5DT Deze 8-2 doet Ajax goed... Feyenoord had kunnen winnen" Hockeyers nu met shirtreclame Amsterdam lacht, Rotterdam huilt na voetbalspektakel Atletico beter dan Real Rijkaard in Oranje tl MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983 Arrestaties na topduel AMSTERDAM (ANP) - Na af- loop van de voetbalwedstrijd Ajax-Feyenoord in het Olympisch Stadion in Am sterdam heeft de Amster damse politie zes jongelui gearresteerd wegens openlij ke geweldpleging en bezit van verboden wapens. Drie van de arrestanten zijn la ter heengezonden. De andere arrestanten zijn twee Amster dammers van 18 en 20 jaar en een 20-jarige inwoner van Purmerend. Zij zouden met stenen en stukken hout naar de politie hebben gegooid. De groepen supporters zijn na de wedstrijd door de politie naar het NS-station zuid be geleid. Onderweg vernielden zij spiegels en antennes van auto's, maar tot ernstiger on geregeldheden is het niet ge komen. Om op alles voorbereid te zijn Ee" deeluunuuny ue „eu, ter de hand eenheid ach* zich "supporters" noemende vandalen uitten hun woede Sport de Rotterdamse aanhang kon de 8-2 nederlaag van Feyenoord tegen Ajax niet verkroppen. De vernielzucht. Er werden zes arrestaties verricht. (Foto ANP) Cruijff: „Ajax kampioen? Ben je gek"... AMSTERDAM - Aangeslagen, maar kennelijk niet verslagen ontdekte Johan Cruijff gistermiddag voor Feyenoord toch nog winst in de dreun, die 'zijn' Ajax hem in de vorm van een 8-2-score had verkocht. AMSTERDAM (GPD) - De algeme ne vergadering van de Koninklijr ke Nederlandse Hockey bond heeft afgelopen zaterdag zonder al te veel discussie ingestemd met de invoering van shirtrecla me. Diverse afgevaardigden lie ten weliswaar weten principiële bezwaren te hebben tegen het bestuursvoorstel, maar de daar toe aangevoerde argumenten konden het bestuur niet overtui gen van de noodzaak deze vorm 3 buiten te sluiten. Sterker nog, de beslissing over het al dan niet invoeren van shir treclame bleek al voor aanvang van de algemene vergadering te zijn genomen. Het bestuur, auto noom in deze zaken, had ruim voor de bijeenkomst in Amster dam al de beslissing genomen dat men de nieuwe inkomsten bron met open armen wilde ont vangen. Mede door de 'gedwongen' aan koop van kunstgrasvelden zijn de steeds stijgende kosten voor veel verenigingen nauwelijks meer op te brengen. Vooral die overweging heeft het bestuur van de KNHB doen besluiten het voorbeeld van andere sportbon den te volgen en de invoering van. shirtreclame reglementair toe te staan. De argumentatie vond echter geen genade in de ogen van met name de Rotter damse clubs Victoria en Rotter dam. die zich dan ook vierkant tegen het besluit keerden. Sjoerd Bouma, sinds een jaar func tionerend als voorzitter van de hockeybond, heeft als eerste man bij landskampioen Klein Zwitserland jaren met het com merciële bijltje gehakt. Hij ver dedigde het bestuursstandpunt met verve, gesteund door de hoofdklasseclubs. Verrast De voorzitter van de Oegstgeester hockeyclub LMHC liet weten verrast te zijn door het snelle be sluit van de hockeybond om shirtreclame te tolereren. "We proberen hierop in te spelen en gaan direct aan de slag", aldus Goslings. „Natuurlijk doet deze uitslag pijn", bekende de met zoveel heisa van Ajax paar Feyenoord overgelo pen maestro. „Maar aan de ande re kaht heb ik helemaal niet het gevoel dat we zo'n grote neder laag aan de broek hebben gekre gen. Sterker nog, ik vind dat Feyenoord deze wedstrijd met 5- 3 had kunnen winnen op basis van de hoeveelheid scoringsmo- gelijkheden, die we hebben ge creëerd". "Toen we op 3-2 waren gekomen, hebben we wel vier kansen ge had om gelijk te komen. Feye noord verkeerde na die 3-2 te veel in de roes van de gelijkma ker. Op dat moment hadden we moeten gaan voetballen alsof hét 0-0 stond. We maakten de fout te gaan pingelen met zeven man voor de bal, dat mag niet als de boel openstaat. Nu kon Ajax, dat na die 3-2 van Duut de kluts hele maal was kwijtgeraakt, doorsto men naar die 8-2. Of Ajax nu kampioen wordt? Ben je gek, er St. Mirren lijdt verlies LONDEN St. Mirren, dat afgelopen woensdag in de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker op eigen terrein in Paisley met 0-1 van Feyenoord verloor, heeft zaterdag voor de Schotse premier-division bij Hibernian met 1-3 verloren. Hibernian behaalde daarmee zijn eerste overwinning in het nieuwe seizoen. Ferencvaros, de tegenstander van PSV in de eerste ronde van het UEFA- bekertoernooi, speelde in een thuiswedstrijd voor de Hongaarse com petitie gelijk met 2-2 tegen Raba Eto Györ. kan in dit seizoen nog zoveel ge beuren... Ajax heeft nu twee pun ten gepakt, niet meer en niet minder". Voor dat laatste viel veel te zeggen, maar wat de 'meester' niet kon ontkennen, was dat hij gisteren in Ajacied Jesper Olsen zijn meester vond. Wat zijn wedstrijd had moeten worden, werd een opvoering die vooral werd gere gisseerd door de Deen. Zelf zou de kleine nummer zeven dat na de tweekamp tegen PEC Zwolle nooit hebben bevroed. In die wedstrijd scheurde hij een enkel band. Gevreesd werd destijds voor een maandenlang verblijf in de ziekenboeg, nadat hij door Piet Schrijvers naar de kleedka mer was gedragen. Olsen werd inzet van een medische discussie. In het Amsterdamse Lucasziekenhuis hoorde de 'vlo' dat een operatie het enige red middel was, zelf consulteerde hij nog het Academisch Medisch Centrum waar hij een gelijklui dende diagnose vernam. Ajax' dokter Groot zag het evenwel an ders. „Laten wij die enkel maar eens gaan intapen", sprak hij ei genzinnig. Zodat Olsen gisteren niet bewegingloos zijn tijd lag te verdoen in een of ander zieken huisbed, maar als een wervel wind huishield in het Olympisch Stadion. 'Blij' „Ik ben blij dat ik me niet heb laten AMSTERDAM - Zelfs de doorgaans zo nuchtere Ajax-trainer Aad de Mos werd zowaar dronken van de 8-2, die aartsrivaal Feyenoord gisteren een kater bezorgde. Aan de teruggevonden Amsterdamse lef, zoekgeraakt in het Europa Cup-duel met Olympiakos Piraeus, voegde hij in de catacomben van het Olympisch Stadion zoveel Haagse bluf toe, dat de eigenlijk "Adrie" geheten "Aad" zich een moment verloor in grootspraak. "Onze tactiek heeft Feyenoord verrast, zo goed als nu heb ik Ajax nog nooit zien voet ballen", speelde De Mos doordravend de rol van winnende trainer. "Ze hadden er niet op gerekend dat Olsen in de punt zou lopen". In werkelijkheid was de uit zijn verband gerukte uitslag van Ajax-Feyenoord niet bepaald door het strijdplan van een voet balstrateeg, maar in hoofdzaak door het amateuristisch aan doende gesol van Rotterdamse voetbalprofs met elementaire be ginselen van volkssport nummer één. De mandekking werd soms uiterst gebrekkig of helemaal niet uitgevoerd, in de beginfase brachten de door Thijs Libregts gedoceerde voetballers als steeds te weinig gezonde agres sie in de persoonlijke duels in. Zodat het kon gebeuren dat Feye noord na een periode van 24 mi nuten al een 3-0 achterstand moest najagen, zulks onder het motto "eigen schuld, dikke bult". "En toen we toch nog greep op de wedstrijd kregen, tot 3-2 waren teruggekomen met uit zicht op de gelijkmaker, mocht Keje Molenaar van vier man van uit een simpele corner 4-2 inkop pen. Dat was het breekpunt", foeterde Feyenoord-trainer Thijs Libregts er lustig op los. Ajax-Feyenoord werd door de Rot terdamse coach ervaren als een bezoeking. De ergernis viel na de tweekamp van zijn gezicht af te lezen. Met afgrijzen dacht hij MADRID (GPD) - Atletico de Madrid heeft gisteren nog eens ten overvloede bewe zen de absolute kampioen van de counter te zijn. In Pamplona drukte Osasuna de Madrilenen bijna 90 mi nuten lang met de rug tegen de muur. Het ononderbro ken offensief leverde niet meer op dan een treffer van Lumbreras, halverwege de eerste helft. Maar twee pijl snel uitgevoerde tegensto ten leverden even zovele treffers op van Cabrera: (1- 2). Tegen Valencia had Real Ma drid-coach Di Stefano Met god buiten het elftal gelaten. Maar zelfs met „zondebok" Metgod op de bank bakte Real Madrid er weinig van: 0-1 verlies. vooral terug aan het begin, waar in alles aan Feyenoord-zijde ver keerd ging, wat maar verkeerd kón gaan. Zelfs zijn door Edo Ophof overal gevolgde steun en toeverlaat Johan Cruijff liet hem even in de steek. De 36-jarige ve dette, die Aad de Mos tot de ren tree van 'bijter' Ophof noodde, waande zich na vijf minuten bij het uitverdedigen nog Ajacied, met gevolg dat de weergaloos voor de dag komende Jesper Ol sen na aangeven van balverover aar Ophof 1-0 kon maken. Marco van Basten mocht in de zestien de minuut na een corner van Vanenburg de bal van Van de Korput in alle rust aannemen in het zestien meter-gebied, terwijl Ajax en in het bijzonder Peter Boeve de 3-0 dankte aan Ben Wijnstekers die na het lepe pass- je van Olsen de buitenspelval te laat liet dichtklappen. "Er was geen dekking, de ploeg speelde ongedisciplineerd, pas sief', kwam Feyenoord-trainer Thijs Libregts later tot de kern van de zaak. "Pas toen we met 3-0 achter stonden, waren de he ren bij de les". "Tien, tien" Opmerkelijk genoeg kreeg Feye noord inderdaad pas de geest, nadat het met Ajax sympathise rende deel van de 45.000 toe schouwers in de 3-0 van Boeve •aanleiding had gezien baldadig "tien, tien" te gaan roepen. De voetbalklassieker, voordien een zijdig gedragen door de balvaar- dige jonkies van De Mos, werd een sprankelend duel dat dong naar een hoge amusementswaar de. Feyenoord perste de hoofd stedelijke vijand op eigen terrein samen. Met name Michel van de Korput, die in zijn verdedigende taak zo tekort was geschoten, had de hand in het plots de kop opstekende Rotterdamse verzet. Afwisselend met libero Duut uit brekend, daverde hij in gezel schap van Hoekstra en Troost bij herhaling over de slome Oosten rijker Gasselich heen. Onder druk wankelden de zo florissant gestarte Amsterdammers, bij wie Frank Rijkaard als bewaker en dankzij de naar voren ge stormde Henk Duut, die profi teerde van een 'gunstig' tussen Houtman en Boeve neergeplofte bal. "Ik had er niet van opgekeken als Feyenoord gelijk had gemaakt of zelfs op 3-4 was gekomen", mengde Aad de Mos toch nog realisme in zijn aanvankelijk al te enthousiaste betoog. Maar na dat André Hoekstra met goed vinden van de matige arbiter Geurds onrechtmatig door Rij kaard was afgestopt, zag zowel het boven Pierre Vermeulen ver kozen Bulgaarse probleemkind Jeliazkov als Hoekstra geen kans Feyenoord in overeenstemming met de krachtsverhoudingen langs Ajax te loodsen. "We had den toen de basis kunnen leggen voor een overwinning", dacht ook Feyenoords rechterspits Ruud Gullit met spijt terug aan die door de rust onderbroken fa se van dik 30 minuten, waarin de thuisclub dikwijls acht man achterin moest houden. Zwakte Ajax-trainer Aad de Mos had al vroeg gezien, waar de zwakte in zijn elftal huisde. De bijdrage van de Oostenrijker Felix Gasse lich aan dit spektakelstuk was beperkt gebleven tot één indivi duele bevlieging, voor het overi ge viel hij op door uiterst matig terugverdedigen. "Ik heb Felix in de rust vervangen door Keje Molenaar, omdat hij geblesseerd was", nam De Mos zijn aankoop in bescherming. Of hij in die ver klaring voor zijn wissel enige waarheid stopte, liet zich raden. In elk geval werd wel al spoedig duidelijk dat Molenaar meer dy namiek te bieden had dan zijn voorganger. Achteraf mag de Vo- lendammer zelfs worden aange wezen als de man, die Feyenoord definitief onderuit haalde. Hij werd daartoe na een hoekschop van 'alleskunner' Olsen in staat gesteld met vrijwillige medewer king van vier Feyenoorders. Li bregts: "We konden het meteen schudden". rranK ivuKaaro aia oawa^r van Aangespoord door de ontketcnde Peter Houtman zyn heroptreden oisen, die eerst Troost en vervol- gens Wijnstekers volledig zoek- speelde, liet het 'ontsnapte' Ajax Feyenoord bedeesd door de zij deur van het Olympisch Stadion afgaan. De goedspelende Ronald Koeman mocht vanaf de kalkstip de 5-2 inschieten, nadat Van de Korput de weer eens gedemar reerde Olsen had gevloerd. Met die ruime voorsprong op zak koketteerden de Amsterdam mers uitbundig met hun rijke ar- Jersper Olsen en Marco van Basten, de grote uitblinkers van de topper Ajax-Feyenoord, 1 overwinning op de Rotterdamse rivaal. Olsen was tegen Feyenoord goed i vierde. "In die fase kon je zien dat Ajax routine tekort kwam", wees de opnieuw niet uitblinkende Jo han Cruijff later op de tekortko mingen van het van aanleg bijna uit zijn voegen barstende Ajax. Feyenoord kwam binnen vijf mi nuten in de wedstrijd. Door toe doen van Houtman, die in de 27s- te minuut ongegeneerd hard uit haalde na een voorzet van Gullit senaal aan talent. In het voet spoor van Olsen greep Marco van Basten deze Ajax-Feyenoord aan om te bewijzen dat hij een spits van uitzonderlijke klasse kèn worden. Hij liet zich gisteren ge makkelijk in de dekking aanspe len, bleef koel als hij zich in een scoringsrijpe positie bevond en showde bijna hautain zijn kun nen. Aangespeeld door Edo Op hof buitte hij met allure van een gerijpte prof een twee om een-si tuatie uit (6-2), liet vervolgens Ol sen 7-2 scoren, waarna hij op werkelijk briljante wijze ook de 8-2 verzorgde door de bal over de hulpeloze Hiele te stiften. "Optelsom" "Deze 8-2 is een optelsom van aller lei zaken, die me allang niet lek ker zitten", voelde Feyenoord- trainer Libregts zich opge scheept met een kater. "Er lopen in het elftal enige figuren rond, die maar vijftig procent van hun taak uitvoeren. Die laten bij bal verlies anderen het vuile werk opknappen. Dat moet maar eens afgelopen zijn". Een kleedkamerdeur verder laafde zijn collega De Mos zich aan het succes, dat de herinnering aan het '0-0 verlies' tegen Olympia kos Piraeus deed vervagen. "De ze 8-2 tegen Feyenoord is goed voor het zelfvertrouwen van de ploeg. Er is beweerd dat de jon gens nog niet toe zouden zijn aan het grote werk, onvoldoende routine zouden bezitten. Nou, in deze wedstrijd heb ik daar maar weinig van gemerkt".. GERARD VAN PUTTEN. WIELRENNEN - Bij de revanches van het wereldkampioenschap amateur-stayers in West Berlijn is Mathe Pronk zaterdag als tweede geëindigd achter de rege rend wereldkampieon Rainer Podlesch. VOETBAL - Olympiakos Piraeus, de tegenstander van Ajax in het toernooi om de europse beker voor landskampioenen, heeft gisteren niet gespeeld. De thuis wedstrijd tegen Pas Jannina werd uitgesteld. TENNIS - De jonge Amerikaan Jimmy Arias heeft zondag in de finale van het toernooi van paler- mo wraak genomen voor twee nederlagen, die hij eerder dit sei zoen leed tegen de Argentijn Jo- se-Luis Clerc. Hij won de eind strijd met 6-2, 2-6 en 6-0. Johan Cruijff (Foto: ANP) opereren", liet Olsen na zijn weergaloze show weten, „al geef ik toe dat het een beslissing is ge weest die wel veel kritiek had kunnen ontmoeten. Nu we heb ben gewonnen, zal iedereen wel roepen dat het een goede beslis sing is geweest. Maar wie weet wat er gezegd zou zijn, als we hadden verloren...". Hij werd nogal eens neergesabeld, gisteren. De Feyenoorders Duut, Wijnstekers en Troost kenden geen pardon met de kleine Deen, die zich nooit beschermd wist door scheidsrechter Geurds. Uit zijn mond geen spoortje van ran cune ten opzichte van zijn Rot terdamse collega's. „Ze hadden het niet op mijn enkels gemunt, ze zetten hun slidings gewoon te laat in. Die jongens hadden het moeilijk, omdat ze door onze tac tiek waren verrast. Ze hadden niet verwacht dat Marco van Basten en ik zoveel zouden swit chen". Voor Feyenoorder Sjaak Troost gingen de vondsten en invallen van Olsen veelal boven de pet. De mandekker kreeg maar geen vat op de 'vlo', die voortdurend van hem wegsprong. „Als je denkt hem te hebben, dan is-ie alweer van je weggedraaid". „Maar los daarvan", haakte zijn doelman Joop Hiele in, „werd die 8-2 in hoofdzaak veroorzaakt omdat bij ons de afspraken niet werden nagekomen. Als je toch zag hoe Van Basten bij die 2-0 die bal kon aannemen en hoe Mole naar die 4-2 mocht inkoppen van vier man, ja, dan ben je natuur lijk gauw uitgepraat. Op zo'n ma nier verlies je dan zelfs van Bal op Dak 9". GERARD VAN PUTTEN ZEIST (ANP) - Kees Rijvers heeft Ajacied Frank Rij kaard als zeventiende man toegevoegd aan de selectie voor het Nederlandse elftal, dat woensdag in Brussel een vriendschappelijke wed strijd tegen België speelt. Koeman Erwin Koeman (Groningen), die na de UEFA-beker-wed- strijd van Groningen bij At letico Madrid een rustperio de van tien dagen kreeg voorgeschreven om zijn blessure te laten genezen, is wel bij de groep gebleven. Rijvers wil de ploeg die te gen IJsland naar zijn me ning voldaan heeft, intact houden. Zijn keuze van Rij kaard als aanvulling past in het beeld dat de bondscoach voor de toekomst in gedach ten heeft. De selectiegroep slaat van daag een trainingskamp op in Zeeland. In Middelburg wordt een oefenwedstrijd gespeeld tegen het Zeeuwse amateurelftal. Lengkeek Ronald Lengkeek en Ron van den Berg van Sparta en Wil ly Carbo van Club Brugge zijn door bondscoach Ger Blok toegevoegd aan de se lectie van het Nederlands Olympisch elftal, dat van daag in Zeist een drie dagen durend trainingskamp heeft betrokken. Het trio neemt de plaatsen in van Bud Broeken, Adri van Tiggelen en Peter Houtman, die door Rijvers overgeheveld zijn naar de selectie van het Ne derlands elftal dat woens dag in Brussel vriendschap pelijk speelt tegen België. Roemenië Het Nederlands Olympisch elftal bereidt zich voor op de kwalificatie-wedstrijd te gen Roemenie. Deze wed strijd wordt op 5 oktober ge speeld in stadion de Galgen waard in Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9