'Het moest een keer lukken...' Hockeyteam doet plicht Dopingreglement wordt aangepast SCOREBORD Baanspecialisteii teleurstellend Belgen in het rood Zilveren plak estafette-dames Smith wijst Lewis terug Van Galen stoot door DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 Oranje gretig tegen Belgen AMSTELVEEN (GPD) Het spookbeeld van West-Duits- land-Oostenrijk doemde gisteren rond het Amstelveen- se hockeystadion even op. Maar, hockeyers blijken ge lukkig wat anders over hun sport en sportieve plichten te denken dan de voetballers van genoemde landen deden tijdens het wereldkampioenschap voetbal in Spanje. Beide waren indertijd gebaat bij een gelijk spel. De wereld aan schouwde een blamerende 0-0 en aangezien het Nederlands hoc- keyelftal met dat resultaat tegen de Belgen ook gediend zou zijn, werd het ergste gevreesd. Het liep echter uit op een klinkende aframmeling voor de Belgen van 7-1, zodat in de halve finales te gen regerend Europees kam pioen West-Duitsland en niet te gen het lager geschatte Spanje moet worden gespeeld. Wat beter is moet nog blijken. Ze ker is in elk geval dat de 4000 toe schouwers voor hun centen kre gen waar ze recht op hadden. Een aanvallend Oranje, dat voor de wedstrijd iedereen wijs had gemaakt dat een gelijk spel of verlies beter uitkwam. In de praktijk bleken de spelers een enorme gretigheid aan de dag te leggen en toen Theodor Óoyer al na 11 seconden de eerste bres in de Belgische defensie sloeg, von den de Belgen het niet meer no dig om hun geliefkoosde loop- graaftaktiek te handhaven. Dat ze met een andere speelwijze nergens zijn, bleek na 70 minu ten: 7-1. De geplande finale gaat dus niet door. Het duel Nederland-West- Duitsland vindt nu al vrijdag plaats en Peter Caninenberg, de Duitse middenvelder kan het niet eens erg vinden. „We heb ben tegen Spanje terecht met 4-2 verloren. Het loopt bij ons voor geen cent. Wat het is weet ity. niet. In vrees dat we de Europese titel gisteren al hebben verspeeld". Bondscoach Horst Wein van het verrassend opererende Spanje, knippert al dagen met de ogen. „De enige ploeg die mij heeft verrast is mijn eigen team. Ik heb zes spelers gehandhaafd. Voor de rest heb ik jeugd ingepast. Aan de ene kant noodzakelijk, omdat ik notoire dwarsliggers een schop heb gegeven en be tweters ook thuis heb gelaten. ZURICH (GPD) Van de Nederlandse deelnemers aan de we reldkampioenschappen wielrennen hebben op de tweede dag de officials in de vergaderraces van de internationale bond (UCI) het meeste succes gehad. Na langdurig beraad namen de autoriteiten het besluit om in te gaan op een door Hein Ver- bruggen ingediend KNWU-voorstel, om het dopingreglement te gaan aanpassen. Daarmee werd door Nederland in de vergaderzalen meer bereikt dan op de Oerlikon-baan, waar oud-wereldkampioen amateur- stayers Matthé Pronk ernstig te leurstelde met een tweede plaats in de herkansingsreeks en waar sprintster Sandra Rolfing-de Neef van de vijf keer dat ze start te vier keer verloor. Dat de anderen zich op deze ma nier zouden manifesteren ver baast me iedere dag weer. Ik moet echter toegeven dat ik ei genlijk niet gelukkig ben met die eerste plaats in de groep. Neder land is op eigen kunstgras nau welijks te verslaan. Maar ja.. Mijn spelers hebben me al meer dere malen aangenaam verrast" Verrast over de sensationele zege van de Spanjaarden was ook bondscoach Wim van Heumen. „Dik verdiend, maar ik heb de Duitsers zelden zo slecht zien spelen. Ik hoop wel dat Blocher en Trump hun vorm nog even blijven zoeken. Zelfs hun uit het zaalhockey gecopieerde korte combinaties komen er niet uit. Maar let op, als ze elkaar eenmaal vinden, krijgen we het heel las tig. En, een wedstrijd tegen ons vinden ze nog altijd iets aparts. Aan de andere kant is Spanje in deze vorm ook niet te onder schatten, al houd ik het erop dat ze van de Sowjet-Unie verlie- Nu alles gladjes verloopt, de jeugd een bedreiging gaat vormen en het thuisfront zich vanaf de tri bunes massaal manifesteert, kan het eigenlijk niet mis gaan met de Nederlandse ploeg. Zeker niet na de confrontatie met de Bel gen, die te boek staan als een van Oranje's meest irritante en stug ge tegenstanders. De Zuiderbu ren werden zo vakkundig fijnge malen. dat de Duitse coaches Klaus Kleiter en Hugo Budinger met hangende -schouders de show volgden. BRUSSEL Standard Luik en Se- raing zijn na de tweede ronde nog ongeslagen in de Belgische competitie. De titelverdediger glipte eenvoudig langs RWDM (3-0). terwijl Seraing dinsdag avond met dezelfde cijfers Lierse had weggespeeld. Er werden gisteravond vijf rode kaarten uitgedeeld in de Belgi sche competitie. Drie vielen in het duel Club Brugge-Club Luik (2-1). In de Duitse competitie blijft Ür- dingen verrassen. De debutant dwong gisteravond HSV een punt af: 2—2. Deze twee clubs gaan samen met Bayern Mun- chcn aan kop na drie ronden. FC Köln. zonder Michels, behaalde de eerste overwinning van het seizoen: 1—0 tegen Kickers Of fenbach. Swansea is in de eerste kwalifica tie-wedstrijd voor deelname aan de Europa Cup II tegen Magde burg niet verder gekomen dan 1—1. Volgende weekk woensdag is in Oost-Duitsland de tweede wedstrijd. De winnaar ontmoet in de eerste EC-ronde Barcelona. Roemenie won gisteravond een in terland tegen het verjongde Oostduitse elftal met 1—0. De beslissing om een speciale com missie te benoemen voor een aanpak van het dopingreglement betekende ccn opzienbarende doorbraak in de vergaderopstel ling, die de wiclcrcongrcssen al tijd kenmerkt. De Nederlandse delegatie verwachtte in de beslis sende bijeenkomsten van giste ren met name tegenstand uit het kamp van de Oostduitse ama teurs en van de medische com missie. Tot verrassing van de KNWU-officials sloten die zich echter na lichte discussie zonder bezwaar aan bij het voorstel. Er werd een commissie gevormd waarin onder andere de grote pleitbezorger Hein Verbruggen een plaats kreeg. De commissie heeft de functie van een werkgroep die aan de UCI- top aanbevelingen gaat doen over de lijn die gevolgd moet worden bij het herzien van de do- pingreglementen en aanverwan te zaken. Hein Verbruggen hoopt daarbij als een van de eerste pun ten de installatie van een onaf hankelijke commissie van ver schillende specialisten te kun nen gaan opvoeren. ROME (GPD) Ze straalde. De Annemarie Verstappen die twee dagen lang met haar vorm stoeide en de prestaties van het Oranje-zwemgilde nadelig beinvloedde, bestaat niet meer. Althans, zo lijkt het. Dit keer had de brede glimlach, na het behalen van de eerste zilveren medaille, de tranen verdrongen, tranen die de laatste achtenveertig uur zo rijkelijk over het Brabantse gezicht hadden gestroomd. „Ik voel me ook heel an ders", voegde de Rosmalense vrije slag-zwemster aan die glimlach toe, terwijl ze onhan dig aan haar zilveren medaille friemelde. In amper 24 uur slaagde de ploeg leiding, onder aanvoering van Jan Schouten, erin om Verstap pen over de inzinking heen te helpen. De Haagse zwemtrainer drong er bij chef d'equipe Wil Storm en coach Wim Geurtsen op aan Annemarie Verstappen niet te laten vertrekken in de troostfinalè van de 200 meter vrije slag van dinsdagavond. Hij nam het brokje menselijke ellen de dat Verstappen op dat mo ment was mee naar het tijdelijke onderkomen in Rome. Schou ten: „Het enige dat Annemarie volgens mij op dat moment no dig had, was rust. Ik geloof dat wij daar goed aan hebben ge daan". De trainingstijden in de ochtendu ren wezen daar in ieder geval al op. Bovendien haalden die tijden iedere vorm van twijfel weg bij bondscoach Wim Geurtsen, die nog even had overwogen om de wel in vorm zijnde Conny van ZüRICH (DPA) - Drievoudig wereldkampioen Carl Lewis is tijdens het atletiekgala in Zurich gisteravond zijn kroon min of meer kwijt ge raakt. Zijn concurrent Cal vin Smith bezorgde hem een gevoelige nederlaag met een zogenaamd laagland-we reldrecord op de 100 meter (9.97 sec) en winst in de di recte confrontatie op de 200 meter. Na Lewis was Smith met zijn 19.99 seconden de tweede atleet die de 20-se- ceondengrens doorbrak. Polstokhoogspringer Thierry Vigneron (Fra) en 3000-me- terloopster Mary Decker za gen hun pogingen om het wereldrecord op hun disci pline te verbeteren misluk ken. Vigneron miste drie maal de 5.82 meter, terwijl Decker ten prooi viel aan een te hoog aanvangstempo. Beste wereldseizoenpresta- ties werden wel genoteerd door de Portugees Mamede (5000 meter in 13.14.15 min en de Amerikaan Edwin Mo ses (400 meter horden in 47.37 sec). Bentum als startwemster in de estaffetteploeg op de vrije slag te laten vertrekken. Geurtsen koos voor Verstappen, om er zeker van te zijn dat zij in alle rust kon vertrekken, en Wilma van Vel- sen, Elles Voskes en Conny van Bentum in staat mochten wor den geacht de concurrenten voor het zilver (West-Duitsland en Zweden) af te schudden. En gebeurde het: Verstappen, die al drie keer eerder dit jaar in 56 seconden had gezwommen, sloot haar honderd meter met een tussentijd van 56,55 af. Van Velsen volgde het voorbeeld van haar ploeggenote met een tus sentijd van 57,55. Ook Elles Vos kes wilde niet onderdoen voor haar. Op haar vijftig meter leek zij zelfs de als derde voor Oost- Duitsland in het water gedoken Cornelia Sirch te bedreigen, maar ze zakte op het laatste stuk toch volledig weg. Voskes: „Ik dacht dat cr geen eind aan kwam. Die laatste meters, ik was gewoon kapot". Blij Met haar tijd van 58,16 seconden bleef zij ruim een halve seconde boven de tijd die zij in Amers foort had gezwommen, maar Conny van Bentum maakte aan alle onzekerheid een einde. Van Bentum. „Dit keer moest het ge woon lukken. We hadden elkaar gewoon staan oppeppen en ik ben blij voor Annemarie dat zij weer terug is. Maar eigenlijk ben ik net zo blij met die tijd van mij. Die 55.98 is tenslotte een per soonlijk record". De tijden van het vrije slag-dames kwartet waren voldoende voor ÉöJS u' de zilveren medaille, de eerste, terwijl het goud opnieuw naar Oost-Duitsland ging. Echt ver rassend was dat niet, maar wel opmerkelijk was het feit dat het DDR-kwartet - Otto, Link, Sirch en Meineke - het wereld- en Eu ropees record op twee volle se conden miste. Astrid Strauss, de 14-jarige tiener uit Berlijn, die bij de Oostduitse kampioenschappen van zich deed spreken, zorgde wèl voor een Europees record. Op de 400 meter vrije slag realiseerde zij een tijd van 4.08,07, waarmee zij haar eigen tijd met 0,18 seconden verbeterde. Hans Kroes bleef op de vierde zwemdag teleurstellen. Na zijn serietijd op de 100 meter vrije slag (51,71), waarmee hij het Ne derlands record benaderde, kwam hij in de troostfinale niet verder dan een zesde plaats met een teleurstellende 52,23. Voor een tweede lichtpuntje zorg de Jolanda de Roovcr op de 100 meter rugslag. Zij werd zesde met een tijd die niet alleen haar persoonlijke record was, maar bovendien van belang is voor haar verdere optredens in Rome bij de Europese zwemkampioen- schappen op de 200 meter rug slag en de wisselslagestaffette. Wim Geurtsen: „Wie weet komt daar opnieuw zilver uit de bus". Ook hij is opgelucht, met het zilver en de weer in haar normale doen zijnde Annemarie Verstappen. Dat de kleding van het Neder landse dameskwartet tijdens de huldiging, de televisieopname en de persconferentie uit het Olym pisch zwembad verdween, nam hij gelaten op. „Vervelend, maar t moet ik me daar nu ook al druk om maken". De belangrijkste uitslagen in Zurich: 400 meter horden heren: 1. Moses (Vst) 47,37: 2. Patrick (Vst) 48.05; 3. Phillips (Vst) 48.32; 4. Lee (Vst) 48,42; 5. Schmid (Wdl) 48.63. 110 meter horden: 1. Foster (Vst) 13.25; 2. Bryggare (Fin) 13,51; 3. Kowling (Vst) 13.54. 100 meter dames (rugwind 2,9 meter per seconde): 1. Griffith (Vst) 10,96; 2. Ot- tey (Jam) 10.98; 3. Williams (Vst) 10,99. 100 meter heren: 1. Smith (Vst) 9,97; 2. Lattany (Vst) 10,03; 3. Brown (Vst) 10,06. 5000 meter heren: 1. Mamede (Por) 13.14.15; 2. Leitao (Por) 13.16,93; 3. Ryffel (Zwi) 13.19,38. 100 meter horden dames: 1 Strong (Gbr) 12,87; 2. Kalek (Pol) 13,013. Fil- singer (Wdl) 13,06. 1500 meter heren: 1 Scott (Vst) 3.32,71; 2. Deleze (Zwi) 3.32,97. 3. Abascal (Spa) 3.33,18. Speerwerpen heren: 1. Petranoff (Vst) 93,26; 2. Tafelmeier (Wdl) 83.30; 3. El- debrink (Zwi) 83,20. 200 meter heren: 1. Smith (Vst) 19,99; 2. Lewis (Vst) 20,21; 3. Butler (Vst) 20,43; 4. Krulee (Vst) 20,62; 5 Baptiste (Vst) 20,63; 6. Quarrie (Jam) 20,77. Hoogspringen heren: 1 Thranhardt (Wdl) 2,30; 2. Dalhaser (Zwi) 2,30; 3. Ottey (Can) 20,30; 4. Stones (Vst) 2,30. 800 meter dames: 1. Klingcr (Wdl) 1.58.65; 2. Melinte (Roe) 1.59,78. 400 meter heren: 1. Barbars (Vst) 45,07; 2. Cameron (Jam) 54,23; 3. McCov (Vst) 45.36. Polsstokhoogspringen: 1 Vigneron (Fra) 5,70; 2. Zalar(Zwe) 5,61; 3. Lohre (Wdl) 5,55. 800 meter heren. 1. Mack (Vst) 1.44.62; 2. Wulbeck (Wdl) 1.44,70; 3. Noiwa (Ken) 1.45,63. 200 meter dames: 1. Ottey (Jam) 22,20; 2. Cook (Gbr) 22,26. Verspringen heren: 1. Grimes (Vst) 8,19; 2. Myricks (Vst) 8,09. 300 meter hindernisloop: 1. Sanchez (Spa) 8.21.80; 2. Marsh (Vst) 8.22,47. Wielrennen WK wielrennen op de baan. 'De uitslag van de finale Keirin is: 1. Freuler (Zwi); 2. Clark (Aus); 3. Hat- ton (Vst). België Kortrijk—Beerschot 1-1; Club Brug ge—FC Luik 2-1; SK Beveren-Watcr- schei 2-2; Beringen-Cercle Brugge 0- ch-Werder Brerr JE racwt toch niet JOEPIE, pat ik jou met twee vreemde kerels het WAKI- DELEM EK Rome Uitslag finale 400 meter vrije slag da mes: 1 Astrid Strauss (Odl) 4 minuten 8,07 seconden (Eur. record); 2. Anke Sonnenbrodt (Odl) 4.10,37; 3. Irina Laritsjeva (Sov) 4.12.90 De uitslag van de finale 100 meter vrije slag heren is: 1. Per Johansson (Zwe) 50,20 seconden; 2. Jörg Woithe (Odl) 50,29; 3. Sergej Smirjagin (Sov) 50,35. Uitslag finale 100 meter rugslag dames 1 Ina Kleber (Odl) 1.01,79; 2. Cornelia Sirch (Odl) 1.02,46; 3. Carmen Buna cio(Roe) 1.03,08. Uitslag finale 4x100 meter vrije s llBes- tafette dames: 1. Oost-Duitsland (Kristin Otto, Susanne Link, Cornelia Sirch en Birgit Meineke) 3.44,72; 2. Nederland (Annemarie Verstappen, Wilma van Velsen, Elles Voskes en Connie van Bentum) 3 48.24; 3. West- Duitsland (Karin Seick, Susanne Schuster, Iris Zscherpe en Ina Beyer- mann) 3.49,86. Uitslag finale 200 metr rugslag heren: 1. Sergej Zabolotnov (Sov) 2.01.00; 2. Sandor Wladar (Hon) 2.01,61; 3. Frank Baltrusch (Odl) 2 02.46. De uitslag van de finale torenspringen is: 1. David Ambartsoemjan (Sov) 605.79; 2. Wjatsjeslav Trostsjin (Sov) 563.31; 2. Steffan Haage (Odl) 559,41. Uitslag verplichte stol' kunst/wemmen 1 Carolyn Wilseon (Gbr) 86.333 pun: ten; 2. Gudrun Hanisch (Wdl) 82,000. 3 Muriel Hermine (Fra) 80.367; 4 Ca trien Eiiken (Ned) 79.433. Enkele andere aspecten die Hein Verbruggen wil bepleiten: op de dopinglijst moet aangegeven worden tot welk niveau een ver boden produkt is tocgslaan als geneesmiddel; de gevolgde con trolemethode moet tegelijk met de uitslag bekend worden ge maakt ten behoeve van de door, de renner aangezochte specialis ten voor de contra-expertise; er dient verschil te komen in de strafmaat aan de hand van het promillage. Bedoeling is dat de eerste aanbevelingen voor het eind van dit jaar gedaan zijn. Armoedig Met dat bereikte resulaat hield het Nederlandse succes in Zurich gisteren op. Van de twee KNWU- afgevaardigden die op de baan in actie kwamen viel Matthé Pronk het hardst tegen. Hij haalde wel iswaar via de herkansing een fi naleplaats, maar hij deed dat weinig eervol. Zijn klassering dankt hij aan het recht dat de tweede renner van de snelste herkansing heeft en dat beteken de een uiterst tegenvallend pres tatie. „Ik hoop nu maar", sprak de te leurgestelde stayerscoach Cees Stam, „dat hij deze klap geeste lijk verwerkt heeft voor de finale begint". Sandra Rolfing-de Neef kwam er totaal niet aan te pas in een veld van tien sprintende da mes. Ze verloor haar serie, daar na de herkansing en uiteindelijk de kwartfinale, waarin ze terecht was gekomen als winnares van de herkansing, waarmee de orga nisatie het armoedige program ma had uitgerekt. LEIDEN - Marcel van Galen doet het goed in het tennistoernooi in Zoeterwoudc. In het herenenkel spel D maakte hij zijn plaatsing r te Andy van Rijn (6-3, 6-4), maar de grote winst boekte hij in het he- renenkelspcl C. Hein Jan Sal man, toch een doorgewinterde C- speler, moest er met 5-7, 4-6 aan geloven. Rene Cardinaal, tweede geplaatst in het herenenkelspcl C, liet Maarten van Hage met 6-2, 6-2 kansloos Dick Zaadnoordijk (derde geplaatst) en Patrick Chin A Foeng (4) moeten vandaag de kwartfinale kunnen halen, waar voor naast Van Galen en Cardi naal ook nummer één Harold van Offeren zich al heeft ge plaatst. In het damesenkelspcl C verloor Jannie Goudsmit met 3 6,4-6 van Bernadette Kortman. In het he renenkelspel D zijn alle kwartfi nalisten al bekend. Dat zijn lijst aanvoerder Koen van Santen. Rob van Leeuwen, Marcel van Galen (4), Mark Euser (2), Cees van Velzen (3) en Nieuwenburg. Ook de geplaatsten in het dame senkelspel D, die gisteren aan bod kwamen, wisten zich te handhaven Flonke Westhof (4) won van Hanneke Elderhout en Bernadette Kortman (2) klopte Koster: 6-2, 6-3 In het gemengd dubbelspel C kwamen de no 1 en no 2 geplaatste combinaties zon der problemen verder. Cynthia Volte en Peter van Paridon, sterk favoriet, kregen van Klein/ Klein overigens geen puntje cadeau: 6- 3, 6-4. Di.in.i en Mark Euser wa ren tegen Hildc Krul en Hoekstra ?ts klaar FRANK BONTE 6-2

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15