Comité wil acties op Prinsjesdag SP geeft belasting betaler voorlichting HORECAF EN KOREN, de Leidse horeca doorgelicht Tegen bezuinigingen Karen den Haan Miss Sleutelstad door JAAP VISSER Afdelingsbestuurders van Horeca Nederland zijn er van overtuigd dat het conservatieve plaatselijke horecabeleid de klanten deze aantrekkelijke stad uitjaagt. Is dat werkelijk zo? Wat heeft Lei den, door het CDA-raadslid Joop Walenkamp ooit smalend "het Staphorst van het westen" genoemd, dan zoal te bieden? We be sloten de Leidse horeca eens door te lichten en de geschoten rönt genfoto's op deze plek af te drukken. Kijkjes in de verschillende keukens van de Leidse horeca; een hore- ca-serie waarbij het aan de lezer is om het kaf van het koren te scheiden. Vandaag deel tien over een voormalig leraar maatschappijleer en een afdelingshoofd automatisering van de Rijksuniversiteit die gezamenlijk een koffieshop/lunchroom/restaurant/café leiden. Het heeft even geduurd eer het Leidse publiek hun veelzijdige horeca-bedrijf aan de voet van Morspoort ontdekte. Maar nü ver zamelen zich dagelijks vele stadgenoten rond de grafzerken-bar van Huize de Bijlen. Hans van der Bijl (32) kreeg ver schillende aspecten van de ho reca met de paplepel ingego ten. Zijn vader dreef namelijk een banketbakkerij/patisserie/ tea- en lunchroom op de Bree- straat. Hansje was er dikwijls aan het pottenkijken en thuis, in de ouderlijke woning aan de Haagweg, nam hij veelvuldig achter het fornuis plaats. "Van af mijn dertiende bracht ik alle vakanties bij mijn vader in de zaak door. Ik ben er min of meer letterlijk en figuurlijk de keuken ingerold". Een loopbaan als 'horecaffer' lag voor de hand maar na een paar ingewikkelde schijnbewegin gen belandde Hans van der Bijl tussen de studieboeken. "Ik werd van school getrapt en maakte het bekende verhaal van de twaalf en de dertien mee". Enkele van die twaalf ambachten waren baantjes bij de AC-vestiging tegenover het station (Hans: "Dat was hét hippiecentrum van Leiden. Al les was er mogelijk. Als je vriendjes kwamen, dan werkte je altijd met dubbele bonnen") en als donorwerver bij Euro transplant op het Academisch Ziekenhuis. Na het dertiende ongeluk 'revali deerde' Van der Bijl op de avondschool waarna hij socio logie ging studeren. Na het behalen van zijn kandi daats combineerde hij een baah als leraar maatschappij leer op een huishoudschool met verschillende klusjes in de horeca: schoonmaken in de Bruine Boon, achter de tap van Napoleon, in de keuken van de Bruine Boon, achter de bar van Le Bateau en achter de tapkast van Malle Babbe. Grafstenen Ruim een jaar geleden hoorde hij dat het hoekpand aan het ein de van de Morsstraat en het toekomstige Rembrandtpad vrij was. Met de vorige huur der, Fransesco Fernandez van La Plancha, en met een verte genwoordiger van Heineken was de overname snel beklon ken. Van der Bijl smeet er een paar flinke potten witte verf tegen aan. Bekleedde de bar met marmeren grafstenen ("Ik wil de dolgraag een marmeren bar hebben en ergens in Rotter dam liep. ik tegen die grafste nen op. De namen heb ik dicht- gestreken hoor") en klaar was zijn sfeervolle cafébedrijf. Op 15 september gooide Van der Bijl de deur van het slot. Een maand later kreeg hij voor de eerste keer ene Fred van de Griendt de op bezoek. "Dat was op zondag 10 oktober", kan deze zich nog als de dag van gisteren herinneren. "Ik liep hier langs en dacht: 'Huize de Bijlen, zou dat een soort ga lerie zijn?' Maar toen las ik op de etalageruit dat je er een En gels ontbijt kon krijgen. Dat heb ik dus genomen en ik werd een regelmatige gast". Fred (29), afdelingshoofd auto matisering op de universiteit, had voorheen 'los' in de horeca gewerkt. "Dat wist Hans. Van daar dat hij mij vroeg of ik tij dens zijn vakantie op de zaak wilde passen". Dat wilde Van de Griendt best en het beviel hem zo goed dat hij er steeds harder over ging den ken om zijn baan aan de uni versiteit er aan te geven. "Ik had het na zeven-en-een-half jaar eigenlijk wel gezien bij de universiteit. Hans zei op een gegeven moment: 'Joh, dan kom je toch lekker hier werken'. Hij zei dat meer voor de gein, maar ik heb meteen een maand vakantie genomen om hier op proef te gaan werken. Daarna stond mijn be sluit vast en heb ik m'n baan opgezegd. Mijn opzegtermijn van drie maanden heb ik over een half jaar uitgesmeerd, zo dat ik nu halve dagen op de universiteit werk en halve da gen in Huize de Bijlen. Op 1 ja nuari kom ik hier vast in dienst". Uiteraard werd Van de Griendt door zijn omgeving voor gek versleten. Iemand die er op z'n Folkfestival boeit liefhebbers LEIDEN - Het was alweer na middernacht toen in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal de klanken van het Schotse folktrio The McCalmans verstomden. Meer dan een half duizend liefhebbers hadden een mid dag en avond lang van hun favoriete muziek kunnen genieten. Met name later op de avond was de zaal te klein, waren er althans stoelen te weinig, om iedereen een plaats te geven. The McCalmans wisten echter met hun vocale capaciteiten, gekoppeld aan een humoristische presen tatie de aanwezigen tot het laatst te boeien. Nederlandse, Belgische, Hongaarse, Ierse en Britse folkgroepen waren hen vooraf gegaan. De organisatoren van het negende Leidse Folkfestival waren tevreden zo wel over de kwaliteit van de muziek als over het aantal toeschouwers, dat weer een opgaande lijn vertoont. Zodat geconcludeerd mag worden dat volgend jaar het tweede lustrum van het Leidse Folkfestival ge vierd wordt. Hans van der Bijl (links) en Fred 29ste een goede overheidsbe- trekking inwisselt voor een baantje als barkeeper, daar moeten toch wel een paar steekjes bij loszitten. Maar de in België geboren en in Den Haag opgegroeide Van de Griendt heeft zijn keuze wél overwogen: "Ik vind dat je je voor honderd procent voor je werk moet inzetten. Negenene gentig procent is niet genoeg. Op de universiteit was die in zet zelfs al verder teruggelo pen. Dan kun je maar beter iets anders gaan zoeken. Waarom dan de horeca, zul je zeggen. De horeca heeft me altijd al ge trokken en het leuke van deze zaak is de afwisseling, 's Och tends ben je koffieshop, tussen de middag verzorg je lunches, 's middags een borrel, daarna ben je restaurant en 's avonds een café. Bovendien leer ik er hier dagelijks dingen bij en dat was op de universiteit al lang niet meer het geval. Ik was daar aan het dichtgroeien ter wijl ik me hier met de dag fitter ga voelen ondanks dat ik waanzinnig veel uren maak". Status "Een baan als afdelingshoofd is natuurlijk pure status. Barkee per klinkt negatief net als stra tenmaker of vuilnisman. Dat lap ik dus aan m'n laars. Mijn ouders wisten aanvankelijk n de Griendt: "Bij de tijd blijven e ook niet wat ze er mee aan moesten. Die hadden een idee van: 'die jongen van ons die mag graag stappen, dus nu wordt de kat op het spek ge bonden'. Maar ze gaan langza merhand inzien dat ik dus in een veelzijdig bedrijf ben ge stapt waar ik me in creatief op zicht veel meer in kan uiten dan in mijn vorige baan. Het is best mogelijk dat straks tóch blijkt dat ik een verkeerde keu ze heb gemaakt. Nou, daar kom ik dan wel achter en daar leer ik dan ook weer van". Het 'kameleon-bestaan' (vier keer per dag van gedaante ver wisselen) is volgens Van d'er Bijl en Van de Griendt de grote kracht van Huize de Bijlen. "We krijgen er ook een heel ge varieerd publiek door. De ene keer zitten hier 's middags zes tig voetballers terwijl we een dag later een jaarclub van Mi nerva over de vloer hebben. Daarnaast hebben we ook een functie als buurtcafé". Door een kalme start en door niet te nadrukkelijk aan de weg te timmeren heeft Hans van der Bijl de loop naar zijn café er op natuurlijke wijze in gekregen. Hij heeft zich be wust niet op een bepaalde cata- gorie van het uitgaansvolk ge richt. "Het karakter van deze zaak is in belangrijke mate vanzelf ontstaan door de men sen die er komen. Wanneer je een 'trendtent' opent dan heb niet verzanden in passiviteit". (Foto Holvast) je de kans dat het in het begin storm loopt en vervolgens stil valt". Na de windstilte die de eerste maanden van het bestaan van Huize de Bijlen kenmerkte, is het nu flink gaan stormen. Uit alle mogelijke windhoeken dus. Gemakzucht Fred van de Griendt: "Hans heeft bewezen dat Leiden een zaak als deze nodig had. Een café waar je tot een half uur voor sluitingstijd nog wat kunt eten, is toch in heel Leiden niet te vinden? In andere steden wemelt het er van. Volgens mij is dat te wijten aan het gebrek aan creativiteit van de meeste café-bazen in Leiden. Ze ne men een pand, zetten er een bierpomp in en gooien de deu ren open. Een stuk gemak zucht die de Leidse horeca er niet aantrekkelijker op maakt". Hans van de Bijl: "Maar toch vind ik dat de kwaliteit van de Leidse horeca toeneemt. Je ziet duidelijk dat er een jonge garde café-eigenaren opstaat die goed bij de tijd is en niet verzandt in passiviteit. Een goeie zaak, want er onstaat zo een wisselwerking waar we al lemaal van profiteren. De hele stad wordt namelijk antrekke- lijker voor de jeugd zodat die niet langer naar Den Haag en Amsterdam trekt". LEIDEN - In de nacht van zaterdag op zondag is een koffertje met le vensgevaarlijk ampullen gesto len uit een geparkeerd staande auto aan de Ir. Driessenstraat. Het zwarte koffertje, met de tekst 'SIBA', lijkt op een koffertje waarin gewoonlijk muziekcas- settes worden opgeborgen. Er werd ook een cassetterecorder uit de auto gestolen. Het vermoe den bestaat dat het de dieven om de geluidsapparatuur te doen was en dat het koffertje snel is weggegooid, zodat het nog er gens rond slingert. De inhoud bestaat uit levensgevaarlijke me dicijnen. De Leidse politie ver zoekt degenen die het koffertje vinden, dat zo snel mogelijk naar het bureau aan de Zonneveld- straat te brengen. Aanrijdingen LEIDEN - Een 17-jarig meisje is gisteravond met een dubbele beenbreuk naar het AZL ge bracht nadat zij op de Plesman- laan door een auto was aangere den. Het Leidse meisje werd door de auto gegrepen toen zij met haar flets wilde oversteken. Zij had het rode verkeerslicht over het hoofd gezien. Op het kruispunt Roodenburger- straat/Thorbeckestraat is zater dagavond een 16-jarige bromfiet ser aangereden door een auto die hij geen voorrang had verleend. De rechter enkel van de jongen raakte bij het ongeval verbrij zeld. beginnen al gewend te raken aan kreten als 'We moeten allemaal een stapje terug'. Ze worden he lemaal murw gemaakt met alle bezuinigingsplannen en gaan denken dat ze er toch niets meer aan kunnen doen. Wij willen dat voorkomen. We willen duidelijk maken dat je je wel degelijk moet laten horen, al is het maar om de vakbonden en politieke partijen te laten zien dat hun ach terban niet is ingeslapen. Want de regering kan wel degelijk an dere keuzes maken bij de bezui nigingen". Koffertje met gevaarlijke medicijnen uit auto gestolen LEIDEN - De afdeling gemeente werken van de gemeente Leiden heeft bij de politie aangifte ge daan van het onklaar maken van twee parkeerautomaten die kort geleden op de Lammermarkt zijn geplaatst. De automaten hebben een waarde van 14.000 gulden per stuk. Regen grote spelbreker bij majoretten- concours LEIDEN De niet aflatende regen was de grote spelbreker tijdens het majorettenconcours, dat de speeltuinvereniging Zuiderkwartier zaterdag voor de achtste maal hield. Zeven groe pen deinsden terug voor het slechte weer en zagen van deel name af, terwijl ook de publieke belangstelling tegen viel. De ove rige 17 majorettekorpsen - af komstig uit Leiden, Katwijk en Alkmaar - trotseerden het slech te weer. 's Middags om vier uur was de strijd gestreden en kwam de jury tot de uitslag. Afdeling A: 1. The Splendids sr. uit Alkmaar. 2. The Splendids midi's met miss majorette Erica Burgering 3. Ge- nerique uit Katwijk. Afdeling B: 1. Generique met miss majorette Debby Stotijn. 2. De Andora's uit Leiden 3. Key Town Stars uit Leiden. Afdeling C: 1. De Lavon- ty's uit Leiden 2. Key Town Stars 3. De Rowenta's (eveneens uit Leiden) met miss majorette Plo- ni Blok. LEIDEN Onder het motto 'Prinsjesdag: Aktiedag' grij pen ongeveer 25 Leidse organisaties Prinsjesdag (mor gen) aan om hun woede over het beleid van de regering Lubbers te uiten. Zo organiseert het actiecomité dins dagavond een grote protestbijeenkomst in buurthuis Het Spoortje aan de Bernhardkade. Een 'bezuinigingsronde' per fiets moet vanavond al aandacht vestigen op deze bijeenkomst. Dan zal onder meer de symbolische ver branding van de miljoenennota plaatsvinden. In tal van Nederlandse steden is een actiecomité 'Prinsjesdag: Aktiedag' opgestaan. In Leiden bestaat dat comité uit onder meer de ABVA/KABO, het Leids Werklozen Comité, het Woonlas tencomité, Leiden tegen fascis me en het Buro voor Rechtshulp. Zij protesteren tegen de enorme bezuinigingsoperatie van twaalf miljard gulden die de regering dinsdag officieel bekend zal ma ken. "Het is onderhand méér dan ge noeg geweest", betoogt het actie comité in zijn pamfletten. "Het beleid van de regering heeft tot nu toe alleen geleid tot stijging van de werkloosheid, stijging van de woonlasten, daling van de inkomens, afbraak van de voor zieningen en stijging van de be wapeningslasten. Vrijwel ieder een wordt gepakt, vooral de mensen met de lage en midden inkomens". Bedoeling is dat zoveel mogelijk Leidenaars dinsdagavond de protestbijeenkomst in Het Spoortje bezoeken. Vanaf acht uur zullen daar sprekers van ver schillende organisaties optreden, regelmatig onderbroken door discussieronden en uitvoeringen van de toneelgroep 'Alarm' en de muziekgroep 'Dempsey'. Eisen zijn die avond onder meer hand having van de werkgelegenheid, verbetering van de koopkracht en bescherming van de sociale zekerheid. De fietstocht van vanavond, be doeld als 'voorfietser' van de be zuinigingsronde in Den Haag, start op het Stadhuis plein. Daarna zullen het dien stencentrum Herenstraat, het Vijfhovenhuis, de universiteit, het energiebedrijf, het arbeids bureau, de Karei Doorman- school en buurthuis Groenoord worden aangedaan. Bij al die in stellingen wordt een korte de monstratie gehouden. Onheilsdag Volgens Flip Unger van het Leidse actiecomité is het hoognodig dat er op Prinsjesdag eens actie wordt gevoerd. "Sommige men sen vinden dat acties niet passen bij het idee van de dag. Maar Prinsjesdag is de laatste jaren zo'n onheilsdag geworden dat het wel gerechtvaardigd is. Ten slotte weet iedereen al wat er on geveer in de miljoenennota zal staan, en die dingen vragen zeker om actie". Belangrijkste doel van de actiedag is volgens Unger het motiveren van de actiebereidheid. "Mensen Miss Sleutelstad 1983, Karen den Haan, krijgt van Leidato-bestuurder Jan van Zijp de nodige geschenken overhandigd. Links van haar Mister Sleutelstad, Leendert Huner. Rechts staat Brigitte van Westrienen, de miss van VOrig jaar. (Foto Holvast) LEIDEN - De 22ste Leidato is weer achter de rug. Bijna 65.000 beta lende bezoekers (om precies te zijn 63.319) vonden de afgelopen negen dagen de weg naar de Groenoordhallen, naar één van Neerlands grootste huishoud beurzen. Een bezoekersaantal dat nagenoeg hetzelfde is als vo rig jaar en het staat volgens or ganisator Jan van Zijp dan ook buiten kijf dat de traditie want dat is de Leidato inmiddels wordt voortgezet. Verschillen de standhouders hebben nu reeds geboekt voor volgend jaar. De handel op de beiLrs was volgens Van Zijp beter dan vorig jaar, die afging op geluiden uit de ruim 200 standhouders. Vrijdagavond werd de Alphense Joke Rodenburg als 50.000 bezoe ker verwelkomd en met cadeau's overladen. Zaterdagavond vond in de trendtent naast de Groenoordhallen onder leiding van presentator Olaf Hoenson de finale plaats van de verkiezing van miss en mister Leiden. De zestienjarige Miss Sleutelstad van vorig jaar, Brigitte van We strienen, gaf haar kroontje door aan de één jaar oudere Karen den Haan uit Leiden. Voor de eerste maal werd ook officieel een mister Leiden verkozen. Leendert Huner, eveneens uit Leiden, mag zich dit jaar de knapste r Kwijtschelding mogelijk LEIDEN - De Socialistiese Partij gaat de Leidse burgers wijzen op de mogelijkheid om kwijtschel ding te krijgen van de onroerend goed belasting. Een folder over dit onderwerp (met een oplage van 25.000 stuks) wordt in ver schillende Leidse wijken ver spreid. De SP heeft 'ontdekt' dat kwijt schelding van de gemeentelijke belasting mogelijk is voor men sen met een minimum-inkomen of een uitkering. Maar ook men sen met een hoger inkomen kun nen ervoor in aanmerking ko men, wanneer ze extra uitgaven hebben. De belastingsdienst houdt rekening met ziektekos ten, huur, rentelasten, hypo theek, buitengewone studiekos ten en dergelijke. De SP advi seert iedereen die maar even denkt voor kwijtschelding in aanmerking te komen, zich te richten tot de directeur der rijks belastingen in Utrecht. En tege lijkertijd bij de inspecteur der gemeentebelastingen in Leiden uitstel van betaling te vragen. Tijdens het spreekuur van de SP hulp- en informatiedienst (woensdagavond van zeven tot acht, Groenesteeg 33) biedt de partij hulp bij het invullen van het betreffende formulier. SP-raadslid Vergeer vroeg op 6 juli van dit jaar of PvdA-wethouder Bordewijk (financiën) de moge lijkheden voor kwijtschelding al gemeen bekend wilde maken. Dat zou kunnen in de vorm van een bijsluiter bij de aanslag en in de gemeentelijke advertenties in de dagbladen. Vergeer verwijt het college tot nu toe niet te heb ben gereageerd, terwijl inmid dels wel de aanslagen zijn ver stuurd. In de bijsluiter treft de Leidse burger geen enkele ver wijzing naar mogelijke kwijt schelding aan. "Een slechte zaak, temeer daar het hier gaat om een kleine bijdrage aan de verlich ting van woonlasten, juist voor die mensen die het het hardste nodig hebben", aldus de SP. De partij merkt terzijde op, dat zelfs de gemeentelijke sociale dienst niet van de mogelijkheid op de hoogte was en er bij de SP naar informeerde. Man in lift mishandeld LEIDEN - Een 53-jarige man is za terdagavond in de lift van een flat aan de Condorhorst in elkaar geslagen en beroofd. De Leidenaar had een transactie gesloten met een 47-jarige man uit Capelle aan de IJssel, die voor de laatstgenoemde niet be vredigend was gelopen. Toen de Leidenaar zaterdag met de Ca- pellenaar en twee andere knapen in de lift stapte werd het zaakje 'opgelost'. De lift werd vastgezet en de Leidenaar kreeg een flink pak slaag waarbij zijn bril werd vernield en hij lichamelijk letsel opliep. De man, die werd be roofd van 75 gulden, moest zich onder doktersbehandeling stel len. De Capellenaar is inmiddels door de Leidse politie aangehou den. Majorettes van de Leidse Ando ra's in actie. Zij verdedigden de ti tel in de B-afdeling, maar moesten de eer laten aan het Katwijkse Ge nerique. (Foto Holvast) Kort Rapenburg afgesloten LEIDEN Sinds vanochtend is het Kort Rapenburg in beide richtingen voor alle verkeer afge sloten. Dit in verband met de werkzaamheden tot vernieuwing van de overkluizing. Ondanks de afsluiting vanochtend vroeg, glipte menig weggebruiker nog laxigs de hekken zie foto). Dat zal niet meer mogelijk zijn wanneer deze week grote kraanwagens de ruimte op het Kort Rapenburg zullen gebruiken voor hun ma noeuvres. Volgens de politie leid de de afsluiting vanochtend niet tot onoverkomelijke problemen voor het verkeer. Het toezicht dat de politie hield, werd na enkele uren opgeheven. Het Kort Rapen burg is tot en met volgende week dinsdag niet voor het verkeer be schikbaar. Meisjes in hut gevonden LEIDEN - Twee Leidse meisjes, elf en twaalf jaar oud, die sinds vrij dagmiddag werden vermist, zijn zaterdagavond door de Leidse politie aangetroffen in een hut aan de Zoeterwoudseweg. Het oudste meisje had thuis on enigheid gehad en wilde om die reden 'onderduiken'. Nadat de politie een braakliggend terrein aan de Zoeterwoudseweg had uitgekamd werden het meisje en haar vriendinnetje gevonden in een behuizing bestaande uit en kele golfplaten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3