Vrede en recht onlosmakelijk verbonden Recht op ontwikkeling: studeerkamerproject of bruikbaar instrument? Interview Prof. De Waart: "Het gaat er om evenwicht te vinden Allan Boesak in Vancouver: DINSDAG 26 JULI 1983 Varia PAGINA 11 door Annemiek Ruygrok Het recht van een staat en dat van een burger kan weieens botsen. Internationale verdragen bieden weinig houvast om die tegenstelling van belangen uit te wissen. Een internationale commissie van ju risten, onder toezicht van de Verenigde Naties, tracht een evenwicht te vinden. Het antwoord moet liggen in een "recht op ontwikkeling". De Neder landse hoogleraar, prof. P. de Waart, is lid van die commissie. Waar het volgens hem om gaat is een balans te zoeken tussen het "ieder voor zich" en "de staat regelt het wel". Maar garanties zijn niet te geven. Een voorbeeld: de Amerikaan se regering verhoogt in 1982 de defensiebegroting met 27 procent tot 226,3 miljard dol lar. Het geld wordt onder meer weggehaald bij sociale zaken. Allerlei voorzieningen voor de minder bedeelden sneuvelen. Want, zo rede neert Washington, het belang van de staat gaat vóór. Het voorbeeld laat zien hoe het belang van een individu kan worden ondermijnd door het belang van de staat (collectief belang). Maar omgekeerd kan het ook: als burgers niet aan hun verplichtingen vol doen, kan het recht van een staat worden bedreigd. Tegenstellingen tussen indivi du en staat vormen in het recht nog een onontgonnen gebied. Officieel vallen ze on der de mensenrechten, maar missen ze de macabere be kendheid van martelingen, verdwijningen en opsluitin gen in psychiatrische klinie ken. Internationale verdra gen bieden onvoldoende houvast om de strijd tussen individu en staat te beslech ten. Artikel 28 van de Univer sele Verklaring van de Rech ten van de Mens (1948, Genè- ve) dicteert weliswaar dat "een ieder recht heeft op het bestaan van een zodanige maatschappelijke en interna tionale orde, dat rechten en vrijheden, in deze verklaring genoemd, ten volle kunnen worden verwezenlijkt". Maar rechten en plichten van sta ten zijn hierin niet uitge werkt. Een commissie van juristen on der supervisie van de Ver enigde Naties probeert al eni ge tijd de belangen van indi vidu en staat met elkaar in overeenstemming te bren gen. Zij is bezig een "recht op ontwikkeling" te formuleren dat de tegenstellingen zoveel mogelijk moet tegengaan. Profesor De Waart, hoogleraar volkenrecht aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam en lid van die commissie: "Wil het individuele recht kunnen bloeien, dan moeten de col lectieve rechten ook goed zijn. Rechten van ieder indi vidu moeten gelijk zijn aan de rechten en plichten van de staat. En omgekeerd". Volgens De Waart zoekt de wicht tussen het "ieder-voor zich" (individueel) en "de staat regelt het wel" (collec tief). Een staat moet zo in elkaar zit ten, dat ieder mens zich kan ontplooien, in vrede kan le ven en politieke, sociale, cul turele en economische vrij heid kan genieten. Garanties Deze formulering is nogal veel omvattend, maar welke garanties zijn er? Als primai re mensenrechten, zoals het recht op een eerlijke proces gang, nu al in veel landen met voeten worden getreden, hoe zit het dan met de waarbor gen van een "vaag' recht als dat op ontwikkeling? Prof. De Waart geeft toe dat het recht op ontwikkeling geen garanties kan geven: "Er staat geen straf op als ertegen wordt gezondigd. Maar wèl kunnen tegenstellingen wor den afgezwakt, zodat er een beter begrip voor eikaars si tuatie kan ontstaan. En dat gebeurt wanneer staten ver plichtingen tegenover elkaar aangaan. Want als een staat niet bij machte is een bepaald minimum voor zijn bevol king te garanderen, moeten andere staten dat land bij springen". Het is volgens prof. De Waart niet de bedoeling dat ontwik kelingslanden worden be voordeeld boven andere lan den. Volgens het recht op ontwikkeling moet elk land volledige zeggenschap over zijn eigen bestaansmiddelen en grondstoffen hebben. Maar die mogen niet worden gebruikt als drukmiddel te genover anderen. "De ont wikkelingslanden mogen hun grondstoffen niet aan Westerse landen onthouden. Dat is in strijd met dit recht. Aan de andere kant mag het Westen zijn "bronnen", zijn technologie, niet voor zich zelf houden, maar moet het die kennis aan anderen, de Derde Wereld incluis, over dragen". Een ander voorbeeld: toen Westeuropese bedrijven, ge bruikmakend van de Ameri kaanse technologie, contrac ten afsloten met de Sowjet- Unie voor de aanleg van een aardgaspijpleiding, zegde president Reagan hun de wacht aan. Prof. De Waart: Deze bedrijven moesten re kening houden met juridi sche stappen en strafmaatre gelen van de VS. Maar dat zou helemaal niet mogelijk zijn geweest als het recht op Prof. de Waart: "Er staat geen straf op ais tegen bet reebt op ontwikkeling wordt gezon digd". (Foto: OI'D) ontwikkeling was erkend. De Westerse landen moeten vrij zijn in hun keuze van een le verancier; daarin moeten ze niet worden gedwars boomd". Maar de dreigementen van Reagan hielden rechtstreeks verband met de politieke spanningen tussen Polen en de Sowjet-Unie. Ruim ander half jaar geleden kondigde de Poolse regering de noodtoe stand af,de vrije vakbond So lidariteit werd verboden. De vrijheid van burgers werd aan banden gelegd met het argument dat "opruiende ele menten" geen kans mochten krijgen de "socialistische heilstaat" te bedreigen. An ders - want zoveel was wel duidelijk - zou de Sowjet- Unie ingrijpen, zoals inder tijd ook in Tsjechoslowakije en Hongarije is gebeurd. Als het recht op ontwikkeling wordt erkend, beschikt de mensheid in dit soort situa ties (dus) over een extra maatstaf. Prof. De Waart: "Maar het recht op ontwikkeling geeft de ene staat niet het recht zich te be- met de interne zaken een andere staat. Of zoiets zou kunnen met het recht op ontwikkeling in de hand, lijkt me zeer de vraag. Wèl kan de internationale ge meenschap zich dan bete uitspreken tegen schendin gen van mensenrechten sommige landen. De beteke nis van het recht op ontwik keling is dat staten zich meei bewust worden van hun rechten en plichten ten op zichte van de mensenrech ten". Dus een economische boycot van Zuid-Afrika mag ook niet? Dat is tenslotte ook be- "Zuid-Afrika is een andere zaak. Het apartheidssysteem daar is vrijwel algemeen vol kenrechtelijk als verwerpe lijk bestempeld. Een econo mische boycot van Zuid-Afri ka zou daarom wèl zijn ge rechtvaardigd". Derde Wereld Toch lijkt het erop dat een recht op ontwikkeling vooral van belang is voor landen in de Derde Wereld. Zij zijn im mers het minst bedeeld met De Waart erkent dat de groep allerarmsten een zeker zwaartepunt krijgen. "Er moet een bepaald minimum zijn, wil je kunnen spreken van menselijke waardigheid. Daarom gaat het recht op ontwikkeling uit van een in ternationale minimumstan daard. Er moet genoeg te eten zijn, medische verzor ging en huisvesting, onder wijs en dergelijke". Het gaat er volgens De Waart om de grote tegenstellingen tussen, rijke en arme landen te ver zachten. Het recht op ontwik keling biedt die mogelijk heid, juist omdat het accent valt op de samenvloeiing van rechten van staten en van burgers. Want honger is een kwaad dat zowel de staat als de burger aangaat. Een indi vidu, vaak een hele gemeen schap, lijdt honger. De staat moet ervoor zorgen dat die honger verdwijnt, maar de rest van de wereld heeft dan wel de plicht di^staat te hulp te komen. Het recht op ontwikkeling vraagt derhalve om een nieu we economische orde, waarin het verschil tussen rijke en arme landen kleiner wordt. De teruglopende welvaart maakt van de nieuwe econo mische orde echter niet meer dan een studeerkamermodel. De rijke landen zijn steeds meer geneigd zich aan hun overgebleven rijkdom vast te klampen, maar daardoor gaan de arme landen er nog meer op achteruit. Het be schermen van de eigen mark ten viert hoogtij, zoals de mislukte handelsconferentie Unctad VI in Belgrado nog eens nadrukkelijk illustreer de. De Waart: "Toch zal steeds meer de vraag moeten wor den gesteld in hoeverre de rechten van de ene groep die van een andere in gevaar brengen. Om een voorbeeld te noemen: in Nederland hebben mensen van achttien jaar en ouder het recht op zelfstandige huisvesting. Dat recht valt niet te betwisten, maar het is een duur recht. Het betekent dat Nederland er veel geld aan kwijt is. Je kunt je afvragen of dat niet ten koste gaat van de moge lijkheid om die 800 miljoen armen te helpen". Beter afwegen van belangen, het maken van andere keu zen en het verzachten van economische tegenstellin gen. Dat zouden de belang rijkste effecten moeten zijn van het recht op ontwikke ling. Maar in veel landen worden nu minimale rechten vertrapt. Mensen worden gefolterd en gedood. Het is dus nog maar' de vraag of het proclameren van het recht op ontwikke ling aan die doelstellingen zal kunnen beantwoorden. (Van c verslaggever) VANCOUVER - De grote aandacht die de kerken te recht besteden aan het vredesvraagstuk mag niet ten koste gaan van de strijd tegen onrecht, hon ger en racisme. Dat zei de Zuidafrikaanse dr. Allan Boesak op de eerste werkdag van de assemblee van de Wereld raad van Kerken in Vancouver. Boesak is studentenpredikant in Kaapstad en president van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken. Volgens hem dreigt het gevaar, dat het vredesvraagstuk alle aan dacht van de kerken opeist, en dan ook nog beperkt tot de Noordatlantische situatie. "Dat moet niet gebeuren, want de ideologieèn van militarisme en nationale veiligheid zijn interna tionaal van karakter en veroorza ken overal onrecht. Maar wel in het bijzonder in de Derde We reld. Belangrijker is, dat juist in de bijbel vrede en recht onlosma kelijk met elkaar zijn verbon den". Boesak zei met nadruk, dat de al gemene vergadering zich moet uitspreken over vrede, geréchtig- heid en bevrijding. "Het gaat de kerk ten diepste aan, dat deze wereld wordt bedreigd door mili tarisme, hebzucht en racisme. De kerken hebben op basis van hun Dr. Allan Boesak Vredegerechtigheid en bevrij ding geloof verantwoordelijkheid voor de toekomst van de we reld". Gebonden In de enorme sporthal van de uni versiteit van Brits Columbia, waar de assemblee vergadert, gaf de anglikaanse aartsbisschop Edward Scott een overzicht van het werk van de Wereldraad na de vorige vergadering in Nairobi. Scott is de afgelopen acht jaar voorzitter geweest van het 'cen traal comité', het bestuursorgaan van de Wereldraad. Hij merkte op, dat de raad zich meer gelegen laat liggen aan de inbreng van de lid-kerken dan andersom. Deze bedekte kritiek gold vooral die kerken onder de driehonderd anglikaanse, ortho doxe en protestantse leden van de Wereldraad die zich onvol doende door de oecumenische beweging laten uitdagen en lie ver niet verder gaan dan de 'be leefde oecumene' van na de Tweede Wereldoorlog. Volgens Scott zijn de kerken tot nu toe te veel gebonden geweest aan de cultuur waarin zij leven, of die nu kapitalistisch is of com munistisch. "Wat we vandaag zien is, dat kerken proberen uit die culturele gevangenschap los te breken. De Wereldraad geeft leiding aan dat proces". Scott constateerde een duidelijke ver betering de laatste jaren in de be trekkingen tussen de Wereldraad en ruim 300 lid-kerken. Godsdiensten Vertegenwoordigers van de grote wereldgodsdiensten spreken zich in een boodschap aan de as semblee uit voor versterking van het gesprek tussen de religies. Dat is het resultaat van een begin dit jaar gehouden bijeenkomst, waaraan hindoes, boeddhisten, moslims, sikhs (afgescheiden hindoes), joden en christenen Uit Afrika en India deelnamen. Deze bijeenkomst was een initiatief van de Wereldraad van Kerken. De wereldgodsdiensten erkennen, dat de godsdienst in het verleden al te vaak is misbruikt om schei ding te maken tussen mensen en dat dit vandaag nóg gebeurt. "Al le gelovige mensen zouden op de bres moeten staan voor verzoe ning en eenheid". "In een wereld van scheidingen tussen rijk en arm, machtigen en machtelozen en van discrimina tie van rassen is het de taak van de wereldreligies, op te komen voor gerechtigheid. En dat niet alleen voor de eigen geloofsge meenschap maar voor alle men sen". Kritiek De assemblee trekt ook tegenstan ders naar Vancouver. Na de ope ning werden de deelnemers ge- tracteerd op stencils en spandoe ken met de beschuldiging dat de Wereldraad het marxisme in de kaart speelt. De Amerikaan Carl Mclntyre, die de Wereldraad al sinds 1948 bestrijdt met een ei gen Internationale Raad van Christelijke Kerken, nam deel aan een demonstratie tegen con necties van de Wereldraad met de Russische geheime dienst. Een ultra-rechtse organisatie uit de Verenigde Staten verspreidde een opgewonden persbericht over een dreigende Russische overneming van de sche beweging, die, volgens dit bericht, louter uit 'geheime agen ten' bestaat. De Schotse dominee Jack Glass is naar Vancouver gereisd speciaal om te vertellen, dat het anti-ra- cisme-programma van de We reldraad moordenaars steunt. Hij bedoelt daarmee bevrijdingsbe wegingen in Zuidelijk Afrika. Meer gematigde kritiek krijgt de Wereldraad te verduren van 'Christian Solidarity Internatio nal', een in Zwitsertland geves- tigdse organisatie, die ijvert voor mensen die om hun geloof wor den vervolgd. De Wereldraad doet te weinig voor de 'martela ren van onze tijd', vindt CSI. Daarom wordt op korte af stand van de assemblee - in Vancouver een 'tribunaal' over geloofsvervolgingen gehouden. Secretaris-generaal Potter sprak al met een delegatie van Christian Solidarity International. De or ganisatie wil, dat de kwestie van de godsdienstvrijheid een grote re plaats krijgt op de agenda van de Wereldraad. Vier Nederlandse deelnemers zijn op de algemene vergadering be noemd in enkele commissies. De gereformeerde predikant me- .vrouw M. van der Veen-Schen- keveld uit Rijswijk (ZH) krijgt zitting in de benoemingscom missie. die uit de 930 afgevaar digden in Vancouver de 130 le den van het 'centraal comité' (be stuur) moet aanwijzen. De pen ningmeester van de Raad van Kerken in Nederland, mr. G. Ch. Kok (Rotterdam, oud-katholiek) komt in de financiële commissie en drs. G. H. Terpstra (Utrecht, gereformeerd) in de commissie die algemene richtlijnen voor de komende zeven jaar gaat formu leren, terwijl dr. J. Bos (her vormd) werd gekozen in de com missie die verklaringen van de algemene vergadering zal voor bereiden. Assisi Ds. Ian Paisley, de militante lei der van de Noordierse protestan ten, kreeg een visum voor de Verenigde Staten om te kunnen deelnemen aan een congres van fundamentalistische protestan ten van 28 juli tot 9 augustus in Greenville (Zuid-Carolina). In december 1981 werd hem nog een visum geweigerd. De 'minderbroeders', de minder strengen in de Orde der Francis canen, hebben de Amerikaanse en Russische president uitgeno digd voor vredesbesprekingen in Assisi, de geboorteplaats van de oprichter van de orde, de heilige Franciscus. De uitnodiging volg de op een bijeenkomst van het ge nerale kapittel van de minder broeders. In de uitnodiging wordt op Reagan en Andropov een beroep gedaan om het voor beeld van Franciscus te volgen, die 'universele vrede' predikte. Hervormde Kerk: aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Kerkdriel J. Westerhof Nieuw Amsterdam, bedankt voor Nieuwleusen (Ov.) A. Alblas Am- sterdam-Watergraafsmeer, voor .Oud-Alblas M. A. van den Berg Aalburg. Gereformeerde Ge meenten: beroepen te Scherpen- zeel (Geld.) R. Boogaard Leiden; bedankt voor Katwijk aan Zee A. F. Honkoop Rotterdam, voor Ouddorp J. C. Weststrate 's Gra venpolder. Anton Pauw, leerling van het Amsterdamse conservatorium, verzorgt morgenmiddag van half 1 tot kwart over 1 het pauze-or gelconcert in de Hooglandse kerk te Leiden. ADVERTENTIE Een héél kilo in één pak

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11