Voorschoten wil gifgrond ruimen zelf uitvoeren Boete voor betasten vrouwen Geringe belangstelling eerste concert stichting Orgelstad f Stad en rand PTT "Niet tegen de goede zeden" ZEDEN LEIDERDORP - Dat van die ansichtkaarten met de Groeten uit Leiderdorp afgedrukt tus sen foto's van een heus natuur reservaat krijgt nog een staar tje. Want wie schetst de verba zing dat precies dezelfde af beelding tevens de groeten uit de Ardennen begeleidt. Een opmerkzame lezer stuurde de kaart toe en die is zo mooi dat zij op deze plaats niet mag ont breken. De zaak spreekt onmiskenbaar tot de verbeelding en dat blijkt tevens uit de reactie van een boekhandelaar in Leiderdorp. Hij ontkracht de stelling van de uitgever van de 'valse' kaar ten dat het niet loont om de kaarten van elke gemeente waaruit zij de groeten doen ook te bedrukken met afbeel dingen uit de betreffende plaatsen. De omzet zou daar voor te klein zijn. Het Lie- thorps Boeckhuys hanteert blijkbaar andere zakelijke uit gangspunten want het stuurde een pakketje van vijf ansicht kaarten die wel degelijk zijn gesierd met Leiderdorpse 'ge zichten'. "En die zijn niet bij een staatsbedrijf zoals de PTT, maar wel bij aanverwante za ken in Leiderdorp ook te krij gen", schampert het begelei dend schrijven. Hoe denkt de PTT zelf eigenlijk over de verkoop van 'valse' VOORSCHOTEN - De ge meente Voorschoten wil zelf bepalen wat moet ge beuren met de acht ver vuilde stukken grond in de gemeente. Het is geen goede zaak dat de provin cie dat doet, vindt het col lege van burgemeester en wethouders. In een brief'aan de provincie wil het meedelen dat het veel beter Koenegracht en Korteweg lezen uit eigen werk LEIDERDORP - Ter afsluiting van de culturele week waren gis teravond in het Leiderdorpse cultureel centrum 'De Holland- sche Tuyn' de Leidse dichters Frank Koenegracht en Anton Korteweg te gast. Omdat de be langstelling zeer gering was gin gen Koenegracht en Korteweg met de aanwezige toehoorders maar aan de tafel zitten om uit eigen werk voor te dragen. An ton Korteweg bracht naast se rieus werk ook enkele melancho- liek-vrolijke gedichten, o.a. over jonge dichters, die hem vaak met de vraag benaderen, of ze "op de goede weg" zijn. Wat hij gister avond bracht, was veelal anekdo tisch van aard en had vaak de thematiek van de (verloren) lief de, zoals in "Weerzien bij de Sleg- te', waar hij zijn eigen bundel met aantekeningen van een oude geliefde aantreft. Koenegracht liet gisteravond werk horen dat minder anekdotisch en daardoor soms ook minder di rect grijpbaar was. Een bezoek aan Praag vormde de aanleiding voor een deel van de gedichten die hij voordroeg. Ook las hij zijn eigen (milieubewuste) graf schrift voor: "Hier wordt Koene- gracht omgezet in groene kracht". Probleem bij dit soort poëzieavonden is steeds weer de vraag, of het door de dichter zelf voorlezen uit eigen werk iets aan dat werk toevoegt, waardoor het de voorkeur zou verdienen bo ven het gewoon zelf lezen. Het antwoord op die vraag moet waarschijnlijk negatief zijn, al was het alleen maar, omdat 'kun nen dichten' en 'kunnen voor dragen' niet altijd samengaan. WIJNAND ZEILSTRA kaarten in haar burelen? Vol gens een woordvoerder van het bedrijf voelt het zich er niet voor verantwoordelijk. Ze ver gelijkt het met kranten die ook in veel PTT-kantoren te koop zijn en waarvoor de PTT-direc- tie evenmin de verantwoorde lijkheid neemt. "We zijn ook niet aan te spreken op wat de omroepen de ether insturen en toch exploiteren we de zen ders. Alleen als die kaarten in strijd zouden zijn met de goede zeden, bijvoorbeeld pornogra fische prenten zouden afbeel den, dan zouden we dat verhin deren". De PTT acht pure volksverlakkerij zoals 'Leider dorpse' ansichtkaarten met af beeldingen uit de Ardennen(?) niet in strijd met de goede ze den? "Nee, dat is slechts een zaak tussen verkoper en ko per", aldus het ferme stand punt van het staatsbedrijf. VERSTANDIG STAD EN RAND De provincie heeft deze week bekendge maakt dat alleen al het onder zoek naar de ernst van de ver vuiling van zo'n 1100 gifplaat sen in Zuid-Holland op een slordige 90 miljoen gulden komt te staan. De gemeenten waar verdachte plaatsen zijn aangetroffen, en welke zijn dat niet, moeten zélf ook een flinke duit in het zakje doen en aan het onderzoek meebetalen. Dat gaat niet overal van harte. zou zijn wanneer de gemeente zorgdraagt voor het reinigen van de grond. Zo is zij beter in staat aan te geven in welke volgorde de vervuilde plaatsen moeten worden gereinigd dan de provin cie, meent het college. B en W zijn het dan ook niet eens met de lijst die de provincie heeft opgesteld en waarin ze aangeeft in welke volgorde de acht ver vuilde plaatsen moeten worden aangepakt die door de provincie zijn onderzocht nadat de ge meente ze in 1980 had aangemeld als "mogelijke stortplaats". Met name zijn ze het er niet mee eens dat de provincie pas op zijn vroegst in 1989 wil beginnen met het afgraven van een locatie gele gen nabij de Rouwkooplaan. De gemeente vindt dit te laat. Ze vindt dat het afgraven van het stuk grond waar vroeger een baggerstortplaats lag en waar nikkel, zink, lood en ijzerresten zijn gevonden, eerder moet ge beuren. In de buurt van de stort plaats moet namelijk de nieuwe wijk Starrenburg verrijzen. De andere locaties stuiten planolo gisch gezien op minder grote be zwaren. Aan de horizon duiken echter andere problemen op: de gemeente ziet geen kans een rei nigingsoperatie te betalen zoals de provincie die in gedachten heeft, stelt het college. Wanneer de gemeente daarentegen zelf mag uitmaken wanneer ze welke lappen grond reinigt, is dit nog wel in te passen in het financiële beleid, schrijft ze. Hiertoe heeft ze alvast een lijstje opgesteld. In de top tien staat op de eerste plaats, nog vóór de voormalige baggerstortplaats na bij de Rouwkooplaan, een ande re locatie aan dezelfde laan. Op de plek waar nu de fabriek van Koop en Stookwerk staat is na melijk tolueen en xyleen aange troffen. De stoffen hebben in het verleden gezorgd voor problemen met de waterleiding "hetgeen verder on derzoek noodzakelijk maakt", zo schrijft het college. Een opknap beurt zou volgens de provincie 576.000 gulden kosten en zou in 1986 moeten plaatsvinden. De gemeente noemt zelf geen da tum, maar wil duidelijk haast zetten achter deze schoonmaakoperatie. Na de baggerstortplaats komen op een gedeelde derde plaats twee stukken grond aan de Dob- beweg. Op de ene plaats was vroeger een particuliere stort plaats gevestigd en op het andere stuk grond stond een lakfabriek. In de grond is de volgende reeks heeft een provinciaal bestuur der meegedeeld. Bovendien is er het probleem van de opslag van de aange troffen vergiftigde grond. 'Te- dereen begrijpt wel dat die er gens naar toe moet maar nie mand heeft aangeboden er een plekje voor in te ruimen", al dus de provinciebestuurder. Zo gaan dat soort zaken blijk baar. Eerst, in vele gevallen door jarenlange, pure onoplet tendheid, ervoor zorgen dat er überhaupt ernstig vervuilde plaatsen in je gemeente zijn en dan weigeren eraan mee te be talen om ze te onderzoeken of op te ruimen. Is dat politiek ge zien nu het verstandigste? WEERBERICHT LEIDERDORP - Het niet door gaan van het jazzfestival in het park 'De Houtkamp' doet de portemonnee van de gemeente Leiderdorp geen pijn, klonk het opgewekt halverwege deze week. Nee, maar kijken we ver der dan de geldbuidel dan is de schade enorm. Behalve het gezichtsverlies van de organisator, de gemeente Leiderdorp, waren ook de har de werkers op de achtergrond fors aangeslagen toen zater dagmorgen rond elf uur duide lijk, werd dat het groots opge zette festijn niet door zou gaan. Met bedrukte gezichten verlie ten ze de kamer in het Leider- stoffen aangetroffen: zink, lood, bezeen, tolueen, en xyleen. Een reinigingsbeurt zou volgens de provincie in 1986 moeten plaats vinden voor de somma van res pectievelijk 747.000 en 432.000 gulden. Twee andere stukken grond waar vroeger vuil is gestort, de voor malige open gemeentelijke stort plaats nabij de Admiraal de Ruy- tersingel, en de particuliere stort plaats aan het einde van de Horstlaan behoeven volgens de provincie niet nader te worden onderzocht. Locaties nabij de Laan van Duivenvoorde, en de Haagweg moeten nog onder de loep worden genomen en komen dus later aan bod dan de grond aan de Rouwkooplaan en Dobbe- weg die immers al aan een oriën terend onderzoek zijn onderwor pen en te vuil bleken. DEN HAAG-WARMOND - De of ficier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft gisteren tegen een 21-jarige Warmonder een boete van vijfhonderd gulden geëist, twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf en een proeftijd van twee jaar. De man kreeg die straf omdat hij enkele pogingen had gedaan vrouwen onzedelijk te betasten. Dit mislukte bij een verpleegster van het tehuis Liduina. Zij zag nog net kans om in een kamertje te vluchten. Een oudere vrouw, die met een stok liep, kon niet tegen de jongen op. Ze stribbel de wel tegen maar kon niet voor komen dat hij haar op de grond legde en op haar ging liggen. „Geef me een zoen en veraad me niet", zei hij tegen haar en ging daarop weg. De man was ook op het inbreker spad gegaan. Bij het Warmondse bedrijf Humako stapte hij naar binnen en zocht naar snoep en koek. Toen hij niets van zijn ga ding vond ging hij op zoek naar geld. Dat was ook niet aanwezig. Daarom ging hij onverrichterza- ke naar huis. Omdat de man volgens een psy chiatrisch rapport sterk vermin derd toerekeningsvatbaar is, wil de de officier van justitie geen onvoorwaardelijke celstraf eisen. Uitspraak 23 september. dorpse gemeentehuis om de groepen af te bellen. Neem nou ambtenaar/organisa tor Schnerr. Een maand lang had hij keihard gewerkt om het festival in kannen en krui ken te gieten. Gedeeltelijk tij dens zijn vakantie, maar con stant met een bloedhete zon aan de hemel. Jazzliefhebber Schnerr zag het al helemaal voor zich. In één grote klap zou de forensengemeente Leider dorp opgenomen worden in het rijtje plaatsen waar gereno- meerde jazzfestivals worden gehouden. Breda, Eindhoven, Gorinchem, Terneuzen, Hoo- geveen, Castricum, Enkhuizen en nu ook Leiderdorp. Oh, wat klonk dat mooi. In één keer zou heel de regio weten dat Leiderdorp geen slaap, maar een jazzdorp was. Alles was prima georganiseerd. Er kon niets misgaan, tenmin ste zo leek het. "Dat het nu juist op die dag zo moest rege nen", verzuchtte wethouder Gehner dan ook deze week, ge heel verbaasd dat na drie maanden zon in Nederland het weer wel eens zou kunnen ver anderen. Maar ook daar had de organisatie toch rekening mee gehouden? Bij slecht weer zou er worden uitgeweken naar het multi functionele centrum 'Muzen- hof. Vrijdagavond zittend voor de buis werd de nattigheid al voelbaar. Fred Emmer voor spelde weinig goeds: bewol king, regen en windkracht acht. In allerijl werd zaterdagmorgen een 'hot-line' geregeld met het KNMI. Weersverbetering, luid de de boodschap van het ge zaghebbende instituut in De Bilt, dat pretendeert het weer voor vijf dagen vooruit te kun nen voorspellen. Geen vuiltje aan de lucht dus. Als het KNMI dat zegt, wie zijn wij dan om daaraan te twijfelen, moet de organisatie hebben ge dacht. 'Muzenhof werd niet in orde gemaakt. Het festival ging door. Buiten. Het podium en de eet- en drink- tent waaiden bijna weg, maar het rotsvaste geloof in het KNMI hield nog twee uur stand. Toén pas werd het dui delijk dat de voorspelde weers verbetering wel erg lang op zich liet wachten en uiteinde lijk veel te laat zou komen. Gegokt en misgegokt dus. Hadden ze de 'hot-line' ook maar door moeten trekken naar Pa- terswolde. Jan Pelleboer wist wel beter. ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 AGENDA ZATERDAG Leiden LVC - Breestraat 66, optreden de Engel se reggaegroep Creation Rebel, 21 Leidse Hout - kaatswestrijd, 11 uur. Groenoordhallen - Leidato, 13-17 en 19- 22.30 uur. Groenoordhallen - start Leidato-wan- deltocht, 9-14.30 uur. Vijfhovenhuis - jongdierententoonstel- ling LPKV, 20-22 uur. Stadhuisplein - 'Paulus Plein Festijn', scoutinggroepen, 9.30-14.30 uur. Filmhuis LVC - film 'Satyricon', van Fellini, 21.15 uur. Gezondheidswinkel - Herenstraat 64, geopend van 10-12 uur, tel. 144112. NVSH - Rapenburg 48, open soos, vanaf 22 uur, tel. 149987. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Hartebrugkerk - wandel-orgelconcert door Jan van der Plas, 15-15.30 uur. Voorschoten Tracé Rijksweg 11 - opening golfbaan, 10.30 uur. ZONDAG Leiden Groenoordhallen - Leidato, 11-17 uur. Groenoordhallen - start Leidato-wan- deltocht, 9-14.30 uur. Vijfhovenhuis - jongdierententoonstel- ling LPKV, 10-17 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur disco. Rijksmuseum voor Volkenkunde - film 'Angotee, het verhaal van een Inuït jongetje', 15 uur. Vijf Meihal - Nationaal Majotetten Con cours, 10 uur. LVC - Breestraat 66, volksdansinstuif, 19 uur. MAANDAG Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Images' van Robert Altman, 20 en 22.15 uur. Leiderdorp opening sociale werkplaats op 'Baande- rij' door commissaris der kohingin Vrolijk, 15.30 uur. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Kooyman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268; spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Noord eindsplein 4a, tel. 123752; spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professoren wijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347; spreek uur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123; spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754; spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: za, R. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166; spreekuur 11- 11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. zo, M.J.H. v. Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427; spreekuur 11-11.30 uur in Ge zondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. Leiderdorp za, J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539; zo, J. v.d. Beek, Baljuwstraat 5, tel. 894539; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 8. Oegstgeest J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170605. Voorschoten 'Provinciale reinigingsactie niet te betalen' OEGSTGEEST - Ter gelegenheid van het vijftienjarige bestaan van het Oegstgeester winkelcentrum aan de Lange Voort liet burgemeester Scheenstra zich gistermiddag op een kameel hijsen om zó zijn boodschappen te doen. Voor alle zekerheid had hij de plaatselijke politie commandant Gelderblom meegenomen, die de weg naar de volgende oase kennelijk verkeersvrij moest houden. Het lag in de bedoeling dat ook de politieman een kameel zou berijden maar de stormachtige wind had het exemplaar dat voor hem was bedoeld, wat te schichtig ge maakt. (Foto Holvast) LEIDEN Het eerste concert, waarmee de prille stichting Orgelstad Leiden zich gister avond in de Marekerk pre senteerde, trok slechts een handjevol belangstellenden. De beide uitvoerende kunste naars, hoboïst Philip Fey en organist Ben Fey (géén fami lie) en ook de organisatoren mogen zich troosten met de gedacht, dat een nogal zware concurrentie het publiek denkelijk naar elders trok of thuis hield. Het programma was gevuld met Duitse, Franse en Ita liaanse barokmuziek waar voor het orgel een dankbaar medium bleek. De beide concertgevers ver richtten hun werk, afzonder lijk of in combinatie, als be kwame vaklieden. Bij zoveel welluidends zou je haast me delijden krijgen met de vele liefhebbers die het hebben gemist. Ben Fey is een organist zonder ophef. Hij bespeelde zijn or gel rustig, accuraat en muzi kaal, vol begrip voor wat hij onder handen en voeten had. Zijn registerkeus was in alle gevallen smaakvol en boven dien geschikt om opening van zaken te geven. We hoorden Buxtehudes 'Pas- sacaglia' (vrij doorzichtig voorgedragen), de Partita over "Jesu mein Freude", van Bachs neef Johann Wal- ther, vier delen uit Couperins "Messe pour les couvents" (om de monniken het zingen te besparen) en Bachs Prelu dium en Fuga in g. In de ge noemde werken van Walther en Couperin bekoorden de fraaie registerstemmen. De hoboïst deed in technisch vaardigheid en muzikale zeg ging zeker niet voor zijn (keu rig begeleidende) naamge noot onder. Een sonate van Geminiani, Concertdelen van Telemann en een zoet vloeiende Sonate van Ales- sandro Besozzi (hoboïst en dirigent van de Turijnse hof kapel) blies hij met een gave, vervoerend zingende toon. JOHAN VAN WOLFSWIN KEL Bewijs te mager Leiderdorpse 'verkrachter' vrijgesproken DEN HAAG-LEIDERDORP (GPD) - De president van de Haagse rechtbank heeft gisteren een inwoner van Leiderdorp vrij gesproken van verkrachting, om dat er té weinig bewijzen tegen hem konden worden aange voerd. De president volgde hier mee de eis van de officier van justitie. De man zelf ontkende de vrouw te hebben verkracht hoewel hij eer der bij de rechter-commissaris zou hebben verklaard wél ge meenschap met haar te hebben gehad. Maar dat, zo vertelde de tolk die de man bijstond, berust te op een misverstand. De be schuldiging dat hij de vrouw met* een mes zou hebben bedreigd en de deur van de kamer op slot zou hebben gedraaid, wees de ver dachte eveneens van de hand. Het bracht de rechter wel tot de uitspraak dat de man moest op passen niet té veel te liegen. De officier van justitie was kort: „De bewijsvoering is uiterst ma ger, zo mager dat ik vrijspraak moet vragen". Nadat de zaak was geschorst, kon ook de rechter niet anders oordelen dan vrij spraak. za, J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520; zo, C. Meijer, Rouwcooppark 11, tel. 2493. Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030. Wassenaar noord: J. Paulides, v. Z. v. Nijeveltstraat 42, tel. 14561; auid: J. Vonk, Witten- burgerweg 106, tel. 79676. APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 8 sept tot 16 sept door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, tel. 120502; Apotheek Beker, Lytweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, 220513. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten J. Frencken, J. Róntgenlaan 14, Leid- schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: A. v.d. Vorst, Warmonder- weg 25, Leiden, tel. 173847. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. v.d. Waalslaan, LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur). Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Indien een maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging abonnementsgelden op giro 32035711 n v Damiate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement 233.50 Per oost f 322 90 0.85 Directie: G. Koopman Ad) dir N Quakernaat Hoofdredacteur: Drs. J. W. E Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R. D. Paauw Alg redactiechef. A van Leeuwen Commentaren. W F J Wirtzen A A van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T Jungman (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) P J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W C. H Schrama (feature) 1.071-1 1.1st 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington, Beiroet, Rome. Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2