c Fides fier aan de kop Slim Leiden start sterk Tm Tm Saturnus zet Ancora opzij MSV ontfutselt Blitz de zege Regen spelbreker Ook TOP nog ongeslagen Wiel houdt Moore in wurggreep Surprise Den Helder Oranje achtste MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983 Sport 1- LEIDEN - Dit handbalweek- einde stond weer eens in het teken van slechte weersom standigheden. Regen zorgde er opnieuw voor dat enkele wedstrijden geen doorgang vonden, terwijl bij de meeste andere ontmoetingen goed technisch handbal niet haal baar was. De beslissing over het wel of niet door laten gaan ligt steeds bij de scheidsrechters. Op het moment dat de wed strijden moeten aanvangen, valt pas dat besluit. Dit heeft tot gevolg dat teams nogal eens voor niets naar hun te genstanders afreizen. Een en ander brengt voor veel clubs zoveel kosten met zich mee, dat er steeds meer geluiden zijn te horen die vragen om aanpassing van de reglemen ten. Vaak ook wordt er in on derling overleg besloten om toch maar te spelen, zodat de lange reis niet nogmaals ge maakt hoeft te worden. Het niveau tijdens deze wed strijden is dusdanig, dat er van handbal nog nauwelijks gesproken kan worden. Glad veld, gladde bal en spelers die technisch niet uit de verf komen zorgen voor een on aantrekkelijk schouwspel. In Leiden bleef Mercasol/Sa- tumus de baas over het Rot terdamse Ancora: 12-7. De dames van Plantenhoek/Fo- reholte speelden in Schiplui den tegen de club met dezelf de naam en leden een gevoe lig verlies: 15-9. MMO-dames werden in de beginfase van de wedstrijd verrast en liepen daardoor een achterstand op die tijdens de wedstrijd niet meer kon worden goedge maakt. Er werd verloren met 12-7. De herenwedstrijd Mercasol/ Saturnus tegen Ancora kon plaatsvinden onder redelijke weersomstandigheden. Tij dens de wedstrijd bleef het droog waardoor het spel van beide kanten zeer acceptabel werd. Saturnus nam vanaf het beginsignaal het heft in handen en liet Ancora blijken dat er in de zaalcompetitie, warin beide ploegen elkaar ook zullen ontmoeten, op zware tegenstand gerekend mag worden. Via een 6-4 rust stand speelde Saturnus zich naar een regelmatige over winning. Verdedigend stak het bij de Leidenaren goed in elkaar, terwijl keeper Ad van Fes- sem met de nodige reddingen Ancora belette dichterbij te komen. Aanvallend bleken de Leidse mannen over de nodige creativiteit te be schikken om de 4-2 verdedi ging van Ancora te ontrafe len. Als er wat zuiniger met de kansen was omgespron gen was de uitslag wellicht veel royaler geweest. Het bleef nu bij 12-7. Topscorer, met vier treffers, werd Hans Blansjaar. Anton Klok en Menno Bom scoorden beiden tweemaal, terwijl Karei Del- voye, André van Leeuwen, Anton van Noort en Jan-Wol ter IJssel de Schepper allen éénmaal doel troffen. Plantenhoek/Foreholte trad verzwakt aan tegen Schiplui den. Enkele speelsters ont braken omdat die met de se- lèctie van het eerste team deelnamen aan een tournooi in Limburg als voorbereiding op de zaalhandbalcompetitie. Foreohlte speelde de eerste helft zeer zwak hetgeen dan ook leidde tot een achter stand van 8-2 bij de rust. In de tweede helft was Forehol- te ins staat een aantal malen het doel te vinden, doch ook de dames uit Schipluiden lie ten zich niet onbetuigd. De uitslag werd dan ook 15-9. De dames van MMO speelden in Schiedam tegen DWS een ongelukkige wedstrijd. Na discussie over het wel of niet door laten gaan van de wed strijd tussen scheidsrechter en speelsters begonnen de dames uit Hoogmade onge concentreerd aan de wed strijd. DWS begon sterk en speelde zich direct naar een 3-0 voorsprong. Dat bleek voor de rest van de wedstrijd voor MMO een te grote mar ge. Via een 4-1 ruststand werd het uiteindelijk 7-4. In de afdelingsklasse speelden de dames van Mercasol/Sa- turnus tegen ODIS een verlo ren wedstrijd. Gebrek aan schotkracht van de opbouw- lijn en enkele gemiste kansen waren hiervan de oorzaak. Uitslag 1-6. De dameswedstrijd Olympia - v.d V/Quintus gaf van de zij de van Olympia zeer fraaie akties te zien. Vooral de eer ste helft liepen de aanvallen bijzonder goed. De tweede helft gaf een wat sterker Quintus te zien die blijkbaar met de 10-4 ruststand geen vrede hadden. Het kwaliteits verschil bleek toch te groot en Olympia won uiteindelijk met 18-12. De MSV-dames speelden thuis tegen Fair Play, een nieuwe vereniging uit Zoeterwoude. Het onbreken van wissels bij Fair Play zorgde ervoor dat MSV niet al te veel moeite had om deze wedstrijd win nend af te sluiten. Ruststand 5-4, eindstand:9-6. De heren van MMO en MSV speelden in Hoogmade tegen elkaar. Onder zeer slechte weersomstandigheden gaven de Noordwijkers de tegen stander geen enkele kans en bereikten via een 11-2 rust stand, de monsteroverwin ning van 19-3. MENNO BOM LEIDEN - Dankzij een 8-6 zege op DTV bleef Fides Pacta aan de leiding in de promo tieklasse A. Alleen VES volgt nog ongeslagen. Het ontbrak Zuiderkwartier aan aanvalskracht om het Stanfries echt moeilijk te maken (4-7). Eersteklasser TOP won moeizaam van Merwic (6-4) maar houdt de koppositie vast. Velocitas leed in de slotfase een 2-3 nederlaag in de streekderby tegen Tempo. Hoe grillig Fides Pacta soms voor de dag kwam, ook dit duel weer, de start van de competitie blijft onvergelijkbaar met die van vo rig seizoen. Werd er toen in drie duels slechts één punt vergaard, nu voert de Bos-brigade fier de ranglijst aan. Een positie die in het duel tegen DTV niet echt op de tocht kwam te staan te staan, ook al kwamen de Amsterdam mers tot tweemaal toe terug tot twee punten. Al onder de eerste aanvalsgolf be zweek DTV. Hennie Piket snelde langs zijn tegenstander en werk te bekwaam af: 1-0. Het was teke nend voor de eerste helft, waarin Fides Pacta vrijuit speeide, ter wijl DTV nauwelijks tot offensie ve acties kon komen. Na ruim een half uur scoorden de Amster dammers vanaf de stip de eerste tegentreffer, nadat Hennie Piket, Ronald van der Velden en Patri cia Gottmer de marge tot 4-0 had den uitgebreid. De 6-2 ruststand, overige doelpunten van Wim- en Hennie Piket, was ook geenszins geflatteerd. Twee vlotte tegentreffers brachten Fides toch nog uit het evenwicht. Het derde aanvalsvak, voor rust slechts zes minuten voor de korf en eenmaal scorend, miste nu de scherpte en volhardde in een sta tisch schietkorfbal. Wim Piket voorkwam door na tien minuten 7-4 te scoren dat de situatie echt kritiek werd. Met een achtste goal wist Dick On derwater na een half uur de im passe tenslotte definitief te door breken, na aanwijzingen van Ge rard Bos om de bal langer te la ten circuleren. Dat DTV daarna nogmaals terugkwam naar 8-6 was niet zo belangrijk meer. Mid dels spelbevriezen kon de voor sprong de laatste minuten vast gehouden worden. Het eerste thuisoptreden van Zuiderkwartier tegen Stanfries was allerminst succesvol. Ba- langrijkste oorzaak was de on macht in aanvallend opzicht die de ploeg van coach Nico van Leeuwen ten toon spreidde. Hierdoor konden de Stanfries- verdedigers onder de korf onge straft grote risico's nemen om een numeriek overwicht te ver krijgen. Terwijl aan de andere kant de op het zware, gladde veld veelvuldig gemaakte verdedi- gings- en uitwerkfouten wel di rect afgestraft werden. Halverwege de eerste helft liep Stanfries weg naar 2-5. Voor rust verkleinde Dick Derksen de af stand tot 3-5 en nog geruime tijd in de tweede helft had Zuiderkwartier mogelijkheden tot aansluiting. De ploeg bleek echter onmachtig, ook vanaf de stip. De strijd was gestreden toen de Friezen twee afstandschoten in de Leidse-korf deponeerden. Het inzetten van Theo van Leeuwen voor Wil de Wit had geen effect meer en ook een laatste produk- tieve bevlieging van Dick Derk sen kwam te laat: de score bleef steken op 6-8. Waarbij Dick Derksen (3), Ineke de Hertog (2) en Rens Henze voor het Leidse aandeel tekenden. TOP bleef ongeslagen, maar de AMSTERDAM - De overwinning betekende voor Elmex Leiden meer dan alleen twee punten op de ranglijst. De verrassende grote zege van de Leidse basketballers zater dagavond op Black Velvet/Amsterdam, met gedegen aanvalsspel en een geconcentreerde verdediging tot stand gebracht, betekende ook winst op zichzelf en op de critici. Amsterdam, met zijn hoog aangeschreven Ameri kanen Dave Downey en Jimmy Moore, kon niet tegen Leiden op en verloor met 73-84. De vreugde in het Leidse kamp was terecht groot. Coach Ruud Harrewijn had de kans om in Amsterdam te winpen niet al te hoog ingeschat. Amsterdam had zich ten aanzien van vorig sei zoen behoorlijk versterkt. Hank Smith verdween na acht jaar trouwe dienst en alleen Ronald Schilp bleef over. Behalve Dow ney en Moore kwamen ook Paul van Solm en Geerten Rijks naar de hoofstad, aangevuld met de talentrijke John Emanuels en Marten Esajas. Een team dat kanshebber heette vöor een top- klassering. Leiden, voorlopig spelend zonder tweede Amerikaan, reisde naar Amsterdam met de wetenschap dat zijn enige buitenlander, Don Cox, eigenlijk nog niet speelklaar was, dat Toon van Helfteren een week lang ziek thuis was gebleven en dat Bert Kragtwijk pas enkele dagen had kunnen trainen. Nou niet be paald een uitgangspositie die aanleiding gaf tot vroegtijdig ho- sannah geroep. Amsterdam, in de afgelopen negen duels tegen Leiden slechts tweemaal win naar rook zijn kansen. Onzichtbaar Het in grote getale opgekomen Amsterdamse publiek ging er eens goed voor zitten. De roem van Jimmy Moore was de Ameri kaan uit Groningen vooruitge sneld en ook de terugkeer van Downey op het oude nest, na sei zoenen in Leiden en Haaksber- LEIDEN - Behalve Elmex zorg de ook Van Zoonen/Den Hel der op de openingsdag van de basketbalcompetitie voor regelrechte sensatie. Coveco Weert, dit seizoen een kans hebber genoemd voor een play-off plaats, verloor in ei gen huis (77-83) verrassend van de Helderse ploeg die in Tom Lockhart de grote gang maker had. Kampioenskandidaat Nashua Den Bosch had geen kind aan Rotterdam. Zonder het geblesseerde trio Akerboom, Kuipers, Cuppen won het team van Boot met 98-58. Haaksbergen klopte zoals verwacht debutant Werkendam met ruime cij fers: 100-80. LEIDEN - Van Helfteren 22 (12 re bounds). Wiel 20, Richel 17 (8 uit 12, geeft 67 procent), Kragtwijk 15 (7 uit 10 plus 7 rebounds), Hagens 8 (en 9 assists). Cox 2. Team-schotpercenta ge, 33 rebounds. AMSTERDAM - Downey 27, Schilp 14, Van Solm 10, Rijks 8, Moore 4 (2 uit 9), Emanuels 4, Esaja 4, Schuyt 2. Team- schotpercentage 45 percent, 37 re gen, zorgde voor gejuich. Harre- wijn koppelde Randy Wiel als verdediger aan de veel scorende Moore. Een taak die Wiel, uit de Amerikaanse school van verde digingsspecialist Dean Smith, op het lijf was geschreven. Moore was onzichtbaar en zijn uitscha keling was in eerste instantie de verdienste van Randy Wiel. Moore kreeg echter ook geen en kele hulp van zijn ploeggenoten. Wiel hierover: 'Hij is een speler die het moet hebben van de bloks die anderen voor hem zetten. Bij Donar werd Moore steeds in stel ling gebracht, vandaag moest hij alles zelf doen. Dat kan hij niet meer'. Moore, zelf bewaker van de Leidse schutter, scoorde slechts vier punten, Wiel twintig. De angel was daarmee uit de Amsterdamse aanval gehaald, want met Toon van Helfteren als controleur van Downey en later ook van de beukende Paul van Solm zat het verder goed op slot in de Leidse verdediging. Beide teams startten nerveus. Am sterdam had slechts een paar oe fenwedstrijden achter de rug en zocht duidelijk nog naar de juiste combinaties. Alleen Schilp liet zich van afstand schietend niet van zijn stuk brengen. Leiden kende eveneens problemen, nu Kragtwijk en Cox voor het eerst weer in de basis stonden. Toon van Helfteren was de man die de leiding op zich nam en zijn ploeg in de openingsminuten in veilig vaarwater leidde: 8-12 na vier mi nuten. Misrekening Leiden bleef echter kansen missen en Downey en Schilp lieten Am sterdam profiteren (21-16). Har rewijn verraste door Ron Richel, en niet zoals in de oefenwedstrij den gebruikelijk Jim van Dam, in het veld te brengen voor Don Cox. Richel begreep goed dat dit een unieke kans was om zijn po sitie in de Leidse ploeg te verste vigen en zijn entree bleek een goede zet van Harrewijn. Collega Edwin van der Hart besloot dat derde zege op Merwic was tege lijk de minst overtuigende, ook in cijfers. De miserabele omstan digheden waren slechts ten dele verantwoordelijk voor de tegen vallende produktie. Ook de Dordtse debutant wist het tem- pospel danig te ontwrichten, vooral in de eerste helft. Tot tweemaal toe kwam TOP achter en pas kort voor rust werd het 2-2. Tegen de krachtsexplosie direct na de hervatting was echter Merwic niet opgewassen. Stella van der Zaag, Gerco langelaan en Anne van der Zaag schoten in het eer ste kwartier TOP naar een beslis sende 5-2 voorsprong. De eind stand werd 6-4, waarbij Sjoerd van der Klaauw (2) en Hans Oudshoorn de resterende tref fers voor hun rekening namen. Fiks leed teen IJsselvogels haar tweede thuisnederlaag en kan haar titelaspiraties voorlopig wel in de koelkast zetten. De ploeg van coach Frank Berendes deed qua veldspel beslist niet onder voor het twaalftal uit Moor drecht, maar kon aanvallend to taal geen vuist maken. Hetgeen vooral in de slotfase (rust 2-3) na de gelijkmaker van Theo Vree ken duidelijk werd: 4-7. Velocitas bleef vijf minuten voor tijd met lege handen achter in de verregende streekderby tegen Tempo. De Alphenaren, tevre den met een punt, bevroren al acht minnuten voor tijd het spel, maar een afstandschot zeilde als nog in de korf. Ook de aanval van coach Frans de Haas had echter ruim een half uur tevergeefs stormgelopen en had het vel- doverwicht, ontstaan na de ge lijkmaker van Jeroen van Driel, niet in treffers omgezet. Crescendo en Olympiaan hielden de score via een 2-2 ruststand tot diep in de tweede helft keurig in evenwicht. In de eindfase was het Olympiaan dat als laatste scoorde en won: 4-5. Drie Leidse treffers kwamen uit handen van de dames: Ria Baak, Liesbeth Kok en Anita Alberts scoorden. Fluks had tegen De Dijkvogels vrouwe Fortuna aan haar zijde, een welkome compensatie voor de verzwakking door drie inval lers. Gestart met wind tegen werd pas in de slotfase van de tweede helft de opgelopen 2-4 achterstand goedgemaakt: 4-5. Kees Zwanenburg nam twee treffers voor zijn rekening. BRAM VAN GENT BOEDAPEST - Het Nederlands damesteam is in Boedapest tij dens het Europees kampioen schap basketbal als achtste geëindigd. In de strijd om de vijf de tot en met de achtste plaats verloor Oranje van respectieve lijk Italië en Polen. In het duel tegen de Italiaanse da mes leidde de ploeg van coach Han Wallaart bij rust nog met 30- 27. Een paar minuten voor tijd kwam Italië langszij om nog juist met 57-60 aan het langste eind te trekken. Anita Blangé was top scorer met 16 punten Tegen Polen kwam Nederland er in dit vermoeide toernooi niet echt aan. Bij rust had Polen al een 41-26 voorsprong. Na de her vatting kroop Nederland wel iets dichterbij, maar met 82-73 zege vierde Polen tenslotte nog ge makkelijk. Blangé was opnieuw topscorer met 25 punten. In de finale was regerend kam pioen Rusland veel te sterk voor Bulgarije. Met 91-70 gingen de Sowjets met hun zoveelste titel naar huis. Hongarije werd derde, Joegoslavië vierde, Italië vijfde en Tsjechoslowakije zesde. LEIDEN In de eerste klasse rayon wordt het dit seizoen een uitermate spannende aangelegenheid. Zowel Blitz, Leiderdorp, MSV en het gepromoveerde Argus gaan ho ge ogen gooien en ook de naar deze klasse gedegradeerde Trotters kan voor verassingen zorgen. MSV opende de jacht op de titel ijzersterk door mede-titelkandidaat met een 81—66 nederlaag naar huis te sturen. Downey en Van Solm contra Van Helfteren, Hagens en Kragtwijk. Leiden tegen ex-Leiden. zijn team het tempo moest ver hogen, een misrekening die hem duur kwam te staan. In twee mi nuten tijd werkte Leiden, met name door de snelle Richel, een 29-27 achterstand weg en bij 31- 37 moest Van der Hart opnieuw naar een time-out grijpen. Harre wijn: 'Dat zij met ons mee gingen rennen was een meevaller, toen konden wij de wedstrijd beslis- De Leidse break besliste inder daad al een paar minuten voor rust (39-45) de strijd. Amsterdam kon daarna geen enkele keer meer terugkomen, ook het wan hopige slotoffensief werd door Leiden in de kiem gesmoord. Een feit dat de spionnerende Ton Boot (woensdag ontvangt Lei den kampioen Nashua Den Bosch) nog drukker aan het schrijven zette. Emill Hagens, goed aan de bal, maar soms slor dig met zijn passes, en de sterk acterende Kragtwijk lieten Lei- (Foto ANP). den verder uitlopen tot 47-60. Amsterdam kwam nog tweemaal terug tot zeven punten, maar het uitgeslepen aanvalsspel van Ha gens, die zijn ploeg met geduld de bal liet rondspelen om dan na 28 seconden tot een score te ko men, stond niet meer toe. Harrewijn verwelkomde de winst (73-84) met voldoening. Hij waar schuwde echter direkt voor de komende strijd met Den Bosch en Den Helder. Harrewijn: 'Den Bosch met zijn internationals en uitmuntende schutters bezorgt dit seizoen iedere eredivisie- coach slapeloze nachten. We mo gen niet afgaan, maar het zal heel erg moeilijk worden'. HANS JACOBS MSV-Blitz 81-66 Beide teams waren zich bewust van het belang van deze wed strijd en het leek alsof MSV daar in het begin wat problemen mee had. De thuisploeg speelde ver krampt, miste gemakkkelijke schoten en werden in de verdedi ging door de ontketende Voor schotenaren aan alle kanten voorbij gelopen. In de zestiende minuut leidde Blitz met maar liefst 23-39. Toen kreeg Ton Kal lenberg een man-to-man ver dediging tegenover zich van de sterk spelende Johan Steenvoor den, terwijl de rest van MSV in een zone bleef staan. Blitz had hier duidelijk problemen mée en MSV verkleinde de achterstand naar een 39-47 ruststand. Na de pauze ging MSV hiermee door en het door coach Kallen berg aan zijn mannen opgedra gen spelletje werd niet uitge voerd en de thuisploeg liep door goed schieten van William de Haas en Evert van der Plas en het sterke verdedigen door naar een 66—56 voorsprong. Even leek Blitz nog terug te komen (66-64), maar de ploeg uit Noordwijk deed er nog een schepje boven op en lieten Blitz in de resteren de zeven minuten nog maar twee punten scoren. Het team van coach Krouwel speelde de slot minuten wel gecontroleerd en pakte verdiend de 81-66 zege. Topscorer bij MSV werd Evert van der Plas met 23 punten en bij Blitz waren dit Ton Kallenberg en Rolf van Oort met 17 punten. Leiderdorp-Jumpers 86-64. Ook Leiderdorp had een sterke sei zoensstart tegen het Haagse Jumpers. Domper op de vreugde was het snelle uitvallen van rou tinier Peter Paulides met een ge broken pink (zes weken gips). Doordat Marcel Rijsbergen en Boris Monkhorst te weinig trai ningsuren gemaakt hadden moest Van Cleef het doen met zes spelers. Toch had de thuis ploeg weinig moeite met Jum pers. Al in de eerste helft werd het beslissende gat geslagen: 46-23. Na de pauze verslapte de Leider- dorpse concentatie en kon Jum pers terug komen tot 60-50, maar mede door goed spel van Marcel Sommerling en Ton Pau lides bleef de zege in Leiderdorp. Trotters-Argus 71-98. De Trotters konden het tegen Ar gus niet bolwerken. De Leide- naars kwamen uit zonder de ver trokken Eric van Weeren (El mex), Tony Lamping (Leider dorp) en Will Moerer (MSV) en de nieuwe coach Frans Kales moest met een vrij onervaren team de strijd aanbinden. Tot 18-18 ging het gelijk op, maar toen Argus onder aanvoering yan ex-Trotter Peter—Paul Maassen break ging lopen was het gebeurd: 28-43 met rust. Na de basketverwisseling konden de Leidenaars nog iets inlopen, maar Argus bleek te sterk. Elmex-Red Stars 42-54. Zonder Hanneke Vreeburg leverde Elmex tegen Red Stars geen slechte prestatie. Red Stars heeft vorig jaar de promotie op een haar na gemist en is dus één van de sterkere ploegen. Red Stars liep in de eerste helft van 8—8 door naar 8-20 en besliste daar mee de wedstijd. Beste speelster was Ineke van der Laken met 16 punten. ASV '68-Grasshoppers 72-62. De Katwijkers hebben wel degelijk uitzicht gehad op de overwin ning. Halverwege leidde de ploeg van coach Ed Zaal zelfs met 24-40. Toen in de tweede helft de thuisploeg snelheid ging maken viel Grasshoppers door de mand en werd het een 72-62 nederlaag. JUDO - Zeven Nederlandse judo ka's, onder wie Leidenaar Lau rens van As, doen mee aan het toernooi om de open Zweedse kampioenschappen, dat op 24 september in Lund wordt gehou den. VOETBAL - Otto Gloria heeft ont slag genomen als bondscoach van het Portugese voetbalelftal. Hij wordt opgevolgd door Arthur Jorge, die vorig seizoen actief was als oefenmeester van Porti- monense. Gloria treedt in dienst van het Braziliaanse Vasco da Gama.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13