Reis Kissinger naar M .-Amerika Hagel verwoest Franse wijngaarden EG-ministers nog oneens over haring Marcos: volgend jaar parlementsverkiezing Eerste gesprek met president Reagan Polen voert amnestie nog beperkt uit Noorse regering verdeeld over lidmaatschap van EG Gemayel wil referendum in Libanon Gevechten Iran-Irak PAGINA 6 Buitenland DINSDAG 26 JULI 1983 MANILLA (UPI) - President Ferdinand Marcos van de Filippijnen heeft de opstelling van een verkiezingscode geopperd aan de hand waarvan zich de parlementsverkiezingen zouden afspelen die in mei volgend jaar gehouden zouden moeten worden en die de eerste zouden zijn sinds Marcos in 1981 acht jaar staat van beleg ophief. Marcos deed het voorstel in de door de televisie uitgezonden rede waar mee hij de zesde en laatste vergadering van de tussentijdse nationale vergadering, het „Batasan Pambafsa", opende. Als één van de hoofdtaken van de tussentijdse vergadering noemde Mar cos de goedkeuring van de „voorgestelde verkiezingscode van 1983 die eerlijk en open zal zijn voor alle betrokken partyen". De 65-jarige Marcos, die in 1965 werd gekozen, riep in september 1972 de staat van beleg uit en schafte de op Amerikaannse leest geschoeide wetgevende vergadering van twee huizen af. WASHINGTON (Reuter/AP/DPA) Henri Kissinger, de nieuwe adviseur van president Reagan voor Midden-Amerika, zal dit gebied vermoedelijk binnenkort zelf bezoeken. Na afloop van overleg met Reagan noemde hij een dergelijke reis "zeer waarschijnlijk". WARSCHAU (Reuter/UPI) - Door het nieuwe amnestieprogramma van het Poolse bewind zijn giste ren groepen politieke gevange nen in vrijheid gesteld. Maar aan genomen wordt dat zich onder hen geen bekende dissidenten bevinden noch oude critici van het regime. Functionarissen van het ministerie van justitie zeiden dat er gevan genen uit ten minste negen over het gehle land verspreide strafin richtingen werden vrijgelaten. Men was nog bezig inlichtingen daarover te verzamelen en kon daarom niet zeggen hoeveel het er precies waren. Toen de staat van beleg afgelopen vrijdag werd opgeheven, zaten er 650 politieke gevangenen vast. Het amnestie programma werd van kracht na de opheffing van de noodtoe stand die op 31 december 1981 was afgekondigd. Een woordvoerder van een strafin richting in Opole in het zuiden van het land deelde mee dat er zeker 100 gevangenen die op be rechting wachtten, mochten ver trekken. Het betrof zowel politie ke gevangenen als overtreders van het gewone strafrecht. De minister van justitie, Sylwester Zawadzki, zei in een vraagge sprek dat leiders van de verbo den vakbond Solidariteit, leden van de dissidenten-beweging Kor en de anti-communistische nationale beweging KPN uitge sloten waren van de amnestie-re geling omdat zij in grote mate verantwoordelijk moesten wor den geacht voor de afkondiging van de noodtoestand. „Dat zijn de mensen die het land naar de rand van burgeroorlog voerden en zelfs toegaven dat er de mogelijkheid van een interna tionaal conflict was waarvan de gevolgen moeilijk te voorspelen zouden zijn", aldus de minister in een interview met het rege ringsblad Rzeczpospolita. Kor, dat zichzelf tijdens de periode van Solidariteit ontbond, was in 1976 door ca. 30 prominente in tellectuelen, onder wie ex-partij leden, opgericht, aanvankelijk om op te koemen voor arbeiders die vervolgd werden na protes ten tegen hun levensomstandig heden. OSLO (UPI) - Een voorstel dat Noorwegen er beter aan zou doen tot de Europese gemeen schappelijke markt toe te treden dreigt een splijtzwam te worden voor de uit drie partijen bestaan de regeringscoalitie, die vorige maand gevormd werd. Een door de conservatieve partij ingestelde werkgroep zegt in een rapport dat donderdag ver schijnt dat Noorwegen het zich niet kan veroorloven voor altijd buiten de EG te blijven. De con servatieve party is de grootste in Het gesprek van gisteren was het eerste dat Reagan met Kissinger voerde sinds hij deze benoemde tot voorzitter van de gemengde presidentiële commissie voor het beleid inzake Midden-Amerika. De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, weigerde commentaar te geven op een be richt in de New York Times van gisteren dat de regering voorbe reidingen treft voor een belang rijke uitbreiding van operaties van de geheime diensten in Mid den-Amerika, waaronder steun aan de anti-Sandinistische „con tra's". Hij herhaalde een verkla- Ook "USS New Jersey" ingezet WASHINGTON (AP) - Het slag schip 'USS New Jersey' heeft gisteren zijn Verre-Oosten reis bekort en koers gezet naar de Stille Zuidzee om te gaan deelne men aan de Amerikaanse mari ne-oefeningen voor de kust van Midden-Amerika. Ondertussen zijn het 60.000 ton metende vlieg- dekschip 'Ranger' en zeven an dere Amerikaanse schepen bij de Westkust van Centraal-Amerika aangekomen. ring dat noch Reagan noch het Witte Huis een aanbeveling had ontvangen tot uitbreiding van het aantal Amerikaanse militaire adviseurs in El Salvador tot 125 in plaats van het bestaande pla fond van 55. Hij weigerde verder een bericht te bevestigen of te ontkennen dat het ministerie van defensie een dergelijke aanbeve ling had gedaan en dat minister Casper Weinberger ook wilde dat de adviseurs Salvadoriaanse troepen te-velde maar niet bij ge vechten zouden begeleiden. President Reagan, die veel kritiek had op het optreden van Kissin ger op het gebied van de buiten landse politiek in het begin van de jaren zeventig, noemde Kis singer „bijna een legende" toen hij vorige week bekendmaakte dat hij aan het hoofd zou staan van de studiecommissie. Rege ringsfunctionarissen uitten de hoop dat de commissie ertoe zou bijdragen nationale overeen stemming te bereiken over het antwoord op de vraag hoe het hoofd moet worden geboden aan de bedreiging van de veiligheid van de Verenigde Staten. Presi dent Reagan beschuldigde Nica ragua ervan dat het zich achter Cuba en de Sowjet-Unie schaart als „Communistische as" voor de YS-leger oefent in Honduras maar alleen genie-eenheden en eenheden die zorgen voor de be- voorrading en communicatie. het"eerst o~o~k Amérik~aansë De functionaris, die niet met WASHINGTON - Aan de militaire oefeningen dm volgende maand in Honduras beginnen zullen gevechtstroepen deelnemen. Dit heeft een hoge ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van defensie gisteren gezegd: 'Tussen de 3.000 en 4.000 militairen die behoren tot de grondtroepen zullen met het Hondurese leger deelnemen aan oefeningen die zes maanden gaan duren. Dit hoeven overigens niet allemaal gevechtstroepen te zijn. Bij vorige Amerikaans-Hondurese oefeningen deden geen Ameri kaanse gevechtstroepen mee. genoemd wilde worden, ver klaarde dat een amfibie-landing op de Caribische kust van Hon duras en tactische luchtmanoeu- vres onderdeel zullen zijn.van de oefening. verbreiding van ondermijnende activiteit door het zenden van wapens aan guerrillastrijders in El Salvador en het steunen van' linkse bewegingen elders in Mid den-Amerika. Na het gesprek met Reagan, waar aan ook minister van buitenland se zaken George Schultz deel nam, zei Kissinger van mening te zijn dat de commissie alleen de Amerikaanse politiek-op-lange- termijn voor het betrokken ge bied zou moeten onderzoeken. Zy zou zich niet met het actuele dagelijkse beleid bezig moeten houden. „Ik zal niet deelnemen aan de lopende besluitvorming". Kissinger had tijdens het onder houd gevraagd om verlenging van de termijn voor het indienen van het commissierapport. In plaats van 1 december a.s. zou de commissie op 1 februari volgend jaar haar aanbevelingen moeten doen over de oogmerken op poli tiek, economisch, sociaal en vei ligheidspolitiek gebied. Daarna zou de commissie zich opheffen. Kissinger zelf is niet beschikbaar voor het uitvoeren van de door de commissie aanbevolen poli tiek. In antwoord op de vraag of de Ver enigde Staten bereid zijn zich in een kwestie zoals die van Viet nam te laten verwikkelen, zei hij dat het erom gaat uit welke hoek men bekijkt wat Vietnam bete kende. In ieder geval moeten de „bittere discussies" vermeden worden die de periode-Vietnam gekarakteriseerd hadden. Ook de toen heersende „onzekerheid over de oogmerken" zou voorko men moeten worden. Kissinger was er zeker van dat de regering zou vermijden nogmaals in een situatie zoals destijds in Vietnam terecht te komen. President Reagan ontving gisteren zijn belangrijkste adviseurs voor een gesprek over het beleid inzake Mid den-Amerika. Op de foto, v.r.n.1 de heren Kissinger, Bush, Reagan, Shultz en Baker. <Foto: AP) Overleven op mieren en mos JACKSON (AFP) - Een jonge Amerikaanse marinier die op 15 juni in een ravijn in Cali- fornië viel, is gisteren einde lijk gered. Hy heeft zyn avon tuur in wild gebied op 200 ki lometer ten noordoosten van San Francisco overleefd op een dieet van mieren, mos en gras. De 22-jarige Karl Bell heeft in zijn vijf weken, op de bodem van het ravijn 34 kilo aan ge wicht verloren, maar in het ziekenhuis dat hem onder zocht, vond men hem naar de geest ongebroken. Lichame lijk lydt hij aan brandwon den, kneuzingen en uitdro ging. Naar de jongeman werd aan vankelijk gezocht, maar men gaf vier dagen later op. Bell heeft helikopters zien over vliegen, maar hy slaagde er niet in hun aandacht te trek ken. Hy werd uitgeput ge vonden door wandelaars. BRUSSEL - De Europese visserij ministers zyn gisteren voor de zoveelste keer met elkaar in de slag gegaan over de verdeling van de haringvangsten op de Noordzee. Ze werden het weer niet eens, reden waarom het overleg vandaag wordt voortge zet.'Voor Nederland is de uit komst niet meer zo spoedeisend als in de afgelopen maanden, omdat de vangst van de echte Hollandse nieuwe inmiddels wel afgelopen is. door Ferry Mingelen Pas in oktober begint de Neder landse haringvloot weer echt te vissen in het zuidelijk deel van de Noordzee. Voor 1983 wil de Europese Commissie aan Neder land een vangst van 21.600 ton haring in totaal toestaan, terwijl Nederland in feite 25.000 ton wenst. Belangrijker is echter dat de rijministers proberen de haring vangst voor de komende jaren procentueel onder elkaar te 1 delen. Dit gebeurt op grond de historische vangsten met me in de periode 1960-1976. Voor Nederland is deze periode vrij gunstig, Nederland kan op grond daarvan zo'n 30 procent van de totale haringvangst in de Noord- zee claimen. Andere landen, en met name Frankrijk, België en Engeland, komen er veel minder goed af, zeker vergeleken met de vangsten die de commissie aan deze landen in 1983 heeft toege staan. Deze landen verzetten zich dan ook tegen de aanpak van de commissie. Vondeling (2) Een twee weken oud meisje, dat in een papiermand werd gevonden, is een kleurling, de Zuidafrikaanse term voor mensen van gemengd ras. Dit hebben de Zuidafrikaanse autoriteiten gisteren vastge steld. De baby, die Lize Ven ter heet naar een verpleegster in het ziekenhuis in Pretoria waar ze vorige week is opge nomen met longontsteking, diende "radicaal te worden gedetermineerd" met het oog op de uiteenlopende regels die in Zuid-Afrika gelden voor blanken, negers en kleurlingen. Rellen Een Britse fabrikant heeft een rellenvoertuig op de markt gebracht dat een schok geeft aan iedereen die het aan raakt. Het voertuig, de Amac- I, is verder uitgerust met zes tien stuks artillerie, achttien geweergaten, een waterka non dat verfstof kan spuiten om reltrappers te identifice ren, zoeklichten, een infraro de camera voor nachtelijke fotografiewerkzaamheden en ruitenwissers die spiritus kunnen produceren om verf of andere stoffen te verwijde- Titanic Een groep onderzoekers die voor de kust van Newfound land speurt naar het in 1912 gezonken luxueuze passa giersschip Titanic, heeft ge meld "zeer opgewonden" te zyn door de registratie met sonar-golven van een voor werp met een lengte van on geveer 265 meter en een breedte van 24 meter. Een woordvoerder van de expedi tie, Mike Harris, meldde van af het schip de Conrad dat het voorwerp werd gevonden op ongeveer 380 zeemijlen ten zuidoosten van Cape Ra ce, Newfoundland.. PARIJS (AFP/Reuter/UPI) - De Libanese president, Amin Ge- mayel, heeft gisteren tijdens een onverwacht bezoek aan Parijs gevraagd om een volksraadple ging onder toezicht van de Ver enigde Naties in de door Israël en Syrië bezette delen van Liba- Alleen een dergelijk referendum kan aantonen hoe sterk de Liba- nese bevolking met de legitimi- "Daar teit (de regering in Beiroet red.) is verbonden, zei Gemayel na een ontmoeting met de Franse president Mitterrand. Het Liba nese staatshoofd kwam uit Was hington waar hij met president Reagan de mogelijkheden be sprak om het Libanees/Israëli sche akkoord over troepenterug trekking uit Libanon uit te voe- het Libanese leger is, zijn vrijheid en democratie voor 100 procent gewaarborgd. In de bezette gebieden heerst onder drukking, en worden alle natio nale stemmen monddood ge maakt", aldus de Libanese presi dent. Al kort na zijn verkiezing in september 1982 stelde Gemayel een volksraadpleging voor. Zyn nieuwe oproep komt twee dagen nadat Walid Joumblatt, de leider raëliërs zich i rugtrekken. p het zuiden te- PARIJS - Aan de oogst van Frankrijks duurste wijn, de Romanée Conti, is een defini tief einde gemaakt door een zomerse hagelbui van niet meer dan tien minuten. De zelfde hagelbui verwoestte voor 70 procent de druiven van een bijna even beroemde bourgogne, die van Clos Vou- geot. In de buurt van Bor deaux is voor 30 procent schade aangericht aan de druiven in wereldberoemde oorden als Pomerol, Graves en Fronsac. Ook in de Elzas heeft het weer voor schade ge zorgd. door Rudolph Bakker De zo goed als totale vernieti ging van de oogst aan Roma- née-Conti is echter ingeslagen alsof er een van de beroemd ste schilderijen in het Louvre zou zijn afgebrand. Met dit verschil dat tot het Louvre ie dereen die toegang heeft, ter wijl flessen Romanée-Conti zo schaars zijn dat er nauwe lijks een Fransman te vinden is die uit eigen ervaring over deze bijna mythologische wijn kan meepraten. Het ge bied waarop deze goden drank wordt geproduceerd, beslaat slechts enkele hecta ren en de gemiddelde jaar lijkse oogst beloopt zo'n kleine 60 hectoliter, dat komt neer op niet meer dan 8000flessen. Strenge wijnkenners melden echter dat de Romanée-Conti zijn prijs krijgt - een flesje be gint bij minstens tweehon derd gulden - door de snobs, die een Romanée-Conti op ta fel zetten om hun gasten de ogen uit te steken. De beroem de wijngaard is al sinds de 13e eeuw in gebruik en veran derde in al die eeuwen maar negen maal van eigenaar, die het in eigen familie aan de erfgenamen doorgaf. De naam Conti kreeg de wijn toen de prins van Conti in 1760 eigenaar werd, tot grote woede van madame de Pom padour, die er ook haar oog op had laten vallen. De echte kenners maken onder scheid tussen de Romanée- Conti van voor en van na 1945. De oude planten die de eeuwen doorstonden, vielen ten offer aan de gevreesde phylloxera, een uit Californié overgewaaide parasiet. Na Wereldoorlog II werden de oude ranken uitgerukt en ver vangen door Amerikaanse, die tegen de ziekte beter be stand waren. Dit leidde tot een duidelijk smaakverschil. Naarmate de planten echter ouder en wijzer werden, steeg de kwaliteit, en iedere kenner is het er over eens dat de Ro manée-Conti van nu een wijn is die te vergelijken valt met „een ijzeren hand in een flu welen handschoen". Wat niet wegneemt dat de oogst 1983 door de hagel van afgelopen weekeinde niet doorgaat. De voor 70 procent door gelijk soortige hagelstenen, zo groot als eieren, vernielde Clos Vougeot is zo'n gekoesterd na tionaal bezit dat in vroeger eeuwen de aan de gaarden voorbijmarcherende regi menten het militair saluut, aan de eerbiedwaardige wijnranken brachten. De 'Clos' stamt uit de 12e eeuw, toen ze door cisterciënser monniken werd geplant. Als de „Confrérie des chevaliers du Tastevin de Bourgogne" iedere maand in zijn 'kasteel' bijeenkomt, kunnen de 'rid ders' op de muren de jaren le zen van de beroemdste oog sten. De oudste stamt uit 1108. Nadat de Franse revolutie het kerkelijk bezit onteigende. Jean Mongeard president van de bond i één van de vernietigende wijngaarden. viel het cisterciënser wijn- goed in talloze kleine parten uiteen. Zo is de toestand nu nog. Het hele gebied beslaat echter niet meer dan 50 hecta ren en het levert een totaal van zo'n 1000 hectoliter per jaar. De Franse weermannen hebben voorspeld dat de onverwacht optredende hagelbuien nog niet van de lucht zijn. Vooral in de Champagne houdt men op het ogenblik zijn hart vast. Daar belooft de oogst dit jaar uitzonderlijk goed te worden als de zon nog even blijft schijnen. Tot nu toe heeft de hagel in deze streken van Frankrijk alleen nog de om geving van Colmar geteis terd. Duizenden hectaren aan Elzasser wijngaarden toer den er getroffen. van de Druzen-gemeenschap in Libanon, de oprichting aankon digde van een verzetsfront van alle pro-Syrische groeperingen die de regering in Beiroet bestrij den. Het front voor de nationale redding wyst het Libanees/Israë lisch akkoord over troepenterug trekking af en weigert samen te werken met Gemayels christelij ke falangistische partij. Gemayel bevestigde dat het Liba nese leger zich in het Shouf-ge- bergte zal vestigen als Israëli sche troepen zich daaruit terug trekken. Dit heeft de Franse prer sidentiële woordvoerder gisteren meegedeeld. In dit gebied drei gen botsingen tussen Druzen en christenen uit te lopen op een re gelrechte burgeroorlog als de Is- de niet-socialistische regerings coalitie. De kwestie van het EG-lidmaat-j schap was een sluimerende zaak in Noorwegen nadat de Noren elf j jaar geleden in een referendum besloten buiten de Europese ge- j meenschap te blijven. De werk groep is tot de conclusie geko- j men dat Noorwegen daardoor een stem heeft verspeeld bij door I de EG genomen beslissingen op het terrein van de buitenlandse politiek die direct de Noorse be- j langen raakten. De Centrum Partij, één van de coa litiepartners, reageerde sterk af wijzend toen de inhoud van het i rapport uitlekte. Deze partij was bij de campagne rond het EG-re-1 ferendum in 1972 vierkant tegen het EG-lidmaatschap. De voorzitter van de Centrum Pa- rij, minister van vervoer Johan Jakobsen, verklaarde gisteren dat zyn party "geen deel zal blij- j ven uitmaken van een regering die het lidmaatschap van de EG aanvraagt". De derde coalitiepartner, de Christelijke Volksparty, heeft eveneens een afwijzende hou- ding aangenomen. Zij waar- schuwde de conservatieven de kwestie niet op de voorgrond te trekken. "Dit is geen kwestie voor 1983, maar een zaak met be- langrijke consequenties voor Noorwegen in de jaren negen- tig", zei de tot de conservatieve partij behorende premier Kaare Willoch, die met deze opmerking beoogde olie op de golven te gie- Verwarring in Italiaanse ontvoeringszaak ROME (Reuter/UPI) - De familie van het ontvoerde meisje Erna- j nuela Orlandi heeft gisteren ge zegd dat er verwarring is ont- I staan na twee telefoontjes van mannen die zeiden dat zij de da- I ders waren. Zij deed een beroep op de ontvoerders aan te tonen dat zy de werkelijke daders zijn. Een oom van het 15-jarige slachtof- I fer, Mario Meneguzzi, zei in een voor de televisie voorgelezen verklaring dat een man opgebeld had die "een rechtstreekse lijn" vroeg. De ander had afgelopen vrijdag specifieke verzoeken tot de familie gericht. "Een van u tweeën liegt", zei de oom. "Laat j degene die het meisje werkelijk ontvoerde, concrete bewijzen daarvoor geven" aan de advocaat van de familie, Gennaro Egidio, zo werd eraan toegevoegd. Mene guzzi weigerde te zeggen hoe de familie wist dat een van de tele foongesprekken "vals" was. Het meisje verdween op 22 juni in het centrum van Rome na terug keer van muziekles. In de eerste telefoongesprekken werd de vrij lating geëist van de Turk Meh- met Ali Agca, die tot levenslang werd veroordeeld wegens de aanslag op paus Johannes Pau- lus II in 1981. NICOSIA (AP) - Irak en Iran heb ben gisteren melding gemaakt van felle gevechten in Iraaks Koerdistan. Beide partyen spra ken van grote verliezen by de te genstander. De gevechten in het noorden van Irak begonnen drie dagen geleden. Het centrum van de gevechten lijkt te liggen rond de garnizoensstad Hqj Omran, zes kilometer op Iraaks grondgebied. Iran meldde zondag dat de stad volledig was ingenomen en dat de nabijgele gen legerplaats Chuman Mustafa werd belegerd. Radio Bagdad zei in een officieel communiqué dat de afgelopen 24 uur bij Héy Omran 700 Iraanse soldaten zyn gedood, maar Iran meldde dat een Iraakse tegen aanval was afgeslagen. Iran zegt met Hqj Omran een ge bied van 200 vierkante kilometer te hebben veroverd. Verder zou den 3800 Iraakse soldaten zijn gedood en 35 legerbases en bases van "contrarevolutionairen" zijn veroverd. De contrarevolutionai ren zijn Koerden en leden van het Iraans verzet, de Moedjahid- dien Khalq. Irak zei dat er met vliegtuigen en gevechtshelikopters zware aan vallen waren uitgevoerd op de Iraniërs in Haj Omran. Iran noemt de tegenstand van Irak echter "beperkt". Iran heeft gisteren gewaarschuwd dat een Iraakse poging om de Iraanse olie-export lam te leg gen, ook gevolgen zal hebben voor de export door andere lan den aan de Perzische Golf. Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van buitenlandse za ken, Morteza Sarmadi, zei: "Wij geloven dat het Zionistische Iraakse regime zich er goed van bewust is dat de Islamitische re publiek (Iran) vastbesloten is olie te exporteren, en omdat het ook weet dat de kleinste versto ring van de Iraanse olie-export het alle landen in het gebied on mogelijk zou maken olie te ex porteren, heeft Irak het hele ge bied bedreigd".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6