Zomer '83 Forse daling aantal kleuterscholen -c Alle kastanjebomen Berkheistraat gerooid Hiroshima- herdenking in Oegstgeest Gebouwen Ruigenhoek en Engelenbak zelfs onder slopershamer VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1983 Stad en rand Bijdragen Thijs Jansen Henk van der Post 3 Jong geleerd is oud gedaan, moeten de ouders van deze Voorhoutse tweeling hebben gedacht toen ze de kinderen de posteraankondigingen van een wedstrijd polstok-verspringen in handen duwden. Het tweetal zelf lijkt eventuele deelname in diepe discussie nog te overwegen. De foto is ons gestuurd door mevrouw Van Leeuwen uit Voorhout in het kader van de zomervakantie prijsvraag. groei. Het verschil daarvan is duidelijk te zien in de duinen ten noorden van de Rijn bij Katwijk en ten zuiden daar van", zegt drs. Bink. Over het weiden van schapen en geiten daar om het gebied van te veel groen te ontdoen zegt drs. Bink onder meer dat het houden van dergelijke dieren daar wel moeilijk zal zijn. "Op dergelijke grond is het niet meer rendabel. Maar het heeft wel tot gevolg dat naast de vlinder ook een aantal andere dieren het veld moeten rui men. Eén zo'n diersoort is de loopkever. Die heeft open ruimte nodig". Om het milieu in de duinen weer voor dergelijke dieren aan vaardbaar te maken moet min- tens eenderde deel van het to tale oppervlak worden be graasd. "Op die manier ont staat er weer een optimaal ge bied voor bijvoorbeeld de vlin ders". Reddings demonstratie voor kust Katwijk B remmer voorspelt Het hoge drukgebied dat Brem- mer voor dit weekeinde had voorspeld-, drijft net onder ons land door. De wind blaast de kern van het gebied over het noorden van Frankrijk. Tij dens het weekeinde zal de zon dan ook niet veel te zien zijn, meent de Valkenburger. Het weer zal niet veel anders zijn als vandaag en gisteren. Een beetje somber met veel wol ken. Dat beeld is eveneens te rug te vinden in de ons omrin gende landen. Bremmer schat dat de temperatuur aan de kust niet hoger wordt dan zo'n graad of 18, terwijl in het bin nenland de temperatuur kan oplopen tot ongeveer 23 gra den Celsius. Op de wat langere duur wordt het mogelijk weer beter. Bo ven noordwest Rusland hangt een hoge drukgebied dat mo gelijk onze kant opkomt. Maar de eerste twee tot drie dagen dus weer zoals vandaag. Veel regen zal er volgens Bremmer trouwens niet vallen. De wind blijft tussen noord en west. De maand juli telde 250 uren zon. Zoals reeds bekend was het aantal zonnige dagen in juli on gekend groot. Meteorologen hebben uitgerekend dat het de zonnigste maand sinds 1868 is geweest. Gemiddeld telt juli zo'n 190 uur zon. Internationale rolstoelmarathon RIJNSBURG/OEGSTGEEST - Zesentwintig rolstoelers zullen vanaf morgenochtend kwart voor tien aan de tweede inter nationale rolstoelmarathon deelnemen, die in Rijnsburg van start gaat. Zoals bij de tour de France begint de wedstrijd met een proloog, in dit geval vijf kilometer lang, waarvoor een parcours is uitgezet rond de Vliet in Rijnsburg. De win naar hiervan mag de volgende dag de etappe Aken-Hulsberg (35 kilometer) in de gele trui van start gaan. Maandag rijdt het peloton van Berg naar Weert, dinsdag van Weert naar Zeelst, woensdag van Oirschot naar Waalwijk, donderdag van Alphen naar Zoetermeer, vrijdag van Maas sluis naar Den Haag en de laat ste dag wordt Den Haag-Oegst- geest afgelegd. In totaal zullen de rolstoelers in acht etappes 279 kilometer onder de rol stoelzittingen laten doorglij den. De laatste dag zullen de deelne mers tevens Wassenaar, Kat wijk, Noordwijk en Rijnsburg aandoen. De organisatie is mo menteel druk doende om van staatssecretaris Van der Rey- den van het ministerie van wvc gedaan te krijgen dat hij de winnaar van de marathon in het winkelcentrum Lange Voort in Oegstgeest in de bloe metjes zet. Vlinderbestand onder druk DUINSTREEK - Het kleurrijke schouwspel van vlinders die van bloem tot bloem vliegen zal voor steeds minder mensen zijn weggelegd, want het gaat slecht met deze gevleugelde in secten in het land en met name in de duinen. Ook in het gebied tussen Wassenaar en Noord- wijk is de natuurliefhebber in middels al met zijn neus op de feiten gedrukt: het is met de kleurige fladderaar niet meer zoals het is geweest Er zijn al heel wat inheemse soorten uitgestorven en bijna twintig andere soorten zijn sterk in aantal achteruitge gaan. Hoewel ze wel een be dreiging vormen zijn het ech ter niet de Prikkebenen, de liefhebbers die er op jagen, die voor de uitroeiing zorgen. Ver anderingen die zich in de loop der jaren in het landschap heb ben voorgedaan zijn daarvan de belangrijkste oorzaak, zegt drs. F. Bink van het Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer in Arnhem. Hij is op zpek naar oplossingen om het vlinderbe stand wat op te krikken. Een flinke kudde schapen kan in de duinen tussen Wassenaar en Noordwijk al wonderen doen, zegt hij. "We mogen blij zijn dat er in het land natuurparken z(jn, want anders waren er al minstens zestien inheemse soorten uitgestorven". Op dit moment wordt er gewerkt aan een inventarisatie van het vlinderbestand in Nederland. Dat is voor het laatst gebeurd in de jaren vijftig. Enkele hon derden vlinderliefhebbers uit ondermeer deze omgeving on derzoeken welke soorten en hoeveel er nog bij hun woon plaats voorkomen. Afhankelijk Zoals bekend zijn de planten en de dieren in de natuur sterk WASSENAAR - De Wassenaarse Berkheistraat gaat voorlopig haar voorname karakter verlie zen. Alle kastanjebomen die daar staan zullen moeten verdwijnen. De conditie van de bomen is zeer slecht, wat een gevaar betekent voor de omwonenden en ver keer. De gemeente is overigens wel van plan een nieuwe rij jonge paardekastanjes te planten zodat over een jaar of vijftig de straat haar allure weer terugheeft. De toestand van de bomen aan de Berkheistraat staat niet op zich zelf. Steeds meer wordt duidelijk dat Wassenaar in de problemen verkeert met zijn gigantische bo- menbestand. In de "oase van de randstad" komen steeds meer ka .le plekken. Boomziekten en - de ze zomer - droogte eisen hun tol, evenals bezuinigingen op onder houd. De bomen aan de Berkhei straat verkeren al geruime tijd in de problemen. Ze dragen weinig blad en enkele exemplaren zijn op vallen na dood. Afgelopen winter nog knakte één van de kastanjes af en vernielde het hekwerk van Huize Nieuw Rijks- dorp. De weekmarkt was toen nog maar net vertrokken zodat ongelukken zich hierbij niet van elkaar afhankelijk. Als het ene soort ophoudt te bestaan, betekent dat vaak tevens het einde voor een andere. De eer ste tekenen dat er in de duinen hier bij de kust iets op til was waren er al in de jaren twintig toen de grutto van de blanke toppen verdween. "Dat is een vogel die op open ter reinen aardt" zegt drs. F. Bink van het Rijksinstituut. "Door dat het steeds minder rendabel werd om schapen op de arme grond in de duinen te laten gra zen veranderde geleidelijk het milieu". In het begin van de jaren zestig kreeg het vlinderbestand in de duinen weer een gevoelige klap toen de gevreesde konij nenziekte toxoplasmose uit brak. Die konijnen hadden de taak van de schapen min of voordeden. Bij storm laat één van de omwonenden haar doch tertje al niet meer op haar, aan de kant van een van de verrotte bo men gesitueerde, kamertje sla pen. Het marktverkeer is trou wens een van de oorzaken van de ellendige toestand waarin zich de vroeger majestueuze bomen rij verkeert, 's Morgens en 's avonds moeten de marktkoop-( lieden met hun vrachtwagens tussen de kastanjes door ma noeuvreren. Beschadigingen aan de boombast zijn het gevolg. Een ander gevaar steekt in de zilte meer overgenomen en graas den hele stukken af ip de dui nen. Daardoor konden bepaal de soorten vlinders zich daar handhaven. Nu krijgt het groen door het gebrek aan be weiding echter de kans zich te ontwikkelen. Wat weer gevol gen heeft voor het vlinderbe stand. Niet alleen het teruglopen van het aantal konijnen en het ver dwijnen van de schapen heeft de vlinderstand aangtast. Ook de waterwinning in de duinen tussen Katwijk en Wassenaar is daar debet aan. Verschil "Door het inpompen van voed selrijk water groeien planten in de duinen sneller en zijn er ook andere soorten bij gekomen. Er kwam dus meer planten- westenwind waaraan de hoogge legen Berkheistraat is blootge steld. De kastanje gedijt niet goed in een dergelijk zoute atmo sfeer. Zij bekort de levensduur van deze soort zelfs vele jaren. Nog minder rooskleurig wordt de situatie als er niet voldoende on derhoud wordt gepleegd. Dit was tot nu toe de gewoonte met de kastanjes. De Wassenaarse Plantsoenendienst laat ze al ja ren woekeren en rotten. Er is blijkbaar geen geld meer voor duur bomenonderhoud. KATWIJK/VALKENBURG -• Het grote reddingsspektakel morgen voor de Katwijkse kust krijgt een nog grootser ka rakter dan eerder was aange kondigd: er doet nog een heli kopter aan mee. In totaal han gen er morgenmiddag rond vier uur zes hefschroefvliegtui- gen boven de zee en het strand ter hoogte van restaurant De Zwaan in de badplaats. Ze zul len ruim dertig 'drenkelingen' met verschillende hijsmetho den uit het water halen. Naast het internationele vliegge- weld doet ook de jubilerende Katwijkse Reddingsbrigada een duit in het zakje door vanaf tien uur 's morgens demonstra ties op en rond het strand te verzorgen. Aanleidng voor de 'grootste demonstratie sinds de oorlog' is het 60-jarig jubi leum van de KRB. OEGSTGEEST - Een felle uit slaande brand heeft gisteravond een loods aan de Oude Valken- burgseweg in Oegstgeest volledig in de as gelegd. De brand moet omstreeks half tien zijn uitgebro ken. In de loods was een garagebedrijf gevestigd. Op het moment van de brand waren er zeven auto's in aanwezig die alle verloren gin gen. De technische recherche gaat een onderzoek instellen naar de oor zaak van de brand. Op de foto (Holvast) zijn leden van de Oegstgeester vrijwillige brandweer doende om de scha mele resten te blussen van wat eens glanzende automobielen moeten zijn geweest. VRIJDAG Filmhuis LVC - Breestraat 66. film The maltese falcon' van John Huston, 21.15 en 23.30 uur. Breehuys - disco, 13-18 uur. LVC - Imty, 21-2 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - films: 'Scherpa's van Komjong', 11.30 uur; 'Bhoetan, tussen de oude en de nieuwe wereld', 14.30 uur; 'De koning en de maan'. 16 uur. ZATERDAG VW-kantoor Leiden - Stationsplein, start corso wandeltocht, starttijd van 9-14 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Groenoordhallen - mobielmarkt, 10- 16.30 uur. Hartebrugkerk - wandel-orgelconcert door Rien Balkenende, 14.45 uur. ZONDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde - film 'Ravi Shankar plays a raga', 15 uur. ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 24 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371; spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professoren wijk, de Waard: za 8 uur tot zo 3 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820; spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266; spreek uur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754; spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, Ken- 'nedylaan 24, tel. 314349; spreekuur 12 en 17 uur. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: J. Reinders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760947; spreekuur 11-11.30 uur aan Leiderdorp za. P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070, spreekuur van 12.30-13 uur aan hetzelfde adres; zo, M.B. Lands meer, Drakestein 2, tel. 413913, spreekuur van 12.30-13 uur op Floryn 10. tel. 891000. Oegstgeest D.L.P. Overvest, Terweeweg 152, tel. 173994. Voorschoten za, W. van Dam, Palesinalaan 29, tel. 3960; zo, J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520. Warmond L. Lempers, Churchilllaan 13, Voor hout. tel. 02522-10140. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 5 augustus tot 12 augustus door: Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Beker, Lytweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260. tel. 153266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door R.P. Snoep, Rijpsburgerweg 29, Leiden, tel. 175636. WIJKVERPLEGING Leiden v Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13:30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. OEGSTGEEST Ter herdenking van de 140.000 doden die als ge volg van de atoombom op Hiros hima, 6 augustus 1945, waren te betreuren organiseren de Oegst geester IK V-kerngroep en Vrou wen voor Vrede morgen in Oegstgeest een zogenoemde vre- desketting. De stille demonstratie wordt ge houden op de hoek van de Lange Voort en de Lijtweg en duurt van elf tot twaalf uur. Toverlei Onder de instellingen die om ruim te in schoolgebouwen verzoeken bevindt zich onder meer Tover lei. Deze toneelvereniging, die nu nog in de Julianaschool is ge vestigd, is al lang op zoek naar een nieuw onderkomen. Immers, de lokalen die de toneelvereni ging nu nog bezet worden straks ingenomen door kleuters van De Ruigenhoek. Inmiddels heeft het college van B en W initiatieven genomen om de toneelvereniging aan een nieuw verblijf te helpen. Het be stuur van de Meijegaardschool aan de Vronkenlaan is gevraagd om ruimte beschikbaar te stellen voor zowel Toverlei als peuter speelzaal 't Speelbankje. Er is hierover echter nog geen besluit genomen omdat leden van het bestuur op vakantie zijn. Indien het bestuur van De Meijegaard school besluit om niet in te stem men met het verzoek van B en W, dan kan het gebouw van kleuter school 't Kwetternest mogelijk uitkomst bieden. Als het zover komt moet het gebouw wel eerst worden aangepast. Zo moet het dak worden gerepareerd en moe ten de draagspanten van het pand worden verbeterd. LEIDERDORP - Kleuterschool De Ruigenhoek aan de Willem de Zwijgerlaan in Leider dorp valt een dezer dagen onder de slopershamer. Men is inmiddels begonnen met het leeghalen van het gebouw. Het pand wordt gesloopt omdat de kleuterschool per 1 augustus is samengevoegd met de Koningin Julianaschool, de openbare lagere schQol aan de Kom van Aaiweg. Al in augustus 1981 is één van de twee klassen overgebracht naar de Julianaschool. Dat beviel zo goed, dat de tweede en laatste klas nu ook verhuist naar de Kom van Aaiweg. De samenvoeging maakt deel uit van een totale herziening van de schoolgebouwen in Leiderdorp. Voor vrijkomende lokalen wordt een nieuwe bestemming ge zocht, terwijl bouwvallen met de grond gelijk worden gemaakt Enige tijd geleden werd ook be kend dat kleuterschool 'De En gelenbak' de sloop staat te wach ten. In tegenstelling tot 'De Rui genhoek' betreft het hier een ge bouw dat in zeer slechte staat is. Maar zowel B en W als de Raad me nen, dat de Ruigenhoek moet worden gesloopt omdat belang stellenden ervoor goedkoper er gens anders kunnen worden on dergebracht. "Bouwkundig ge zien verkeert 'De Ruigenhoek' in goede staat, maar andere activi teiten zijn in dit gebouw geen haalbare kaart. Uit kostenoog- punt kunnen instellingen die vragen om leegstaande lokalen goedkoper elders worden onder gebracht", zo zei een woordvoer der van de gemeente Leiderdorp. Marijkeschool De nu nog volledig in gebruik zijn de Marijkeschool voor kleuter onderwijs wordt ook samenge voegd met twee basisscholen. Er gaan twee klassen naar de Kas- tanjelaanschool en twee klassen naar de Willem de Zwijger- school. dat gebeurt op z'n vroegst volgend jaar. De bestem ming die het gebouw na het ver trek van de kleuters krijgt ligt nog niet vast maar er zullen bin nenkort gesprekken plaatsvin den tussen de wethouder voor onderwijs en het bestuur van het Groene Kruis. Het Groene Kruis is nu nog gevestigd aan de Ber kenkade. Toverlei Onder de instellingen die om ruim te in schoolgebouwen verzoeken bevindt zich onder meer Tover lei. Deze toneelvereniging, die nu nog in de Julianaschool is ge vestigd, is al lang op zoek naar een nieuw onderkomen. Immers, de lokalen die de toneelvereni ging nu nog bezet worden straks ingenomen door kleuters van De Ruigenhoek. Inmiddels heeft het college van B en W initiatieven genomen om de toneelvereniging aan een nieuw verblijf te helpen. Het be stuur van de Meijegaardschool aan de Vronkenlaan is gevraagd om ruimte beschikbaar te stellen voor zowel Toverlei als peuter speelzaal 't Speelbankje. Er is hierover echter nog geen besluit genomen omdat leden van het bestuur op vakantie zijn. Indien het bestuur van De Meijegaard school besluit om niet in te stem men met het verzoek van B en W, dan kan het gebouw van kleuter school 't Kwetternest mogelijk uitkomst bieden. Als het zover komt moet het gebouw wel eerst worden aangepast. Zo moet het dak worden gerepareerd en moe ten de draagspanten van het pand worden verbeterd. LEIDERDORP - Kleuterschool De Ruigenhoek aan de Willem de Zwijgerlaan in Leider dorp valt een dezer dagen onder de slopershamer. Men is inmiddels begonnen met het leeghalen van het gebouw. Het pand wordt gesloopt omdat de kleuterschool per 1 augustus is samengevoegd met de Koningin Julianaschool, de openbare lagere schQol aan de Kom van Aaiweg. Al in augustus 1981 is één van de twee klassen overgebracht naar de Julianaschool. Dat beviel zo goed, dat de tweede en laatste klas nu ook verhuist naar de Kom van Aaiweg. De samenvoeging maakt deel uit van een totale herziening van de schoolgebouwen in Leiderdorp. Voor vrijkomende lokalen wordt een nieuwe bestemming ge zocht, terwijl bouwvallen met de grond gelijk worden gemaakt Enige tijd geleden werd ook be kend dat kleuterschool 'De En gelenbak' de sloop staat te wach ten. In tegenstelling tot 'De Rui genhoek' betreft het hier een ge bouw dat in zeer slechte staat is. Maar zowel B en W als de Raad me nen, dat de Ruigenhoek moet worden gesloopt omdat belang stellenden ervoor goedkoper er gens anders kunnen worden on dergebracht. "Bouwkundig ge zien verkeert 'De Ruigenhoek' in goede staat, maar andere activi teiten zijn in dit gebouw geen haalbare kaart. Uit kostenoog- punt kunnen instellingen die vragen om leegstaande lokalen goedkoper elders worden onder gebracht", zo zei een woordvoer der van de gemeente Leiderdorp. Marijkeschool De nu nog volledig in gebruik zijn de Marijkeschool voor kleuter onderwijs wordt ook samenge voegd met twee basisscholen. Er gaan twee klassen naar de Kas- tanjelaanschool en twee klassen naar de Willem de Zwijger- school. dat gebeurt op z'n vroegst volgend jaar. De bestem ming die het gebouw na het ver trek van de kleuters krijgt ligt nog niet vast maar er zullen bin nenkort gesprekken plaatsvin den tussen de wethouder voor onderwijs en het bestuur van het Groene Kruis. Het Groene Kruis is nu nog gevestigd aan de Ber kenkade. Steeds meer kale plekken in Wassenaar De bomen aan de Wassenaarse Berkheistraat nu nog i pracht maar spoedig ten prooi aan de kettingzaag. tfotc LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur) zaterdag van 16 30-18 00 uur Bij automatische overschrijving incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n v Dam.ate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20,59 (Autom. betaling) s niet toegestaan Per o Jaarabonnement 233.50 Directie: G Koopman Adj.dir N Ouakernaat Hoofdredacteur: Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R. D. Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alg redactiechef J.M.J Post Commentaren R D Paauw. W F J Wirlz en A. A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H v d Post (plv) J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama .(feature) tel 071-144941,1st 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2