RB valt net niet van de richel delen op Nieuw Zuid Lugdunum: tij moet keren Lisse heeft het moeilijk Rood-Wit houdt punten in eigen huis: 2-0 Ter Leede draait niet MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983 KATWIJK - De makers van het programmablad bij de thuiswedstrijden van Quick Boys gaven er ditmaal blijk van over enige kennis van za ken te besqhikken. Moeite loos voorspelde de redactie een zeer zware eerste Ihuis- beurt tegen Spakenburg, maar dat de mannen van trai ner Martin van Vianen aan het eind van de rit erg blij mochten zijn met dé bereikte 1-1 eindstand-, had men waar schijnlijk ook niet verwacht. Na een sprankelende eerste helft met van beide kanten zeer goed voetbal wisten de gasten dit hoge niveau gedu rende de tweede rondgang te handhaven, terwijl de gasthe ren belandden in een dal be- zwaaid met twijfels, misver standen en slordigheden. Een gebrek aan schotvaar digheid bij de mannen van trainer Piet van der Ham bracht de twee opponenten Sport allebei één winstpunt. In hoe- verrè dit voor één van de twee ploegen een verliespunt is, zal uit het verdere verloop van de competitie blijken. Het uitgangspunt aan twee kanten was het "ouder wetse", maar zeer verfrissen de 4-3-3 systeem, waarbij tel kenmale niet geschroomd werd de aanval te zoeken. Ge volg hiervan was een snel op en neer gaande partij voetbal met wisselende kansen. De thuisclub trok de openingsfa se naar zich toe middels de secuur spelverdelende Sis Thu Pan, veelvuldig van plaats wisselende aanvals- spitsen, gevoed door uitste kende aanvallende impulsen van voorstopper Johan Jon ker. De bezoekers uit Spa kenburg toonden zich aan zienlijk meer plaatsgebon den, maar creëerden bij bal bezit een nummeriek over wicht op het middenveld door steeds weer vrije verde diger Jan' van Diermen door te schuiven. Na twintig minuten attractief spel bereikte een nieuwe dieptepass van Sis Thu Pan via Kees van Rooyen rechter spits Peter Hogewoning, die het hoofd van de geheel vrij staande Mart van de Plas, wiens kopbal echter te hoog gericht was. Enkele minuten later kon Teun van der Plas Henk Heinen slechts afstop pen ten koste van een over treding. Doelman Theo Guyt moest alle zeilen bijzetten om de door Rik de Harder geno men vrij schop uit zijn doel te ranselen. Weer enkele minu ten later verrichtte zijn colle ga-goalie Jos de Feyter een enorme redding aan de ande re kant op een inzet van Mart van der Plas. Uit de hierop volgende hoekschop van Ho gewoning kopte Jöhan Jon ker rakelings over. In de tweeëndertigste minuut speelde Martin Heerikhuisen Floor van Duyn aan rond de middenlijn. De actieve mid denvelder begon aan een schitterende solo-actie, die zijn eindstation vond bii Kees van Rooyen, welke zijn inzet gekeerd zag door De Feyter. De rebound was voor de man, die daar het meeste recht op had: Floor van Duyn schoof de 1-0 rustig binnen. Spakenburg versaagde niet en zocht steeds weer de aanval, daarbij geholpen door slor digheden bij het uitverdedi gen van de Katwijkse afweer. Het was dan ook aan keeper Guyt te danken, dat de "nul" voor de rust gehandhaafd bleef. In eerste instantie trad hij bekwaam op bij een af standschot van Ben te Brake en vervolgens redde hij meesterlijk na een kopbal van voorstopper Edwin Meyenhuis. De tweede helft was negen mi nuten jong, toen de verdien de gelijkmaker het licht zag. Aanvoerder Freek Rienks klopte een ogenschijnlijk on gevaarlijke hoge bal in het centrum van de defensie pre- cies voor de voeten van lin kerspits Frits van Dijk, die zich geen moment bedacht en Henk Heinen op maat be diende. Simpel werd de ge lijkmaker geboren (1-1). Drie minuten verder bracht een snelle combinatie tussen Sis Thu Pan en Mart van der Plas de bal en Kees van Rooyen alleen voor het vijandelijke doel. Ook nu stelde de cen trumspits teleur door het leer knullig te verspelen Vanaf nu was er nog één ploeg, die het hoge niveau van de eerste helft voortzette en dat was Spakenburg. Quick Boys speelde meer tegen zichzelf dan tegen de bezoekers en leed tot het eind toe vaak on benullig balverlies. Het zelf vertrouwen verdween met de seconde, zodat er opbou wend/aanvallend niets meer te genieten viel van Katwijk- se zijde. De gasten domineer den, maar konden het ontsta ne overwicht niet in een doel punt omzetten. Peter Kuis faalde alleen voor Guyt na een prima solo en toen Neyenhuis dan toch koppend scoorde, was hij daaraan voorafgaand wel erg duwend te werk gegaan, zodat dit feestje terecht geen doorgang vond. Het bleef ten slotte 1-1, waartegen de thuisclub be paald geen bezwaar kon ma ken JAN VAN DUYN. Aandewiel geeft onbesliste derby kleur NOORDWIJK - Niet voortdurend boeiend, maar beslist niet onaardig. Zo was de tweede regionale competitie-'topper' en door het ontbreken van doelpunten is daarmee al veel over Noordwijk-Rijhsburgse Boys gezegd. Voeg er nog bij dat de weers- (en veld-) omstandigheden in het nadeel werkten, plus het feit dat beide partijen tevreden op de deling konden terugblikken. Een dergelijke ontmoeting, zö vroeg in het seizoen, doet afbreuk aan het fenomeen derby, de sensatie bleef achterwege omdat elk punt in dit stadium tot winstpunt wordt gerekend en het algemeen belang derhalve met een gelijk- spelletje in alle opzichten is gediend. vrije verdediger zelden over de middenlijn. In de eerste helft had Rijnsburgse Boys dankzij de even zorgvuldige als risicoloze aanvalsopzet een veldoverwicht, maar als de veel directer spelen de Noordwijkers balwinst ver over,den was het voor de Rijns burgse verdediging voortdurend oppassen geblazen. In de 26ste minuut kreeg Van Hensbergen de eerste rijpe doelkans door John Marijt voor de voeten ge schoven, maar de goaltjesdief maaide finaal over de mogelijk heid op 1-0 heen. Zes minuten later slaagde Noordwijks vrije verdediger Andries Wendt (hij wel..) er niet in een door hemzelf opgezette actie te bekronen. Na een verfijnd 'hakkie' van Yvan Hermans (nog niet volleerd, hij noteerde echter een dikke vol doende voor zijn eerste test voor eigen publiek) dook Wendt al leen voor keeper Star op. Hij hield er slechts een corner aan over. Vlak voor rust zag Van Hensbergen zijn tweede kans op een doelpunt hard voor de goal langs gaan, nadat hij een corner van John Marijt op zijn juiste waarde had ingeschat. Tot zover voorlopig de Q-0- Alleen de rol van Huug Aandewièl zal een ieder bijblij ven. De van kleur verschoten Katwijker was er in hoge mate voor verantwoorde lijk dat Rijnsburgse Boys net niet van de richel kelderde, waar op de formatie van Arie Lagen dijk naar eigen zeggen aan de Duin wetering had gebalanceerd. Huug Aandewiel wordt bestem peld als dè speler die RB nodig had om de subtop van de eerste klasse te ontstijgen, het aan speelpunt op het middenveld met de juiste ideeën waar het er om gaat een doeltreffende aanval op te zetten. Maar zie, afgelopen zaterdag verscheen Aandewiel net als vorige week tegen zijn ge wezen Quick Boys-maatjes, als libero binnen de lijnen. "Een he le geruststelling", noemde Noordwijk-trairier Johjy EetéL "Wat een ander zegt, daar sta ik bo ven", antwoordde RB-collega Arie Lagendijk onverzettelijk. In de voorbereiding op de competi tie, op zoek naar de juiste, "op de kwaliteiten Van de groep afge stemde speelwijze" (Lagendijk), diende Aandewiel zich aan als voornaamste kandidaat voor de libero-post. Daarmee werd een situatie gecreëerd die vergelijk baar is met die van een juniore n-leider dié zijn beste pupil tot 'laatste' man doopt. Op die ma nier worden namelijk de risico's in de-defensie tot een minimum beperkt, daarop is ook de strate gie van Lagendijk geënt. Al blijkt zo'n speler, in dit geval dus Aandewiel, op het middenterrein van veel meer waarde, dan nog zegt de Leidse oefenmeester: "Dat mag dan bij balbezit zo zijn, maar bij balverlies? Dan is Aan dewiel niets meer of minder dan Hogewoning, Manuputty of Van Dijk". "Anders" Arie Lagendijk deed in de oefenpe- riode uitstekende ervaringen op met Aandewiel als vrije verdedi ger. En de Katwijker zelf had het ook best naar zijn zin, omdat hij voldoende gelegenheid'kreeg zich daadwerkelijk met de aan valsopbouw te bemoeien. "Maar de competitie is anders", heeft Aandewiel ervaren. Vorige week al, "toen Kees van Rooyen alleen maar de opdracht had mij voor m'n voeten te lopen en helemaal niet aan aanvallen dacht". Ook tegen Noordwijk kwam de Vingerwijzing open te breken, (Foto t Het Moment, tien minuten na rust als zo'n 2000 toeschouwers wach ten op de Noordwijkse openings treffer. De druk op het doel van Cees Star is onnoemelijk, de, 'Rijnsburgse goalie mocht van geluk spreken dat hij in dat korte tijdsbestek bij twee doelpogin gen van Timo Gerlof op de juiste plek had gestaan en een derde in zet van de Noordwijker door in valler Toon Houtekamer van de lijn was gehouden. RB mocht bij die laatste actie trouwens van ge luk spreken dat scheidsrechter Heil een slingerworp van Wim Driebergen met Van Hensbergen onbestraft liet, geheel in over eenstemming met de voordeel—- bepalingen. Toen dus, stapte La gendijk uit zijn dug-out. Eén vingerwijzing van de coach werd door iedereen direct begrepen. Huug Aandewiel verwisselde zijn positie met die van dein op bouwend opzicht tekort schie tende middenvelder Jack Manu putty. "Het middenveld was stukgelo- LISSE - FC Lisse (zaterdag) gaat een moeilijk seizoen tegemoet. Nadat er vorige week met 5-1 was verloren van Vitesse Delft, diende het Haagse DUNO afgelopen zaterdag de Lissenaren een tweede nederlaag toe: 1-2. Terwijl in het dagelijks leven jon geren nauwelijks meer aan de bak komen, hebben Gert van der Hulst, RenéWarmerdam en Al fred de Kooker zich verzekerd van een 'baas'. Maar die 'baas', in dit geval Lisse-trainer Harry Talsma, heeft wel flink moeten inleveren. Hij raakte erkende krachten als Frans van der Laan, Ruud Bröring en Hans West geest kwijt en die uitloop van routine breekt Lisse op. Tegen DUNO werd dat opnieuw duidelijk. Ondanks het wind- voordeel lukte het FC Lissè niet om in de eerste helft een vel doverwicht op te bouwen. Ster- ker nog, de 'Ter Specke-forma- tie' keek al spoedig tegen een achterstand aan. Na een vrije trap van DUNO-speler Van der Toorn, kreeg jeugdspeler Marcel IJspelder plots het leder voor de voeten. Zijn uithaal betekende 0- 1. Na deze tegenvaller had FC Lisse even het beste van het spel, wat spoedig resulteerde in de gelijk maker. Jan van Slooten was daar als eerste erg dicht bij, maar zijn inzet werd door een Hagenaar van de lijn gehaald. 'Nieuweling' Gert van der Hulst zorgde even later, na goed voorbereidend werk van Rob Suttorp, met een kopbal voor 1-1. Hij mag zich daarmee na twee wedstrijden de meest productieve speler van de ploeg noemen.. Na die gelijkmaker brak een min dere fase aan, waarin beide ploe gen niet veel voor elkaar onder deden. Aan Lisser-zijde probeer de René Warmerdam met enkele afstandsschoten het net te vin den, doch was evenals de oppo nent (IJspelder lobde op de paal) zonder succes. Na de thee kreeg het publiek 'niet veel meer te zien. Alleen de ac ties van Arie Schalk en Gert van der Hulst (waarbij DUNO-keeper, Grötzinger tweemaal prima red de) kregen wat bijval. Debutant DUNO speelde misschien wel iets feller, maar werd niettemin sporadisch gevaarlijk. Dat de wedstrijd een kwartier voor het einde toch nog een winnaar kreeg, was te wijten aan de onze kerheid in de Lisser-defensie. Een misverstand tussen doel man Nico Groeneweg en voor stopper Gert van Tol bleek fa taal, waardoor een hoekschop van Van der Toorn indirect tus sen de palen verdween: 1-2. HENRY POUW Timo Gerlof had weinig succes met zijn kopacties in de derby, maar Driebergen en Huug Aandewiel hóuden zich afzijdig. heerst hier overduidelijk. Jack Manuputty komt ruimschoots tekort, Wii pen", verklaarde Arie Lagendijk. Aandewiel: "We konden geen bal meer vasthouden. En dan riep ik wel 'rust, rust', maar niets hielp. Nee, die wissel was niet afge sproken". Als het werkelijk toeval was, zoals Lagendijk bevroedde, dat van dat tijdstip af Rijnsburgse Boys mee kon gaan doen aan de jacht op volle puntenwinst, tekent het eens'te meer de klasse van Aan dewiel, die zijn ploeggenoten over het dode punt heen hielp. "Ér was meer agressie en er was geen scherpe dekking", voegde Lagendijk toe. Het was typerend dat Sjaak Sluys zijn trainer Eel- man opzocht en opheldering vroeg over de dekking van Aan dewiel. Jos Smits zou zich daar vervolgens, echter niet al te na drukkelijk, mee bemoeien. Positief In tegenstelling tot Lagendijk, cal culeert Eelman wel risico's in. "Hoeveel verantwoording mag ik bijvoorbeeld Andries Wendt als laatste man geven. Hij is pas een jaar of 19", duidt hij naar de vervanger van de geblesseerde routinier Anton Marijt. "En je moet het publiek wat bieden", meent hij. In dat kader wil hij Noordwijk zoveel mogelijk op de vijandelijke speelhelft zien voet ballen. "De positieve benade ring, positieve daden. Wendt speelde bij gelegenheid voor zijn verdediging. We spelen direct spel richting goal, maar we moe ten nog de middenweg vinden tot iets behoudender voetbal. Als nu een aanval wordt afgeslagen, is het meteen erg gevaarlijk. Vooral als zoals vanmiddag Rijnsburg na rust stormwind mee heeft". Kort na de uitvoerig besproken po: sitie-wisseling, en ook in de aan komende weken zal de rol van Aandewiel nog weieens ter dis cussie staan als blijkt dat RB te gen opponenten van minder kali ber wel rendement haalt uit zijn aanvallende acties, kort daarna kreeg de later tegen zijn zin ver vangen Rob Gillissen Rijnsburgs beste kans op een doelpunt na een te korte terugspeelbal van Mark Vink op Dick Dortmundt. Sjaak Sluys haalde de inzet van de geblokte spits uit de lege doel- mond. Voor de bezoekers was vervolgens Marcel van der Blom nog éénmaal dichtbij 0-1. In de 37ste minuut vuurde hij uit een halve draai op aangeven van Aandewiel voorlangs. En daar mee is echt alles gezegd. GERARD HAVERKAMP AMSTERDAM - Op een paar kilometer van de plaats waar de klassieker Ajax-Feyenoord werd afgewerkt, trad Lugdunum gistermiddag voor zijn eerste competitiewedstrijd aan tegen Rood Wit Amsterdam. Evenals in de betaald voetbal-topper, ging ook in de eerste klasse wedstrijd de winst naar de thuis spelende club. Verdere vergelijkingen gaan niet op. In tegendeel zelfs. Waar de 45.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion genoten van een sprankelende partij met een wel zéér verrassende uitslag, daar werden de 200 voetbalsupporters die Rood Wit-Lugdunum boven Ajax-Feyenoord hadden verkozen 'vergast' op een vervelend duel. Rood Wit kwam daaruit met een 2-0 zege als winnaar te voorschijn: 2-0. Een nederlaag in een eerste wed strijd hoeft niet desastreus te zijn. Het kan zelfs een goede uit werking hebben. Een ploeg wordt in die gevallen vaak gewe zen op fouten, waarvan dan weer kan worden geleerd. In het geval van Lugdunum gaat dit waar schijnlijk niet op. Gevreesd moet worden dat Lugdunum een moeilijke tijd tegemoet gaat. Zo lang Wim Eilander door moet gaan met de jongens die nu de plaats innemen van de spelers die Lugdunum aan het einde van het vorige seizoen verlieten of nu geblesseerd zijn, blijft het mod deren. Ze zjjn van goede wil, die nieuwe spelers. Daar gaat het niet om. Alleen, zij ontberen de klasse. Frans Sjardijn en Henry van der Weyden namen vorig jaar 20 van de 38 gescoorde Lugdunum- goals voor hun rekening, maar spelen nu wél voor respectieve lijk De Sleutels en AZ'67; Robert de Roo en Wim Ligtvoet toonden MAASLAND - Met derde klasser Ter Leede gaat het in dit prille seizoen duidelijk nog niet naar wens. Vorige week bleven de Sassenheimers in de thuiswed strijd tegen Die Haghe steken pp een mager 1-1 gelijkspel, terwijl de Faas-équipe zaterdag met 3-0 het hoofd moest buigen bij MW'27. Hoewel MVV niet echt overtui gend speelde, kwam Ter Leede in dit treffen niet aan de bak. De Delfland-bewoners kregen alle ruimte voor het opzetten van hun aanvallen, een gegeven waarvan zij gretig gebruik maak ten. Pieter van der Plas, weder om als voorstopper opererend, en Peter Bergman waren de eni ge Sassenheimers die op het goed bespeelbare veld de vereis- te inzet betoonden. Ook zij kon den echter niet verhinderen dat Remeeuws al na vier minuten ter afronding van een vlotte combi natie de 1-0 achter Jan Blanken- spoor in de touwen schoof. Even leek het erop dat Ter Leede terug zou komen. Paul Wester geest zag een van dichtbij inge schoten bal echter tegen de lat belanden, terwijl een afstands schot van de opgerukte Pieter van der Plas werd gekeerd door doelman Verboon. Dat beteken de meteen het einde van de of fensieve impulsen van de Bollen streek-bewoners. In de 36ste mi nuut verzuimde Rob Enthoven de buitenspelval open te zetten, hetgeen Remeeuws de kans bood de 2-0 aan te tekenen. Na de rust werd Frans la Grand bij Ter Leede ingeruild voor Frits Wilbrink, »maar ook die wissel bracht geen wijziging in het spel- beeld. De beslissing viel rond de 75ste minuut, toen Wim van Aalst goed doorzette en weder om Remeeuws voor de afronding zorg mocht dragen: 3-0. In de slotfase mochten de bezoekers alleen maar blij zijn dat het bij die 3-0 bleef. zich vorig jaar twee stugge backs, die er ook in aanvallend opzicht een houtje van kunnen. Alleen, de jongste De Roo ont brak gistermiddag vanwege een schorsing, terwijl Wim Ligtvoet al geruime tijd geblesseerd is. Voeg daarbij de afwezigheid van laatste man Kees van der Burg (studie-redenen), Jaap Schilthui- zen (geblesseerd) en Jan Verver (gestopt) en het mag duidelijk zijn dat er weinig over is van het ploegje dat in de loop van vorig seizoen zo aardig presteerde, Over spelers als Koos Bekooy en André Pracht dan nog niet eens gesproken. De vervangers van Van der Wey den en Sjardijn heetten gister middag Jan Hölper en Albert Siera. De twee jonge spelers werkten hard, maar kunnen het eerste klasse-werk (nog) niet aan. Evenals middenvelder Ben van Weerlee en rechter-vleugelverde- diger Hans van As. Eerst ge noemde acteerde vorig jaar nog in het derde elftal, terwijl Van As toen nog junior was. Blessures noodzaakte Eilander verder op nieuw Wim de Roo in te passen. Ook hij was vorig jaar nog derde elftal-speler. De gegevens zyn in hoofdzaak aan de eerste helft ontleend. In die periode kwam Lugdunum niet tot aanvaardbaar spel. De bal be landde zelden voorin. Gebeurde dat een enkele keer, dan bleken de voorwaartsen, Rinus van Es incluis, niet in staat iets uit te richten. De Rood Wit-goals kwa men beide in dat eerste part tot stand. Na een kwartier maakte Henk de Kwant 1-0, waarna Ber- tus Faydhabe vijf minuten voor rust 2-0 scoorde. Nu Daan Kooimans in de tweede helft nadrukkelijk als vierde spits naast Gijs Collé jr. (vervan ger voor Siéra) ging spelen en Wim Oppelaar soms opschoof naar het middenveld, slaagde Lugdunum er in druk op het Amsterdamse doel uit te oefe nen. Via Jan Hölper kreeg de Kikkerpolderploeg tussen de 45ste en 70ste minuut zelfs drie goede kansen, terwijl ook Daan Kooimans éénmaal erg dicht bij een doelpunt was. De goals én dus de punten bleven uit. Wachten op de terugkeer van geblesseerden. Daar gaat het i FRED SEGAAR

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11