Trainer trekt boetekleed aan Geen winstkans Oranje-dames Joop Zoetemelk Muller onbetwist zijspankampioen ---. nniSinüL liifgggj- Kortsjnoi wil spelen Duits paard winnaar van Grote Prijs Drama op parcours Volleybalteam niet in finale Oostbloldanden veel te sterk Lubberding en Raas voorop belt alsnog af.. Zesde motorerosstitel Van der Ven Ludwig kan eindzege bijna niet «F IJIJliir ÜÜ'ihiii wmvNii'JHi ivr tgüjfar meer ontgaan Van Kouwen maakt indruk op Zandvoort MAANDAG 19 SEPTKMBER 1983 Sport )- BELGRADO (AFP) - Dc schaakgrootmeesters Viktor Kortsjnoi (Zwitserland) en Gary Kasparov (Sowjet-Unie) hebben zich in principe bereid verklaard de tweekamp in de halve finales van het kadidatentoernooi alsnog te spelen. De winnaar van het kan didatentoernooi heeft het recht wereldkampioen Anatoli Kar- pov uit de Sowjet-Unie uit te dagen. Kortsjnoi en Kasparov hebben na diverse onderhandelingen een brief ondertekend gericht aan de FIDE (internationale schaakfe deratie). waarin beide grootmeesters verzoeken het vraagstuk van het spelen van de halve finales te heroverwegen. De FIDE had Kortsjnoi als winnaar aangewezen van de tweekamp, nadat Kasparov had geweigerd in Pasadena (Verenigde Staten) de tweekamp te betwisten. WASSENAAR (ANP) - De Grote Prijs der Nederlanden, een internationale ren over 2500 meter, werd gistermid dag op Duindigt te Wasse naar gewonnen door de West- duitse hengst Anno. De win nende jockey was Georg Bocskai. De Engelse schim mel Sharpset, in Belgisch be zit, eindigde op de tweede plaats. Derde werd Shaftes bury uit Zweden. gulden aan prijzen beschik baar. De winnaar kreeg 30.000 gulden. Winnaar Anno was vorig jaar de beste drie jarige van West-Duitsland. Op de zware Wassenaarse renbaan nam Anno direct de leiding en controleerde het tempo. Geen der concurren ten kwam in de slotfase tot een serieuze aanval. De over winning van Anno betekende de derde voor stal Slender- hahn. In het bijprogramma won Asia's Prince, met Leila Ja cobs de dochter van zangeres Rita Reijs in het zadel, de gouden speld in een ren voor het internationale amatrice- kampioenschap. CASERTA (DPA) - Bij een wielerwedstrijd voor amateurs in de omgeving van Caserta, 30 kilometer ten noorden van Napels, zijn zaterdag drie coureurs om het leven gekomen en twee zwaar gewond. Drie kilometer na de start van de wedstrijd "Om de beker van de stad Crati" botste de kopgroep direct na een bocht op een vrachtauto, die de stopsignalen van de begeleidende mo torpolitie genegeerd had. De renners Bruno Buro, Luigi di Cistazo en Pietro Tuosto overle den ter plaatse aan hun verwondingen. Pietro Satillo en Angelo Sorgento moesten zwaar gewond naar een ziekenhuis worden gebracht. kans. Het moet nu eens lukken. Maar nu is wel bewezen dat hij niet onder druk kan spelen". Het resultaat is dat Nederland nu alleen nog kan spelen om de ze vende tot en met de twaalfde plaats. Zwak Nederland begon tegen Tsjecho- slowakije zwak. In tegenstelling tot in het duel tegen de Sowjet- Unie. toen Oranje de Russen an derhalf uur lang met fris en at tractief volleybal bezig hield en slechts met 9-15, 13-15 en 8-15 van de Olympisch en Europees kampioen verloor, speelde Ne derland aanvankelijk angstig en mat. Men had geen greep op de hoge aanval van de twee meter lange Tsjechoslowaken die sim pel over het blok sloegen. Boven dien was het spelverdelen van Clardey toen nog ver beneden peil, waardoor er geen behoorlij ke aanval te maken was. Slechts op sommige kwaliteiten van de aanvallers werden er nog wat puntjes gemaakt. Pas in de derde set kwam er een ommekeer met het inzetten van Jan Snippe voor Wim Koch, die in dit spel voor lange mensen te klein bleek. Meer ballen werden geblokkeerd en ook de Neder landse verdediging werd sneller. Toch gaf Nederland een voor sprong in de derde set van 9-6 weg en kwam met 9-14 achter. Jan Snippe bracht met twee scherpe opslagen zijn ploeg te- ERFURT (ANP) - Het sprookje waar bondscoach Rob Hachmang in een onbewaakt ogenblik van heeft gedroomd, is geen werkelijkheid geworden. Het Nederlandse heren volleybalteam zal niet uitkomen in de finalepoule van het toernooi om het Europees kampioenschap. Want na de eervolle nederlaag tegen de Sowjet-Unie, zaterdagavond, verloor Nederland ook de tweede wedstrijd in zijn poule. Tegen Tsjechoslowakije werd het na een enerverend gevecht van twee uur, 3-2 voor Tsjechoslowakije via 8-15, 8-15, 17-15, 15-6 en 8-15. Deze cruciale wedstrijd kan het beste worden omschreven als het drama Bert Goedkoop. De toch zeer ervaren international werd in de vijfde set bij 7-8 inge zet om aan het net de aanval en het blok te versterken. Maar in die functie had Goedkoop al va ker gefaald. Toch liet Rob Hach mang menselijkheid prevaleren boven de feiten. Niet de te ver wachten Wim Koch, maar Bert Goedkoop moest het karwei af maken. Hachmang: "Ik wist het dat Bert het de laatste dagen moeilijk heeft, omdat hij niet lekker draait. Ik denk: ik zal hem nog een kans geven om er in een klap bovenop te komen". Goedkoop kreeg die kans want spelverdeler Jan Clardey speelde de Amstel- veener schitterend vrij, maar Goedkoop sloeg de staffeï-aanval een halve meter uit. In plaats van 8-8 bleef het 7-8 en omdat de Am- stelvener nog tweemaal in de fout ging, werd het 7-10, waar mee Goedkoop een einde lijkt te hebben gemaakt aan zijn inter nationale carrière. Hachmang: "Ik dacht, hij krijgt nog een COTTBUS (ANP) Anders dan bij hun mannelijke colle ga's waren de twee nederlagen waarmee de Nederlandse volleybalsters op het Europees kampioenschap»van start gingen ingecalculeerd. Zowel zaterdag tegen Tsjechoslo wakije als gisteren tegen de Sov jet-Unie, bleef de strijd tot drie sets beperkt, waarbij Oranje in zijn eerste wedstrijd in het ge heel niet aan volleyballen toe kwam: via de setstanden 15-1,15- 4 en 15-6, werd maar een schamel totaal van elf punten gescoord. Gisteren tegen de Sovjet-Unie TWELLO (ANP) - Jan Raas er. Henk Lubberding hebben giste ren de hoofdprijs in Twello broe derlijk gedeeld. Raas won voor 10.000 toeschouwers de afvalra ce. Lubberding de koers over 50 kilometer. Wereldkampioen Greg Lemond werd op het laat ste onderdeel tweede. •De Grote Prijs van Isbergues, een semi-klassieker in Noord-Frank rijk, is gistermiddag gewonnen door Sean Kelly. De Ier versloeg na 240 kilometer de Belg Jean- Luc van den Broucke in de sprint. was Oranje een klasse beter en waren de setstanden ook iets draaglijker: 15-4, 15-8 en 15-5. In beide wedstrijden startte bonds coach Peter Murphy met een ba sisopstelling bestaande uit spel- verdeelsters Petra van de Linde en Fransje Murphy, de midspeel- sters Ingrid Piersma en Monique Remmen en de vleugelaanval- sters Carolien Keulen en Irene Klunder. Tegen Tsjechoslowa kije handhaafde hij op een enke le incidentele wissel na deze op stelling de gehele wedstrijd. Maar tegen de Sovjet-Unie gun de hij bij een achterstand van 2- 11 in de eerste set de jeugdige Bianca Hooymans voor de rest van de wedstrijd een kans ten na dele van aanvoerdster Carolien Keulen. Murphy: "Carolien valt altijd aan met veel topspin, dat is een kolfje naar de hand van het hoge Russische blok. Bianca slaat wat vlakker en zij scoorde daardoor wel". Ook in de wedstrijd van vandaag tegen Roemenië, dat zich door een overwinning van 3-0 tegen Tsjechoslowakije verrassend plaatste voor de finalepoule, zijn er voor Oranje nauwelijks kan sen op winst. DRONTEN - De Nederlandse clubl^ampioenschappen wielrennen brachten Swift zaterdag niet datgeen waar de club op gehoopt had. De Leidse vereniging diende met een uiterst bescheiden 64ste plaats genoegen te nemen. Die tegenvaller moest eigenlijk al voor de start worden ingecalculeerd, daar Joop Zoetemelk uiteindelijk toch niet van de partij bleek te zijn. Kooijman bestaande formatie deed over de 62 kilometer 1 uur 28 minuten en 40 seconden en fi- Na veel geharrewar was "Jopie" in de afgelopen week tenslotte be reid gevonden om zich sinds ja ren ten behoeve van deze ploe gentijdrit weer eens in het Swift- shirt te hullen. Zoetemelks toe zegging was kennelijk niet met veel enthousiasme losgekomen. Immers een uitgelopen bespre king met de directie van zijn sponsor vormde voor de routi nier voldoende aanleiding om zich vrijdagavond alsnog af te melden. De oud-Ripper maakte kenbaar het met het oog op zijn conditie niet meer doenlijk te vinden om zaterdagmorgen in al le vroegte vanuit Frankrijk naar Dronten te kbmen. Zonder de inbreng van Zoetemelk bleek de jonge Swift-équipe vleuggellam. De uit Richard Ip- pel, Gert-Jan Zwaan, Roland Koornstra, Jan-Hendrik Lager- weij, Pieter Evelein en Paul nishte daarmee op ruim 8 minu ten van de winnende ploeg van de Bataaf uit Halfweg. Ook de ploeg van de Bollenstreek moest met een bescheiden klas sering genoegen nemen. Twee coureurs haakten al snel af, waarna Teeuwen c.s. op een tijd van 1.27.50 uitkwamen hetgeen goed was voor een 44ste stek. De renners van Avanti presteerden geheel volgens verwachting. On danks het gemis van Michel Mee- re waren de Alphenaren goed voor een tijd van 1.22.24, hetgeen hen een fraaie 9de stek oplever de. Achter de Bataaf eindigde de Zuid- Westhoek (met o.a. Adrie van der Poel) als tweede, terwijl favoriet Westland Wil Vooruit na de nodi ge tegenslag met het brons ge noegen diende te nemen. SINT ISIDORUSHOEVE (ANP) - August Muller en Cor van der Bijl hebben op het Köttercircuit van Sint Isidorushoeve bij Haaksbergen gisteren de natio nale titel in de zijspancross ver overd. Het 27-jarige duo uit Hol ten verwierf in de voorlaatste wedstrijd het kampioenschap door de eerste manche te winnen en in de tweede achter het duo Van Goch/Hurkmans als tweede te eindigen. In de eerste manche vertrok Jan Bakens met bakkenist Yvan Derks voor 5000 toeschouwers als snelste. Al in de tweede ronde namen Muller/Van der Bijl de lei ding over. Het tweetal werd be dreigd door de gebroeders Maes- sen, die zich na een matige start verbluffend snel naar de kop re den. Door een onhandige ma noeuvre van Jack Maessen. waardoor broer Ton uit de bak viel. werd de manchezege van Muller/Van der Bijl drie ronden voor het einde een feit. In de tweede manche leidden Mul ler en Van der Bijl elf van de twaalf ronden. In de laatste werd de combinatie gepasseerd door Hans van Goch en Sies Hurk- mans, die door hun overwinning oprukten naar de tweede plaats in het tussenklassement. De uitslagen zijn: Eerste manche: 1. Muller/Van der Bijl (Holten) EML., 2. Janssen/ Geurts-Van Kessel (Schayk) Wasp., 3. Bakens/Derks (Some ren) EML.. 4. Van Goch/Hurk mans (Schijndel) Wasp., 5. Bens/ Van Deutekom (Langèboom) EML., 6. Jack en Ton Maessen (IJsselsteijn) EML. Tweede manche: 1. Van Goch, 2. Muller, 3. Van der Laan/Hooger- vorst (Ter Aar) EML Jumbo, 4. Janssen, 5. Van Gastel/Hurk- mans (Eindhoven) EM1 Jumbo, 6. Bens/De Wild (Reek) EML. Stand NK: 1. Muller 316 punten, 2. Van Goch 268, 3. Messen 255, 4. Janssen 233, 5. Bakens 217, 6. Van der Laan 207. Van der Ven Dat Kees van der Ven uit Bakel zich gisteren in Nistelrode na de achtste en laatste wedstrijd om de nationale 250 cc-motorcrossti- tel voor de zesde keer kampioen mocht noemen, was,geen verras sing. Wel het feit dat hij ook nu weer, het maximale aantal van 360 punten in totaal vergaarde. Daarvoor moest Van der Ven in ie der geval een manche winnen. Hetgeen gebeurde, al maakte Gert-Jan van Doorn het hem al les behalve gemakkelijk. De Engelsen Warwick en Fitzpa- trick hebben met de Porsche 956 de 1000 kilometer van Brands Hatch, een wedstrijd die meetel de voor de strijd om het Euro pees kampioenschap Enduran ce, gewonnen. Het tweetal reed de 1000 kilometer (232 ronden) in 6 uur 1 minuut en 01,74 secon den, wat neerkomt op een ge middelde snelheid van 162,170 kilometer per uur. De Belgische/ Westduitse combinatie Jacky Ickx/Jochen Mass werd, even eens met een Porsche 956, twee de op een ronde. De derde plaats was voor Derek Bell/Stefan Bel- lof (Eng/Wdl) met Porsche 956, op eveneens een ronde. Jan Lammers, die met de Engels man Palmer een team vormde, werd in een Porsche 956 negende op 31 ronden. In het algemeen klassement leidt Ickx met 85 punten voor Mass (70) en Bell (66). de vierde set uitstekend: 5-2. Wellink ging door zijn enkel maar werd schitterend vervan gen door Teun Buijs. Met 15-8 werd de stand in evenwicht ge bracht. Dat evenwicht bleef in de vijfde set, totdat bij 7-8 Raterink werd uitgewisseld. Bondscoach Hachmang: "Achteraf mijn fout. De Tsjech Petr Hambacher blokt een smash van Fred. Wellink. Mikyska en Marco Brouwers (9) zijn toeschou- rug en Marco Brouwers intimi deerde de Tsjechoslowaken met schitterend aanvalswerk: 17-15. Fout In de opstelling Raterink, Snippe, Wellink. Clardey, Brouwers en Van der Velde begon Nederland Ik ben er doodziek van omdat wij nu eens de kans hadden om bij de laatste zes te komen en nu is het weer niet gelukt". Daarop reageerde de Tsjechoslowaakse coach Nelisek: "Wij hebben -die vijfde set gewoon op ervaring ge wonnen. Niet omdat we zoveel beter waren". VITROLLES (AFP) - De Oost duitser Olaf Ludwig is dit week einde in het bezit van de gele lei derstrui in de Ronde van de Toe komst gebleven. Zaterdag won hij de sprint van het peloton op drie minuten van winnaar Roux (Frankrijk). Gisteren kwam hij in de veertiende etappe bij de ge vaarlijke afdaling van de Mont Sainte-Anne ten val. Hoewel hij nogal wat schaafwonden had. herstelde de Oostduitser zich goed en kwam hij binnen in het peloton, dat 2 minuten 26 secon den na de jonge Fransman Vin cent Barteau over de finish ging. Met alleen nog de slotetappe van vandaag (Vitrolles - Martigues) te rijden, is Ludwig de grote favo riet voor de eindzege. De jonge Franse amateur Denis Roux dankte zaterdag zijn over winning in de dertiende etappe Le Rouret Nimes aan een be slissing- van de jury van aan komst. Deze deklasseerde zijn landgenoot Jean-Francois Rault. die als eerste over de streep was gekomen na een tumultueuze sprint. Daarbij had Rault zijn te genstander tegen de dranghek ken geduwd. De rit van gisteren werd groten deels gemaakt door de Noor Jo- stein Wilmann. Hij ging er van door, toen Ludwig ten val kwam. Aan het einde van de afdaling had hij een voorsprong van veer tig seconden op de eveneens aan het peloton ontsnapte Vincent Barteau. De Fransman maakte in de laatste kilometers zijn achter stand goed en klopte de Noor in de eindsprint. Het algemeen klassement na de veer tiende etappe: 1. Olaf Ludwig (Odl) 44.09.09, 2. Jean- Francois Chaurin (Fra/prof) 44.12.35, 3. Maarten Ducrot (Ned/am) 44.13.36, 4. Pascal Guyot (Fra/proO 44.16.29. 5. Yvon Madiot (Fra/prof) 44.18.40, 6. Char les Mottet (Fra/prof) 44.19.31, 7. Bemd Drogan (Odl) 44.19.40, 8. Fabien de Vooght (Fra/prof) 44.20.24, 9. Jonathan Boyer (Vst/prof) 44.21.17, 10. Mario Kummer (Odl) 44.21.39. ZANDVOORT (ANP) - Gerrit van Kouwen heeft gisteren op het circuit van Zandvoort op indrukwekkende wijze de Europese titel Formule Ford 1600 behaald. De pas 19-jarige coureur uit De Meérn leidde op het natte weg dek van start tot finish. Zijn overwinning kwam geen moment in gevaar. Van Kouwen viel vooral op door zijn beheerste manier van rijden. Waar vele concurrenten door crashes niet in staat waren de ra ce te beëindigen, hield Van Kou wen zijn wagen intact. De Utrechter, die dit jaar al Neder lands- en Beneluxkampioen werd, werd na zijn overwinning door de direkteur van de Lola-fa- brieken uitgenodigd om twee wedstrijden in Engeland te rij den. Van Kouwen zal op het cir cuit van Brands Hatch rijden in het Formule Ford festival, het of ficieuze wereldkampioenschap in deze klasse. Voor het volgend seizoen koestert Van Kou wen plannen mee te doen in de strijd om het Euro pees kampioenschap Formule 3. De financiële offers daarvoor zijn echter groot. Een volledig Euro pees seizoen kost ongeveer een half miljoen gulden. Een investe ring, waarvoor Van Kouwen nog de benodigde sponsors zoekt. In het bijprogramma van de finale- races, die door 10.000 toeschou wers werden bijgewoond, ver speelde Cor Euser in de strijd om de Toyota Corolla Trophy de na tionale titel. Euser finishte in de laatste race op de vierde plaats en werd in het eindklassement gepasseerd door winnaar Lam mie van der Heuvel uit Eindho ven. Traditionele start van de Bol d'Or, de lange afstandsrace op het circuit van Le Castellet in Zuid-Frankrijk. Winnaar van de 47ste aflevering werd het Franse trio Sarron, BerlinRoche.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15