Donderdagavond: koop(les)avond in Leiden buitenkansjes met binnenpret LEZERS SCHRIJVEN Nieuw bewerkt hout ideaal voor meubelbouw 'MET ÉÉN KRANT BLIJF IK UITSTEKEND OP DE HOOGTE." Prof. E. Carp (88) overleden OEGSTEEST Op 88-jarige leef tijd is in Oegstgeest prof. dr. E.A- .D.E. Carp overleden. Carp is van 1930 tot en met 1963 hoogleraar psychiatric geweest aan de Leid- se universiteit. Hij was als zoda nig de opvolger van prof. Jel- gersma. Gedurende een aantal jaren is Carp bovendien verbon den geweest aan de Jelgers- makliniek in Oegstgeest. Zeven kinderen 'aangehouden' LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag omstreeks half drie zeven kinderen, in leeftijd varië rend van zeven tot tien jaar, 'aan gehouden' omdat ze in het Van der Werffpark takken van de bo men liepen te rukken. Na een vermaning werden de kinderen aan hun ouders overgedragen. Keukenbrand LEIDEN - De brandweer moest vannacht omstreeks kwart voor twee uitrukken om een keuken brand in een woning aan de Rijn dijkstraat te blussen. De keuken alsmede het achterste gedeelte van de kamer brandden uit. De belendende panden liepen wa terschade op. De brand ontstond doordat de achttienjarige zoon des huizes een fritespan aanzette, vervol gens in slaap viel, waardoor hij te laat merkte dat de pan vlam vat te. wintersport MATCH, Nieuwe Rijn 42, Leiden, 071-123953, Winkelcentrum Leidsenhage, 070-275653, Bejaarden - Als de heren Tesselaar en Waal nog zo vrolijk met een hapje en een drankje de eerste sleutel kunnen uitreiken, zou ik ze toch een paar vragen willen stellen. Op de eerste plaats heeft u de moed om stil te staan bij al die bejaarden die de laatste twin tig jaar volkomen kapot zijn ge maakt. Velen zijn blijvend invali de geworden, zowel lichamelijk als geestelijk, door de renovatie- Waarom is er steeds geadverteerd en staat er al twee jaar lang een groot bord op het Brouckhoven- hof met de aankondiging bouw van 29 bejaardenwoningen als er op voorhand al is verhuurd aan jongeren (leeftijd 25 tot 50 jaar)? De zoveelste miskleun, want twee jaar geleden kon al worden voorzien dat een bejaarde niet zo'n kapitale verdieping kan be trekken. Er staan nu rampen te gebeuren. Over negen maanden beginnen ze dan eindelijk met de renova tie. Wij moeten er uit. Nu al wor- Muziek ln café Scarabee in de Pieters- kerkchoorsteeg treedt van avond de Pasadena Funk As sociation (de band van de Star Sisters) op. Aanvang is rond 21.00 uur. Twee vrouwen 'Lesbiese Vrouwen Leiden' opeyit morgen het seizoen met de film 'Twee Vrouwen', ge maakt naar het boek van Harry Mulisch. De zaal aan de Caeciliastraat 18 gaat om acht uur open. Na afloop na praten en dansen. den de bewoners veelvuldig be zocht en lekker gemaakt met vierduizend gulden renovatie- geld. Een druppel op de gloeien de plaat. De helft heeft daaraan geen gehoor gegeven en gaat ge dwongen naar de Camp. Elk huis dat in september leeg komt wordt gelijk onklaar ge maakt en dicht gespijkerd. De rest mag zolang daar tussen wo nen met alle ellende van dien. Wie geeft daar eigenlijk toestem ming voor? Een particulier die gaat rammen wordt opgepakt. Heeft u al eens berekend wat dit allemaal kost? Moet ik straks met nog heleboel andereh in een kamer met een alarmknop? Nu is er weer een minister die vindt dat we moeten sporten. Als het mijn eigen kin deren dat tegen mij zouden zeg gen, zou ik zeggen: 'waar be moeien jullie je mee snotneuzen'. Het welzijn van een mens zit niet in een alarmknop en een roestvrij stalen aanrecht. Heb de mond niet vol over democratie als er op allerlei gebied door eigen laks heid en nalatigheid, fouten moe ten worden weggewerkt onder het momVan renovatie. Dit riekt naar dictatuur en mannetjesma kerij ten koste van een zeer kwetsbare groep. De bejaarden vragen niet om die flauwekul, die wordt er heel schijnheilig in gepraat. L. Spruit-Hilhorst Brouckhovenhof 7 Leiden. Verkeer In uw commentaar vorige week bij de uitstekende fotoreportage "Leiden uit de lucht gezien" (5) laat U de steen des aanstoots zien: de .nieuwe autoroute voor de binnenstad via de Valkbrug. In de laatste alinea schrijft U: ."Overigens: het is opvallend stil op de nieuwe verkeersroute. Hebben politie en gemeente dan toch gelijk"? Ik had het persoon lijk juister gevonden als U had geschreven: "Hebben de klagen de winkeliers nu al gelijk, want zij schrijven immers, dat de Leidse binnenstad onbereikbaar is geworden". Maar uw inkomsten uit adverten ties kunnen een mogelijke graad meter zijn wie gelijk krijgt de ge meente Leiden of de klagende winkeliers. A.H. Hendriks, Nieuwe Beestenmarkt 26, Leiden. Belasting (2) Graag wil ik even reageren op het ingezonden stukje over de hon denbelasting van de heer Schel- hngerhout. Net als genoemde briefschrijver ben ik een dierenvriend die moeite heeft met de mentaliteit van verschillende mensen die hun huisdier (om welke reden dan ook) op de straat zetten. Dit is dan ook geenzins de bedoe ling van het College van Burge meester en Wethouders. Het valt niet te ontkennen dat de honden belasting op grote schaal wordt ontdoken hetgeen bij de mensen die wel hun hond(en) hebben la ten registreren een gevoel van grote ontevredenheid oproept. Het is echter niet juist om te stellen dat er een keuze moet worden tussen ofwel hondenbelasting betalen ofwel de hond te eten ge ven. Iedereen die niet in staat is de aan slag hondenbelasting, anders dan met buitengewoon bezwaar, te betalen, kan een verzoek tot gedeeltelijke of algehele afschrij ving of kwijtschelding indienen. Belastingplichten die op 1 januari van het belastingjaar de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt en wiens inkomen niet meer be draagt dan 115% van de uitkering krachtens de Algemene Ouder- doms Wet (dus A.O.W. en een klein pensioen) hebben de moge lijkheid om vrijstelling van de belasting te vragen. Van die mogelijkheden wordt ove rigens druk gebruikt gemaakt. Wellicht brengt deze brief wat dui delijkheid over de honderbelas ting waarbij ik nog wil opmerken dt over iedere gemeentelijke be lasting inlichtingen gevraagd kunnen worden op het Stadhuis. A.M. van der Mcijden (ambtenaar gemeentelijke belastingen Leiden) Stadhuisplein 1 Leiden Meubels en andere bouwsels voor de inrichting van het in terieur, gemaakt van massief (veelal blank afgewerkt) hout zijn erg in trek. Een niet al te onhandige doe-het-zelver kan ze ook best zelf maken. Wel een stuk leuker dan kant en klare dingen of bouwpak ketten kopen. De normale handelsmaten waarin bij voorbeeld vurehout verkrijg baar is, zijn echter weinig ge schikt voor meubel- en inte- rieurbouw. En het is bepaald geen eenvoudig karwei om zelf van een aantal planken een breed paneel samen te stellen. In de behoefte aan dergelijk „timmerhout wordt sinds enige tijd echter in ruime ma te voorzien. Verscheidene fa brikanten maken prachtige panelen, samengesteld uit smalle gezaagde latten, die in zware persen worden gelijmd en daarna aan alle kanten vol komen glad geschuurd. Dit massieve timmerhout heeft een aantal heel duidelijke voordelen. Omdat het uit sa- mengelijmde delen bestaat („smalverlijmd heet dat), „werkt het niet. In dit opzicht heeft het dus de eigenschap pen van bijvoorbeeld spaan- en meubelplaat. Bovendien is het eigenlijk een stuk mooier dan een brede, van de stam gezaagde plank. De structuur die door de samen gevoegde latten ontstaat, geeft een levendig effect. Het basishout wordt in het alge meen ook zorgvuldig geselec teerd. In het vuren zijn na tuurlijk wel de kwasten te zien, maar het zal zelden ge beuren dat ze los zitten. In dat smalverlijmde materiaal is intussen een grote keuze. Vuren bijvoorbeeld, 18 mm dik, is in drie breedten van 25 tot 50 cm en in vele lengten, van 85 tot 385 cm verkrijg baar. Voor grenen geldt het zelfde, maar behalve in een dikte van 18 mm is het ook in bijna 3 cm dik te koop; het aantal lengte- en breedtema- ten is daarin overigens klei ner dan in vuren. Ook oregon pine wordt in 18 en 28 mm dik gemaakt. Smal verlijmd materiaal is ook in eiken verkrijgbaar. En om nog even terug te keren naar het grenen (een erg gewilde houtsoort voor meubel- en in- terieurbouw): prachtige bal ken van ca. 10x10 cm dik, vol komen trekvrij, vormen uit stekend materiaal voor tafel poten en dergelijke. Hoe komt u nu aan praktische bouwideeën? Enkele fabri kanten hebben voor de toe passing van hun „werkloze, smalverlijmde massieve hout folders met een aantal een voudige bouwbeschrijvingen samengesteld. Gratis mee te nemen in de doe-het-zelf- winkel. Dat is een goede ser vice voor de doe-het-zelver. Met dit materiaal, dat veelal keurig in krimpfolie wordt afgeleverd, is het alleen een kwestie van op maat zagen, verbindingen maken en dan meteen (blank of in transpa rante kleur) aflakken. Een uit twee elementen bestaande kast, gemaakt van 'smalver lijmd' vurehout. 'n WERELD n LAND 'II STREEK ÉÉN KRANT leidsch £L dagblad

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 20