JC geld dubbel en dwars waard Van Basten in hoofdrol PSV verspeelt nu al krediet.. Haarlem vergeet door te drukken Teleurstelling Groningen Meester stuurt Feyenoord en incasseert 11 mille Cruijff: Geen Oranje: Van Vliet mag blijven DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 Vier treffers tegen Willem II AMSTERDAM (GPD) Marco van Basten heeft het duel tegen Willem II aangegrepen om aan te tonen dat Ajax, dat zoveel kwaliteit heeft laten vertrekken, in ieder geval in de punt van de aanval niet of nauwelijks aan klasse heeft ingeboet. Van Basten, die in het afgelopen seizoen meestal nog in reserve werd gehouden, scoorde tegen de Tilburgers vier maal. Gevoegd bij zijn treffer zondag te gen FC Utrecht betekent dit dat hij nu al op een totaal van vijf staat. Daarmee is hij vooralsnog een goed opvol ger gebleken van het naar het Italiaanse Pisa uitgeweken Wim Kieft. Opvallend was het dat Van Basten tegen Willem II zijn doelpunten in twee kortstondige perioden af leverde. In eerste instantie deed hij dat halverwege de eerste helft, toen hij de door Vanenburg in de 20e minuut verkregen voor sprong met twee goals uitbreid de, en vervolgens leverde Van Basten halverwege de tweede helft nog twee treffers af. Van Basten en Ajax lieten het bij die score van 5-0, ook al was Willem II zwak genoeg om net als in de vorige competitie, toen het 8-2 werd, nog veel meer doelpunten te incasseren. Van Basten mocht zich zes minuten voor tijd laten vervangen door Van Buuren, zo als ook Ajax het verder wel ge loofde. Al met al werd gisteravond duide lijk dat er voor Ajax nog genoeg figuranten in de eredivisie zijn om zich meer dan eens in deze competitie een topploeg te wa nen. Daarom viel het juist extra op dat Gasselich opnieuw teleur stelde. De voor 1,2 miljoen gul den aangetrokken Oostenrijker volstond met het voorbereiden van het tweede doelpunt van Van Basten en maakte voor het overige een afwezige indruk. Gasselich komt dan ook het meest in aanmerking om het veld te ruimen als Schoenaker aanstaande zondag tegen PEC zijn rentree maakt. Veel sneller dan verwacht zal Frank Rijkaard bij Ajax de trai ning hervatten. De middenvel der scheurde begin augustus tij dens een oefenpartijtje zijn en kelbanden. Rijkaard is inmid dels echter weer zodanig her steld, dat hij vanaf maandag weer kan trainen. Veel beter voor de dag kwamen met name Vanenburg, Olsen, Molby en libero Koeman. Zij droegen het Ajax-tcam, dat speelde met zijn angstige tegen stander. Hen werd dan ook wei nig in de weg gelegd. Willem II kwam niet verder dan twee se rieuze aanvalspogingcn, waarbij onder anderen de pas dinsdag avond van FC Antwerp overge nomen centrale verdediger Slryard betrokken was. Stryard ontweek een keer handig de bui- tenspelval, maar werd toen door EINDHOVEN (GPD) Al na de eerste thuiswedstrijd heeft PSV meer krediet verspeeld bij de nog immer hondstrouwe Eindhovense supporters dan in de eerste seizoenhelft van vorig jaar. Attractief voetbal had Jan Reker de Oostbrabantse voetbalfans beloofd. Aantrekke lijk aanvallend voetbal met aspiraties in Nederlandse en Europese competities. Tegen Sparta, dat desondanks naar een 1-0 nederlaag werd gespeeld, kwam van dat al les nog weinig terecht en het afkeurende fluitconcert na afloop zal PSV dan ook ongetwijfeld tot nadenken stem men. Voor de schietgrage voeten van Ajacied Marco van Basten haalt doelman Formannoy de bal weg. De e van Sparta moest overigens vijfmaal vissen. dc ver uit zijn doel gekomen Gal- jó ten koste van een handsbal van een doelpunt afgehouden. Dat Galjc zo weinig in actie hoefde te komen was volgens trainer Aad dc Mos een logisch gevolg van hel feit dat Ajax zich uitste kend aan dc tactiek hield: „Dat was de grote winst voor ons van avond. In hel verleden zag je nog wel eens dat acht spelers in dit soort wedstrijden naar voren renden. Daardoor werd onze kee per dan ovcrwachts in moeilijk heden gebracht. Dat is vanavond nauwelijks gebeurd". Dezelfde rust werd door Ajax ook opgebracht toen het ondanks een groot overwicht 20 minuten moest wachten op de eerste goal. Toen die eenmaal gevallen was, was alleen de grootte van de uil slag nog interessant. Met de ne derlaag had Willem II immers al bijvoorbaat rekening gehouden. HAARLEM (ANP) - Het verzuim in de beginfase fel toe te slaan heeft Haarlem tegen Volendam de zege gekost. In het eerste kwartier werd rechtervleugel verdediger De Boer van Volendam telkens weer zoek gespeeld. Keur kreeg een kans om vrijstaand in te koppen. Van de Waard passeerde de Volendamse verdediger even later moeiteloos. Door het verprutsen van deze riante mogelijkheden verspeelden de Haarlemmers hun kansen op de winst. Eredivisiedebutant Volendam veroverde daarmee het eerste competitiepunt. Het werd uiteindelijk 1-1, een score die al bij rust was bereikt. Het enige doelpunt van Haarlem viel nadat Balm van de Boer de gelegenheid kreeg de bal gericht voor te zetten. Met een strakke kopbal passeerde Van de Kuyl doelman Hoek. Nog was er niets aan de hand geweest als Edward Metgod niet volkomen verrast was door een schot van 25 meter afstand van Dick Helling. De doelman van Haarlem was uit balans. Vergeefs trachtte hij met een uitgestoken been de treffer alsnog te voor komen. Een dominante positie binnen het nationale voetbal is voor PSV voorlopig nog ver buiten bereik. Tegen Sparta, van oudsher voor de Eindhovcnaren een „angstge- gener", werd voor 15.000 toe schouwers erg middelmatig ge presteerd. Vooral aanvallend, hetgeen overigens ook weer geen wonder mag heten omdat Reker voor eigen publiek de frontlinie niet met een derde aanvaller had willen uitbreiden. Vrijwel gedu rende de volle negentig speelmi nuten konden Thorescn en Kool hof zodoende nooit uit hun isole ment worden verlost, omdat het Eindhovense middenveld veel te veel in beslag werd genomen met het uitzetten van de lijnen. Het ..uitzetten van de liinen" op ROTTERDAM - Met meer dan normale belangstelling werd gisteravond bij de eerste thuiswedstrijd van Feyenoord gelet op het aantal toeschouwers. Het is een publiek geheim dat bij 22.000 kijkers in de Kuip voor Johan Cruijff de kassa gaat rinkelen en dat hij van de meer-recette iets minder dan de helft ontvangt. Omdat als gemiddelde een bedrag van een tientje per plaats kan worden aangehouden, is moeiteloos uit te rekenen wat J. C. incasseert en dat is altijd een interessante bezigheid. Gisteravond waren er precies 24.320 betalende kijkers, dus bedroeg zijn salaris voor de eerste twee wedstrij den (in uitduels verdient hij niets) rond de f 11.000. ZEIST (ANP) - Johan Cruijff zal van bondscoach Kees Rijvers geen invitatie ont vangen voor het Nederlands elftal, dat op 7 september in Groningen zijn EK-inter- land tegen IJsland speelt. In een extra vergadering van het sectiebestuur betaald voetbal, waarin een evalua tiegesprek plaatsvond met de bondscoach over de deel neming van het Nèderlands juniorenelftal aan het WK in Mexico, kwam ook een mo gelijke hernieuwde selectie van Johan Cruijff aan de or de. Na de uitleg van Rijvers over het in december van het vorig jaar in Zeist ge houden gesprek met Cruijff en waarin toendertijd geen overeenstemming werd be reikt, besloot het bestuur dat vanuit Zeist geen enkel initiatief zal worden onder nomen om een derde ge spreksronde te arrangeren. Het sectiebestuur legde na het beraad vast, dat geen enkele speler, die in aanmerking komt voor een selectie be paalde voorwaarden vooraf kan afdwingen bij de bonds coach of het bestuur. 'Tedere speler dient zich onvoor waardelijk beschikbaar te stellen voor het Nederlands elftal", aldus het sectiebe stuur. Bondscoach Kees Rijvers vond, dat het sectiebestuur een zeer duidelijke uit spraak had gedaan. "Ik ben er blij mee, aangezien an ders de geruchtenstroom weer de kop gaat opsteken. Aan de andere kant vind ik het jammer, omdat ik aan Cruijff als voetballer nog zeer veel waarde hecht". Kees Rijvers voegde er aan toe: "Als Johan nog eens van gedachten wil wisselen, is hij welkom in Knegtsel". Hij was het dubbel en dwars waard. Onder zijn bezielende lei ding ontdeed Feyenoord zich met 5-2 van Helmond Sport, zo'n kleintje uit de vaderlandse eredi visie dat altijd lastig kan zijn wanneer het niet wordt ver wacht. In het recente verleden struikelden de Rotterdammers nogal eens over dat soort ploeg- jes en ook gisteravond hadden zij het weer knap moeilijk. 'Jeli' Cruijff voorkwam echter dat het „nieuwe" Feyenoord zich ver slikte, in nauwe samenwerking met...Andrej Jeliazkov. En dat was een nog interessanter aspect van het midweekse duel. In de visie van trainer Thijs Libregts immers, is de veelvoudig Bul gaarse international niet meer dan een bruikbare reserve. Zijn speelwijze zou niet samengaan met die van Cruijff, dus werd 'Je li' naar de bank verwezen nu Ruud Gullit hersteld was van zijn dijbeenblessure. Omdat ver dediger Sjaak Troost gebles seerd raakte, mocht hij na 38 mi nuten echter alsnog de rechter spitspositie gaan bezetten (Gullit werd laatste man) en die kans greep Jeliazkov gretig aan om het ongelijk van zijn trainer te bewijzen. en Jeliazkov na de tegentreffer van Corbijn, ook heel knap 4-2. Dat Houtman nog scoorde en nog een strafschop miste (uitgelokt door Cruijff) was alleen belang rijk voor de statistiek. En trainer Libregts die opmc dat er met „een beetje meer leg wel negen goals gemaakt hadden kunnen worden". Overleg In samenwerking met Cruijff wees hij Nielsen (die raak schoot via tegenstander Andries) de weg naar het teniet doen van de achterstand, waartegen vanaf de zevende minuut was aange- hikt en vlak na rust zette hij Feyenoord, alweer samen met Cruijff, in het goede spoor: Je liazkov 2-1, Cruijff heel knap 3-1 Dat gold dan echter alleen voor de tweede helft, want in de eerste rondgang ontbrak het overleg, de intelligentie en de rust volko men. Zeer vroeg en zeer verras send op achterstand gezet door Lubse (zevende minuut na een corner van Strijbosch) leed Feye noord aanvankelijk aan dc oude kwaal. Iedereen rende naar vo ren, waardoor „onrust en chaos heerste en achterin dc deur werd opengezet", zoals ook Libregts had geconstateerd. Dc Rotter dammers konden zelfs niet sco ren toen de tegenstander bijna tien minuten met tien man speel den door een blessure van And ries en mochten zich gelukkig prijzen dat het 19-jarige talent Corbijn de 0-2 niet vond in riante positie. De armoedige indruk van de eerste 45 minuten werd daarna echter royaal uitgewist. Dat begon in de- blessuretijd van de eerste helft met de treffer van Nielsen en Andries, liep verder via dc goals van Jeliazkov en Cruijff en ein digde bij het laatste Rotterdamse doelpunt van Houtman, na een vrije trap van Cruijff. Die had ze dus in alle opzichten weer verdiend. PAUL DE TOMBE het speelveld is bij PSV sinds de komst van Haan en Valke een must geworden, maar met een middenveld dat ijver nog onder schikt wenst te maken aan het bedenken van op voorhand tot mislukken gedoemde creatieve oplossingen, kan aantrekkelijk voetbal op eredivisieniveau wel vergeten worden. Voorlopig is er nog niet veel ver schil te constateren met het spel van het PSV van één seizoen ge leden. Het blijft allemaal veel te gehaast, te nerveus, te ongecon troleerd en te onbesuisd. Dal er dan ook maar een speler (Eijcr van Sparta) geblesseerd moest worden afgevoerd en scheids rechter Mulder geen enkele gele kaart wenste te trekken mag dan ook wat verwonderlijk heten. „Het moet allemaal nog groeien", wist Jan Reker later. „Arie Haan speelde hier tegen Sparta in feite pas zijn eerste echte grote wed strijd en de ploeg in zijn totaliteit was nog niet helemaal op Haan afgestemd en omgekeerd. Er wa ren nog teveel misverstanden rond de figuur-Haan. Arie Haan is meer gegroepeerd voetbal ge wend en daar zijn we nog lang niet aan toe" Dat bleek ook wel duidelijk uit het spel van dc Eindhovcnaren. Tus sen aanval en middenveld gaapte constant een ruimte van tiental len meters. „Soms wel zestig me ter", had ook Reker geconsta teerd, „en dat is voor geen enkele middenvelder te belopen. Het was bij PSV toch weer het oude liedje - veel te veel haast in de opbouw. Met z'n allen zullen we toch moeten proberen meer ge duld op te brengen". Geduld kon Sparta in ieder geval meer opbrengen dan PSV. Slechts eenmaal werden de Rot terdammers verrast, toen Poort vliet onmiddellijk na rust een combinatie Haan-Thoresen doel treffend afrondde. Voor de rest hield Sparta de Eindhovcnaren goed op afstand, mede geholpen door het ontstellend slecht rich ten van met name Halvar Thore- sen. Voordat Groningen gevaarlijk kan worden, zorgt de Zwolse verdediger Jan V/eggelaar voor opluchting. Schrijvers staat gereed om te corrigeren. (F LEIDEN (ANP) Door bemid deling van Peter Post heeft Leo van Vliet zijn baan bij de wielerploeg van Raleigh be houden. Aanvankelijk had de Engelse firma Van Vliet na zijn gedrag in een Engels cri terium de wacht aangezegd, maar Post heeft dit kunnen voorkomen. "De Engelsen wilden een daad stellen. Ik heb ze kunnen overtuigen dat dit niet de oplossing voor de wanvertoning was", aldus Post. Voor Jacques Hanegraaf blijf het ontslag wel van kracht. "Dat zal wel komen omdat ik Post niet zo achterna loop", was het verbitterde taar van Hanegraaf. GRONINGEN (ANP) - FC Groningen heeft gister avond in het bomvolle Oosterparkstadion zijn eerste teleurstelling moeten verwerken. Tegen PEC Zwol le '82 werd met enig kunst en vliegwerk een remise (1-1) behaald, nadat de Groningers tien minuten na de rust op een achterstand kwamen. De verwachtin gen in Groningen zijn hooggespannen. Het is de vraag of de plaatselijke FC die kan waarmaken. De Zwolse trainer Cor Brom was direct na afloop snel aanwezig om zijn commentaar met een glunderend gezicht te geven, in scherpe tegenstelling met het vorige seizoen, toen hij in Groningen een nederlaag aan zijn broek kreeg en nauwelijks een zinnig woord over zijn lippen kreeg. Brom liet duidelijk blijken erg blij te zijn met het gelij ke spel. "FC Groningen is immers al kampioen, als ik Renze de Vries mag geloven. Tegen zo'n ploeg is het altijd gemakkelijk voetballen". FC Groningen, zonder zijn geblesseerde spelers Erwin Koeman en Ron Jans domineerde weliswaar in gro te mate, maar de kansen die er vooral in de eerste helft kwamen, lieten de noordelijke schutters hope loos liggen. Ze hadden zichtbaar ontzag voor het massieve figuur in het Zwolse doel, Piet Schrijvers, die bij de komst van de elftallen in het veld door het Groninger publiek met afkeurend gefluit werd be groet. Het deerde Schrijvers niet en vooral in de eer ste helft verrichtte hij enkele voortreffelijke reddin gen. PEC kreeg in de eerste helft nauwelijks mogelijkhe den. Na de hervatting begonnen de Groningers aan de verwachte stormloop. Maar nadat PEC in de tien de minuut door Peter van der Hengst de leiding nam, kreeg het duel een heel ander beeld. FC Gro ningen had opeens veel haast. Voortdurend ploften hoge ballen in het doelgebied van de Zwolse forma tie neer. Gebrek aan fantasie kenmerkte echter de aanvallen. Na een verwarde situatie slaagde Van Tiggelen er in Schrijvers te passeren. Eredivisie Fortuna S-FC Den Bosch 5-1; Feye- noord-flelmond Sport 5-2; Haarlem- Volendam 1-1; FC Groningen-PEC Zwolle 1-1; Ajax-Willem 2 5-0; Go Ahead Eagles-FC Utrecht 2-0; AZ*67- 2 2 0 0 4 9-3 2 2 0 0 4 4-0 2 1 1 0 3 6-1 2 1 1 0 3 3-1 0 1111-2 0 1112-4 0 1111-3 0 111 1 1 3-6 'az'^ÓV - DS '79 2-0 (0-0). 51. Haar 1—0, 81. Talan 2—0. Scheidsrechter: Draaisma, toeschouwers: 3500. Koda JC - Excelsior 2-0 (0-0). 69. Van der Ven 1-0, 82. Zuidersma 2-0. Scheidsrechter: De Vries, toeschou wers: 5000. toeschouwers: 15.000. Go Ahead Eagles - FC Utrecht 2-0 (2-0). 16. Bosman 1-0. 35. Voskamp 2-0. Scheidsrechter: Van der Laar, toeschouwers: 8000. FC Groningen - PEC Zwolle 1-1 (0-0). 54. Van der Hengst 0-180. Van Tiggelen 1-1. Scheidsrechter: Keizer, toeschouwers: 16.000. Fortuna S-FC Den Bosch 5-1 (4-0). 31. Evers 1-0, 34. Smeets 2-0, 38. Hoyer 3-0, 42. Van Well 4-0, 71. Van Well 5—0, 90. Schouwenaar 5—1. Scheidsrechter: Van Swieten, toe schouwers: 8200. Scheidsrechter: Thomas, toeschou wers: 3500 Ajax - Willem II 5-0 (3-0). 21. Van enburg 1-0, 22. 27. 69. en 72. Van Bas ten 2-0, 3-0. 4-0 en 5-0. Scheids rechter: Blankestein, toeschouwers: Feyenoord - Helmond Sport 5-2 Cruijff 3-1. 61. Corbijn 3-2, 69. Je liazkov 4-2. 79. Houtman 5-2. Scheidsrechter: Geurds, toeschou wers: 24.320. Eerste divisie SW - Eindhoven 3-1 (1-1). 19. Jans sen 0-1.26. Kroos 1—1,71. Kroos 2—1, 86. Van Hemert 3—1. Scheidsrechter: Verhoef, toeschouwers: 1800. NEC - ileerenveen 3-1 (0-1). 21. Van den Wildenburg 0—1,46. Aalbers 1—1, 60. Hoekman 2—1, 83. Janssen 3—1. Scheidsrechter: De Schepper, toe- NAC - Vitesse 2-1 (1-0). 22. De Schepper 1-0. 71. Boere 1—1. 89. Kraay 2—1. Scheidsrechter: Van der Niet. toeschouwers: 6000. Wageningen - Veendam 2-1 (1-1). 22. Koops 0-1, 43. Ursem 1-1. 87. Van der Pol 2—1. Scheidsrechter: Roelofszen. toeschouwers: 2100. SC Cambuur - Telstar 2-3 (1-0). 8. Anema 1—0,48. Meijer 1-1,53. Meijer 1-2, 73. De Leeuw (strafschop) 2-2, 80. Wildschut 2—3. Scheidsrechter: Smeenk. toeschouwers: 6500. FC VVV - FC Den Haag 1-2 (0-1). 18. B. Rontberg 0-1. 56. Cox 1-1, 86. Bouwcns 1-2. Scheidsrechter: Hobe. toeschouwers: 5100. Heracles - MVV 0-0. Scheidsrech ter: Hartland, toeschouwers: 4500. Feyenoord PSV Fortuna S PEC Zwolle AZ'67 G A Eagles Roda JC Groningen DS'79 FC Utrecht Haarlem Helmond Sp Volendam 2 0 11 12-5 Den Bosch 2 0 1112-6 Excelsior 2 0 0 2 0 0-5 Willem II 2 0 0 2 0 3-9 Topscorers 1. Van Basten (Ajax) 5. 2. Jeliazkov (Feyenoord) 3, en Houtman (Feyenoord) 3. Eerste divisie SW-Eindhoven 3-1; NEC-Heerenveen 3-1; NAC-Vitesse 2-1; De Graafschap- RBC 2-1; FC Wageningen-SC Veen- dam 2-1; SC Cambuur-Telstar 2-3; FC VW-FC Den Haag 1-2; lleracles- MW 0-0. 2 2 0 0 4 4-2 Graafschap MVV SVV Telstar Wageningen RBC Cambuur Den Haag Heracles NEC NAC FC Twente Heerenveen F?VVV 2 1 1 0 3 4-1 2 1 1 0 3 4-2 2 1 1 0 3 4-3 2 1 1 0 3 3-2 2 10 12 4-2 2 10 12 4-3 2 10 12 3-3 2 10 12 2-2 2 0 2 0 2 1 1 2 10 12 4-4 2 10 12 2-4 10 10 11-1 2 0 1112-4 2 0 0 2 0 2-4 2 0 0 2 0 2-6

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13