c Alternatieve straf voor man die met tegelbrokken smeet Struisvogelfilet met frambozensaus AZL maakt zelf röntgenfoto, maar trekt niet graag cfb Baby uit Hillegom het slachtoffer Voor de 22ste maal: Leidato Wat een bof dat je dit mag restaureren ff f Mmyc Vossenbrug vernieuwd Hoe bezuinig je 12,2 miljoen? ACHTERGROND! ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 Leiden DEN HAAG-LEIDEN - Om zyn woede te koelen op een autobus, die hem rakelings op een zebra pad passeerde, wrikte een 32-ja- rige Hagenaar een straattegel uit de grond, liet hem in brokken vallen, en gooide de stukken links en rechts om zich heen. Eén van die projectielen beland de in een kinderwagen waarin een acht maanden oude baby lag. Het kind liep niet alleen een uit wendige verwonding op, maar ook een scheurtje in de schedel en hersenletsel. Het tafereel speelde zich vorig jaar af in de nabijheid van het Sta tionsplein in Leiden. Op dat plein wandelde op het tijdstip van de woede-uitbarsting een echtpaar uit Hillegom met de ba by. De Hagenaar vertelde gisteren voor de rechtbank dat hij enorm was geschrokken van de bus. "Ik stak daar gebrekkig over, omdat mijn ene been in gips was ver pakt. Plotseling voelde ik de spiegel van die bus door m'n nek glijden. Op dat moment moet ik mijn verstand hebben verloren en in het wilde weg aan het gooi en zijn gegaan. Ik was echt niet van plan om mensen te raken. M'n woede was gericht op die bus." Drank speelde overigens een rol in het optreden van de man. Met een vriend was hij in Leiden we zen stappen waarbij hij naar zijn zeggen zeker twaalf glazen bier moet hebben gedronken. De Hagenaar was, direct nadat zijn been uit het gips was, naar Hille gom gereden om naar de gezond heid van de baby te informeren. Het kind was inmiddels al weer thuis en mankeerde, volgens de ouders, niets meer. De verdediger had het Academisch Ziekenhuis om meer uitleg ge vraagd en tevens geinformeerd naar de eventuele gevolgen voor later. Daarop kon men nu geen antwoord geven. Pas over vier jaar is te zeggen of het kind een blijvend letsel aan het voorval zal overhouden. Om de zaak tot 1987 aan te houden vond de recht bank te gortig. De officier van justitie, Klein Bre- teler, had aanvankelijk een maand onvoorwaardelijke ge vangenisstraf in zijn gedachten maar wilde tegemoet komen aan het verzoek om de Hagenaar zijn 'straf te laten uitdienen in de dienstverlening. Bepaald werd dat de man 120 uur in een inrich ting voor lichamelijk- en geeste lijk gehandicapten te werk zal worden gesteld. Over vijf maan den (in februari 1984) moet de Hagenaar opnieuw bij de recht bank verschijnen om te bepalen of hij zijn alternatieve straf naar behoren heeft ondergaan. De vriend met wie de Hagenaar in Leiden uit geweest was hoorde een boete van vijfhonderd gul den eisen, vier weken voorwaar delijke gevangenisstraf en een proeftijd van twee jaar. De man was na het stenengooien naar het politiebureau gegaan om te vertellen hoe de vork in de steel zat. Maar in plaats van een uitnodiging binnen te komen werd hij direct in de boeien ge slagen en in een cel gezet. Paniek sloeg toe en de vriend sloopte de cel: schade twaalfduizend gul den. Daarvoor moest hij zich ver antwoorden. Aanvankelijk wilde de officier van justitie hem dat geld in termij nen terug laten betalen. Maar hij vond het beter dat de gemeente Leiden een claim indient. Uitspraak 23 september. LEIDEN Acteur Henk Molenberg had er een speciaal koekje voor bedacht - voor de opening van de 22ste Leidato, gisteravond in de Groenoordhallen. Hij liet het de aanwezigen presenteren. Boven dien had hij een gedicht ge maakt, waarvan de eerste letters van alle regels samen het woord 'Leidato' vormden. Kortom: "wat je al niet voor je geld moet doen", verzuchtte de acteur, die ook po pulariteit geniet dank zij zijn wekelijkse kookpraatje via de NCRV-radio. Voor de 22ste maal dus de huis houdbeurs, die jaarlijks tiendui zenden mensen weet te lokken. Leidato-bestuurslid Jan van Zijp maakte van de gelegenheid ge bruik om zijn toehoorders bij de officiële opening met cijfers te confronteren: alle Leidato's sa men hebben zo'n twee miljoen be zoekers getrokkenomdat de Lei dato op één keer na steeds in een gemeentelijk gebouw was onder gebracht, heeft dat Leiden in de loop der jaren één miljoen gulden aan verhuur-opbrengst opge bracht. Aerobic-danseressen, een flitsende modeshow en majorettes optreden soms letterlijk adembe nemend was, gepaard als het ging met rookontwikkeling - zorgden voor de verdere omlij sting van het officiële gebeuren. Intussen druppelden de eerste be zoekers nieuwsgierig binnen. De Leidato is tot en met 18 septem ber te zienvan maandag tot en met zaterdag van één tot vijf uur en van zeven tot half elf; op de zondagen van elf tot vijf. Kamerleden even in Leiden LEIDEN "Cees, wat een bof dat je dit mag restaureren", zei ka merlid Schelto Patijn (PvdA) te gen zijn partijgenoot, de Leidse wethouder (Cees) Waal. Verrukt draait Patijn zich om naar colle ga-kamerleden "Moetje je inden ken, dat Boerhaave hier nog col lege heeft gegeven". Het tafereel speelde zich gistermiddag af in het hartje van Leiden, in de tuin van het Caeciliacomplex, beter bekend als de Boerha^vezalen Een grote groep lands-, provincie- en stadsbestuurders trok door de Leidse binnenstad om de resul taten van de Leidse. stadsver nieuwing in ogenschouw te ne men. Jaarlijks nodigt het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland de in deze provincie woonachti ge leden van de Eerste en Twee de Kamer uit voor een werkbe zoek. Dit maal werd een uitstapje gemaakt naar Leiden. Daar maakte het stadsbestuur gretig gebruik van om althans een deel van de Kamerleden te winnen voor een spoedig herstel van de in desolate toestand verkerende monumentale gebouwen. Concurrentie Tijdens een boottocht van Katwijk naar Leiden sprak wethouder Waal het gezelschap toe. Hij zei dat de stadsvernieuwing sterk af hankelijk is van de hoeveelheid nieuw te bouwen woningen die het rijk wil financieren. Er dreigt, zo ging hij door, nu con currentie tussen bouwen in de Stevenshofpolder en in de bin nenstad. De wethouder pleitte ervoor bij de verdeling van geld voor de stadsvernieuwing toch vooral rekening te houden met het aantal monumenten in een gemeente. Waal wees de kamer leden erop dat Leiden zelf geen geld heeft voor de stadsvernieu wing. Zelfs voor het onderhoud van wegen, bruggen en riolerin gen komt de stad tekort. "In feite wordt nu al weer de basis gelegd voor een volgende stadsvernieu wing", aldus Waal. Na aankomst in Leiden trok het ge zelschap, deels per bus, deels te voet, langs tal van plaatsen waar de stad het vernieuwingsproces doormaakt. Bij het passeren van het Sanderscomplex/Barbera- school (Levendaal/St. Jorissteeg) zaten enkele gedeputeerden wet houder Tesselaar, die als reislei der fungeerde, te sarren over de Leidse plannen voor een meu belboulevard. De politici keken verder onder meer naar de vernieuwde school aan de Boommarkt, de vernieu wing van het Kort Rapenburg, de Rembrandtbrug, de woning bouw in De Camp en vooral naar de Boerhaavezalen. Want de ge meente is er nog altijd niet gerust op dat de restauratie van dit rijksgebouw (kosten ongeveer achttien miljoen gulden) dit jaar nu eindelijk eens zal beginnen. Weliswaar heeft staatssecretaris Brokx vorige maand toegezegd dat de restauratie mag beginnen, maar de gemeente is er pas ge rust op als de eerste steen is ge legd. En ach, dacht men, een be zoek van de kamerleden kan nooit kwaad. ADVERTENTIE RESTAURANT Specialiteit uit Kenia! A Hoofdstraat 14, Leiderdorp Chef de Cuisine: Patrick Rosalie. Tel. 011-411407 LEIDEN - De Jan Vossenbrug over de Oude Vest is vernieuwd. Met de plaatsing van een Leidse lantaarn boven op de brug is het karwei gisteren voltooid. De vroegere ophaalbrug heeft de af gelopen maanden een grondige opknapbeurt ondergaan waar bij het oorspronkelijk beweegba re gedeelte van de brug is ver vangen door een vaste verbin ding. VJethouder Waal verrichtte gister middag de laatste restauratie handeling ten teken dat de brug weer in gebruik kan worden ge nomen. De opknapbeurt heeft ruim twee ton gekost. (Foto Holvast). PvdA-leden: bezuinigingen bij Stichting Welzijn niet aanvaardbaar LEIDEN - Het afdelingsbestuur van de Partij van de Arbeid en een ruime meerderheid van de leden die gisteravond op de par tijvergadering aanwezig waren, vinden de voorgestelde bezuini gingen .van het gemeentebestuur met betrekking tot de Stichting Welzijn onaanvaardbaar. Volgens een voorstel van het colle ge van B en W zouden in 1984 zes arbeidsplaatsen bij de stichting moeten verdwijnen. Het PvdA- bestuur vindt dat een te grote af braak van het huidige 'apparaat' en meent dat er te weinig is geke ken naar mogelijke alternatie- Het voormalige PvdA-raadslid Jonker zei gisteravond de indruk te hebben dat een arbeidsplaats bij de Stichting Welzijn minder zwaar weegt dan een arbeids plaats op het stadhuis. Volgens het PvdA-lid Vondeling, die ook bestuurslid is van de Stichting Welzijn, zijn de bezuinigings voorstellen van het gemeentebe stuur te gek. "Dit is geen bezuini ging, maar een opheffing", aldus Vondeling. Gepleit werd verder voor evenredige bezuinigingen bij het ambtelijk apparaat en bij het buurt- en clubhuiswerk. PvdA-wethouder Peters zei te me nen dat er, voor wat betreft de sector samenlevingsopbouw, geen alternatieven voorhanden zijn. Een zelfde soort 'operatie' voor het buurt- en clubhuiswerk zou er volgens de wethouder toe leiden dat een aantal buurt- club huizen moet worden gesloten. "Een dergelijke 'operatie' zou bovendien niet uitvoerbaar zijn zonder dat er gedwongen ontsla gen vallen", aldus Peters. De gemeentelijke afdeling sociaal- cultureel werk kan volgens de wethouder niet worden inge krompen omdat het aantal taken van deze afdeling de laatste jaren enorm is toegenomen. "De amb tenaren van deze afdeling kun nen het werk nu al niet aan", meent Peters. De CDA-fractie in de gemeente raad sprak zich eerder deze week al uit tegen bezuinigingen bij de Stichting Welzijn. LEIDEN - Verrast. Dit woord ligt bestorven in de monden van de bestuurders van de medi sche faculteit en het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Bij elk nieuw plan van minis ter Deetman (onderwijs en we tenschappen), lijken hun wenkbrauwen dichter naar de haargrens toe te schuiven. Eergisteren nog. De minister maakte op die dag bekend zeer teleurgesteld te zijn in het ge zamenlijk bezuinigingsplan van de medische faculteiten en academische ziekenhuizen in Nederland. Hij beklaagde zich erover dat hy op 25 augustus slechts een rapport in handen kreeg, in plaats van een goed uitgewerkt plan. Een minister echter, is daarover niet verróst. Hij is teleurge steld. En neemt zijn maatrege len. Vóór 15 september dienen de zeven medische faculteiten en de daaraan verbonden aca demische ziekenhuizen met een landelijk plan te komen, waarin precies staat omschre ven hoe zij denken de bezuini gingen op elkaar af te stern- Leiden is verrast, want de minis teriële opdracht betekent snel handelen - iets dat, zo lijkt het, universitaire bestuurders vreemd is. Met name bij de me dische faculteiten en academi sche ziekenhuizen is het oog, dat de maatschappelyke werkelijkheid zou moeten vol gen, pas laat open gegaan. Ter wijl de universitaire taakverde lingscommissie vorig jaar al op volle toeren draaide, zag het er lange tijd naar uit dat de medi sche afdelingen de zaak op haar beloop lieten. Resultaat: tijdnood. Stadsbestuur Over de gehele linie moet bij de academische ziekenhuizen en medische faculteiten bijna honderd miljoen worden be zuinigd. Leiden moet daarvan 12,2 miljoen opbrengen. Om even een idee te krijgen: een zelfde bedrag aan bezuinigin gen is moet de gemeente Lei den moet. Natuurlijk heeft het stadsbestuur ook de nodige protesten richting Den Haag gezonden. Maar desondanks is het college van B en W aan de slag gegaan en heeft het al zijn inventiviteit aangewend om dat bedrag bijeen te krijgen. De plannen - die inderdaad een aantal instellingen opgenadig treffen - zijn nagenoeg klaar. Welk recht hebben nu een acade misch ziekenhuis en een medi sche faculteit om de voorge stelde bezuinigingen te ontdui ken? Het antwoord mag duide lijk zijn: geen enkel. Het college van bestuur van de universiteit cq. het faculteits bestuur en het bestuur van het AZL moeten nu maar eens to nen wat ze waard zijn. In een spreekwoord van onze ooster buren is het aardig omschre ven: 'In der Beschrankung zeigt zich der Meister'. Door met rapporten te komen waarin niet meer staat dan dat iedereen en alles even belang rijk is, begint het er zo langza merhand op te lijken dat ze hun eigen werknemers niet durven aan te pakken. Als het scalpel net zo aarzelend wordt gehanteerd als het bezuini gingsmes, kunnen de patiën ten zich wel bergen. Ingrijpen Prof. dr. J.M. Greep, hoogleraar algemene heelkunde in Maas tricht, heeft het treffend onder woorden gebracht: de arts schept zijn eigen vraag. Als er op een beslissend moment niet wordt ingegrepen is het woe keringsproces niet meer te stoppen. De besturen zullen, zowel lande- door Saskia Stoelinga lijk als regionaal, de moed moeten opbrengen om zélf de prioriteiten aan te geven en waar nodig vakgroepen moe ten samenvoegen, weten schappelijk onderzoek op el kaar afstemmen en patiënten zorg en onderwijs concentre ren. Zo werkt een stadsbestuur ook. (De vraag of de universi teit wel genoeg capabele men sen in huis heeft om orde op zaken te stellen, laten we ge makshalve maar even buiten beschouwing). Pas als de operatie in eigen huis is gelukt, kan men de minister op de vingers tikken en het wetsontwerp taakverdeling, waarin Deetman zichzelf veel macht toeëigent, als overbodig karakteriseren. Het dient te worden vermeld: de wil is er bij Leiden. Vorige week brachten het college van bestuur van de universiteiten en het bestuur van het AZL een rapport in de openbaar heid. Geduchte bestudering van de inhoud leert welke vak groepen 'sterk' en 'zwak' zijn. (Nijmegen en Utrecht houden zo'n zelfde rapport nog angst vallig binnenskamers). Ook de minister heeft deze inventari satienota in zijn bezit. In het begeleidend persbericht had den de beide besturen het over een 'zwakte-sterkte' analyse. Het verbazende is nu, dat in het hele rapport de termen 'sterk' en 'zwak' niet worden gebe zigd. Via een ingewikkeld sys teem van plusjes en minnetjes, die staan voor allerlei gradaties in het wetenschappelijk onder zoek, valt er voor een belang stellende toch van alles uit te halen. Kortom: de röntgenfoto is er, het verdoven en trekken wordt aan de minister!?) over gelaten. Bang Het lykt wel alsof het bestuur bang is voor de reactie van de verschillende vakgroepen, die door een bezuinigingsmaatre gel zullen worden getroffen. Op een vraag van één van de faculteitsraadsleden vorige week 'of de zwakkeren ook in het rapport worden genoemd', antwoordde de voorzitter van de faculteitsraad G.J. Tamme- ling: "Oh nee, in dit rapport zijn niet de sterkste maar ook niet de zwakste vakgroepen aangewezen. Alle medische fa culteiten in het land moeten op dit moment alleen hun sterke kanten laten zien aan minister Deetman. Dat er zwakke pun ten zijn in de faculteit valt na tuurlijk niet te ontkennen, maar dat is een lokaal pro bleem". Dit antwoord bevre digde de raadsleden kennelijk. De minister wil volgende week al een voorstel voor een krachti ger bezuinigingsplan in han den hebben. Dat de besturen weer dezelfde oudbakken zoe te broodjes zullen kunnen ser- veren, is onwaarschijnlijk. Fancy fair Speeltuinvereniging 'Rondom de Maredijk' houdt vandaag een fancy fair met rad van avon tuur, sjoelen, ballen gooien en touwtrekken. Vanavond is er open huis. Kamerkoor Voor een op te richten kamerkoor (Leidse Vocaal Ensemblewor den aspirant-leden gevraagd met een voldoende stemscho- ling. Inlichtingen bij Therese Schijffelen, 172213. Hengelsport Hengelsportvereniging 'De Sportvrienden' viste de vijfde wedstrijd: 1 B. Honsbeek met 48 vissen van 14.550 gram; 2. E. Hooibroek 46-12.020; 3. J. Jan sen 26-8.470; 4. J. Keyzer 54- 8.050; 5. W. Schouten sr. 36- 6.440; 6. J. Zee 33-6.190; 7. C. Schouten sr. 49-6.1808. S. Gommans 20-5.210, 9. Chr. Schouten 19-4.900; 10. H. Jan sen 38-4.890. Knutselclub ln ontmoetingscentrum De Dijk- hof aan de Rijndijk 125 wordt elke woensdagmiddag van twee tot half vier een knutsel club gehouden voor jongens en meisjes van zes tot tien jaar. Inlichtingen bij mevrouw Pie- terse, 01715-14061. Franse taalles In het Leidse Volkshuis worden bij voldoende belangstelling franse taalcursussen gehouden voor buitenlanders. Er wordt les gegeven door een Neder landse en Marokkaanse docent. Meer informatie via telefoon nummer 149180

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3