Computers slopen is ook een specialisme Tutu wil zware druk op Zuid-Afrika Droompaleis voor hobbyisten Evangelicals onder indruk wereldraad Onbezorgd op vakantie? Dan eerst alles goed regelen bij de Rabobank. Rabobank S PAGINA 10 Varia DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 Eens kostte het miljoenen (foto GPD) worden computers gehaald uit de ons omringende landen en alle materiaal voor hergebruik wordt in het buitenland ver werkt. CRS beroemt zich, op een formu le die uniek is in de wereld. Het bedrijf koopt geen afgedankte computers, doch verleent slechts diensten. Als een be drijf van een computer af wil, komt CRS die ophalen. De computer wordt in de grote hal op het industrieterrein ge sloopt: de onderdelen met her bruikbare materialen worden er uitgehaald. Per computer wordt er bekeken hoeveel de verkoop van die materialen op brengt: de hele grote systemen worden afzonderlijk verwerkt, bij kleinere systemen wordt een gemiddelde genomen. De teruggewonnen (edel)meta- len worden verkocht en de klant krijgt, ongeveer vier maanden nadat de computer werd opgehaald, een afreke ning. Op die afrekening staat keurig het gewicht van de computer, het gewicht van het teruggewonnen goud en de bruto-opbrengst. Van dat be drag wordt 32 procent 'service kosten' afgetrokken, plus de kosten van de raffinage. Het resterende bedrag wordt dan aan de klant uitbetaald. Bij de formule van CRS wordt dus gewerkt voor een vast percen tage van de opbrengst. Goud Een van de edelmetalen die uit de computers wordt terugge wonnen is goud. Hoewel het om miniscule onderdeeltjes gaat (vergulde contactpennen), zijn er toch maanden dat CRS vijf kilo goud bijeensprokkelt. In juli van dit jaar draaide CRS een topomzet van 100 ton. Het vorige record werd geboekt in mei 1983, toen 69 ton aan com puters werd verwerkt. Een harde eis is ook hier dat er vernietigd moet worden. Voor de naam van het bedrijf en voor de afzet is het niet ge wenst dat het tweedehands spul opnieuw in de roulatie komt. De zorg over de beveili ging van hetgeen vernietigd moet worden gaat zo ver, dat een grote computerleverancier de transporten naar de sloperij door eigen mensen laat bege leiden. Er is ook een computer- leverancier die magneetban den laat verschroten bij CRS. Ook hierbij is het gewenst heel erg zelfs - dat er niets overblijft. Postma merkt overigens ook op dat de spullen steeds sneller bij de sloop komen. Hij toont het hart van een kassa die een streepjescode scant. Zolang is die er toch nog niet? schat dat er zo'n 8 kilo aan sou venirs in het huis aan de dijk staat. De rest ging naar buiten landse metaalverwerkers en in de container. Moderne computers zijn veel compacter. Het is dan ook moeilijker daar nog bruikbare materialen uit te halen. Het be roep van computersloper zal ook weer verdwijnen. Jan geeft het vak zelf nog 5 jaar. Hij krijgt nu al apparaten die slechts drie jaar oud zijn. Over 5 jaar zal hij weer naar iefs an ders omkijken. Dat zal hem ze ker lukken. Formule De 'concurrent' van Jan Meyer is gevestigd op het industrieter rein 'Rijnhaven' in Alphen aan de Rijn. Het is vanaf het eerste moment duidelijk dat deze 'Computer Recycling Service' (CRS) meer een bedrijf is. Bij Jan Meyer moest ik mijn auto tegen de rand van de dijk aan rijden en toen kon de melk boer uit Rumpt er nog nauwe lijks langs. In Alpen aan de Rijn een royaal parkeerterrein met geschilderde parkeèrvak- ken. De ontvangst is in een modern ingericht kantoor, waar vader en zoon Postma zetelen. Op richter-eigenaar Kuiper is in het buitenland. Dat is geen uit zonderlijke situatie: CRS heeft in Canada nog een bedrijf, er Het is alweer 25 jaar geleden dat de eerste computers hun intrede deden. Tientallen miljoenen guldens werden op tafels gelegd om de apparaten in huis te halen. Vroeger was een forse zaal nodig voor een computer, nu is diezelfde rekenkracht onder de arm mee te nemen. De computer verandert snel. De afgedankte apparaten zijn te groot om ze bij het groot vuil te zetten, en bovendien kunnen ze nog waarde hebben. Tweedehands verkopen is er niet bij. de prijs van een snellere en kleinere is daar gewoon te laag voor. Dan rest er slechts één oplos sing: de sloper. Het slopen van een computer is echter een gespecialiseerd werkje. Twee mensen in Nederland hebben er hun beroep van gemaakt. Chriet Titulaer bezocht beiden. „Je moet wel 's avonds komen", zei Jan Meyer toen ik hem bel de voor een gesprek. „Overdag moet ik slopen, van 's morgens zeven uur tot 's avonds acht". De familie Meyer woont aan de oever van De Linge in het lan delijke plaatsje Rumpt in de Betuwe. De fraaie woning op de dijk geeft niet bepaald de indruk dat je bij een sloper op bezoek bent. Hoewel... iln het verzorgde interieur staat een kist die bij nader inzien'aan Es- tec, het technologische ruimte vaartcentrum in Noordwijk heeft toebehoord. Op de ven sterbank staat een kernenge heugen, afkomstig uit een 15 jaar oude computer. Er staan meer van die zeldzaam wor dende geheugens. Een computersloper met liefde voor zijn vak. Jan heeft het be drijf samen met zijn vrouw Beertje opgezet. In maart 1982 begonnen ze ermee. Van de grond af moest alles worden opgebouwd, maar het is ge lukt. Zonder WIR-premies en zonder subsidieregeling, ge woon hard werken. Sorteren Wie zou denken dat iedereen computersloper kan worden, komt bedrogen uit. Jan neemt me mee naar de elders in Rumpt gevestigde sloperij. Daar liggen op keurige stapels de computerkasten, de disc drives, de printers en de plot ters. De echte werkruimte is voor een sloperij eveneens bij na overdreven netjes. De echte plaats van handeling is een werktafel waarop een aantal bakken is geplaatst. Het ge heim van de smid is het sorte ren op hergebruik van onder delen. De computers en andere appara ten worden gesloopt, de meta len van onderdelen worden ge sorteerd en naar firma's ge bracht die er exotische, zeldza me en halfedelmetalen uitha len. Hoewel zelfs platina, goud en zilver in computers is ver werkt, gaat het ook om gera nium, tantalium, rodium, tita nium, kobalthoudende meta len, enzovoort. Als sloper moet je dan ook aardig thuis zijn in de metaalkunde en de chemie. Je moet veel metalen op het oog kunnen herkennen, maar in geval van twijfel moet je proeven doen. Een hoekje van de werkruimte is daarom ingericht als laborato rium. Monsters worden in een reageerbuis gedaan en de scheikundige reactie met vloeistoffen wordt bekeken. Hoe hij precies sorteert wil hij niet zeggen. Hij overweegt ove rigens wel om die kennis te verkopen. Aan buitenlanders. „Je moet dat niet aan Neder landers vertellen, dan ga je je zelf beconcurreren". Het ge heim zit dus in het sorteren en vergaren van dezelfde metalen. Eén computer levert te weinig waardevolle metalen op. Pas als je er een stuk of tien hebt gesloopt, krijg je een verhan delbare hoeveelheid. Zonde Is een oude computer wat waard? Een richtprijs is eigen lijk niet te geven. De grote computers krijg je vaak door inschrijvingen die worden georganiseerd door de Rijks overheid. Het systeem van in schrijven voorkomt dat er on regelmatigheden voorkomen, dat de buit wordt geplunderd vóór de overdracht. De hoogste prijs die Jan tot nu toe voor een computer betaal de was 45.000 gulden. Het gaat dan om apparaten die vroeger miljoenen hebben gekost. De meeste apparaten zijn een jaar of tien oud. Er zit ook wel ou der spul bij, maar vaak werd dat al niet meer gebruikt. Het stond op zolder. Toen de nieu we computer werd geinstal- leerd, leek het zonde de oude weg te gooien. Pas als de zol der wordt opgeruimd komt het 'probleem' weer tevoorschijn. De prijs is enigszins afhankelijk van het gewicht, maar voor twee van hetzelfde type kan het ene exemplaar 500 gulden opbrengen en het andere ex emplaar 15.000 gulden. Het verschil heeft te maken met al les wat erop en eraan zit. De grote bakbeesten hebben wel wat waarde, maar de kleinere exemplaren brengen nauwe lijks wat op. Als je een tafel computer hebt die vroeger een ton heeft gekost, levert die nu nog een fles jenever of een taart op. Echt voor niks heeft de familie Meyer nog nooit een computer gekregen: ze sturen op z'n minst een taart! Droompaleis Voor de hobbyist is dit een droompaleis: toetsenborden, relais, buizen, printplaten, stekkers, geheugens, ènz. Er komen zelfs onderdelen in de originele verpakking. Nieuw, met gebruiksaanwijzing. Gren zeloos verouderd. De techniek ontwikkelt zich zo snel dat er geen handel meer zit in twee dehands printplaten. „Het is een verschrikkelijk leuk beroep", zegt Jan Meyer. Op zijn visitekaartje staat trou wens geen computersloper, maar „Metal Recycling". In het eerste jaar van haar bestaan verwerkte Meyer Metal Recyc ling 500 ton computers. Ik De Anglicaanse bisschop Tutu, se cretaris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, is in het Cana dese Vancouver als een ware held door de oecumenische be weging binnengehaald. Tutu, die vorige week voor het eerst na achttien maanden toestemming kreeg van de Zuidafrikaanse re gering om naar het buitenland te reizen, zei tijdens een persconfe rentie dat alleen zeer aanzienlij ke politieke en economische druk op Zuid-Afrika het einde van de apartheid naderbij kan brengen. De bisschop woont in Vancouver de laatste drie dagen van de Assemblee van de We reldraad van Kerken bijwonen. Tutu hield een indrukwekkend pleidooi voor vrede en gerechtig heid, dat met een minuten du rend ovationeel applaus werd be loond. De wereldgemeenschap zal alle vreedzame middelen moeten beproeven om de Zuid afrikaanse regering te dwingen tot een nationale conventie met de leiders van alle bevolkings groepen, zei Tutu. Met name de rijke landen in het Westen zullen duidelijk moeten maken aan wiens kant ze nu eigenlijk staan. Pogingen om de apartheid voor het oog aanvaardbaarder te maken, hebben geen enkele zin. Alleen met de volledige ontmanteling van het op racisme gebaseerde systeem, nemen de niet-blanken genoegen. Wanneer veranderin gen in Zuid-Afrika uitblijven, kan het tot nieuwe explosies zo als die van Soweto in 1976 ko men. Dit keer zal het niet alleen in de stedelijke gebieden zijn, maar eerder nog in de zogenaam de thuislanden. „Honger zal de mensen in opstand brengen", al dus Tutu. De Anglicaanse bisschop bracht een vermoeide glimlach op de lippen toen hem tijdens de pers conferentie de onvermijdelijke vraag naar het gebruik van ge weld werd voorgelegd: „Geweld of geen geweld is in Zuid-Afrika niet de keuze. Het geweld is er al in de vorm van apartheid, een systeem dat miljoenen gezinnen gedwongen uit elkaar scheurt en vrouwen, kinderen en bejaarden als oud vuil in thuislanden dumpt. Waarom zijn de kerken in het Westen, die in de Tweede Wereldoorlog geen punt maak- Desmond Tutu ten van gewelddadig verzet, in eens pacifistisch als het over zwarte mensen gaat?". Mgr. Tutu zei niet te weten waarom de Zuidafrikaanse regering hem plotseling had laten gaan. Hij sloot niet uit dat het om een stuk je public relations ging. De bis schop, die begin september in zijn land terug moet zijn en nog steeds zijn paspoort niet terug heeft, zei dat het enige voorspel bare van de machthebbers in Pretoria is, dat ze onvoorspel baar zijn. Wanneer de Zuidafri kaanse regering het de Raad van Kerken onmogelijk maakt finan ciële hulp uit het buitenland te krijgen, verliest de Raad negen tig procent van zijn inkomsten. Uit het onderzoek dat een rege ringscommissie naar de Raad in stelt, is volgens Tutu gebleken dat de hulp aan familie van ge vangenen en de juridische bij stand aan vervolgden de rege ring een doorn in het oog zijn. „Ze hebben echter niet gevon den wat ze gehoopt hadden, bij voorbeeld dat we bommen ma ken". Volgens Tutu is er de laatste tijd enige beweging te bespeuren on der de blanken in zijn land. Met name onder jongeren wordt de vraag gesteld of de apartheid nog te verdedigen is. Zwarte Zuid afrikanen verlangen met hart stocht naar het moment waarop de blanken zullen willen geloven dat niemand ze haat. als ze maar VANCOUVER - Een groot deel van de 'evangelicals' die in Van couver de Assemblée van de We reldraad van Kerken bijwonen, zegt in een open brief onder de indruk te zijn geraakt van wat de oecumenische beweging voor velen betekent. Hoewel de evan gelicals ook kritiek hebben, zijn ze voor een belangrijk deel gene zen van hun vooroordelen en ne men ze stelling tegen de misvat tingen die in evangelische krin gen ten aanzien van de wereld raad leven. De brief rekent met name af met de protestantse ex tremisten die in Vancouver te gen de wereldraad demonstreer den. Niet alle vertegenwoordigers van evangelische christenen hebben de brief ondertekend. Een min derheid, onder leiding van de Westduitse theoloog Peter Beyerhaus, heeft in een eigen verklaring op scherpe wijze af stand genomen van de wereld raad. Tot de evangelicals die de open brief wel ondertekenden, behoren dr. Paul Schrotenboer, secretaris van de Gereformeerde Oecumenische Synode (GOS), verscheidene baptisten, Pink sterleider David du Plessis en de Amerikaan Waldron Scott, voor heen directeur van de World Evangelical Fellowship. Kritiek hebben de ondertekenaars van de open brief op de geringe aandacht van de assemblée voor de evangelisatie. Met name het onvermeld blijven van het feit dat grote delen van de wereldbe volking nog niet met de bood schap van Jezus Christus zijn be naderd, bevalt hen slecht. Verder hebben zij er moeite mee dat de assemblée bij alle aandacht voor samenlevingsvragen, voorbij ging aan meer persoonlijke ethi sche problemen, bijvoorbeeld rond huwelijk, seksualiteit, abor tus en euthanasie. De kritiek van prof. Beyerhaus en de zijnen gaat veel verder. De Westduitser spreekt van mis bruik van de christelijke traditie voor sociaal-politieke ideolo gieën, en beschuldigt de wereld raad ervan andere godsdiensten te presenteren als wegen waar langs Christus zich tot niet-chris- tenen richt. De vrees dat de we reldraad vervalt tot syncretisme (vermenging van christendom met andere godsdiensten) blijkt niet tevergeefs, gezien de spre kers van niet-christelijke gods diensten en de ruime plaats die in het assemblée-programma was ingeruimd voor riten van Ca nadese indianen. Beyerhaus toont zich bezorgd over de opmerking van prof. dr. Dick Mulder, voorzitter van de Neder landse Raad van Kerken, dat een christelijk reveil de dialoog met andere religies in gevaar brengt. Beyerhaus, die overigens weinig steun vond voor zijn verklaring, verwijt de wereldraad politieke eenzijdigheid. Hij spreekt in zijn verklaring de vrees uit dat de we reldraad steeds meer de spreek buis wordt van een valse profe tie. erkennen dat ieder mens, onge dacht huidskleur of positie, een gelijkwaardig schepsel Gods is. Het probleem is echter dat de blanken zich voornamelijk laten leiden door angst. ADVERTENTIE Voor mijn vakantie heb ik alles prima geregeld. Bij mijn eigen Rabobank. Peseta's voor mijn ver blijf in Spanje, wat franse francs voor de doorreis en ,.r reischeques als reserve. En niet te vergeten 'n goede reisverzekering. Bovendien past de Rabo bank, voor 'n kleine vergoeding, op waardevolle spulletjes, die ik niet graag kwijt raak. Doe daarom zoals ik en regel alle vakantiezaken bij de Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10