Zéér interessante competitiestart Evert en Navratilova in finale Hinault/Ocana 'koningskopper van nieuwe ploeg McEnroe en Fleming winnen dubbelspel Flushing Meadow Schalkers en Ippel geschorst LUGDUNUM DE SPARTAAN ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1983 SJC-UVS, Docos-LFC, SVLV-Randstad... LEIDEN - Na een opwarmronde begint morgen het grote werk. De competitieleider had in de KNVB-zondag meteen een aantal aantrekkelijke derby's in de koker. In de tweede klasse werden SJC en UVS aan elkaar gekoppeld. Een tree lager krijgt Docos in het Morskwartier LFC op bezoek. In de vierde klasse is het Voorschotense dorpsduel SVLV - Randstad Sport in ere hersteld. Bij het rugby ook een derby: LSRG-DIOK. SJC-UVS Met afgrijzen zal de voetballiefheb ber aan de wedstrijden tussen de streekclubs van het afgelopen seizoen denken. Beide uitgaven ontaardden in ordinaire schop- partijen, waarin voor voetbal nauwelijks enige ruimte was. Het wordt dit jaar anders, al thans dat beweren de oefen- meesters Raboen (UVS) en Duijndam (SJC). UVS heeft een dikke streep getrok ken onder het verleden. Geen ge- brei meer op het veld, maar voor taan een directe speelwijze. "Technisch zag het er vorig sei zoen allemaal bes.t uit bij UVS, voorzover ik dat kon beoordelen als trainer van ADO", stelt Ra- boen. "Maar als je met die speel wijze geen resultaten boekt, ja, wat is dan wijsheid. Daarom zal UVS anders gaan spelen. Direc ter voetbal, de bal zal sneller naar de vijandelijk zestienmeter moe ten. Daar moet de actie zijn". De Haagse oefenmeester kan mor gen niet beschikken over Cock van Weerlee, Dick Koenen en Leen de Goey. De laatste viert vakantie, waar Raboen overigens weinig begrip voor kan opbren gen. "Dat is natuurlijk stijlloos ten opzichte van de club", vindt hij. "Iedere voetballer weet dat de competitie in september be gint. Daar moet je gewoon reke ning mee houden. Wat dat be treft sta ik hier elke week ver baasd". Toch is Raboen optimis tisch over het resultaat tegen SJC. "Ik hoop allereerst dat het een fijne wedstrijd wordt en geen schoppartij. Ik heb vertrou wen in een goede afloop omdat UVS nog altijd over veel kwali teit beschikt". Of de tegenstander UVS heet of Verburch, het maakte SJC-trai- ner Arie Duijndam allemaal niets uit. "Ze zijn allemaal even zwaar". "Toch ben ik niet onge lukkig met UVS, want dat is een tegenstander die oppept", weet Duijndam. Hij zal het moeten doen zonder steunpilaren Peter Marijnen en Ben van der Zalm. De laatste heeft een schorsing van 5 wedstrijden staan. "Nor maal gesproken zouden beiden in de basis staan", zegt de Noord- wijkse trainer, die doelman Ed Zuidhoek met lede ogen naar RCH zag vertrekken. "Maar in Gé van der Berg hebben nu een goede vervanger. Het team zit nu redelijk in elkaar. Fokke van der Reijd is de spil op het midden veld. Mijn voorganger was niet zo gecharmeerd van hem. Zoete melk heeft trouwens meer din gen gedaan waar ik het niet zo mee eens was". Duijndam hoopt op een leuke partij. "SJC is niet bij voorbaat kansloos". Docos-LFC De wedstrijd van Sjaak Rietbergen dus. Vorig seizoen nog bij Docos, nu bij LFC onderdak. In de sportkrant liet de Leidenaar zich nu niet bepaald positief uit over Docos-trainer Crama. "Ik wil daar verder niet op reageren", onthoudt Crama zich van com mentaar. "Ik heb er niets mee te maken". Waar Crama wel mee te maken heeft is het eerste elftal van Do cos. Na een niet bijster impone rende oefenperiode, is de Leidse oefenmeester niet optimistisch over de competitie. "Ik heb te maken met geblesseerden, vakantievierders en geschor sten", legt Crama zijn problemen uit. "Daarbij hebben we slechte oefenwedstrijden gespeeld, dus ik heb geen reden om optimis tisch te zijn. LFC vind ik een goe de ploeg. We hadden ons een zwakkere tegenstander kunnen <Duindam doceert bij SJC. Naast hem der Reijd. Morgen de derby tegen UVS. "Wij gaan uit van twee punten", is LFC-trainer Cees Vermeulen re soluut. "De lucht is opgeklaard, iedereen is geprikkeld. Ik ver wacht veel van deze ploeg". Het oefenprogramma is voor LFC, net als Docos dus, niet overtui gend afgesloten. Tijdens het oe fenduel met Roodenburg werd Ger Nagtegeller van het veld ge stuurd, wat de Leidenaar voor de competitie op een schorsing kwam te staan. "Daarnaast is de selectie door het vertrek van een aantal jongens naar Unitas aan zienlijk smaller geworden", stelt Vermeulen. "Toch heeft LFC nog genoeg kwaliteit over. Maar ik weet dat we het bij Docos niet gemakkelijk zullen krijgen. Het is een ploeg die het van karakter moet hebben. Ook al staan ze flink achter, ze blijven gaan. Het zal heel moeilijk worden". Dorpsbotsing Na vijfjaar verstoken te zijn geble ven van een derby, treden SVLV en Randstad Sport morgen in een "dorpsbotsing" tegen elkaar aan. In de eerste wedstrijd van het seizoen al gaan de beide vier de klassers op het veld van SVLV uitmaken wie zich Voor- schotens beste club mag noe men. De beide trainers. Johan van den Berg van SVLV en Frans van der Zeeuw van Rand stad Sport, trekken geen van bei den de favorietenrol naar zich toe. Na goed werk te hebben afgele verd bij Rijnsburgse Boys, Kat wijk en de jeugd van LFC heeft Van der Zeeuw dit jaar Randstad Sport onder zijn hoede. Hij trof NEW YORK (ANP) - John McEnroe, in het enkelspel uit geschakeld door Bill Scanion, is in het dubbelspel min of meer schadeloos gesteld. Samen met landgenoot Peter Fleming veroverde de Amerikaan de eerste titel tijdens de editie 1983 op Flushing Meadow. Met 6—3, 6—4 en 6—2 waren Fritz Bühning en Van Winitsky, ook Amerikanen, kansloos. Oostduitser aan leiding CHACE-VERRAING (ANP) - De Oostduitse wielrenner Mario Kummer heeft een dag eerder dan verwacht de gele leiderstrui in de open Ronde van de Toe komst veroverd. Zaterdag staat namelijk de ploegentijdrit over 76.5 kilometer op het programma en de Oostduitse coach Wolfram Lindner rekent er steevast op dat zijn team de eerste plaats en de 2 minuten en 15 seconden bonifi catie pakt. Kummer bevond zich gisteren tij dens de vierde etappe, een 199 kilometer lange rit ovan Saint- Nazaire naar Chace-Verraing, echter in een achtervolgende groep van 20 renners, die jacht maakte op de ontsnapte Frans man Vichot, die de rit uiteinde lijk won en de Nederlandse ama teur Maarten Ducrot. De Zwitser Siegfried Hekimi, die de eerste plaats bezette na drie etappes, kwam binnen in het tweede pelo ton op ruim twee minuten en duikelde daardoor in het alge meen klassement. Uitslag vierde etappe: 1 Frederic Vichot (Fra-prof) 4 uur 38 mi nuten en 46 seconden (gemiddelde snelheid 42.831 km/uur); 2. Maarten Ducrot (Ned-amat) op 4 seconden; 3. bij de ex-tweede klasser een ver sterkte selectie aan, nu de Kat- wijkers Cees Zuyderduyn en Jaap van Duyn (beiden ex-Quick Boys) zich bij de club hadden aangemeld. "Ik weet niet of we sterker zijn dan vorig jaar. Toen was ik nog geen trainer", zegt Frans van der Zeeuw. "Daar kan ik dus niet over oordelen. Het grote manco was dat er bij ons teveel met de bal werd gelopen. Dat is nu beter geworden. We hebben een goede oefenperiode achter de rug, maar dat zegt me helemaal niets. Ik heb wel eens zo om het hoekje gekeken bij SVLV. Hun beker-overwinning op Feyenoord was erg knap". Johan van den Berg spreekt van een "perfecte oefenperiode van SVLV. De wedstrijd tegen Rand stad leeft enorm bij ons. De jon gens praten er al weken over. Ze zijn erg optimistisch. Ik zie het als mijn taak om dat optimisme wat te temperen. In zo'n derby komt er veel meer om de hoek kijken. De zenuwen spelen een erg belangrijke rel. De slag zal waarschijnlijk op het midden veld worden beslist. Ik schat de kansen fifty-fifty". ROB ONDERWATER Kummer (Odl-amat) 13 uur 23 a 5 seconden; 2. Jean-Frangois Chaurin (Fra-prof) op 9 seconden; 3. Charles Mottet (Fra-prof) z.t. Catalonië De Belgische beroepswielrenner Ludo Peeters heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Catalonië gewonnen. De Belg had voor de rit over 168 kilome ter van Amposla naar Lerida 4 uur 42 minuten en 33 seconden nodig. De Nederlander Bert Oos terbosch behield de eerste plaats in het algemeen klassement. 1. Ludo Peeters (Bel) 168.3 km in 4 uur 42 minuten en 33 seconden; 2. Theo de Rooy (Ned) op 11 seconden; 3. Je sus Guzman (Spa) op 14 seconden. nutcn 52 seconden; 2. Jesus Blanco (Spa) op 5 seconden; 3. Jose Recio (Spa) op 11 sec. 3e Nederlandse amateurstayer Matthieu Pronk heeft gister avond op de baan van ht stadion van Frankfort revanche geno men voor zijn nederlaag tijdens de wereldkampioenschappen in Zwitserland. Pronk verwees de Westduitse wereldkampioen Rainer Podlesch na 33 minuten en 50 seconden naar de tweede plaats. LEIDEN - De sportcommissie van de KNWU heeft met in gang van vandaag de wielren ners Martin Schalkers (Noordwijk) en Richard Ippel (Leiden) een schorsing van respectievelijk een maand en veertien dagen opgelegd. Martin Schalkers die op groot se wijze veertien dagen gele den de Omloop van de Mijn streek op zijn naam schreef is gestraft om het feit dat hij, toen hij in de klassieker uit kwam, in het zelfde weeken- de ook een contract voor de kermisrondjes van St. Pan- cras en Beverwijk op zak had. Dubbelcontract dus. Richard Ippel krijgt gedwon gen rust omdat hij volgens een jurylid in de Ronde van Hulsberg een halve ronde ge mist zou hebben om zich la ter toch als winnaar van de koers heeft laten huldigen. Misleiding van de jury staat er in het juryrapport. Beide renners kunnen nu niet worden opgesteld voor de Nederlandse clubkampioen schappen in Dronten. Uiter aard bestaat de mogelijkheid dat de renners in beroep gaan tegen hun, schorsing. McEnroe en Fleming behaalden dit kampioenschap eerder in 1979 en 1981. "Wimbledon" was eveneens drie keer een prooi voor dit succesvolle duo. De zege in het dubbelspel leverde beide spelers een bedrag van 24.000 dollar (een kleine 70.000 gulden) op. Bij de dames zette Martina Navra tilova haar overwinningenreeks voort. Tegen haar dubbelspel- partner Pam Shriver was het hal ve finale-karwei in zegge en schrijve 46 minuten geklaard; 6—2, 6-1. Navratilova boekte te gen Shriver haar 65e zege van het jaar. In 1983 heeft de vroegere Tsjechoslowaakse niet meer dan één nederlaag op haar conduite staat. Verrast De 26-jarige Navratilova komt van avond in de eindstrijd uit tegen Chris Evert, die voor de achtste keer de finale van US open be reikte door de Britse Jo Durie met 6-4, 6-4 terug te wijzen. Evert, die het toernooi zes keer (in 1975, 1976, 1977, 1978, 1980 en 1982) won, maakte gebruik van de fouten van haar tegenstand ster. De als veertiende geplaatste Durie bracht Icy Chrissie geen moment in de problemen. "Toch is het moeilijk te tennissen tegen een speelster van wie je niet op aan kunt", verklaarde Evert na afloop. "Ik was verrast dat zij tel kens zo sterk op mijn eerste op slag opkwam. Niemand doet dat". Vanavond zullen Martina Navrati lova en Chris Evert voor de 54e keer sinds 1973 in een tennispar- QUESSOY (GPD) - Voor het vol gende wielerseizoen heeft vier voudig Tour-winnaar Bernard Hinault een persoonlijk contract gesloten met oud-renner Luis Ocana, die zijn ploegleider wordt, en met Philippe Crepel als manager. Samen zullen ze in de loop van deze maand beslis sen wie hun nieuwe werkgever wordt. Hinault: „Ik maak me geen zorgen. Er zijn acht serieuze aanbiedingen. We hoeven maar te kiezen". Bernard Hinault maakte deze stand van zaken bekend tijdens een persconferentie, die hij be legde op een plaats waar hij an ders zelden of nooit journalisten toelaat: zijn huis in Quessoy. Over zijn toekomst wilde Hinault alles beantwoorden wat hem ge vraagd werd, over het recente verleden - de breuk met sponsor DeTegelhandel Renault en ploegleider Guimard - echter niet. „Dat hoofdstuk heb ik afgesloten", zei hij beslist. Opmerkelijk was, dat Hinault de door hem aangeworven Luis Ocana niet aanduidt als „ploeg leider", maar als „mijn trainer". Ocana drong zich onlangs weer op in de wielerbelangstelling, door tijdens de Ronde van Frankrijk te werken als ploeglei der van de Columbianen. Naar het schijnt heeft hij met Bernard Hinault een akkoord bereikt over een contract voor een van de Zuidamerikaanse amateurs uit die Tour-ploeg. Hinault ech ter wilde dat niet bevestigen. „Ik doe pas na de officiële ingang van de transfertijd - 1 oktober dus - mededelingen", zei hij. Derhalve bleef ook nog een ander gerucht steken: dat hij een aantal Spanjaarden, onder aanvoering van Gorospe, in zijn ploeg wil. „Ik kan er op dit moment maar één ding van zeggen", aldus Hi nault, „en dat is dat ik mijn nieu we wielergroep voorlopig opzet voor de periode van één jaar. In de loop van het seizoen beslissen Ocana, Crepel en ik over wat er daarna moet gebeuren". „Wat mezelf betreft: ik blijf erbij dat ik op mijn 32e jaar stop. In 1986 houd ik er absoluut mee op. Voor 1984 ben ik vol vertrouwen. Met mijn knie gaat het steeds be ter; volgens de specialisten hoef ik er absoluut geen last van te verwachten. Daarom zie ik met grote ambitie uit naar het nieuwe seizoen, waarin ik zowel de Ron de van Italië als de Tour de Fran ce op mijn programma heb. In november begin ik aan de voor bereidingen, met het rijden van JZAP/o- Van de acht aanbiedingen die hem bereikten, kwamen er drie uit Frankrijk (alle drie nieuwe spon sors, die alleen willen beginnen wanneer ze Hinault als kopman kunnen krijgen), twee uit Spanje (Teka en Kelme), twee uit Italië (Bottecchia en Sanson) en één uit België (Europdecor). Bernard Hinault fungeert zelf als een van de co-sponsors, want de ploeg wordt uitgerust met het type ra cefiets dat hij op de markt heeft gebracht en dat nu gaat debute ren in het beroepsrennerspelo- ton. De winnaars in het dubbelspel Peter Fleming (links) en John McEnroe in hwi schik met de zilveren bokaal. Trainer betaalt reis Engeland van zijn club uit eigen zak tij tegenover elkaar staan. Evert won dertig keer. Navratilova heeft nog nimmer het enkelspel op Flushing Meadow op haar naam gebracht en won die laat ste vijf partijen die beide troeven van het vrouwentennis elkaar sinds vorig 1982 hebben betwist. De vier halve-finalisten in het here nenkelspel zijn de Amerikanen Jimmy Connors, Bill Scanion en Jimmy Arias alsmede de Tsje- choslowaak Ivan lendl. Arias eli mineerde in eigen stad de Frans man Yannick Noah in een partij die vijf sets vergde: 7—6, 4—6, 6-3, 1-6, 7-5. HAAKSBERGEN - Trainer-coach Maarten van Gent van basketbal club Haaksbergen heeft een uniek initiatief genomen door de Europa-Cupreis van zijn club naar het Engelse Southampton uit eigen- zak te betalen. Van Gent financiert de complete vliegreis voor vijftien personen, wat neerkomt op gen slordige zesduizend gulden. Van Gent nam dit besluit nadat het bestuur had besloten de over steek per boot te maken. In dat geval zou Haaksbergen per bus naar Calais rijden om vandaaruit de oversteek naar Dover te ma ken. Van Gent vond een dergelij ke trip niet passen in zijn voorbe reiding op het Europa-Cupduel met Solent Stars.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13