„Er is zat te zien in Warmond" Leiderdorp wil bij kunstuitleen AGENDA overval geldwagen Wandelroute langs monumenten en natuurschoon Vrijspraak gevraagd voor mede-verdachte DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 Wassenaarse ballonvaarder wil oceaan oversteken WASSENAAR - De Wasse naarse auto-importeur Evert Louwman (42) wil in de zo mer van 1984 samen met het echtpaar Henk en Evelien Brink proberen met een bal lon non-stop de Atlantische Oceaan over te steken. Na tientallen mislukt pogingen lukte het pas in 1978 de At lantische Oceaan met een ballon over te steken. Slaagt de poging van de drie Hollan ders dan betekent het de tweede succesvolle transat lantische non-stop-ballon- vaart en brengt Evelien Brink als eerste vrouw ter wereld deze oversteek als ballonvaartster op haar daan. Tegenstrijdige verklarin gen van de andere veroordeelde overvallers werden als hoofdmo tief voor die gedachtengang aan gevoerd. Het hof vond de opmer kingen van mr. Mantz echter niet overtuigend genoeg en ging dan ook niet op zijn verzoek tot on middellijke in vrijheidstelling in. Tijdens de langdurige zitting ver klaarde J.P. destijds wel met de voorbereiding maar niet met de eigenlijke overval van doen te hebben gehad. Procureur-gene raal mr. Meijering vond dat maar een onlogische gang van zaken. Ook onlogisch vond hy het dat J.P. zich, kort na de overval in Wassenaar, door de politie in Spanje wegens verboden wapen bezit had laten arresteren om op die manier aan uitlevering naar Nederland te ontkomen. "Als hij onschuldig is aan de overval is dat toch een vreemde zaak". Volgens mr. Mantz had J.P. ge dacht in Spanje zes maanden te moeten zitten voor het wapenbe zit maar daarbij een kostbare misrekening gemaakt. De ver oordeling liep niet uit op zes maanden maar op zes jaar, waar van hij er nog drie moet uitzitten. Mede gelet op de erbarmelijke omstandigheden in de Spaanse gevangenissen en het goede ge drag van J.P. aldaar vroeg mr. Mantz om de nodige clementie. Het hof doet over twee weken uit spraak. Vrijwilligers De afdeling Welfare van het Rode Kruis in Zoeterwoude zoekt vrijwilligers. Vooral door de uitbreiding van de activiteiten in Huize Emmaus is er plaats voor mensen die enkele uren per week van hun tijd beschik baar willen stellen voor het be geleiden van gehandicapten en bejaarden bij allerlei bezighe den. Inlichtingen over het vrij willigerswerk zijn te krijgen bij mevrouw Van Lier, tel. 01715- 1680. Muziek De stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest is op zoek naar muzikanten die mee willen spe len in "het grootste orkest van Oegstgeest". Ook zangers wor den gezocht. Mensen die een muziekinstrument bespelen, kunnen zich opgeven bij SJJO, Julianalaan 1. Een componist zal speciaal voor het orkest een eenvoudig muziekstuk schrij ven dat op 4 september zal wor den uitgevoerd. Disco AVRO's Toppop discoshow komt donderdagmiddag naar de Lan ge Voort in Oegstgeest. Vanaf half een zullen de laatste hits worden gedraaid. Bijbelschool Op het grasveld naast het Leider- dorpse buurtcentrum Zijlkwar tier in de Van der Marckstraat wordt volgende week een vakantie-bijbelschool gehou den. Iedere morgen vanaf tien uur zijn er allerlei activiteiten zoals het vertellen van een bij belverhaal en knutselen. Links Evert Louwmandie samen met het echtpaar met een ballon de oceaan wil oversteken. DEN HAAG/WASSENAAR - On middellijke in vrijheidstelling. Dat vond mr. Mantz gisteren bij het Haagse gerechtshof wel op zijn plaats voor zijn cliënt J.P. die in het verleden door de recht bank was veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar voor zijn aandeel in een overval op een geldtransportwagen. Bij die overval, maart 1980 in Wasse naar, was 850.000 gulden buitge maakt. Het geld, afkomstig van de AMRO-bank en de ABN, is overigens nog altijd niet terecht. Volgens mr. Mantz is er alle aanlei ding te denken dat J.P., een in Spanje wonende Marokkaan, niet aan de overval heeft meege- Stad en rand WARMOND - "Een wandelroute door de Heerlijkheid War mond", noemt de schrijvende gids Jan van Leeuwen zijn vier pagina's tellend onbezoldigd VW-werkje. Onbezol digd omdat Warmond VVV-loos is en Van Leeuwen in navolging van onder meer de van de traditionele Stron trace bekende Hylke Tromp met zijn wandelroute een hernieuwde poging heeft gedaan om "Warmond te pro moten". De door Van Leeuwen uitgestip pelde route leidt door Warmonds rijkdom aan monumenten en na tuurschoon. De wandelaar dient te vertrekken vanaf het pleintje voor Galerie De Pomp en het on derkomen vaii vereniging Het Oude Raadhuis. Een vertrekpunt met een bijbedoeling, zo blijkt. "Ik heb voor het pleintje geko zen omdat op die manier een be zoek aan de tentoonstellingen in Het Oude Raadhuis en die in 'De Pomp' aan de wandelroute kan worden gekoppeld", legt hij uit. Van Leeuwens werkje wordt dan ook van hieruit verspreid en na vraag leert dat het gretig aftrek vindt. De wandeling voert de gebruiker van de benenwagen vervolgens door de Dorpsstraat en de Burge meester Ketelaarstraat. "Direct aan uw rechterzijde ziet u de bui tenplaats Groot Leerust uit 1717. De achter het huis gelegen tuin is vrij toegankelijk. Hierin bevindt zich ook de theekoepel", schrijft Wj De tocht dient te worden voortge zet richting de ophaalbrug aan het einde van de Burgemeester Ketelaarstraat. Waarna de wan delaar het bos van 't Huijs te Warmondt wordt ingestuurd, al waar een reigerskolonie woonachtig is. Om het bos te kunnen betreden dient men zich naar de ingang aan de Herenweg te begeven waar een kaartjesau tomaat de wandelaar dwingt zijn portemonnee tevoorschijn te ha len. Onbewoond Gids Van Leeuwen voert de wan delaar vervolgens naar de bui tenplaats 'Oostergeest'. In het midden van de wei voor Ooster geest is het helaas onbewoonde ooievaarsnest te zien. Erachter ligt het gemeentehuis, eveneens onbewoond, doch zeer druk be zocht. In de Laan van Oostergeest, inte ressant vanwege de Oude Toren plus de kerkruïne en de onder grondse gang bij het kerkhof, stuit de wandelaar op het ver- door Wim Koevoet pleeghuis Mariënhaven en het kloosterbejaardenoord Mariën- gaerde (voorheen respectievelijk het Grootseminarie van het Bis dom Haarlem en de zogenaamde 'Franse kostschool'). Via de Bi- schopslaan komt 'het voetvolk' weer terecht op de Herenweg. Honderd meter voorbij het be jaardenhuis St. Liduina dient er linksaf te worden geslagen, de Lockhorstlaan in. De laatste stappen voeren de wandelaar door de Jan Steenlaan. Uiteraard wijst Van Leeuwen op de mo menteel in de steigers staande Jan Steenhuisjes waar de gelijk namige schilder van 1656 tot 1660 heeft gewoond. "Tegenover de huisjes wordt momenteel een voetgangersbrug naar het eiland Koudenhoorn gebouwd" schrijft Van Leeuwen voor al dc mensen die dat nu nog niet we ten. Tekeningen De wandeling eindigt waar die be gon, bij Galerie De Pomp dus. Na de tocht, die ongeveer een uur in beslag neemt, weet de wandelaar heel wat meer van het dorp aan De Leede want Van Leeuwen heeft de routebeschrij ving doorspekt met veel infor matie. Illustrator Hendrik Jan Brakels heeft ervoor gezorgd dat verdwalen onmogelijk is want zijn zeer fraaie en goedgelijken- de pentekeningen van onder an dere de theekoepel, de Jan Steenhuisjes (zie foto) en Het Ou de Raadhuis dienen behalve als verfraaiing ook als herkennings punten. Van Leeuwen reageert (te) beschei den op de welverdiende compli menten die hem ten deel vallen. "Het is jammer dat de routebe schrijving en de tekeningen op kringlooppapier zijn afgedrukt. Ik had er eigenlijk wel een leuk boekje met een kaft van willen De Jan Steenhuisjes, getekend door Hendrik Jan Bartels. maken maar dat is te duur. Dan waren de tekeningen ook beter uit de verf gekomen. Ik ben wel van plan de wandeling een wat permanenter karakter te geven opdat men niet denkt met een eenmalig iets te maken te heb ben. Volgend jaar zou ik bijvoor beeld veranderingen kunnen aanbrengen, ik heb mogelijkhe den genoeg want er is in War mond zat te zien". wv Van Leeuwens initiatief moet te vens worden gezien als een voor zichtige poging om de al oude plannen van vereniging Het Ou de Raadhuis tot vestiging van een VW-achtig kantoortje nieuw leven in te blazen. Van Leeuwen is hiermee de derde persoon met VW-aspiraties want Oegstgeestenaar Tromp, de grote animator van de Strontrace en de eigenaar van een winkel aan de Dorpsstraat, zijn hem al voorgegaan. Zowel de pogingen van Tromp als die van winkelier C. van Tonge ren zijn "doodgebloed", weet een woordvoerder van 'Het Oude Raadhuis'. "Van Leeuwens stre ven is een nobel streven, maar zal hoogstwaarschijnlijk een uto pie blijken te zijn", aldus de zegs man. Debet hieraan is volgens hem de onwil van de onderne mersvereniging om financiële hulp te bieden. "Dat is ook lo gisch want het zijn vooral hotels en dergelijke die gebaat zijn bij een VW, en die zijn er niet in Warmond. Misschien dat de jachthavens zijn geinteresseerd", oppert hij. WOENSDAG Musuem voor Volkenkunde, Steen straat: films, 'Himalaya', 11.30 uur; 'De Koning en de Maan' (sprookjes uit Bhoetan), 14.30 uur; 'North Indian Village', 15 uur. Hooglandse kerk: pauze-orgelconcert Martin Voogd, 12.30-13.15 uur. Jongerencentrum Stats, Haarlemmer straat 73: sport en spel, 15-17 uur. Clubgebouw ZLC, Smaragdlaan: start fietsdriedaagse, 18.30-19.30 uur. Breehuys, Breestraat: swingavond, 19- 24 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 5 augustus tot 12 augustus door: Apdtheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma. woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis. Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand Overleden te Leiden: Verweid, Suzanna L. 7 mrt 1933 e/v Bekooy, P., Norre- meerstraat 48. ONDERTROUWD: Th.R.A. Perk en E.H. de Bolster; W.Y. Roodenburg en C.Th.G.P. Princen; M.K. van Egmond en C. de Raad; J.P.M. van den Ing en W. van Huis; H.C. Wesseling en B.A.E.C.R.A.L. van der Plas; C.B. de Kleijn; H.C.M. Kok; L. Noorduin en A. van Nieuwenhuijzen; H. Engels en A.F. Breddels; I. Verstraaten en M. Kooreman; N. Neuteboom en L. van Egmond; F.J. van Dobben de Bruijn en F.E. Leeflang. GEBOREN: Kirsten, d.v. T. Oldenburg en V.J. Mollers; Bartholomeus Jacob, z.v. G. Vreugdenhil en W.M. van Veen; Ronald, z.v. N. van der Bent en W.E.M. de Mol; Paul, z.v. A.F. Smit en C.M. Diemei; Robert Dingenman, z.v. A.D. Verhoef en C. Pannekoek; Mir jam, d.v. J. Vlieland en H. den Haas; Diana, d.v. J. van Beelen en M.P.A. Zoetemelk; Conny, d.v. J. van Beelen en M.P.A. Zoetemelk; Dirk Pieter Christiaan, z.v. D. Remmelzwaal en K.T.A. Brussee; Margaretha Herma- na, d.v. J. van Dijk en M.M.A. van Ee- den; Marie-Louise Christiana Betty- ne, d.v. M.H. Jorissen en G. Verhoog; Linda, d.v. J.N.M. Sluijs en A. Schoenmaker; Hester, d.v. J.W. Rin- gelestijn en J.C. van Balen; Yin Ting, d.v. S.K. Au en W.L. Li; Wouter Ale xander Cornelis, z.v. C.J.C. Adamse en F. Scheffer; Tim, z.v. K.P. Honders en E.L.J.M. van Eggelen; Ingrid, d.v. J. de Hom en M. Ruis; Sandra, d.v. C. van Egmond en J. Hoek; Marijtje Agatha, d.v- J. van Vliet en M.C. van den Anker; Ralf Willem, z.v. P. Wie man en C.P.M. van den Hoek; Edwin Gerardus, z.v. A.G. Koster en J.C.M. Walraven; Jeffry, z.v. H. Kistemaker en A.C. van Dijk; Niels, z.v. A.T. Smit en J.M. de Ridder; Maarten Jan, z.v. C.G. Kraijenoord en J. van der Plas; Sophia Charlotte, d.v. L.C. Blok en W.J. Koekebakker; Joyce, d.v. L.H. van Doornik en A.M.M. Bouthoorn; Vasant Ashvin, z.v. K. Bhikhie en S. Ramlal; Donna Claire, d.v. N.P. de Bruijn en M.J. van den Honert. Geboren te Warmond: Justin D. zoon van: Charbon, F.C. en: Adriaans, E.L.G., Ganzenwei 326. Geboren te Leiden: Suzanna J. d/v Hoes, F.A.M. en: Boerrigter, J.M.T., Marijkestraat 8. Geboren te Leiderdorp: Maria F.C. d/v Zwetsloot, W.J.J, en: Van Tienen, L.J., Haarlemmertrekvaart 2. Overleden te Warmond: Blansjaar, Ka- rel 24 mrt 1900, Mgr. Aengenentlaan 1; Van Wieringen, Matje 2 aug 1896 w/ v Eikelenboom, J., Mgr. Aengenent laan 1; Roskamp, Hendrika C. 4 juli 1890, Mgr. Aengenentlaan 1; Heems kerk, Salomon 17 sept 1902, Lelie straat 7a, Leiden; Van Wijk, Neeltje 19 jan 1898 w/v Bouwmeester, J., Mgr. Aengenentlaan 1; Goedhuijs, Hendri ka L. 15 juli 1906, Mgr. Aengenentlaan Gehuwd te Warmond: Pera, F.A. 6 juli '62 en: De Mink, M. 9 aug '61 (adres na huwelijk:' Morsstraat 4, Leiden). Van Winsen, P.FW. 27 sept '57 en: Brou wer, H.J.M. 30 jan '60 (adres na huwe lijk: 3e Loostérweg 52, Hillegom). Gemeente geeft geen subsidie LEIDERDORP - Er leven bij de ge meente Leiderdorp plannen om toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling kunstuit leen Leiden en omstreken. Hier over is onlangs een ambtelijk ad vies uitgebracht. Het advies is overigens nog niet in de B en W- vergadering geweest. Via de kunstuitleen kunnen inwoners van de aangesloten gemeenten tegen een vergoeding een kunst werk mee naar huis nemen. Na enige tijd moet dat weer worden teruggebracht en kan iets anders worden uitgezocht. Uitgangspunt van het ambtelijk advies is, dat het de gemeente niets mag kosten. In principe moet de gemeente Leiderdorp een bijdrage van een kwartje per inwoner leveren. In totaal bete kent dat een bijdrage van 5.250 gulden. Leiderdorp heeft nu met de kunstuitleen bereikt dat het bedrag mag worden vervangen door het schenken van drie kunstwerken aan de kunstuit leen. Die kunstwerken zijn ei gendom geworden van de ge meente Leiderdorp via de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR). In tegenstelling tot de gemeente Leiden zal Leiderdorp niet de helft van het leenbedrag voor haar rekening nemen. Wil een Leiderdorper dus een kunstwerk lenen dat bijvoorbeeld minder dan duizend gulden waard is, dan betaalt hij daar vijftien gul den voor. De Leidenaar betaalt de helft. De ambtenaren stellen voor in elk geval in 1984 aan de regeling deel te nemen. Halverwege dat jaar zal men bekijken of men in 1985 doorgaat met de kunstuitleen. Volgende Week buigt de raads commissie welzijn zich over deze kwestie. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDERDORP - Het fietspad langs de Persant Snoepweg ter hoogte van het Elisabethziekenhuïs in Leiderdorp verkeert in slechte staat (zie foto Holvast). De tegels van het fietspad zijn door wortels van bomen losgewerkt en veroorzaken nu overlast voor (brom-)fietsers. Inmiddels heeft de gemeente laten weten "zo snel mogelijk met het opknappen van het fietspad te beginnen. We zouden het nu wel willen aanpakken, maar vanwege de bouwvakvakantie is er niet voldoende personeel", aldus een woordvoerder van de gemeente Leiderdorp. Het is inderdaad oppassen geblazen, want als een wielrijder een smakker maakt, betaalt de ge meente geen cent. Slechts wanneer de gemeente werkelijk nalatig is, waardoor ongelukken niet kunnen uitblijven, moet de gemeente met de centen over de brug komen. (ioto Holvast» Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur) incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging 0.0 tentsgelden bij taling te voldoen is niet toegestaan Directie: G Koopman Adj.dirN. Quakernaat Hoofdredacteur: Drs. J. W. E Metselaar Ad). Hoofdredacteur Plv Alg redactiechef Commentaren R D PaauAr. W F J Wirlz en A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B W. T Jungman (plv) P J. de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C. H Schrama (feature) tel. 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2