Doorvaart ruimer, 'Rembrandtbrug is nu wel te bevaren' Avondstudies weer onzeker C 'Werffpop': met dank aan gemeente Actie van winkeliers tegen Voute De Valk'' Barendregt neemt handschoen op commissie voor beroep en bezwaarschriften DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 Deetman wil eerst onderzoek Leiden LEIDEN - Veel i avonduren willen gaan studeren, verkeren in grote onzekerheid. Minister Deetman van onderwijs en wetenschappen heeft zeven nieuwe deeltijdstudies, die aan de Leidse universiteit gevolgd zouden kunnen worden, nog niet officieel erkend. Anders gezegd: de wachtlijsten vol, de college banken leeg. In '82 nam de Leidse universiteits raad het besluit dat er tien deel tijdopleidingen bij moeten ko men. Aan de Leidse universiteit kon in de avonduren al sociolo gie en rechtsgeleerdheid worden gestudeerd. Voor de nieuwe avondstudies was de belangstelling groot. Onge veer tweeduizend mensen vroe gen informatie aan. De dienst on derwijs- en wetenschapszaken verwachtte dat een kwart daar van zich zou laten inschrijven. Enige tijd geleden kwam er echter een kink in de kabel: minister Deetman liet weten dat Leiden de deeltijdstudies Engels, ge schiedenis en kunstgeschiedenis kon krijgen. Maar voor de andere aangevraagde vakken, moest eerst worden bekeken of dat wel echt nodig was in Leiden. Het gaat om de volgende studies: pedagogische en andragogische wetenschappen, psychologie, politicologie, wijsbegeerte, Ne derlands en culturele antropolo gie. Een onafhankelijke commis sie zal moeten onderzoeken of Leiden deze vakken verdient. Drs. Th. Ax (dienst onderwijs en wetenschapszaken): "Die com missie mag een half jaar onder zoek doen, heeft de minister la ten weten. Deetman wil een goe de afstemming tussen de deel tijdopleidingen enerzijds en de open universiteiten en MO-oplei- dingen anderzijds. Hij wil geen overlappingen". Ax vervolgt: "Maar er is nog argument. Deetman gebruikt het woord niet, maar in wezen heeft hij het ook over taakverdeling. Er moet dus maar eens goed wor den bekeken of Leiden een deel tijdopleiding politicologie nodig heeft als je het vak bij wijze van spreken ook in Utrecht en Am sterdam kunt volgen". De universiteit heeft inmiddels een protest laten horen: "We hebben er op gewezen dat veel studenten worden gedupeerd", aldus Ax, die toch optimistisch blijft: "Hoop dóet leven". Dat onder zoek is volstrekt niet nodig, oor deelt Ax. "In het algemeen zijn we van mening dat er een zo groot mogelijk aanbod aan deel tijdopleidingen moet zijn. Zon der meer; en verder geen ge- LEIDEN Winkeliers van de Stationsweg, Steenstraat en omgeving gaan opnieuw actie voeren tegen de nieuwe verkeersroute rondom de Valkbrug. Onder het motto 'Zo was het! Zo moet het weer!' pleiten de winkeliers voor terugkeer naar bde oude toestand, waarbijk autover keer vanaf het Stationsplein de Stationsweg en de 2e Binnenvestgracht op mag rijden. Sinds februari is de verkeerssituatie in de omgeving van het station en molen de Valk drastisch veranderd. "De auto's komen daardoor niet meer langs onze winkels", aldus A.H. Hendriks, die zijn bedrijf aan de Nieuwe Beestenmarkt heeft. "En dat gaat duidelijk ten koste van onze omzet". Winkelier Kok weet zelfs te vertellen dat sommige winkels een omzetda ling van zestig procent te verwerken hebben gehad. "Er is voor de mensen geen lol meer aan om in Leiden te komen winkelen". Knalgele affiches in de etalages van de betrokken winkeliers moeten nu de aandacht op hun actie vestigen. 'Gemeente, laat onze winkels weer (beter) toegankelijk worden!' luidt de hartekreet. Ook wil het actieco mité met de gemeente gaan praten. "Al worden er maar goede wegwij zers neergezet die de mensen naar het centrum verwijzen". Overigens ligt er bij de Raad van State ook nog een bezwaarschrift van de winke liers tegen de nieuwe verkeerssituatie. De uitspraak van de Raad van State wordt echter pas eind dit jaar verwacht. LEIDEN Is dit nu een polder? Volgens De Oude Veenen wel, want dat in Leiderdorp gevestig de waterschap wil de huizenbe zitters polderlasten laten betalen. De gemeente Leiden is vanzelfspre kend van mening dat de Meren- unjk gewoon een stadswijk is. Er zijn natuurlijk ook mensen die vinden dat dit stadsdeel het beste getypeerd kan worden als het slaapdorp van Leiden. Hoe dan ookwe betreden het doolhof. Volg onsgesp de veiligheidsriem maar vast. U ziet ons op dit moment rijden ter hoogte van de Groenoordhallen (linksboven). We tuffen op de Gooimeerlaankan niet missen. Gepasseerd worden de volkstui nen. Daarna komen de Rodes Bosrodelepenrode. Beukenrode, om maar eens een paar voorbeel den te noemen. (Die namen, hoe komen ze er op, vraag je je onwil lekeurig af.) Meer naar de voorgrond liggen de Horsten. Dat zijn die lego-blokjes op de foto. We zakken verder af en komen bij de werven: de Aken- werf, Damloperwerf, Klipper - werf, en zo kunnen we nog wel even doorgaan. In de nabijheid van de Zijl liggen de Donken, de Wallen en de Ro zen. Jachthaven De Zijl, links on derop de foto, mogen we natuur lijk ook niet vergeten. De Rodes en Horsten worden aan de rechterzijde begrensd door de Ketelmeerlaan. Die laan gaat la ter over in de Zwartemeerlaan en dat is weer de begrenzing van de Werven. Rechts van de Ketelmeerlaan ligt het winkelcentrum De Kopermo len. De flats in de buurt van dat centrum luisteren ook allemaal naar namen van molens, zodat je even bang bent een klap van de molen te krijgen. Achter die mo lens ligt het parkje met de kinder boerderij. Daar kijken we even naar het gescharrel van de kip pen. De pauze is voorbij. Bent u daar nog? Het echte zoeken gaat nu be ginnen; we verlaten u. U komt nu in het gebied van de Tuinen, de Bessen, de Beuken, de Wieren en de Zeggen. Vindt de Draadzegge maar eens als je de weg in de Me- renwijk niet kent. Wat kun je op zo'n moment naar de polder ver langen. Wijde vlakten. Geen LEIDEN Ingenieur L. Ba rendregt, de verantwoor delijke man voor de te nauwe doorvaart van de Rembrandtbrug, durft de uitdaging aan. Hij gaat volgende week mee met de rondvaartboot van de rederij Avifauna in een poging door of onder de brug te komen. Zijn eer der gedane voorspelling: "Met enige stuurmans kunst lukt het" zal dan waarheid moeten worden. Het nieuws dat Barendregt nu zelf gaat varen doet de gemeente ambtenaar vergezeld gaan van de mededeling dat er de afgelo pen dagen aan de brug is wor den. Inderdaad, aannemer Prin sen-Waterland en zijn mensen waren gisteren druk bezig met het bijstellen van de brug. Een karwei dat er door de haast voor de opening, er eigenlijk bij in was geschoten. En wat blijkt? De doorvaart is ver ruimd van 4.75 meter naar 5.20 meter. De uitvoerder, die dit la chend meedeelt, weet van de consternatie onder de schippers af. Beknopt vertelt hij dat de ket tingen zijn ingekort waardoor de draaiwijdte groter is geworden en de leuningen beter kunnen worden ingeklapt. Barendregt een hart onder de riem stekend zegt hij: "Dat varen moet luk ken". Op voorhand durft kapitein Slin gerland al te zeggen dat deze po- Meer Leids nieuws op pagi na 20 ging van Barendregt "zeker niet gaat lukken". "De boten zijn zes meter breed. Wat wil die hals dan met 5.20 meter? Het is en blijft een giller." Ook meldt Slinger land dat hij nog geen uitnodiging heeft gehad om mee te gaan. "Dat durven ze zeker niet aan", zegt hij dreigend. Met de reder van Avifauna heeft Barendregt, nadat de gemoede ren wat tot bedaren waren geko men, nog eens de bestektekenin gen bekeken. Als alles precies zo is uitgevoerd, kan de boot er vol gens beide heren ruim doorheen. De uitvoerder van het bedrijf Prinsen verklaarde gisteren staande op de brug dat er niet de hand is gelicht met de tekenin gen. "Alles is nauwkeurig nage meten. Het moet nu kloppen" Eigenlijk twijfelt Barendregt daar ook niet aan. "Maar mocht de boot er niet doorgaan", zegt hij vast, "dan zal ik de eerste zijn die ruiterlijk toegeeft dat er een fout is gemaakt". Blunder Bij de opening van de Rembrandt brug anderhalve maand geleden ontstond er onder de kapiteins van rederij Slingerland en rederij De Rembrandtbrug - de kettingen zijn gekort Politie moet echtpaar weg halen bij ouders vrouw LEIDEN - Een 31-jarige vrouw en haar even oude man uit Den Haag werden gisteravond door de politie uit het huis van de ou ders van de vrouw gehaald, om dat het echtpaar weigerde het pand te verlaten. Het tweetal bezocht de ouders om een erfeniskwestie te regelen. Onderwerp van discussie was kinderspeelgoed. Omdat ze het huis niet wilden verlaten werd de hulp van de politie ingescha keld. Met zachte drang werd het echt paar door de politie meegeno men naar het bureau. Avifauna enige opschudding omdat de doorvaart van de brug voor de grote rondvaartboten te smal zou zijn. Avifauna moest zelfs de thuishaven verplaatsen van het Galgewater bij de Bees tenmarkt naar de Zijlsingel. Er was volgens de kapiteins geen doorkomen aan. Kapitein Slingerland dreigde de gemeente zelfs met een proces. Met zijn grote boot "Olympia" zou hij nooit meer aan het Galge water kunnen liggen om samen met de Leidenaars op het dek het roemruchte drie oktoberfeest te kunnen vieren. "Een strop die in de duizenden guldens zou gaan belopen", zo wist hij daags na de feestelijke opening te vertellen. De te smalle doorvaart, werd door Slingerland en door een woord voerder van Avifauna als een 'grove en kapitale blunder' be stempeld. Immers, een jaar daar voor hadden zij aan de gemeente Leiden exact de maten van hun grootste schepen doorgegeven. ADVERTENTIE 'Alle medewerking' voor tweede editie popfestival LEIDEN - Onder het motto 'Werff pop 83' wordt zaterdag een gratis festival gehouden in het Van der Werfpark. Tussen twee uur 's middags en tien uur 's avonds treden vijf popgroepen op waar van de Belgische 'tienmensfor- matie' Lawi Ebbel de meest be kende is. Aan het eind van het festival wordt de film 'Duck soup' van de Marx Brothers ver toond. 'Werffpop 83' is de twee editie van wat een jaarlijks terugkerend popfestijn moet worden. Vorig jaar trok het festival ruim twee duizend bezoekers. De organisa toren, de Leidse Vereniging van Popmuzikanten (LVP), het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) en de gemeente Leiden, hebben goede hoop dat het bezoekersaantal za terdag twee keer zo groot zal zijn. Het heeft de organisatoren grote moeite gekost om 'Werffpop 83' financieel rond te krijgen. Ferry Rigault (LVC) en Fnts Bruins (LVP): "We hebben geprobeerd Vrouw met eieren bekogeld LEIDEN - Een vrouw heeft aangifte gedaan van het feit dat ze gisteren omstreeks kwart voor twaalf op de Kanaalweg werd bekogeld met eie ren. Op een gegeven moment werd de vrouw ingehaald door een brom fiets. De duopassagier nam het smijtwerk voor zijn rekening. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. om uit het bedrijfsleven spon sors aan te trekken maar dat is dus absoluut niet gelukt. Geluk kig heeft de gemeente Leiden al le medewerking verleend en het subsidiebedrag zelfs nog iets ver hoogd ten opzichte van vorig jaar". Bedroeg het budget vorig jaar ze venduizend gulden, dit jaar kon den de organisatoren tiendui zend gulden uitgeven. Na aftrek van alle onkosten, zoals huur van het podium en een geluidsinstal latie met een vermogen van twee keer 2500 watt, bleef er vierdui zend gulden over voor de pro grammering. "Daarmee hebben we een pro gramma in elkaar kunnen zetten dat volgens ons een aardig over zicht geeft van de huidige trends in de popmuziek. Zelf zijn we er tevreden mee al zouden we het festival in de toekomst nog wat grootser willen opzetten. Maar daarvoor heb je zeker één grote publiekstrekker nodig. Daarom willen wc voor het volgend festi val nog eerder en nog fanatieker naar sponsors gaan zoeken". Het programma Van 'Werffpop 83' ziet er als volgt uit: 14.00 tot 14.45 To-Lips. Deze uit de bollenstreek afkomstige forma tie maakt volgens de festival-or ganisatoren dasnbare 'wavepop' en is visueel zeer aantrekkelijk. 15.15 tot 16.00: Nexda. Een Haar lemse groep die aan reggae ver wantc muziek maakt. Van 16.30 tot 17.30: It Lives. Amsterdamse reggae-grocp. Van 19.30 tot 20.30: Mimicry. Katwijks trio dat felle rockmuziek maakt. 21.00 tot 22.00 Lawi Ebbel. Tien Belgen die drukke, swingende, en dans bare muziek. Zanger Cas van der Taelen is de meest komische noot van dit vrolijke gezelschap. Vrijdag 26 augustus a.s. in kamer 001 van het Stadsbouwhuis. Langegracht 72. Aan de orde komen de volgende bezwaarschriften- 14.30 uur: Bezwaarschrift van mevrouw H.D.M. Murk-Jansen te Den Haag, gericht tegen afwijzing verzoek om registratie als woningzoekende. Bezwaarschrift van de Vereniging voor Vluchtelin genwerk, Nederland, afwijzing beslissing op het ver zoek om toewijzing van woonruimte t.b.v. de heer S. Ghebremedhin. Bezwaarschrift van de heer A. Todd, Kraaienhorst 12 te Leiden, gericht tegen afwijzing verzoek om registratie als woningzoekende. Bezwaarschrift van mevrouw C.H. Matroos, Haviks horst 135 te Leiden, gericht tegen afwijzing ver zoek om registratie als woningzoekende. Bezwaarschrift van H. Verhoef te Papendrecht, ge richt tegen afwijzing verzoek om registratie als woningzoekende. Bezwaarschrift van mevrouw C.H. Matroos, Havikshorst 135 te Leiden, gericht tegen afwijzing verzoek om registra tie als woningzoekende. Bezwaarschrift van mevrouw H. Verhoef te Papendrecht. gericht tegen afwijzing verzoek om registra tie als woningzoekende. 14.50 i 15.10 i 15.50 i 16.10 i 15.50 i 16.10 i «ja

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3