ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 11 September 1973: met een bloedige coup maakt de Chileense legertop een einde aan het „experiment" van president Salvador Allende. Met steun van de Amerikaanse inlichtingendiensten wordt de droom van deze marxist om zeep geholpen: een Chili dat op democratische wijze het socialisme in de armen sluit en de machteloze massa van economische en politieke uitbuiting bevrijdt. Allendes droom lijkt in West-Europa meer enthousiasme op te roepen dan in Chili zelf. Gevoed door de economische malaise (mede veroorzaakt door de grote multinationale ondernemingen) groeien de tegenstellingen tussen de verschillende bevolkingsgroepen. Het leger weet dat klimaat van ontevredenheid uitstekend te benutten voor het verwerven van een schijnbaar onaantastbare machtspositie. 11 September 1983, tien jaar later: Chili verkeert opnieuw in een economische chaos. De militaire junta verliest aan macht, het verzet neemt toe, terreur is niet voldoende meer om protesterende Chilenen van de straat te houden. Haalt „sterke man" generaal Augusto Pinochet 1984? Onze Latijnsamerikaanse correspondent Rob Sprenkels ging naar Chili om de balans op te maken van tien jaar militaire dictatuur. Een gigantische economi sche crisis. Algemene on tevredenheid onder het volk. Discussies binnen het leger en de regering. Demonstraties. Charges van carabinero's. Water kanonnen. Arrestaties. Barricades van brandende autobanden. Traangas. Rubberkogels. Echte ko gels. Gewonden. Doden. Chili begint na tien jaar Pinochet steeds meer ge lijkenissen te vertonen met het Chili van 1973. Evenals onder de gekozen president Salvador Allen de reikt de chaos naar steeds nieuwe hoogtepun ten. Maar er zijn natuurlijk ook de nodi ge verschillen. Dit keer geen di recte bemoeienissen van multi nationale ondernemingen als ITT of van de Amerikaanse spio nagedienst CIA. En dit keer wel een hele scherpe, niets of nie mand ontziende intimidatie van bovenaf, waardoor de algemene ontevredenheid van het volk zich wellicht iets minder zicht baar toont dan in 1973. Maar be halve de autoritaire terreur zijn er nog meer fundamentele ver schillen. Op de sociale ladder be zien is de ontevredenheid dit keer namelijk veel sterker bij de armen (een groep die de afgelo penjaren aanzienlijk is gegroeid) dan bij de welgestelden, zoals in 1973 het geval was. Niet te eten Jaime woont in een van de arme buitenwijken van de Chileense hoofdstad Santiago. Hij bekent in de eerste jaren van Pinochet een soort van verklikker te zijn geweest. „Maar dat deed ik om dat ze mijn hele familie bedreig den", zegt hij nu. In zijn wijk is hij nu nog altijd een soort kleine kapitalist. Hoewel hij zijn aanne- mersbedrijfje sinds een jaar of twee kwijt is, beschikt hij toch nog over een naar ,;arme Chi leense begrippen" behoorlijk ka pitaaltje. Hij handelt op de zwar te markt in buitenlandse valuta in een van de drukke winkelstra ten van het centrum van Santia go. Desalniettemin kan Jaime er lang over uitweiden hoe slecht het is in zijn wijk. „Eigenlijk heeft nie mand meer werk. Ik ken meer dan tien mensen die al sinds de staatsgreep van 1973 werkloos zijn. We zijn kapot. We hebben niet meer te eten. Er moet iets veranderen. Pinochet moet weg. En om dat te bereiken heb ik de laatste twee protestdagen, in juli en augustus, zelf op de barrica des gestaan". Ook een Nederlandse missionaris, die sinds 1974 in Chili verblijft, rept over de wanhoop in de arme wijken waar hij werkzaam is. „Er is daar gewoon niets te doen. Volgens mij is meer dan drie kwart van de bewoners van de sloppenwijken van Santiago, en dat zijn er miljoenen, werkloos. En die mensen zijn door het dol le heen". De Nederlandse missio naris vertelt hoe hij vorige maand zelf heeft gezien dat de militaire oproerpolitie in een van de arme wijken traangasgrana ten in de huizen schoot, vooral daar waar heftig met pannen, soeplepels en deksels een boel herrie werd gemaakt om op vreedzame wijze de ontevreden heid te uiten. Volgens de Neder landse geestelijke is een demo cratisch bewind hard nodig om een burgeroorlog te kunnen voorkomen. Absolute macht Die mening wordt door veel Chile nen gedeeld. Ook de Chileense bisschoppenraad heeft reeds ver schillende uitspraken in die rich- ting gedaan. Niettemin blijft ge neraal Augusto Pinochet tot nu toe weigeren om daadwerkelijk aan dergelijke eisen, geformu leerd door de in feitè uiterst ge *11 September 1973: aan de duizend dagen van Salvador Allende komt een einde. Alles wat in het openbaar aan hem herinnert wordt op straat verbrand matigde oppositie, toe te geven. Volgens de grondwet, die door de Chileense regering legaal werd verklaard na het omstreden volksreferendum van eind 1980, moet Pinochet tot 1990 aan de absolute macht in Chili blijven. Pas dan zou een gedeelte van de macht kunnen worden overge dragen aan een parlement dat volgens de grondwet niet voor 1989 zal mogen worden gekozen. Maar Pinochet, bij monde van zijn nog verse burgerlijke minis ter van binnenlandse zaken, Ser gio Onofre Jarpa, heeft in feite reeds toegezegd dat de legalise ring van politieke partijen en de verkiezingen van een parlement wellicht eerder zullen plaatsvin den. Verwacht wordt, dat de Chi leense dictator de grondwetswij zigingen die daarvoor nodig zijn morgen bekend zal maken, ter gelegenheid van wat officieel de tiende verjaardag van de natio nale bevrijding heet te zijn. Maar al te veel hoeft er niet van die hervormingen te worden ver wacht. Minister Jarpa, een erva ren politicus, afkomstig uit de ul trarechtse Nationale Partij en een van de grootste promotors achter de coup tegen Allende, is namelijk op publiek niveau al een paar keer tot de orde geroe pen. Terwijl Jarpa bijvoorbeeld leek te suggeren dat de militai ren reeds vroegtijdig alle publie ke posten (zoals bijvoorbeeld de leiding van de sinds Allende nog altijd in handen van de staat zijn de kopermijnen of van de ver schillende universiteiten) weer in burgerhanden zouden moeten geven, stelde Pinochet een dag later dat de militairen in geen ge val vóór het aflopen van het „door het volk gegeven man daat" naar hun kazernes zullen terugkeren. Dat Pinochet vrijwil lig vóór 1990 de macht uit han den zal geven, hoeft dan ook niet te worden verwacht en hij heeft dat recentelijk ook nog eens on derstreept. Beloften De ontevredenheid in Chili is ech ter manifest, ook al heeft het be wind met behendig manoeuvre ren een grootscheepse sociale uitbarsting tot nu toe weten te voorkomen. Eerst waren het de kopermijnwerkers aan wie tal van beloften werden gedaan die nog altijd niet zijn nagekomen. Daarna de vrachtwagenbezitters, die ogenschijnlijk door het regi me in de boot zijn genomen. Wel licht door toedoen van hun eigen leiders die Pinochet deze week een disciplinaire formule hebben beloofd welke in de praktijk elke staking onmogelijk zal maken. In 1973 speelden de eigenaren van transportmiddelen een doorslag gevende rol tijdens de desorgani satie van het Chili onder Allende. Chili is namelijk een land dat door zijn geografische eigen schappen voor een belangrijk deel van het wegtransport afhan kelijk is. De economische crisis heeft het wagenpark de afgelo pen jaren echter danig doen af brokkelen. En de bond van transporteurs heeft daardoor duidelijk aan kracht moeten in boeten. Leon Fillagrin. de grote leider van de vervoersbond uit de jaren '70, schreeuwt daarom al sinds eind 1981 moord en brand. Pinochet zag echter kans hem vorig jaar als leider van de transporteurs te doen vervangen door Adolfo Quinteros, die zich op de keper beschouwd een heel stuk vrien delijker tegenover de regering opstelt. Maar ondanks het pact dat deze maand door Quinteros en de re gering is gesloten, beweren de chauffeurs die je ernaar vraagt, gereed te zijn voor een langduri ge staking. Ricardo, een van hen, vertelt dat hij drie jaar geleden vijf vrachtwagens had. „Nu heb ik er nog maar één en elke dag wordt het moeilijker. Er is steeds minder werk voor ons". Verdeeldheid Wat Pinochet de afgelopen maan den heeft geprobeerd te doen is verdeeldheid zaaien onder de op positie. Ook in het geval van de kopermijnwerkers die eind juni bijna een algemene staking ont ketenden. In de mijncentra zelf werd de arbeidsonderbreking met militair machtsvertoon ge broken, terwijl in de hoofdstad de voormannen van de mijnwer kers kregen toegezegd dat hun problemen speciale aandacht zouden krijgen. Maar wat Pinochet bij de mijnwer kers niet is gelukt, in tegenstel-. ling tot bij de chauffeurs, is de vakbondsleiding enigszins voor zich te winnen. Rodolfo Seguel, de absolute leider van de mijn werkers die ook verantwoorde lijk was voor het op gang komen van de nationale protesten, heeft zich niet door de autoriteiten la ten inpakken. Dat is dan ook de reden waarom hij nog altijd niet opnieuw in dienst is genomen door het staatsbedrijf dat de be langrijkste kopermijnen runt. De omstandigheden van de 633 mijnwerkers die naar aanleiding van de protesten in juni defini tief werden ontslagen, zijn ui terst triest. Het ontslag beteken de voor hen dat ze met familie en hun hele hebben en houden uit het mijnwerkersdorp werden ge zet. Nu zitten ze niet alleen zon der werk, maar ook zonder huis. Vrouwen en kinderen hebben ze bij bekenden moeten onderbren gen. Een mogelijkheid om elders aan de slag te kunnen gaan is er in feite niet. Claudio, een van de ontslagen kompels uit de mijn van El Sal vador, gelooft dat de autoriteiten daar al maanden zaten te wach ten om hem en zijn progressief denkende collega's eruit te kun nen gooien. „Maar", zo beweert hij, „ook al zijn wij nu weg, de onvrede in de mijnen blijft voort duren. De mensen die ons ver vangen verdienen veel minder dan wij deden, terwijl de rest van onze collega's het economisch gesproken ook steeds moeilijker krijgt en door de gebeurtenissen van juli met zijn neus op de waar heid is gedrukt". Rampspoed Juni 1983: generaal Pinochet neemt in een voorstad van Santiago de wanorde in ogenschouw die ontstaan is tijdens grootscheepse protestacties tegen zijn bewind. Het antwoord van de dictator daags tevoren4 doden. 20 gewonden en 1300 arrestaties. (Foto ANP», Tien jaar Pinochet is volgens de ontslagen mijnwerkers uit El Salvador eigenlijk van begin af aan een en al rampspoed ge weest. Hoewel sommigen van hen de coup tegen Allende oor spronkelijk steunden werd het na een paar maanden al duidelijk dat hun eigen situatie er met het militaire bewind eerdef op achteruit zou gaan, dat zeggen ze tenminste nu. Claudio geeft als voorbeeld dat er al in het begin van 1974, nog geen halfjaar na de coup, voor de eerste keer op het salaris werd beknibbeld terwijl ook iedereen plotseling twee da gen minder vakantie kreeg. „Tien jaar lang hebben we het volgehouden, over ons heen la ten lopen, angstig voor geweld dadige represailles, maar de af gelopen maanden hebben we de angst overwonnen". De ontslagen mijnwerkers, van wie zich nu een dertigtal in de hoofdstad Santiago bevindt in een poging om hun her en der verspreid geraakte collega's te hergroeperen, eisen van de rege ring dat ze weer in de mijnen te werk gesteld zullen worden. Ze zeggen daarvoor te zullen strij den tot het einde. „Als het nodig is tot de dood", zo vindt Claudio, „want ik sterf liever door kogels dan door honger". Op het ogen blik ontkomen zij aan verdere rampspoed omdat ze overal en van iedereen dingen aangeboden krijgen. Volgens henzelf komt dat omdat een groot gedeelte van het Chileense volk erkent dat het op gang komen van de volks protesten tegen de dictatuur voor een groot gedeelte aan hen is te danken. Crisis De huidige sfeer van algemene af wijzing van de militaire dicta tuur in Chili komt vooral voort uit het economische debacle van Pinochet. In de eerste jaren van zijn bewind oogstte hij lofzangen van de internationale bankiers wereld omdat hij de cijfermatige chaos van de laatste maanden van Allende verrassend snel ver hielp. Maar het roekeloos open gooien van de grenzen voor bui tenlandse produkten ging steeds zwaarder op de toch al niet zo sterke Chileense economie druk ken. De geimporteerde artikelen waren beter en goedkoper, de produkten van Chileense make lij werden daarom nog maar am per gekocht. In het begin gingen voornamelijk kleine fabrieken over de kop, een ziekteverschijnsel dat zich reeds in 1978 begon te manifesteren. Gerichte maatregelen om de na tionale industrie te redden ble ven uit. Directe gevolgen: meer werkloosheid en steeds minder koopkracht. En zo kwamen ook de grotere industrieën aan de beurt. Alleen al vorig jaar heb ben naar schatting meer dan zes honderd produktieve bedrijven in Chili hun deuren gesloten. Ondertussen probeert de regering van generaal Pinochet vol te houden dat de economische rampspoed grotendeels wordt i door de buitenlandse pers. Maar zo staat bijvoorbeeld het officiële werkloosheidscijfer van nog geen 18 procent ver van de werkelijkheid. De meer dan 500.000 mensen (zo'n 13 procent van de beroepsbevolking) die meedoen aan de slecht betaalde werklozenprogramma's van de regering, worden bij het officiële cijfer niet als werkloos be schouwd, hoewel ze dat in feite toch zijn. Over het algemeen wordt de werkloosheid in Chili op het ogenblik tegen de 40 pro cent geschat. En zo moeten ook de officiële inflatiecijfers (de eer ste acht maanden van dit jaar 18,2 procent) minstens worden verdubbeld. Bankroet Chili is op het ogenblik in feite bankroet. Het land produceert nog net genoeg om de aflossin gen van de volgens officiële bere keningen 22 miljard dollar be dragende buitenlandse schuld te kunnen betalen. Voor alle over heidsuitgaven moeten daarom nieuwe leningen in het buiten land worden aangegaan. Het eco nomische toekomstbeeld van Chili is wat dat betreft hopeloos, voor wie er ook aan de macht zal zijn. Hoewel het opvallend is dat Pinochet nog altijd vrij eenvou dig nieuwe kredieten van wester se banken krijgt, dit jaar alweer zo'n 4,5 miljard dollar. Behalve op economisch terrein zijn er ook op sociaal-politiek ni veau voorlopig nog geen oplos singen in zicht. De Democrati sche Alliantie onder leiding van de christen-democraat Gabriel Valdes probeert met de regering te onderhandelen over een ver snelde terugkeer naar de demo cratie, maar heeft wat dat betreft tot nu toe alleen maar negatieve antwoorden gehad. En onderwijl laaien de spanningen elke dag hoger op en beginnen steeds meer Chilenen te vrezen voor een burgeroorlog naar Middena- merikaanse model. Maar ook al mocht de Democratische Allian tie tot een akkoord met Pinochet kunnen komen, dan zijn de pro blemen nog lang niet opgelost. Het is opvallend hoeveel mensen in Chili de huidige dialoog tus sen de regering en christen-de mocraten wantrouwen. Wat in Chili als een paal boven water staat is dat Valdes en zijn colle ga's niet de directe vertegen woordigers zijn van de mensen die de straat op gaan om te pro testeren. Het protest is uit het volk geboren en de politici heb ben er in feite niets mee te ma ken, zo vinden heel veel Chile nen. En men is bang dat de De mocratische Alliantie slechts po litieke macht wil en dat zij uitein delijk de protesterende mensen die de machtswisseling mogelijk hebben gemaakt, zal vergeten evenals hun verlangens inzake het aftreden van Pinochet en diens justitiële apparaat dat meer dan 35.000 doden op zijn geweten heeft. „Het komt ten einde, de militaire dictatuur", zo wordt er ondertus sen in de straten van Santiago gezongen. Sommige demon stranten willen Pinochet al naar Paraquay sturen, wellicht het enige land dat hem zou willen ontvangen indien hij zou worden afgezet. Afgezet ja, want dat hij vóór 1990 uit eigen beweging zal opstappen lijkt vooralsnog hoogst onwaarschijnlijk. i i3/doör Rob Sprenkels PAGINA 19 VV)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19