Blik in de weekbladen Tweede Kamer buiten onderzoek zaak-Valk C HP Nederland weert veel vluchtelingen Goedgelovigheid spekt oplichters Mexico lost lening af UVS besluiteloos in afwerking bij RB Minder verlies voor Westland-Utrecht bank Leiden moet nu toegeven op Maccabi DE TIJD ELSEVÏERS DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 CDA en WD: onafhankelijke commissie Varia DEN HAAG (GPD) - Er komt voorlopig geen parlementair onderzoek naar de rol van de Nederlandse Militaire Missie in Paramaribo in de staats greep van Bouterse in 1980. De regeringsfracties van CDA en WD in de Tweede Kamer wachten eerst het on derzoek af dat het kabinet door een onafhankelijke commissie wil laten houden. Oppositieleider Den Uyl zal volgende week in een Ka merdebat alsnog proberen een bijzondere kamercom missie met het onderzoek te belasten. Vorige weck al steunde WD-lei- der Njjpels het voorstel van de ministers De Ruiter (defensie) en Van den Broek (buitenlandse za ken) voor een onderzoek door een commissie van drie onafhan kelijke deskundigen. Tijdens een tweede bijeenkomst van de Ka mercommissie voor de Inlichtin gendiensten, waarvan de leiders van de vier grootste fracties deel uitmaken, schaarde gisteren ook Dc Vries (CDA) zich achter het kabinet. Als de door dc regering voorgestel de commissie met haar onder zoek klaar is, kan de Tweede Ka mer alsnog een aanvullend on derzoek instellen, aldus De Vries. Hij wil de regering eerst de kans geven om zelf te onderzoe ken wat er schort aan het ambte lijk apparaat, dat informatie over de activiteiten van de Militaire Missie blijkt te hebben achterge houden. Den Uyl vindt het onderzoek ech ter een taak van de Kamer, om dat het onder meer gaat om de vraag of de toenmalige regering het parlement een juist beeld heeft gegeven van de ontwikke lingen in Suriname. „Moet de Kamer dan maar afwachten wat een groepje buitenstaanders te weten komt? De Kamer zou zich- MEXICO (Reuter) - Mexico heeft de Bank voor Internationale Be talingen (BIB) de 1.85 miljard dollar terugbetaald die de bank een jaar geleden als overbrug gingskrediet had overgemaakt. Een woordvoerder van het Mexi caanse ministerie van financiën verklaarde dat de terugbetaling een bewijs van het economische herstel van Mexico is. Vrijdag zal de minister van finan ciën van Mexico. Jezus Silva Herzog, naar New York gaan om daar zijn handtekening te zetten onder een nieuwe regeling voor schulden van twintig miljard dollar. Precies een jaar geleden zette Me xico de financiële wereld op zijn kop toen het liet weten geen af lossing meer te kunnen doen van zijn buitenlandse schuld van in totaal 80 miljard dollar. Nu be draagt die buitenlandse schuld 85 miljard dollar en is Mexico het land met dc op een na grootste schuld. Brazilië valt de eer van de grootste buitenlandse schuld te beurt, namelijk negentig mil jard dollar SAPPEMEER Een 31-jarige man uit Veendam is vanmorgen in het asfaltverwerkingsbedrijf Reef in Sappemeer door elektro- cutie om het leven gekomen. De man was bezig een tv-kabel door een gat in de vloer omhoog te trekken. Daarbij lag hij op de vloer met het hoofd tegen ver warmingsbuizen, waarop span ning stond. zelf ten onrechte buiten spel zet ten als ze haar verantwoordelijk heid niet zou nemen", aldus Den Uyl. Het onderzoek naar de rol van de Nederlandse Militaire Missie wordt ingesteld, omdat een ge heim rapport van de militaire in lichtingendienst uitlekte over betrokkenheid van de Missie bij de staatsgreep. Missie-leider Valk zou de Surinaamse onder officieren tot de coup hebben aangezet. Het militaire oefenterrein in het Drentse Schipborg is niet ge bruikt door een „Surinaams in vasiepeloton", dat legerleider Desi Bouterse had moeten ver drijven. Dit heeft premier Lub bers gisteren de Tweede Kamer laten weten in antwoord op schriftelijke vragen van Van der Spek (PSP). Vorige maand schreef het week blad Vrij Nederland in drie arti kelen dat Surinaamse tegenstan ders van het militaire bewind in hun land van de stormbaan op het militaire oefenterrein ge bruik hadden gemaakt. Zij zou den volgens het weekblad onder leiding hebben gestaan van ene Van Haperen, die zich uitgaf voor militair sportinstructeur. Uiteindelijk zou deze intructeur er met de 310.000 gulden, die wa ren bestemd voor het complot te gen Bouterse. vandoor zijn ge gaan. DEN HAAG (ANP) - In vergelij king met andere landen heeft Nederland vorig jaar in aantal en percentage het laagste aantal buitenlanders de status van vluchteling (a-status) toegekend. Nederland heeft de eerste zes maanden van dit jaar meer asiel zoekers een status als vluchte ling toegekend dan het hele vori ge jaar. Kregen vorig jaar van de 1609 verzoeken 77 buitenlanders een status als vluchteling, dit jaar zijn dat er al 90. Een woord voerder van het ministerie van justitie zei vandaag dat er tot nu toe 1020 aanvragen van asielzoe kers zijn ingediend. De status van asielgerechtigde (b- asiel) ging dit jaar naar 520 vreemdelingen (vorig jaar 861), terwijl 54 asielzoekers vergun ningen tot verblijf kregen. In 354 gevallen wees justitie de verzoe ken af. Dat dit jaar al meer vreemdelingen zijn toegelaten dan vorig jaar komt door het aantal gevluchte Surinamers na de 9 december moorden in Paramaribo. De fa- status is vooral toegekend Turkse christenen. STUTTGART - De Oostenrijkse autocoureur Niki Lauda bij de gloed nieuwe turbomotor van Porsche. Lauda zal aanstaande zondag op het circuit van Zandvoorl de nieuwe machine inwijden iijdens de Grand- Prix-race. (Foto AP) LEIDEN De voetbal-caroussel draaide weer op volle toeren. Ook gisteravond kwamen weer veel ploegen in oefenwedstrijden in actie. Rijnsburgse Boys - UVS 2-0. Het spel van UVS was goed ver zorgd. althans tot het vijandelij ke strafschop gebied. Daar een maal aangekomen toonden de Leidenaars zich besluiteloos. In tegenstelling tot de Rijnsbur gers, die met succes de lange trap hanteerden. Huug Aande- wiel en Arie van Dijk zorgden er voor dat RB een verdiende over winning behaalde. SJC - DOCOS 2-0. In de eerste helft ging de strijd gelijk op, maar in het tweede part konden de Noord wijkers op een licht vel- Dominees gewaarschuwd voor 'nette' man Er wandelt op dit ogenblik door kerkelijk Nederland een man, die zich met verschillende namen tooit (Jansen, DeJongi Meijer) en die met een nogal sneu verhaal (ontslagen uit de gevangenis, geen geld om een nieuw leven te beginnen) een aardig maandsa laris bij elkaar tovert. Het hervormde blad 'Woord en Dienst' van deze week adviseert de predikanten, hun goedgelo vigheid eens te onderzoeken. "Niet zelden blijken predikanten niet alleen gelovig maar ook goedgelovig te zijn. Oplichters schijnen dit te weten en buiten het op een deskundige manier uit. Vele predikanten hebben dat tot hun scha en schande moeten ondervinden. Geleend geld kwam nooit terug. Vrijgevigheid is een goede christelijke deugd, maar waakzaamheid ook". De man die nu in domineesland opereert heeft een normaal pos tuur, blond haar, een kalend voorhoofd en blauw-groene ogen. Hij draagt een bril en is netjes gekleed. 'Woord en Dienst' raadt de predikanten die door hem worden benaderd aan, zich met de politie in verbinding te stellen, "dit terwille van vol gende aspirant-slachtoffers". Het blad geeft ook nog een alge meen advies. "Verwijs altijd naar de hulpverlenende instanties. Speel nooit zelf diakonie. En als het niet anders kan, laat de geld- vrager de volgende dag dan te rugkomen met als reden: ik wil eerst nog wat informatie ïnwin- Hervormde Kern: Deroepen ic Hendrik-Ido-Ambacht M. A. van den Berg Aalburg. De hervormde evangelisatie op gereformeerde grondslag in Voorschoten begint op zondag 4 september met eigen diensten. Ze worden gehouden in een aula van het Lucascollege aan de Beethovenlaan. De diensten zijn in de regel om half 10 en half 5, maar soms liggen de tijden an ders. De eerste zondag preken ds. P. Kolijn van Krimpen aan dc IJssel en ds. W. Koelewijn van Woubrugge. Omdat er in deze tijd nogal wat aan de hand is met de levensstijl. hebben de hervormde predikan ten van Katwijk aan Zee het no dig gevonden, op een bepaalde zondag in de prediking bijzonde re aandacht te schenken aan de christelijke levenswandel. Dat gebeurt aanstaande zondag. Ds. D. Driebergen in de Katwijkse kerkbode: "Wat de levensstijl in onze tijd betreft, worden de ge boden van God met voeten getre den. Een christen heeft een pro fetische, priesterlijke en konink lijke roeping te vervullen. Dat is een roeping die persoonlijk maar ook gemeentelijk en kerkelijk gaat over alle terreinen van het leven. Het moet zichtbaar en hoorbaar zijn, dat het leven van een christen anders is dan het le ven van een niet-christen". Kerkepad Op initiatief van het Remon strants Weekblad wordt op zater dag 10 september een 'Kerkepad' gehouden langs de historische kerkjes van de remonstrantse ge meenten in Hollands 'groene hart': Oude Wetering, Nieuw koop en Zwammerdam. De rou te is 50 kilometer lang. De ker ken zijn open van 10 tot 4 uur. In Oude Wetering wordt het pas gerestaureerde Gabry-orgel be speeld, in Zwammerdam vraagt een historische tentoonstelling de aandacht en in Nieuwkoop wacht aan het eind van de mid dag een boottocht over de plas sen. De bezoekers worden rond geleid en kunnen zich van uit voerige documentatie voorzien. Alle kerken zijn ook per bus be reikbaar. In Oude Wetering Kerkstraat 43, in Nieuwkoop Dorpsstraat 131 en in Zwammer dam Molenstraat 14. Aanstaande zaterdag wordt in Gaasperdam, het uitbreidings gebied aan de zuid-oostkant van Amsterdam, het eerste oecume nische kerkcentrum van Amster dam officieel in gebruik geno men. Het complex ligt nabij het metrostation 'Reigersbos' en heet 'De drie stromen'. De rooms-katholieke parochie 'De Graankorrel', de gereformeerde kerk van Diemen-Watergraafs- meer-Bijlmer en de hervormde gemeente van Gaasperdam zijn de eigenaars. Naar Roosendaal Het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV), de rooms-katholieke vredesbeweging 'Pax Christi' en de vereniging 'Kerk en Vrede' zullen op zaterdag 22 oktober in Roosendaal een 'gebedsdienst' houden ter voorbereiding van de landelijke demonstratie tegen de kruisraketten op 29 oktober in Den Haag. Roosendaal is geko zen omdat het dicht bij Woens- drecht ligt, de plaats waar de ra ketten mogelijk worden opge steld. Dc organisatoren hebben de kerke lijke gemeenten en parochies in het land gevraagd, twee af gevaardigden naar Roosendaal te sturen, die dan op zondag 23 oktober in hun eigen kerkdienst verslag kunnen doen van deze viering. Thema van de viering is het verhaal van de Emmaus-gan- gers (Lucas 24), dat ook in de Vredeskrant van dit jaar centraal staat. Wie in hervormde kring oorzaken probeert te vinden van teruglo pende kerkelijke inkomsten, moet voorzichtig zijn met het IKV of de kernwapenbrief van de synode erbij te halen. De landelijke commissie 'Geldwer ving' stelde aan de 35 plaatselijke gemeenten die de kernwapen- kwestie hadden opgegeven als oorzaak van een mindere op brengst een aantal vragen, waar op slechts 18 gemeenten ant woord gaven. Uit deze antwoor den kon de commissie conclude ren, dat er veel afhangt van dc opstelling van de betrokken ker- keraad en kerkvoogdij tegenover het IKV. Zij blijken vaak hun ei gen gevoelens op de gemeentele den te projekteren. 'Geldwerving' merkt in haar verslag over 'Kerk balans 1983' nog op, dat het in deze kwestie niet gaat om het IKV maar om de vraag "hoe wij in de kerk omgaan met mensen, die op grond van hun geloof sovertuiging een andere opvat ting hebben over bepaalde za ken". Overigens kunnen de hervormden dit jaar een gemiddelde verho ging van de opbrengst van 'Kerk balans' van 2,2 procent verwach ten. Van de deelnemende ge meenten zag 71 procent de toe zeggingen stijgen met 4,2 pro cent. Stilstand of achteruitgang van de inkomsten wordt toege schreven aan vertrek van ge meenteleden, overlijden, vergrij zing, de economie, extra plaatse lijke acties voor nieuwbouw of restauratie en in enkele gevallen aan predikantsvacatures en het samen op weg gaan met de gere formeerden. "De Rooms-Katholieke Kerk van Polen is de belangrijkste vijand van het socialisme en een groot 'gevaar voor de staatkundige or dening van het land". (Uit tijd schrift van het centraal comité van de Poolse communistische partij). doverwicht bogen. René de Rid der en Ruud Alkemade scoorden in die periode. VVSB - TAVV 2-0. VVSB domi neerde de strijd en creëerde ook vele kansen tegen het zich stug verdedigende TAVV. John Jan sen was tweemaal succesvol voor de ploeg van Leo Holl. Katwijk - FC Lisse (zond.) 2-6. Pas bij een 0-6 stand kon Katwijk iets terug doen. Wim van Beek, Ron Mesman, Albert van der Burg en Laurens van der Voort (2x) ver zorgden de FC Lisse-produktie, terwijl ook nog één Katwijker de bal ongelukkig in eigen doel deed belanden. Voor Katwijk scoorden Wim Guyt I en Martin van der Plas. SIZO - DWV (zat.) 3-1. Een knappe zege van de Hillegommers op klasse-genoot DWV. Peter Boll (2x) en Eltjo Vijn schoten raak voor SIZO. NESM - SVLV 1-2. De Voorscho tense vierde klasser won dit duel dankzij treffers vari Willem Oran je en Perry Berk. LFC - VTL 2-2. Jan Kromwijk en Sjaak Rietbergen zetten LFC op een 2-0 voorsprong. In het twee de part kwam VTL terug via Martin de Jong en Fred van Haarlem. SV '35 - Ter Leede 2-0. De Sassen- heimers gingen verdiend onder uit tegen SV'35. De ploeg creëer de wel kansen, maar de scherpte ontbrak nog. Teylingen - UDO 2-1. Peter van Rijn zette Teylingen zijn ploeg op voorsprong. Wilbert Witte- man bracht UDO hierna nog wel op gelijke hoogte, maar in de slotfase maakte Kees Langerak er 2-1 van. Kagia - Oegstgeest 2-3. Na de pau ze bouwde Oegstgeest een over wicht op. Jan Zandbergen zorg de voor 0-1. Kagia kwam nog voor de thee op 1-1, maar op nieuw Zandbergen en John van Iterson schoten hun pjoeg daar na naar 1-3. Kagia kwam nog wel even terug in de in de race, maar bracht Oegstgeest niet meer in de problemen. Valken '68 - Quick Boys (comb.) 2- 6. De thuisploeg ging fors onder uit tegen een combinatie van het eerste en tweede elftal van Quick Boys. Gerard Zuyderduyn, Wim de Koning (2x), Kees van Rooyen (2x) en Arie van Duyn scoorden voor Quick Boys. Theo van Rijn scoorde twee maal voor Valke- n'68. AMSTERDAM (ANP) - Het resul taat van Westland-Utrecht Hypo theekbank (WUH) is in de eerste zes maanden van dit jaar verbe terd door omvangrijke verkopen van onroerend goed tegen het eind van de verslagperiode. Het bedrijfsresultaat steeg ten op zichte van dezelfde periode van vorig jaar van 3,9 min naar 10,3 min. Onvoorziene ontwikkelingen voor behouden verwacht de bank, dat de opgaande lijn in de ontwikke lingen zich zal voortzetten. Het bedrijfsresultaat van het kre- dietbedrijf daalde van 31,5 min tot 29,6 min. In de eerste zes maanden werden ongeveer 1300 hypotheken afgesloten. Uit de hypotheekportefeuille werd voor 448 min aan leningen ver kocht. In het eerste halfjaar werd voor 375 min aan onroerend goed verkocht. Onder de verkopen bevindt zich het kantoorgebouw Holendrecht Centre in Amsterdam, waar de WUH eind dit jaar haar hoofd kantoor zal vestigen. LEIDEN - Een wanhoopsschot van Jurgens van Meerbeek in het eindsignaal bezorgde Maccabi Brussel gisteravond de zege in de oefenwedstrijd tegen Elmex: 82 - 83. Het eerste optreden van de Leidenaars voor het eigen basketbalpubliek viel ondanks deze nipte nederlaag toch niet te gen. Coach Ruud Harrewijn wist dat het moeilijk zou worden om de Belgische bekerfinalist op nieuw te verslaan (zondag won Leiden in Brussel met 74-69) om dat center Bert Kragtwijk met een rugblessure aan de kant moest blijven. Zonder de 207 cm van Kragtwijk kwam Leiden tekort in de lucht gevechten met de lange Ameri kaan Rhone van Maccabi, die eerder tegen Kragtwijk niets kon klaarspelen. Harrewijn zette nu Frank Wessels (202 cm) in zijn beginopstelling, maar de van Stars overgekomen speler moest Rhone toch te veel toegeven. Het wegvallen van Kragtwijk had ook zijn goede kanten. De met een proefkontrakt spelende Amerikaan Don Cox moest nu uit zijn schulp kruipen (16 pun ten, 13 rebounds), terwijl ook nieuwelingen zoals Jim van Dam (schuchter) en Rudolf Ouds hoorn eerder aan bod kwamen. Maccabi en Elmex hielden elkaar bijna de gehele wedstrijd in evenwicht. Emill Hagens (19 punten) toonde opnieuw zijn grote waarde voor de Leidse ploeg, maar zijn vervanging zal Harrewijn in het seizoen nog pro blemen opleveren. Leiden ging de rust in met een kleine voor sprong (48 - 45), die na de hervat ting niet verder kon worden uit gebouwd. In de spannende slot fase steunde Leiden nog te veel op de score inbreng van Randy Wiel (19 punten) en Hagens. Ha gens miste met nog 25 seconden te spelen een vrije worp waar door Van Meerbeek de kans kreeg de strijd in het voordeel van de Brusselaren te beslissen: 82 - 83. Dat er na afloop toch te vreden gezichten waren had te maken met de getoonde werk- en vechtlust van Leiden: een duide lijke verbetering met voorgaan de jaren. Vanavond ontmoet Lei den het versterkte AVZ Noord- kop in Monnickendam. zaterdag volgt de thuiswedstrijd tegen de Belgische kampioen Sunair Oos tende (aanvang 19.00 uur. Be Fair wint In het kader van het dertigjarig ju bileum trad Be Fair gisteravond tegen het Nederlands militair elf tal aan. De Waddinxveners de den dat succesvol want er werd in een leuke wedstrijd met 2—0 gewonnen. Ron Koppejans en Wim den Besten waren de doel puntenmakers. Hazerswoudsc Boys bedwong Alk- mania met 2-0. Voor fust ging het gelijk op en word er niet ge scoord. Daarna zorgde Chiel Kampman voor 1-0 en vervol gens werd de bal uit een vrije trap van Peter van der Niet door een Alkmania—speler in eigen doel gewerkt. Koudekerk moest in een stevige partij voetbal voorrang verlenen Voorschotep: 0—1. Het doel- HOOFDDORP - De politie van Haarlemmermeer heeft gister middag twee jeugdige inwoners van Hoofddorp aangehouden die worden verdacht van brand stichting. De twee jongens (11 eri 14 jaar oud) hebben inmiddels bekend brand te hebben gesticht in een school (schade anderhalf miljoen gulden) en in de winkel van het zwembad in Hoofddorp. Hier bedroeg de schade 100.000 gulden. Daarnaast wordt het tweetal nog verdacht van brand stichting in een schuur, enkele containers, het aansteken van de betm in de omgeving van het NS-station in Hoofddorp en dief-' stal. De vrouwenkliniek van het Wilhel mina Gasthuis in Amsterdam zal als zelfstandig deel van het zie kenhuis verdwijnen, zodra de verhuizing naar de Bijlmermeer een voldongen feit is. Anita van Ommeren en Ageeth Scherphuis schilderen in het kleurkatern een uitgebreid portret van deze kli niek, spraken met de staf en ove rig personeel, woonden operaties en ingrepen bij en komen tot de conclusie dal een unieke instel ling in Amsterdam verdwijnt. "Honderdvijftigduizend kinde ren zijn er in de vrouwenkliniek geboren, honderdduizend vrou wen zijn er geopereerd, en hon derden gynaecologen hebben er het vak geleerd. Wereldberoem de hoogleraren opereerden er en vertrokken met hun studenten na afloop van de operatie naar het Leidseplein om er te lunchen - met champagne (Treub: 'Hoe ouder ik word, hoc dryer ik 't hebben moet') of verdwenen zonder studenten - in de speciaal voor dit doel gebouwde badka mer naast de operatiekamer, waar de zuster een ijskoud bad had laten vollopen (Van Bouw dijk Bastiaanse)". Die kleurrijke mensen zijn verdwe nen en de laatsten verhuizen niet mee naar het Academisch Me disch Centrum, dat overgeorga- niseerde medische bolwerk in dc Bijlmermeer". In Vrij Nederland zelf een terug blik op de geschiedenis van dc toneelgroep Proloog die nu zijn einde ziet naderen, een interview met Graham Chapman over Monty Python, een reportage vanuit Stuttgart, van waaruit op 22 oktober honderdvijftigdui zend mensen een ketting met Ulm zullen vormen, een ketting tegen de nieuwe kernraketten. Vrij Nederland signaleert ook het geldgebrek van De Waarheid en graaft in het verleden van het Franse verzet. Marijn de Koning is, blijkens De Tijd, langzamerhand uitgekeken op het NOS-journaal. "Acht van de tien dingen zijn de moeite waard", maar "tien centimeter sneeuw in Overijssel" is beneden haar stand, om nog maar te zwij gen van "die regen, dat gezeik over die regen". Mr. De Koning laat zich omschrijven als een li beraal die bij voorkeur met de Franse slag te werk gaat. Ze deelt ook de kritiek op de calvinisti schc ernst van dc nieuwslezers "Terwijl die losse pols heerlijk is") en vindt het werk "deels a- intellectueel". Ter verklaring: "Bij het journaal is het meegeno men als je je intellect kunt uit- Het onlangs uitgebrachte advies van de "Brede DNA-commissie". een club van deskundigen op het gebied van wetenschappelijk on derzoek met behulp van erfelijk materiaal, is voor De Tijd aanlei ding de keerzijde van de medail le te laten zien. Dr. Jaap Jelsma, die binnen de commissie een minderheidsstandpunt innam, meent dat de commissie groten deels voorbij is gegaan aan haar oorspronkelijke opdracht en het bestuderen van de ethische en maatschappelijke kanten van dit soort onderzoek vrijwel heeft la ten giggen. Aart Zeeman sprak in Tsjechoslo- wakije met enkele dissidenten van Charta'77, onder wie de we reldberoemde toneelschrijver Vaclav Havel. De "menselijke ro bot", zo blijkt uit een artikel over de grootste fabrikant van de "Androbots", staat inmiddels ook in Nederland voor de deur: hondje uitlaten, borrel serveren, kinderoppas, het is straks alle maal geen probleem meer, dank zij de robot. w Hervormd Nederland brengt een verhaal over dc Vierde Macht in Nederland. In hoeverre bepalen topambtenaren in toenemende mate het beleid? Worden niet steeds meer instanties en advies organen gepasseerd? Ambtena ren dienen hun minister te advi seren en zich loyaal op te stellen. Maar het komt steeds meer voor dat een select groepje topambte naren het beleid al van te voren klaarstooft. Waarbij niet altijd plaats is voor al dan niet deskun dige meningen van buiten af. Een kamerlid desgevraagd- 'Ik vraag me af in hoeverre alle ver schillende denkrichtingen in de economie hun weerspiegeling vinden in de samenstelling van de ambtelijke top'. Er wordt ge sproken over 'een gevaarlijke ontwikkeling' Adviesorganen die genegeerd worden kunnen het bijltje er bij neer gooien. 'Dan ziet het sociaal-economisch kli maat in ons land er beslist anders uit, hoor!' Het werk van vrouwenartsen is niet vrij van eigen belang. Dat is de conclusie uit een Westduits onderzoek naar het werk van gy naecologen. Er worden vaak overbodige operaties uitgevoerd: in dc Verenigde Staten heeft dc helft van de vrouwen boven de veertig soms zonder echte nood zaak geen baarmoeder meer, in de Bondsrepubliek wordt bij borstkanker te snel geopereerd. 'Zo wordt een mens tot patiënt gemaakt' Met de verkiezingen in zicht pro beert de Amerikaanse president Reagan zijn flink besmeurde- imago als milieu-beschermer wat op te poetsen. Jo Rinzema, voor zitter van het deputaatschap ge meente-opbouw van de gerefor meerde kerken doet een boekje open over liefdesrelaties binnen en builen het huwelijk. 'Het is niet meer vol te houden dat hu welijk en gezin de enige belang rijke samenlevingsvormen zijn'. En het wonder van de NCRV: de oudste omroep ter wereld met de keurig-nette programma's voor het hele gezin. Henk Hofland schrijft een column ("tovenaars en waarzeggers") over de perikelen rond het ko ninklijk paar. Over Claus: "Als je niet gek was, zou je het hiervan worden, en ik vind het dus knap dat de man nog op de been is ge bleven". Over de vergelijking met de kwestie rond Greet Hof- mans in '56: "Nu in 1983 is het staatshoofd in het geheel niet voorzien van astrale adviseurs, terwijl de prins de indruk wekt dat hij met de politiek absoluut niets te maken wil hebben. Mij lijkt dat een voordeel dat behou den moet blijven. Als er dan ver der op politiek gebied niets te onthullen valt, interesseren mij de echtelijke lotgevallen ten pa- leize in het geheel niets". John Jansen van Galen en Frank van Empel togen naar België om zich op de hoogte te laten stellen van het regeren per decreet door het kabinet Martens: "België kent een graad van onbestuur baarheid. Dat hebben jullie in ze kere zin ook, maar bij ons ligt het delicater... bovenal hebben we die blokkades. Bij jullie is er nog één PvdA, één CDA, één liberale partij. Wij hebben van al die stro mingen een Waalse en een Vlaamse partij, om van de Brus selse nog maar te zwijgen.... De verhouding tussen parlement en regering is bij u gedisciplineerd. Hier is dat gans anders: geroep en getier". Diana de Koning, de eerste Neder landse pornoster, vertelt zichzelf niet als gebruiksvoorwerp te zien, kiest haar tegenspelers zorgvuldig uit en begrijpt protes ten van vrouwen niet: "Mannen hebben er meer behoefte aan dan vrouwen. Als dat nou zo is, waar om zou je daar dan niet aan tege moet komen"? Jan Thielen sprak met Ricardo Alarcón adviseur van Fidel Ca stro over de Cubaanse rol in Mid den-Amerika. Hij zegt dat Ameri kaanse schattingen over het aan tal Cubaanse adviseurs sterk worden overdreven, omdat ook niet-militairen zoals onderwij zers worden meegeteld. "Alle op- tics die de Amerikanen aan het ontwikkelen zijn, zijn tot misluk ken gedoemd en stuiten niet al leen hier op verzet, maar ook in de VS en naar ik hoop in de rest van de wereld". Voorts in HP: het weekboek over onder meer de introductiedagen van de Leidse universiteit en een dossier met een reconstructie van de moord op acht journalis ten in Peru. (Elscviers Magazine dig verkrijgbaar).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 16