Rapenburg ►vordt vernieuwd 3 Woonwagengezin wordt niet naar Zoeterwoude gesleept rrote gevolgen voor verkeer Woedende man valt door ruit g)e Nobel Ngioeft geen «dwangsom 'è::e betalen Klooster wordt gesloopt Omroep bijdrage heeft de schuld Wethouder: Ik voel weinig voor een cleportatiebeleid" Tour de Frats van start f LI 198T SDAG 26 JULI 1983 ur iIDEN - Met ingang van volgende week maandag zal er voorlopig slechts éénrich- ronceiingverkeer mogelijk zijn op het Kort Rapenburg. Op die dag begint een ingrijpend perk: het vervangen van de overkluizing over het water van het Kort Rapenburg, de n speianleg van een nieuwe riolering aan de westzijde (aan de kant van Noordeinde en ■algewater dus) en het herbestraten. comoor het verkeer in de binnenstad penbaheeft het werk, dat naar een van de gemeente onge veer tien maanden gaat duren, grote consequenties. Het zal, ko- Inende van de Breestraat, Rapen- !eiden~ur£ Noordeinde voorlopig gébruik kunnen maken a et Kort Rapenburg. Het zal aan- hheid|vankelijk ook niet mogelijk zijn Jtheel^van Breestraat het Noordeinde Apo^p te gaan, of omgekeerd. Het is 56, telwei dg bedoeling dat de kruising Kort Rapenburg-Breestraat- Noordeinde eind september ge- 38, tejreed is, zodat ze in elk geval met telde 3-oktoberviering gebruikt kan worden. Om die reden begint het Kfuis werk dan ook al in de bouwvak- uur akantie. tér eerste maanden is er op het i3Kort Rapenburg wel ruimte voor éénrichtingverkeer in de richting 7, tel van de Breestraat. Aan de oost zijde van het Kort Rapenburg itrum(dus tussen Breestraat en Boom- markt) blijft een strook vrij. De bestrating van dit gedeelte hoeft voorlopig niet te worden opge broken, omdat de riolering er kort geleden al is vernieuwd. Verkeer dat van de Breestraat het Kort Rapenburg zou willen oprij den, wordt door middel van bor den bij de Korevaarstraat verwe zen naar andere routes. Door gaand verkeer richting station moet rijden via Geregracht-Le- vendaal-St. Joristeeg-Hooi- gracht-Langegracht-molen De Valk. De bussen mogen via de Koornbrugsteeg (naast het stad huis) over de marktenroute rij den, evenals verkeer dat in de binnenstad moet zijn. Het ver keer dat gewoonlijk van het Noordeinde richting centrum reed, kan gebruik maken van de route Rijnzichtbrug-Morsweg om naar station en omgeving te gaan en van de route via de Witte Singel om elders in de binnen stad te komen. Tot 3 oktober is er geen doorgaand verkeer moge lijk van en naar het Noordeinde. Begin september breekt er een pe riode aan dat gedurende één a twee weken in het geheel geen verkeer over het Kort Rapen burg kan gaan. In beide richtin gen wordt het dan in verband met de werkzaamheden afgeslo ten, met name om kranen die materiaal moeten aanvoeren de nodige manoeuvreeruimte te verschaffen. Doorgaand verkeer uit de richting van het station moet dan ook gebruik maken van de route Langegracht-Hooi- gracht. Dat geldt ook voor de bussen, die in de andere richting wel over de marktenroute kun nen blijven rijden. Breestraat In deze periode worden ook werk zaamheden in de dan 'doodlo pende' Breestraat verricht. De asfaltering wordt in de gedeelten Het Kort Rapenburgzoals het er nu nog bijligt. Op de achtergrond het Rapenburg en wie daar iets mist, heeft gelijk: de Gij&elaarsbank is in verband met de komende werkzaamheden weggehaald. Het bouwwerk zal overi gens op deze plek terugkeren. nabij het stadhuis doorgetrok ken (naar aanleiding van klach ten over trillingen ten gevolge van de klinkerbestrating). De sierbestrating vóór het stadhuis, aangebracht in de vorm van een medaillon, wordt in betonplaten ingebed, omdat de vrees bestaat dat de trillingen anders op deze plek gaan optreden. Vervolgens wordt voor een tijd het systeem van éénrichtingverkeer op het Kort Rapenburg weer in gevoerd. Aan het einde van dit jaar, in november of december. zal het mogelijk worden in twee richtingen langs het werk te rij den, met name als het smallere gedeelte aan de zijde van Bree straat en Rapenburg is aange pakt. Onduidelijk is nog hoe het Kort Rapenburg er in de toekomst zal uitzien en op welke wijze het ver keer er gebruik van zal kunnen maken. De gemeente is, na een proef vorig jaar, inmiddels afge stapt van de gedachte om aan de zijde van Noordeinde en Galge water in het Kort Rapenburg (weer) een gracht aan te leggen. Voorlopig wordt de bestrating in oude toestand teruggebracht. Tijdens het werk wordt door alle betrokken partijen bekeken of een andere straatindeling (inclu sief asfaltering) met een andere verkeerscirculatie mogelijk is. Voor het einde van augustus wil de gemeente laten weten of de herindeling en herbestrating door kan gaan en op welke wijze daarover besluiten zullen wor den genomen. LEIDEN - Een 26-jarige Leide- naar werd gisteravond om streeks twaalf uur begeleid door de politie naar het AZL gebracht, omdat hij een slagaderlijke bloe ding had opgelopen. In de Van Limburg Stirumstraat veroorzaakte de Leidenaar moei lijkheden omdat hij het nodige had gedronken. Om die reden had iemand zijn auto ook on klaar gemaakt zodat de 26-jarige niet weg kon rijden. Hij merkte dat en werd kwaad. Zo kwaad zelfs dat hy met een fiets de ruiten van een woning ging vernielen. Toen hij de fiets door een ruit wilde gooien verloor de Leidenaar zijn evenwicht, met als resultaat dat hij zelf ook door de ruit ging. Dit had een slagaderlijke bloeding tot gevolg. Aanvankelijk verzette de 26-jarige zich hevig tegen transportatie naar het zieken huis. Later kwam hij tot inkeer. Toen zaten de te hulp geroepen agenten inmiddels ook al flink onder het bloed. LEIDEN Een negentienjarige vrouw uit Leiderdorp moest gis terochtend met letsel aan neus en lippen naar het AZL worden gebracht nadat zij omstreeks half negen op de kruising Haarlem merstraat/Pelikaanstraat was ge schept door de bestuurder van een brom bakfiets die door rood licht reed. P.M. uEN HAAG/LEIDEN - Het afval- stoffenbedrijf De Nobel hoeft de gemeente Leiden geen dwang som te betalen van duizend gul den per dag. De Raad van State heeft deze gemeentelijke be schikking contra het bedrijf aan de Zoeterwoudseweg 9 in Leiden vernietigd. Ie gemeente eiste deze dagelijkse vergoeding omdat De Nobel was betrapt op het uitstallen van ba len papier op het voorterrein aan de Zoeterwoudseweg. Het be drijf heeft een hinderwetvergun-; ning voor de handel, opslag en verwerking van oud papier, maar volgens de gemeente geldt die vergunning niet voor opslag op het voorterrein. Dat kon volgens De Nobel allemaal best waar zijn. De gemeente had echter geen re kening gehouden met noodge vallen, die bij het bedrijf konden ontstaan. Als De Nobel de dwangsom moet betalen zou het bedrijf "van vader op zoon" bin nen de korste keren op de fles zijn. Argumenten, waarvoor de Raad van State alle begrip had. Gras in brand jEIDEN De Leidse brandweer moest gistermiddag omstreeks half vier uitrukken om een brand langs de spoorlijn te blussen. Twintig meter graskant ter hoog te van de Morsweg stond in de brand. Over de oorzaak tast de Leidse politie in het duister. door Wim Brands LEIDEN - Sommigen zullen het nooit meemaken. De opspo ringsambtenaren gaan hun huizen altijd voorbij. Alsof de pest er heerst. Geluksvogels. Anderen gaan wel voor de bijl. Je kunt je voorstellen hoe dat gaat. De bel gaat, nog niets aan de hand. Zal m'n schoonmoeder wel zijn, denkt de heer des huizes; mokkend sloft hij naar de deur. Waar zal ze dit keer over komen klagen? Haar eksterogen? Het feit dat de koffie weer duurder is geworden? Dan wacht hem de verassing van de avond: voor z'n neus staat een opsporingsambtenaar. Wat kun je op die momen ten van je schoonmoeder houden; was zij het maar. Heeft meneer tv? Aha... enne... is de omroepbijdrage wel betaald? Nee! Dan heeft meneer pech gehad. Nee, de ambtenaar valt niet proces-verbaal. Op sommige ochtenden verschijnen er relatief gezien vrij veel mensen voor de kantonrechter die hun omroepbijdrage niet hebben betaald. Zoals gisterochtend bijvoorbeeld. De meeste verdachten geven meestal vrij snel toe dat ze in gebre ke zijn gebleven. Er verscheen gisterochtend echter één persoon voor de balie die van meet af aan liet weten dat hij niet schuldig "De omroepbijdrage heeft de schuld", zei hij op een gegeven mo ment. "Ze hebben me namelijk steeds girokaarten gestuurd waar een verkeerd nummer op stond. Ik zei dat ook tegen die ambtenaar en die had wel begrip voor de situatie". Na een interruptie van de kantonrechter vervolgde de man: "U krijgt geen proces-verbaal zei die ambtenaar tegen mij. Vond ik sportief van rm. Ik stond dan ook raar te kijken toen ik uiteinde lijk wel een proces-verbaal kreeg. Dat vond ik... ja... onsportief'. Waarom had hij het gironummer niet even met een pen veranderd, wilde de kantonrechter weten. De verdachte reageerde ver baasd: "Veranderen met een pen! Mag dat dan?". De rechter krabbelde terug: "Nou ja, dat weet ik eigenlijk ook niet. Ik vroeg het me alleen af'. Schuldig, maar zonder straf, luidde het vonnis dat de niet-betaler even later kreeg te horen. LEIDEN De firma Van Eyk is gisteren begonnen met de sloop van het grootste gedeel te van het Cuneracomplex (Hogewoerd-Koenesteeg-Le- vendaal-St. Jorissteeg. In dit voormalige klooster, dat al jaren leegestaat, woedde on langs een brand, waardoor het instortingsgevaar groter werd. Alleen de gevel aan de Hogewoerd (naast de vroege re Camera-bioscoop) blijft overeind. De sloop zal zeven of acht weken duren. Het puin wordt tijdelijk opgesla gen op de voormalige speel plaats van de ook al leeg staande Barbaraschool. (Foto Holvast) LEIDEN Het woonwagengezin Kuyer mag voorlopig als overbe- zetter blijven staan op het Leidse kamp aan het Trekvaartplein. Een andere familie verhuisde on langs naar het Zoeterwoudse kampje, waar het echtpaar Kuyer en zijn dochtertje "als stadsmensen absoluut niet kon den aarden". De Kuyers hoeven nu niet bang meer te zijn terug gesleept te worden naar Zoeter woude, waar ze het slechts korte tijd uithielden. Wel staat het ge zin op de wachtlijst om te verhui zen wanneer er een ander kampje in de Leidse regio gereed komt. Daarmee is één probleem binnen het zwaar overbevolkte Leidse woonwagenkamp opgelost. Het woonwagenschap is inmiddels echter wel de schrik om het hart geslagen. Wat te doen wanneer er straks in alle regiogemeenten een aantal standplaatsen is ge realiseerd, maar de bewoners van het Leidse kamp er niet naartoe willen verhuizen? Steeds sterker dringt het besef door dat de woonwagenbewoners liever op een groot kamp, dicht bij el kaar, willen blijven. Noordwij k/Katwijk Volgens wethouder Tesselaar, voorzitter van het woonwagen schap, zal het kamp van de ge meenten Noord wijk en Katwijk als test-case kunnen fungeren. Daar zullen naar verwachting in april 25 standplaatsen zijn gerea liseerd. Na de zomervakantie zal een hoorzitting worden gehou den waarbij moet blijken in hoe verre de bewoners van het Leid se kamp bereid zijn naar Noord- wijk/Katwijk te verhuizen. Tes selaar: "Die bereidheid hangt sterk af van wat je de mensen te bieden hebt op het nieuwe kampje". Op aandringen van verschillende regio-gemeenten beloofde wet houder Tesselaar gistermiddag om nu al met het rijk te gaan pra ten. Zijn belangrijkste vraag zal daarbij zijn in hoeverre decentra lisatie, het bouwen van kleine centra, moet worden doorge drukt, wanneer de woonwagen bewoners zelf hier niets van wil len hebben. "Ik voel in ieder ge val weinig voor een deportatie- beleid", zo formuleerde de wet houder zijn eigen standpunt. Overigens wist Tesselaar te vertel len dat zowel rijk als provincie er veel aan gelegen is om in 1985 in derdaad in de hele regio kleine kampjes te hebben gerealiseerd. Tekenend is dat de provincie in de gemeente Wassenaar twee lo caties heeft aangewezen voor woonwagenstandplaatsen omdat de locaties die Wassenaar zelf koos geen instemming konden vinden. Bovendien is, met het oog op de komende decentralisa tie, de afbouw van het woonwa genschap al aangekondigd. Tesselaar: "Het ministerie heeft al gezegd in 1986 de taken en de medewerkers van het schap te willen afbouwen. Over drie jaar wordt de coördinator van het woonwagenschap niet meer door het rijk gefinancierd. Ook de be heerder van het kamp en zijn hulpkrachten moeten in een overgangsregeling. Bovendien zal de nu nog aparte subsidie voor woonwagenwerk overgaan in de grote pot voor het minder- hedenwerk. Dat zijn bepaald geen financiële geluiden die er voor pleiten het woonwagen schap in stand te houden". Uittreden In dat licht had Tesselaar ook lie ver niet gezien dat Leiderdorp en Zoeterwoude nu al besluiten uit het woonwagenschap te stappen. "Als voorzitter van het schap, dat kennelijk binnen drie jaar toch ophoudt te bestaan, had ik liever mijn schaapjes op het droge ge houden. Als wethouder geef ik Zoeterwoude en Leiderdorp ech ter groot gelijk. Als het overbe zette woonwagenkamp niet in Leiden zou liggen, zou ik de ge meente ook aanraden uit het woonwagenschap te treden". Zoeterwoude en Leiderdorp willen uittreden omdat zij al aan hun opdracht hebben voldaan: in bei de gemeenten is al een woonwa genkampje gerealiseerd. Aanlei ding voor hun uittreden is de in vestering van 850.000 gulden voor een opknapbeurt van de gas- en elektriciteitsleidingen op het regionale Leidse kamp. Die opknapbeurt is nodig omdat er teveel wagens op het Leidse kamp staan. "Wij moeten dan op draaien voor een investering die wordt gedaan omdat andere ge meenten niet opschieten met hun kampjes", aldus de beide uittredende gemeenten. Gisteren werd vastgesteld hoeveel geld de gemeenten ervoor over moeten hebben om het schap vaarwel te kunnen zeggen. Voor Leiderdorp betekent dat zes ton. voor Zoeterwoude ongeveer 2,5 ton. Daar zit ook nog een aandeel van de toekomstige investerin gen in. Overigens zal met de opknapbeurt op het Leidse kamp worden ge wacht tot er enig zicht is op het aantal woonwagens dat naar Noord wij k/Katwijk zal verhui zen. De investering kan dan wor den aangepast aan het aantal overgebleven standplaatsen in Leiden. LEIDEN In Utrecht is gisterochtend voor de 23-ste maal de 'Tour de Frats' van start gegaan (zie foto). Deze tiendaagse fietstocht voor jon gens en meisjes van tien tot vijftien jaar zal volgende week woensdag op het Leidse Stadhuisplein eindigen. De nacht daarvoor overnachten de deelnemers nog in Sassenheim. Tijdens de 'Tour de Frats' kunnen de kinderen wedstrijdpunten verzame len voor het persoonlijk of ploegenklassement. De minder snelle deelne mers kunnen zich onderscheiden door 'netjes twee aan twee te fietsen, vlug op het appel te verschijnen of het tonen van kameraadschap'. (Foto ANP). Duivensport (IJ Postduivenvereniging Columba hield wedvluchten uit Corbeil en St. Quentin. Uitslag Corbeil: 1,3,6,8 C. v.d. Nieuwendijk; 2, 4,9.10 L. v.d. Meer5, 7 H. Ket- tenis. St. Quentin: 1,2,3, 4,5,6, 8, 9 C. v.d. Nieuwendijk; 7 H. Kettenis; 10 L. Halewijn. Duivensport (2) De Rijnklievers. Corbeil, oude duiven: 1, 2, 5, 10 J. Kok; 3 comb. Van Leyden; 4 S. van Goozen; 6, 7 B. Hoogervorst; 8, 9 P. v.d. V/al. St. Quentin, jonge duiven: 1,3,7, 8 J. Kok; 2 A. de Mey; 4 W. Pielanen; 5 P. Veel- enturf; 6 J. Zevenhoven; 9 S. van Goozen; 10 P. Juffermans. Duivensport (3) De Reisduif. Corbeil, oude dui ven: 1. 4 P. Mooten2, 3, 5, 7, 8 W. v.d. Hoogt; 6 W Kop; 9 Strik/V.d. Hart; 10 F. Penseel St. Quentin, jonge duiven: 1, 2 W. Kop; 3, 4. 8 P. Mooten; 5 S. v.d. Hoven; 6 W. Hantevelt; 7 W. Tolboom; 9, 10 F. Penseel. Duivensport (5) De Blauwkras. Corbeil-Mannecy: 1 G. v.d. Blom; 2,3, 4.6 P. Lan- desbergen5 J. Beekman; 7 P. den Mooy; 8 J. Rozier; 9, 10 A. van Holst. St. Quentin, jonge duiven: 1, 9 J. Rozier; 2 J. Schipper; 3, 5, 6, 10 G. v.d. Blom, 4 Verhoogt; 7, 8 H. Koome. Duivensport (6) De Vriendenclub. Corbeil: 1. 5 F. Compier; 2 M. Noordervliet; 3, 4 H. Bodijn; 6 J. van Seggelen; 8 W. v.d. Kooy; 9 W. Vijlbrief; 10 Houweling/Gijsman. St. Quentin: 1 H. Blouw; 2 J. van Seggelen; 3 W. Vijlbrief; 4 L. Burgers; 5 Houweling/Gijs man; 6 L. Koopman; 7 Zand- vliet/Koekebakker; 8 J. Later- veer; 9 W. Siera sr.; 10 R. v.d. Dop. Duivensport (7) Leiderdorp. Corbeil, oude dui ven: 1, 3 P. Sloos; 2 comb. Rey- ka; 4, 5 J. Knijnenburg; 6, 8 J. van Alphen; 7 F. van Heusden; 9 D. Zwaan; 10 H. van Laar. St. Quentin, jonge duiven: 1 P. Sloos; 2, 8, 9 comb. Reyka; 3 B. van Vliet; 4 D. van Seggelen; 5, 6 E. Broug; 7 J. van Alphen; 10 T. Habraken. Duivensport (S) LPC. Corbeil, oude duiven: 1, 3, 4,5, 7,9, ION. de Groot enzn.; 2 J. Staffelen; 6 W. Onstenk; 8 W. Schouten. SU Quentin, jonge duiven: 1 comb. Koster/Aker boom; 2 W. Onstenk; 3, 10 G. van Stein; 4, 5,9 J. Staffeleu; 6 N. de Groot en zn.; 7 F. Gijs man; 8 mevr. De Groot Duivensport (4) Het Oosten. Corbeil, oude duiven: 1, 7 W. v.d. Nieuwendijk; 2 L. v.d. Nieuwendijk; 3, 6, 9 G. Hendrikse4 H. van Klaveren; 5 J. Smit8 A. Pracht en zn.; 10 T. van As en zn. St. Quentin jonge duiven: 1 H. Adali; 2 T. van As en zn.; 3 G. Hendrikse; 4. 6 B. van Putten; 5, 7, 8 L v.d. Nieuwendijk; 9 W. v.d. Nieu wendijk; 10 C. v.d. Berg. Duivensport (9) De Snelvlieger. Strom beek, jonge duiven: 1,2, 8 A. v.d. Dop3 F. Heemskerk; 4 J. Schouten; 5 comb. Groenewerf; 6 P. v.d. Tuin; 7, 9 A. Witteveen; 10 G. van Leeuwen. Corbeil, oude duiven: 1, 6 comb. B en S; 2, 10 G. van Leeuwen3 A. Witte veen; 4. 7 A. v.d. Dop; 5 C. Ver bonk; 6 comb. Groenewerf; 9 H. v.d. Wal.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3