen, komt het aantal vrije dagen dan op minimaal 30,5 en maxi maal 36,5 dagen. De minister denkt erover volgend jaar vrijkomende arbeidsplaat sen voor slechts 25 procent op nieuw te bezetten. Daarna wil hij proberen om deze herbezeting op 80 procent te krijgen, als het hem tenminste lukt om van de ambtenaren volgend jaar ook de prijscompensatie in de zak te houden. VENLO (GPD) - Voor velen in het zuiden van ons land herleeft de zer dagen de bevrijdingsroes uit de septemberdagen van 39 jaar geleden. Enorme geallieerde mi litaire transporten, waaronder honderden tanks en andere pant servoertuigen, volgen in het ka der van de NAVO-oefening Re- forger '83 vanuit het verzamelge bied Brandy Station, in de omge ving van Eindhoven, ongeveer dezelfde weg die in september 1944 ook door de Amerikanen werd gegaan, tijdens de operatie Market Garden. Er zijn echter een paar verschillen: leidde dé operatie in 1944 tot het geallieerde debacle van de Slag om Arnhem, deze keer is er geen .Tbrug te ver". Stonden in 1944 en begin '45 de geallieerde legers te genover de Duitsers, thans be vinden onze oosterburen zich in de geallieerde rijen. Was 39 jaar geleden iedereen blij met de komst van de geallieerde troe pen, vandaag lieten de demon stranten van de vredesbeweging en anti militaristische activisten duidelijk hun afkeer blijken. Kort na het'begin van de oefening Aqua Marine - de oversteek van 14.000 Amerikaanse, Nederland se, Britse en Duitse militairen plus 1500 tanks en 1800 jeeps en NAV O-oefening wekt afkeer en geestdrift militaire vrachtwagens over de Maas en de Rijn - probeerden ac tievoerders de kilometerslange kolonnes bij Eindhoven en Wan- sum tegen te houden door op de weg te gaan zitten. De politie brak de blokkade door hen, soms aan de haren, van de weg te sle pen. Bij Eindhoven werden zes arrestaties verricht. Ook zijn er bij de autoriteiten infor maties binnengekomen dat eni ge vredesgroepen en politieke partijen vandaag in Helmond eveneens een menselijke blokka de willen opwerpen, teneinde de militaire kolonnes te stoppen of te vertragen. Demonstranten zeggen dat het geld voor de manoeuvres beter kan wprden besteed om de hon ger in de Derde Wereld te bestrij den. Ook zijn enkele banden kapotge- sneden van de auto's van journa listen die de legeroefeningen vol gen. Er speelden zich echter ook NA- VO-vriendelijke gebeurtenissen af in het Brabantse. Jongelui zijn vanaf de Normandische kust in Frankrijk met een brandende fakkel naar Eindhoven gelopen. Het 'bevrijdingsvuur' gold als eerbetoon aan de Amerikanen en als herdenking van de geallieer de opmars door Europa in 1944. Duizenden belangstellenden stonden langs de route die de NAVO-legers volgen te juichen en te zwaaien. Evenals zo'n 40 jaar geleden wer den gisteren en vandaag de Maas en de Rijn overgestoken met geïmproviseerde mjlitaire brug gen en pontveren. Vanavond hoopt het oprukkende leger te kunnen beginnen aan de opmars naar het gebied waar dan de oe fening Atlantic Lion zich zal gaan afspelen. Deze troepenver plaatsingen zijn de grootste in dit gebied sedert de Tweede Wereld1 oorlog. De NAVO-legers komen onder Ne derlands commando te staan. Er nemen 40.000 soldaten aan deel. Het is voor Nederland de groot ste NAVO-oefening sedert vjjf jaar. Op de foto: één van de troepen- bruggen over de Maas (foto ANP) ei 3 E t 1 C 2 75 1 I Amsterdam licht bew. 18 9 0 De Bilt 19 10 0.4 Deelen licht bew. 18 10 0 Eelde onbew. 18 10 0 Eindhoven onbew. 18 10 0.3 Den Helder licht bew. 17 12 1 Rotterdam licht bew. 18 10 0 Twente 18 10 0 Vlissingen licht bew. 17 11 0 Zd.-Limburg onbew. 17 10 0.3 Aberdeen 15 9 0 Athene licht bew. 23 17 2 Barcelona weerlicht 27 19 0 Berlijn 21 12 7 Bordeaux zwaar bew. 24 11 0 Frankfort licht bew. 19 10 7 Genève zwaar bew. 23 14 0.9 Helsinki regenbui 15 12 Innsbruck 23 8 0 Klagen furt 23 7 0 Kopenhagen 19 12 0 Lissabon onbew. 28 15 0 Locarno onbew. 22 9 0 Londen licht bew. 219 9 3 Madrid onbew. 32 14 0 Malaga half bew. 27 25 0 Mallorca weerlicht 27 18 0 Malta onbew. 27 17 0 München 23 10 0 Nice licht bew. 23 16 0 Oslo licht bew. 15 12 0.2 17 10 0.1 onbew. 25 12 0 Split onbew. 25 17 0 Stockholm licht bew. 18 11 0.2 Wenen onbew. 21 9 0 Zurich regenbui 23 1 1 2 Casa Blanca 26 22 0 Istanbul zwaar bew. 28 19 3 Las Palmas onbew. 0 0 Tel-Aviv onbew. 28 21 0 Tunis onbew. 28 0 0 AMSTERDAM - Op de foto een aantal van de ongeveer 50 Turkse Koer den in de hal van het Amsterdamse kantoor van het Rode Kruis. De Koer den houden het hele gebouw bezet uit solidariteit met hun landgenoten in de Turkse stad Diyarbakir, die in hongerstaking zijn. De Koerden willen dat het Rode Kruis met de Turkse regering gaat praten over het lot van de hongerstakers. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Het arrest van het gerechtshof in Den Haag waarbij de nu 33-jarige Hagenaar Koos H. in oktober 1982 werd veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf wegens onder meer drie gevallen van moord, moet worden vernietigd. Het hof heeft te gemakkelijk aan genomen dat bewezen was dat er in deze drie gevallen prake was van voorbedachten rade. Ook had in het vonnis gemotiveerd moeten worden waarom Koos H. tot levenslang werd veroordeeld en waarom hij geen tbr opgelegd heeft gekregen. Dit zei H.'s raadsman, mr. P. Mout gisteren bij de behandeling van de zaak van zijn cliënt voor de Hoge Raad. Mr. Mout wees er onder meer op dat een psychiatrisch deskundi ge die door het hof was gehoord had gezegd dat hij bij zijn onder zoek niet voldoende informatie over H. had kunnen verkrijgen. Deze deskundige zei toen niet te kunnen zeggen of hij tot de con clusie van volledige ontoereke ningsvatbaarheid zou komen wanneer hij wèl voldoende gege vens zou hebben. Het hof vond het niet aannemelijk dat de Ha genaar met betrekking tot de drie moorden geheel ontoereke ningsvatbaar moet zijn geweest. De deskundige constateerde dat bij H. moest worden gesproken van een geringe behandelbaar heid. Zijn gedachten gingen uit naar terbeschikkingstelling van de regering. Die onbehandel baarheid was voor het hof reden om geen tbr op te leggen. Mr. Mout zei gisteren dat een derge lijke beslissing in het vonnis niet zonder toelichting mag blijven. Volgens mr. Mout heeft het Haagse hof te gemakkelijk en ten on rechte aangenomen dat er bij de drie sterfgevallen sprake was van voorbedachten rade. Ook wat betreft een aantal ge bruikte bewijsmiddelen had mr Mout formele bezwaren. Ze had den onvoldoende feitelijke houd of ze verwezen naar eerde re verklaringen, die niet in het ar rest waren opgenomen. 'Voorlichting kernwapens lachwekkend' UTRECHT (ANP) - De voor lichting die defensie aan dienstplichtigen geeft over de gevolgen van een aanval met kernwapens is nog steeds lachwekkend. Onder het motto "90 seconden op de grond gaan liggen, het stof af kloppen en weer doorvech ten" wordt onzin verkocht, waar een zichzelf respecte rende overheid zich diep voor moet schamen. Dit stelt de WDM bij het ver schijnen van de tweede kern wapenbrochure van deze sol- datenvakbond. Drie jaar gele den zag de eerste brochure het licht en in de tussenlig gende tijd is de officiële voor lichting naar de mening van de WDM niet verbeterd, maar nog slechter geworden. Met de grote anti-kernwapen demonstratie van 29 oktober in het vooruitzicht is nu een herziene versie van het eigen voorlichtingsboekje uitge bracht. Volgens de WDM ontstaat er tijdens de instructielessen over de gevolgen van kern wapens en chemische en bio logische oorlogsvoering, vaak een lacherig sfeertje door de knullige manier van voorlichten. De vaak grote onkunde van het kader als er wat kritischer vragen worden gesteld, de voorlichtingsfilm uit de jaren vijftig en het achterwege la ten van voorlichting over de ernstige effekten van straling op de lange termijn en het weren van discussie over ethische en politieke bezwa ren tegen kernwapens wijzen erop dat de defensie aan be zorgdheid en ernst op dit punt kennelijk geen bood schap heeft, aldus de WDM. De WDM zal zijn achterban, ongeveer 9000 dienstplichti gen, oproepen om deel te ne men aan de demonstratie. De soldaten vak bond verwacht dat er tenminste honderd 'dapperen' het verbod van defensie zullen trotseren om in uniform aan de demonstra tie deel te nemen. maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden-071-124108 ALMERE/ZEEWOLDE (ANP) - De inwoners van Almere en Zeewolde in zuidelijk Flevoland gaan morgen naar de stembus om een gemeente raad te kiezen. Die gemeenteraden maken plaats voor de adviesraad van Almere en de adviescommissie van Zeewolde die nu nog landdrost Hans Lammers van de zuidelijke IJsselmeerpolders bijstaan in zijn 'eenhoofdig bestuur'. Almere en Zeewolde worden per 1 januari 1984 gemeenten. Het openbaar lichaam zuidelijke IJsselmeerpolders verdwijnt naar de achtergrond om wellicht weer tot leven tekomen als het nog eens komt tot het droogleggen van de Markerwaard. De gemeentewording is tevens het einde van het wat middeleeuws aan doende instituut van landdrost voor Almere en Zeewolde. een soort regentschap waarin taken en bevoegdheden van gemeenteraad, burge meester en b en w zijn ondergebracht. Nadat de nieuwe gemeenten een feit zijn, blijven voor de landdrost slechts een paar provinciale taken over. Nog voor eind van het jaar worden voor de nieuwe gemeenten burgemeesters benoemd. Lammers is overigens kandidaat voer Almere. ADVERTENTIE L SNEL W06 evefjm'm En vergeet ook het Cijferspel niet.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11