Werk met behoud uitkering beperkt Ongezond drinkwater in Brabantse Kempen -c Glimmerveen leidt weer NVU Rabobank Q D Klaus Barbie al in '47 door Nederland gezocht Draadloze telefoon een strafbare stoorzender De Graaf stelt voorwaarden 'Verkeerscontrole op zwartwerker kan niet' Ik ga nooit op vakantie zonder een goede reis verzekering. Parool mogelijk in beroep tegen vonnis Modelcursus rij-examen succesvol sp* DINSDAG 26 JULI 1983 Binnenland DEN HAAG - De oorlogsmisdadiger Klaus Barbie blijkt al in 1947 door Nederland te zijn gezocht wegens zijn aandeel in de execu tie op 27 februari 1945 van vijf door de SD gegijzelde landgeno ten op de Amsterdamse begraafplaats Zorgvlied. Het dagblad De Waarheid meldde gisteren via een Britse journalist en de Londense Wiener Library in bezit te zijn gekomen van een kopie van een door de VN-Commissie voor Oorlogsmisdaden opge stelde lijst waarop de naam Barbie (gespeld als Barbi) voorkomt als een „door Nederland gezochte verdachte wegens een op 27-2- 1945 begane midaad". De vijf Nederlanders werden op die datum doodgeschoten als re presaille voor de aanslag op de procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof, de NSB'er Feitsma. Barbie, die in Frankrijk bij verstek ter dood werd veroordeeld en nu in de gevangenis zit in afwachting van een proces, zou hier als leider van de Sicherheitsdienst (SD) bij betrokken zijn geweest. Vol gens De Waarheid heeft de SS-officier Kempin na de oorlog verklaard dat Barbie een van de organisatoren en zelf deelnemer was aan de door Himmler persoonlijk verordonneerde executie. Weduwe Rost van Tonningen geroyeerd DEN HAAG (GPD) - De Hagenaar Joop Glimmerveen is weer voor zitter van de ultra-rechtse Neder landse Volksunie. Glimmerveen legde in 1981 zijn voorzitterschap neer en bedankte korte tijd later ook als lid van de NVU. Sinds vorige week heeft Glimmerveen echter weer alle touwtjes in de fascistische NVU in handen. Éerste daad van Glimmerveen als partijvoorzitter was het royeren als NVU-lid van mevrouw F. S. Rost van Tonningen, de weduwe van de plaatsvervanger van NSB-leider Anton Mussert in de jaren '40-'45, mr. M. Rost van Tonningen. Glimmerveen zegt desgevraagd dat het royeren van mevrouw Rost van Tonningen zijn belang rijkste voorwaarde was om weer voorzitter te worden. „Zij was twee jaar geleden tegelijk lid van de NVU en van de Centrumpar tij. Zij heeft voor de gemeente raadsverkiezingen toen hand- en spandiensten verleend aan de Centrumpartij". Volgens Glimmerveen zou me vrouw Rost van Tonningen dui zenden guldens beschikbaar hebben gesteld, zodat de Cen trumpartij zich voor die verkie zingen in alle kieskringen kon la ten inschrijven. Mevrouw Rost van Tonningen is de laatste tijd weer in het nieuws gekomen door het feit dat zij op haar land goed in Velp neo-nazistische bij eenkomsten organiseert. Na Glimmerveens vertrek uit de Nederlandse Volksunie is me vrouw Rost van Tonningen offi cieel lid van de Centrumpartij geworden. Glimmerveen - die in mei 1981 naar eigen zeggen „om strikt persoonlijke redenen" be dankte als voorzitter - zegt voor het voorzitterschap gevraagd te zijn omdat de Raad van Bestuur van de Nederlandse Volksunie niet tevreden is met de huidige voorzitter, Barendrecht. „Ik heb geëist dat ik dezelfde be voegdheden zou krijgen die ik toen had en dat ik op eigen gezag leden zou kunnen royeren", al dus Glimmerveen. „Het eerste wat ik gedaan heb. is mevrouw Rost van Tonningen te royeren. En die komt er ook zolang ik hier zit niet meer in". GRONINGEN (ANP) Veel Nederlanders kopen te goeder trouw een draadloze telefoon. Dat is strafbaar. Draad- of koordloze te lefoons zijn illegale zenders en storen radio, tv en de luchtver- keerscommunicatie. De enige legale koordloze PTT-telefoon zal in 1985 op de markt komen. Dit zei ir. J.H. Steinhaus, chef van de afdeling etherbewaking van de PTT gisteren op een perscon ferentie in Groningen. De politie en de PTT krijgen steeds vaker klachten over storingen die door koordloze telefoons worden veroorzaakt. De draadloze telefoons worden door de handel vaak ten onrechte als "goedge keurd door de PTT" aan de consument aangeboden. De PTT waarschuwt tegn dergelijke praktijken. In Nederland worden op dit moment duizenden draadloze tele foons gebruikt, schat ir. Steinhaus. De politie heeft in het hele land al draadloze telefoons in beslag genomen. De koordloze telefoon waarmee de PTT in 1985 op de markt komt, zal uitzen den in de internationaal hiervoor overeengekomen 900 mhz- band. Het apparaat bestaat uit een vaste, aan de telefoon gekop pelde zender en onvanger, waarmee in een gebied met een straal van 40 tot 300 meter gecommuniceerd kan worden zonder ande ren te storen. DEN HAAG (ANP)— Werken met behoud van uitkering (gemeenschapstaken, werklo- zenprojecten) mag pas als een commissie eensgezind meent, dat er geen sprake is van concurrentievervalsing, budgetvervalsing (met uitkeringsgeld straten vegen) en ver dringing van reguliere arbeid (bestaand werk verdwijnt doordat uitkeringstrekkers het gaan doen). Is de toetsingscommissie, waarin behalve de gemeenten, werkge vers en werknemers, ook de mi nisteries van sociale zaken en van economische zaken zijn ver tegenwoordigd het niet eens, dan kan de indiener van het vrijwilli- gersplan zijn idee aanpassen. Zit de commissie dan nog niet op één lijn, dan meent staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) dat de ge meentebesturen geen toestem ming moeten geven. Dit blijkt uit een brief aan de ge meentebesturen over de moge lijkheden en voorwaarden voor het werken met behoud van uit kering. De brief is vandaag gepu bliceerd. De gemeenten hebben volgens Sociale Zaken behoefte aan zo'n overzicht nu steeds meer initiatieven in die richting van de grond komen. Er komen nog circulaires over de sollicita tieplicht en het volgen van on derwijs met behoud van uitke ring. Werken met behoud van uitkering gebeurt zowel individueel als in georganiseerd verband, bij be staande instellingen of organisa ties van niet-commerciële aard (pro-deo werk), bij overheidspro jecten (gemeenschapstaken) of bij particuliere werklozenprojec- ten. Het mag niet gaan om be roeps- of bedrijfsmatige activitei ten die in bedrijf worden ver richt, het mag geen werk zijn waarvoor subsidie kan worden verkegen of dat doorgaans door een betaalde kracht wordt ge daan. Werk in weekeinde In eén aantal gevallen hoeft het vrijwilligerswerk niet te worden getoetst. Onbetaald werk dat al werd gedaan voordat iemand werkloos werd, mag worden voortgezet als iemand een wwv- of rww-uitkering krijgt. Ook werk in het weekeinde en in de avonduren mag onbetaald worden gedaan zonder melding bij of toetsing door de gemeente lijke sociale dienst. Deze hoeft zich ook niet vooraf te buigen over onbetaald werk door een in dividuele uitkeringsgerechtigde bij een niet-commerciële instel ling. Dat geldt ook voor familie-, buren- of bekendenhulp. Andere vormen van onbetaald werk moeten wel op het inko mensformulier worden vermeld. Sociale Zaken wijst er op dat ge durende het eerste half jaar van ROTTERDAM (ANP) - Burge meester Peper van Rotterdam en de Rotterdamse hoofdofficier van justitie, mr. J.D. de Jong, vinden het te ver gaan dat opspo ringsambtenaren van het Ge meenschappelijk Administratie kantoor (GAK) en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) tij dens grote verkeerscontroles van de politie „zwartwerkers" probe ren op te sporen, zoals op 3 maart in de Rotterdamse Waalhaven is gebeurd. De gemeente Rotter dam heeft dit gisteren desge vraagd meegedeeld. Het GAK en het SFB waren des tijds op uitnodiging van de Rot terdamse politie bij een groot scheepse controle aanwezig. Vol gens een gemeentelijke woord- WEERRAPPORTEN of de Rotterdamse hoofdcom missaris A. Vermeij daarvan op de hoogte gebracht. Vermeij heeft de zaak nu binnen het politie apparaat besproken. Te verwachten valt dat deze ge combineerde controles in Rotter dam niet meer worden gehou den, aldus de woordvoerder van de gemeente Rotterdam. de werkloosheid (ww-periode) altijd vooraf toestemming aan de bedrijfsvereniging (die de ww uitvoert) moest worden gevraagd voor onbetaald werk. Jongeren Bij gemeenschapstaken en werklo- zenprojecten is een eensluidend oordeel van de toetsingscommis sie (gemeenten, arbeidsbureaus en rijksconsulentschap voor so ciale voorzieningen van sociale zaken, rijksconsulentschap han del, ambacht en diensten van economische zaken, werkgevers en werknemers en vrijwilligers organisaties) onvermijdelijk. Gemeenschapstaken worden ver richt voor de woon- en leefomge ving en het welzijn van de lokale gemeenschap en worden door de gemeentebesturen meestal voor jongeren (werkervaring) opgezet. Komen die jongeren in aanmer king voor andere arbeidsmarkt maatregelen, dan hebben die voorrang. Het verschil tussen ge meenschapstaken en werklozen- projecten is dat de tweede door gaans op particulier initiatief ontstaan en eerder een regionaal karakter hebben. CNV: vaag Het CNV is niet tevreden over de normen die staatssecretaris De Graaf heeft opgesteld voor het werken met behoud van uitke ring. De maatstaven waarmee de regionale toetsingscommissies aan de slag moeten zijn te vaag, omdat ze veel ruimte bieden voor meer dan één uitleg, aldus de christelijke vakcentrale. Deze onduidelijkheid kan ertoe leiden dat er in regio's met verschillen de maten wordt gemeten, wat rechtsongelijkheid voor de werk lozen tot gevolg heeft, zo vreest de vakcentrale. Ook is het CNV er bang voor dat vage normen voor werken met een uitkering betaalde banen in gevaar brengen. Politie vindt wapenarsenaal bij Enschedeër ENSCHEDE (ANP) - De politie in Enschede heeft in de woning van een 19-jarige Enschedeër een uitgebreid wapenarsenaal in beslag genomen. De jonge man werd zondag bij de doua nepost Maastricht-autoweg ge controleerd. In zijn auto werd een vuurwapenhouder gevon den. Voor de douanebeambten was dat aanleiding om contact te zoeken met de poltie in En schede, die een kijkje ging ne men in de woning van de jon gen. De politie vond een grote hoe veelheid wapens en munitie: drie Mausergeweren waarvan één met bajonet, een luchtdruk pistool, vier granaten, twee bommen, vier knalgranaten, drie rookpotten, granaatbodem en -staartstukken, een hand granaat, twee wapenstokken, vijf geweerhouders voor onder meer Uzi en Bren, diverse ont stekers en een grote hoeveelheid munitie, variërend van 135 scherpe patronen van uiteenlo pende kalibers tot 132 lege losse flodders (zie foto ANP). De politie van Enschede heeft de hele verzameling laten over brengen naar het poitiebureau in Enschede en de Explosieven Opruimings Dienst gevraagd een onderzoek in te stellen. ADVERTENTIE 1 1 i 1 jij 7 neersla afgel. 2 i a> e Amsterdam zwaar bew. 27 17 0 De Bilt half bew. 27 17 0 Deelen licht bew. 27 18 0 Eelde onbew. 26 16 0 Eindhoven 28 18 0 Den Helder licht bew. 23 20 0 Rotterdam 27 18 0 Twente onbew. 26 18 0 Vlissingen 26 19 1 Zd.-limburg 27 19 0 Aberdeen 18 14 0 Athene onbew. 33 26 0 Barcelona 31 23 0 onbew. 28 16' 0 Bordeaux 28 18 0.1 Brussel 28 19 0.6 Frankfort licht bew. 30 17 0 Genève 31 0 0.6 Helsinki licht bew. 29 18 0 Innsbruck onbew. 29 15 0 Klagenfurt onbew. 30 15 0 Kopenhagen onbew. 23 12 0 Lissabon half bew. 24 17 0 Locarno licht bew. 30 18 0 Londen zwaar bew. 25 17 0 Luxemburg 29 20 0 Madrid 30 16 0 Malaga onbew. 33 21 0 Mallorca licht bew. 36 26 0 Malta onbew. 35 24 0 München onbew. 29 15 0 Nice onbew. 30 25 0 Oslo onbew. 29 15 0 Parys half bew. 29 19 0.2 onbew. 33 23 0 Split onbew. 34 22 0 Stockholm onbew. 27 12 0 onbew. 27 14 0 Zürich 30 17 0 Casa Blanca 25 20 0 Istanbul licht bew. 29 20 4 Las Palmas licht bew. 27 21 0 Beiroet onbew. 30 23 0 Tel-Aviv half bew 29 24 0 Als ik op vakantie ga, sluit ik altijd een reisver zekering af. Bij mijn eigen Rabobank. Dan weet ik zeker dat, als schade zou krijgen, de afwikkeling in vertrouwde handen is. Trouwens mijn buitenlands geld, reischeques en andere vakantiezaken regel ik er ook. Dat is handig en gemakkelijk. De Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. geld en goede raad AMSTERDAM (ANP) - Hoofdre dacteur Wouter Gortzak van Het Parool verwacht dat zijn krant in beroep zal gaan tegen de uit spraak van de Amsterdamse rechter mr. W.J. Borgerhoff Mul der in het kort geding dat de Su rinaamse ambassadeur H. Her- renberg tegen de krant had aan gespannen. Gortzak wil daarover echter eerst overleg plegen met zijn raadsman. Borgerhoff Mulder kwam gisteren tot de conclusie dat Het Parool onvoldoende aannemelijk heeft weten te maken dat Herrenberg zou hebben bemiddeld bij een transactie rond verdovende mid delen tussen Colombiaanse co caïnehandelaren en het militaire regime in Paramaribo. In ruil daarvoor, zo schreef Het Parool, zou Suriname leningen hebben kunnen afsluiten tegen een rela tief lage rente. De president van de Amsterdamse rechtbank vond het bewijs ech ter te mager. Hij maande Het Pa rool zich te onthouden van soort gelijke berichten in de toekomst, waarin een verband wordt ge legd tussen Herrenberg en han delaren in verdovende middelen. De eis van Herrenberg dat de krant hem een schadevergoe ding moet betalen van tiendui zend gulden, wees Borgerhoff Mulder van de hand. Gezien de traditie van Het Parool zei hij niet te geloven dat dit blad kan worden gerekend tot de "roddel pers", die, zoals Herrenberg had verklaard, beteugeld zou moeten worden. Ingevolge het vonnis moet Het Parool binnen 24 uur een rectificatie plaatsen op pagi na 3 van de krant over eep breed te van twee kolommen. Volgens een artikel van Parool-re dacteur Paul Grijpma zou Her renberg op een reis naar Colom bia contacten hebben gelegd tus sen grote cocaïnehandelaren en het regime van Bouterse. De handelaren vroegen om een vrije doorvoerroute voor cocaïne, waarvoor zij Suriname een le ning van vijftig miljoen gulden zouden geven tegen een aantrek kelijke rente, aldus het artikel. De krant beriep zich o.m. op "bankkringen" in Paramaribo. Borgerhoff Mulder herinnerde aan een verklaring van dr. Jules Sed- ney - tot zijn vlucht in januari president van de Centrale Bank in Paramaribo - die aan deze be richtgeving geen enkele steun had gegeven. Oud-minister Haakmat en oud-president en -premier Chin A Sen hebben evenwel steeds volgehouden dat Sedney uitdrukkelijk van de ver dovende-middelentransactie op de hoogte was. De president van de Amsterdamse rechtbank ver klaarde dat deze twee getuigen verklaringen minder waard zijn nu Sedney onder ede heeft ver klaard niet achter de berichtge ving in Het Parool te staan. DEN HAAG (GPD) - Een model rijopleiding heeft invloed op het resultaat van het rijexamen. Van de kandidaten tussen 18 en 23 jaar die deze opleiding hebben gevolgd, slaagde bij het eerste rijexamen (praktisch gedeelte) 63,5 procent. Het vergelijkbare landelijk gemiddelde is 35,4 pro cent. De Directie Verkeersveiligheid van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dit onder zocht in samenwerking met het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen en de ANWB. Voor de proef werden drie groe pen examenkandidaten ge vormd die allen de model-oplei ding hadden genoten. In de op leiding werden de vorderingen van de leerlingen bijgehouden op een ANWB-instructiekaart. Via het afleggen van een „aan- vraagtoets" werd bekeken of de leerling ver genoeg gevorderd was het CBR-examen aan te vra gen. De eerste groep kandidaten ging naar het CBR-examen zonder dat het de examinator bekend was dat zij een model-opleiding hadden gevolgd. Bij de tweede groep was dit wel bekend en nam de examinator voorafgaand aan het examen kennis van de in structiekaart. Bij de derde groep wist de examinator weliswaar voor het examen dat het een goed opgeleide kandidaat betrof, maar nam hij op de gebruikelijke wijze het Een efficiënt uitgevoerde model opleiding blijkt zonder meer tot gunstige examenresultaten te leiden. Een uitvoerig rapport over deze proef zal later dit jaar worden gepubliceerd. T ransplantaties nieren te gering BUSSUM (ANP) De wachtlijst voor een niertransplantatie in ons land is vorig jaar gegroeid tot 647 patiënten. De gemiddelde wachttijd bedraagt nu twee en een half jaar. Dit ondanks een stijgend aantal donornieren dat ter beschikking kwam: van 236 in 1980 tot 328 in 1982. Dit staat in het jaarverslag 1982 van de Nierstichting Nederland. Hoewel het aantal niertransplanta ties de laatste jaren is gestegen van 200 in de jaren zeventig tot 257 vorig jaar, blijft het aantal sterk achter bij de behoefte. De door het ministerie van volksge zondheid in 1972 vastgestelde behoefte van vierhonderd trans plantaties per jaar wordt nog lang niet gehaald, aldus de Nier stichting. DEN BOSCH (ANP) In achttien van de 27 putten die in de Bra bantse Kempen nog worden ge bruikt voor het zelf oppompen van drinkwater, komt een te ho ge concentratie nitraat voor. Ge bruik van dit drinkwater voor flessen van zuigelingen moet ten sterkste worden ontraden. Dat heeft dr. ir. D. Brouwer, plaats vervangend regionaal inspecteur voor de milieuhygiëne, gister middag meegedeeld op een pers conferentie in Den Bosch. Volgens hem verdient het aanbe veling de desbetreffende panden aan te sluiten op de openbare drinkwatervoorziening. Aange nomen wordt dat de te hoge ni traatconcentraties het gevolg zijn van het ontbreken van hu mus in de zandgrond ter plaatse. Dat betekent, aldus de inspec teur, dat ook het particulier op gepompte drinkwater in andere plaatsen met een humusarme zandgrond in hoge mate met ni traat kan zijn verontreinigd. Een dergelijke bodemgesteldheid doet zich voor in vrijwel heel Oost-Brabant en ook nog in en kele andere delen van het land. De inspectie in Brabant vindt het nodig dat daarnaar een verder onderzoek wordt ingesteld en zal dat dan ook bij het rijk en de pro vincie aanbevelen. Cadmium Het onderzoek in de Brabantse Kempen is uitgevoerd door het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening, nadat eind vorig jaar was gebleken dat de bodem en een aantal gewassen in dat ge bied een te hoge concentratie aan cadmium bevatte. Die cad- miumverontreiniging is in het verleden naar alle waarschijn lijkheid veroorzaakt door een aantal zinkfabrieken in de omge ving. In de zeven gemeenten waar de cadmiumverontreiniging werd vastgesteld, bleken nog 32 parti culiere bronnen te bestaan. Drie bevonden zich bij onbewoonde panden, die werden niet onder zocht. In twee gevallen weiger den de gebruikers mee te werken aan het onderzoek. Er werden derhalve 27 putten bemonsterd en wel in de gemeenten Valkens- waard, Luyksgestel, Bergeyk, Westerhoven en Budel. Hoewel het onderzoek zich in eer ste instantie toespitst op de aan wezigheid van zware metalen zo als cadmium, zink, koper, arseen en lood, werd ook de concentra tie nitraat gemeten. Tot verras sing van de onderzoekers bleek vooral deze stof in te grote hoe veelheden voor te komen. "Niet alarmerend" De zware metalen kwamen over het algemeen ook in hogere ge haltes voor dan wenselijk was. maar de gevonden concentraties zijn niet alarmerend, aldus dr. ir. Brouwer. Om echter alle risico's uit te sluiten zou het op grond al leen daarvan ook al aanbevelens waardig zijn om de particuliere drinkwaterputten te sluiten en de desbetreffende panden aan te sluiten op het waterleidingnet. Een te hoge concentratie nitraat is schadelijk vooral voor zuigelin gen jonger dan zes maanden. Voor hen wordt een concentratie van meer dan 15 milligram per liter schadelijk geacht. Die norm werd in achttien gevallen over schreden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7