c VS willen actie zien van Parij Nieuwe leider Guatemala man van harde lijn Frankrijk: onafhankelijke vredesbeweging in opkomst Arrestaties in Polen Opper Volta wil dat Libië ongevraagde hulp staakt Resoluut optreden in Tsjaad Ontvoerders Emanuela Orlandi stellen nieuwe eis Buitenland DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 PARIJS (UPI) - De nieuwe pro- Libische leider van Opper-Volta heeft gisteren verklaard, dat hij Libië heeft verzocht, de onge vraagde zending van goederen stop te zetten. In een vraaggesprek met de Franse radio bevestigde de 32-jarige ka pitein Thomas Sankara, dat sinds hij afgelopen vrijdag de macht overnam, Libische trans portvliegtuigen zijn geland op de luchthaven van de hoofdstad Ouagadougou. Over de aard van de zendingen liet Sankara zich niet uit. Volgens westelijke di plomaten in Abidjan, de hoofd stad van het buurland Ivoorkust, zouden de toestellen wapens en ander militair materieel hebben aangevoerd. De machines land den tijdens een nachtelijk uit gaansverbod op het zwaarbe waakte vliegveld. In zijn vraaggesprek met de Franse radio zei de nieuwe machtheb ber: "Wij hebben de Libische au toriteiten beleefd verzocht, de luchtbrug waarom wij niet had den gevraagd, niet voort te zet ten". Sankara deelde voorts mee dat hij jongelui die in de jaren 1978-1980 hun schoolopleiding hebben vol tooid, heeft opgeroepen voor de militaire dienst. "Wij hebben nieuwe eenheden nodig", aldus de nieuwe leider. Hij bevestigde dat een vooraanstaande figuur van het bewind van de afgezette president Jean-Baptiste Ouedra- ogo, de voormalige stafchef kolo nel Gabriel Some, onder huisar rest is geplaatst. Na zijn staatsgreep kreeg Sankara telefonische gelukwensen van Gaddafi. Volgens de Libische lei der zou Opper-Volta, na de om verwerping van het "huurlingen- regime", een rol kunnen spelen in de "anti-imperialistische strijd". Deze uitlating deed de vrees toenemen dat Gaddafi erop uit is zijn invloed in Afrika uit te breiden. De Verenigde Staten hebben giste ren verklaard dat zij met de revo lutionaire regering van Opper Volta betekkingen willen onder houden, die "gebaseerd zijn op wederzijds respect en begrip". De Amerikaanse regering ver welkomde de bedoeling van de nieuwe regering een niet-gebon- den beleid te volgen. WASHINGTON, PARIJS (AFP/DPA/Reuter) - De Amerikaanse regering hoopt dat Frankrijk resoluter zal gaan optreden in Tsjaad. Officieel hebben het Witte Huis en het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken geen enkel commentaar geleverd op het besluit van Frankrijk slechts materiële steun te zullen geven aan het bewind van president Habré van Tsjaad. Maar privé verbergen de Amerikaanse leiders niet dat zij teleurgesteld zijn over het feit dat Frankrijk niet openlijk de leiding op zich neemt van acties van Zaïre en de VS om een halt toe te roepen aan de pogingen van de Libische leider Gaddafi meer invloed in Tsjaad te krijgen. President Moboetoe van Zaïre, die op verzoek van Habré troepen naar Tsjaad heeft gestuurd, heeft de afgelopen week gezegd dat Frankrijk en de Verenigde Sta ten het recht hebben in Tsjaad tussenbeide te komen. De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken, George Shultz, zin speelde zondagavond op de ver antwoordelijkheid die Frankrijk heeft jegens de Franstalige Afri kaanse landen. De Amerikaanse Ook vakbond in Chili roept op tot protest SANTIAGO (Reuter) - De Chi leense vakbonden die zich ver zetten tegen president Augusto Pinochet, hebben zich gisteren geschaard achter de politieke partijen die opriepen tot een vierde dag van protest op don derdag aanstaande tegen het mi litaire bewind. Het arbeiders-nationaal-comman- do, een overkoepelende organi satie van vijf vakbonden die in mei met de protesten begon, deed een beroep op de arbeiders deel te nemen aan de actie om oplossingen te eisen voor de dringendste problemen van het land. In een verklaring werd te rugkeer naar de democratie, beëindiging van de vergeldings maatregelen tegen arbeidslei- ders en actie ter bestrijding van de economische crisis en de werkloosheid geëist. Kiestoon Er is geen taak voorde EG weg gelegd bij de harmonisatie van kies-, bezet- en informa- tietonen van de telefoonsys temen in Europa. Dit zegt de Europese Commisie, het da gelijks bestuur van de EG, in antwoord op vragen van het Britse conservatieve lid van het Europees Parlement, Da- De Shelagh Roberts. Dmmissie vindt harmoni satie wèl belangrijk. Infrarood Het vaststellen van schade aan bossen als gevolg van zure re gens door gebruik van infra- roodluchtopnamen zou voor financiering door de EG in aanmerking kunnen komen. Dit zegt de Europese Com missie in antwoord op vragen van het Duitse christen-de mocratische lid van het Euro pees Parlement, Ursula Schleicher. Voorwaarde is echter wel dat infraroodfotografie de vereis te betrouwbaarheid bezit. De ontwikkeling van geteste ap paratuur kan nog wel twee jaar duren. Vredesprijs De erevoorzitter van de Japan se boeddhistische lekenorga nisatie Soka Gakkai, Daisaku Ikeda (55), is gisteren in To kio onderscheiden met de vredesprijs van de Verenigde Naties. Hij kreeg deze erken ning onder meer voor zijn ontwapeningsoproep aan de speciale VN-conferentie, die vorig jaar aan dit onderwerp werd gewijd, en voor de handtekeningenactie van zijn organisatie tegen atoomwa pens. regering heeft openlijk verklaard dat zij de invloed van kolonel Gaddafi van Libië in Afrika wil beteugelen. De Franse minister van buiten landse zaken, Claude Cheysson, heeft Libië gisteren gewaar schuwd voor een internationali sering van het conflict in Tsjaad. In een vraaggesprek met de Franse televisie zei Cheysson dat er voor Parijs een nieuwe situatie ontstaat als Libië blijft doorgaan met acties in Tsjaad. Frankrijk houdt zich aan het verdrag over militaire samenwerking dat in 1976 met Tsjaad is gesloten, al dus Cheysson. Daarin staat niets over een rechtstreeks ingrijpen van Frankrijk in zijn voormalige kolonie. Het officiële Libische persbureau Jana heeft gisteren gemeld dat de Libische luchtmacht Ameri kaanse Awacs-toestellen zal neerschieten als die "actief zijn boven Libisch gebied". Het een regelige bericht maakte niet dui delijk of het alleen vliegtuigen boven Libisch territorium zou betreffen, of ook toestellen in de luchtruimen van nabijgelegen landen. Zaterdag zond Washington twee Awacs-toestellen naar Soedan om op de hoogte te blijven van ontwikkelingen in de strijd tus sen door Libië gesteunde opstan delingen en regeringstroepen in Tsjaad. Jana meldde gisteren ook dat een Libische piloot, die drie dagen geleden zou zijn neergeschoten boven het noorden van Tsjaad, in wezen al sinds 1981 in Tsjaad ge vangen wordt gehouden. De regering van Tsjaad toonde de piloot gisteren aan diplomaten in de hoofdstad als bewijs dat Libië betrokken is bij de oorlog in het noorden van het land. Volgens de regering in N'djamena voeren Libische bommenwerpers aan vallen uit op Faya-Largeau. De gevangen genomen Libische pi loot verklaarde gisteren dat hij een eenheid van twaalf gevechts bommenwerpers leidde, die da gelijks aanvallen uitvoerde op Faya-Largeau. Daarbij werd ge bruik gemaakt van fragmentatie- bommen en napalm. Beloning van tien miljoen piloot De Chinese piloot, die zondag met zijn Mig-gevechtsjager Zuid-Korea vluchtte, heeft toestemming gekregen naar Taiwan te gaan. Daar krijgt hij politiek asiel. Bovendien kan hij een beloning tegemoet zien van maar liefst tien miljoen dollar aan baar goud. MILAAN (Reuter) - De ontvoerders van de 15-jarige Emanuela Orlandi, de dochter van een Vaticaanse functionaris, hebben giste ren laten weten dat zij haar zullen vrijlaten, als paus Johannes Paulus verklaart dat de Turk die hem in mei 1981 bij een aanslag op het Sint Pietersplein ernstig verwondde, "een menselijk wezen is, evenals Emanuela Orlandi, en als zodanig moet worden behan deld". Het "anti-christelijke Turkse bevrydings- front" dat de verantwoordelijkheid voor de ontvoering van het meisje op 22 juni heeft opgeëist, had aanvankelijk gedreigd Ema nuela te doden als Mehmet Ali Agca niet zou worden vrijgelaten. Deze man zit nu een le venslange gevangenisstraf uit. Volgens de organisatie moest de paus op zon dag 7 augustus de genoemde uitspraak doen. De brief bereikte echter pas maandag 8 augustus zijn bestemming. De politie neemt de boodschappen van het front ernstig, omdat een vorige week don derdag ontvangen brief bijzonderheden om trent het meisje bevatte die juist bleken te zijn. Brigade-generaal Oscar Humber- to Mejia Victores, de nieuwe militaire president van Guate mala, is een zwijgzame para troeper die voorstander is van een harde lijn tegen de linkse opstandelingen. De 52-jarige Mejia Victores zal zijn functie blijven vervullen van minister van defensie, zo maakte het militaire opperbe vel bekend. In zijn eerste ver klaring als president, die voor radio en televisie werd voorge lezen, kondigde Mejia Victores aan dat hij "met alle mogelijke middelen zal strijden om de Leninistisch-communistische subversie uit te wissen die Guatemala's vrijheid en soeve reiniteit bedreigt". Waarnemers zeiden een streng bestuur te verwachten van Me jia Victores, een soldaat in hart en nieren die weinig spreekt en niet veel vrienden bezit. Enkele maanden geleden ver klaarde Mejia Victores zich een krachtig voorstander van handhaving van de geheime rechtbanken die Rios Montt een jaar geleden vormde voor het berechten van zware mis daden. Daaronder vallen ook guerrilla-activiteiten De namen van de rechters die in deze tribunalen zitting hadden, waren niet bekend en zij wer den zwaar gekritiseerd door groepen voor de mensenrech- Oscar Humberto Mejia Victores ten. Tenminste vijftien werden door de rechtbanken veroordeeld tot de doodstraf on later geëxecuteerd. Mejia Victores is één van twee le den van "de oude garde" van de door militairen gesteunde regering van generaal Fwnan- do Romeo Lucas Garcia, wiens bewind op 23 maart 1982 om ver werd geworpen door jeug dige officieren die Rios Montt installeérden als lid van een drie man sterke junta. De officieren hadden Lucas Gar cia beschuldigd van corruptie en zeiden dat een medewerker van hem, minister van defensie generaal Angel Anibal Gueva ra, een maand eerder door fraude was gekozen tot presi dent. Mejia Victores was plaatsvervan gend minister van defensie on der Guevara en werd na de coup minister van defensie. Het andere lid van de oude gar de van het vorige regime was Federico Fuentes, administra teur van het nationale rampen fonds sinds het land in 1976 werd getroffen door een aard beving. De drie leden tellende junta werd in juni 1982 ontbonden en Rios Montt werd president. Mejia Victores is rooms-katho- liek. Hij heeft een 30-jarige staat van dienst als militair. Op 30 juni werd hij benoemd tot brigade generaal. Hij volgde speciale militaire opleidingen in de ou de Amerikaanse Panamaka naalzone in 1955 en aan een ho gere militaire academie in Me xico in de jaren '60. (AP) JERSEY CITY - Twee personen werden gedood en tien gewond toen gisteren het betonnen plafond van het station in het Amerikaanse Jersey City instortte'. Het gevaarte kwam neer op het roltrappenhuis van het gebouw, net nadat het spitsuur voorbij was. (Foto api WARSCHAU (AFP) - De Poolse politie heeft onlangs bij razzia's in verdachte kringen enige hon derden aanhoudingen verricht, zo heeft het persbureau PAP gis teren bekendgemaakt. In totaal werden 8700 personen onder po litietoezicht in verschillende vor men gesteld, onder wie 2700 reci divisten, 4000 'parasieten', 590 drugsverslaafden en ruim 1000 prostituees. Onder 'parasieten' worden mensen verstaan die zouden weigeren te werken. Bij de actie waren gestolen goede ren met een gezamenlijke waar de van 4,3 miljoen zloty in beslag genomen. Ook werden 36 gesto len auto's teruggevonden, terwijl tevens zes vuurwapens in han den van de politie vielen. Nog 17 mensen hebben zich vrij willig bij de Poolse politie ge meld en hebben ingevolge de amnestiewet die na de opheffing van de noodtoestand op 22 juli van kracht werd, vrijstelling van straf gekregen. Voor het eerst hebben volgens PAP nu ook personen die met hun activiteit tegen het land wil len breken en naar hun vader land willen terugkeren, contact opgenomen met Poolse verte genwoordigingen in het Westen. Volgens PAP waren er onder de opgedoken leden van de verbo den vakbond Solidariteit twee uitgevers van het na de afkondi ging van de noodtoestand op 13 december 1981 verschijnende pamflet Tygodnik Mazowsze. Een van hen, Pavel Bakowski, werd wegens zijn leidende func tie in het ondergrondse verzet gezocht. Enkelen van de opgedo ken leden van Solidariteit had den zich naar eigen zeggen door westelijke radio-propaganda tot deelneming aan onwettige han delingen laten verleiden, aldus PAP. Solidariteit overweegt een volledi ge boycot van de pers op 31 au gustus, de dag waarop drie jaar geleden de akkoorden van Gdansk werden gesloten. Dit heeft de leider van de verboden organisatie, Lech Walesa, giste ren in een telefoongesprek mee gedeeld. Volgens hem zou ook worden ge dacht aan een boycot van het openbaar vervoer. Onrust in Ciskei EAST-LONDON (Reuter) - In het afgelopen weekeinde hebben zich weer ongeregeldheden voor gedaan te Mdantsane, een voor zwarten bestemde woonplaats in het Zuidafrikaanse "thuisland" Ciskei. Er werden daarbij twee personen doodgeschoten. Gisteren werden ruim opgepakt omdat zij zich niet den hebben gestoord aan een gaansverbod. PARIJS - Tien- tot vijftienduizend vredesbewegers waren afgelo pen zaterdag en zondag bijeen op het zogenaamd Plateau van Lar- zac in de Franse Midi. Ze waren gekomen na de oproep van een tiental anti-nucleaire oorlogsbe wegingen, die geen van allen bin dingen hebben met de Franse Communistische Partij. In okto ber, tijdens de ontwapenings- week van de Verenigde Naties en door Rudolph Bakker tegelijk met andere vredesmani- festaties in West-Europa, zullen deze organisaties oproepen tot een betoging in Parijs. Het hangt van het succes van deze betoging af of voortaan ook in Frankrijk van een „volwassen" vredesbe weging gesproken zal kunnen worden. Het Plateau van Larzac, dat lange jaren in het nieuws was omdat vorige regeringen er een militai re basis wilden vestigen, werd door president Mitterrand na zijn verkiezing aan de boeren en aan de natuur teruggegeven. Hier kwamen de vredesbewegers bij een die zich onder geen voor waarde „pacifisten" wilden laten noemen. Niet alleen omdat de „pacifisten" geen kans hadden gezien de Eerste en Tweede we reldoorlog te verhinderen, maar ook niet omdat de term door de Franse Communistische Partij in bezit is genomen. Nadrukkelijk is er dan ook geen enkel verband met de door de Communistische Partij in juni georganiseerde „picnic voor de vrede" in het park van Vincennes. Tot de organisatoren van de bijeen komst behoort de links van de Socialistische Partij opererende PSU, wier vorige voorzitster, Hu- guette Bouchardeau, nu minister voor „de omgeving" is. En dan tekent verantwoordelijk voor het gebeuren de Codene, het „Comi té voor de nucleaire ontwape ning in Europa". De slogan op het Plateau van Lar zac was het afgelopen weekeinde „nucleaire bevriezing". Het vreedzame publiek werd ge vormd door a-politieke demon stranten. Men trof er vegetariërs, haters van supermarkten die de Derde Wereld uitbuiten, dienst weigeraars en Fransen die geen belasting willen betalen om de bouw van de zevende Franse ato maire onderzeeboot tegen te gaan. En een oude anarchist liet weten: „Weg met de kazernes, want dat zijn de bordelen van de macht". Het links-onafhankelijke dagblad Libération schreef na de demon stratie op het Plateau van Larzac dat deze wellicht wat naief-ogen- de betoging wel eens het begin zou kunnen zijn van een ontwi- keling die nieuw is voor Frank rijk. De ontwapeningsdiscussie, die goed was voor de partijen in de oppositie, is kennelijk van de baan nu de socialisten aan de macht zijn, aldus het blad. Het voegt eraan toe dat zich binnen de regeringsmeerderheid wel eens een breuk zou kunnen gaan aftekenen naarmate de socialis- ten-aan-de-macht terzake van de bewapening net zo handelen als hun voorgangers het probleem hebben teruggebracht „tot dog ma en staatsgeheim". Of dit „nieuw-links" doorbreekt in de FYanse ziel zal de komende maanden zichtbaar worden. „We hebben maar drie maanden de tijd", sprak een van de organisa toren van de Codene dramatisch. De Codene is niet voor eenzijdi ge ontwapening, maar ze meent dat eenzijdig initiatief van Fran se zijde kan helpen het proces van de ontwapening in beweging te brengen. De Codene denkt in dit verband aan „het niet moder niseren van de force de frappe". De vredesbewegers vinden het ook een goed idee de verdedi ging voortaan weer te laten steu nen op de zogenaamd klassieke bewapening. Duidelijk anti-nucleair is de actie van negen hongerstakers, die met hongeren zouden beginnen „als op 6 augustus de ontwape ningsonderhandelingen in Genè- ve niet tot concrete resultaten hebben geleid". De hongersta kers en hun organisatoren hiel den 4 augustus in Parijs een persconferentie. In een brasserie overigens. Syrië schiet onbemand Israëlisch toestel neer DAMASCUS/TEL AVIV (Reuter/ AFP) - Een Israëlisch onbe mand verkenningsvliegtuig van het type "Drone" is gisteren bo ven oostelijk Libanon door Syri sche troepen neergeschoten. Dit heeft het Syrische nieuwsagent schap Sana gemeld. Een Israëli sche woordvoerder erkende in Tel Aviv het verlies. De Israëlische militaire woord voerder zei dat het spionage-toe- stelletje op een "routine-inlich- tingenvlucht" werd getroffen door twee raketten vermoede lijk SA-6 raketten van Russische makelij. Het vliegtuigje vloog bo ven Syrische stellingen in de Be- kaa-vallei, aldus een Syrische militaire woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6