Kamer vóór publikatie ABP-nota Ook hier harttransplantaties C Overboord zetten van verstekeling: 3,5 jaar geëist Friese partij is boos Nog meer schatten in VOC-schip Onzorgvuldig handelen met huisvuil bestraft Nu ook CDA en WD Vereniging verwacht nog dit jaar DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 VLISSINGEN (ANP) - Het wrak van het VOC-schip "t' Vliegent Hert", waarin vorige maand een unieke kist met gouden en zilve ren munten is gevonden, is nog maar voor een derde afgezocht. De rest van het wrak herbergt waarschijnlijk nog een grote hoe veelheid oudheidkundige schat ten, die in de toekomst zonder enige twijfel geborgen kunnen worden. Maar de nu gevonden kist met ongeveer 10.000 gouden en zilveren munten zal zeker een hoogtepunt blijven in de totale berging van de lading. Deze optimistische geluiden zijn afkomstig van de 28-jarige Jerzy Gawronski uit Amsterdam, die als aanstaand archeoloog de af gelopen twee duikseizoenen als duiker intensief betrokken is ge weest bij de bestudering en ber ging van het wrak en lading van deze in 1735 ter hoogte van Wal cheren onder de golven verdwe nen Oost-Indiëvaarder. Jerz vertelde dat tot nu toe over een oppervlakte van tien bij vijf meter ongeveer anderhalve me ter bodem is verwijderd. "Dan moetje bedenken dat die bodem nog wel drie tot vijf meter verder kan worden afgegraven, waarbij we werkelijk van alles kunnen tegenkomen". Jerzy wijst op het unieke ligging van het wrak, waardoor sommige vondsten zo perfect bewaard zijn gebleven. "De 42 meter lange Oost-Indië- vaarder ligt op de bodem inge bed in ëen zachte kleisoort, waar door er vrijwel geen zuurstof bij de resten kan komen. Daardoor is verrotting vrijwel uitgeble- Over de berging van de inmiddels befaamde kist met gouden mun ten vertelde Jerzy dat al begin ju li een hoek van de kist zichtbaar was in het stuk bodem dgt hij met andere duikers aan het af graven was. "Bij het verder af graven werd het duidelijk dat hét om een losstaand object ging dat nog goed intact was." "Rond 27 juli werd een grote klomp zichtbaar, die behoorlijk zwaar was. Om de klomp naar boven te krijgen werd een stalen kooi naar beneden gelaten, waar in het voorwerp werd geplaatst. Op het dek werd de klomp her kend als een kist die vrijwel com pleet bleek met afdrukken van touwen, banden en textiel aan de buitenkant". Op 31 juli werd het 3 centimeter dikke deksel van de kist (35 bij 35 en 55 centimeter lang) losge wrikt en kon men de inhoud zien: zwarte en donkerbruine stenen die op verrotte broodjes leken. "Een enorme desillusie voor ons op dat moment want uit de vorm van de kist hadden we toch wel het vermoeden dat het om een geldkist ging". Dë in houd van de kist werd vervol gens voorzichtig laag voor laag leeggepeld De verrotte broodjes bleken stuk ken turf te zijn. Op de tweede laag stuitte men op een klomp zilveren munten. Tenslotte kwa men vier zakken met klompen zilveren munten tevoorschijn, waar tussen de zak met gouden munten lag. "Als archeoloog maakte ik me op dat moment echter de meeste zorgen om de kist en hoe we die konden con serveren, alhoewel de hoeveel heid munten wel een indrukwek kend gezicht vormde". De munten werden uit de kist ge haald en naar het Rijkspennin- genkabinet in Den Haag ge bracht. De kist zelf werd voor zichtig uit elkaar gehaald en be handeld tegen uitdroging. Deze week nog wordt de kist in stuk ken naar het Rijksmuseum in, Amsterdam gebracht voor ver dere behandeling. WEERRAPPORTEN Binnenland Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Londen Luxemburg Mallorca Malta München Oslo Stockholm Istanbul Las Palmas Tel-Aviv E onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. regenbui onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt half bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. half bew. onbewolkt BERGEN OP ZOOM (GPD) - Het plan van de gemeente Ber gen op Zoom om mensen die onzorgvuldig omgaan met huisvuil met naam en toenaam in de krant te zetten, zou hoog uit op morele bezwaren kun nen stuiten. Juridisch zit deze unieke strafmaatregel goed in elkaar. Dat blijkt uit reacties van het ministerie van justitie en de Vereniging van Neder landse Gemeenten op deze toe passing van de plaatselijke Af- valstoffenverordening. De gemeente Bergen op Zoom gaat strenger optreden tegen niet goed aangeboden huis vuil. Wie ondeugdelijke of te volle zakken aan de stoep zet, loopt het risico opgespoord te worden door speciale ambte naren van de reinigingsdienst die bevoegd zijn tot het opma ken van een proces-verbaal. In ernstige gevallen zal de ge meente het vonnis van de kan- Bergen op Zoom: naam in de krant tonrechter ook nog in de voor lichtingsrubriek van het week blad De Zoom afdrukken, waarbij de overtreder dan met naam en toenaam wordt ge noemd. „Op zichzelf is elk vonnis open baar, al is het een soort onge schreven wet dat de media zich beperken tot de initialen van de verdachten", zo laat een woordvoerder van het ministe rie van justitie weten. „Als een instantie het vonnis publiceert met de bedoeling dit als een soort extra straf te laten gel den, dan moet daarvoor wel een speciale regeling worden getroffen" Bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft men nooit eerder gehoord van zo'n bestraffing van overtreders. „Het zou misschien andere ge meenten nog wel eens op een idee kunnen brengen", be denkt een zegsman van de ver eniging zich. Hij wijst er wel op dat er een verschil bestaat tus sen het vrijelijk publiceren van een vonnis, zoals bijvoorbeeld een krant kan doen, en het pu bliceren omwille van de be straffing. „Als het echt de be doeling is om hiermee de boete te verzwaren dan moet dat wel in de plaatselijke verordening geregeld zijn". En dat blijkt ook het geval. Met het aannemen van de Algeme ne Politieverordening en de Afvalstoffenverordening heeft de gemeenteraad ook inge stemd met een paragraaf waar in melding wordt gedaan van deze 'schandpaalmethode'. Het blijft dan echter nog wel de vraag of de rechter deze maatregel zal toepassen of de geldboete (die kan oplopen tot 300 gulden) voldoende zal vin den. Overigens benadrukt een woordvoerder van de gemeen te dat pas tot publicatie van het vonnis zal worden overgegaan in de ernstigste gevallen. DEN HAAG (GPD) - Minister Rietkerk (binnenlandse za ken) staat onder grote druk van vrijwel de gehele Tweede Kamer om het omstreden rapport van drs. Gruijters over beleggingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds openbaar te maken. Na de PvdA hebben gisteren ook CDA en VVD laten weten openbaarmaking van het rapport op prijs te stellen. Donderdag zal de minister met de Tweede Kamer over de affaire rond het ABP overleg Sb E c*jc 27 16 27 15 0 28 16 0 28 14 0 27 16 0 24 18 0 26 16 0 27 15 0 25 17 0 26 15 0 20 10 0 29 22 0 27 22 04 25 15 0 29 19 3 26 17 0 27 15 0 28 13 0 26 14 0 24 12 0 23 10 0 25 16 0 26 15 0 25 16 0 29 15 0 31 21 0 33 23 0 29 24 0 22 11 0 27 22 0 25 15 0 28 15 0 30 18 0 28 18 0 29 15 0 24 16 0 25 12 0 26 19 0 27 20 0 29 23 0 CD A-woordvoer der Van der Burg: zoveel namenzoveel onrust. (foto ANP) Koerdische hongerstakers zijn weer vrij DEN HAAG (ANP) - De drie Koerden die gisterochtend op het hoofdbureau van politie in Den Haag in hongerstaking zijn gegaan, zijn vrijgelaten. Nadat zij politiek asiel waren gaan aanvra gen, werden ze 'in bewaring ge nomen'. Uit protest hiertegen be sloten ze geen voedsel meer tot zich te nemen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie gistermiddag meege deeld. Na overleg tussen het ministerie en de Haagse politie is tot opheffing van de bewaring besloten, omdat het drietal zich na een illegaal verblijf van enkele jaren in ons land vrijwillig was komen mel den. Dat, en redenen die zij voor hun aanvraag tot politiek asiel gaven, hebben tot het besluit ge leid. De Koerden hebben wel een meldingsplicht gekregen, aldus de woordvoerder. Pleidooi voor minderheden in publieke functies DEN HAAG (ANP) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) wil dat gemeentebesturen bij werving en selectie van perso- néel extra aandacht gaan beste den aan kandidaten uit etnische minderheidsgroepen. In een brief aan de gemeentebesturen wijst de bewindsman vooral op functies met een publieke wer king, waarvoor bij werving die extra aandacht moet gelden. Het benoemen van leden van min derheidsgroepen in juist die functies, waarbij veel contact met derden plaats heeft, kan vol gens de bewindsman een belang rijke bijdrage leveren aan de in tegratie van minderheden in de Nederlandse samenleving. Volgens de bewindsman valt te denken aan functies bij het on derwijs, de politie, de rechterlij ke macht, loketfuncties en aan functies bij de gezondheidszorg en in de maatschappelijke dienstverlening. "In al die func ties zijn minderheden tot nog toe sporadisch werkzaam". De CDA-woordvoerder voor amb tenarenzaken, Van der Burg, liet gisteren weten dat inmiddels zo veel namen uit het rapport open baar zijn geworden, waardoor al zoveel onrust is ontstaan, dat het beter is dat het rapport openbaar gemaakt wordt. Hij acht het ver der weinig zinvol om het rapport vertrouwelijk aan de Tweede Ka mer te laten sturen als het vóór die tijd al naar de Raad van Toe zicht van het ABP is gegaan. Slag om de arm Van der Burg zei tegenover het NOS-journaal, liet weten zich achter de wens van het PvdA-ka- merlid Kombrink te scharen dat minister Rietkerk het rapport vóór donderdag openbaar maakt. Ook de WD'er Joekes is voorstander van publicatie van het rapport. Hij liet echter weten dat hij zich situaties kan voor stellen dat Rietkerk bij zijn be sluit blijft om het rapport niet openbaar te maken. Al eerder had de voorzitter van de Raad van Toezicht van het ABP, B. Wieringa, minister Rietkerk gevraagd het rapport openbaar te maken. Hij liet vóór het week einde weten eventueel zelf van plan te zijn het rapport zelf open baar te maken, hoewel het hem door minister Rietkerk vertrou welijk ter hand is gesteld. Giste ren maakte hij echter bekend dat hij het rapport niet openbaar zou maken. Wel vroeg hij de minister om het rapport voor aanstaande donderdag te publiceren. DEN HAAG (ANP) - Een vergelijking tussen appelen en peren is soms heel goed mogelijk: uit EG-cijfers blijkt dat de appeloogst in de tien lidsta ten dit seizoen ver beneden de maat blijft en dat de opbrengst van peren een absoluut record oplevert. Volgens de Nederlandse Fruittelers Organi satiedie dit gisteren meedeeldezullen er zo'n 6,5 ton appelen worden geoogst, dat is minder dan normaal en zelfs een kwart vergeleken met het topjaar 1982. Een oogst van 2,8 miljoen peren is volgens de organisatie nog niet eerder voorgekomen. De kwaliteit van het fruit is volgens de NFO over het algemeen goed te noemen. De maat is redelijk tot goedmaar het droge weer van de afgelo pen tijd kan in gebieden waar niet gesproeid kan worden, tot groeivertra ging leiden. (Foto anp» ARNHEM (ANP) - Procureur-ge neraal mr. C. Bleichrodt bij het Gerechtshof in Arnhem heeft wegens uitlokking van doodslag een gevangenisstraf van 3,5 jaar geëist tegen een 39-jarige kapi tein uit Meppel. Deze wordt er van verdacht als bevelvoerder van de Nederlandse coaster "Emily" in oktober 1979 op dracht te hebben gegeven tot het overboord zetten van een Ghane- se verstekeling voor de kust van Nigeria. Hoewel het lijk nooit is gevonden moet volgens de procureur wor den aangenomen dat de Ghanees is verdronken. De man kon niet zwemmen en verschillende oog getuigen hebben hem in de gol ven zien verdwijnen. Tegen de stuurman van de "Emi ly", een 29-jarige man uit 's-Gra- vendeel, eiste de mr. Bleichrodt anderhalf jaar cel. Hij wordt er van verdacht het bevel van de kapitein om de verstekeling overboord te zetten samen met twee matrozen te hebben uitge voerd. "Opvolging van het bevel had in dit geval echter onderge schikt gemaakt moeten worden aan het mensenleven dat op het spel stond", aldus de procureur. Hij verweet de kapitein en de stuurman onder meer dat zij de overboord gezette verstekeling geen reddingsboei of een zwem vest hebben nagegooid toen zij zagen dat de man niet kon zwem men. "De verstekeling is zonder pardon de dood ingedreven", al dus mr. Bleichrodt. Enkele bemanningsleden van de "Emily" stelden de Nederlandse justitie na terugkeer van het schip in Rotterdam van het ge beurde op de hoogte. De kapitein werd in april 1980 door de Rot terdamse rechtbank veroordeeld tot 3,5 jaar en dat vonnis werd in november van dat jaar door het Gerechtshof in Den Haag beves tigd. De Hoge Raad vernietigde dat von nis van het Haagse Gerechtshof echter in juni 1981 en verwees de zaak naar het Gerechtshof in Amsterdam. Ook dat hof kwam, in december 1981, tot een vonnis van 3,5 jaar voor de coasterkapi tein, maar dat werd opnieuw door de Hoge Raad vernietigd. In oktober 1982 werd de zaak ten slotte naar het Gerechtshof in Arnhem verwezen. Een van de redenen waarom de zaak al enige jaren loopt en door het Gerechtshof in Arnhem in Stembureau weigert Fries op lijst voor Senaat LEEUWARDEN (GPD) - De Fryske Nasjonale Partij (FNP) heeft een boze brief geschre ven aan de Kiesraad in Den Haag, omdat deze heeft gewei gerd op stembureaus vier FNP-kandidaten voor de Eer- ste-Kamerverkiezingen te ac cepteren. Het stembureau maakt bezwaren tegen de Frie se plaatsnamen op de lijst en tegen het woord berne (gebo ren) bij de kandidatuur van mevrouw Maaike van Dijk- Gaastra. bureau om deze Friese plaats namen en woorden in de lijst op te nemen, wordt de Friese taal benadeeld, omdat daar mee de Friestaligen in dit land achtergesteld en dus gediscri mineerd worden. Van gelijk waardigheid en gelijkberechti ging is dus geen sprake. Arti kel Q-5 van de kieswet is daar om discriminerend tegenover de tweede rijkstaal, het Fries, en diegenen die deze taal be heersen en daarom strijdig met de rechten van de mens, om zonder onderscheid naar taal gelijkwaardig te worden be handeld". De FNP wijst erop dat het artikel waaróp het stembureau zich beroept, naar aard of gebruik geheel achterhaald is. Al jaren worden in Friesland zowel bij de gemeenteraads- als provin ciale verkiezingen Friese na men en woorden als vanzelf sprekend geaccepteerd. De desbetreffende kandidaten staan op de lijst vanaf de twee de tot en met de vijfde plaats. De heer Geale de Vries uit Drachten is wèl geaccepteerd, omdat deze naam zowel in het Fries als in het Nederlands het zelfde is. ROERMOND (GPD) - Nog dit jaar beginnen ten minste twee hart- chirurgische centra in ons land met harttransplantaties. Dat zegt voorzitter Piet van Overveld van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging, die de laatste maan den steeds meer te maken krijgt met patiënten die in aanmerking komen voor een zogenoemd do norhart. In de meeste gevallen wordt dit hart ter ondersteuning bij het bestaande hart geplaatst. Van Overveld zegt niet de vrijheid te hebben om te zeggen waar de transplantaties (ofte wel vaak im plantaties) zullen worden ge daan. Maar hij heeft er wel zeker heid over en daarmee is de NHV- voorzitter blij. „De verantwoor delijkheid die nu af en toe op de schouders van onze vereniging wordt gelegd voor de betaling van zo'n operatie wordt te groot. Als de operaties in eigen land worden verricht komt de kwestie van de verzekering ook in orde". Hij merkt een en ander op naar aanleiding van het feit dat de NHV bemiddelt bij de zesde pa tiënt (voor zover de vereniging bekend) die in korte tijd naar Londen gaat voor een dergelijke ingreep. De hartchirurg dr. Ya- coub, die al veel van dergelijke operaties deed, heeft „groen licht" gegeven. Maar ook in dit geval is de financiële kant van de kwestie moeilijk. Sociale dienst De particuliere verzekeraar, in dit geval „De Europeesche Verzeke ringsmij.", Amsterdam, weigert vergoeding op grond van de po lisvoorwaarden. De patiënt is een 54-jarige inwoonster van Ois- terwijk (naam is nog niet vrijge geven), die door de Tilburgse cardioloog Chapin is geadvi seerd naar Londen te gaan. Er is inmiddels een beroep gedaan op de gemeentelijke sociale dienst. In Oisterwijk moet men echter nog wachten op een beslissing van burgemeester en wethou ders. Niet eerder dan morgen kan het antwoord komen. Maar volgens Van Overveld moet de Oister- wijkse, de eerste vrouwelijke do norhartpatiënt van ons land, die dag vertrekken. „Er kan niet worden gewacht", zegt Van Goedkoper Overveld, „daarom hebben we staatssecretaris Van der Reyden gevraagd in te grijpen". De NHV vindt de situatie onaanvaardbaar geworden, nu steeds meer blijkt dat de ene ziektekostenverzeke raar wel vergoedt en de andere niet. Beroep De vereniging wacht nog op het antwoord van de staatssecretaris op vragen over de kwestie van de donorhartpatiënt Willem Ba- vinck (27) uit Tilburg. Deze werd in juni geopereerd, nadat de so ciale dienst in zijn woonplaats zich garant had gesteld voor de kosten. Het ziekenfonds Midden- Brabant weigerde vergoeding, evenals overige ziekenfondsen. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen heeft haar leden vergoeding afgeraden. Elk fonds is echter zelfstandig. Inmiddels is de NHV in beroep ge gaan tegen de negatieve beslis sing van het ziekenfonds Mid den-Brabant. „Dat loopt nu", zegt Van Overveld, „maar we kunnen er niet op wachten, ik weet zeker dat méér patiënten zich gaan melden. Daarom heb ben we de staatssecretaris van volksgezondheid maandag per telegram gevraagd in te grijpen „voordat het mensenlevehs gaat kosten". Van Overveld verwacht dat derge lijke operaties in Nederland bo vendien goedkoper zijn. De ope ratie en behandeling van Ba- vinck heeft naar zijn schatting ongeveer f60.000 gekost. „Het hangt af van de verblijfsduur, Bavinck is vijf weken in Londen geweest, maar drie weken in een zogenoemd dagverblijf (soort ho tel) in de buurt van Harefield, dat drukt ook de kosten. Zo zou het ook in ons land moeten, geen langer verblijf in een ziekenhuis bed dan strikt nodig". ,Als dr. Yacoub zijn operaties in ons land zou doen zouden de ver zekeraars die moeten vergoeden. Want hij is een erkend specialist en volgens uitspraken van de Eu ropese Gemeenschap heeft men dan recht op vergoeding. Dit houdt ook in dat zodra Neder landse specialisten in ons land met transplantaties en implanta ties starten, de vergoedings kwestie geen vraag meer is", al dus Van Overveld. „Maar voor de mensen die nu een advies krij gen, hebben we daar nog niets ADVERTENTIE april van dit jaar nog eens voor een nader onderzoek werd aan gehouden, is een tegenover de rijksrecherche afgelegde verkla ring van een Ghanees, die door een Nederlands geïllustreerd weekblad naar ons land werd ge haald. Hij vertelde bij die gele genheid onder meer dat hij de overboord gezette verstekeling was. Door onafgebroken sparte len zou hij er na uren ten slotte in zijn geslaagd de wal te bereiken. Dat nader onderzoek waartoe het Arnhemse hof opdracht gaf, heeft volgens mr. Bleichrodt echter geen nieuwe feiten aan het licht gebracht. "De verklarin gen van de zogenoemde verste keling wijken te veel af van de bevindingen van de rijksrecher che", aldus de procureur, die de verstekeling eerder een "grote fantast noemde, die alleen op geld uit is". Uit een zwemproef bleek bovendien dat de man zich slechts met de grootste moeite enige minuten drijvende kon houden. Kort na vertrek van de "Emily" uit een Nigeriaanse haven ontdek ten enkele bemanningsleden van de coaster de Ghanese versteke ling, die zich in een sloep verbor gen hield. De man werd bij de kapitein gebracht die de Nige riaanse autoriteiten en het agent schap van zijn rederij in een Ni geriaanse haven via de zender om advies vroeg. Volgens de ka pitein heeft de agent tenslotte geadviseerd om de verstekeling maar "te dumpen". Ongeveer 700 meter uit de kust liet de kapitein de Ghanees, die al enkele keren had geroepen niet te kunnen zwemmen, overboord zetten. "Ik geloofde hem niet en dacht dat hij er wel in zou slagen de wal te bereiken", aldus de ver klaring van de kapitein. Aandacht voor achterstands situaties in plan Brinkman DEN HAAG (GPD) - Enkele lande lijke instellingen voor sociaal- cultureel werk zullen in de na bije toekomst met minder of zon der financiële rijkssteun verder moeten. Minister Brinkman (WVC) heeft zijn prioriteiten in het sociaal cultureel werk aange geven in een „ontwerp-Rijksplan Sociaal Cultureel werk 1984- 1986. Voorrang (en daarmee is rijkssub sidie verzekerd) geeft hij in dat plan aan emancipatie, het ophef fen van bepaalde achterstandssi tuaties van culturele minderhe den, jongeren en probleemgroe pen. Voorrang is er ook voor vol wassenenonderwijs en een serie arbeidsprojecten. Géén voorrang is er voor onder meer sociaal cultureel werk dat zich richt op bejaarden, dat zich richt op energieproblemen, vre de en veiligheid en Derde We reld-problematiek. Voor deze terreinen zal minder of geen rijksgeld meer beschikbaar zijn als er verder wordt bezuinigd. Het beleid wordt niet vertaald in concrete subsidiebedragen. De bewindsman schrijft dat dat niet haalbaar is „gezien de onzekere begrotingsituatie van het rijk". Het ontwerp-rijksplan heeft alleen betrekking op sociaal cultureel werk zoals dat door landelijk werkende instituten en instellin gen wordt verzorgd. Alles wat op plaatselijke niveau plaatsvindt in club- en buurthuizen, jongeren centra, muziekscholen, creativi teitscentra, en dergelijke wordt door de gemeente betaald. Voor deze plaatselijke activiteiten komt ook steeds minder over heidsgeld beschikbaar maar het is niet aan minister Brinkman maar aan de gemeenteraden om uit te maken op welke onderde len zij willen bezuinigen. Het ontwerp-rijksplan van de mi nister is inmiddels naar de instel lingen gestuurd die landelijk opereren. Ze krijgen zes weken de tijd om te reageren. Het plan zal dan naar de Tweede Kamer gaan. Een héél kilo in één pak

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7