'Bedrijfsleven nog hardleers' Reportage Elegance terug in wintermode -C 3- Vervuiling aan de kaak gesteld op watertribunaal DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 Varia Voor ik met vakantie ging heb ik aan de liefhebsters onder de lezers (en de liefhebbers onder de lezeres sen) een takenpakket uitgereikt, waarmee zij de trijfelloze periode konden zoetbrengen. Het ging om: dromen waarin bekende figuren voorkomenwoorden en uitdruk kingen als „kippevel" die in een andere taal op een ander dier over springen goose-fleshis ganze- vlees in het Engels); extreme vor men van zuinigheid; en curieuze verhalen over souvenierjagers. Ik kreeg ruim zestig reacties, en in de komende weken zal ik daar te hooi en te gras uit citeren. De mees te reacties betroffen de zuinigheid, op de voet gevolgd door het kippe vel. De dromen met bekende per soonlijkheden waren minder in aantal, dus daar begin ik vandaag dan maar mee. Een bejaarde leze res uit Zaandam vertelde de vol gende droom. „Ik liep langs een groot water. Alom heerste diepe stilte. Ik werd wat moe, en wilde in het gras gaan zitten. Toen klonk de stem van een onzichtbaar iemand: nee, u moet even wachten met zitten gaan, u moet bij dat lage struikgewas gaan zitten'. Ik liep daar naar toe, toen opnieuw die stem klonk: gaat u hier maar zitten, dan zult u iels ongewoons zien gebeuren'. Maar er gebeurde aanvankelijk niets. Ik keek om me heen en zag links van me een heel hoge brug. Toen klonk er vanaf rechts een zacht geluid, dat harder en harder en steeds hoger en hoger werd. Ik verwachtte een vliegtuig of een he likopter te zien aankomen, maar het bleek een zware motor te zijn, die in de richting van de brug ging. Ik schrok, want ik zag dat prins Claus op de motor zat, met achter op de motor een zwart pak. Bij de brug ging hij met de motor recht standig omhoog en vloog er over heen. De menigte aan de overkant vaji het water begon te juichen en riep: hoera, hij heeft het gehaald! Ik was de enige die gezien had wat er in dat zwarte pak zat dat intus sen van de motor was afgevallen. Ik zag iets roods en blauws en een paar teentjes: het was een kind, dat in het ivater in de diepte ver dween". Ikzelf had in de nacht van 31 juli in Cadaquès de volgende droom: „Ik fietste met Johan Cruijff gelijk op in de De Clerqstraat in Amster dam. We hadden het over sportfoto- grafie. Veel spelers op foto's van spelmomenten, herkennen het afge beelde moment niet omdat de foto graaf net iets te vroeg of te laat heeft afgedrukt. We waren het er over eens, Johan en ik, dat de kunst van de sportfotografie erin bestond precies op dat moment af te druk ken. waarop de afgebeelde speler zich later bij het zien van de foto onmiddellijk zou 'thuisvoelen' en zou zeggen: ja, dat herinner ik me, dat was hèt. moment! Opeens zei ik: „Ik zag zojuist je schoonvader!". „Waar dan?", vroeg Cruijff. De straat was vol met duizenden fietsers, op weg naar huis. ,sDat weet ik niet", zei ik, „ik zag hem onbewust". Johan keek eens goed om zich heen en zag toen. temidden van al die fietsers, wel opeens zijn schoonmoeder fiet sen. We fietsten naar elkaar toe, en daarna bracht ik, in mijn eentje, Johans schoonmoeder naar huis. Ze bleek Caroline Euwe, de dochter van wijlen Max Euwe te zijn. Ik vertelde haar dat ik haar, temid den van al die fietsers, ONBE WUST gezien had, maar dat ik dacht dat ze Johans schoonvader was". Johanne Kruit uit Biggekerke stuurde twee heel fraaie dromen in, waarvan ik nu die uit februari 1983 citeer, over Freek de Jonge: „Ik droomde dat ik op de markt in Domburg was. Het was er erg druk. Ik stond met mijn boodschapmand opzij van een kraam en keek naar de mensen. Ik werd zenuwachtig van al die mensen en ook omdat ik niet meer wist waar ik mijn fiets had neergezet, want ik wilde weg. Ineens stond Freek de Jonge naast me. Hij keek naar de jurk die ik in mijn hand had en die ik waar schijnlijk net had gekocht, maar dat kon ik me niet goed herinneren. Het was een mooie jurk met veel bloot enzo. Freek zei: „Ik vind je een leuk wijf, zullen we samen naar bed gaan?" Ik zei ,Ja, dat is We gingen naar zijn hotel en op zijn kamer begon hij meteen zijn trui en zijn broek uit te trekken. Ik zat op hel bed te kijken en vond hem ontzettend mager. Ineens zag ik het rare kleine opgerolde din getje op zijn buik. Net een oprol- fluilje van de kermis. Ik stond op en raakte het aan en vroeg nieuws gierig wat dat was. Hij liet het in- en uitrollen en zei Dat is mijn toverfluitje, daar put ik mijn inspiratie uit. Ik was heel erg teleurgesteld en wil de niet meer met hem naar bed. Ik geloof dal ik me erg bedrogen voel de, en zei: Dit vind ik helemaal niet leuk...". door Dick Ettema Ondanks een groeiend milieubewustzijn en daaruit voortvloeiende maat regelen en afspraken om de kwaliteit van het water te beschermen, is daar nog weinig van terechtgekomen. Elf milieuorganisaties namen in het vooijaar van 1981 het initiatief tot de organisatie van een internatio naal watertribunaal. De jury ervan zal een oordeel uitspreken over de aldaar gepresenteerde gevallen van zware waterverontreiniging, waar over organisaties en individuen een aanklacht kunnen indienen. De jury zal bestaan uit onafhankelijke personen, die op internationaal ni veau als autoriteit op hun vakgebied erkend en bekend zijn. Een comité van afgevaardigden van nationale en internationale milieuorganisaties heeft de organisatie van het tribunaal in handen. Het zal van 3 tot en met 8 oktober in Rotterdam worden gehouden. Het idee om een internationaal en moeilijk op te lossen probleem via een tribunaal aan de orde te stellen is niet nieuw. Eerder werden tribunalen gehouden over mensenrechten (het Russell-tribunaal) en over de pro blemen van de Indianen in de wereld. De uitspraken van de tribunalen hebben geen direct gevolg voor de aangeklaagde. Wel dragen de tribu nalen bij tot de beeldvorming over en bewustwording van het pro bleem dat als thema is gekozen. De aangeklaagden, in dit geval meestal bedrijven, krijgen de gelegenheid zich te verdedigen. Tot de aangeklaagden behoren onder meer Bayer AG, Höchst AG, Ciba-Geigy Zwitserland, Dow Chemical Duitsland, Unie van Kunstmestfabrieken BV Fabriek Pernis te Rotterdam, Wind mill Holland BV Vlaardingen, Kronos Titan GmbH, en Philips Duphar. Philips Duphar (nu Duphar en volledig in handen van Solvay) wordt verantwoordelijk gesteld voor de giflozingen in de Volgermeerpolder. Het bedrijf heeft nu vergunning om jaarlijks kilo gechloreerde koolwa terstoffen via het Noordzeekanaal in de Noordzee te storten. De zaak tegen Duphar wordt gepresenteerd door Aart van Zoest, lid van het Burgercomité te Broek in Waterland. Van Zoest treedt op namens een groot aantal milieuorganisaties. Of het bedrijf zich op het watertri bunaal zal verweren is nog de vraag. Aart van Zoest zal het uur dat hij tot zijn beschikking krijgt, in elk geval ten volle gebruiken. Voor hem een gelegenheid om eindelijk eens - zoals hij zegt - „de rekening op het juiste adres te deponeren". Aart van Zoest is niet echt een gedreven activist. Een zwart boek, dat hij al eerder had wil len schrijven van de enorme hoeveelheid informatie die hij over Philips Duphar heeft ver zameld, is er nooit gekomen. Zijn werk liet er hem de tijd niet voor. Toch greep hij de ge legenheid aan om samen met andere milieuorganisaties een aanklacht tegen het chemische bedrijf in te dienen. De voorbereidingen voor de aan klacht zijn nu al weer een half jaar in volle gang. Van Zoest nam met de Vereniging voor Behoud van Waterland het deel van de klachten over de giflozingen in de Volgermeer polder voor zijn rekening. De Werkgroep Noordzee Contact Milieubescherming Noord- Holland, 'Schoon genoeg' Am sterdam-Noord, de Stichting Rein water en de Stichting Na tuur en Milieu, verzamelden de informatie over de lozingen in de Noordzee. Van Zoest, die in het dagelijks leven aan de uni versiteit van Utrecht Franse li teratuur doceert, zal de rol van aanklager op zich nemen. De aanklacht is hard nodig zegt hij, niet in de eerste plaats van wege de lozingen in het verle den, maar omdat het bedrijfs leven er naar zijn mening nog steeds niet van geleerd heeft. Van Zoest: „Die jongens van Reinwater zijn de echte profes sionele milieuactivisten. Ze va ren geregeld met bootjes naar de lozingspunten van Duphar in het Noordzeekanaal. Daar nemen ze dan monsters die bij TNO geanalyseerd worden. Het probleem is dat je alleen vindt watje zoekt. Die jongens weten overigens wel waarnaar ze moeten zoeken hoor. Maar daar zit het hem nu eigenlijk ook in. Duphar heeft nooit ge zegd, 'je moet eens naar dit of naar dat zoeken'. Toegegeven, ze hebben wel verteld hoe de produktie verliep in de tijd dat er in de Volgermeer gedumpt werd. Maar de exacte hoeveel heden gif die er achtergelaten zijn, zijn nu nog niet bekend. Er is maar een gooi naar ge daan. Eerst waren het 5000 va- Vatenmythe Het ging overigens niet echt om vaten, dat was toch de inhouds maat? Van Zoest: „Inderdaad. Die 10.000 vaten is gewoon mythe vorming. Heida, directeur van het Amsterdamse milieulabo ratorium heeft in het begin eens gezegd 'dat het nu oppas sen werd' omdat de vaten zou den gaan doorroesten. Dat be wijst al dat hij de zaak klei neert. Het gif werd in vaten, maar ook in dozen of los ge stort. En dan die twee vaten 2,4,5,T (dioxine bevattend ont- bladeringsmiddel), daarvan beweerde Duphar dat het een vergissing was, omdat het om een eindprodukt ging dat geld waard was. Gegevens over meer van die vaten zijn er niet. Wat we weten zijn aangetrof fen gifconcentraties. De gevon den concentraties dioxinen zijn zodanig, dat die nooit al leen van die twee vaten afkom stig kunnen zijn. We hebben een gesprek met de Philipsdi- rectie in Eindhoven gehad. Men beloofde ons toen de be drijfsresultaten van Duphar Amsterdam uit die periode op te sturen. We hebben ze nooit gehad. Er is nooit enig gebaar gemaakt. Daar gaat het mij om. Er wordt uit de geschiedenis geen lering getrokken. Het is net als dat geval met Aantjes. Die man is op zijn twintigste niet eens zo heel erg fout ge weest in de oorlog. Maar zijn grootste fout ligt erna; niks zeggen en wel de lijn van zijn ploeg bepalen". Bedrijfsethiek - Er had een soort bedrijfsethiek moeten ontstaan? Van Zoest: „Ja. Ze hadden zich voor hun kop moeten slaan en moeten zeggen, 'jongens wat zijn we stom geweest, we gaan jullie helpen'. Tenslotte wor den we nu geconfronteerd met de onkostennota voor de pro duktie uit die tijd. In metafori sche zin ook nog eens; de ziek te van onschuldige r letterlijk de rekening; het be heer van die Volgermeerpol der gaat de gemeenschap jaar lijks al miljoenen kosten. Nu het milieubewustzijn veran derd is zou de bedrijfsethiek zich moeten wijzigen. In feite is dit het produkt van onze hebzucht. In die tijd was de grondstof voor het landbouw gif schaars, doordat de Ver enigde Staten zo'n beslag op de wereldmarkt legden, van wege de ontbladeringsmidde- len die ze in Vietnam gebruik ten. Schaars, dus duur. Ze zijn toen de grondstof hier in het Westen gaan maken. Ik heb me laten vertellen dat we die verontreinigde bodem niet hadden gehad, als de Neder landse chemie zich had be perkt tot het samenstellen van de stoffen. Het importeren van de grondstoffen dus en er dan het produkt van maken". 'Schijf aan gehad' Dan was de bodem dus ergens anders, wellicht in de Derde Wereld, vervuild geraakt. Voor iemand die voor het milieu op komt zou dat niet moeten uit maken. „Nederland heeft wel een zeer kwetsbare, drassige bodem. Alle wateren staan hier met el kaar in verbinding. Bovendien is dit een zeer dichtbevolkt ge bied. Ik heb de toenmalige be drijfsleider van Duphar ge sproken. Het is een wat droge scheikundeleraar. Die heeft een totaal gebrek aan fantasie. Hij zei tegen me dat ze toen dachten dat het toch naar een 'verlaten polder' ging. Er be staat hier helemaal geen verla ten gebied in Nederland. Ze dumpten hun gif nota bene i een polder die drie meter ho ger ligt dan de omliggende droogmakerijen. De chemici waren toen bovendien de e gen die konden weten van het gevaar. In hun vakliteratuur hadden ze kunnen lezen over de ongelukken die er al ge beurd waren. Ze hebben er ge woon schijt aan gehad". Erf schoon - Wordt er in de aanklacht nog een verband gelegd tussen de vervuiling en de wenselijkheid van het produkt? Van Zoest: „Duphar heeft nu een lozingsvergunning. Ze veront reinigen de Noordzee jaarlijks met 200 kg gechloreerde kool waterstoffen. En wat maken ze onder meer? Caserol. Voor er ven en paden heet het middel te zijn. Een middel dus dat ge kocht wordt door mensen die te besodemieterd zijn om hun erf schoon te maken. Persoon lek betwijfel ik het nut van dit soort produkten ten zeerste. Het probleem is bovendien dat produkten die bij ons verbo den zijn in de Derde Wereld nog op grote schaal rondge strooid worden. Hoewel dat past in een totaalvisie op de milieuproblematiek, komt dat op het watertribunaal niet aan de orde. Het gaat daar immers om watervervuiling". Straks doet het tribunaal een uitspraak. En dan? Van Zoest lacht breeduit. „Niks natuurlijk. Er volgen geen sancties. Het heeft een publici tair effect. Het gaat om de be wustwording. Het kan ook ef fect hebben op de mensen in parlement en regering. Het beeld dat zij van problemen hebben en de beslissingen die zij daarover nemen, wordt beinvloed door wat er over in de kranten staat. Dan is er ook de macht van de publieke opi nie. Neem het voorbeeld van het Burgercomite. Doordat we ons niet als boerenlullen heb ben laten behandelen, is die belt dicht gegaan. Anders zou den de vuilnisschuiten nu nog door de sluis varen. Dat geeft mij altijd weer moed". Collectie met uitersten bij C&A Trui met asymmetrische kraag m zwartlbeige/rood of zwart/grijs/ blauw (;f 70,-) en rok met ingeslikte delen in zwart, taupe en grijs ver krijgbaar. Materiaal: katoen. AMSTERDAM - Wie de komen de winter wil ontsnappen aan het grijze, vrij sombere mode beeld, zal zelf enige initiatie ven moeten ontplooien. Grijs, zwart en ecru zijn op zichzelf praktische tinten voor een ba sisgarderobe maar schreeuwen om een vleugje (fel) rood of (kobalt)blauw. Zelf het combi neren van bijvoorbeeld katoen met ribcord of tweed of het sa menvoegen van twee geheel verschillende breisels kan de zaak al een stuk verlevendigen. De winter hoeft beslist niet saai te worden, zoals gisteren tijdens de show van C&A bleek, maar vraagt wel wat ei gen inbreng. Een beetje meer aandacht voor de presentatie in de etalages kan beslist geen kwaad. Stijl en belijning zijn ook de ko- Links: trui met grote col en wasl acryllmohair/wol, verkrijgbaar in ruime, blauwe ribrok. Rechts: naast de wasbare, imitatie-leren biezen bij mouwinzet en hals is ook de via drukkers afneembare col een opmerkelijk detail aan deze trui van acryl!mohairIwol (kleuren mosterd en roest). De broekrok van ribcord heeft bandplooien, is er in olijf en grijs. mende winter bij C&A niet on der een noemer te vangen. Bij het zien van sommige tweed mantels en rokken, gecombi neerd met dikke maillots, sok ken en hoge veterschoenen, doemen beelden op van een trieste, mistige dag in Ierland. De neo klassieke mantelpak ken met zijde blouses en zware parelkettingen daarintcgen doen denken aan het Ritz-hotel in de glorie-tijd. Kortom armoe en elegance staan lijnrecht te genover elkaar. Een beeld dat opgaat zowel mannen als vrou wen, de kinderen zien er steeds een tikje vrolijker uit dan de ouderen met grappige bermu da's, nette kostschooljurkjes, vagebondbroeken en mollige jacks in aantrekkelijke kleu- Sportief Wie van sportief houdt kan bij C&A kiezen uit twee stijlen: vliegeniers en nomaden. In de vliegeniersstijl veel leren jacks met een pilolenkraag van ted dy; lange rechte jacks vrij wijd met drukknopen met voor vrouwen daaronder een rechte rok, ook van boven tot onder voorzien van drukknopen. Hier wordt zwart gecombi neerd met kobaltblauw, wat het al een stuk leuker maakt om naar te kijken. Wie daarbij dan ook nog een heuse lucht- machtbarct durft op te zetten, zie er beslist niet saai uit. Bij de nomandenstijl wordt veel laag-over-laag gewerkt. Hoofd kleur is hier roomwit met af en toe een nuance van ijsblauw. Mooie jassen met aangenipte sjaals, poncho's en capes weer gecombineerd met grote recht hoekige sjaals, grote cols die over het hoofd gedragen wor den en wollen wanten zorgen ervoor dat de kou buiten blijft. Elegant De elegance komt weer terug Links: 718 mantel met ronde zi leverkleur, en wollen pantalon. Rechts: Gigantische vleermuismouwen, sierstiksels lever, erbij een slanke tweedrok vanaf zo'n 50,-. mouwomslagen en asymmetrische pellenne. verkrïjgbaa i ritssluiting bepalen het gezicht van deze jas, in grijs c met rechte rokken van pikante splitten of knop pen. Daarnaast zijn er wijde cirkelrokken, vaak van winter- katoen. De rechte japonnen, die even over de knie vallen hebben vleermuismouwen, in een v-vorm ingezette afhan gende cols. Schroef-knoopjes of verticale ingestikte plooien zorgen voor een accent. Man nen die zo geklede vrouwen begeleiden dragen natuurlijk een keurig 3-delig kostuum. Truien symetrische vlakverdeling een belangrijke rol speelt. Ook de truien hebben wijde vleer muismouwen, ruime cols of boothalzen en de wat sportie vere modellen hebben leergar- neringen in de vorm van bie zen of kwastjes. De trui wordt trouwens deze winter weer over de tailleband van rok of pantalon (enkelvrij) gedragen. Een ceintuur (vaak uit twee de len) zorgt hier voor het heupac cent. Het zwart-witthema is in de brei- mode nog lang niet uitge speeld. In een serie pakjes met zwart witte truien in vrij spoi tief tot heel elegant kwam dit tot uitdrukking. Bij de breisels heefl overigens het vrij lange hes, de body-warmer verdron gen. Mantels Aan de mantels hebben de ont werpers veel aandacht be steed. Het silhouet is vrij man nelijk. Los en pellerines, over slagen, draperieën en flappen geven de jassen deze winter een zwierig effect. De blazer is in oversized model, voorzien van raglanmouwen omge bouwd tot een comfortabele winterdracht, terwijl capes en poncho's volop meespelen in het modebeeld HENRIETTE VAN DER HOEVEN Aart van Zoest zal op het watertribunaal gewoon schijt aan gehad". oktober het bedrijf Duphar aanklagen: "Ze hebben (foto GPDl

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17