Hoe legaal is Golden Ten? Een extra inkomen voor alle mensen De opkomst van een verkapt roulettespel De "besteleconomie" van Pieter Kooistra Extra door Ruud Dobbelaar Ook de wet op de kansspelen kent zijn mazen. Zo blijkt justitie niet erg opgewassen tegen de opkomst van z.g. Golden Ten casino's waar een verkapte vorm van roulette wordt gespeeld. Met dat verschil dat het hier niet om een kansspel, maar om een behendigheidsspel zou gaan. En wie bewijst het tegendeel? In elk geval niet de Almelose officier van justitie, die bot ving in zijn poging het eerste Nederlandse Golden Ten casino op te rollen. Een reportage. Golden Ten in het Rotterdamse Hilton: tot nu toe alles volgeris de regels. ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 Met het zoeken naar wegen om de wet op de kansspelen te omzeilen heeft de wereld der speelhuizen recentelijk een aardig succes geboekt. Aan het verschijnsel van het zogenaamde "Golden Ten" of "vierentwintigen" heeft justitie de vingers flink gebrand. Momenteel durft men daartegen slechts incidenteel op te treden. Wat is die succesformule, die een (tijdelijke) vrijbrief tot het spelen van alternatief roulette lijkt te geven? Men neme een goed geijkte, stilstaande bak, met daarin vakken van opeenlopende nummers (1 t/m 24) en twee letters (X en O). Verder zijn nodig: een gootje om het speelballetje in de bak te laten rollen, een paar "croupiers" en een tableau om de inzetten op te verrichten. Heeft men dan ook nog een passende entourage tot zijn beschikking, dan is de zaak rond. Zo op het oog weinig verschil met het roulettespel. Het verschil bestaat slechts daaruit dat een roulettebak draait, 36 nummers kent die kris-kras door elkaar lopen, en de bal met de hand in de bak wordt gebracht. Huiswerk Die op het oog kleine verschillen hebben grote wettelijke consequenties. Het Golden Ten-spel maakte al enige tijd geleden in Duitsland en België furore, zij het dat een speelhuis bij onze zuiderburen momenteel zonder pardon pleegt te worden opgerold. Twee jaar geleden stak Golden Ten voor het eerst ook in het oosten van ons land (Enschede) de kop op. De officier van justitie in Almelo, mr. Van Riemsdijk, greep onmiddellijk in. Tijdens de zitting van de Almelose rechtbank kwam hij echter van een koude kermis thuis. De oprichters van het speelhuis bleken hun huiswerk goed te hebben gedaan. Zij kwamen met een rapport van TNO op de proppen, waaruit bleek dat een speler bij het vierentwintigen onder de juiste omstandigheden ("labaratorium-omstandigheden", volgens Van Riemsdijk), de mogelijkheid heeft om van te voren te bepalen waar het ballefle uiteindelijk terecht zal komen. Volgens de advocaat van het speelhuis zou het daarom om een behendigheidsspel gaan, waarop de regels van de wet op de kansspelen niet van toepassing konden zijn. Van een overtreding op die wet was zijns inziens dan ook geen sprake. De rechtbank stelde de verdediging in het gelijk: het Golden Ten is volgens de rechter, mits de voorwaarden goed worden toegepast, geen kansspel Die uitspraak betekende een voorzet voor open doel voor degenen die het tot nu toe nooit •Eerder sympathie en welwil lendheid dan weerstand en ongeloof. Zo schetst Pieter Kooistra de eerste reacties op een door hem ontworpen plan dat niet minder dan een oplossing wil bieden voor al lerlei wereldomvattende pro blemen.Een extra inkomen voor alle mensen, onder su pervisie van de Verenigde Naties (in het plan conse quent aangeduid als UNO), dat is wat de 60-jarige beeld houwer/schilder uit Amster dam voor ogen staat. Bedenksels van een met zijn hoofd in de wolken lopende idealist of een briljante ingeving van een goedwillende, creatieve kunste naar? Wie zal het zeggen. Feit is wel dat Kooistra al eens eerder met taaie volharding een als on haalbaar bestempeld plan wist te realiseren. Alhoewel dat plan - de zogenaamde kunstuitleen waar bij tegen een gering bedrag voor een bepaalde tijd een kunstwerk kan worden gehuurd - zich op een ander niveau afspeelde. In middels is de kunstuitleen een en geaccepteerde zaak geworden die langzamerhand ook in het buitenland navolging begint te vinden. Hele mens "Ik ben m'n hele leven al geïnteres seerd geweest om idealisme en economie zo dicht mogelijk bij elkaar te brengen omdat naar aandurfden om een (illegaal) speelhuis op poten te zetten. Golden Ten zou naar de letter van de wet geoorloofd zijn, dus wat kon hun, zolang er geen uitspraak in hoger beroep was gedaan, nog in de weg worden gelegd? Toch duurde het nog even eer het balletje na de gewraakte uitspraak (in mei van dit jaar) goed aan het rollen kwam. Na een paar maanden van stilte schoten de Golden Ten-zaken echter plots als paddestoelen uit de grond. Met name in de Rotterdamse regio kan men nu voor het Golden Ten-spel alle kanten op. In andere gerechtelijke arrondissmenten is men voorzichtiger. Daar dreigt justitie nog steeds met ingrijpen. Winnen Een poging van twee speelhuizen om via een kort geding een mogelijk op handen zijnde inval te verbieden werd door de president van de Haagse rechtbank van de hand gewezen. Justitie heeft de vrijheid om in te gijpen, maar loopt wel het risico om bij verlies van de gerechtelijke procedure met een schadeclaim te worden geconfronteerd. Een op revanche beluste mr. Van Riemsdijk zou niet aarzelen om opnieuw op te treden: "Dat speelhuis in Enschede is ondertussen alweer verdwenen. In de praktijk zijn de verschillen met het roulettespel dermate marginaal, dat ik er het volste vertrouwen in heb een nieuwe zaak te zullen winnen. Ook al zou het in theorie niet om een kansspel gaan". In Rotterdam zitten de gokkers voorlopig echter nog op rozen. Daar wacht de politie eerst het hoger beroep tegen de uitspraak in Almelo af. Nadat club El Aram (de voormalige discotheek Studio 54) als eerste schaap over de dam zijn deuren voor speellustige klanten opende, volgden er spoedig vele andere. De Casino Club Rotterdam heeft de zaken groot aangepakt. De club huurde een ruime zaal in het Hilton Hotel af en heeft maar liefst drie grote Golden Ten-bakken met zes speeltafels geïnstalleerd. De ambiance heeft op het eerste gezicht frappant veel weg van die in een echt casino. Fiches, serieus ogende croupiers, met zelfs tafelchefs en een rondkuierende zaalchef, dat alles doet het net echt lijken. Inschrijven aan de balie, vriendelijke gastdames, gratis non-alcoholische dranken en een ontspannen atmosfeer maken het mijn mening het materiële en het immateriële niet zonder elkaar kunnen, het gaat om de hele mens", zegt Kooistra die al ruim acht jaar van hard studeren en werken aan 'zijn wereldplan' achter de rug heeft. Kooistra:"In 1974 zag ik een tv-reportage over hongerende kinderen in India. Na die beelden was ik vertwij feld. Ik dacht: je kunt als kunste naar wel idealen hebben, maar wat hebben mensen in de Derde Wereld daaraan als ze niet eens te eten hebben?" "Toen kreeg ik een gedachtenflits. Uitgaande van de bestaande te genstellingen en de wereld ac cepterend zoals ie is, moet het toch mogelijk zijn er iets aan toe te voegen wat haalbaar is en wat alle mensen ten goede komt, ging het door me heen. Daarna ben ik gaan studeren. Ik. ben me in alle mogelijke onderwerpen gaan verdiepen, psychologie, re ligie maar vooral economie". Die studie leidde tot de uitwerking van een plan: een extra inkomen voor alle mensen op de wereld. Kooistra probeert het kort en bondig uit te leggen. "Je hebt nu drie produktiestelsels: het kapitalisme, het communis me en de mengvormen van de Derde Wereld. Bij het kapitalis me is eerst sprake van produktie, vervolgens moet de producent zijn spullen zien kwijt te raken. Dat gebeurt niet zelden via een opdringerige manier. Denk maar aan allerlei afschuwelijke recla mes. Bij het communisme wordt centraal beslist over produktie er voor velen goed toeven. De club, die half augustus zijn poorten opende, mocht onlangs al zijn 2000ste lid noteren. Studie De heer Blattgerste van de Casino Club maakt zich geen zorgen over een inval. Hij blijkt een grondige studie van de Almelose rechtbank-uitspraak te hebben gemaakt. "Jusitite beoordeelt elk Golden Ten casino op zichzelf. De spelregels, opgemaakt naar de voorwaarden uit het TNO-rapport, dienen strikt te worden nageleefd. Bij ons is dat het geval. Er bevinden zich in de bak twee observatielijnen. Die dient de speler tesamen met de bal nauwlettend in de gaten te houden. Men mag pas inzetten als de bal de eerste lijn geraakt heeft. Verlaat de bal de tweede cirkellijn, dan mag en distributie, er is geen vrijneid van aanbod en aankoop. Dat leidt regelmatig tot tekorten aan bepaalde zaken. In de Derde We reld hebben veel mensen ge woon geen geld om iets te kopen, dus is de situatie daar in wezen nog veel onvrijer". Onwrikbaar "Die drie systemen hebben ertoe geleid dat er een onwrikbare si tuatie is ontstaan tussen Oost- West en Noord-Zuid. Je kunt ook spreken van een grote tegenstel ling tussen links en rechts. Nu kun je wel veranderingen nastre ven door elkaar proberen te over tuigen van je eigen gelijk, maar dat lukt toch niet. En een ander iets opdringen geeft alleen maar verzet. Beter is het iets nieuws aan de bestaande systemen toe te voegen, er als het ware iets over heen te bouwen". "Zo ben ik op het even eenvoudige als te verwezenlijken idee van de 'besteleconomie' gekomen. Niet eerst produceren en dan probe ren je spullen kwijt te raken of te laten distribueren, maar eerst be hoeften inventariseren en daar de produktie op afstemmen. Ik heb zeven ontwikkelingsschalen van behoeften ontworpen. De behoeften verschillen nu een maal per land. In het ene land lig gen de behoeften meer op het elementaire vlak van voeding, in een ander hoogontwikkeld land meer op het culturele vlak. Met de huidige communicatie moet het mogelijk zijn noden en wen sen van alle individuen te verza er niet meer worden ingezet. De mogelijkheden van een speler zijn beter dan bij normaal roulette. Dit vanwege het behendigheidselement. Het is een vereiste dat meer dan de helft der aanwezigen behendig speelt. Bij ons gebeurt dat". Is Blattgerste dan niet bang dat er op een gegeven moment zoveel behendige spelers zullen zijn, dat de club grootschalig verlies gaat lijden? Blattgerste: "Er zullen altijd behendige en minder behendige spelers blijven. Niet iedereen zal kunnen winnen. Bovendien zal aan mensen die slechts op het grote geld belust zijn, of die geen nette indruk maken, de toegang worden geweigerd. Het gaat er om de ambiance aan onze leden te verkopen. De kosten (gratis drank, melen. Als je de extra behoeften kent, dan weet je ook wat de ex tra produktie moet zijn. Het kan in het ene geval gaan om extra rijst, in het andere geval om een extra onderwijspakket. Dit is dus een fundamenteel andere be nadering dan in de bestaande "Dat extra economisch stelsel wat ik voor ogen heb, moet werken als een wereldservicedienst waar alle mensen materieel en ideeel. baat bij hebben. Geld valt als tus senschakel weg. De geprodu ceerde extra goederen vormen het kapitaal. Doordat alle men sen aan dit extra stelsel deelne men als producent en als afne mer kan dat. Het is dus een ruil- economie waarbij de UNO zorgt voor de herverdeling van de ge produceerde extra goederen, de UNO is als het ware de grootste makelaar van de mensheid. Er is ook geen inflatie, want de extra produktie en behoeften worden steeds op elkaar afgestemd. En inflatie is altijd een gevolg van teveel goederen of teveel geld". Extra produktie "De UNO, de Verenigde Naties, is het aangewezen orgaan om te zorgen voor inventarisatie van behoeften, het regelen van de ex tra produktie en te zorgen dat de spullen terechtkomen waar de desbetreffende behoeften zijn. Om het plan te kunnen realise ren is het wel nodig dat de mens heid als geheel meer gaat produ ceren. Daarbij ga ik in mijn plan uit van een extra produktie van 7 huur en personeel) dienen er natuurlijk uit te komen, dan zijn wij tevreden. We houden er ook een volledig correcte boekhouding en een accountant op na". Van Riemsdijk ziet het anders: "Ik ken de situatie in Rotterdam niet, maar de praktijk heeft geleerd dat men gewoon aan het gokken slaat, zonder naar de bal te kijken. Die zaken moeten toch ook winst maken, als er veel mensen zogenaamd behendig zouden speien moet men binnen de korste keren failliet gaan". Concentratie Een kijkje in het Hilton lijkt Van Riemsdijk niet geheel ongelijk te geven. Aan het pas inzetten na het toucheren door het balletje van de eerste observatielijn wordt strikt de hand gehouden, terwijl iedere nieuwkomer er ook met klem op wordt gewezen om vooral goed procent. Volgens de meeste eco nomen kan de wereldproduktie door een efficiëntere manier van werken 5 a 10 procent omhoog". "Het is één van de weinige dingen waar economen het over eens zijn. Verder zijn zij in een Baby lonische spraakverwarring ge wikkeld. Ik heb gesproken met vooraanstaande mensen als Tin bergen en Pen, maar zij zijn evenals hun vakgenoten vastge lopen omdat ze het alleen vanuit hun eigen gebied bekijken. Tin bergen heeft bijvoorbeeld ge dacht aan een wereldbelasting en een wereldpensioen dat ieder een op z'n vijfenzestigste krijgt, maar de meeste mensen in de ar me landen worden niet eens 65 jaar. De economen slagen er niet in met een blauwdruk voor een oplossing te komen". "Ik ben geen econoom, heb in dat naar het balletje te kijken en op het verband tussen de observatiecirkels te letten. Eenmaal met het spel vertrouwd, concentreert het doorsnee lid zich echter hoofdzakelijk op het tableau en zijn gemerkte fiches. Gestaag draait het balletje ondertussen zijn cirkels in de bak. om slechts zeer geleidelijk zijn weg naar beneden te zoeken. Geduldig wacht men af. tot het "maak uw spel alstublieft" weerklinkt. Het sein staat dan op groen om in te zetten, een gelegenheid waarvan men onmiddellijk gretig gebruik maakt. Slechts een enkeling heeft zich inmiddels ter nadere observatie richting bak gespoed, om pas op het laatste moment schichtig met inzetten te beginnen. Het "niet meer inzetten alstublieft" weerklinkt, waarna het balletje al snel op het randje van de nummervakken tolt. Een droge plof maakt vervolgens aan de onzekerheid een einde. Veel zoden lijken de uitkomsten voor de modale klant niet aan de dijk te zetten. De dubbele nul op 24-getallen maakt van winnen zonder "behendigheid" een lastige aangelegenheid. Blattgerste is niet ontevreden met de gang van zaken tot nu toe: "We hebben nauwelijks problemen. Enkele foutjes worden er nog wel gemaakt, maar dat komt omdat het personeel nog onervaren is. Via een cursus leiden wij werkloze mensen tot croupier op, daar gaat enige tijd overheen". Informeel Heel anders gaat het er bij het Chinese restaurant Ang Garden te Hoek van Holland aan toe. Casino "Golden Ten" heeft daar een ruimte gehuurd en vervolgens kosten nog moeite gespaard voor een passende inrichting. Een sjieke nachtclub zou het pand niet misstaan. Ook de sfeer, inclusief live-optredens, doet daar aan denken. Het oogt allemaal een stuk informeler dan het Hilton. De nog wat onwennige "croupiers" spelen daar op in. De nodige moppen en vrijblijvende conversatie blijven de bezoeker niet onthouden. De niet afstandelijke relatie tussen croupier en lid doet het Golden Ten-spel al snel de atmosfeer uitademen van een spelletje monopolie in de huiskamer. De wel erg nadrukkelijk aanwezige camera's en een,potige portier, die opzicht ook geen naam te verlie zen. Maar ik kan wel creatief denken en idealen naar econo mie terugkoppelen. Over het door mij uitgedachte systeem van de kunstuitleen werd door economen gezegd: dit kan niet. Zij zeggen zoiets op rationele gronden. Ik begin altijd vanuit het irrationele. Ik krijg een flits, een gedachte die het rationele overschrijdt, en ga van daaruit naar het rationele toewerken. Zo is het dus ook gegaan met het idee van deze extra economie". Olievlek "Ik ben tot nu toe wat terughou dend met het uitbrengen van het plan. Vroeger dacht ik: als de zaak is uitgewerkt en alles staat beschreven dan beleggen we een grote persconferentie, want ie dereen moet het weten. Later PAGINA 23 in geval van ongewenst publiek zijn mannetje moet staan, zorgen voor ontnuchtering, evenals de uiteindelijke dikte van de portefeuille. Ook hier betreft het vooralsnog een serieuze aangelegenheid. Geld blijft tenslotte geld. In de badplaats aan de Nieuwe Waterweg draait men nu al een ruime maand. Ook bedrijfsleider Berend Spijk kent geen problemen met de politie: "Wij houden ons strikt aan de regels. Zolang ze bij het Hilton spelen, mogen wij dat ook. Behendigheid komt er zeker bij het vierentwintigen kijken. Als je goed kijkt naar de eerste ellips die het balletje maakt kijkt, kun je ongeveer bepalen waar het balletje gaat vallen. Geluk speelt evenwel ook een rol. Ook ik zit er nog vaak genoeg naast". In tegenstelling tot het Hilton lijkt casino Golden Ten nog niet door het grote publiek ontdekt. Spijk: "Het is nog niet zo druk als we hadden gedacht, maar we hebben vertrouwen in de toekomst". Leiden Wie in Leiden een Golden Ten zaak wil beginnen kan zich beter nog even bedenken. Politievoorlichter Graveland: "Het verschil met het roulettespel is dermate klein dat wij zeker zullen optreden, zoals wij dat eerder al tegen andere illegale speelhuizen hebben gedaan. Overigens hebben we nog geen aanwijzingen dat er in Leiden concrete plannen voor zo'n speelhuis bestaan. In de regio ligt dat misschien anders". Leiden heeft zich ondertussen wel, samen met 28 andere gemeenten, kandidaat gesteld voor het vierde casino in Nederland. Cijfers om deze kandidaatstelling te ondersteunen zijn er genoeg, maar concrete plannen bestaan er volgens gemeentevoorlichter Willem Issendonck nog niet: "Pas als wij die vestiging krijgen toegewezen, gaat de gemeente verder kijken. Nu verkeren de plannen nog in een pril stadium. Mogelijkheden zijn er echter genoeg". Het tekort aan officiële casino's biedt voorlopig nog alle gelegenheid tot het oprichten van speelhuizen met al dan niet toegestane roulette-varianten als het Golden Ten. Een potentiële inkomstenbron van de overheid blijft op die manier onaangesproken. Het tolerante beleid in Rotterdam wordt door boze tongen zelfs aangeduid als een pressiemiddel om de Raad voor Casinospelen te bewegen het vierde nationale casino aan de havenstad toe te bedelen. Golden Ten vaart er wel bij. althans zolang het begrip "behendigheid" niet bij de rechter door de mand is gevallen of door handige spelers als een soort gids tot snelle rijkdom wordt aangebroken. ben ik gaan beseffen dat zoiets waarschijnlijk niet werkt. Gelei delijkheid lijkt me beter, in eer ste instantie een bepaalde kern van mensen het plan voorleggen en dan hopen dat daar een olie- vlekwerking van uitgaat. Met die kern doel ik op politici, econo men, journalisten en dergelijke. Ik hoop dat die mensen zodanig door het plan worden geïnspi reerd dat ze het willen doorge ven, zich ervoor willen gaan in zetten". "Er moeten internationale com missies komen om de haalbaar heid van het plan na te gaan, kri tiek is nodig en welkom, vooral van mensen met ervaringen in ontwikkelingslanden. Op het ogenblik ben ik m corresponden tie gewikkeld met mensen die zich bezighouden met de verwer king van het zogenaamde Willy Brandt-rapport. Dat rapport han delt over de noden en wensen in de wereld, maar geeft geen sa menhangende oplossingen. Mijn plan is een antwoord op de vraag in dat rapport om creatieve voor stellen. De samenstellers van het rapport hebben om samenwer king verzocht. Ook ben ik geluk kig met een positieve reactie van de bekende Amerikaanse eco noom Grampp uit Chicago, ge specialiseerd in de evolutie van het economisch denken". Overtuigd Kooistra, die de afgelopen tijd di verse wereldcongressen heeft bezocht en daar invitaties aan heeft overgehouden om zijn ideeën in het buitenland te ko men toelichten, is overtuigd ge raakt van de waarde van zijn we reldplan. "Ik heb er erg lang over gedacht, voelde me lange tijd on zeker, heb mezelf gewantrouwd. Maar ik werd zo vaak bevestigd in m'n ideeën dat ik er nu zeker van ben. Na gesprekken met we tenschappers en politici kwam ik steeds opnieuw tot de ontdek king dat mijn plan vanuit ver schillende gezichtshoeken werkt. En als ik iets las, onver schillig op welk terrein, dan dacht ik daarna: verrek, dit plan past er op". "Met mijn plan wil ik Oost, West, Noord en Zuid een gezamenlijk nieuw doel geven. Want door gaan op de huidige voet kan al leen maar tot zelfvernietiging lei den. Naar mijn overtuiging hoe ven mensen niet over de rand te sodemieteren, maar kunnen ze wel degelijk iets positiefs tot stand brengen". Het door Pieter Kooistra bedachte we reldplan is uitgewerkt in een 23b pa gina's tellend boek. Dit boek is ver krijgbaar door storting van 25 gul den t.n.v. uitgeverij/stichting UNO- inkomen voor alle mensen, Amslcl 34, Amsterdam, gironummer 313413. De 60-jarige Amsterdamse beeldhouwer/schilder Pieter Kooistra, ooit de 'uitvinder' van de kunstuitleen, heeft een plan ontworpen dat naar zijn zeggen een oplossing kan bieden voor allerlei wereldproblemen. Een extra inkomen voor alle mensen, waarbij aan de Verenigde Naties een centrale rol is toebedacht, daar komt het in zijn plan kort gezegd op neer. Deze organisatie moet de behoeften van alle individuën inventariseren, op grond van die behoeften een extra produktie aanzwengelen en vervolgens die produktie op de juiste plaatsen terecht doen komen. "Met mijn plan wil ik Oost, West, Noord en Zuid een gezamenlijk nieuw doel geven", zegt Kooistra die hoopt dat zijn ideëen geleidelijk ingang zullen vinden. door Bert Paauw

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23