Blessureleed teistert atleten S D T Holverda vrijwel rond met Haarlem Winnen wint in Boxmeer Rechtszaak Zoetemelk vandaag voortgezet KNAU weigert onderzoek in te stellen naar oorzaak Geen duel Ovett-Coe Druppers op jacht naar record 1000m VVV Uit de zorgen Cuba te sterk voor VS 3INSDAG 26 JULI 1983 >ARIJS (AFP) - De "Vereniging van de Ronde van Frankrijk", waartegen Joop Zoetemelk een kort geding heeft aangespannen, was gisteravond tijdens de hoor zitting in het Parijse gerechtshof niet aanwezig. Evenmin trou wens als Zoetemelk, die ge vraagd heeft nieuwe deskundi gen aan te wijzen in de doping- affaire. De Nederlander liet zich vertegenwoordigen door de avo- caat mr. Georges Bitun. 3itun verzocht de president van het hof, Jean-Michel Guth, de doktoren Lebreton en Garat aan te stellen om nieuwe analyses uit te voeren. Het tweetal is werk zaam op de toxicologisch labora torium van het hoofdbureau van politie in Parijs. Deskundigen Deze officiële deskundigen zullen de opdracht krijgen om de urine monsters, die nog in het labora torium van de ronde van Frank rijk worden bewaard, opnieuw te onderzoeken en vast te stellen of de stofwisselingsresten van het hormoon Nandralon ontegenzeg gelijk wijzen op het gebruik van doping. Tevens moet worden na gegaan of preparaten, die wiel renners wel mogen gebruiken, niet tot dezelfde constateringen kunnen leiden. Joop Zoetemelk wil van de deskundigen graag horen welke medicijnen hij wel had kunnen nemen en op welk tijdstip. V ertegenwoordiger De president van het Parijse ge rechtshof heeft de "société" tele grafisch verzocht een vertegen woordiger naar de tweede zitting af te sturen. Jean-Michel Guth wil graag het standpunt van de organisatoren van de Ronde van Frankrijk vernemen. Vandaag wordt de zaak voortgezet. Overgang hangt af van vertrek Kristiansen HAARLEM (GPD) - Haarlem hoopt in de loop van deze week Wout Holverda van Sparta aan de selectie te kunnen toevoegen. De onderhandelingen met de 25-jarige aanvaller, die tot dusver heeft geweigerd het hem door Sparta voorgelegde contract te onderteke nen, zijn in een zeer vergevorderd stadium. Peter Winnen was gisteren in Boxmeer, waar hij het criterium won, een gretig doelwit van handtekeningenja gers. (Foto: ANPI BOXMEER (ANP) Peter Winnen heeft gisteravond het eerste Nederlandse criterium na de Ronde van Frankrijk gewonnen. De nummer drie van de Tour zegevierde in Boxmeer. Winnen versloeg in de eind sprint zijn vluchtmakker Hennie Kuiper. Winnen en Kuiper hadden zich met Piet van Katwijk, Johan Lammerts en de Deen Kim Anderson afge scheiden. In de slotfase verkregen Winnen en Kui per een lichte voorsprong op de overige drie. Win nen had voor de 100 kilometer een tijd van 2 uur 15 minuten en 29 seconden nodig. Veertigduizend kij kers keken in Boxmeer ademloos toe. De uitslag van het criterium in Boxmeer is: 1. Peter Winnen, 100 km. in 2.15.29, 2. Hennie Kuiper, 3. Piet van Katwijk op vijf seconden, 4. Kim Anderson (Den), 5. Johan Lammerts, 6. Gerrie van Gerwen op twintig seconden, 7. Jan Raas, 8. Fons van Katwijk, 9. Bert Oosterbosch, 10. Heddie Nieuwdorp. Zoetemelk Joop Zoetemelk zegevierde daags na afloop van de ronde van Frankrijk in het criterium in Elsloo. Met een voorsprong van een minuut en twintig secon den passeerde Zoetemelk voor 25.000 kijkers de eindstreep. Zoetemelk, in de Tour betrapt op do ping, was verreweg de strijdlustigste renner van het peloton. Na tachtig kilometer nam Zoetemelk de ge legenheid zijn eigen gang te gaan. Theo de Rooy eindigde als tweede. Adrie van de Poel werd derde. Zoetemelk had voor de 100 kilometer een tijd van 2 uur 14 minuten en 18 seconden nodig. De uitslag van het criterium in Elsloo is: 1. Joop Zoetemelk, 100 km. in 2.14,18, 2. Theo de Rooy op 1.20,3. Adrie van de Poel, 4. Wies van Dongen op 1:50, 5. Gerard Veldscholten, 6. Etienne Steevens (Bel), 7. Rudy Pevenage (Bel), 8. Jac. van Meer, 9. Martin Havik, 10. Ad Tak. De komst van Holverda, die het af gelopen seizoen achttien goals maakte voor de Rotterdamse vereniging, hangt voornamelijk af van het vertrek van Tommy Kristiansen. De Deen heeft van Haarlem toestemming gekregen om voor het Amerikaanse Cleve land Force te gaan spelen, maar wenst Kristiansen pas te laten gaan wanneer de bankgarantie van die club binnen is. Tot dus ver is dat nog altijd niet het ge val. Holverda, die zijn zaak in handen heeft gegeven van WCS-verte-- genwoordiger Ger Lagendijk, heeft van Sparta tot donderdag de tijd gekregen om te laten we ten of hij alsnog op de aanbie ding van de Rotterdamse eredi- viesieclub zal ingaan. De Sparta- spits, voor wie Haarlem het transferbedrag van f260.000 op tafel moet leggen, zal dan defini tief de knoop moeten doorhak ken. Holverda's voorkeur gaat uit naar Haarlem dat hem een be ter contract heeft aangeboden dan Sparta dat met een leegloop wordt bedreigd. Eerder vertrok ken al Meijer (DS'79), eerste doelman Formannoy (Willem II), George (Vitesse), Heale (San Die- go) en Van Tiggelen (FC Gronin gen). Verschoven Op verzoek van burgemeester Ree horst zal Haarlem de competitie wedstrijd tegen AZ'67 die voor zaterdagavond 15 oktober staat geprogrammeerd, een dag later op zondagmiddag afwerken. Op die manier hoopt Haarlems eer ste burger te voorkomen dat AZ- supporters net als enkele maan den geleden voor moeilijkheden zorgen in de Haarlemse binnen stad. Toen richtten zo'n 200 AZ- fans grote vernielingen aan. Oefenduels PEC Zwolle heeft gisteravond een oefenwedstrijd in Norg gewon nen met 11-1. Tegenstander was een Drents streekelftal. Bij de eredivisieclub ontbraken de ge blesseerde Piet Schrijvers en Kees van Kooten. De nieuwe aanwinst Johnny Rep was wel present. Bij rust was het 4-0. Voor de Zwollenaren schoot Rini van Roon zes keer raak. Van der Hengst nam twee doelpunten voor zijn rekening, terwijl Drost en Van Moorst ieder eenmaal succes hadden. De elfde treffer kwam op naam van de amateur Ekhard, die de eigen doelman ^ekjrvioZJrdaae ma 8Jac van 9 ARNHEM (GPD) - Gerard Nijboer en Rob Druppers mogen momenteel zo nu en dan eens voor een internationaal succes zorgen, de prestaties van veel andere Nederlandse topatleten staan al jaren in het teken van blessureleed. In de afgelopen vijf jaar bijvoor beeld vond een groep van 40 Ne- derlandse atleten genade in de ogen van de keuzeheren voor respectievelijk de EK vap Praag '78, de OS van Moskou '80, de EK van Athene '82 en de komende WK in Helsinki. Zonder evenwel gebruik te maken van diepgaan de onderzoektechnieken, valt vrij simpel aan te tonen dat onge veer 15 tot 20 procent van dat ta lent door ernstige blessures ge noodzaakt werd om de topsport- carrière helemaal op te geven; één op de vijf topatleten valt dus definitief af. Zeker, nog eens zo'n 25 tot 30 pro cent van die 40 atleten sukkelt al voor ten minste het tweede achtereenvolgende seizoen met klachten die sport bedrijven op hoog niveau onmogelijk maken. En dan zijn er nog die zich tevre den (moet) stellen met acteren op landelijk niveau. Bij dat inmiddels opgelopen per centage van tegen de 60 procent zijn niet meegerekend de recente blessure- en-of ziektegevallen van WK-kandidaten als Els Va der en Cor Lambregts, evenmin als de tegenslagen die vroeg in dit seizoen Annie van Stiphout, LONDEN (ANP) - Steve Ovett en Sebastian Coe zijn twee iveken voor bet toernooi om de wereldkampioenschap pen atletiek in Helsinki al een belangrijke tegenstan der kwijt. Ze komen niet te gen elkaar uit. Ovett loopt de 1500 meter, Coe is inge schreven voor de 800 meter. Dit heeft de Britse atletiek- bond gisteren bekendge maakt. Bij de open Engelse titelstrijd voltooide Ovett de 800 meter niet. De olympische kam pioen op deze afstand liep tijdens de race een lichte blessure op. Behalve Coe beeft de Britse atletiekbond Gary Cook en Peter Eliott voor de korte middenaf stand geselecteerd. Ovett wordt op de 1500 meter ver gezeld van zijn landgenoten Steve Cram en Graham Wil liamson. Ovett reageerde teleurgesteld op de beslissing. "In het verleden heb ik vaak beide afstanden gelopen. Ik zou niet weten waarom dat nu niet zou kunnen. Hoe meer wedstrijden, des te beter ik loop". Arno Körmeling, Elly van Hulst en Hans Koeleman hebben ge had. Ook de vrij recente blessu res waarmee WK-kandidaten als Gerard Nijboer, Carla Beurs- kens, Robert de Wit, Tineke Hid- ding en Ria Stalman hebben ge kampt blijven buiten beschou wing. De conclusie kan echter niet an ders zijn dan dat er vanwege die blessures veel meer talent door gaten in de bodem van de emmer verdwijnen dan er uit de „zee" van talent voor in de plaats komt. Definitief Vooral het definitief afhaken van wege blessures heeft de KNAU in de afgelopen vijf jaar ruim een handvol atleten gekost die voor kwamen op de wereldranglij sten. Jos Hermens, Gerard Te- broke en Ruud Wielart zijn daar van de meest sprekende voor beelden, maar ook bij de dames had zo'n afvalrace plaats in de personen van Miriam van Laar, Wilma Hillen, Truus van Amstel, Elly Henzen, allen actief tijdens de EK van '78. Toen al in gezel schap van het in '79 tot de werel delite behorende estafettekwar tet Schulting-Klarenbeek-Pont- Gijsbers. Met uitzondering van de ook nu nog niet pijnvrije Schulting, die met Gijsbers nog de Europese ploeg haalde, staat dit kwartet al tijden op non-ac tief, evenals de reserve Mario Westbroek, die net als Klaren- beek telkens weer door blessures teruggeworpen wordt. Van de 27 leden tellende Praagse EK-ploeg zullen in Helsinki - als de keuzeheren toegeven - alleen Hans Koeleman en de al aange wezen Carla Beurskens actief zijn. Daarbij hoort eigenlijk ook de naam van Cor Vriend, die de WK had kunnen bereiken, maar uiteindelijk koos voor een lucra tief avontuur in Oceanië. Hooguit dus drie van de 27 talen ten van vijf jaar geleden vertoon den dit seizoen een „Helsinki- vorm": Koeleman, Vriend en Beurskens en niet - hier volgt de rij - Gijsbers, Arno en Coby Kör meling, Gerard Tebroke, Jos Hermens, Harry Schulting, Tilly Verhoef, Elly Henzen, Truus van Amstel, Elly van Hulst, Tineke Kluft, Wilma Hillen, Miriam van Laar, Sylvia Barlag, Lida Berk hout, Els Stolk, Liliane Mande- ma, Raymond Heerenveen, Hu- go Pont, Marcel Klarenbeek, Klaas Lok, Ruud Wielart, Roelof Veld en Ko van der Weyde. Als hoofdoorzaak geldt voor dit 24- tal: blessureperikelen. Geen analyse Binnen de KNAU, waar men bo vendien nog de wetenschap heeft dat twee van de drie jeug- datleten vroegtijdig afhaken, is nog nooit een poging gedaan om deze problematiek diepgaand te analyseren. Meestal blijft het bij opmerkingen als „in het buiten land is het niet anders". Blijkbaar zonder zich te bekomme ren over deze massale afbreuk ten gevolge van blessures, wor den nieuwe jonge talenten als kandidaten voor de komende Olympische Spelen of voor die van '88, naar buiten gebracht, zo als vorig jaar Elly van Hulst die als zo'n kandidate voor Los An geles werd gezien. Toch werd van deze ook al door vele tegen slagen gekwelde atlete de A-li- miet voor Helsinki gevraagd. Natuurlijk zijn lang niet alle ge blesseerden het slachtoffer ge worden van een limietenjacht, al is ook nog nooit aangetoond in welke mate streng selecteren een goede zaak zou zijn. Gezegd moet ook worden, dat de huidige medische commissie van de KNAU het vertrouwen van de at leten heeft. Desondanks blijven genoemde percentages recht overeind staan. Topsport is balanceren op De blessuregevoe'rrge Gerard Nijboer testte zichzelf gisteravond tijdens een stratenloop in Boxmeer. De Europese kampioen won de stratenloop, voorprogramma van het door Peter Winnen gewonnen wieier criterium. (Foto: ANP) ARNHEM (GPD) - Rob Drup- pers en de Roemeense da mestop zijn de grootste trek pleisters van de „Arnhem 750 Games", die op woensdag avond 17 augustus op Papen dal gehouden worden. Na zijn imposante solo van het afgelopen weekeinde bij de NK in Vught betekent het starten van Rob Druppers het tweede en waarschijnlijk laatste seizoenoptreden voor het Nederlandse publiek. Na de WK van Helsinki en de Arnhem Games wacht hem uiteraard het internationale circuit. Rob Druppers zal volgende maand op Papendal een aan val doen op het Nederlandse 1000-meter-record, dat sinds acht jaar met 2.19,3 op naam staat van Evert Hoving. De midden-afstand en het ver springen beloven de hoogte punten van deze door CIKO '66 georganiseerde wedstrij den te worden, die in het ka der staan van het 750 jarig be staan van Arnhem. de rand van blessures, is een be kend credo, maar als nog nooit is onderzocht waar die rand voor al die afvallers lag, is dat credo niet meer dan een loze kreet. Onlangs liet een andere Neder landse sportbond, het Neder lands Handbal Verbond, onder zoeken hoe de bond nu precies financieel reilt en zeilt. Zelfs werd berekend wat een interna tional precies kost. Het wordt hoog tijd dat de KNAU ook eens de hulp inroept van een (me disch) wetenschapper, die wel licht boven water kan tillen waardoor zoveel atleten moeten afhaken. De praktijk zal echter wel weer le ren dat bij een geslaagd optreden van Nijboer of Druppers in Hel sinki de ellende in de breedte weer snel vergeten zal zijn en voor de enkele toppers en het jonge talent weer nieuwe scher pe limieten zullen opdoemen. Met alle bovengeschetste gevol gen van dien. BOXMEER (ANP) - Gerard Nij boer heeft gisteren tijdens een stratenloop in Boxmeer zijn groeiende vorm getest. De Euro pese kampioen op de marathon zegevierde in het voorprogram ma van het plaatselijke wieier- criterium. Nijboer liep de 10,5 kilometer in een voorbeeldig marathontempo: 30 minuten 50 seconden. De atleet van Daven- tria had op de eindstreep een voorsprong van zeventien se conden op Leon Weijers. Ton Luttikholt werd derde. passeerde. Door een strafschop te benutten maakte Ekhard zijn fout goed. FC Heerenveen heeft een vriend schappelijke ontmoeting tegen het olympische elftal van Roe menië met 0-5 verloren. In een interessante wedstrijd, was Roe menië voortdurend beter, het geen voor de pauze al werd uitge drukt in treffers van Movila, Ga- bor en Andone. Na de hervatting benutte Movila twee door scheidsrechter Dalstra toegeken de strafschoppen. .MAAR IK ATQ£7~ Z Dié ARME JONöÊKl' VENLO - De Venlose voetbalclub FC WV (morgen oefentegen stander van Quick Boys) heeft de afgelopen jaren dankzij zuinig beleid, gemeentelijke subsidies en sponsors de schuldenlast flink terug gebracht. Stond de Limburgse vereniging in 1980 nog voor 3,5 miljoen gulden in het krijt, de balans aan het einde van het seizoen 1982/1983 gaf nog een schuld aan van een half mil joen gulden. Clubvoorzitter Sprengers, die de cijfers gisteren bekend maakte, verwacht dat FC WV over twee jaar geheel schuldenvrij is. FC WV heeft inmiddels overeen stemming bereikt over de even tuele aankoop van de middenvel ders Brandts en Cox, die voor een jaar zijn gehuurd van respec tievelijk Borussia Mönchenglad- bach en Helmond Sport. ANTWERPEN (ANP) - Cuba is winnaar geworden van de vijfde Internationale honkbalbeker. In de finale van de extra play-offs, noodzakelijk geworden omdat Cuba, de Verenigde Staten en Taiwan met vier punten waren geëindigd in de eindronde, won nen de Middenamerikanen met 8—4 van de Verenigde Staten. De Amerikaanse ploeg won gister middag van Taiwan met 2-1. De ploegen voor die eerste wedstrijd waren zondag door het lot aange wezen. Cuba trok toen een vrij- kaartje en plaatste zich recht streeks voor de finale. De Amerikanen waren daardoor natuurlijk in het nadeel, omdat de sterkste werpers 's avonds niet meer beschikbaar waren. Cuba profiteerde daar gretig van en nam in de eerste drie innings een beslissende voorsprong van 5—0, vonder meer door homeruns door Victor Mesa en Alberto Martinez. Voor Mesa was het zijn enige daad in de wedstrijd. De openings slagman van de Cubanen maakte obscene gebaren tegen hoofd- scheidsrechter Tom Ravashire en kon na zijn homerun naar de tribune vertrekken. Het was niet de enige opvallende zaak in de finale. Een fout van de Cubaanse manager. Jose Pineda, in de be ginopstelling werd door de tech nische commissie rechtgezet, waarna vanaf de derde inning de werper ook als slagman moest fungeren. Sinds de invoering van de "aangewezen-slagmanregel" is dat hoogst ongebruikelijk Garcia en Vinent hadden er dan ook duidelijk moeite mee. Sa men verzamelden zij drie keer drie slag. Het deerde de Cubanen nauwelijks. De Verenigde Staten kwamen de klap van de eerste in nings niet meer te boven en kon den de twee jaar geleden in Ed monton veroverde Irjterconti nentale beker inleveren bij de Cubanen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9