c Belastingen in 1984 omlaag Verhuizen om aan zigeuners te ontsnappen 'Ik vond het vruchtbare grond' Onderzoek RSV vordert gestaag contact lenzen Stelling boos over brief van De Ruiter Premier Lubbers ldest voor "stimulering": Tuin Masson 'omgespit' door krakers Gemeente Ede betaalt Spandoeken op straat toegestaan DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 Binnenland Fransen honden schipper vast URK (ANP) - De schipper van de Nederlandse kotter KW 25 'Willem Adriana' wordt door de Franse autoriteiten in de haven La Rochelle vastge houden op beschuldiging van bedreiging van een Fran se visserij-inspecteur. Zijn schip heeft inmiddels de ha ven verlaten. Bij een controle van de vangst aan boord van de kotter liep een woordenwisseling tussen schipper en inspecteur uit de hand. Daarbij zou de inspec teur zijn uitgegleden over een aantal vissen. DEN HAAG (ANP) - Luchtmaeht- kapitcit Meindert Stelling uit Al phen aan den Rijn is verontwaar digd over de brief van minister De Ruiter (defensie), waarin vol gens de kapitein staat dat hij minder geschikt is als militair, omdat hij niet bereid is alle op drachten in het gebruik van kernwapens onvoorwaardelijk uit te voeren. Stelling zei bijzon der teleurgesteld te zijn. vooral over het feit dat De Ruiter on voorwaardelijke gehoorzaam heid eist. Deze "befehl ist befehl"-teneur wijst Stelling van de hand. Hij kondigt aan deze of in ieder ge val volgende maand opnieuw ju ridische stappen bij de centrale raad van beroep in Utrecht te ne men. Stelling ergert zich vooral aan de eis tot onvoorwaardelijke gehoorzaamheid die De Ruiter hem zou stellen. Hij wijst er op, dat aan officieren tijdens de op leiding wordt voorgehouden dat het "befehl ist befehl" binnen de Nederlandse krijgsmacht niet bestaat. De kwestie-Stelling loopt al meer dan drie jaar. Kapiteit Stelling is een bekend tegenstander van kernwapens. In maart stond op een beoordeling van zijn functie als officier dat hij lid is van een IKV-werkgroep en dat hij zijn opvattingen over de kernwapen- problematiek regelmatig publi ceert in dag- en weekbladen. Hoewel die beoordeling hem ge schikt verklaarde voor alle naast- hogere functies, werd geadvi seerd bij toekomstige functies rekening te houden met zijn op vattingen over kernwapens. De minister van defensie stuurde de kapitein toen een beschik king, waarin stond dat Stelling minder geschikt was. Stelling wendde zich daarop tot de cen trale raad van beroep, de hoogste rechterlijke instantie, die in mei oordeelde dat de beoordeling in strijd was met de vrije menings uiting. In reactie hierop heeft minister De Ruiter Stelling een nieuwe be schikking gestuurd waarin vol gens Stelling wordt geèist dat al le opdrachten inzake het gebruik van kernwapens onvoorwaarde lijk moeten worden uitgevoerd. DEN HAAG (GPD/ANP) - Premier Lubbers vindt dat be lastingen en premies volgend jaar moeten worden ver laagd. Hij geeft aan dergelijke "stimulerende maatre gelen" de voorkeur boven verkleining van het financie ringstekort (verschil tussen inkomsten uitgaven van de staat), zo blijkt uit een interview met de premier in Elseviers Weekblad. De uitspraken van Lubbers wer den gisteren gepubliceerd, enke le dagen voordat het kabinet het belasting- en dekkingsplan voor 1984 zal vaststellen. Verwacht wordt dat hierover maandag de laatste beslissingen zullen wor den genomen. Volgende week vrijdag moet de volledige begro ting voor volgend jaar gereed zijn. In het interview zegt Lubbers dat de belasting- en premiedruk eind vorig jaar hoger bleek dan uit de officiële cijfers naar voren kwam. Tegelijkertijd bleek het kabinet-Van Agt/Terlouw de in komsten uit het aardgas veel te hoog te hebben geschat; Lubbers vraagt zich dan ook af of het daarom niet verstandig zou zijn het financieringstekort in fasen te verkleinen en voorrang te ge ven aan lastenverlichting. De premier voegt daar aan toe dat de discussie hierover in het kabinet - met de ministers Ruding (finan ciën) en Van Aardenne (econo mische zaken) - niet controver sieel is. Stimulans Volgens Lubbers stapt het kabinet 'Volgend jaar eerste hart transplantatie' UTRECHT (ANP) - In 1984 zai voor het eerst in een Nederland ziekenhuis een hart worden ge transplanteerd. Dat is de stellige overtuiging van het hoofd van de vijf jaar oude hartchirurgische afdeling van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, de Zuid afrikaan drs. J.F. Hitchcock. Het is alleen nog de vraag welk zie kenhuis dit paradepaardje in de hartchirurgie zal binnenhalen. De voorbereidingen zijn in volle gang, zo meldt hij. Er staan vijf ziekenhuizen klaar om harttransplantaties te gaan doen, maar volgens het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur (WVC) is één harttransplan tatie-centrum in Nederland vol doende. Hitchcock: "Er zijn twee besprekingen geweest. Het gaat naast het AZU om het Utrechtse St. Antoniusziekenhuis en de Academische ziekenhuizen van Leiden, Rotterdam en Gronin gen. Op dit moment is er een commissie aan het werk die de vijf ziekenhuizen bezoekt om te kijken of ze de juiste deskundig heid en voorzieningen hebben"' WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen i Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen niet af van zijn plan om het over heidstekort te verkleinen tot 7,4 procent van het nationaal inko men in 1986. Een beheersing van het tekort blijft nodig, zegt Lub bers. Aan de andere kant kan er van een lastenverlaging (lagere belastingen en premies) een psy chologische stimulans uitgaan voor werkgevers en werknemers en dat heeft weer gunstige gevol gen voor het financieringstekort, aldus de premier. Maatregelen Uit de tot nu toe genomen beslis singen in het kabinet en de amb telijke adviezen daarover, kun nen vrijwel zeker de volgende maatregelen voor volgend jaar worden afgeleid: een verhoging van (het laagste ta- rief van) de btw met enkele pro centen; ter compensatie daarvan een ver laging van de ziektewetpremie (langdurig zieken zullen straks misschien geen vakantierechten meer kunnen opbouwen); een verhoging van de gasprijs met drie tot vier cent per kubie ke meter; 0 een tijdelijke verhoging van de loon- en inkomstenbelasting, die op 1 april van dit jaar al werd in gevoerd omdat de zg. solidari- teitsheffing verviel; een verhoging van de accijnzen op tabak en (mogelijk) wijn; een versnelde samenvoeging van ww en wwv, waarbij de werkne mers hogere premies gaan beta len (tot nu toe krijgen werklozen de wwv-uitkering nadat zij en halfjaar ww hebben genoten) CDA en WD zijn het nog oneens over een eventuele beperking van de inflatiecorrectie (de infla tiecorrectie moet voorkomen dat mensen in een hogere belasting schaal terecht komen als ze door de inflatie meer gaan verdienen, een soort prijscompensatie in de belastingsfeer dus). De liberalen willen de inflatiecorrectie, waar van vooral de hogere inkomens profiteren, volledig in stand hou den, maar het CDA acht dit wei nig zinvol omdat de meeste werknemers al vrijwillig afstand hebben gedaan van hun prijs compensatie. COXHAVEN - Een foto van de 2 Algerijnse verstekelingen aan boord van het Nederlandse vrachtschip Anny Danielsen. Het tweetal slaagde er drie weken geleden in om in de Algerijnse haven Skikda ongemerkt aan boord te komen. De kapitein van het schip houdt de verstekelingen in het ruim op zoek naar een land dat de twee wil opnemen. Tot nu toe hebben Portugal, Ierland en Engeland geweigerd de Algerijnen toe te laten. (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) Het bijna on beperkte geloof in een voort gaande groei van de economie heeft indertijd voor een groot deel geleid tot het ontstaan van het nu in elkaar gestorte Rijn- Schelde-Verolme concern. Het zal zeer waarschijnlijk één van de conclusies worden in het rap port van de parlementaire en quêtecommissie die de oorzaken onderzoekt van de ondergang van RSV. De commissie heeft de Tweede Ka mer laten weten dat zij goed vor dert met haar onderzoek. Het blijkt echter een zo omvangrijke en tijdrovende klus, dat het onze ker is of de commissie het werk De bijeenkomst van de RSV-enquêtecommissie onder voorzitterschap 'an kamerlid Van Dijk (rechts). Naast hem vice-voorzitter Van Dam. (Foto ANP) binnen de gestelde termijn kan klaren. Volgens de opdracht van de Kamer zou het onderzoek in maart 1984 afgerond moeten zijn. Met het onderzoek van dossiers is men zo ver gevorderd dat de commissie binnenkort met men sen gaat praten die indertijd een rol hebben gespeeld bij het sa menvoegen van de ondernemin gen die ten slotte het RSV-con- cern zijn gaan vormen. De ge sprekken dienen tevens als voor bereiding op de openbare verho ren die later zullen volgen. Onder de mensen die de commis sie wil spreken zullen zowel mi nisters en eventueel topambte naren uit die tijd zijn als bestuur ders uit de RSV-kring. Eén van de hoofdrolspelers in die tijd was Cornelis Verolme. Hij was een verklaard tegenstander van de samenbundeling. Enige jaren ge leden is Verolme gestorven. De commissie probeert zich bij de beoordeling van wat zij onder ogen krijgt, zo goed mogelijk te verplaatsen in de gedachtengang van de tijd waarin bepaalde be slissingen werden genomen. „Groei werd als een soort natuur lijk gegeven gezien", aldus de uit het CDA afkomstige commissie voorzitter Van Dijk. „Het geloof in de voortgaande groei was haast onbeperkt. Zo ging men er zonder aarzeling van uit dat bijvoorbeeld de aanvoer van olie in de Rotterdamse ha ven jaarlijks met 10 procent zou stijgen; en zou blijven stijgen. Bovendien werd er toen heel an ders gedacht over de gewenst heid van grote concentraties". NIEUWENHAGEN (GPD) - Onder het motto „een diepgravend on derzoek" heeft een groep van on geveer 30 krakers uit Amsterdam gisteren de voortuin van de wo ning van ABP-directeur Masson in Nieuwenhagen omgespit. In korte tijd werden in het gazon enkele metersdiepe gaten gegra ven en talrijke sleuven in de tuin gespit. De krakers, die zich „Wij van Wyers" noemden, wilden daar mee protesteren tegen de ver koop en afbraakvan het Wyers- gebouw in Amsterdam. In juni besloot de gemeenteraad van Amsterdam dit pand te verkopen aan het ABP. Daarmee werden de plannen van de krakers getor pedeerd, die in het Wyersge- bouw een woon-werkproject wil den starten. Toen de met schoppen en houwe len gewapende groep per bus bij de villa van Masson (arriveerde, was alleen mevrouw Masson thuis. Toen dc krakers op de ra men begonnen te slaan, verstop te zij zich uit angst in de kelder. De gemeente Ede speelt op dit moment het spelletje „omge keerde wereld". Twee Edese gezinnen, in beide gevallen is de man militair, gaan verhui zen omdat het volgens hen niet meer te harden is met een zi geunergezin als naaste buur. En wat doet de gemeente? Die betaalt de verhuiskosten, plus voor elk gezin nog eens 3000 gulden inrichtingskosten. Om dat burgemeester en wethou ders dit de enige manier vin den om de gezinnen te laten ontsnappen „aan een volstrekt onhoudbare situatie" en „aan lieden die een volstrekt crimi nele inslag hebben", waardoor de buurt wordt „geterrori seerd". Een omgekeerde wereld, omdat het normaal zou zijn geweest de bewuste zigeunerfamilies desnoods met dwang het veld te laten ruimen, in plaats van buurtbewoners die zich wél maatschappelijk gedragen. Maar aan elke medaille zitten twee kanten. Kant één: twee zigeneurfamilies, verspreid wonend in de wijk Maandereng. maken er een puinhoop van, terroriseren de buurt zodanig dat de naaste buren, de militaire gezinnen, opstappen en de gemeente ver zoeken de verhuis- en inrich tingskosten geheel of gedeelte- lijk te vergoeden. door Dick Horst De burgemeester van Ede, M. K. van Dijke, en zijn wethouders willigen het verzoek in. De burgemeester aarzelt zelfs niet het boetekleed aan te trekken, en te erkennen dat zijn ge meente (hij was toen nog geen burgemeester van Ede) vijf jaar geleden een foute beslis sing nam door zeven zigeuner gezinnen met een rijk kinder tal (in totaal bijna 80 personen) in zijn gemeente gastvrijheid te bieden. Een derde, eveneens militair ge zin in het onder de gemeente Ede ressorterende Bennekom, beklaagt zich eveneens bij de gemeente Ede, maar verzuimt aan dat beklag tegelijkertijd het klemmende verzoek te ver binden verhuis- en inrichtings kosten bij een verhuizing ver goed te krijgen. Kant twee: naspeuringen leren dat het, zowel bij de tweede be wuste zigeunergezinnen in Ede, alsmede bij het derde zi geunergezin in Bennekom. rond hun woningen beslist geen puinhoop is. Geen lawaai, vernielingen, stank of andere nare dingen waarover was ge klaagd. „Geen wonder", zeg gen in de Edese gevallen de buurtbewoners. „De zigeuners zijn nu met vakantie. Ze blij ven soms maanden weg en dan hebben wij nergens last van, want de puinhoop is opge ruimd door een soort maat schappelijk werker". „Normaal, als de zigeuners thuis zijn, hebben wij inderdaad wèl veel overlast, maar niet zoda nig dat wij onze biezen willA pakken. Die zigeuners moeten vertrekken en niet wij. Want zij zijn het die niet in de pas wil len lopen. Wat nu gebeurt, biedt geen enkele oplossing, want in de leegkomende wo ningen van de militaire gezin nen komen weer anderen, en dan zitten die weer met het probleem". De buurtbewoners wijzen er met nadruk op dat het in Ede slechts om twee zigeunerfami lies gaat die zich asociaal ge dragen. Van de overige zigeu nerfamilies blijkt niemand last te hebben. „Ja, ze krijgen erg veel bezoek, en soms staat dc straat vol Mercedessen. En als er een bruiloft is, wordt er een week lang gefeest. Maar dat is hun cultuur. Echte overlast hebben we niet, behalve van die twee families naast die mi litaire gezinnen". In Bennekom ligt de zaak voor de zigeuners nóg positiever. De zigeunerfamilie die woont naast het militaire gezin dat een brief vol klachten schreef, staat in de hele buurt goed be kend. Niemand heeft er last van. Boze tongen beweren dat het militaire gezin misschien wel wil verhuizen en op deze manier - over de ruggen van de zigeuner-buren - de ge meente wil pressen tot vergoe ding van verhuis- en inrich tingskosten. In Ede lukte dat immers ook? Maar beide situa ties zijn totaal verschillend. Overeind blijft, dat de gemeente Ede in het verleden een fout zi- geunerbeleid heeft gevoerd. Het is een complex probleem. Wat was nu beter geweest? De zigeuners verspreiden over de gemeente, zoals nu is gebeurd, of bij elkaar houden in één straat, met de kans op getto vorming? Velen zijn van me ning, gezien de ervaringen, dat Ede nooit zo gastvrij had moe ten zijn. Zelfs de burgemeester erkent dat nu. Dergelijke toe standen werken de toch al ge signaleerde fascistische ten- denzen en discriminatie in de hand. Hoe dan ook, met het besluit ver huiskosten en inrichtingskos ten te vergoeden onder het mom van „gedwongen verhui zing" haalt Ede zich het gevaar op de hals precedenten te scheppen. En dat zou welcens misbruik van de regels in de hand kunnen werken. De ge meente Ede wil de beloofde vergoeding van kosten weer te rugclaimen bij de rijksover heid. Het is de vraag, of Den Haag daarop positief reageert. In alle gevallen draait dc ge meenschap er via de belasting weer voor op, evenals voor de rijlessen aan de zigeuners (om hen rijbewijzen te laten halen) die de gemeente Ede bekostig de. En voor dc verzekeringen van hun auto's die de gemeen te eveneens betaalde. De over heid weigerde echter deze kos ten aan de gemeente terug te betalen. ADVERTENTIE lid ANVC Voorstraat 80 - Katwijk; Binnenweg 114 - Heemstede; Haarlemmerstraat 58 - Leiden; Hoofdstraat 263 - Sassenheim MAASSLUIS (GPD) - Op de grond in de Stcendijkpolder in Maassluis, waarin deze week gro te concentraties giftige stoffen zijn aangetroffen, zijn jarenlang allerlei consumptiegewassen ge teeld. Het gemeentebestuur heeft de bewoners van de 760 huizen, die er in 1977 werden ge bouwd, geadviseerd om geen groenten en fruit uit eigen tuin te eten. Ook moet langdurig huid contact met de bodem worden vermeden, aldus de gemeente. De 53-jarigc C. Schoemaker uit Willemsdorp heeft van 1962 tot 1977 gerst, spruiten, aardappelen en suikerbieten en graszaad ge teeld op dc met bagger uit de Rotterdamse havens opgespoten poldergrond. Hij zegt nooit iets van giftige stoffen te hebben ge merkt. „Ik vond het vruchtbare grond. Ik kon er geen maximale opbrengst uithalen, omdat het rijpingspro ces van die bagger wel twintig jaar duurt. Maar ik kan niet zeg gen dat die grond afwijkend was. In de buurt van Maassluis is wel 200 hectare met bagger opgespo ten. Van collega's heb ik ook nooit iets gehoord". Volgens Schoemaker hebben de gemeente Rotterdam en een stu dent van de Landbouwhoge school in Wageningen in de jaren '60 regelmatig monsters van grond en gewas genomen. Hij heeft daarvan nooit resultaten ontvangen, dus neemt aan dat het wel goed zat. De gemeente Rotterdam kon daarop gisteren geen commentaar geven. De Landbouwhogeschool is niet in staat gegevens uit die tijd te ach terhalen. De akkerbouwer gelooft dat de ge meente Maassluis de gifvondst vreselijk overdrijft. „De suiker bieten hadden nogal last van aal tjes die de sappen uit de wortels van de bieten zuigen. Je zou zeg gen dat die aaltjes toch wel dood zouden gaan als die grond zo ver giftigd was". Schoemaker zegt op de 17 hectare grond in Steendijkpolder die hij verwerkt, ook nooit dode vogels of hazen te hebben gezien. Ook ondervonden hij en zijn gezin tot op heden niets nadeligs van de consumptie van de op bagger ge teelde groenten en aardappelen. Schoemaker vindt het geen angstwekkend idee dat nu jioge concentraties zware metalen, olie, gechloreerde verbindingen en pesticiden in de bodem zijn geconstateerd. „Als je in de stad loopt, doe je met die uitlaatgas sen van auto's ook veel verkeer de stoffen op. Als de mensen niet van het een doodgaan dan gaan ze het wel van het andere". Dc gemeente Maassluis gaat de Keuringsdienst van Waren op dracht geven om groenten uit de tuintjes op gevaarlijke stoffen te onderzoeken. In januari 1984 wordt daar de uitslag van ver wacht. Bij gevallen van bodemverontrei niging in Lekkerkerk, Stolwijk, Gouderak en Dordrecht advi seerden de gemeentebesturen ook om geen zelfgekweekte groente te eten. Dat gebeurde voor alle zekerheid en niet op grond van onderzoeken. De chef buitendienst van de Keurings dienst van Waren in Den Haag, de heer Rubens, zegt dat zijn me dewerkers na die waarschuwing van de gemeente zowel in Stol wijk als in Gouderak een tuin hebben onderzocht, waarvan de gemeente vermoedde dat die er barmelijk was vervuild. „Daar is niets verontrustends uitgeko men. Maar, misschien zat er in die tuinen toch geen gif'. DEN HAAG (ANP) - Wie voortaan een bord aan de ópenbare weg wil plaatsen of een spandoek over de straat spannen waarop "gedachten of gevoelens" ken baar worden gemaakt, hoeft daarvoor geen vergunning meer te hebben van gemeente of pro vincie. Dat volgt uit een van kracht geworden wijziging van het rijkswcgenreglement. De wijziging kwam tot stand nadat de Raad van State had uitge maakt dat het oude reglement in strijd was met de in artikel 7 van de grondwet gewaarborgde vrij heid van meningsuiting. Volgens het oude reglement was het zonder vergunning plaatsen van borden of ophangen van spandoeken zonder meer verbo den. In de gewijzigde tekst wordt nu een uitzondering gemaakt door "voorwerpen, waarop gedachten of gevoelens worden gcopen baard". Gemeentelijke en pro vincie overheden, zo overweeg de Raad van State, mogen zei standig middel van bekendm; king in zijn algemeenheid niet verbieden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7