c Oostblok dreigt met eigen raket Opstandelingen rukken op naar het zuiden van Tsjaad Ook prominenten bij kazernepoort J Als stationering NAVO doorgaat Bonn wacht 'hete herfst' met groeiende zorgen af Perez de Guellar bezoekt Namibië onaangekondigd Buitenland DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 Zwitsers kopen Leopard-tank BERN (UP1) West-Duitsland heeft het in de concurrentiestrijd met de Verenigde Staten gewonnen wat de grootste wapenaan koop uit Zwitscrlands geschiedenis betreft. De Zwitserse rege ring verkoos op advies van de militaire deskundigen de aankoop van de West-Duitse Leopard-2-tank boven de Amerikaanse Ml Abrams. Het leger zal over een periode van 15 jaar 420 Leopard krijgen. De eerste serie van 210 stuks zal geleverd worden voor een bedrag van 2,5 miljard Zwitserse frank (ca. 3,25 miljard gulden), aldus de regering. Van deze serie zullen 35 rechtstreeks van de West- duitse fabrikant worden gekocht. De overige 175 zullen in Zwit serland in licentie worden vervaardigd. Deskundigen van het Zwitserse departement van defensie beva len de Leopard aan omdat deze een grotere vuurkracht heeft en minder brandstof gebruikt dan de zwaardere Ml Abrams. De Westduitse tank heeft ook een grotere snelheid. Verder toonde West-Duitsland een grotere bereidheid dan de Ver enigde Staten tot het instemmen met de produktie in licentie in Zwitserland teneinde de Zwitserse economie een impuls te ge- BONN (DPA/UPI) - In de Bonds republiek is een storm van protesten opgestoken tegen het besluit van de regering-Kohl om de organisatie van leden van de voormalige Walïën-SS te schrap pen van de lijst van extremisti sche groeperingen. Het gaat om het 'Bundesverband der soldaten der ehemaligen Waflen-SS' (Hiag), dat regelma tig bijeenkomsten houdt en een tijdschrift uitgeeft waarin herin neringen aan de Tweede Wereld oorlog worden opgehaald. Vorig jaar werd de Hiag nog in de ru briek "andere rechts-extremisti- sche groeperingen" vermeld in het verslag dat de Westduitse binnenlandse veiligheidsdienst jaarlijks opstelt voor de Bonds dag. Volgens de woordvoerder van het Oud-S S'ers in West-Duitsland niet op lijst extreem-rechts ministerie van binnenlandse za ken, Michael-Andreas Butz, is het besluit om de Hiag "tot nader order" van de lijst te schrappen, uitsluitend op juridische gron den genomen. Voor de opne-' ming van een groepering op de lijst is het naar het oordeel van Butz noodzakelijk, dat moet kunnen worden bewezen dat zij een doel nastreeft dat in strijd met de grondwet is. Bij de beslissing van de regering zou een belangrijke rol hebben gespeeld, dat op de kalender die de Hiag jaarlijks uitgeeft, ge denkdagen uit de nazi-tijd niet meer worden vermeld. Het centrum-links dagblad Frank furter Rundschau schreef giste ren in een fel hoofdartikel, dat de beslissing van het kabinet "een belediging betekent voor zowel de overlevenden als de slachtof fers van de vernietigingskampen en de neo-nazi's aanmoedigt die weer een führcr zoeken". De liberale vrije democraten, die met de christen-democraten het kabinet-Kohl vormen, lieten ook een protest horen. Woordvoerder Harald Jansen omschreef het be sluit als een "rechtvaardiging achteraf van de misdaden van de Waffen-SS". OOST-BERLIJN (Reuter/DPA) - De Oostduitse president en partijleider Erich Honec- ker heeft gisteren aangekondigd dat het Warschaupact kruisraketten en raketten voor de langere afstand op vooruitgeschoven posities is Oost-Europa zal plaatsen. Die maatregel zal worden getroffen wanneer de NAVO nieuwe kern wapens voor de middellange af stand zal stationeren. Volgens Honecker zal de stap van het Oostblok tot de "onvermijdelijke tegenmaatregelen" behoren. Eenzelfde dreigement viel gisteren te lezen in het Tsjechoslowaakse partijblad Rude Pravo, waarin een lid van het centraal comité van de communistische partij, Vasil Bilak, schreef dat Praag niet "met de armen over elkaar" zal toezien als bij de Tsjechoslo waakse grens bases worden aan gelegd voor Pershing 2-raketten. "Als de NAVO overgaat tot het plaatsen van nieuwe kernraket ten in Europa zullen passende militaire tegenmaatregelen vol gen", aldus Bilak. Hij liet door- Schemeren dat in dat geval Rus sische raketten in Tsjechoslowa- kije zullen worden gestatio neerd. De Oostduitse leider Erich Honec ker, die de tegenmaatregelen van het Oostblok aankondigde in een gesprek met de Westduitse ont- wapeningsdeskundige Egon Bahr, zei dat niet buiten be schouwing kan blijven dat de Bondsrepubliek wordt omge vormd tot een lanceergebied van 'eerste-klapwapens' en dat dit een nieuwe situatie schept. "Want het betekent dat er gevaar is voor een nieuwe oorlog tegen de Sowjet-Unie vanaf Westduitse bodem" Bahr deelde journalisten na het on derhoud van anderhalf uur met Honecker mee dat beiden het er over eens waren dat de mogelijk heden voor een overeenkomst op het ontwapeningsoverleg in Ge- nève-volledig moet worden uit geput. Het zal, volgens hen, veel gemakkelijker zijn komst te bereiken zolang de sta tionering nog niet is begonnen. Bahr stelde na afloop van het ge sprek vast dat het Warschaupact tegenmaatregelen zal treffen die niet alleen West-Europa bedrei gen, maar ook de VS. Twijfel over vrijwillige aangifte ondergedoken Pool WENEN (GPD) Lech Walesa, de leider van de Poolse verboden vakcentrale Solidariteit, heeft zijn ernstige twijfel uitgesproken over het feit dat een van de on dergrondse leiders van Solidari teit, Wladislaw Hardek, zich uit eigen beweging bij de autoritei ten heeft aangegeven en vervol gens vrijwillig een verklaring op de televisie heeft afgelegd. Vol gens Walesa moet Hardek dagen geleden zijn opgepakt en zijn overgehaald de verklaring af te leggen. Naar de manier waarop dat is 'gebeurd, kan men alleen maar gissen, aldus Walesa. Hardek legde maandagavond voor de Warschause televisie een ver klaring af, waarin hij zei de strijd te hebben opgegeven en dat ver dere protesten nutteloos zijn. Star voor zich uit kijkend en zon der overtuiging las Hardek de tekst voor. De manier van lezen, zijn gelaatsuitdrukking en de in houd van de verklaring is bij aan hangers van Solidariteit, onder wie Walesa, uitgelegd als een be wijs dat zijn optreden gedwon gen is geweest en zeker niet vrij willig. Hardek was een van de vier leiders van het ondergrondse coördina tiecomité. Elke verklaring vanuit de ondergrondse werd door hem ondertekend. Voordat hij onder dook, was hij voorzitter van de machtige afdeling van Solidari teit in de Nowa Huta-Hoogovens bij Krakau. MANILLA (Reuter) "Wie doodde Ninoy Aquino?" staat er op het T- shirt van een jongeman die rouwt bij het opgebaarde lichaam van de Filippijnse oppositieleider. De Filippijnse regering heeft gisteren een beloning van 130.000 gulden uitgeloofd voor degene die de verantwoor delijken van de moord op Aquino kunnen aanwijzen. Er is tevens een speciale commissie van onderzoek ingesteld. Dit gebeurde op initiatief van president Marcos. Deze commissie zal een "vrij. onbe perkt en uitputtend onderzoek instellen naar alle aspecten van de trage die". Op het vliegveld waar Aquino zondag werd vermoord, arriveerden giste ren zijn weduwe en vijf kinderen die zondag de begrafenis zullen bijwo- Amerikaanse functionarissen zullen de Filippijnse autoriteiten helpen bij het onderzoek naar de moord, zo deelde de Amerikaanse ambassade in Manilla gisteren mee. (Foto ap> Te klein Turkse arbeiders zijn te kort om veel geïmporteerde ma chines en apparatuur te be dienen, hetgeen de oorzaak is van het relatief grote aantal bedrijfsongevallen in Tur kije. Bij het door de regering gelast te onderzoek van een specia le technische commissie bleek dat de Turkse fabrieks arbeider de kleinste is van Europa, met een gemiddelde lengte van 1,68 meter. De commissie riep de regering op om geïmporteerde machi nes te veranderen zodat zij overeenkomen met Turkse standaarden. Droom-bom Een DC-10 van de Turkse luchtvaartmaatschappij is kort na het vertrek uit Istan- boel teruggekeerd omdat een passagier had gedroomd dat er een bom in zijn koffer zat. De Westduitser Wolfgang Stroppe gaf zijn bomalarm toen hij uit een diepe slaap ontwaakte. Het vliegtuig, met meer dan 100 passagiers aan boord, loosde zijn brandstof in zee en keer de terug naar Istanboel. Daar ontdekte de veiligheids dienst in de koffer van Strop pe slechts een fles Raki (Turkse alcoholische drank). De dromer is aangehouden en de overige passagiers zijn met een volgende vlucht naar München gebracht Stokslagen In Mozambique zijn twee poli- tie-agenten veroordeeld tot ieder vijftien stokslagen voor een poging twee meisjes te verkrachten. Een rechter krijgt tien stokslagen omdat hij de zaak in de doofpot had willen stoppen. Zijn collega die hier achter was gekomen aarzelde niet en veroordeelde het drietal. De lijfstraffen zul len in hel openbaar worden uitgevoerd. N'DJAMENA (Reuter/UPI) - De regering van Tsjaad heeft giste ren melding gemaakt van het verder oprukken van de Tsjadi- sche opstandelingen vanuit Faya-Largeau, een stad in het noorden, die in handen is van de opstandelingen. De Tsjadische minister van voorlichting, Sou- maila Mahamat, zei dat Libië, dat de opstandelingen steunt, een basis aan het versterken is 80 ki lometer ten zuiden van Faya-Lar- geau, op de weg naar Koro-Toro. Een andere kolonne trekt vanuit Faya-Largeau via het ten zuid oosten daarvan gelegen Fada naar Oum Chalouba, zo zei hij. Van elk van beide kolonnes maken 1500 Libiërs en 100 tanks deel uit, aldus Mahamat. Volgens hem bestaat het gevaar dat Koro Toro en Oum Chalouba de ko mende dagen worden aangeval len. Koro Toro is verlaten, maar in Oum Chalouba liggen rege ringssoldaten. Het grootste ge vaar vormt de kolonne die in de richting van Koro Toro trekt, dat op de weg naar Salal ligt, zo meende Mahamdt. Zijn uiteinde lijke doel is Salal, waar ook Fran se paratroepen zijn gelegerd. Mahamat sprak tegen dat er de af gelopen 24 uur bij Oum Chalou ba gevochten is tussen de op standelingen onder leiding van Goukouni Weddeye en troepen van het leger van president Ha- bré. Eerder was gisteren uit wes terse diplomatieke bronnen ver nomen dat er een kort treffen was geweest tussen "twee vijan dige patrouilles" bij Oum Cha louba. Volgens Soumaila kunnen er nu Mig-gevechtsvliegtuigen en Suk- hoi-bommenwerpers van de Li bische luchtmacht gebruik ma ken van een landingsstrook bij Faya-Largeau. In diplomatieke bronnen wordt hieraan niet zo veel geloof gehecht. De landings baan daar is wel hersteld, maar voor moderne vliegtuigen is hij niet te gebruiken, aldus deze bronnen. Frankrijk wil dat er via onderhan delingen een vreedzame regeling wordt gevonden voor het con flict in Tsjaad. Die vredesrege ling moet bij voorkeur tot stand worden gebracht binnen het ka der van de Organisatie van Afri kaanse eenheid (OAE). De woordvoerder van de Franse re gering, Max Gallo, verklaarde gisteren dat de oorlog in Tsjaad een Afrikaanse kwestie is, die door Afrikanen geregeld moet worden. Frankrijk heeft troepen naar zijn voormalige kolonie ge stuurd om het mogelijk te maken dat de onderhandelingen ge voerd worden vanuit een sterke positie. Referendum voor blanken Zuid-Afrika KAAPSTAD (DPA/UPI) - De blanken in Zuid-Afrika kunnen zich op 2 november in een refe rendum uitspreken over de voor genomen grondwetswijziging. Dit heeft permier Pietcr Botha gisteren in het blanke parlement aangekondigd. De grondwetswijziging moet kleurlingen en Indiërs beperkte politieke medezeggenschap ge ven. Het parlement zal drie Ka mers krijgen, een voor blanken, een voor kleurlingen en een' voor Indiërs. De nieuwe grondwet schept voorts een presidentieel systeem, waarin de president vergaande bevoegdheden heeft. De zwarte meerderheid van de bevolking blijft ook na de voor genomen hervormingen uitge sloten van politieke zeggen schap. Een héél kilo in één pak Gevluchte piloot in Taiwan TAIPEI - De Chinese teslpiloot Sun Tienquin (midden), die op 7 augus tus met zijn Mig 21 naar Zuid-Korea vluchtte, is gisteren in Taiwan gear riveerd. Daar krijgt hij politiek asiel en een beloning in goud van meer dan tien miljoen gulden. Na aankomst ontmoette hij twee 'collega's' die eveneens vanuit China vluchtten en nu in Taiwan hun vak uitoefenen. (Koto API In hetreferendu ken "ja" of "n vraag: "Bent i de kunnen de blan- n" zeggen op de oor de invoering grondwet van or het parlement Botha zei gis- g steeds zijn be- 1983 zoals die d< is aangenomen teren dat het m doeling is ook c houden onder de kleurlingen de Indiërs. Over de vorm en I tijdstip daarvan moet nog c besluit worden genomen. De bejaarde dominee Heinrich Albertz is duidelijk: ,,Ik wil niet nog een keer, net als toen, tot de zwijgenden behoren". Samen met vele andere promi nente Westduitse schrijvers, wetenschappers, politici en theologen zal de vroegere so ciaal-democratische burge meester van West-Berlijn van 1 tot 3 september meedoen aan een blokkade van een Ameri kaanse rakettenopslagplaats in Mutlangen vlakbij Swabisch Gmund in Zuid-Duitsland. Volgens het stationeringsplan van de NAVO zullen daar in december de eerste Pershing-2 raketten arriveren als de ont wapeningsonderhandelingen tussen de VS en de Sowjet- Unie in Genève mislukken en er overeenkomstig het NAVO- dubbelbesluit van december 1979 Pershing-2- en kruisraket ten in West-Europa moeten worden opgesteld. De blokkade, waarbij wereldbe roemde Duitsers als de schrij vers Heinrich Böll en Günther Grass, de theologen Heinrich Albertz en Helmuth Gollwit- zer, de politici Oskar Lafontai- ne, Erhard Ettler, Petra Kelly en William Borm, de polemolo gen Alfred Mechtersheimer en Wolfgang Sternstein zijn, moet het begin worden van de suc cesvolle opstand van de vre desbeweging tegen massa-ver nietigingswapens in de Bonds republiek Duitsland. door Hans Amesz Drie dagen lang willen de promi nenten op schuimrubber en kussens voor de kazernepoort bivakkeren, jongeren uit hun boeken voorlezen en met hen zingen en discussiëren. Het be gin van de actie is bewust op 1 september om vijf uur vijfen veertig gekozen, omdat het dan precies 44 jaar geleden is dat Adolf Hitler het bevel gaf: vanaf nu wordt teruggescho ten. De Tweede Wereldoorlog j daarmee 6 i feit. Dominee Albertz, die als een van de heel weinigen in West- Duitsland vrijwillig afstand van de politiek heeft genomen en sindsdien onophoudelijk ij vert om in contact te komen en te blijven met vooral in de maatschappij teleurgestelde jongeren, zegt dat de ouderen aan de actie deelnemen om ten eerste de jongeren niet alleen te laten en ten tweede om ze te beschermen tegen de crimina lisering en het onbegrip van de regering en van een groot deel van de publieke opinie. Albertz is ervan overtuigd dat het de Bondsrepubliek Duits land geen goed zal doen als de 65-jarige Nobelprijswinnaar Böll of de 88-jarige ex-FDP-po- liticus Borm door jonge agen ten zullen worden weggedra gen omdat zij illegaal een toe gangsweg versperren. Hein rich Böll zelfs in de gevange nis? Dat kan niet anders dan een vernietigend echo in het buitenland veroorzaken. De Westduitse overheid komt in een groot dilemma te verkeren en de vredesbeweging specu leert erop dat zij de prominen ten niet zal laten verwijderen. Dat echter zou aan al het ge praat over de anarchistische vredesactivisten die Duitsland aan de chaos willen overleve ren, een einde maken. Blijft nog de mogelijkheid dat de Amerikanen anders willen. Dan moeten Böll, Grass, Goll- witzer, Albertz („Ik overweeg om het grote kruis van ver diensten met schouderband en sterren bij de actie te dragen") en de anderen weggedragen worden. Maar dan ook wordt het verwijt dat de Bondsrepu bliek een soort staat van Ame rika is spectaculair gevoed. Het begrip „hete herfst" is in West-Duitsland zo langzamer hand een eigen leven gaan lei den. Vrijwel iedereen, van de vredesactivist en sociaal-de mocraat Jo Leinen tot de bondskanselier Helmut Kohl, roept dat deze uitdrukking uit den boze is. Immers, door er voortdurend over te praten, roep je de hete herfst met ont aardende protesten tegen de atoombewapening, eigenlijk automatisch op. Dat wordt er kend, maar niettemin wordt er onophoudelijk over de hete herfst gesproken. En zoals bij na altijd in dit soort gevallen, geven de strijdende partijen regering en vredesbeweging elkaar daarvan over en weer de schuld. In de Bondsrepubliek kleeft aan de vredesbeweging nog steeds de smet van gewelddadigheid. Hoewel het om niet meer dan een paar honderd fanatieke op hitsers gaat en de organisato ren van demonstraties tegen de atoombewapening zich keer op keer van geweld distantië ren, blijft bijvoorbeeld iemand als de CSU-staatssecretaris van binnenlandse zaken, Carl- Dieter Spranger, beweren dat de vredesactivisten „zich voor de kar van Moskou hebben la ten spannen en bereid zijn ge weld toe te passen". De ernstig uit de hand gelopen demon stratie in Krefeld tegen het be zoek van de Amerikaanse vice- president Bush wordt voor die stelling als bewijs opgevoerd. In elk geval is de vredesbewe ging van plan alles te doen om te voorkomen dat het in de zo genaamde hete herfst tot ge welddadigheden komt. Jo Lei nen, een van de leiders, zegt: „Het is toch duidelijk dat dat ons alleen maar schade berok kent". Ondanks alle vermanende woor den van de autoriteiten over recht en orde, groeit de vredes beweging voortdurend. Er wordt op gerekend dat er in de herfst tussen de 1,5 en 3 mil joen mensen de straat op zul len gaan om aan allerlei acties en demonstraties tegen de sta tionering van raketten mee te doen. De vredesbeweging hoopt erop dat uiteindelijk bondskanselier Helmut Kohl zijn onmacht moet erkennen en de „bevrijdende woorden" zal moeten uitspreken: „De Pershings en kruisraketten kunnen hier helaas niet gesta tioneerd worden; het NAVO- dubbelbesluit is politiek niet door te zetten". Volgens de tegenstanders van de atoomraketten is dat geenszins een illusie. Onderzoek heeft uitgewezen dat ruim 70 pro cent van de bevolking tegen de opstelling van de raketten is. En bovendien: heeft enkele ja ren geleden niet ook de CDU- minister-president van de deel staat Nedersaksen, Ernst Al- brecht, besloten dat er geen opwerkingsfabriek voor nu cleair afval in Gorleben kon komen, omdat het protest daartegen te massaal was en het besluit aldus politiek ge zien niet was uit te voeren. KAAPSTAD (AP) - Dc secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Ja vier Perez de Cuellar, heeft gisteren besprekingen met Zuid-Afrika over het Namibische vraagstuk afgerond en is vervolgens begonnen aan een onaangekondigd bezoek aan Noord-Namibic. De secretaris-generaal en minister van buitenlandse zaken Pik Botha zeiden tevreden te zijn over hun gesprek. Botha voegde hier evenwel aan toe dat de aanwezigheid van naar schatting 25.000 man Cubaanse troepen in Angola een struikelblok was gebleven. Dc Zuidafrikaanse regering wil het verlenen van onafhankelijkheid aan Namibië koppelen aan de terugtrekking van dc Cubanen, die volgens Pretoria het gebied destabiliseren. De Verenigde Naties en praktisch alle Afrikaanse landen staan op het standpunt dat de kwestie van de Cubaanse militaire aanwezigheid in Angola geen verband houdt met het Namibische vraagstuk "De regering van Zuid-Afrika is onherroepelijk ten aanzien van dit vraag stuk", aldus Botha. Het bezoek van Perez de Cuellar aan Zuid-Afrika is het eerste van een secretaris-generaal van dc Verenigde Naties aan dit land in elf jaar

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9