West Ham begaat eerste misstap c D Relschoppers ook buiten het stadion gewelddadig Sparta op alle fronten beter Hoofdrol voor John Verschoor Dronken arbiter maakt zich kwaad Bayern en HSV op schot "Jonkies" deldasseren Utrecht Toverij voortaan verboden Haarlem klopt Groningen Onderzoek naar voetbal-vandalisme Excelsior wil Jan Stroomberg Sport FREIBURG (SID) - Scheidsrechter Dieter Staglich uit Bonn, die zaterdag voor de tweede Bundesliga in Freiburg de wedstrijd Freiburg-Stuttgarter Kickers (2—1) blies, zou dat onder invloed van alcohol hebben gedaan. Trainer Buhtz van de Kickers ver klaarde na afloop van de wedstrijd, dat enkele spelers bij de scheidsrechter een "kegel" hadden geconstateerd. Staglich, die de uitspraken van de verliezende trainer ter ore wa ren gekomen, stapte onmiddellijk in zijn auto een reed naar de unversiteitskliniek van Freiburg om een bloedproef te onder gaan. Die viel negatief uit. Staglich wil de trainer van Stuttgarter Kickers wegens smaad aanklagen. Eredivisie: Go Ahead Eagles-Fortuna S. 3-2 (1-1). 13. Maessen 0-1; 44. Bosman 1-1; 52. Witbaard 2-1 (strafschop): 85. Bosman 3-1; 90. Hoyer 3-2 (strafschop). Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 7000. PSV-Volendam 3-1 (1-0). 14. Tho- resen 1-0; 15. Lokhoff 2-0; 60. Koolhof 3-0; 73. Schokker 3-1. Scheidsrechter: Verhoef. Toe schouwers: 11.000. DS'79-FC Den Bosch 1-3 (1-2). 18. Gorter 1-0, 20. Schouwenaar 1-1; 24. Van der Horst 1-2; 66. Lind- houdt 1-3. Scheidsrechter: De Munnik. Toeschouwers- 2500. Excelsior-Willem II 0-1 (0-0). 48. Gozems 0-1. Scheidsrechter: Mul der. Toeschouwers: 2500. Sparta-FC Utrecht 6-1 (1-0). 44. Holverda 1-0; 46. Olde Riekerink 2-0 (strafschop); 54. Van de Berg 3-0; 57. Van de Berg 4-0; 71. Hol verda 5-0, 75. Olde Riekerink 6-0; 76. Rietveld 6-1. Scheidsrechter: Blankenstein. Toeschouwers: 6500. AZ'67-Helmond Sport 3-1 (1-0). 36. en 72. Loggie 1-0 en 2-0; 83. Ta- lan 3-0; 86. Vincent 3-1. Scheids rechter: De Vrieze. Toeschou wers: 1800. FC Groningen-Haarlem 1-2 (1-1). 18. Kleton 0-1; 33. McDonald 1-1; 78. Balm 1-2. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 11.500. Ajax-Feyenoord 8-2 (3-2). 5. Olsen 1-0; 12. Van Basten 2-0; 22. Boeve 3-0; 26. Houtman 3-1; 31. Duut3-2; 61. Molenaar 4-2; 64. Koeman (strafschop) 5-2; 74. Van Basten 6- 2; 84. Olsen 7-2; 86. Van Basten 8-2. Scheidsrechter Geurds. Toe schouwers: 39.000. Roda JC-PEC Zwolle 7-3 (2-1). 5. Eriksen 1-0; 11. Van Roon 1-1 (strafschop); 24. Eriksen 2-1; 48. Eriksen 3-1; 59. Van Roon 3-2; 62. Van Geel 4-2; 73. Hofman 5-2; 74. Eriksen 6-2; 79. Van Geel 7-2; 88. Eerste divisie MVV-RBC 3-2 (0-1). 44. Auster- mann 0-148. Van Marwijk 1-153. Nanninga 2-1; 69. Van Marwijk 3- 1 (strafschop); 88. Van Eek 3-2 (strafschop). Scheidsrechter: Se- verevn. Toeschouwers: 4500. WV-Heerenveen 5-1 (1-0). 43. Cox 1-0; 60/65/68. Daalmans 2-0, 3-0 en 4-0; 77. Brands 5-0; 82. Nijgh 5-1. Scheidsrechter: Bannet. Toe schouwers: 2200. Cambuur-Eindhoven 3-1 (2-1). 7. Bloemer 0-1; 17. Peltzer 1-1; 27/54. Anema 2-1 en 3-1. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 7.000. MAANDAG 19 SEPTEMBER 1983 •De Graafschap-SW 1-0 (1-0). 36. Lovens 1-0. Scheidsrechter: Smeenk. Toeschouwers: 6.000. Telstar-FC Twente 0-2 (0-2). 19. Bleuming 0-1; 35. Ashcroft 0-2. Scheidsrechter: Van der Niet. Toeschouwers: 2200. FC Den Haag-Veendam 2-0 (1-0). 36. Pen 1-0; 58. Bram Rontberg 2- Heracles-Vitesse 3-2 (0-0). 46. Bor- sink 1-0; 59. Kamps 2-0; 63. Boere 2-1; 72. Schepper 3-1; 76. Boere 3- 2. Scheidsrechter: Draaisma. Toe schouwers: 4 000. LONDEN (Reuter) - West Ham United heeft zaterdag op de zesde wedstrijddag van de eerste divisie in de Engelse league zijn eerste nederlaag geleden. West Ham ging bij West Bromwich Albion door een kopbal van Gary Thompson, vier minuten voor het eindsignaal, ten onder. De Londense club bleef echter aan de kop van de ranglijst met vijftien punten en een punt voorsprong op Southampton en Liverpool. Southampton, dat met 3-U op ei gen terrein van Manchester Uni ted won, heeft dankzij betere doelcijfers de tweede plaats in handen. Liverpool, dat thuis met 2-1 Aston Villa versloeg, staat derde. Steve Williams zette Sou thampton op het spoor van de overwinning op de Engelse be kerhouder door na vier minuten te scoren. In de zestiende minuut schoot Williams opnieuw raak, waarna David Armstrong in de 79ste minuut de eindstand op 3-0 bepaalde. Liverpool pakte pas in de slotfase de winst tegen Aston Villa toen Kenny Dalglisch en Ian Rush in een tijdsbestek van zes minuten scoorden. Aston Villa kwam zes minuten voor tijd nog terug door een doelpunt van verdediger Co lin Gibson. Southampton en Li verpool zijn als enige clubs nog zonder verliespunten in de eerste divisie. Ipswich Town zakte van de tweede naar de vierde plaats door een nederlaag van 0-1 bij Birming ham. dat de winst pakte door een treffer van Howard Gayle in de 61ste minuut. Nottingham Fo rest vierde en betreurde midden velder Colin Walsh na de over winning van 3-2 bij Norwich. Walsh, die drie maal scoorde beëindigde het duel niet. Bij zijn derde goal, die hij met het hoofd maakte, werd Walsh in de 65ste minuut getroffen door een schoen van een verdediger van Nottingham. Hij moest met, naar het zich liet aanzien, een gebro ken nekwervel naar een zieken huis worden gebracht. Duitsland Het leidende trio in de Bundesliga zette zich dit weekeinde met dui delijke overwinningen verder af ten opzichte van de achtervol gers. Bayern München, dat met 32.000 bezoekers het bezoekers- record van de dag had, won met 6-0 van debutant Waldhof Mannheim. Titelhouder en Euro pacupwinnaar Hamburger SV ROTTERDAM (ANP) - De verbazing van Bert Jacobs, de oefenmeester van Sparta.'is sinds de ruime overwinning (6-1) op FC Utrecht niet meer gericht op de eigen selec tie, maar verplaatst naar de eredivisie in het algemeen. De roep van de uit Hong Kong in het Nederlandse voet bal teruggekeerde trainer om versterking in de persoon van een al dan niet Engelse spits, is na zeven wedstrijden in de competitie en een heroptreden op Europees niveau, verstomd. In de laatste drie wedstrijden, in acht dagen, schoten de Rotter dammers liefst veertien maal raak. Jacobs: "Ik had echt niet verwacht, dat deze jonge ploeg het er in het diepe zwembad zo vanaf zou brengen. Maar laten we eerlijk zijn, de eerste twee treffers tegen Utrecht (een mi nuut vóór en een minuut na rust) konden niet op een gunstiger moment vallen". Kasteelheer De grootste produktie in jaren van Sparta op Spangen werd uitgere kend verwezenlijkt tegen de nieuwe club van Barry Hughes, FC Utrecht. De "kasteelheer" van vorig seizoen was er ook in deze situatie de man niet naar om iets aan de overwinning van Sparta af te dingen. "Dik ver diend, al zag ik pal na rust geen strafschop in de actie van Ade- MBABANE (Reuter) Voetbal clubs uit Swaziland moeten voor taan hun wedstrijden spelen zon der behulp van toverkracht. De voetbalbond van Swaziland heeft toverij vanaf heden verbo den. Spelers en supporters be sprenkelden voor het begin van een wedstrijd hun kleding en de doelmond met een speciale vloei stof om zodoende de tegenstan ders alle kracht te ontnemen. Afgelopen zomer maakte het Swa- zische elftal in een duel tegen een ploeg samengesteld uit spelers van de Britse clubs Manchester United en Tottenham Hotspur bij wijze van proef geen gebruik van de toverkracht. Swaziland ver loor met 1-6. laar tegen Lengkeek", aldus Hughes, die zijn plaats op de bank nog niet eens had ingeno men, toen Olde Riekerink vanaf elf meter de Utrechtse doelman Van Ede voor de tweede keer kansloos liet. Ronald Lengkeek stond ook aan de basis van Spar ta's eerste treffer. Hij leverde vlak voor de pauze na een lange solo de bal af bij Holverda, die beheerst voor 1-0 zorgde. FC Utrecht was voor de onderbre king niet echt minder dan Spar ta. Van Gaal en Kruys vochten een verbeten tweestrijd uit om de heerschappij op het midden veld. Zonder aanwijsbare win naar, en voor de overige directe tegenstrevers gold hetzelfde. Zelfs aanvallend deed Utrecht niet onder voor Sparta, want bei de tams werden nauwelijks echt gevaarlijk. Ondanks het bij tijd en wijle goede spel, moesten de doelpunten toch voor de smaak zorgen. En wat dat aanging wer den de 6500 kijkers niet teleurge steld. Superieur De jeugdige Spartanen toonden zich, gesteund door de 2-0 voor sprong, ineens op alle fronten su perieur. Van Gaal maakte Kruys onzichtbaar, Eyer liet de aanval lend ingestelde Van den Akker achter zich aanhollen en Holver da en Van de Berg maakten het Utrechtse centrale duo Van Veen/Du Chatinier horendol. Van de Berg (2x), Holverda en Olde Riekerink brachten Sparta naar 6-0, voordat invaller Riet veld uit een vrije trap fraai tegen- scoorde. Het spelpeil van FC Utrecht be zorgde trainer Hughes evenwel meer kopzorgen dan de verloren weddenschap met Sparta-voor- zitter Van Rijn, tegen wie hij had gezegd dat Sparta dit seizoen geen punt tegen Utrecht zou be halen. Hughes; "Het was de lang ste tweede helft uit mijn loop baan. Een aantal spelers liep ver schrikkelijk te dweilen. Maar, ik raap de brokstukken wel weer op. Ik heb wel vaker zoiets mee gemaakt". had nog iets goed te maken na de eerste seizoen-nederlaag tegen Bayer Leverkusen en vonniste de andere debutant Kickers Of fenbach met eveneens 6-0. Bayer Uerdingen, de derde de butant, draaite echter goed en bleef door een overwinning met 2-1 op Bayer Leverkusen op ge lijke hoogte met Hamburger SV, beide 11 pnt, één punt achter het leidende Bayern München. Karl-Heins Rummenigge nam met een hattrick de helft van de score van Bayern voor zijn rekening. Bij Hamburger SV scoorden Schatzschneider en Rolf elk tweemaal. Topscorer blijft echter Herbert Maas met zeven treffers. Hij scoorde voor Bayer Leverku sen, maar kon niet voorkomen dat het gelijknamige Baver uit Uerdingen na rust door treffers van invaller Hofmann en Funkel toch nog de volle winst pakte. Drie dagen na de schamele verto ning voor de Europa Cup in Innsbruck zegevierde FC Köln met 3—0 over VFL Bochum. De 5000 toeschouwers gingen in het grote stadion van Keulen geheel verloren. Voor de penningmees ters was het toch een slechte dag. De negen wedstrijden trokken slechts 147.000 toeschouwers. De meeste van de in totaal 32 doel punten van de zevende speeldag vielen op de Betzenberg, waar FC Kaiserslautern met 5-2 won van Fortuna Düsseldorf. Borus- sia Dortmund zegevierde in de Westfaalse derby met 1-0 over Arminia Bielefeld. In het Nec- karstadion van Stuttgart bleek opnieuw hoe moeilijk de plaatse lijke VFB in eigen huis scoort. Het bleef tegen Borussia Mön- chengladbach 0-0, waardoor de afstand van VFB op de vierde plaats tot het leidende Bayern München werd vergroot tot drie punten. LEIDEN De Europa Cup en John Verschoor. In één adem werden beide gisteren genoemd als oorzaak van het derde achtereenvolgende verlies van FC Groningen in het 'doodgewone' competitie-duel met Haarlem. Op 2000 kilometer van de plaats waar de noorderlingen afge lopen woensdag hun beste prestatie sinds het bestaan van de FC neerzetten, kwamen dezelfde cijfers op het bord als in Madrid: 2—1. België Ronald Spelbos heeft niet inge speeld op het veel strengere op treden van de scheidsrechters in de Belgische voetbalcompetitie. De lange verdediger van FC Brugge maakte zaterdagavond in de uitwedstrijd tegen Anderlecht een forse overtreding tegen Ar- nesen en werd uit het veld ge stuurd. Met tien tegen elf werd de ploeg van Georg Kessler op slag kansloos. Anderlecht met uitblinker Arnesen zegevierde met 6-1. De grootste overwinning van de ze vende speeldag in België hield Anderlecht op de met Lokeren en Seraing gedeelde tweede plaats, twee punten achter leider Beveren. De koploper kwam in de moeilijke uitwedstrijd tegen Beerschot niet verder dan 2-2. De Antwerpse ploeg stond bij rust met 2—1 voor. Valckenborg scoorde twee keer voor de thuis club. Martens tekende op slag van rust 2-1 aan. International Baecke maakte na rust gelijk. De Westduitse spits Hrubesch heeft eindelijk zijn waarde bewe zen voor Standard Luik. In de uitwedstrijd tegen Cerkel Brug ge zette hij een achterstand van 1-2 om in een overwinning met 3—2. Waterschei zette Antwerp twee keer op achterstand door doelpunten van Gudmundsson en Vliegen. Petrovic en Van der Linden redden een winstpunt. AA Gent verloor door een doel punt van Niederbacker verras send van Waregem. Seraing, verrassend hoog geklas seerd, zegevierde in de uitwed strijd tegen Kortrijk-met 2-0 door Bocandë en Gorez. Seraing beëindigde de wedstrijd met tien man, omdat Cremasco uit het veld werd gestuurd. Roger Rae- ven (ex-Roda JC) bleef topscorer van België. Hij maakte het enige doelpunt voor RWDM tegen Lo keren. Het was te weinig voor de overwinning. Lokeren won met 3-1 door doelpunten van Nijs- kens, Larsen en Van Cauter. "Ik had gehoopt het argument niet te hoeven gebruiken, maar ik zie het als een reactie op de wed strijd tegen Atletico Madrid", sprak Groningen-trainer Han Berger gedesillusioneerd. "De kracht was onvoldoende aanwe zig. Ik wil overigens niets afdin gen op de prestatie van Haarlem, dat sterk heeft gespeeld". Voor elfduizend toeschouwers combineerden de Haarlemmers veel beter dan de gehaast spelen de Groningers, die zonder Erwin Koeman vernuft missen. De thuisclub had weliswaar een vel- doverwicht, maar Haarlem ont snapte regelmatig op knappe manier uit de omstrengeling en schoof onmiddellijk met veel mankracht naar de vijandelijke helft op. Libero John Verschoor, opvolger van de naar AZ'67 ver trokken Martin Haar, hing zel den achter de mandekkers maar eiste een belangrijk aandeel op in het middenveldspel. "Sinds kort proberen we het op deze manier", jubelde Hans van Doorneveld. "En omdat we er succes mee hebben, durven Ave het ook in uitwedstrijden aan". Jesper Olsen was niet de enige Deen, die het gisteren op zijn heupen had. Roda's John Erik sen sloeg tegen PEC Zwolle op hol. Hij verzorgde vier van de ze ven treffers tijdens de open dag die de Zwolse defensie hield. "Alleen het borreltje ontbrak nog", bromde Cor Brom na het schuttersfestijn (7—3), om zijn spelersgroep vervolgens eens flink de mantel uit te vegen. De zevende competitie-dag had met 48 doelpunten in negen wed strijden trouwens een ongewoon hoge produktie. David Loggie schaarde zich met twee goals in AMSTERDAM (ANP) - Supporters die tij dens voetbalwedstrijden gewelddadig ge drag vertonen zijn geneigd zich ook bui ten het stadion, in andere situaties, ge welddadig te gedragen. Dit concludeert H.H. van der Brug van het Baschwitz instituut (voor massapsycho logie en openbare mening) van de univer siteit van Amsterdam in zijn samen met M. Marseille geschreven boek "Achter gronden van vandalisme bij voetbalwed strijden". Het boek, dat gisteren aan de pers ter beschikking is gesteld, vormt de neerslag van een onderzoek dat zij hierna verrichtten. Volgens de auteurs is het een illusie om te menen dat geweld bij voetbalwedstrijden een geïsoleerd verschijnsel is zonder sa menhang met gedragingen in andere si tuaties. "De gewelddadigheden bij voet balwedstrijden zijn verankerd in een le venshouding die ook bepalend is voor ge weld in andere situaties". Gewelddadig gedrag als toeschouwer doet zich het meest voor in de leeftijdsgroep van 16, 17 en 8 jaar. Het gaat om jongens "voetbal is een mannensport" - bij wie waarden als stoer doen en lef hebben be langrijk zijn. Zij zijn geïnteresseerd in geweld, in de zin dat zij graag naar gewelddadige films kij ken, vechtpartijen op straat e.d. Het be valt ze niet goed op school, waarbij het niet gaat om het leren maar meer om de relatie met (conflicten) leraren. Overigens hebben de onderzoekers geen verband kunnen vastleggen tussen opleidingsni veau, hoewel over het algemeen laag, en meedoen aan vechtpartijen in het sta dion. Wel is er enige samenhang en de arbeidssi tuatie en het meedoen aan vechtpartijen. "Degenen die fulltime werkzaam zijn par ticiperen doorgaans minder in vechtpar tijen dan parttimers en werklozen". Bo vendien staan de "zeer gewelddadig" minder positief ten opzichte van werk dan andere toeschouwers, aldus de on derzoekers. Gewelddadig gedrag is sterk verbonden met supporterschap bij voetbalwedstrij den. Al is het natuurlijk niet zo dat "wie supporter is geweld pleegt". Het is niet zo dat "vechtersbazen" niet geïinteresseerd zijn in sport. Velen van hen beoefenen zelf sport, waarbij de meest beoefende voetbal is. Het bijwonen van voetbalwedstrijden van hun club is belangrijk voor ze. Daarbij gaat het niet om het zien van een goede wedstrijd maar dat de club wint. Hier merken de onderzoekers op: "Wiens voornaamste belang gelegen is in win nen, verliest zijn interesse snel bij een fik se achterstand. Dan resteert alleen nog maar de mogelijkheid om op een andere wijze te triomferen". De onderzoekers zeggen niet te geloven dat deze supporters sterker bevoordeeld zijn dan andere mensen met een vergelijkba re sociale achtergrond. Maar wel conclu deren zij dat degenen die meerdere malen hebben meegedaan aan vechtpartijen ge neigd zijn tot de meest sterke vooroorde len ten aanzien van groepen als punks, gastarbeiders en homo's. Van een duidelijke antisemitische tendens blijkt weinig, aldus de onderzoekers. Het betitelen van Ajax als "jodenclub" heeft nauwelijks meer betekenis dan het ge bruik van de term "boeren" voor een club uit de provincie. Volgens de onderzoekers is er bij de door hun gevolgde supporters sprake van een "geweldssubcultuur" met een "vorm van gedrag die relatief geringe risico's in houdt en waaraan spanningen verbonden zijn die als plezierig worden ervaren. Men kan prestige verkrijgen door zich held haftig te gedragen. De solidariteit binnen deze subcultuur is groot, zodat er geen angst hoeft te zijn door een van de lotge noten te worden verraden'. De onderzoekers stellen overigens vast, in zijn algemeenheid, dat voetbaltoeschou wers niet gewelddadiger zijn dan andere toeschouwers. Ook de opvatting dat het zien van voetbal agressieve tendenzen versterkt wijzen zij af. De conclusies van Van den Burg en Mar seille zijn onder meer gebaseerd op en quêtes en interviews met onder anderen supporters die de zogenoemde "Sides" bevolken. De betrokken clubs waren Ajax, Feijenoord, FC Den Haag, NEC en FC Utrecht. De "belangrijkste onder- zoekgegevens" zijn verkregen in het sei zoen 1981-1982. het rijtje doelpuntenmakers. De AZ-spits leidde daarmee de 3-1 zege van de Alkmaarders in op het armoedige Helmond Sport. Loon naar werken, heette dat. Bij AZ krijgt het tot 1800 toe schouwers uitgedunde legioen geen oogstrelend voetbal meer te zien. Sjouwers en zwoegers heb ben de plaatsen ingenomen van technici als Steinmann, oud-in ternational Tol en ook regio-ge- noot Filippo. DS'79 bekocht een wanvertoning tegen FC Den Bosch met een 1-3 nederlaag. Voor trainer Hans Doijee alle reden om de toekomst somber in te zien. "De opdrachten worden niet uitge voerd. De spelers lopen tegen zichzelf te voetballen. Maar ik blijf er niet op hameren. Zij moe ten er nu zelf maar achter ko- Zijn collega Rob Jacobs van Excel sior wanhoopt nog niet na de vijfde nederlaag in het seizoen, gisteren tegen het zwakke Wil lem II. Gozems profiteerde drie minuten na rust van een domme terugspeelbal van Pijpers (0-1). Excelsior beheerste de wedstrijd verder volledig, maar kwam toch niet tot scoren. PSV had zaterdagavond tegen Vo- lendam onnoemelijk veel kansen nodig om tot een acceptabel aan tal doelpunten te komen. Zonder problemen behaalden de Eind- hovenaren een 3—1 overwinning. Volendam geloofde lang in zijn kansen en toonde zich daarom zeer verbolgen over de goedge keurde 2—0 van Lokhoff, waar aan een opzichtige buitenspelsi tuatie was voorafgegaan. Zelfs dreigde een werkonderbreking, maar arbiter Verhoef bedwong uiteindelijk het 'paling-oproer'. Go Ahead Eagles voegde zich za terdagavond bij de subtoppers met de 3-2 zege op Fortuna Sit- tard, de eerste in eén rijtje van sterke tegenstanders. De Deven- tenaren lieten zich niet ontmoe digen door een 0-1 achterstand. Nadat kort voor rust de gelijkma ker door Bosman werd afgele verd, sloegen de Eagles na rust hun vleugels krachtig uit. Met 3-2 ontsteeg de formatie van Wullems de grauwe midden moot. UTRECHT (GPD) - Excelsior wil Jan Stroomberg voor de rest van dit seizoen van FC Utrecht lenen. De 29-jarige reserve-doelman van de Utrechters heeft maan dagavond een afsluitend gesprek in Rotterdam. „Ik wil graag naar die club want met Jan-Willem van Ede in de basis heb ik weinig perspectief in Utrecht. Ik heb be grepen dat Excelsior me graag wil hebben, zodat ik de verdere ontwikkelingen maar rustig af wacht", aldus Stroomberg. Ook het bestuur van FC Utrecht zal zijn medewerking verlenen aan deze transactie. Voorzitter mr. Kernkamp: „We willen zowel Stroomberg als Excelsior ter wil le zijn. Alleen zouden we graag een clausule in het contract op genomen zien dat we Stroom berg terug kunnen eisen wan neer Van Ede onverhoopt ge blesseerd zou raken. Daar willen we met Excelsior nog nader over van gedachten wisselen". Mocht de zaak vanavond beklon ken worden, dan wordt Mario Kok (20) de tweede man achter Van Ede. De doelman van FC Utrecht heeft echter nogal wat schoolverplichtingen zodat het FC Utrecht-bestuur in noodge vallen toch wil terugvallen op Stroomberg.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10