NAVO niet eens over sancties Oostenrijks pelgrimsoord opgepoetst voor de paus Sowjet-Unie lijkt bereid tot concessie in Genève Politieke macht kleurlingen IRA-leider gearresteerd |Na vliegtuigincident Mitterrand spreekt lang met Gromiko TB HUUR Zadelhoff Den Haag 070-643955 ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 MADRID (UPI/RTR/AFP) - De Sowjet-Unie lijkt bereid tot een belangrijke concessie bij de on derhandelingen met de Verenig de Staten over de beperking van de raketten voor de middellange afstand in Europa (INF) die in Genève worden gehouden. Dit heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Die- trich Genscher gisteren op een persconferentie in Madrid be kendgemaakt. De Russische minister van buiten landse zaken, Andrej Gromiko, verklaarde donderdag tijdens een onderhoud met zijn West duitse ambtsgenoot in de wan delgangen van de conferentie voor veiligheid en samenwer king in Europa die deze week in Madrid werd afgesloten, dat de kernwapens van Frankrijk en Buitenland Groot-Brittannië als een "aparte categorie" zouden kunnen wor den beschouwd. Genscher zei het "opvallend" te vinden dat Gromiko hem had gezegd dat de Britse en Franse kernwapens twee aspecten hebben. Zij zou den volgens Gromiko als strate gische wapens kunnen worden beschouwd, maar eveneens als wapens voor de middellange af stand. "Indien dit voorstel van Gromiko betekent dat de Sowjet-Unie er van afziet om de Franse en Britse kernwapens bij het INF-overleg te betrekken, kan dat inhouden dat de weg naar een overeen komst in Genève vrij is", aldus de Westduitse minister. Genscher voegde eraan toe dat in 1980 wijlen Leonid Brezjnev en Andrej Gromiko het met hem eens waren dat de Franse en Britse kernwapens als strategi sche wapens moesten worden beschouwd. Dit zou betekenen dat zij van de INF-onderhande- lingen konden worden uitgeslo ten. Sowjet-leider Joeri Andro pov stond er later op dat de Fran se en Britse systemen wel zou den worden meegerekend in Ge nève en bij de Amerikaanse ra ketten voor de middellange af stand moesten worden opgeteld. Dit standpunt van de Russen was een van de belangrijkste hin derpalen die de vooruitgang van het INF-overleg in de weg stond. Het Witte Huis wilde gisteren nog niet ingaan op de verklaring van Genscher. Een regeringswoord voerder Larry Speakes zei: "We onderhandelen in Genève en wachten af wat zij daar voorstel len". BELFAST (AFP) - De politie in Noord-Ierland heeft de "staf chef en de "commandant" van de "brigade" in Belfast van het Ierse Republikeinse leger IRA gearresteerd. Beide mannen behoren tot de 18 verdachten die dinsdagochtend vroeg in Belfast werden aange houden na mededelingen aan de politie van Robert Lean, de nieu we "super-verklikker", die vol gens politiekringen de nr. twee van de IRA in Belfast was. Vijf belangrijke leden van de poli tieke vleugel van de IRA, de Sinn Fein, zeiden te verwachten gearresteerd te zullen worden. Sinn Fcin-leider Gerry Adams, die was gekozen om West-Belfast in het Britse parlement te verte genwoordigen. en vier andere le den van het bestuur van de Sinn Fein gaven een verklaring uit waarin zij de plaatselijke politie beschuldigden van poging tot het scheppen van een sfeer van demoralisatie onder nationalis ten en republikeinen. "Dit is een voorspel tot arrestatie van acti visten van de Sinn Fein, onder wie onszelf. Ons is meegedeeld dat de politie van plan is zoveel mogelijk republikeinen te arres teren op basis van of door ge bruik van Robert Lean". In de verklaring werd het stilzwij gen van de katholieke hiërarchie en de katholieke partij de so ciaaldemocratische en arbeiders partij over de nu gevolgde tac tiek gekritiseerd. BRUSSEL (DPA/UPI/Rtr) - De NAVOlanden hebben gis teravond op hun vergadering in Brussel geen gemeen schappelijk antwoord kunnen vinden op het neerschie ten van het Zuidkoreaanse lijnvliegtuig door de Sowjet- Unie. Na ongeveer tweeëneenhalf uur beraad door de permanente ver tegenwoordigers van het wester se bondgenootschap zei secreta ris-generaal Joseph M. A. H. Luns tegen de persvertegen woordigers dat men het erover eens geworden was dat het niet ging om een probleem tusen oost en west. Het incident gaat veel meer de hele wereld aan. Het wordt daarom aan elk land af zonderlijk overgelaten maatrege len bij wijze van reactie te ne men. Op het NAVObcraad is ook niet gesproken over strafmaatre gelen. Ook wat betreft het opschorten van het vliegverkeer met de Sowjet-Unie voor de duur van twee weken zei Luns dat dit aan de beoordeling van elk NAVO- land afzonderlijk werd overgela ten. In Bonn was gemeenschap- Oververhit Toen het in een klas van een huishoudschool in Würzburg in de Bondsrepubliek wat al te rumoerig werd, kookte de lerares over. Zij greep een koekepan en sloeg er een leerlinge mee op het hoofd. Nog twee andere meisjes kre gen een klap en alle drie lie pen verwondingen op. De justitie in Würzburg deelde gisteren mee dat tegen de niet nader genoemde en bijna aan haar pensioen toe zijnde lerares een strafvervolging zou worden ingesteld. Zij zou beboet kunnen worden met maximaal 10.000 mark we gens het toebrengen van li chamelijk letsel. Franco Van de grote markt in Valencia is gisteren het ruiterstand beeld „verwijderd" van Spanjes ex-caudillo Francis co Franco Bahamonde. Zoals tijdens zijn langdurig sterf bed liet ook de gietijzeren ge neraal Franco zich niet zon der meer weghalen. Er waren elf uur voor nodig. Eerst kon de kraanwagen het ruiterstandbeeld niet tillen. Vervolgens gooiden jongelui die het met de verwijdering niet eens waren met stenen naar de onherkenbaar ge maakte werklieden en daarna brak het beeld in tweeën. De socialistische gemeenteraad van Valencia had vier jaar ge leden besloten dat het monu ment voor Franco niet in het centrum van de stad thuis hoorde, maar pogingen om het weg te halen mislukten telkens door technische pro blemen en krachtige tegen stand van Franco's bewonde- Dure minachting De popster Robin Gibb van de Beegees werd gisteren ver oordeeld tot twee weken ge vangenisstraf, maar een hof van beroep veranderde de zelfde dag nog het vonnis in een boete van bijna 23.000 gulden. Robin Gibb werd veroordeeld wegens minach ting van het hof in verband met een interview over zijn huwelijk dat hij in mei van dit jaar aan een Schotse krant heeft gegeven. Gibb zei voor de rechtbank dat de verslaggever van de krant hem tot zijn ontboezemingen had aangezet. Hij sprak van emotionele uitbarsting. De rechter vond dat de inhoud van het interview veel verder ging dan wat men een emo tionele uitbarsting kan noe- Kort nadat hij tot twee weken gevangenisstraf was veroor deeld werd het vonnis door een instantie van beroep ver nietigd. Deze instantie ver oordeelde hem echter, we gens de ernst van de zaak, tot een hoge geldstraf. pelijk NAVO-optreden op dit stuk al door een regeringswoord voerder aangekondigd. Joseph Luns verklaarde dat de NAVOpartners onderlirtg in con tact zouden blijven over het inci dent en hij gewaagde van een "duidelijk signaal" aan de Sow- jet-Unie. "Wij zullen trachten te waarborgen dat zich geen herha ling van het incident voordoet", zei hij. De verwachting in Brussel was dat een meerderheid der 16 NAVO landen aan een vliegverbod van twee weken op de Sowjet-Unie en vice-versa met ingang van 15 september zou meedoen. Frank rijk, Turkije. Griekenland en Spanje spraken zich in Brussel tegen zo'n verbod uit. De Sowjet-Unie heeft gisteren er kend verleden week een Zuidko- reaans passagiersvliegtuig te hebben neergeschoten, maar zij wijst de verantwoordelijkheid daarvoor af. Ook wees zij eisen tot schadevergoeding van de hand. Op een persconferentie in Moskou verklaarde maarschalk Nikolai Ogarkow, chefstaf van de Russi sche strijdkrachten, dat ge vechtsvliegtuigen het Zuidkore aanse vliegtuig met raketten hebben neergeschoten toen het weigerde instructies om te lan den op te volgen. De Sowjet-Unie heeft beloofd "ar tikelen en documenten" te zullen tonen van de- Zuidkoreaanse Boeing. Sowjet-ambassadeur Wladimir Pawlov heeft tegen over ambtenaren van het Japan se ministerie van buitenlandse zaken verklaard dat Sowjet-vaar- tuigen in het noordelijk deel van de Stille Oceaan brokstukken hebben gevonden die positief geïdentificeerd zijn als wrak stukken van de jumbo. Ten oosten van het Japanse eiland Hokkaido is gisteren het lijk van een kind opgevist, dat mogelijk een van de passagiers was van de Boeing 747. Volgens de politie, die het geslacht van het kind nog niet heeft kunnen vaststellen, is het slachtoffer tussen de zes en elf jaar. President Reagan heeft zondag uit geroepen tot dag van nationale rouw om de Amerikaanse slacht offers van de ramp met het Zuid koreaanse toestel. Hij deed dit na een herdenkingsdienst voor de 61 Amerikaanse slachtoffers in Washington. Op verschillende plaatsen in de Verenigde Staten werden anti- Russische bijeenkomsten gehou den, in Miami kwamen 1.000 an ti-communistische Cubanen bij een. Zij droegen voor ieder van de 269 slachtoffers van de ramp een kruis mee en verscheurden Russische vlaggen. In de haven van Los Angeles wei gerden dokwerkers een Russisch vrachtschip te lossen. Het schip, waarvan de lading onder meer uit wodka bestaat, staat onder de bescherming van de kustwacht. Negen Amerikaanse staten hebben TEHERAN (DPA) De voorzitter PARIJS (AFP/UPI) - President Francois Mitterrand van Frank rijk heeft gisteren in Parijs een onderhoud van uitzonderlijk lan ge duur - meer dan twee uur - gehad met de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko. Ze hebben het in eerste instantie gehad over de Euroraketten en de vernietiging van het Zuidkoreaanse vliegtuig. Toen Gromiko het Elysee verliet zei hij dat het gesprek "rijk van inhoud" was geweest, dat men het e s of n of r geweest over enkele zaken en on eens over andere. Van zijn kant zei de Franse woord voerder. Michel Vauzelle, dat president Mitterrand niet had af gezien van het aan de orde stel len van vraagstukken "die op het Nieuwe grondwet Zuid-Afrika KAAPSTAD (Reuter) Het Blan ke Zuidafrikaanse parlement heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan het ontwerp voor een nieuwe grondwet, die kleur lingen en Indiërs beperkte poli tieke macht geeft. Of de grond wet ook daadwerkelijk van kracht wordt, hangt af van de blanke minderheid in Zuid-Afri ka. Op 2 november kunnen de blanken zich over het ontwerp uitspreken in een referendum. Het ontwerp werd aangenomen dankzij de steun van de regeren de nationale partij van premier Botha en de kleine nieuwe repu blikeinse partij. De progressieve federale partij en de uiterst rechtse conservatieve partij stemden tegen, zij het om ver schillende redenen. De liberale partij wijst het ontwerp af, om- Iran bedreigt Frankrijk over Libanon winkeliers gevraagd geen popu laire Russische artikelen als wodka meer te verkopen en ook niet meer te bestellen. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties die gisteren zou bijeenkomen voor een stemming over een ontwerp-resolutie over het neerschieten van het Zuidko reaanse lijnvliegtuig heeft zijn zitting verschoven naar maan dag. het Iraanse parlement Hoja- tolleslam Hasjemi Rafsandjani dreigt met militair ingrijpen te gen Frankrijk als dit land en de Verenigde Staten zouden over gaan tot een rechtstreeks treffen met islamitische elementen in Libanon. In een gisteren door de Iraanse ra dio uitgezonden toespraak dreig de Rafsandjani in dat geval met het inzetten van enkele tegen Irak vechtende Iraanse legeron derdelen tegen Frankrijk. De be dreiging is uitgelokt door de ver kenningsvluchten van Franse vliegtuigen boven Libanon. CASTELLARAS-LE-VIEUX (DPA) - Drie voortvluchtige ge wapende mannen hebben giste ren uit een villa in Castellaras-le- Vieux, ten noorden van Cannes op de Azurenkust, sieraden ter waarde van 8 miljoen (Franse) frank gestolen. De drie mannen boeiden de uit de Verenigde Staten afkomstige ei genares van de villa, haar vrien din en de huisbediende. Behalve de sieraden namen de mannen nog 3.500 dollar in baar geld mee. WENEN Wat doet een gemeente van 1927 inwoners als plotseling de paus komt opdraven? Zij pro beert er in alle opzichten uit te halen wat erin zit. Zo gaat dat ook in het kleine Oostenrijkse pelgrimsoord Mariazell, waar de paus dinsdag zijn vierdaags be zoek aan Oostenrijk afsluit. Mariazell is de oudste en meest be kende Oostenrijkse Maria-bede- vaartsplaats, met een basiliek en een uit de 12e eeuw stammend madonnabeeldje waaraan won deren worden toegeschreven. In het gouden verleden werden pel grimstochten gemaakt vanuit de verste uithoeken van de Oosten- rijks-Hongaarse gebieden naar deze kerk, hoog gelegen in de bergen op de grens tussen Bene den-Oostenrijk en Stiermarken. Omdat de wonderen in Mariazell niet, en dat met opzet niet, me disch worden onderzocht op hun waarheid, komen de stromen pelgrims en toeristen doorgaans alleen maar geestelijke troost zoeken of de rijkdom aan goud en zilver in de basiliek bewonde ren. Koningen en keizers zijn er op bezoek geweest, maar tot nu toe geen paus. Een paus, Pius VI, wilde er 201 jaar geleden even langs gaan tijdens een rondreis door Oostenrijk en een deel van Zuid-Duitsland, maar het regen de te hard en de wegen waren er barmelijk slecht, en daarom zag hij maar van het bezoek af. Daar komt nu dank zij paus Johan nes Paul II verandering in. De gemeente Mariazell heeft met een minimum aan uitgaven van ongeveer twee miljoen gulden het plaatsje zelf opgelapt en ette lijke verbeteringen, die ver bo ven het pausbezoek uitreiken, doorgevoerd, zoals een nieuwe telefoonleiding en een nieuw wa terleidingsysteem onder het cen trum van de stad, dat toch gelegd had moeten worden. Tegelijker tijd heeft het gemeentebestuur het tienvoudige bedrag uit de provinciale kas geklopt om de wegen die naar het plaatsje voe ren, op te knappen, parkeerplaat sen aan te leggen en de hoogst nodige sanitaire voorzieningen aan de rand van het oord aan te brengen. door Anton Koene Toneelstuk De laatste maanden leek het of in Mariazell een groot volkstoneel stuk werd opgevoerd. Alle figu ren die erin thuishoorden, speel den een grotere of kleinere rol en probeerden hun eigen belangen te realiseren. De burgemeester, de wethouders voor kunst en vreemdelingenverkeer die elkaar in de haren vlogen, een beminne lijke pater superieur van de basi liek, die op het moreel uit was, de elkaar beconcurrerende hotelei genaars en de eigenaars van de souvenirstalletjes. De burgemeester heeft dank zij het hoge bezoek uit het Vaticaan zijn structurele vernieuwingen er door gedrukt. De wethouder voor vreemdelingenverkeer heeft de hoteleigenaars tot mo dernisering van de hotelkamers gekregen. De wethouder voor culturele zaken heeft met tranen in de ogen moeten toezien hoe het oudste huis in het plaatsje te gen de vlakte ging omdat de vei ligheidsfunctionarissen het straatje erlangs te nauw vonden voor de pauselijke optocht. En de man die de slag om de volks tuintjes heeft verloren, die plaats moesten maken voor een grote parkeerplaats, is ook niet blij. De hoteleigenaars rekenen erop dat als de tijden slecht zijn er meer pelgrims komen, en als het goed gaat de toeristen hun weg naar het bedevaartsoord zullen vinden. Met zakelijk instinct hebben ze de gevels allemaal een nieuw verfje gegeven. De souve nirstalletjes - een doorn in het oog van menige moraalprediker hebben ondanks een eeuwen lange geschiedenis, die teruggaat tot de 14e eeuw, het loodje moe ten leggen en zijn verdwenen achter het tijdelijke altaar dat voor de basiliek is opgetrokken. Het verhaal van het kleed van het Maria-en-Jezus-beeldje is ty pisch zoiets waar de mensen zich daar op het ogenblik mee bezig houden. Het oude beeldje dat nestelt in een weelderige, grot achtige kapel met veel goud en zilver, middenin de kerk, is ge drapeerd met exclusieve gewa den, waarvan vrijwel iedere noe menswaardige Middeneuropese adelijke dame er een geborduurd lijkt te hebben. Wat krijgen Maria en Jezus aan als de paus op bezoek komt? In de kledingkast bevindt zich een bij na honderd jaar oud gewaad dat door een van de Poolse prinses sen Radziwil is geborduurd. Het is van witte zijde met fijn bor duurwerk en zacht-zijden rozen. Wat is leuker dan een Pools ge waad ter ere van de paus? Maar wacht even, roepen anderen. Deze kerk is in wezen nog altijd de voornaamste kerk voor de Hongaarse katholieken, die er nog steeds bij vele duizenden naar toestromen. Een weelderig Hongaars kunstwerkje dus? Dat dat het wortelt in het apartheids systeem. De rechtse conservatie ven vinden juist dat het ontwerp een aantasting van de apartheid Volgens de nieuwe grondwet komt er een parlement drie kamers, een voor blanken, een voor kleurlingen en een voor Indiërs. De samenstelling van die kamers is zodanig dat de blanken het po litieke systeem blijven beheer sen. Voorts komt er een presi dent met vergaande bevoegdhe den. De zwarte meerderheid van de bevolking blijft uitgesloten van iedere politieke medezeg genschap. Op 2 november kunnen de blan ken. ongeveer een zesde van de totale bevolking, ja of nee zeggen tegen het ontwerp. Zeggen ze neen, dan beteként dit waar schijnlijk het politieke einde van premier Botha, aldus waarne mers. Zeggen ze ja, dan moet Bo tha nog de kleurlingen en Indiërs zien te overreden. Hij heeft be loofd ook onder deze bevolkings groepen een referendum te hou den, maar een datum daarvoor is nog niet vastgesteld. ogenblik een gevaar zijn voor de wereldvrede". Wat het neerschieten van het Zuid koreaanse vliegtuig betreft heeft Mitterrand tegenover Gromiko het Franse standpunt uiteenge zet en gezegd dat hij graag zou zien dat de door Parijs voorge stelde maatregelen ingang zou den vinden voor het beter waar borgen van de veiligheid van de burgerluchtvaart, aldus Vauzel le. Minister Gromiko was gistermor gen in de Franse hoofdstad aan gekomen nadat hij in Madrid de Europese veiligheidsconferentie in haar slotfase had bijgewoond. Wat de Euroraketten betreft werd van Franse zijde bericht uit Westduitse koker tegengespro ken dat de Sowjet-Unie verschil zou hebben onderkend in ener zijds de Franse en Engelse forces de frappe en anderzijds de Ame rikaanse in NAVO-kader. De vrede in het Midden-Oosten, Polen en Afghanistan stonden ook op Mitterrands en Gromi- ko's agenda. De Sowjetminister zou gisteren ook nog van gedachten wisselen met premier Pierre Mauroy en. aan een diner, met zijn Franse collega Claude Cheysson. Ierland wijst Russische diplomaten uit DUBLIN (AFP) - De regering van Ierland heeft gisteren drie Sow jetrussische diplomaten aange zegd het land te verlaten wegens activiteit die niet verenigbaar is met internationaal overeengeko men gedrag van diplomatiek per soneel. Dit is gisteravond van Ierse officiële zijde vernomen. De uitgewezen diplomaten zijn de eerste-secretaris van de Sowje- tambassade in Dublin, G.A. Sa- lin en tweede-secretaris VX Li- passowa en zijn vrouw. ADVERTENTIE zouden de Oostenrijkers weer niet leuk vinden. Uiteindelijk dan maar het goudbrokaat dat keizerin Maria Theresia persoon lijk heeft gemaakt? De bisschop pen hebben een paar dagen voor het bezoek het laatste woord nog niet gezegd. In Mariazell ontmoet de paus onge veer 30.000 geestelijken. Vijfen twintig nonnen, van het klooster voor ongeschoeide karmelieten, die zwijgend hun leven slijten achter de kloostermuren aan de rand van Mariazell, mogen ook komen en voor één dag hun zwij gende bestaan onderbreken. De enige leken die een plaatsje voor de basiliek hebben toegewezen gekregen, zijn diegenen van de 1927 Mariazellers die het de moeite vinden en erom gevraagd hebben. Voor andere mensen, ook van omliggende plaatsjes, is geen plek. De meeste mensen zijn van plan het bezoek op de televisie te vol gen, waarop bijna iedere pause lijke schrede „live" wordt ver toond. Toch vindt de Oostenrijkse televi sie één plaats blijkbaar te gevoe lig om vast te leggen. In de basi liek bevindt zich het graf van de Hongaarse kardinaal Josef Mindszenti, die in ballingschap verbitterd in Wenen is gestorven. Zijn laatste wens was dat hij daar zou rusten tot hij in Hongarije zou wordenbegraven. Op het graf zal de paus korte tijd bid den. Maar liever dan het risico te lopen van ruzie met de buren in Tsjechoslowakije en Honga rije kan de Oostenrijkse televisie bijna door iedereen worden ont vangen laten de camera's een paar leuke toeristische plekjes zien in plaats van de biddende paus. I in, in Alphen a/d Rijn in het hart van de randstad: NIEUW COMPLEX BEDRIJFSUNITS, TOTAAL 7200 M2, INCL. 1900 M2 KANTOOR IN UNITS VAN 450 M2. UITERST MODERNE OUTILLAGE, UITSTEKENDE SITUERING. informatie en verhuur: Hopman Groep B.V. Boerhavelaan nabij hoofdstation N.S., Zoetermeer. Tel.: 079-219350. Makelaars taxateurs o.g Specialisten in bednifsobjecten

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9