c Bezem door ambtenarenland Wachten op de Miljoenennota Privatisering en een Brits sprookje: volkskapitalisme ATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 I Privatisering. Het Kaagpontje staat er model voor. Eerst, be gin jaren zeventig, overname j van de voordien particuliere heen-en-weer door de gemeen te. Vervolgens een enorme i groei van het aantal perso neelsleden. nu ambtenaar, en dus de exploitatiekosten. Toen ook nog bleek dat de veerlie den niet zelden veergeld in hun eigen zak staken, simpel weg door geen kaartje af te ge ven aan de vaak bereidwillig meewerkende klant, had de ge meente er meer dan genoeg J Het is vooral de toenemende i druk op de overheidfinanciën I die het gesprek heeft aanzwen- geld. Privatisering in zijn di verse vormen lijkt een zee van bezuinigingsmogelijkheden aan te dragen. Zwembaden, (kunstuitleen, slachthuizen en exploitatie van huurwonin- gen? Uitbesteden. Ziekenhui zen, rekencentra en jachtha- I vens en ongediertebestrijding? Afstoten. Terwijl de ambtenaren en hun bonden zich opmaken voor de strijd, haakt het bedrijfsleven er gretig op in. Het Koninklijk Verbond van Grafische Onder nemingen bijvoorbeeld was er als de kippen bij om het vuur tje op te stoken. De begerige blik gaat uit naar huisdrukke rijen van gemeenten, provin cies en rijk. Zo ook de particu liere verzekeraars. Het kabi- net-Lubbers was een jaar gele den nog niet geïnstalleerd of ze organiseerden een congres over privatisering van de socia le verzekeringen. Ambtenarenprotest Maar in de praktijk loopt het alle maal niet zo'n vaart. Afgezien van het loodswezen is het kabi net nog niet veel verder geko men dan het instellen van on derzoekscommissie. En het kan ook niet zo'n vaart lopen. Niet alleen is er de dam van ambtenarenprotest, die de pri vatiseringsgolf fors kan breken - het zijn immers ambtenaren die de plannen moeten voorbe reiden. Maar ook, van meer we zenlijk belang, is er de politiek. De grenzen van privatisering moeten worden bepaald. En daar begint een felle ideologi sche discussie. Dat is direct duidelijk voor wie inplaats van privatiseren spreekt van het meer geladen ont-nationaliseren. Het gaat hier om veel meer dan een mo gelijkheid om te bezuinigen. Tegenstanders wijzen er op dat het afstoten van overheidsta ken in zijn uiterste vorm leidt tot afbraak van de verzorgings staat. Hun sombere beeld: Pas het rendementsprincipe toe op het openbaar vervoer, de ziekenzorg, de verzekeringen tegen werkloosheid en ziekte, de woningbouw en elk sociaal element verdwijnt uit de sa menleving. De regelmatig zie ke wordt straatarm of sterft, de werkloze verwordt tot clo chard of erger. Huren schieten omhoog en woningen verkrot ten; bus en trein worden onbe taalbaar en verdwijnen. Zover zal het in Nederland dus niet komen. Ook meest fer vente voorstander van privati sering zal daar niet op aan stu ren. Hij zal vooral het vriende lijke gezicht tonen. Wijzen op het ontbreken van een automa tische rem op de uitgaven, als de overheid teveel dienstverle ning en bedrijvigheid naar zich toetrekt. Extra Belasting Remmen als het profijtbeginsel, concurrentie en de wetten van vraag en aanbod, die in het par ticuliere bedrijfsleven be staansrecht en prijs van een dienst of produkt bepalen, worden dan uitgeschakeld. Als er geld te weinig is, gaat de be lasting eenvoudig omhoog. De druk om de kosten door te lich ten, laat staan om in te krim pen, verdwijnt. Neem het ophalen van vuilnis, in veel plaatsen een gemeentelij ke zaak. In theorie is er sprake van vraag en aanbod. De inwo ners willen hun vuil kwijt, de gemeente haalt het op. De prijs is het reinigingstarief. De (par ticuliere) concurrent is even- Het begon misschien wel met het even beroemde als beruchte Kaagse veer. Twee, drie jaar geleden was het voor de Kaagbewoners slikken of stikken. Of ze moes ten zelf maar voor de kosten opdraaien, of de gemeente (Alkemade) zou de veer dienst opheffen en vervangen door een brug. De eilandbewoners kozen voor behoud van hun status en daarmee was de privatisering van de veerdienst een feit. De vraag is waar het eindigt. Want al lijkt inmiddels de rijksoverheid het Kaagse voorbeeld te volgen met haar plannen het loodswezen over te hevelen naar de particuliere sector, de werkelijke klappen moeten nog vallen. De gedachten omtrent het afstoten van overheidstaken zijn het embryonale stadium nog niet zijn ontgroeid. De complete PTT, de sociale verzekeringen: dat zijn de vette en politiek zeer gevoelige kluiven. Straks iedereen zijn eigen telefooncel? wel uitgeschakeld, want iedere inwoner is verplicht de reini gingsbelasting te betalen. Hij kan niet kiezen voor de wel licht goedkopere of betere con current. Vanuit haar monopo liepositie kan de gemeente bo vendien de tarieven opschroe ven als zij in geldnood is. De grenzen van de privatisering zijn daarmee grofweg aangege- ven.Het er ongeveer om te be palen waar enerzijds de over heidsbemoeienis schadelijk werkt (teveel kost) en ander zijds inschakeling van het vrije marktmechanisme sociaal on aanvaardbaar uitpakt. Niet eenvoudig, want de begrippen 'schadelijk' en 'onaanvaard baar' dragen zelf al een weinig absoluut karakter. Wie zoekt naar een antwoord, zoekt naar een compromis tussen Moskou en Washington. Het zijn dan vaak strategisch- economische overwegingen die de doorslag geven. Het is als met automatisering. Vol gens sommigen staat dat voor vooruitgang, schonere produk- tietechnieken en dus ook kwa litatieve verbetering van ar beid. Volgens anderen is auto matisering synoniem aan ba nenverlies, geestdodend werk en verlies aan democratische controle op industriële bedrij vigheid. Maar ook die laatsten spreken vaak van een noodza kelijk kwaad en benadrukken dat verlies aan concurrerende kracht uiteindelijk tot nog meer verlies van werkgelegen heid zal leiden. Engeland Kampioen op het gebied van pri vatisering is zonder twijfel de Britse premier Thatcher. Ter wijl Mitterrand in Frankrijk di rect nadat hij aan de macht kwam stevig aan het nationali seren is geslagen, gaat in Enge land de ene staatsonderne ming na de andere de deur uit. Het begon in 1979 al direct met het zeer lucratieve British Pe troleum (BP). Daarna, in 1981, kwam vliegtuig bouwer British Aerospace en sindsdien is er pas goed de vaart gekomen in het afstoten van bedrijven of overheidsaan delen. Een paar namen: Cable en Wireless, British Sugar Cor poration, National Freight Company, Britoil, de hotels van de Britse spoorwegen. En nog dit jaar zijn ook de Britse havens uit handen gegeven. De plannen strekken nog veel verder. Rolls Royce, British Airways (inclusief luchtha vens), British Leyland, British Steel: ze staan allemaal op het lijstje van Thatcher en haar To ries. En dan vergeten we nog de nationale PTT, British Tele com. De plannen het telefoon net en de posterijen over te he velen naar de private sector zijn vergevorderd. De filosofie is bekend: alleen het vrije marktmechanisme zou kunnen zorgen voor blijvende levensvatbaarheid en concur rentiekracht van al deze dien sten en bedrijven. Maar That cher heeft nog een fraai argu- Een vier jaar oude krantekop: hoe ziet uw leven er uit onder de bezem van mevrouw Thatcher? Veel Britten weten het inmid- dels. (foto ap) ment: het pubhek zou juist meer, directer betrokken ra ken bij de bedrijvigheden. De werknemer kan een aandeel in zijn eigen bedrijf kopen; elke Brit kan zichzelf straks, als hij dat wenst, de gelukkige eige- door Wim Fortuyn naai van z.ijn eigen leieiooiiloe- stel noemen. Dat is privatise ring ten voeten uit. Daar valt natuurlijk het nodige op af te dingen. Wat heeft de treinreiziger aan aandelen in British Rail als die niets waard zijn. Moet hij dan besluiten tot opheffing van zijn eigen lijn tje? Wat heeft de telefoon bezit ter aan zijn toestel als hij niet. zijn familie in een niet-renda- bel gebied kan bereiken? Volkskapitalisme is niet meer dan een sprookje, een verkoop- kreet. Van de bijna 160.000 aandeelhouders die Thatcher bij het afstoten van British Ae rospace mobiliseerde is nog geen vijfde deel over. De rest heeft de aandelen met winst verkocht. De aandelen gingen kennelijk naar de wat meer welvarenden, die het zich kon den permitteren te speculeren v op een koersstijging. Om uit eindelijk in meerderheid te recht te komen van de aloude garde der industriële beleg gers. Dat duidt niet op meer betrok kenheid, zeker niet van het volk. Dat krijgt vooral te ma ken met verschraling, bijvoor beeld door het schrappen van onrendabele treinlijnen, met wellicht hogere kosten door toepassing van winstprincipes en met ontslagen: de privatise ring gaat gepaard met verlies van duizenden en duizenden banen. De werknemer die een aandeel in zijn eigen bedrijf koopt zal dat vaak alleen kunnen doen als professionele beleggers geen belangstelling tonen. Het is vaak de laatste poging om het vege lijf te redden. De be doeling is duidelijk: de werk nemer zal als een gek gaan werken om het eigen bedrijf, dus de eigen baan, overeind te houden. Maar als het misgaat is hij alles kwijt. Staatskas Het levert allemaal ook wel iets op, natuurlijk. Het noodlijden de British Aerospace is nu weer omgebouwd tot een enigszins rendabel bedrijf. Voor alles echter spekken de verkopen de Britse staatskas. Lange tijd verzwegen heeft mi nister Lawson van financiën nu erkend: de laatste verkoop van BP-aandelen diende uit sluitend om de staatskas met 500 miljoen pond te spekken. Dat - financiële - argument heeft geleid tot iets merkwaardigs en is uitgegroeid tot een bom onder de andere, principiële argumenten. Als de staat im mers haar spullen tegen een aardige prijs wil verkopen, is het wel zaak er eerst iets van te maken. Niemand wil een sterk verliesgevende spoorwegon derneming overnemen. Dus wat gebeurt? Inderdaad. Alvo rens de zaak af te stoten zet Maggy Thatcher eerst een ambtenaar aan het werk die stevig het snoeimes hanteert en de onderneming weer ren dabel maakt. Pas dan zijn er kopers te vinden. Op die manier heeft de Britse re gering al een kleine drie mil jard pond sterling in kas gekre gen. Dat is zo'n dertien miljard gulden. Het is evenwel een tac tiek die niet alleen de staatskas voedt, maar ook de critici. La bour. de linkse oppositie die al heeft aangekondigd alles on middellijk weer te zullen natio naliseren bij een hernieuwd re geringsoptreden, ziet er het be wijs in dat rendabele, efficiën te en vooruitstrevende be drijfsvoering uitsluitend te ma ken heeft met het manage ment. Omgekeerd immers zijn er ook bedrijven in de particuliere sector, die aan foutief manage ment ten onder zijn gegaan. In Nederland leveren de stoffelij ke overschotten van onderne mingen als Ogem, Nederhorst en RSV daarvan een bewijs. Zoals de PTT het levend voor beeld is van een behoorlijke geleide staatsonderneming. Bovendien: waarom een renda bel bedrijf, dat tot in lengte van jaren geld voor de samenleving kan opleveren, afstoten tegen een eenmalig bedrag? De vraag is weliswaar of Labour ooit uit naam van rendement tot diepe ingrepen als Thatcher zou durven en willen beslui ten, maar in beginsel zijn het steekhoudende argumenten. Monopolie Wat dan nog overeind blijft ten faveure van de privatiseerders geldt staatsondernemingen met een monopoliepositie. Het ontbreken van concurrentie voor niet op export gerichte bedrijven, zoals de PTT, leidt al gauw tot hoge tarieven en slechte service. Met dat argu ment werken de Britten nu ook aan de de-nationalisering van British Telecom en gaan ook in Nederland de gedachten sterk in de richting van de PTT en op gemeentelijk niveau, de vuilnis-ophaaldiensten. Onder druk van naderende con currentie is British Telecom al heel wat publieksvriendelijker gaan werken. De achterstand in telefoonaansluitingen zou in de afgelopen twee jaar zijn te ruggebracht van bijna ander half miljoen tot enkele honder den. Dat is mooi, maar tegelij kertijd is de Thatcher-regering juist met de privatisering van de Britse PTT gekomen aan haar eigen aanvaardbaarheids- grens. Telefoon, telex, wegen: dat zijn zaken die in hoge mate de in dustriële aantrekkelijkheid van een land bepalen. Het land als geheel, dus de overheid, heeft baat bij een goede infra structuur, zoals dat heet. Dat is een voorwaarde voor optimale bedrijvigheid en welvaart. Niet voor niets lokt Nederland in Amerika bedrijven door te wij zen op de uitstekende verbin dingen, zoals op het gebied van telecommunicatie als vervoer. Zoals de Nederlandse ambas sade in de VS trouwens ook niet nalaat te wijzen op het ge ringe aantal stakingsdagen in dit land - dat kan Thatcher voorlopig niet nadoen. De monopoliepositie van dien sten als de PTT komt derhalve niet uit de lucht vallen. Dat ook de Britse wetgever die niet helemaal wil opgeven blijkt wel uit de nieuwe telecommu- nicatie-wet, die weliswaar de deur opent voor concurrenten, maar die ook heel nadrukke lijk bepaalt hoever hun vrij heid strekt. Vinger in de pap De Britse regering houdt een zeer grote vinger in de pap: voorkomen moet worden dat de plattelandsbewoner meer gaat betalen dan stedeling of zelfs wordt afgesloten. Voorko men moet ook worden dat de privacy van de burger (afluiste ren tegen betaling) niet in het geding komt. Het plaatst ook- deze privatise ringsoperatie in een wat flets daglicht. Of, zoals Lord Arnold Weinstock van het Britse Ge neral Electric het onlangs zei: "Mij is niet duidelijk wat voor zin het heeft een onderneming te privatiseren die in feite een natuurlijke monopolist is. Een nationaal communicatiebedrijf kan volgens mij alleen maar in de vorm van een monopolie worden uitgeoefend". Wall Street deed het deze week beter, althans in de eerste helft dan haar Amsterdamse zuster waar de handel moeilijk op gang kwam. Alleen dank zij hernieuwde buitenlandse be langstelling bleef het koerspeil overeind. Maar het Nederland se beleggingspubliek neigt er naar eerst de inhoud van de Miljoenennota op Prinsjesdag te leren kennen voor er tot beurszaken wordt overgegaan. Tegenover de wetenschap dat er wederom over de gehele li nie moet worden ingeleverd, blijven ook geluiden over ver dere lastenverlaging voor het bedrijfsleven aanhouden, zo dat hier naar alle waarschijn lijkheid het een tegen het an dere kan worden afgewogen. Derhalve bleef in Amsterdam de stemming terughoudend, speciaal voor de lokale markt. De Newyorkse effectenbeurs daarentegen blies de eerste da gen na Labourday, maandag jl., hoog van de toren. Na drie dagen was de hoogste Dow-Jo- nesstand uit de geschiedenis in juni dit jaar aangeslagen op een drietal weer genaderd na dat het niveau er eind augustus nog 50 punten beneden had ge staan. Een grote verrassing wa ren de geldhoeveelheidcijfers per eind augustus. Er was op een weekstijging van ruim 1 miljard dollar gerekend, maar het werd een daling van 1,5 miljard dollar, de tweede ver mindering in successie. Erg opzienbarend is dit overi gens niet. Want nu het vakan tieseizoen vrijwel is geëindigd neemt ook de vraag naar vakantiekredieten af en wordt het overgehouden geld weer naar de bank teruggebracht. Zoals omgekeerd in de maan den juli, augustus door het op nemen van vakantiegeld de geldsomloop juist erg stijgt. Zoals opgemerkt stond Amster dam bij het enthousiasme van haar Newyorkse zuster wat ter zijde. De eerste twee beursda- gen die het zonder Wall Street moesten stellen vanwege de maandag gevierde Labourday. begonnen goed, maar woens dag was de reactie op de grote sprong van 23 punten in New York teleurstellend. Zelfs de buitenlandse vraag liet het toen wat afweten hoewel die er toch voor zorgde dat een aantal hoofdfondsen deze week flink konden herstellen van de in voorgaande weken opgelopen klappen. Zoals gebruikelijk gonst het ook ditmaal in de paar weken voor Prinsjesdag van de geruchten. Deels min of meer bevestigend door losse uitlatingen van de betrokken bewindslieden. Maar het juiste van de toe dracht komt pas 20 september uit de doeken en dat tot zolang velen het geraden achten zich terughoudend in beurszaken op te stellen, is begrijpelijk. Wel kondigde het ministerie van financiën, zoals verwacht, een nieuwe staatslening aan. En het is inderdaad een rente van 9 procent geworden. De nieuwe lening werd aanvan kelijk door de beurs gunstig opgenpmen, te meer omdat een eveneens 9-procentlening van het bankiershuis Van Lan- schot op een koers van 99,5 procent een groot succes was geworden. Geheel onverwacht veranderde dit beeld toen de Nederlandsche Bank tot aller verrassing donderdag over ging tot een verhoging van het officiële disconto met een half procent. Hiermede gaf onze Centrale Bank, zo snel na de aangekondigde staatslening aan ook zelf overrompeld te zijn door het voorbeeld van haar Westduitse zuster dat haar noopte tot navolgen. Het was bekend dat bij onze oos terburen al enige tijd een mo gelijke verhoging van de rente inzet was van een felle onder linge strijd binnen de Bundes bank. Donderdag om de veer tien dagen komt daar de Bank- raad bijeen en al enige malen was een voorstel tot rentever hoging aan de orde geweest. Maar tot dusver steeds weer door een meerderheid afge stemd. Ditmaal echter kregen de voorstanders van een harde re lijn tegen de ook in West- Duitsland veel te grote geld- creatie hun zin en verhoogden de rente. Hoe het nu volgende week dinsdag zal aflopen met de nieuwe staatslening moet worden afgewacht. Maar veel hoger dan 100 procent lijkt de emissiekoers nu niet meer te worden. De onverwachte renteverhoging door de Nederlandsche Bank was nu niet bepaald het middel om de toch al vrij stroeve beursstemming op te krikken. Ons hoofdfonds Koninklijke Petroleum kwam deze week moeizaam vooruit en ook Phi lips moest, na een aanvanke lijk vaste stemming, terug. Daarentegen konden Akzo en Hoogovens zich met f 5,- winst herstellen. Een dergelijk her stel lieten ook Nationale Ne derland, Gist-Brocades, Ahold en KLM zien. Elsevier-NDU kon na aanvankelijk negatief op de winstcijfers over de eer ste helft van 1983 te hebben ge reageerd. flink in herstel tre: den dat tot rond f 15 uitliep. Daarentegen hadden Heineken en Bols last van de met Prins jesdag verwachte accijnsver hoging waarover al het nodige is uitgelekt. Terwijl Amfas, Stad Rotterdam, Nederlandse Scheepshypotheekbank, Leid- sche Wol en Verenigde Machi nefabriek Stork terrein verlo ren door tegenvallend bedrijfs nieuws of minder fraaie winst verbeteringen dan was ver wacht. Hier tegenover kon Nu- tricia f 5,- aantrekken door juist weer sterk meevallende resultaten. Een verrassing was de koersstijging van f3,- voor KBB als gevolg van vooral Duitse belangstelling.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25